Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Είστε πάνω σε ένα από τα δυσκολότερα άλματα ανάπτυξης! Κάνε λίγο υπομονή!

 

κάτι τέτοιο συμβαίνει και σε εμάς αυτές τις μέρες

η δικιά μου είναι 2 και κάτι μηνών

τελευταία ζύγισή της 5550

θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος

κάνει σαν να μη βρίσκει γάλα

κλαίει όταν τη βγάζω από το στήθος

την παίρνει ο ύπνος την αφήνω στο κρεβάτι της κλαίει μετά από λίγο

 

στην αρχή σκέφτηκα μηπως φταίει που βγάζω γάλα με το θήλαστρο

το έκοψα το σκ και είδα πάλι χτες να κάνει τα ίδια

 

μήπως όντως δεν έχω καλή ροή βρε κορίτσια;;

γιατί και στο θήλαστρο βλέπω πως ανά 5' βγάζω γάλα

 

επίσης,η δικιά μου αργεί να ρευτεί!

και λέω μα πάλι πως να φάει;;;

αφού τώρα ρεύτηκε!!!!

 

τι να κάνω βρε κορίτσια;;

στενοχωριέμαι που τη βλέπω και κλαίει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να συμπληρώσω ότι άρχισε να κοιμάται το βράδι

6 μπορεί και 7 ώρες

και άλλες 3-4 μετά το πρωι

 

μήπως αλλάζει το συμπέρασμα αυτή η πληροφορία;

μήπως πεινάει περισσότερο επειδή κοιμάται και περισσότερο;

τι να πω!

 

κάποια στιγμή σα να ξεχνιέται και...κοιμάται!:-D

Link to comment
Share on other sites

καμιά βρε μανούλες δεν είχε κάτι ανάλογο να με συμβουλεύσει κι εμένα;

σήμερα πάλι η μικρή τρώει κοιμάται

σαν να είχα άλλο παιδί χτες

και μάλιστα έλειψα κιόλας 3 1/2 ώρες λόγω δουλειάς

και ούτε το γάλα που της είχα δε ξύπνησε να πιει οπότε το κατέψυξα

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι κι εμένα όταν είχε αρχίσει να κοιμάται περισσότερες ώρες τη νύχτα έτρωγε πιο συχνά μεσα στη μέρα. Είχα ρωτήσει και το γιατρό και μου είπε ότι έτσι κάνει γιατί κάπως πρέπει να αναπληρώσει τα χαμένα γεύματα. Για τα άλματα ανάπτυξης υπάρχει ειδικό θέμα στο parents. Μπορείς να το διαβάσεις να δεις πότε είναι. Παρ' όλ' αυτά νομίζω ότι κάθε μωρό είναι διαφορετικό και δεν εμφανίζουν όλα τα μωρά το άλμα ανάπτυξης ακριβώς την ίδια περίοδο.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμιά βρε μανούλες δεν είχε κάτι ανάλογο να με συμβουλεύσει κι εμένα;

σήμερα πάλι η μικρή τρώει κοιμάται

σαν να είχα άλλο παιδί χτες

και μάλιστα έλειψα κιόλας 3 1/2 ώρες λόγω δουλειάς

και ούτε το γάλα που της είχα δε ξύπνησε να πιει οπότε το κατέψυξα

 

Σου παραθέτω τα άλματα ανάπτυξης...να ξέρεις και εσύ τι θα σε περιμένει ανάλογα με την εβδομάδα να μην πελαγώνεις. Και η δική μου συνήλθε...άλλο παιδί πραγματικά!

 

Τι είναι το άλμα ανάπτυξης;

Κατά τη διάρκεια του άλματος, τα βρέφη θηλάζουν πιο συχνά από ότι συνήθως (μερικές φορές ανά ώρα) και συχνά δείχνουν ανικανοποίητα, η οποία εκδηλώνεται με ανησυχία και γκρίνια. Η φυσική ανάπτυξη του μωρού δεν είναι ο μοναδικός λόγος που τα μωρά παρουσιάζουν αυτή την περιοδική, αυξημένη, ανάγκη για γάλα. Τα μωρά πολύ συχνά παρουσιάζουν παρόμοια συμπεριφορά (αυξημένοι θηλασμοί με ή χωρίς ανησυχία) όταν ετοιμάζουν τα αναπτυξιακά τους επιτεύγματα, όπως το να μπορέσουν να γυρίσουν μπρούμητα, να μπουσουλήσουν, να περπατήσουν ή και να μιλήσουν. Το μητρικό γάλα είναι τόσο για την ανάπτυξη του σώματος, όσο και για την ανάπτυξη και καλλιέργεια του εγκεφάλου του μωρού.

