Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Δυστυχώς πρέπει να τα κόψεις για τουλάχιστον δυο βδομάδες για να δεις διάφορα - παίρνει καμμια βδομάδα να φύγουν οι προτείνεις απο το γάλα σου και άλλο τόσο απο το σώμα του μωρού .. Είναι λιγάκι δύσκολο γιατί πρέπει να βλέπεις τα συστατικά στα πάντα

 

Προσπάθησε πρώτα ομως να δοκιμασεις κάτι άλλο . Θηλασε το μωρακι σου απο το ένα στήθος αρκετές φορές την μέρα πριν περάσεις στο άλλο - λέγεται block feeding και έτσι το μωρακι θα τρώει πιο πολύ το δεύτερο το λιπαρά γάλα και όχι μόνο το πρώτο που είναι πιο αραιο έχει λιγότερα λιπη και πιο πολύ ζάχαρη .. Οταν πίνουν πολύ το πρώτο γάλα έχουν και τους κολικους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Εχω διαβάσει για το block feeding και σε αλλα post στο forum.

Νομίζω είναι ένα στήθος για 3 ώρες και μετα πας στο αλλο.

θα το δοκιμάσω...

 

ΟΧΙ block feeding αμέσως! Ειναι τεχνική μείωσης της παραγωγής οπότε δεν προτείνεται ετσι απλα!

 

Όταν το μωρο αφήνει το στήθος πετάγεται γάλα σαν συντριβανι;

Έχει συγκαμα;

Πόσες φορές κάνει κακα;

Οι ίνες που λες μήπως ειναι βλεννες;

Τα πράσινα κακα τα έχεις δει σε φυσικό φως, σε φθορισμού ή σε κίτρινη λαμπα;

Πλέον θηλαζει πάντα ΜΟΝΟ απο το ενα στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γενικά ποτε δεν τρέχει γάλα απο το στήθος μου αλλα καταλαβαίνω οτι πάμε καλα γιατι βρέχει πάνω απο 6 πάνες την ημέρα και παίρνει πάνω απο 300gr την εβδομάδα. Κακά κάνει 2 φορές την ημέρα και μερικες φορες είναι λιγο προς το λάδι. Σύγκαμα ευτυχως δεν εχουμε. Οσο για τις ίνες... Τι να πω και εγω έχω μπερδευτεί.Οι βλεννες όμως δεν είναι διάφανες σαν μιξες; Οι ίνες που λέω είναι στο ίδιο χρωμα με τα κακά.

Πάντως θα δοκιμάσω αποχή απο τα γαλακτοκομικά και σίγουρα θα μιλήσω με σύμβουλο θηλασμού.

Ευχαριστώ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γενικά ποτε δεν τρέχει γάλα απο το στήθος μου αλλα καταλαβαίνω οτι πάμε καλα γιατι βρέχει πάνω απο 6 πάνες την ημέρα και παίρνει πάνω απο 300gr την εβδομάδα. Κακά κάνει 2 φορές την ημέρα και μερικες φορες είναι λιγο προς το λάδι. Σύγκαμα ευτυχως δεν εχουμε. Οσο για τις ίνες... Τι να πω και εγω έχω μπερδευτεί.Οι βλεννες όμως δεν είναι διάφανες σαν μιξες; Οι ίνες που λέω είναι στο ίδιο χρωμα με τα κακά.

Πάντως θα δοκιμάσω αποχή απο τα γαλακτοκομικά και σίγουρα θα μιλήσω με σύμβουλο θηλασμού.

Ευχαριστώ και παλι!

 

Μην κανεις block feeding. Ετσι κι αλλιώς η υπερπαραγωγή δεν εμφανίζεται ετσι ξαφνικά μετα απο 1,5 μήνα θηλασμου. Αυτο συνήθως φαινεται στις αρχές.

 

Οι βλεννες μπορει να ειναι και ιδιο χρώμα με τα κακα.

 

Τα πάτε καλα πάντως!

