Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Μπραβο!...βλεπω τα ακολουθουμε με μαθηματικη ακριβεια.

Λογω της αλλεργιας της εχω καθυστερησει αρκετα το πρωτο εμβολιο.Αν το κανουμε τωρα που προφανως ειναι σε αλμα και της εχει ανοιξει η ορεξη, υπαρχει περιπτωση να της ανακοψει την διαθεση για φαι λογω αδιαθεσιας;ειναι αδυνατουλα κι εχω παντα ενα αγχος για τα γευματα της και το βαρος...

 

Καταρχάς μπορεί μην εμφανίσει αδιαθεσία απο το εμβόλιο αλλα ακόμα και να εμφανίσει θα ειναι για καμιά μέρα. Λίγα μλ γάλακτος λιγότερα δεν θα κάνουν διαφορά στο βάρος της. Κάποιες μητέρες επιλέγουν να μην κάνουν εμβόλια οσο το μωρο εχει αλλεργία. Εγώ προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά στην κόρη μου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nina-nina χαιρετώ!

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω άλλη μια φορά ,αφού χωρίς εσένα πραγματικά δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω!Η παραπληροφορηση ακόμα και απο μαμάδες είναι αξιοσημείωτη (μόλις προχθές μου είπε μια μαμά οτι αφού θηλάζει πιο συχνά το μωρό,μου τελειώνει το γάλα).τεσπα.Εχω δυο ερωτήσεις.

Η πρώτη είναι οτι ο παιδίατρος είπε πως μόλις κλείσουμε τους 5 αρχίζουμε σιγά σιγά φρουτόκρεμα 1 φορά τη μέρα ίσα ίσα να συνηθίζει.Δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα,πες μου τι πιστεύεις.'Ελεγα να περιμένω τον 6ο για τέτοια..

Δεύτερο,μου είπε κάποιος οτι μόλις αδιαθετήσω θα μειωθεί το γάλα μου κ στην ουσία θα είναι η..αρχή του τέλους για το θηλασμό!!!!!!!!!!!Τρελάθηκα.Δεν αδιαθέτησα αλλά έχω πονάκια,ίσως γίνει σύντομα.΄

Πώς θα καταφέρω να θηλάσω πολύ καιρό μαζί με φαγητό?επίσης διόρθωσέ με αν κάνω λάθος,αλλά αν θηλάζεις,δεν μπορείς να αφήνεις το μωρό σου έτσι δεν είναι?

 

Κανονικα τα μωρά που θηλαζουν ξεκινούν στερεές όταν γίνουν 6 μηνών. Σπάνια ένα μωρο ειναι έτοιμο νωρίτερα για στερεές τροφές και δεν υπάρχει και λόγος να ξεκινήσεις νωρίτερα.

Δεν αντικαθιστας γεύμα στο στηθος με γεύμα στερεών, δλδ θηλαζεις όπως πριν και συμπληρώνεις με τις στερεές. Ιδανικά θηλαζεις το μωρο και μετα απο 1-1,5 ώρα προσφέρεις γεύμα στερεών.

 

Δεν θα μειωθεί το γάλα σου απο την περίοδο. Αυτο που μπορει να συμβεί ειναι τις μέρες του μήνα που θα περιμένεις να αδιαθετήσεις να μειώνεται η ροη και το μωρο να θηλαζει πιο επίμονα. Ακόμα, την πρώτη φορα που ειναι να σου έρθει μετά τον τοκετό το μωρο μπορει να τρελαθεί ελαφρώς στο στηθος.

 

Τι εννοείς δεν μπορείς να αφήνεις το μωρο σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ nina nina!

Καταρχάς να σου πω οτι ζυγιστήκαμε και βάλαμε απο τον 3ο ως τον 4ο σχεδόν 800 γρ!!!Ακόμα κι ο ο παιδίατρος ήταν ευχαριστημένος!Και να φανταστείς οτι δεν καθόταν κ πολύ στο στήθος γιατί αποσπάται εύκολα πλέον!:D:D:D:D

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Αν και ήδη μου ξέφυγε στην οικογένεια οτι δεν θα κάνω ο,τι μου είπε ο γιατρός κ δέχτηκα... επιθέσεις!:rolleyes:

'Οταν λέω οτι δεν μπορώ να το αφήνω εννοώ..δεν έχει καθόλου σταθερά γεύματα.Τρώει λίγο κ πάρα πολύ συχνά,απο τον τρίτο ειδικά.Πλέον της δίνω στήθος για πιπίλα,παρηγοριά,τα πάντα.Θεωρώ οτι αυτό μας βοήθησε,οπότε δεν την αφήνω σε κανέναν φοβούμενη τις επιπτώσεις στο θηλασμό.