 

Πότε τα μωρά περνούν άλμα ανάπτυξης;

Οι πιο συχνές φορές είναι (σε εβδομάδες):

η 5η

η 8η & η 9η

η 12η

η 15η-16η-17η-18η-19η συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η

η 23η-24η-25η-26η με κορύφωση την 26η

η 29η-30η (άγχος αποχωρισμού/προσκόλληση)

η 34η-35η-36η-37η με κορύφωση την 36η

η 42η-43η-44η-45η-46η-47η με κορύφωση την 44η

η 51η-52η-53η-54η με κορύφωση την 53η

η 60η-61η-62η-63η-64η με κορύφωση την 62η-63η

η 71η-72η-73η-74η-75η με κορύφωση την 72η-73η

Ωστόσο, τα μωρά δεν ακολουθούν ημερολόγιο, οπότε από μωρό σε μωρό, μπορεί να διαφέρει (με απόκλιση μιας εβδομάδας περίπου).

 

(Υπολογίστε την ηλικία του μωρού σας σε εβδομάδες: http://kellymom.com/health/growth/weight-gain-calculator/ στο QUICK CALCULATOR - Age in weeks )

 

Πόσο διαρκούν;

Συνήθως διαρκούν 2-3 μέρες, αλλά δεν είναι σπάνιο να διαρκέσουν και μια ολόκληρη εβδομάδα.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να διαχειριστούμε ένα άλμα ανάπτυξης;

Ακολουθούμε το μωρό μας. Το μωρό θα καλύψει την ανάγκη του για περισσότερο γάλα, θηλάζοντας πιο συχνά, κι έτσι η παραγωγή του γάλακτος θα αυξηθεί αυτόματα. Δεν χρειάζεται, σε καμμία περίπτωση, να δώσουμε συμπλήρωμα στο μωρό (είτε δικό μας αντλημένο, είτε φόρμουλα) κατά τη διάρκεια του άλματος, γιατί θα εμποδίσουμε την φυσική διαδικασία «ζήτησης και προσφοράς» και θα εμποδίσουμε το σώμα μας να λάβει το μήνυμα ότι πρέπει να παράγει περισσότερο γάλα.

Κάποιες μαμάδες μπορεί να αισθανθούν περισσότερη πείνα ή δίψα κατά τη διάρκεια των αλμάτων ανάπτυξης. Ακούμε το σώμα μας και καλύπτουμε τις ανάγκες του.

 

Υπομονή.. θα περάσει;

Τα άλματα ανάπτυξης δεν σταματούν μετά το πρώτο έτος. Αρκετές μαμάδες έχουν παρατηρήσει άλματα ανάπτυξης στα νήπια τους, καθώς και περιοδικά άλματα έως και την εφηβική ηλικία. (σας παρηγόρησα ε!???)

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μανούλες

όντως την προηγούμενη εβδομάδα ήμασταν σε εβδομάδα άλματος ανάπτυξης

και πραγματικά η παραγωγή έχει αυξηθεί κι η μικρή τρώει πιο γρήγορα

μόνο που σε μας δεν κρατάει συνχόμενες μέρες αλλά συγκεκριμένες μέρες

σκόρπιες 2-3 μέρες δηλαδή

πάντως βρε κορίτσια είναι αρκετά κουραστικές οι μέρες αυτές

και δε ξέρεις τι κάνεις

για να δούμε μέχρι την επόμενη φορά!:P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ 8 εβδομαδων και 3 ημερων .ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5-6 ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΧΘΕΣ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ,ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ 3 ΩΡΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΡΑΙΩΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΗΛ. ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5-6 ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΧΟΡΤΙΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΡΑΣ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Η' ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ Η' ΑΚΟΥΩ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ 8 εβδομαδων και 3 ημερων .ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5-6 ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΧΘΕΣ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ,ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ 3 ΩΡΕΣ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΘΕ 2 ΩΡΕΣ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΡΑΙΩΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΙΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΟΙ ΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΗΛ. ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5-6 ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΧΟΡΤΙΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΡΑΣ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Η' ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ Η' ΑΚΟΥΩ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ?