 

Είσαι σίγουρη οτι δεν πιέζεις το παιδι να θηλασει περισσότερο και γι αυτο να διαμαρτύρεται;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κανεις block feeding. Ετσι κι αλλιώς η υπερπαραγωγή δεν εμφανίζεται ετσι ξαφνικά μετα απο 1,5 μήνα θηλασμου. Αυτο συνήθως φαινεται στις αρχές.

 

Οι βλεννες μπορει να ειναι και ιδιο χρώμα με τα κακα.

 

Τα πάτε καλα πάντως!

 

Είσαι σίγουρη οτι δεν πιέζεις το παιδι να θηλασει περισσότερο και γι αυτο να διαμαρτύρεται;

 

Και χορταινει στα 5 λεπτά;

Τότε δεν θα παίρνει μονο το πρώτο γάλα που δεν είναι παχύ;

Παλιότερα θηλαζε απο 20 λεπτα και απο τα δυο στήθη και υπήρχαν διαστήματα των 2 ωρών απο θηλασμό σε θηλασμό.

Εδω και 10 μέρες περίπου θηλαζει μονο απο το ένα για 10 με 20 λεπτα αφού τον σηκώνω συνέχεια είτε γιατι δυσφορεί-κλαίει είτε για να ρευτεί και ζητάει στην 1 ώρα να ξαναθηλασει.

Link to comment
Share on other sites

Και χορταινει στα 5 λεπτά;

Τότε δεν θα παίρνει μονο το πρώτο γάλα που δεν είναι παχύ;

Παλιότερα θηλαζε απο 20 λεπτα και απο τα δυο στήθη και υπήρχαν διαστήματα των 2 ωρών απο θηλασμό σε θηλασμό.

Εδω και 10 μέρες περίπου θηλαζει μονο απο το ένα για 10 με 20 λεπτα αφού τον σηκώνω συνέχεια είτε γιατι δυσφορεί-κλαίει είτε για να ρευτεί και ζητάει στην 1 ώρα να ξαναθηλασει.

 

Έχεις εδραιώσει γαλουχια κι ειναι φυσικο το μωρο να μη θηλαζει οσο παλια. Αν ο θηλασμος ηταν πάντα οπως στις αρχές καμία γυναίκα δε θα άντεχε να θηλαζει για καιρο. Μεγαλώνοντας γίνεται πιο αποτελεσματικό στο θηλασμο και μπορει να χορταινει ακόμα και σε 5 λεπτά.

Αυτο με το πρώτο γάλα δεν έχει σχέση με τα λεπτά παραμονής στο στήθος μετα την εδραίωση του θηλασμου. Οσο το μωρο μαθαίνει να θηλαζει γρήγορα κι έχει προσαρμόσει την παραγωγή στα μέτρα του παίρνει και το λιπαρο γάλα. Αν δεν το παίρνει θα πρασινισουν τα κακα.

 

Αφου κλαίει μην τον πιέζεις. Αυτόν λίγο και μετα πάλι. Μην αγχωνεσαι, εγω πιστεύω οτι δυσφορει γιατι έχει χορτάσει και τον ξαναβάζεις απο άγχος μήπως δεν χορτασε. Συμβαίνει πολυ πολυ συχνα αυτο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Nina-Nana :)

Όντως εχει αλλάξει ο θηλασμος. Ο μπεμπης θηλαζει με μεγαλύτερες γουλιες και πλέον αισθάνομαι το στήθος να αδειάζει.

θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Οσο για τις ίνες... Τι να πω και εγω έχω μπερδευτεί.Οι βλεννες όμως δεν είναι διάφανες σαν μιξες; Οι ίνες που λέω είναι στο ίδιο χρωμα με τα κακά.

Επειδη τωρα καταλαβα τι μπορει να εννοεις ινες η "κολλωδης" πανα με γυαλυστερα κακα ειναι βλεννες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα καταλαβα τι μπορει να εννοεις ινες η "κολλωδης" πανα με γυαλυστερα κακα ειναι βλεννες.

