Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενδεχομένως να μου δείχνει ότι δε θέλει πια από το στήθος όταν αρχίζει και είναι ανήσυχη!κουνάει χεράκια ποδαράκια και δείχνει να ζορίζεται

ή αυτό οφείλεται και στο ότι μπορεί να ενεργείται εκείνη τη στγμή;ή να θέλει να ενεργηθεί;

γενικά ζορίζεται και ακούγεται όταν ενεργείται!:-P

 

όσο για την πιπίλα,είναι κάτι που με προβλημάτισε πολύ και εμένα πριν της τη δωσω

πέρασε ένας μήνας κα μετά της έδωσα

είδα πως με το πιπίλισμα προ πιπίλας έπαιρνε και γάλα και αυτό τη ζόριζε

επίσης,ήθελα να μάθει και στο μπουκάλι αφού θα έλειπα κάποιες ώρες και θα λείψω και για δουλειά σε λίγες μέρες και σκέφτηκα πως η πιπίλα θα βοηθούσε σε αυτό

επίσης,δεν μπορούσα να την έχω όλη μέρα σχεδόν στον στήθος

δε ξέρω αν έκανα τελικά καλα

αλλά και το μπουκάλι πιπίλα δεν έχει;

πώς κόβεται η πιπίλα;με πιπίλισμα στο στήθος;

 

επίσης,άλλο ένα θέμα που θέλω να σε ρωτήσω ειναι το γεγονος πως όταν θηλάζει,αποκοιμιέται και μόλις τη βάλω για ύπνο ξυπνάει

αυτό βέβαια μου το κάνει γενικά.δλδ την έχω αγκαλιά κοιμάται,την αφήνω ξυπνάει

μόνο το βράδι πια που είναι κουρασμένη κοιμάται μόνη της

 

παρεπιπτόντως,μιας και έλεγα χτες για τον ύπνο της

κοιμήθηκε πάλι 6 1/2 ώρες χωρίς πιπίλα αυτή τη φορά

αφού βέβαια είχε κάνει 3 γεύματα από τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 11 το βράδι.

 

όσο για τα κιλά της,δεν είναι ένδειξη ότι τρώει καλά;πέρα από τις πανες της που είναι πολύ καλές.

 

Γενικώς το πιπιλισμα προκαλεί αίσθηση κορεσμού είτε καταπίνει είτε όχι το μωρο. Κάποια μωρα μπερδεύονται με την πιπιλα κι ειναι ευχαριστημένα έτσι οπότε μπορει να χάσουν γεύμα.

Έτσι κοβεται, προσφέρεις στηθος αντί πιπιλα.

Κι εμένα με είχε προβληματίσει πολυ το αν θα της δώσω ή όχι γιατι ήταν όλη μέρα στο στηθος. Τελικα δεν της έδωσα κι αυτη η φάση που ήθελε να πιπιλαει συνέχεια πέρασε πολυ γρήγορα. Τώρα δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμη που δεν της έδωσα.

Άλλη θηλή έχει η πιπιλα, άλλητο μπουκάλι, άλλη το στηθος.

Όταν το μωρο χρησιμοποιεί και τα τρία ειναι πολυ πιθανόν να μπερδευτεί. Υπάρχουν μωρα που περνούν απο το ένα στο άλλο χωρίς πρόβλημα, υπάρχουν αλλα όμως που παθαίνουν συγχιση θηλών.

 

Ειναι φυσικό να ξυπνάει μόλις την βάζεις για ύπνο αλλα θα περάσει κι αυτο. Γενικώς τα μωρα περνούν φάσεις συνέχεια.

 

Φυσικα και τα κιλα και οι πάνες ειναι ενδείξεις οτι τρώει καλα αλλα αν έχεις ακολουθήσει τις οδηγίες της παιδιατρου σου (10 λεπτα κάθε 4 ωρες) είσαι απλα τυχερή που παει καλα με το βάρος και τις πάνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω και εγώ ακόμα κάτι. Κατα την διάρκεια της ημέρας και η δικιά μας μπέμπα δυσκολεύεται να κοιμηθεί στο κρεβάτι της ενώ αποκοιμιέται μια χαρά πάνω μου πιπιλοντας το στήθος. Με αποτέλεσμα να μην ξερω πια πότε τελείωνει ένα γεύμα και αρχίζει το επόμενο.Άλλο αποτέλεσμα είναι να φτάνει τελικά το απόγευμα και να αποκοιμιέται για 4 ώρες σερί να ξυπνάει πεινασμένη κατά τις 8 και να μπερδεύομαι αν πότε να της κάνω μπάνιο αφου πλέον είναι φαγωμένη...