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θηλαζω αποκλειστικα 6 μηνες .καπνιζω 2-3 τσιγαρα καθε μερα.πιστευετε οτι πρεπει να συνεχισω το θηλασμο?ή εχει αρκετα εκτεθει,οποτε πρεπει να συνεχισω με ξενο γαλα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θηλαζω αποκλειστικα 6 μηνες .καπνιζω 2-3 τσιγαρα καθε μερα.πιστευετε οτι πρεπει να συνεχισω το θηλασμο?ή εχει αρκετα εκτεθει,οποτε πρεπει να συνεχισω με ξενο γαλα?

 

Το καπνισμα δεν ειναι αντενδειξη για τον θηλασμο, το μωρο έτσι κι αλλιώς εκτειθεται στις ουσίες του τσιγάρου απο τα μαλλιά σου, τα ρούχα σου, το δέρμα σου. Με το να σταματήσεις τον θηλασμο στην ουσία το αφήνεις απλα εκτεθειμένο χωρίς τα σημαντικά οφέλη του μητρικου γάλακτος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ nina nina!

Καταρχάς να σου πω οτι ζυγιστήκαμε και βάλαμε απο τον 3ο ως τον 4ο σχεδόν 800 γρ!!!Ακόμα κι ο ο παιδίατρος ήταν ευχαριστημένος!Και να φανταστείς οτι δεν καθόταν κ πολύ στο στήθος γιατί αποσπάται εύκολα πλέον!:D:D:D:D

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Αν και ήδη μου ξέφυγε στην οικογένεια οτι δεν θα κάνω ο,τι μου είπε ο γιατρός κ δέχτηκα... επιθέσεις!:rolleyes:

'Οταν λέω οτι δεν μπορώ να το αφήνω εννοώ..δεν έχει καθόλου σταθερά γεύματα.Τρώει λίγο κ πάρα πολύ συχνά,απο τον τρίτο ειδικά.Πλέον της δίνω στήθος για πιπίλα,παρηγοριά,τα πάντα.Θεωρώ οτι αυτό μας βοήθησε,οπότε δεν την αφήνω σε κανέναν φοβούμενη τις επιπτώσεις στο θηλασμό.

 

Μπράβο σας!!!!

 

Δεν χάθηκε ο κόσμος να ξεκινήσεις στερεές πριν το μωρο γίνει 6 μηνών αλλα όπως ξαναείπα σπάνια ένα μωρο ειναι έτοιμο νωρίτερα (κάποια μάλιστα αργούν πολυ να φάνε ουσιαστικά) και δεν υπάρχει και ουσιαστικό όφελος με το να αρχίσεις νωρίς.

 

Αν πρέπει ή θέλεις να την αφήσεις, να το κανεις ασυζητητί. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες-ολους

ακομα μια φορα θελω την βοηθεια σας οπως εχω ξαναγραψει η μικρη μου νοσηλευοταν στην μεθν για 2 εβδομαδες κ το γαλα το εβγαζα με θηλαστρο κ της τπ πηγαινα ετσι κ αλλιως δεν ετρωγε πολυ λογο μικροβιου της ειχαν κοψει την σιτιση κ ετρωγε σταδιακα αυξανομενα.την τελευταια εβδομαδα μας κατεβασαν στην παιδιατρικη κ αρχισαμε να τρωμε κανονικα εβγαζα με το θηλαστρο την εβαζα κ στο στηθος της εδινα κ ενα συμπληρωμα ξενο εβγαζα δικο μου περιπου 400γρ συνολο το 24ωρο κ 70 ξενο ,να σημειωσω οτι νοικιασα νοσοκομειακο της μεντελα για να αυξησω την παραγωγη πραγμα που δεν εγινε εκανα 6-7 αντλησεις την εβαζα κ στο στηθος αλλα παλι τπτ τις 2-3 τελευταιες μερες η μικρη εσπαγε την φλεβα κ την ξαναπερναν στην μοναδα μεσα για να βαλουν καινουρια κ αυτο μπορει να επερνε ωρες με αποτελεσμα το τελευταιο που να σκεφτομαι ηταν να κανω συχνα αντλησεις μια κ κυνδινευαμε να ξαναμπουμε στην μεθν αν δεν βρισκοταν φλεβα για να κανουν την λεγομενη αποκαλυψη .εσπασε το ηθικο μου εσπασαν τα νευρα μου ακουγοντας ωρες το μωρο να ουρλιαζει απο τα τρυπηματα