 

Μαλλον τις τελευταιες 3 μερες ο μπεμπης έκανε αυτα που λες ¨κολλωδη¨ κακά. Ηταν ρευστα και καπως σαν γλιτσα,ίσως λιγο πράσινα. Τι σημαίνει αυτο;

Αποχή απο τα γαλακτοκομικά κάνω εδω και 7 μέρες. Έχω δει βελτίωση στους κολικους και στους θηλασμους αλλά τις τελευταίες μέρες είναι γκρινιαρης και θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος. Εχει πάρει 350gr σε μια εβδομάδα. Παίζει να είναι άλμα ανάπτυξης; Κλεινουμε στην 7η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλμα υπαρχει την 5η εβδ, εμας ομως το διαστημα απο την 5η-ως την 9η εβδ ηταν το πιο δυσκολο, συνεχομενοι θηλασμοι, γρινα.

Με την αποχη βλεπεις εντονη βελτιωση τις πρωτες μερες αλλα οι πρωτεινες του γαλακτος κανουν 2 εβδ να φυγουν απο τον οργανισμο σου (κι αλλες δυο απο το μωρο, συνολο ενας μηνας).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τις τελευταιες 3 μερες ο μπεμπης έκανε αυτα που λες ¨κολλωδη¨ κακά. Ηταν ρευστα και καπως σαν γλιτσα,ίσως λιγο πράσινα. Τι σημαίνει αυτο;

Αποχή απο τα γαλακτοκομικά κάνω εδω και 7 μέρες. Έχω δει βελτίωση στους κολικους και στους θηλασμους αλλά τις τελευταίες μέρες είναι γκρινιαρης και θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος. Εχει πάρει 350gr σε μια εβδομάδα. Παίζει να είναι άλμα ανάπτυξης; Κλεινουμε στην 7η εβδομάδα.

 

Πιθανόν άλμα ανάπτυξης ή και καμία ίωση που την περνάει ελαφρά λογω θηλασμου (γι αυτο κι η αλλαγη κενωσεων).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μόλις έκανα κλύσμα στην κόρη μου, 3 μηνών, αφού είχε να κάνει κακάκια της 10 ολόκληρες μέρες!!!!!Νιώθω χάλια! Μήπως φταίει σε κάτι το γάλα μου???Και την προηγούμενη εβδομάδα έκανε πάλι κακά της στις 7 μέρες, μόνη της!Τι θα κάνω? Έτσι θα πάει??Ταλαιπωρήθηκε πολύ το μωράκι μου μ'αυτή την αηδία που της έβαλα, αλλά ρε παιδιά 10 μέρες χωρίς κακά???Μωρό πράγμα?

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα κλύσμα στην κόρη μου, 3 μηνών, αφού είχε να κάνει κακάκια της 10 ολόκληρες μέρες!!!!!Νιώθω χάλια! Μήπως φταίει σε κάτι το γάλα μου???Και την προηγούμενη εβδομάδα έκανε πάλι κακά της στις 7 μέρες, μόνη της!Τι θα κάνω? Έτσι θα πάει??Ταλαιπωρήθηκε πολύ το μωράκι μου μ'αυτή την αηδία που της έβαλα, αλλά ρε παιδιά 10 μέρες χωρίς κακά???Μωρό πράγμα?

 

Ειναι φυσιολογικο για κάποια μωρα ανω των 20 ημερών αν ισχύουν τα παρακάτω:

1. Το μωρο θηλαζει αποκλειστικα

2. Τα κακα όταν τελικα κάνει ειναι μαλακά

3. Η κοιλια ειναι μαλακή

4. Το μωρο την ωρα που κάνει κακα δεν πονάει.

 

Αν ισχύουν αυτα και το μωρο βρέχει τουλαχιστον 5 πάνες με τσισα δεν σε πειράζει το ποτε θα κάνει κακα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις μωρών που έκαναν και μετα τις 10 ημέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα κλύσμα στην κόρη μου, 3 μηνών, αφού είχε να κάνει κακάκια της 10 ολόκληρες μέρες!!!!!Νιώθω χάλια! Μήπως φταίει σε κάτι το γάλα μου???Και την προηγούμενη εβδομάδα έκανε πάλι κακά της στις 7 μέρες, μόνη της!Τι θα κάνω? Έτσι θα πάει??Ταλαιπωρήθηκε πολύ το μωράκι μου μ'αυτή την αηδία που της έβαλα, αλλά ρε παιδιά 10 μέρες χωρίς κακά???Μωρό πράγμα?