 

Επίσης πόση ώρα να την κρατάω για ρέψιμο; Την κρατάω 20 λεπτά και πάλι μερικές φορές την βάζω στο κρεβάτι της και βγάζει γουλιές πράγμα που την ταραζει και την ξυπνάει. Αν την κρατήσω περισσότερο από 20 λεπτά αυτό θα σημαίνει οτι δεν θα κοιμάμαι καθόλου αφου θα πέφτουμε πάνω στο 2ωρό της για την εναρξη του επόμενου γεύματος.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και για του λόγου το αληθές...σήμερα είναι ξυπνια απο τις 8.00 το πρωι (κοιμήθηκε μια ώρα 7-8 ) και μόνο ένα μισάωρο κοιμήθηκε γύρω στις 10.30. Από τότε ειναι ξύπνια και από τις 12.00 ειναι στο στήθος...η ώρα έφτασε 5.00 την έβγαλα γιατί δεν αντεχα (πεινούσα και νύσταζα...τουλάχιστον να φάω) και την έδωσα στην γιαγιά της όπου αυτή την στιγμή ουρλιάζει γοερά...και πάω να την ξαναπάρω.

 

Ξέρω οτι δεν ειναι οι ωρες που πρέπει να μετράμε...αλλά οι γουλιές...αλλά τόσες ώρες στο στήθος να πιπιλάει...δύσκολα παλεύεται. Συνηθως αποκοιμιέται...αλλά αυτή την φορά το μάτι της...γαρίδα! Και αισίως θα φτάσουμε 6...που θα θέλει να κάνει το κλασικό πλέον 6-8 το απόγευμα και να με μπερδέψει πάλι. Δεν θα έπρεπε να κοιμάται λίγο;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα μανουλες!!

άρχισαν οι ζέστες και διψανε τα μωράκια μας;

η δικιά μου άρχισε να ζητάει πιο συχνά το στήθος το βράδι

κοιμάται τη μέρα δύο 4ωρα

το βράδι αργεί να κομηθεί

δυσκολεύεται όταν τρώει και κάποιες φορές κλαίει

τα τελευταία βράδια ξυπνά ανά δύο ΄ώρες σχεδόν

τι λέτε να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων το οποιο και θηλαζω αποκλειστικα! θα ηθελα να ρωτησω το εξης. το βραδυ κοιμαται γυρω στις 10.30 και ξυπναει το πρωι στις 8-8.30. τρωει απο το ενα στηθος και μετα ξανακοιμαται μεχρι τις 12 περιπου οπου και τοτε την βαζω στο αλλο στηθος. με αποτελεσμα το στηθος απο το οποιο τρωει στις 12 εχει να αδειασει απο το προηγουμενο βραδυ στις 10,30. υπαρχει κινδυνος να μειωθει το γαλα? κανουμε την ημερα γυρω στα 6 γευματα. κακα μια φορα την ημερα σε πολυ μεγαλη ποσοτητα και βρεγμενες πανες γυρω στις 7-8. απο βαρος ο παιδιατρος ειναι πολυ ευχαριστημενος

27/01 4020 γεννηση

01/02 3830

29/02 4250

28/03 5050

17/04 5400

εμενα μου φαινεται λιγο το βαρος αλλα ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα γιατι ειναι παρα πολυ ψηλη

53π γεννηση

58 29/02

62 28/03

66 17/04

α εδω και 2 μερες περιπου τα κακα της ειναι πρασινα!