απο χθες ειμαστε σπιτι μας κ παλι η παραγωγη μου ειναι λιγη ειπα να κοψω το θηλαστρο κ να την βαλω στο στηθος κατι ομως που την κουραζει γιατι ειναι αδυναμη ακομα τι να κανω να αυξηθει το γαλα μου οι συχνες αντλησεις δεν εφεραν το επιθυμητο αποτελεσμα ακομα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

'Αλλη μια ερώτηση.

Θα γελάσεις,δεν ξέρω αν αυθυποβάλλομαι,αλλά τις μέρες που στρεσάρομαι κ στεναχωριέμαι παρατηρώ μείωση της ροής κ γενικά σαν να "αδειάζω".Τα ίδια έπαθα τις τελευταίες 2 μέρες. Απο το φόβο μου μην μου κοπεί το γάλα πήρα μαγιά μπύρας στα δυο κύρια γεύματα.Αφενός πρέπει να μην αγχώνομαι,αλλά όταν βλέπω σημάδια οτι "στερεύω" λόγω πχ άγχους υπάρχουν πράγματα που μπορώ να κάνω για να μην γίνει αυτό?Πχ να βάζω το μωρό περισσότερο στο στήθος?Και,χθες βράδυ δεν κοιμήθηκε καθόλου η μικρή,συνέχεια με πιπίλιζε κ μετά έκλαιγε κ ήταν ανήσυχη :?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

'Αλλη μια ερώτηση.

Θα γελάσεις,δεν ξέρω αν αυθυποβάλλομαι,αλλά τις μέρες που στρεσάρομαι κ στεναχωριέμαι παρατηρώ μείωση της ροής κ γενικά σαν να "αδειάζω".Τα ίδια έπαθα τις τελευταίες 2 μέρες. Απο το φόβο μου μην μου κοπεί το γάλα πήρα μαγιά μπύρας στα δυο κύρια γεύματα.Αφενός πρέπει να μην αγχώνομαι,αλλά όταν βλέπω σημάδια οτι "στερεύω" λόγω πχ άγχους υπάρχουν πράγματα που μπορώ να κάνω για να μην γίνει αυτό?Πχ να βάζω το μωρό περισσότερο στο στήθος?Και,χθες βράδυ δεν κοιμήθηκε καθόλου η μικρή,συνέχεια με πιπίλιζε κ μετά έκλαιγε κ ήταν ανήσυχη :?

 

 

Όντως μπορεί να νιώθεις χαμηλότερη ροή σε μέρες με στρες αλλά το μωρό πάντα μπορεί να αντλήσει την ποσότητα που χρειάζεται, αρκεί να διαθέτει την απαιτούμενη υπομονή και επιμονή και, φυσικά, να του δοθεί αρκετός χρόνος. Αυτό που μπορεί να πάθεις σε μέρες στρες είναι να κάνεις λιγότερους θηλασμούς, γιατί τρέχεις από δω κι από εκεί, αλλά ένα μεγαλύτερο μωρό διαμαρτύρεται και σε επαναφέρει στην τάξη.

Νομίζω ότι η μαγιά δεν σε βοηθά με 1-2 φορές. Στο θέμα του επαναγαλακτισμού νομίζω έχει αναφερθεί ότι βλέπει κάποιος αποτέλεσμα μετά από 3-4 μέρες. Αλλά και πάλι, το θέμα σου δεν είναι να αυξήσεις το γάλα αλλά τη ροή. Οπότε, αν το παρακάνεις με τη μαγιά, μπορεί να έχεις άλλα θέματα μετά (υπερπαραγωγή, να μην αρέσει η γεύση στο μωρό κτλ).