 

δοκίμασε λίγο να αλλάξεις την διατροφή σου, κόψε το πολύ γάλα, αύξησε τα υγρά που παίρνεις σουπίτσες, ίσως πιο πολλά λαδερά όπως φασολάκια μελιτζάνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι φυσιολογικο για κάποια μωρα ανω των 20 ημερών αν ισχύουν τα παρακάτω:

1. Το μωρο θηλαζει αποκλειστικα

2. Τα κακα όταν τελικα κάνει ειναι μαλακά

3. Η κοιλια ειναι μαλακή

4. Το μωρο την ωρα που κάνει κακα δεν πονάει.

 

Αν ισχύουν αυτα και το μωρο βρέχει τουλαχιστον 5 πάνες με τσισα δεν σε πειράζει το ποτε θα κάνει κακα. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις μωρών που έκαναν και μετα τις 10 ημέρες.

 

 

Η μικρούλα μου είναι 3 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά, τα κακάκια της ήταν πολύ μαλακά (απορώ πως δεν της φεύγουν με τις πορδίτσες που αφήνει..τόσο μαλακά είναι!), η κοιλίτσα της ήταν μαλακιά, όταν όμως έκανε κακάκια δεν μπορώ να πως ότι δεν ζορίστηκε...τώρα που της έκανα το κλύσμα εννοώ!Την προηγούμενη φορά που έκανε μόνη της στις 7 ημέρες, ζορίστηκε και πάλι αλλά όχι τόσο!!! Επίσης βρέχει τις πάνες που αναφέρεις! Δεν ξέρω τι φταίει!!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε λίγο να αλλάξεις την διατροφή σου, κόψε το πολύ γάλα, αύξησε τα υγρά που παίρνεις σουπίτσες, ίσως πιο πολλά λαδερά όπως φασολάκια μελιτζάνες...

 

 

Γάλα δεν πίνω καθόλου! Σουπίτσες και τέτοια δεν ήταν ποτέ του γούστου μου ιδιαίτερα, αλλά πίνω πολλούς χυμούς, συσκευασμένους όμως. Επίσης είμαι λάτρης των λαδερών, τρώω πάρα πολύ συχνά, μ'αφού σκέφτηκα μήπως τρώω τόσα πολλά που της πειράζουν..Η άποψη σας για το χαμομηλάκι που μ'έχει ζαλίσει η μάνα μου ποιά είναι? Βοηθάει να ενεργούνται? Πάντως συμφωνώ με την προτροπή σου και αυτό θα κάνω..θ'αλλάξω λίγο την διατροφή μου! Πήρα κάποια ξερά δαμάσκηνα, θα πάρω και ακτινίδια και τέτοια πράγματα και ελπίζω να αλλάξει λίγο η κατάσταση, γιατί δεν γίνεται να κάνουμε αυτή την δουλειά κάθε φορά!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Γάλα δεν πίνω καθόλου! Σουπίτσες και τέτοια δεν ήταν ποτέ του γούστου μου ιδιαίτερα, αλλά πίνω πολλούς χυμούς, συσκευασμένους όμως. Επίσης είμαι λάτρης των λαδερών, τρώω πάρα πολύ συχνά, μ'αφού σκέφτηκα μήπως τρώω τόσα πολλά που της πειράζουν..Η άποψη σας για το χαμομηλάκι που μ'έχει ζαλίσει η μάνα μου ποιά είναι? Βοηθάει να ενεργούνται? Πάντως συμφωνώ με την προτροπή σου και αυτό θα κάνω..θ'αλλάξω λίγο την διατροφή μου! Πήρα κάποια ξερά δαμάσκηνα, θα πάρω και ακτινίδια και τέτοια πράγματα και ελπίζω να αλλάξει λίγο η κατάσταση, γιατί δεν γίνεται να κάνουμε αυτή την δουλειά κάθε φορά!