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα. εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων το οποιο και θηλαζω αποκλειστικα! θα ηθελα να ρωτησω το εξης. το βραδυ κοιμαται γυρω στις 10.30 και ξυπναει το πρωι στις 8-8.30. τρωει απο το ενα στηθος και μετα ξανακοιμαται μεχρι τις 12 περιπου οπου και τοτε την βαζω στο αλλο στηθος. με αποτελεσμα το στηθος απο το οποιο τρωει στις 12 εχει να αδειασει απο το προηγουμενο βραδυ στις 10,30. υπαρχει κινδυνος να μειωθει το γαλα? κανουμε την ημερα γυρω στα 6 γευματα. κακα μια φορα την ημερα σε πολυ μεγαλη ποσοτητα και βρεγμενες πανες γυρω στις 7-8. απο βαρος ο παιδιατρος ειναι πολυ ευχαριστημενος

27/01 4020 γεννηση

01/02 3830

29/02 4250

28/03 5050

17/04 5400

εμενα μου φαινεται λιγο το βαρος αλλα ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα γιατι ειναι παρα πολυ ψηλη

53π γεννηση

58 29/02

62 28/03

66 17/04

α εδω και 2 μερες περιπου τα κακα της ειναι πρασινα!

 

Καλε το γάλα σου εχει υπνωτικο μέσα;; :P Χαχα!

Αφου αναπτύσσεται καλα και βρέχει πάνες ακόλουθα το μωρο και το στηθος προσαρμόζεται στις ανάγκες του.

Αλλα στην ηλικία που ειναι αρχίζει το κουτσομπολιό και το έντονο ενδιαφέρον για τον γύρω κόσμο οπότε μπορει να ξεχνάει να θηλάζει. Ειναι πολυ συχνο αυτο. Πρόσφερε στηθος πιο συχνα κατα τη διάρκεια της ημέρας γι αυτο το λόγο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!

άρχισαν οι ζέστες και διψανε τα μωράκια μας;

η δικιά μου άρχισε να ζητάει πιο συχνά το στήθος το βράδι

κοιμάται τη μέρα δύο 4ωρα

το βράδι αργεί να κομηθεί

δυσκολεύεται όταν τρώει και κάποιες φορές κλαίει

τα τελευταία βράδια ξυπνά ανά δύο ΄ώρες σχεδόν

τι λέτε να συμβαίνει;

 

Κι εγω ξυπνάω αυτα τα βραδια για να πιω νερο ανα 2-3 ωρες. ;)

Φαντάζομαι και τα μωρακια έχουν πολλούς λόγους να ξυπνούν τη νύχτα, είτε πίνουν είτε διψούν είτε θέλουν την μαμα. Γιατι σε προβληματίζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ξυπνάω αυτα τα βραδια για να πιω νερο ανα 2-3 ωρες. ;)

Φαντάζομαι και τα μωρακια έχουν πολλούς λόγους να ξυπνούν τη νύχτα, είτε πίνουν είτε διψούν είτε θέλουν την μαμα. Γιατι σε προβληματίζει;

 

σωστό κι αυτό!

εγώ πολύ περισσότερο νερό από σένα!χιχι!

το ότι κλαίει τι σημαίνει;

σαν να την πνίγει το γάλα μου φαίνεται

παλινδρόμηση πως θα καταλάβω αν έχει;

βασικά όσα συμβαίνουν συμβαίνουν από τις 7-8 το βράδι και μετά

τη μέρα τπτ

κοιμάται

πρέπει να κάνω κάτι εγώ ώστε να διαχωρίσει μέρα και νύχτα;

όσο για το βραδινό θηλασμό,σκέφτομαι να μεταφερθούμε κι οι δυο μαζί στο δωμάτιό της το οποίο έχει ένα ημίδιπλο κρεβάτι και να τη θηλάζω οποτε θέλει

έχω παρατηρήσει πως και στην καλαθούνα δε θέλει να κοιμάται

τη μέρα κοιμάται μπρούμυτα στον καναπέ

 

πότε θα καταφέρουμε να έχουμε ένα προγραμμα;;χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλε το γάλα σου εχει υπνωτικο μέσα;; :P Χαχα!

Αφου αναπτύσσεται καλα και βρέχει πάνες ακόλουθα το μωρο και το στηθος προσαρμόζεται στις ανάγκες του.