Νομίζω ότι το πιο εύκολο και απλό είναι να βρεις τρόπους να χαλαρώνεις την ώρα του θηλασμού. Μπορείς να ετοιμάσεις κάτι ζεστό να πιείς ή έστω και λίγο νερό, να βάλεις λίγη μουσική, να θηλάσετε στο ξαπλωτό ή σε μια αναπαυτική θέση. Μπορείς να κάνεις μασαζάκι στο στήθος την ώρα του θηλασμού ή πριν το θηλασμό να βάλεις μια ζεστή κομπρέσα ή μασάζ με το νερό που πέφτει από το ντους, ώστε να βοηθήσεις τη ροή. Να αποφεύγεις τα γλυκά και τους άδειους υδατάνθρακες (ζυμαρικά κυρίως) και οποιαδήποτε τροφή μπορεί να σου προκαλεί υπερένταση. Γενικά, να έχεις ισορροπημένη διατροφή με αρκετές πρωτεΐνες και λίπος.

 

Η βραδινή σας ανησυχία μπορεί να οφείλεται σε άλμα ανάπτυξης, καμιά ιωσούλα ελαφριά ή ενόχληση από κρύο/ζέστη, βρεγμένη πάνα, ενόχληση από αέρια, δόντια κτλ, οπότε μην το συσχετίζεις απαραίτητα με την ποσότητα ή τη ροή του γάλακτος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

 

γέννησα την παρασκευη και τώρα που γυρισα σπιτη εχω θέμα με τον θηλασμό του μικρού μου. δεν θήλαζει καθόλου απο το δεξί στήθος μου, μόνο απο το αριστερό και απο αυτό όχι πολυ ώρα. είχε πρηστεί το στήθος μου την τρίτη μέρα και αγόρασα εχτές το θήλαστρο τισ medela. εχώ απο εχτες που βγάζω συνέχεια αλλα βγαινει με πολύ αργούς ρυθμούς το γάλα. περνω και 8 χάπια μαγια μπυράς την ημέρα και πινω μπύρα χωρίς αλκοολ 2 φορες την ημέρα όπως μου είπε και η γιατρος μου, αλλα το γάλα βγαινει πολυ αργα με αποτέλεσμα να μη φτάνει και να μη χορταινει ο μικρος και πρεπει να του δινω και σκόνη. κατι που δεν θέλω γιατι θέλω να τον θηλάσω αποκλειστικα. μηπως ειναι νωρις ακομα και δεν εχει κατέβει το γάλα και πρεπει να περιμένω? μετά απο πόσες μερες κατεβαινει το γαλα?

 

παρακαλώ εαν εχει καποια συβουλή ας με βοηθήσει

 

ευχαριστώ πολυ

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το μωρο μου σε λιγες μερερς θα κλεισει τους 2 μηνες. Χθες το βραδυ, εφαγε το τελευταιο γευμα κατα τις 10 και κοιμηθηκε. Στις 6 το πρωι (αφου ειχαν περασει 8 ωρες) δεν ειχε ξυπνησει ακομα (οπως συνηθιζε) με αποτελεσμα να την ξυπνησω για να την ταισω γιατι ανησυχισα. Εκανα λαθος???Να την αφηνω να κοιμαται οσο θελει ή να την ξυπναω για να φαει?

Να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα.

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

γέννησα την παρασκευη και τώρα που γυρισα σπιτη εχω θέμα με τον θηλασμό του μικρού μου. δεν θήλαζει καθόλου απο το δεξί στήθος μου, μόνο απο το αριστερό και απο αυτό όχι πολυ ώρα. είχε πρηστεί το στήθος μου την τρίτη μέρα και αγόρασα εχτές το θήλαστρο τισ medela. εχώ απο εχτες που βγάζω συνέχεια αλλα βγαινει με πολύ αργούς ρυθμούς το γάλα. περνω και 8 χάπια μαγια μπυράς την ημέρα και πινω μπύρα χωρίς αλκοολ 2 φορες την ημέρα όπως μου είπε και η γιατρος μου, αλλα το γάλα βγαινει πολυ αργα με αποτέλεσμα να μη φτάνει και να μη χορταινει ο μικρος και πρεπει να του δινω και σκόνη. κατι που δεν θέλω γιατι θέλω να τον θηλάσω αποκλειστικα. μηπως ειναι νωρις ακομα και δεν εχει κατέβει το γάλα και πρεπει να περιμένω? μετά απο πόσες μερες κατεβαινει το γαλα?