 

έχεις δίκιο, δεν πρέπει το μωράκι να ενεργείται μόνο με κλυσματάκια... πρέπει να δραστηροποιηθεί το εντεράκι της. Για το χαμομήλι δεν έχω άποψη, εγώ της δικιά μου δεν της έδωσα τίποτε άλλο εκτός από το δικό μου γάλα μέχρι την τους 6 πρώτους μήνες. και βέβαια τα κακάκια τους στην ηληκία που βρίσκεστε είναι πάντα μαλακά, κρεμώδη και χρωματάκι κιτρινο-μουσταρδι έως πρασινάκι. δοκίμασε την διατροφή σου και για το χαμομήλι ρώτα και την παιδίατρό σου. αυτή ξέρει την κλινική εικόνα του παιδιού και σίγουρα ξέρει καλύτερα.

εύχομαι να μην χρειαστεί να της ξανακάνεις κλυσματάκι της μπουμπούς σου :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου είναι 3 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά, τα κακάκια της ήταν πολύ μαλακά (απορώ πως δεν της φεύγουν με τις πορδίτσες που αφήνει..τόσο μαλακά είναι!), η κοιλίτσα της ήταν μαλακιά, όταν όμως έκανε κακάκια δεν μπορώ να πως ότι δεν ζορίστηκε...τώρα που της έκανα το κλύσμα εννοώ!Την προηγούμενη φορά που έκανε μόνη της στις 7 ημέρες, ζορίστηκε και πάλι αλλά όχι τόσο!!! Επίσης βρέχει τις πάνες που αναφέρεις! Δεν ξέρω τι φταίει!!

 

ΔΕΝ φταίει κάτι. Ειναι φυσιολογικο!

 

Δε χρειάζεται κλισμα. Με την αλλαγη στη διατροφή σου κατα πάσα πιθανότητα εσυ θα αρχίσεις να πηγαίνεις περισσότερο τουαλέτα κι όχι το μωρο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Είμαι νέα μαμά με ένα κοριτσάκι 30 ημερών. Είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος σε θέμα του φορουμ. Συγχαρητήρια σε όλες σας για την προσπάθεια σας για θηλασμό και για την αμέριστη αφοσίωση στα μωράκια σας. Εγώ προσπαθώ από την πρώτη μέρα να καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό και παρόλο που επιχείρησα να ενημερωθώ όσο καλύτερα μπορούσα για αυτό και ξεκίνησα με αισιοδοξία αντιμετωπίζω αρκετές δυσκολίες. Έχω μόνιμο άγχος για το αν χορταίνει το μωράκι μου και μηδενική χειροπιαστή στήριξη από τους γύρω μου. Αρχίζω να σκέφτομαι μήπως δεν τα καταφέρω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Είμαι νέα μαμά με ένα κοριτσάκι 30 ημερών. Είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος σε θέμα του φορουμ. Συγχαρητήρια σε όλες σας για την προσπάθεια σας για θηλασμό και για την αμέριστη αφοσίωση στα μωράκια σας. Εγώ προσπαθώ από την πρώτη μέρα να καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό και παρόλο που επιχείρησα να ενημερωθώ όσο καλύτερα μπορούσα για αυτό και ξεκίνησα με αισιοδοξία αντιμετωπίζω αρκετές δυσκολίες. Έχω μόνιμο άγχος για το αν χορταίνει το μωράκι μου και μηδενική χειροπιαστή στήριξη από τους γύρω μου. Αρχίζω να σκέφτομαι μήπως δεν τα καταφέρω..