Αλλα στην ηλικία που ειναι αρχίζει το κουτσομπολιό και το έντονο ενδιαφέρον για τον γύρω κόσμο οπότε μπορει να ξεχνάει να θηλάζει. Ειναι πολυ συχνο αυτο. Πρόσφερε στηθος πιο συχνα κατα τη διάρκεια της ημέρας γι αυτο το λόγο.

 

σιγουρα εχει υπνωτικο γιατι φαντασου οτι υπηρξαν και δυο μερες που κοιμοταν 10,30το βραδυ και ξυπνουσε 10,30 το πρωι!!!!!!!! παντως εχεις δικιο για το κουτσομπολιο. αμα οταν θηλαζει της μιλησω η της χαμογελασω αφηνει την θηλη στην πραγματικοτητα την φτυνει και αρχιζει τα γελια μεχρι να την ξαναβαλω εγω στο στηθος!!!!!!!!!!!!

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

σωστό κι αυτό!

εγώ πολύ περισσότερο νερό από σένα!χιχι!

το ότι κλαίει τι σημαίνει;

σαν να την πνίγει το γάλα μου φαίνεται

παλινδρόμηση πως θα καταλάβω αν έχει;

βασικά όσα συμβαίνουν συμβαίνουν από τις 7-8 το βράδι και μετά

τη μέρα τπτ

κοιμάται

πρέπει να κάνω κάτι εγώ ώστε να διαχωρίσει μέρα και νύχτα;

όσο για το βραδινό θηλασμό,σκέφτομαι να μεταφερθούμε κι οι δυο μαζί στο δωμάτιό της το οποίο έχει ένα ημίδιπλο κρεβάτι και να τη θηλάζω οποτε θέλει

έχω παρατηρήσει πως και στην καλαθούνα δε θέλει να κοιμάται

τη μέρα κοιμάται μπρούμυτα στον καναπέ

 

πότε θα καταφέρουμε να έχουμε ένα προγραμμα;;χαχαχα

ποσο ειναι το μωρο?? προγραμμα υπνου ακομα δεν υπαρχει κ θα αργισει ακομα να ερθει..η μπουμπου μου δεν κοιμοταν ΚΑΘΟΛΟΥ την νυχτα για τους πρωτους 2 μηνες.κ τωρα μην φανταστεις κοιμαται κατα τις 12-1,ξυπναει 9.30-10.30 με 2-3 ξυπνηματα στο ενδιαμεσο.στην αρχη κοντεψα να σαλταρω τωρα απλα περιμενω να ερθει η νυχτα που θα με ξαφνιασει ευχαριστα!!!:wink:;-) υπομονηηη

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα, θα ήθελα κι εγώ να θέσω κάποια ερωτήματα που έχω σε σχέση με το θηλασμό.

Έχω ένα αγοράκι 27 ημερών, προσπαθώ να το θηλάζω αποκλειστικά αλλά τις τελευταίες μέρες ειδικά το βράδυ ή στο πρώτο πρωινό γεύμα, ενώ θηλάζει πάνω από μία ώρα και από τα 2 στήθη, στη συνέχεια δεν κοιμάται και γκρινιάζει με αποτέλεσμα να του φτιάχνω λίγο συμπλήρωμα 30 ή 60ml και τότε μόνο κοιμάται. Να σας πω επίσης ότι στη διάρκεια του βραδινού θηλασμού θα κάνει τουλάχιστον 3 φορές κακά του και θα ουρίσει την ώρα που τον αλλάζω με αποτέλεσμα να πρέπει να του αλλάξω και ρούχα. έτσι ξαγριπνάει.\

κάνω κάτι λάθος μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θα ήθελα κι εγώ να θέσω κάποια ερωτήματα που έχω σε σχέση με το θηλασμό.