 

παρακαλώ εαν εχει καποια συβουλή ας με βοηθήσει

 

ευχαριστώ πολυ

 

Να σου ζησει!!

 

Το γάλα κατεβαίνει οσο θηλαζει το μωρο, δεν κατεβαίνει απο μόνο του. Οσο το μωρο ειναι στο στηθος χωρίς ωράρια, συμπλήρωμα και πιπιλα το γάλα παράγεται στα μέτρα του.

 

Το θηλαστρο που έχεις ειναι κατάλληλο μόνο για γυναίκες που έχουν εδραιώσει γαλουχια, έχουν θηλασει δλδ αποκλειστικα τουλάχιστον 6 εβδομάδες. Για αντλησεις πριν την εδραίωση και για αύξηση παραγωγής κατάλληλα ειναι μόνο τα νοσοκομειακα θηλαστρα τα οποία ενοικιάζονται.

Η μπύρα δεν πρόκειται να σου αυξήσει την παραγωγη εκτός αν πίνεις ένα βαρέλι την ημέρα. Επίσης η δοσολογια της μαγιας μπύρας ειναι λάθος, σε αυτήν την ποσότητα και χωρίς το σωστο ερέθισμα του στήθους δεν θα κάνει τίποτα.

 

Ακούς το μωρο να καταπίνει στο στηθος; Η στάση θηλασμου ειναι σωστη;

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις συνολικα το 24ωρο; Πόσες φορές την ημέρα θηλαζει το μωρο;

 

Σε ποια πόλη είσαι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω στρες εννοώ στεναχώρια-δεν το διατύπωσα καλά..μπορεί να μου "κοπεί" το γάλα??

 

Το γάλα δεν κόβεται εάν το μωρο θηλαζει. Συνήθως αυτο που συμβαίνει όταν η μαμα ειναι στενοχωρημένη ειναι να αμελεί να θηλασει το μωρο λόγω ότι αγνοεί τα σημάδια πείνας του κ το μωρο λόγω του ότι αντιλαμβάνεται ότι κάτι δεν παει καλα ζητάει να θηλασει περισσότερο οπότε η μαμα νομίζει ότι δεν εχει γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες-ολους

ακομα μια φορα θελω την βοηθεια σας οπως εχω ξαναγραψει η μικρη μου νοσηλευοταν στην μεθν για 2 εβδομαδες κ το γαλα το εβγαζα με θηλαστρο κ της τπ πηγαινα ετσι κ αλλιως δεν ετρωγε πολυ λογο μικροβιου της ειχαν κοψει την σιτιση κ ετρωγε σταδιακα αυξανομενα.την τελευταια εβδομαδα μας κατεβασαν στην παιδιατρικη κ αρχισαμε να τρωμε κανονικα εβγαζα με το θηλαστρο την εβαζα κ στο στηθος της εδινα κ ενα συμπληρωμα ξενο εβγαζα δικο μου περιπου 400γρ συνολο το 24ωρο κ 70 ξενο ,να σημειωσω οτι νοικιασα νοσοκομειακο της μεντελα για να αυξησω την παραγωγη πραγμα που δεν εγινε εκανα 6-7 αντλησεις την εβαζα κ στο στηθος αλλα παλι τπτ τις 2-3 τελευταιες μερες η μικρη εσπαγε την φλεβα κ την ξαναπερναν στην μοναδα μεσα για να βαλουν καινουρια κ αυτο μπορει να επερνε ωρες με αποτελεσμα το τελευταιο που να σκεφτομαι ηταν να κανω συχνα αντλησεις μια κ κυνδινευαμε να ξαναμπουμε στην μεθν αν δεν βρισκοταν φλεβα για να κανουν την λεγομενη αποκαλυψη .εσπασε το ηθικο μου εσπασαν τα νευρα μου ακουγοντας ωρες το μωρο να ουρλιαζει απο τα τρυπηματα