Zerberini kατ'αρχήν να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Κατά δεύτερον μην αγχώνεσαι. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Τι βάρος γεννήθηκε η μικρή και τώρ απόσο είναι? Βρέχει πάνες και πόσες? Πιάνει το στήθος? Δες διαφορετικές στάσεις που να σας βολεύουν και τις δύο και βάζε την στο στήθος όσο θέλει γιατί είναι πολύ αρχή ακόμα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός. Απλώς αν μπορείς απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις γιατί από όσο έχω δει έχει σημασία και υπάρχουν και άτομα όπως η Nina Nana που μπορούν να σε βοηθήσουν πιο εμπεριστατωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 2860γρ και φύγαμε από την κλινική 2800γρ.Στις 20 μέρες είχε χάσει άλλα 50γρ. Μετά από 5 μέρες την ξαναζυγίσαμε και ήταν 2900.Στις 30 μέρες είχε βάλει άλλα 250γρ δηλαδη ειναι 3150γρ. Βρέχει πάνες, τουλαχιστον 8 την ημερα, 13 το 24ωρο. Το στηθος το πιανει απλά καθε φορα που ειναι να την θηλασω, τρωει για 10 λεπτα και μετά σταματάει είτε γιατι αποκοιμιεται και δεν ξυπναει με τιποτα ή γιατι πιπιλιζει χωρις να βλεπω ή να ακουω την καταποση. Αναγκαστικα την αλλαζω στηθος, όπου τρωει για αλλα 10 λεπτα και μετα συμβαινει το ίδιο οπότε την αλλαζω ξανα στηθος για το υπόλοιπο του θηλασμού. Επίσης καποιες φορες βουταει το κεφαλι μεσα στο στηθος μετα το τραβαει προς τα εξω τραβωντας και τη θηλη σαν να θελει να ρουφηξει γαλα αλλά δεν μπορει. Να σημειωσω οτι όταν συμβαινουν ολα αυτα παταω το στηθος μου και υπαρχει γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 2860γρ και φύγαμε από την κλινική 2800γρ.Στις 20 μέρες είχε χάσει άλλα 50γρ. Μετά από 5 μέρες την ξαναζυγίσαμε και ήταν 2900.Στις 30 μέρες είχε βάλει άλλα 250γρ δηλαδη ειναι 3150γρ. Βρέχει πάνες, τουλαχιστον 8 την ημερα, 13 το 24ωρο. Το στηθος το πιανει απλά καθε φορα που ειναι να την θηλασω, τρωει για 10 λεπτα και μετά σταματάει είτε γιατι αποκοιμιεται και δεν ξυπναει με τιποτα ή γιατι πιπιλιζει χωρις να βλεπω ή να ακουω την καταποση. Αναγκαστικα την αλλαζω στηθος, όπου τρωει για αλλα 10 λεπτα και μετα συμβαινει το ίδιο οπότε την αλλαζω ξανα στηθος για το υπόλοιπο του θηλασμού. Επίσης καποιες φορες βουταει το κεφαλι μεσα στο στηθος μετα το τραβαει προς τα εξω τραβωντας και τη θηλη σαν να θελει να ρουφηξει γαλα αλλά δεν μπορει. Να σημειωσω οτι όταν συμβαινουν ολα αυτα παταω το στηθος μου και υπαρχει γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσει και η Νίνα σύντομα.

Εγώ δεν κατάλαβα πόσων ημερών είστε. Η συμπεριφορά που περιγράφεις πάντως είναι φυσιολογική. Είναι πολύ θετικό ότι έχει ανακτήσει το μωρό το βάρος γέννησης. Αν νομίζεις ότι δεν έχει χορτάσει και αποκοιμιέται γρήγορα στο στήθος δοκίμασε να του τρίψεις το αυτάκι, να το ξεντύσεις, να του μιλάς, να του πιάνεις το χεράκι...

Απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις για να έχουν οι κοπέλες πιο σαφή εικόνα: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεννηθηκε την 38 βδομαδα με καισαρικη και επισκληριδιο. Ικτερο εμφανισε 12 και 13. δεν εχει νοσηλευτει. Κανει γυρω στα 10-12 γευματα σιγουρα και σε ολα θηλαζει.Συμπληρωμα της εδωσα καποιες φορες που ενιωθα οτι δεν χορταινει 30 με 60μλ. Με το θηλαστρο εβγαζα γαλα για ενα 5ημερο και της εδινα καθε φορα μετα το θηλασμο γυρω στα 20 μλ.δεν εχωυπολογισει ποσο ουρει αλλα οποτε την αλλάζω η πανα ειναι βρεγμενη δηλαδη γυρω στις 13 φορες και αλλες τοσες ειναι οι κενωσεις της. Τωρα ειναι 30 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...