Έχω ένα αγοράκι 27 ημερών, προσπαθώ να το θηλάζω αποκλειστικά αλλά τις τελευταίες μέρες ειδικά το βράδυ ή στο πρώτο πρωινό γεύμα, ενώ θηλάζει πάνω από μία ώρα και από τα 2 στήθη, στη συνέχεια δεν κοιμάται και γκρινιάζει με αποτέλεσμα να του φτιάχνω λίγο συμπλήρωμα 30 ή 60ml και τότε μόνο κοιμάται. Να σας πω επίσης ότι στη διάρκεια του βραδινού θηλασμού θα κάνει τουλάχιστον 3 φορές κακά του και θα ουρίσει την ώρα που τον αλλάζω με αποτέλεσμα να πρέπει να του αλλάξω και ρούχα. έτσι ξαγριπνάει.\

κάνω κάτι λάθος μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή??

 

Το λάθος που κάνεις είναι που δίνεις συμπλήρωμα!

Όλα αυτά που γράφεις είναι φυσιολογική συμπεριφορά για νεογέννητο μωρό! Η γκρίνια κι η ανησυχία δεν οφείλεται απαραίτητα σε πείνα!

Πάντως αν κάνεις λίγο υπομονή κι επιμείνεις στον αποκλειστικό θηλασμό θα δεις ότι σταδιακά θα φτιάχνουν τα πράγματα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ποιες περιπτωσεις δίνουμε χαμομήλι σε παιδι που θηλάζει αποκλειστικά;

σας έλεγα προχτες για τη μικρή μου που ήθελε κάθε μία ώρα γάλα

έτσι νόμιζα εγώ τουλάχιστον

και καθότανε για 5'

ήτανε ανήσυχη δεν κοιμότανε!

τελικά καταλήξαμε το βράδι να μην μπορεί να πάρει ανάσα!!

είχε σάλια μιξάκια χαμός!

της δώσαμε χαμομήλι πολύ λίγο δεν της άρεσε

κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου

 

τι λέτε εσείς γιάυτό;

σας έχει συμβεί ποτε;;

καλά κάναμε με το χαμομήλι;

η αλήθεια είναι πως μετά απο λίγο ηρέμησε και κοιμήθηκε

να σημειώσω πως η μικρη μου γεννήθηκε πριν 2 μήνες 3 κιλά και σήμερα είναι 5550!

Link to comment
Share on other sites

σε ποιες περιπτωσεις δίνουμε χαμομήλι σε παιδι που θηλάζει αποκλειστικά;

σας έλεγα προχτες για τη μικρή μου που ήθελε κάθε μία ώρα γάλα

έτσι νόμιζα εγώ τουλάχιστον

και καθότανε για 5'

ήτανε ανήσυχη δεν κοιμότανε!

τελικά καταλήξαμε το βράδι να μην μπορεί να πάρει ανάσα!!

είχε σάλια μιξάκια χαμός!

της δώσαμε χαμομήλι πολύ λίγο δεν της άρεσε

κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου

 

τι λέτε εσείς γιάυτό;

σας έχει συμβεί ποτε;;

καλά κάναμε με το χαμομήλι;

η αλήθεια είναι πως μετά απο λίγο ηρέμησε και κοιμήθηκε

να σημειώσω πως η μικρη μου γεννήθηκε πριν 2 μήνες 3 κιλά και σήμερα είναι 5550!

 

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΣΕ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!

:-)

 

προφανως η παιδιατρος δεν γνωριζει οτι το χαμομηλι ειναι ΚΑΙ αλλεργιογονο!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ποιες περιπτωσεις δίνουμε χαμομήλι σε παιδι που θηλάζει αποκλειστικά;

σας έλεγα προχτες για τη μικρή μου που ήθελε κάθε μία ώρα γάλα

έτσι νόμιζα εγώ τουλάχιστον

και καθότανε για 5'

ήτανε ανήσυχη δεν κοιμότανε!

τελικά καταλήξαμε το βράδι να μην μπορεί να πάρει ανάσα!!

είχε σάλια μιξάκια χαμός!

της δώσαμε χαμομήλι πολύ λίγο δεν της άρεσε

κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου

 

τι λέτε εσείς γιάυτό;

σας έχει συμβεί ποτε;;

καλά κάναμε με το χαμομήλι;

η αλήθεια είναι πως μετά απο λίγο ηρέμησε και κοιμήθηκε

να σημειώσω πως η μικρη μου γεννήθηκε πριν 2 μήνες 3 κιλά και σήμερα είναι 5550!