 

τα μωρα ανα περιοδους περνανε αλματα αναπτυξης..τρωνε περισσοτερο και ζητανε να ειναι πιο συχνα στο στηθος για να αυξησουν την παραγωγη καθως μεγαλωνουν και χρειαζονται περισσοτερο γαλα..αυτο το καταφερνουν με το να αυξανουν τους θηλασμους και τις ωρες παραμονης στο στηθος ακομα και πιπιλιζοντας..ετσι αυξανεται η παραγωγη της μαμας..

μαλλον περνατε ενα τετοιο αλμα το οποιο ειναι πολυ συχνο..

 

αγχος ή στεναχωρια δεν κοβει το γαλα..οταν εισαι στενοχωρημενος και αγχωμενος παραμελεις το μωρο και δεν αντιλαμβανεσαι τα σημαδια του..μειωνονται οι θηλασμοι,μειωνεται η παραγωγη..υπαρχουν κοπελες που εχασαν αγαπημενα προσωπα και ο θηλασμος συνεχιστηκε ακαθεκτος παρα την μεγαλη στεναχωρια τους..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι κανουμε οταν το μωρο(2 1/2 μηνων) "χανει" γευματα λογω υπνου;

βγαζουμε με το θηλστρο η θηλαζουμε κανονικα κι αυτο αναπληρωνει τρωγοντας περισσοτερο η πιο πολλες φορες;

είναι φυσιολογικό που μου άρχισε να κοιμάται πολλές ώρες;

δηλαδή τρώει και μετά από 1-2 ώρες κοιμάται και μαλιστα για 3-4 ώρες!

τί γίνεται;

έχε κάποια συνέπεια αυτό στο θηλασμό;

 

ειναι φυσιολογικο που μπορει να ρευτει ακομη και 4 ωρες μετα εχοντας ρευτει ομως και αμεσως μετα το γευμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα, ζω στο εξωτερικο και πριν 2 εβδομαδες ο παιδιατρος μου ειπε οτι οτι μπορω να αρχισω να δινω καροτο ή πατατα απο βαζακι(!!!) στο μωρο που ηταν τοτε 4 μηνων (τωρα 4,5μηνων). Να σημειωσω οτι θυλαζω αποκλειστικα. Θεωρω πως το βαζακι γενικα ειναι ακαταλληλο για τα μωρα λογω συντιριτικων, και επισης οτι ειναι πολυ νωρις για να του δωσω ξενη τροφη. Οι παιδιατροι στην Ελλαδα νομιζω οτι καταρχην δεν συστινουν βαζακι και δευτερον οχι απο τοσο νωρις!!

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, ζω στο εξωτερικο και πριν 2 εβδομαδες ο παιδιατρος μου ειπε οτι οτι μπορω να αρχισω να δινω καροτο ή πατατα απο βαζακι(!!!) στο μωρο που ηταν τοτε 4 μηνων (τωρα 4,5μηνων). Να σημειωσω οτι θυλαζω αποκλειστικα. Θεωρω πως το βαζακι γενικα ειναι ακαταλληλο για τα μωρα λογω συντιριτικων, και επισης οτι ειναι πολυ νωρις για να του δωσω ξενη τροφη. Οι παιδιατροι στην Ελλαδα νομιζω οτι καταρχην δεν συστινουν βαζακι και δευτερον οχι απο τοσο νωρις!!

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

 

Ειναι πολυ μικρο το μωρο, δεν χρειάζεται τόση βιασύνη. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συστηνει αποκλειστικο θηλασμο για τους πρώτους 6 μήνες και στην συνέχεια εισαγωγή στερεών τροφων συμπληρωματικών του θηλασμου. Ακόμα και στην Ελλάδα (που πολλα έχουν δει τα ματια μας!) δεν προτείνουν στερεες σε μωρο 4 μηνών.

Για το βαζακι δε σχολιάζω καν!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

τι κανουμε οταν το μωρο(2 1/2 μηνων) "χανει" γευματα λογω υπνου;

βγαζουμε με το θηλστρο η θηλαζουμε κανονικα κι αυτο αναπληρωνει τρωγοντας περισσοτερο η πιο πολλες φορες;

είναι φυσιολογικό που μου άρχισε να κοιμάται πολλές ώρες;

δηλαδή τρώει και μετά από 1-2 ώρες κοιμάται και μαλιστα για 3-4 ώρες!