απο χθες ειμαστε σπιτι μας κ παλι η παραγωγη μου ειναι λιγη ειπα να κοψω το θηλαστρο κ να την βαλω στο στηθος κατι ομως που την κουραζει γιατι ειναι αδυναμη ακομα τι να κανω να αυξηθει το γαλα μου οι συχνες αντλησεις δεν εφεραν το επιθυμητο αποτελεσμα ακομα

 

Περνάτε μεγάλη περιπέτεια.. Εύχομαι να ειναι όλα καλα απο εδω και πέρα!

 

Προσπάθησε να αυξήσεις τις αντλησεις και να βάζεις το μωρο στο στηθος. Βάζε το μωρο στο στηθος 8-12 φορές ακόμα και να μην καταπίνει συνέχεια και κανε τουλάχιστον 8 αντλησεις.

Την πρόοδο στην παραγωγη θα τη δεις σταδιακά.

Μπορείς να πάρεις χάπια μαγιας μπύρας.

 

Το μωρο το ακούς να καταπίνει στο στηθος; Πόσες πάνες βρέχει; Πόσο συμπλήρωμα δίνεις συνολικα το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια το μωρο μου σε λιγες μερερς θα κλεισει τους 2 μηνες. Χθες το βραδυ, εφαγε το τελευταιο γευμα κατα τις 10 και κοιμηθηκε. Στις 6 το πρωι (αφου ειχαν περασει 8 ωρες) δεν ειχε ξυπνησει ακομα (οπως συνηθιζε) με αποτελεσμα να την ξυπνησω για να την ταισω γιατι ανησυχισα. Εκανα λαθος???Να την αφηνω να κοιμαται οσο θελει ή να την ξυπναω για να φαει?

Να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα.

 

Αν βρέχει 5-6 πάνες και παίρνει βάρος μην το ξυπνας εκτός αν ανησυχησεις για κάτι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina nana ευχαριστω για την απαντηση. Γενικα περνει βαρος τρωει συχνα και βρεχει αρκετες πανες, ειναι και μεγαλουτσικη, στις 40 μερες ηταν 60 εκατοστα και 5 κιλα. Ομως μια μερα ειδα στη πανα τις αυτην την πορτοκαλι γραμμουλα απο τα ουρα. Αυτο μπορει να σημαινει αφυδατωση?

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina nana ευχαριστω για την απαντηση. Γενικα περνει βαρος τρωει συχνα και βρεχει αρκετες πανες, ειναι και μεγαλουτσικη, στις 40 μερες ηταν 60 εκατοστα και 5 κιλα. Ομως μια μερα ειδα στη πανα τις αυτην την πορτοκαλι γραμμουλα απο τα ουρα. Αυτο μπορει να σημαινει αφυδατωση?

 

Στην πρώτη πρωινη πάνα; Σε μια πανα δε σημαίνει τίποτα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Περνάτε μεγάλη περιπέτεια.. Εύχομαι να ειναι όλα καλα απο εδω και πέρα!

 

Προσπάθησε να αυξήσεις τις αντλησεις και να βάζεις το μωρο στο στηθος. Βάζε το μωρο στο στηθος 8-12 φορές ακόμα και να μην καταπίνει συνέχεια και κανε τουλάχιστον 8 αντλησεις.

Την πρόοδο στην παραγωγη θα τη δεις σταδιακά.

Μπορείς να πάρεις χάπια μαγιας μπύρας.