για ποιον ακριβως λογο ειπε η παιδιατρος να δωσεις χαμομηλι δεν καταλαβαινω>>τι ακριβως προσφερει κ που θα το ανακουφιζε??:confused::confused: λοιπον εμενα τον πρωτο καιρο με πρηζανε πεθερα κ θειτσες δωσε χαμομηλι,δωσε κιντερντε κ αλλα τετοια,ρωτησα την παιδιατρο η οποια ειπε ΟΧΙΙΙΙΙ!!! ειναι λεει κενες θερμιδες,τιγκα στην ζαχαρη κ εφοσον το μωρο πρεπει να πινει ΜΟΝΟ γαλα.:-):smile:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΣΕ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ!!

:-)

 

προφανως η παιδιατρος δεν γνωριζει οτι το χαμομηλι ειναι ΚΑΙ αλλεργιογονο!!!

σε μωρα που δεν θηλαζουν αποκλειστικα επιτρεπετε δλδ??γιατι εγω δεν θηλαζα αποκλειστικα αλλα παλι το χαμομηλι κ τα υπολοιπα μου απαγορευονται(δεν ηθελα βεβαια κ εγω να τα δωσω!)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο μου είχε πει κι εμένα για το χαμομήλι

μέχρι που συνέβη αυτό στο παιδί και δεν μπορούσε να πάρει ανάσα!

και όντως το ανακούφισε!εκτός αν ήταν τυχαίο!:P

γιατί την πλύναμε και με ζεστό νεράκι στο πρόσωπο και βγάλαμε και τα μιξάκια,τα εξςτερικά τουλάχιστον με μια μπατονέτα

απο'κει και πέρα μου είπε πως δε χρειάζεται να της δίνω!

τι να σας πω!

δεν της ξαναέδωσα!

όσο για τον ύπνο της,παρατηρησα πως θέλει να κοιμάται μπρούμυτα και δεν μπορεί την καλαθούνα πια,δε χωράει

μέχρι να έρθει η κούνια της τη βάζω με προστατευτικά στο μονό κρεβάτι που υπάρχει στο δωμάτιό της!!

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο μου είχε πει κι εμένα για το χαμομήλι

μέχρι που συνέβη αυτό στο παιδί και δεν μπορούσε να πάρει ανάσα!

και όντως το ανακούφισε!εκτός αν ήταν τυχαίο!:P

γιατί την πλύναμε και με ζεστό νεράκι στο πρόσωπο και βγάλαμε και τα μιξάκια,τα εξςτερικά τουλάχιστον με μια μπατονέτα

απο'κει και πέρα μου είπε πως δε χρειάζεται να της δίνω!

τι να σας πω!

δεν της ξαναέδωσα!

όσο για τον ύπνο της,παρατηρησα πως θέλει να κοιμάται μπρούμυτα και δεν μπορεί την καλαθούνα πια,δε χωράει

μέχρι να έρθει η κούνια της τη βάζω με προστατευτικά στο μονό κρεβάτι που υπάρχει στο δωμάτιό της!!

κ εγω 1-2 μεσημερακια την ειχα βαλει μπορουμιτα κ κοιμωταν ωραααα ενω γενικα δεν ειναι του υπνου!! αλλα η παιδιατρος παλι ειπε οτι μεχρι να αρχισει να γυριζει κανονικα μονη της δεν επιτεπεται το μπρουμιτα οποτεεεε...ανασκελα κ οσο κοιμηθει:-P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! έχω άλλη μία απορία και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Το αγοράκι μου σήμερα κλείνει ένα μήνα και από εχθές ενώ θήλαζε περίπου στις 3 ώρες περίπου για καμιά ώρα τη φορά, από εχθές στις 2 ώρες ακριβώς αρχίζει και κλαίει και θέλει να φάει. Η ώρα του θηλασμού έχει παραμείνει η ίδια 50-60 λεπτά. Είναι φυσιολογικό και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω. να σημειώσω ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε 340γραμμάρια και την προηγούμενη 320.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! έχω άλλη μία απορία και θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Το αγοράκι μου σήμερα κλείνει ένα μήνα και από εχθές ενώ θήλαζε περίπου στις 3 ώρες περίπου για καμιά ώρα τη φορά, από εχθές στις 2 ώρες ακριβώς αρχίζει και κλαίει και θέλει να φάει. Η ώρα του θηλασμού έχει παραμείνει η ίδια 50-60 λεπτά. Είναι φυσιολογικό και πως πρέπει να το αντιμετωπίσω. να σημειώσω ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε 340γραμμάρια και την προηγούμενη 320.