τί γίνεται;

έχε κάποια συνέπεια αυτό στο θηλασμό;

 

ειναι φυσιολογικο που μπορει να ρευτει ακομη και 4 ωρες μετα εχοντας ρευτει ομως και αμεσως μετα το γευμα;

 

Ποσα γεύματα κάνει δηλαδη το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

5-6 γεύματα

 

Ειναι λίγα.. Παίρνει πιπιλα;

Όταν ειναι ξύπνιο πρόσφερε στηθος πιο συχνα.

Τα λίγα γεύματα ειναι εντάξει μόνο αν το μωρο το έχει αποφασίσει απο μόνο του το μωρο (που σημσινει οτι η μαμα προσφέρει στηθος κι απλα το μωρο δε θέλει να θηλασει-πρέπει όμως να του δοθεί η επιλογη).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι λίγα.. Παίρνει πιπιλα;

Όταν ειναι ξύπνιο πρόσφερε στηθος πιο συχνα.

Τα λίγα γεύματα ειναι εντάξει μόνο αν το μωρο το έχει αποφασίσει απο μόνο του το μωρο (που σημσινει οτι η μαμα προσφέρει στηθος κι απλα το μωρο δε θέλει να θηλασει-πρέπει όμως να του δοθεί η επιλογη).

 

δεν τη θέλει την πιπίλα

πότε να του προσφέρω;

αφού κοιμάται αρκετές ώρες

όσο είναι ξύπνια παίζουμε και μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

δεν τη θέλει την πιπίλα

πότε να του προσφέρω;

αφού κοιμάται αρκετές ώρες

όσο είναι ξύπνια παίζουμε και μιλάμε

 

Όταν ειναι ξύπνια και παίζετε μπορείς να δοκιμασεις μήπως θέλει να θηλασει. Τα μωρα στην ηλικία αυτη ξεχνιούνται λόγω των ερεθισματων απο το περιβάλλον.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζουμε αποκλειστικά και ώρες ατελείωτες!!!Χτες πήγαμε στην παιδίατρο και η μπέμπα μου πήρε 1.600 γρ. σε έναν μήνα!!!Είναι τεράστια η ευχαρίστηση μου που το παιδάκι μεγαλώνει τόσο γρήγορα μόνο με το γάλα μου!!!Πραγματικά νιώθω σαν επιβράβευση αυτή την αύξηση βάρους!!!Ακόμα κ η παιδίατρος με χειροκρότησε!!!!

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα θα χρειαστω τη βοηθεια σας.

το παιδακι μου ειναι 20 ημερων ειναι ολη την ωρα στο στηθος και πολλες φορες εχει το στηθοσ ωσ πιπιλα, κοιμαται αμεσωσ μετα τους θηλασμους και πανω μας οποτε το βαζουμε στο πορτ μπεμπε ξυπναει και κλεει και παλι τα ιδια το βαζουμε στο στηθος και τοτε κοιμαται!εδω και μια εβδομαδα μαζευει τα ποδαρακια του κοκκινιζει κλαιει και ειναι ανησυχο προφανως απο κολικους.Σημερα ηρθε ο παιδιατρος και μας ειπε να το θηλαζω καθε δυο με τρεις ωρες και να του δινω μετα απο καθε θηλασμο αν ζηταει 60ml συμπληρωμα και αν γκρινιαζει αναμεσα στα γευματα να του δινω χαμομηλι!!!!επισης να του δινουμε πιπιλα για να μην παιρνει αερα απο το κλαμα να το ταιζω δεκα λεπτα απο το ενα στηθος και δεκα λεπτα απο το αλλο γιατι μετα γινεται αραιο το γαλα στο καθε στηθος και να του δινω πριν απο καθε γευμα 0,5 cc infacolic.επισης μας ειπε οτι τον εχουμε μαθει στην αγκαλια.

επειδη εμενα αυτα δεν μου αρεσαν και αφου το βαρος του ειναι ικανοποιητικο δεν βρισκω λογο να του δινω συμπληρωμα θα ηθελα την αποψη σας για το μονο που στεναχωριεμαι ειναι που το μωρακι σφιγγεται και κοκκινιζει και δεν ξερουμε πωσ να το βοηθησουμε ισως να του διναμε μονο το infacolic τι λετε εσεις?