 

Το μωρο το ακούς να καταπίνει στο στηθος; Πόσες πάνες βρέχει; Πόσο συμπλήρωμα δίνεις συνολικα το 24ωρο;

σε ευχαριστω για την απαντηση

πανες βρεχει αρκετες δηλ καθε δυο ωρες που την αλλαζω ειναι βρεμμενη κ εχει κ κακα ολες τις φορες.ΟΜΩΣ το μωρο αρχικα πινει γαλα5-7 λεπτα το ακουω να καταπινει κ μετα απο λιγο το στηθος το νιωθω αρκετα χαλαρο σαν να εχει αδειασει κ το μωρο κοιμαται ,φαινομενικα λες οτι χορτασε κ μετα απο λιγο παλι ξυπνιο πολλες φορες κοιμαται στο στηθος κ ειναι αδυνατο να την ξυπνησω χθες αποφασισα να την βαζω μονο στο στηθος ηρθε κ η παιδιατρος την ειδε ολα καλα την ταισα κ μπροστα της απο τον ενα μαστο κ κοιμηθηκε σαν να ειχε χορτασει κ την ξαναζυγισαμε κ η ζυγαρια εδιχνε 20γρ πανω ξυπνησε απο ολη την διαδικασια ηπιε κ απο το αλο στηθος την ξαναζυγισαμε κ ηταν αλλα 30γρ πανω ολη νυχτα δεν εκλεισα ματι ξυπναγε επινε 2-3 λεπτα κ κοιμοταν μετα απο καμια ωρα το ιδιο το πρωι ενω ειχε πιει κ δεν ηθελε αλο στηθος γκρινιαζε σαν να πειναγε της εφιαξα συμπληρωμα με βαρια καρδια κ ηπιε 35 γρ

εξαρχης της δινω ξενο μονο ενα γευμα κ 3 μερες τωρα δεν της ειχα δωσει καθολου εδινα οσο αντλουσα οχι πολυ ομως αφου την εβαζα στο στηθος κ επινε κ απο κει βλεπω ομως οτι το γαλα δεν φτανει γιατι η μικρη γκρινιαζε οταν ειναι ξυπνια συνεχεια

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μονο σε μια πανα μεχρι τωρα το εχω δει, δεν ηταν πρωινη. (Την ειδα σε πανα που αλλαξα αφου γυρισαμε απο βολτα με αυτοκινητο το μεσημερι με πολυ ζεστη.....μαλλον δυσκολεύτηκε το μικρουλι!)

Ευχαριστω πολυ!!καληνυχτα!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θηλάζω αποκλειστικά, με πολλή προσπάθεια και ξεπερνώντας διάφορα προβλήματα κατά καιρούς. Πριν λίγες εβδομάδες το μωρό αρχισε να ρεύεται δύσκολα, να ξυπνάει μες στην μέση του ύπνου για να ρευτεί και ενίοτε να βγάζει λιγο γάλα. Αρχισα να τον ταϊζω σε πιο ορθια στάση και σταμάτησε τις γουλιες και ρεύεται και κάπως πιο εύκολα απο τότε. Τις τελευταιες 5 μέρες ομώς έχουμε καινούριο πρόβλημα: πίνει λαίμαργα από το στήθος (που μου φαίνεται να έχει αυξήσει το γάλα), και μέτα από λίγη ώρα πνίγεται, βήχει και κλαίει. Προσπάθησα να τον σταματάω όταν βλέπω ότι ρουφάει λαίμαργα αλλά καμιά φορά πνίγεται και τότε, την ώρα που τον βγάζω από το στήθος ενώ ρουφάει και το στόμα του είναι γεμάτο γάλα! 'Εχω απελπιστεί, τι να κάνω? Πνίγεται περίπου 2 φορές σε κάθε θηλασμό και είναι πολύ δυσάρεστο και για κείνον και για μένα πού τρομάζω γιατί βήχει για ώρα. Ακουσα ότι μπορεί να πάθει πνευμονία αν πνίγεται συνέχεια και γενικά φοβάμαι μην πάθει κατι σοβαρό από αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!

 

Το γάλα κατεβαίνει οσο θηλαζει το μωρο, δεν κατεβαίνει απο μόνο του. Οσο το μωρο ειναι στο στηθος χωρίς ωράρια, συμπλήρωμα και πιπιλα το γάλα παράγεται στα μέτρα του.

 

Το θηλαστρο που έχεις ειναι κατάλληλο μόνο για γυναίκες που έχουν εδραιώσει γαλουχια, έχουν θηλασει δλδ αποκλειστικα τουλάχιστον 6 εβδομάδες. Για αντλησεις πριν την εδραίωση και για αύξηση παραγωγής κατάλληλα ειναι μόνο τα νοσοκομειακα θηλαστρα τα οποία ενοικιάζονται.