 

Ακολουθείς το μωρό! Τα 3ωρα είναι για τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα, τα μωρά που θηλάζουν εχουν ελεύθερη κι ανεμπόδιστη πρόσβαση στο στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

διάβασα κάπου για τα άλματα ανάπτυξης. πιστεύεις ότι είναι κάτι τέτοιο η περίπτωσή μου?? συγνώμη που ρωτάω συνέχεια αλλά είμαι μόνη και δεν έχω κανέναν για βοήθεια. μόνο εδώ μπορώ να λύσω τις απορίες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

διάβασα κάπου για τα άλματα ανάπτυξης. πιστεύεις ότι είναι κάτι τέτοιο η περίπτωσή μου?? συγνώμη που ρωτάω συνέχεια αλλά είμαι μόνη και δεν έχω κανέναν για βοήθεια. μόνο εδώ μπορώ να λύσω τις απορίες μου!!!

 

Πολύ πιθανο αλλά μικρή σημασία έχει ο λόγος! Απλά ακούς το μωρο σου!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

43 ημερών και εδώ και 4 ημέρες θέλουμε να είμαστε μόνο στο στήθος και κοιμόμαστε ελάχιστα ακόμα και το βράδυ. Φαντάστηκα οτι ειναι άλμα...αλλά δεχομαι πιέσεις για να δώσω συμπλήρωμα το βράδυ (φοβάται ο σύζυγος οτι θα καταρρεύσω και προτείνει το συμπλήρωμα για να μπορέσει να κοιμηθεί κάποιες συνεχομενες ώρες το μωρό). Φυσικά εγώ αρνούμαι κατηγορηματικά.

 

Υπάρχει περίπτωση να την ενοχλεί κάτι άλλο και να μην είναι άλμα; Να έχει πχ κρυώσει; Πυρετό πάντως δεν έχει, δείχνει να έχει λίγες μυξούλες (ρουθουνίζει οταν κοιμάται)...μήπως αυτό δυσχεραίνει την αναπνοή της και την ξυπνά;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε...απέκλεισα να είναι τίποτε άλλο...δεν έχει ούτε πυρετό ούτε δείχνει κάτι να την ενοχλεί. Το μόνο που θέλει ειναι να ειναι κολλημένη στο στήθος...τίποτε άλλο. Τι θα κάνουμε; Θα συνέλθει κάποια στιγμή; Κλαίει συνέχεια όταν την βγάζω από το στήθος...και επιπλέον αυτή την εβδομάδα δεν πήρε παρά μόνο 80 γρμ. Μήπως πεινάει τελικά; Μήπως δεν της φτάνει όσο τρώει...;

Τι να πω; Εχω ψιλοπελαγώσει...

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε...απέκλεισα να είναι τίποτε άλλο...δεν έχει ούτε πυρετό ούτε δείχνει κάτι να την ενοχλεί. Το μόνο που θέλει ειναι να ειναι κολλημένη στο στήθος...τίποτε άλλο. Τι θα κάνουμε; Θα συνέλθει κάποια στιγμή; Κλαίει συνέχεια όταν την βγάζω από το στήθος...και επιπλέον αυτή την εβδομάδα δεν πήρε παρά μόνο 80 γρμ. Μήπως πεινάει τελικά; Μήπως δεν της φτάνει όσο τρώει...;

Τι να πω; Εχω ψιλοπελαγώσει...

 

Είστε πάνω σε ένα από τα δυσκολότερα άλματα ανάπτυξης! Κάνε λίγο υπομονή!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...