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39 κ 2

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 8,2 κ στην εξοδο απο το μαιευτηριο 10,8

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

26/5 γεννηση 3040

29/5 2750 εξοδος

1/7 2930

9/7 3200

15/7 3480

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ειναι συνεχεια στο στηθος περιπου 10

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. νοσοκομειακο αμεντα

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2-3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 1 ωρα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-9

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... αντλω γαλα δικο μου γυρο στα 100-150 ml καθε μερα και του δινει ο συζηγος το βραδυ!

 

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα ευχαριστω πολυ!!!!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενακι θα σου πουν και τα κοριτσια τα εμπειρα τα ιδια ακριβως εχω και εγω ειναι οοοοοοοοοοολη μερα στο στηθος σε σημειο να μην μπορω ουτε να φαψ ουτε τουαλετα να παω.....ειναι φυσιολογικο μου ειπαν και εμενα ολοι λενε στρωνει κυριως μετα τις 40 μερες(αιιι να δουμε)....Κανε υπομονη και βαζε το παιδι στο στηθος οποτε γκρινιαζει η βαζει χερακια κτλ ....καλα ειναι και η δικη μου η παιδιατρος αλλα η δικη σου ειναι ντι για ντιπ αν ειναι δυνατον.....:evil::evil::shock:

Θα σου πουν τα κοριτσια εγω σ εγραψα για να δεις πως δεν εισαι μονη ειμαι πολυ χειροτερα απο σενα(στο τσακ το χω το φουνταρισμα)αλλα ειπα οσο αντεξω....κανε υπομονη.....;);)

 

Επι της ευκαιριας γιατι εγραψα καπου αλλα δνε ξερω αν τ ειδες να σου ζησει αγαπη μου να ναι γερος...!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Από τη μικρή μου εμπειρία (θηλάζω ακόμα και το πρώτο εξάμηνο θήλαζα αποκλειστικά), κατ'αρχήν δεν μοιάζει να χρειάζεται συμπλήρωμα γιατί το μωρό και βρέχει αρκετές πάνες και παίρνει βάρος φυσιολογικά.

Τα πονάκια από τους κολικούς είναι φυσιολογικά και θα περάσουν. Θέλει υπομονή, λίγο μασαζάκι με τα ποδαράκια του στην κοιλίτσα του ή αγκαλίτσα μπρούμυτα στον πήχη του χεριού σου. Επίσης βοηθάει πολύ ο απορροφητήρας (σ'εμάς επιανε) ή κάποιος άλλος συνεχόμενος θόρυβος όπως η σκούπα ή το πιστολάκι, γιατί του θυμίζει τους ήχους που άκουγε στην κοιλιά και ξεχνάει τον πόνο του.

Αν δώσεις πιπίλα υπάρχει ακόμα κίνδυνος σύγχυσης θηλών (μετά τις 40 μέρες και αν).

Η αγκαλιά δεν έβλαψε και δεν κακόμαθε κανένα μωρό από τόσο νωρίς. Παρ'όλα αυτά καλό είναι ή να το ξυπνάς για να συνεχίζει να θηλάζει ή μόλις κοιμηθεί να το βάζεις κάτω. Αν κλάψει ξανά αγκαλίτσα, και μόλις κοιμηθεί ξανά κάτω. Να συνειδητοποιήσει ότι εδώ τρώμε κι εκεί κοιμόμαστε. Είναι δύσκολο γιατί είναι υπέροχο να κοιμάται το μωρό αγκαλιά σου, αλλά σου δένει τα χέρια και μπορεί αργότερα να μην μπορεί να κοιμηθεί διαφορετικά. Τέλος, αν σε έχει κάνει πιπίλα (το είχα πάθει κι εγώ στην αρχή) μπορείς σιγά σιγά να του βγάζεις τη θηλή και να συνεχίσεις να το κρατάς αγκαλίτσα και σε πέντε λεπτάκια να το ακουμπήσεις κάτω.

Αν θέλεις τη γνώμη μου όμως μη δώσεις συμπλήρωμα, αν έχω καταλάβει καλά, μπορεί να σου μειώσει το γάλα ή και να μπερδευτεί το μωρό και να μην πιάνει το στήθος.

Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος, ας μας πούν και οι σύμβουλοι, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι.

Καλή συνέχεια

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα θα χρειαστω τη βοηθεια σας.

το παιδακι μου ειναι 20 ημερων ειναι ολη την ωρα στο στηθος και πολλες φορες εχει το στηθοσ ωσ πιπιλα, κοιμαται αμεσωσ μετα τους θηλασμους και πανω μας οποτε το βαζουμε στο πορτ μπεμπε ξυπναει και κλεει και παλι τα ιδια το βαζουμε στο στηθος και τοτε κοιμαται!εδω και μια εβδομαδα μαζευει τα ποδαρακια του κοκκινιζει κλαιει και ειναι ανησυχο προφανως απο κολικους.Σημερα ηρθε ο παιδιατρος και μας ειπε να το θηλαζω καθε δυο με τρεις ωρες και να του δινω μετα απο καθε θηλασμο αν ζηταει 60ml συμπληρωμα και αν γκρινιαζει αναμεσα στα γευματα να του δινω χαμομηλι!!!!επισης να του δινουμε πιπιλα για να μην παιρνει αερα απο το κλαμα να το ταιζω δεκα λεπτα απο το ενα στηθος και δεκα λεπτα απο το αλλο γιατι μετα γινεται αραιο το γαλα στο καθε στηθος και να του δινω πριν απο καθε γευμα 0,5 cc infacolic.επισης μας ειπε οτι τον εχουμε μαθει στην αγκαλια.

επειδη εμενα αυτα δεν μου αρεσαν και αφου το βαρος του ειναι ικανοποιητικο δεν βρισκω λογο να του δινω συμπληρωμα θα ηθελα την αποψη σας για το μονο που στεναχωριεμαι ειναι που το μωρακι σφιγγεται και κοκκινιζει και δεν ξερουμε πωσ να το βοηθησουμε ισως να του διναμε μονο το infacolic τι λετε εσεις?

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39 κ 2

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 8,2 κ στην εξοδο απο το μαιευτηριο 10,8

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

26/5 γεννηση 3040

29/5 2750 εξοδος

1/7 2930

9/7 3200

15/7 3480

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ειναι συνεχεια στο στηθος περιπου 10

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. νοσοκομειακο αμεντα

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2-3

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 1 ωρα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8-9

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... αντλω γαλα δικο μου γυρο στα 100-150 ml καθε μερα και του δινει ο συζηγος το βραδυ!

 

συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα ευχαριστω πολυ!!!!

 

Elena, να σου ζήσει!

 

Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι πολυ φυσιολογική για νεογέννητο μωρο. Το εμβρυο μέσα στην μήτρα είναι συνηθισμένο στη διαρκή 24ωρη σίτιση μέσω του πλακουντα αλλα και του αμνιακου υγρού. Οπότε στην προσαρμογή του στον έξω κόσμο χρειάζεται λίγος χρόνος μέχρι να αντιληφθεί ότι η μαμα έχει κι άλλες δουλειές να κάνει!

Συνήθως παίρνει 40 μέρες να μπει ένα "προγραμμα", είναι ένα στάδιο προσαρμογής όπου το μωρο ρυθμίζει την παραγωγή της μαμάς. Στο τέλος των 6 πρώτων εβδομάδων το στήθος σου θα παράγει ακριβώς οσο γάλα χρειάζεται το μωρο σου. Μετα τους 2-3 μήνες το μωρο θα δείχνει αυξανόμενο ενδιαφέρον για το περιβάλλον του και θα έχει γίνει πιο ικανό στο θηλασμο οπότε η διάρκεια θηλασμου θα μειωθεί ακόμα περισσότερο. Μετα τα πρώτα 2 χρόνια θα γίνει αυτό που σου έγραψα πιο πάνω, θα αντιληφθεί ότι η μαμα έχει δουλειές και θα σε αφήνει λίγο ήσυχη :P

 

Οι οδηγείς του παιδιατρου είναι οδηγίες αποθηλασμου. Το μωρο δεν πρέπει να ταιζεται με κανένα ωράριο! Είναι πολυ επικίνδυνη οδηγία για νεογέννητο. Μελέτες δείχνουν ότι το μητρικο γάλα έχει αφομοιωθει το πολυ σε 2 ώρες αλλα έτσι κι αλλιώς αφού δεν ξέρουμε πόσο πίνει ένα μωρο που θηλαζει δεν μπορούμε να του βάλουμε και προγραμμα. Κανένα θηλαστικο (ούτε ο άνθρωπος) δεν τρώει με το ρολόι, τρώει όταν πεινασει, κι αν δεν έχει φάει καλα πρωινό, θα τσιμπήσει κάτι πριν το μεσημεριανό. Άρα γιατί το μωρο να μπει σε προγραμμα; Οι οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αναφέρονται σε ελεύθερο κι ανεμπόδιστο θηλασμο.

 

Ένα μωρο που θηλαζει δεν χρειάζεται κανένα άλλο υγρό πλην του γάλακτος, πόσο μάλλον χαμομηλι για να ξεγελάσει την πείνα του. Το χαμομηλι μειώνει την παραγωγη σου καθώς το μωρο πίνει λιγότερο μητρικο γάλα. Τα μωρα δεν χρειάζονται χαμομηλι για να μεγαλώσουν, δεν τους προσφέρει τίποτα.

 

Η οδηγία για τα 10 λεπτά από κάθε στήθος είναι λάθος. Επίσης λάθος είναι αυτο που σου είπε ότι μετα το γάλα αραιωνει. Για την ακρίβεια είναι ακριβώς το αντίθετο: το γάλα στην αρχή του θηλασμου είναι αραιο για να ξεδιψασει το μωρο. Όσο το μωρο θηλαζει το γάλα που παίρνει είναι περισσότερο λιπαρο, και προς το τέλος του γεύματος μπορεί να είναι παχύ σαν κρέμα! Αν αλλάζεις στήθος τότε το μωρο θα παίρνει μόνο το αραιο γάλα που έχει περισσότερους υδατάνθρακες και λακτοζη κι όχι το λιπαρο που του δίνει τις περισσότερες θερμίδες.

 

Πιπιλα καλύτερα να μη δώσεις, αφενός για να αποφύγεις τη σύγχιση θηλων αφετέρου γιατί το μωρο μπορεί να ξεχνιέται με την πιπιλα και να χάνει γεύματα.

 

Τα νεογέννητα δεν κακομαθαινουν με την αγκαλιά, τη χρειάζονται. Κάποιες φορές ο κόσμος πιστεύει ότι το νεογέννητο είναι ένας κακός δυναστης που ήρθε να μας βασανισει!

 

Το συμπλήρωμα δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση! Το βάρος του μωρου κι οι πάνες του είναι σούπερ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ παρά πολυ, και εσείς να χαίρεστε τα παιδάκια σας!γενικά απογοητευτηκα από τον παιδιατρο, γιατί όλα όσα μου είπε αντικρουουν αυτά που έχω διαβάσει για τον θηλασμο!το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως το δώσω αυτό το φάρμακο που μου είπε για να του περάσουν λίγο οι κολικοι!όταν σφιγγεται κ κλαίει μόλις τον βάζω στο στήθος ηρεμει!όσο για την αγκαλιά ο γιατρός μας είπε ότι και οι θειαδες!!μην τον μαθαίνετε στην αγκαλιά..έχουμε πάρει έναν μαρσιπο κ σκέφτηκα να τον βάζω εκεί για να έχω τα χέρια ελεύθερα αλλά έπειδη είναι αυτός που κάθεται όρθιο το μπεμπακι φοβάμαι μήπως δεν κάνει!τι λέτε εσείς;

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Jo μου, υπομονή πρέπει να κάνουμε!!κ γω αστα να πανε έχω φρικαρει!τη μια μέρα μας πανε όλα καλά την αλλη κάτι καινούργιο συναντάμε!είχαμε κ πρόβλημα κ με τις θηλες που ματωσαν κλαματα κ τετοια κ τωρα βάζω ψευδοθηλες..ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα και να ευχαριστηθουμε το θηλασμο κ τα μπεμπακια μας!! Να σου ζήσει κ το Μωρακι σου!!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό θα καραγουστάρει και θα κοιμάται, απλά πρόσεξε τη μέση σου. Εμένα πονούσε πολύ η μέση μου, όταν τον έβαζα στο μάρσιππο και έτσι βγήκε σε αχρηστία σχεδόν αχρησιμοποίητο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...