Η μπύρα δεν πρόκειται να σου αυξήσει την παραγωγη εκτός αν πίνεις ένα βαρέλι την ημέρα. Επίσης η δοσολογια της μαγιας μπύρας ειναι λάθος, σε αυτήν την ποσότητα και χωρίς το σωστο ερέθισμα του στήθους δεν θα κάνει τίποτα.

 

Ακούς το μωρο να καταπίνει στο στηθος; Η στάση θηλασμου ειναι σωστη;

 

Πόσο συμπλήρωμα δίνεις συνολικα το 24ωρο; Πόσες φορές την ημέρα θηλαζει το μωρο;

 

Σε ποια πόλη είσαι;

 

 

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση Nina-Nana .

ξεκινησα προχτες και του εδωσα 2 φορες ολη την ημερα σκονη γιατι εκλεγαι συνεχεια και δεν χορταινε με το δικο μου. εχτες χρειαστηκε να του δωσω 6 φορες και πηρε λιγο απο το δικο μου μονο απο το αριστερο ομως γιατι το δεξι δεν το βαζει στο στομα και το αντλω με το θηλαστρο. σημερα του εδωσα 4 φορες σκονη και ολες τις υπολοιπες γαλα που εβγαλα απο το θηλαστρο (με πολυ κοπο). δοκιμαζα και ολη την ημερα να τον βαλω στο στηθος αλλα δεν επερνε με τιποτα την θηλη.πολυ φοβαμαι μηπως συνηθισε στο μπουκαλι τωρα. ειχα βρει και την σωστη θεση θηλασμου που βολευε και τον μικρο και τον εβαζα συνεχεια στο στηθος για να τραβαει συνεχεια. εχω στεναχωρηθει παρα πολυ γιατι ηθελα πολυ να τον θηλασω μονο με το δικο μου.θελω να ξερω μηπως υπαρχει καποιος τροπος να τον κανω να τραβηξει παλι απο εμενα?? γραφω απο καστορια.

 

ευχαριστω πολυ

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση

πανες βρεχει αρκετες δηλ καθε δυο ωρες που την αλλαζω ειναι βρεμμενη κ εχει κ κακα ολες τις φορες.ΟΜΩΣ το μωρο αρχικα πινει γαλα5-7 λεπτα το ακουω να καταπινει κ μετα απο λιγο το στηθος το νιωθω αρκετα χαλαρο σαν να εχει αδειασει κ το μωρο κοιμαται ,φαινομενικα λες οτι χορτασε κ μετα απο λιγο παλι ξυπνιο πολλες φορες κοιμαται στο στηθος κ ειναι αδυνατο να την ξυπνησω χθες αποφασισα να την βαζω μονο στο στηθος ηρθε κ η παιδιατρος την ειδε ολα καλα την ταισα κ μπροστα της απο τον ενα μαστο κ κοιμηθηκε σαν να ειχε χορτασει κ την ξαναζυγισαμε κ η ζυγαρια εδιχνε 20γρ πανω ξυπνησε απο ολη την διαδικασια ηπιε κ απο το αλο στηθος την ξαναζυγισαμε κ ηταν αλλα 30γρ πανω ολη νυχτα δεν εκλεισα ματι ξυπναγε επινε 2-3 λεπτα κ κοιμοταν μετα απο καμια ωρα το ιδιο το πρωι ενω ειχε πιει κ δεν ηθελε αλο στηθος γκρινιαζε σαν να πειναγε της εφιαξα συμπληρωμα με βαρια καρδια κ ηπιε 35 γρ

εξαρχης της δινω ξενο μονο ενα γευμα κ 3 μερες τωρα δεν της ειχα δωσει καθολου εδινα οσο αντλουσα οχι πολυ ομως αφου την εβαζα στο στηθος κ επινε κ απο κει βλεπω ομως οτι το γαλα δεν φτανει γιατι η μικρη γκρινιαζε οταν ειναι ξυπνια συνεχεια

 

Το να ζυγιζεις το μωρο πριν και μετα τον θηλασμο ειναι κατηγορηματικά λάθος! Η παιδιατρος οφείλει να το γνωρίζει αυτό! Το τι μπαίνει στο μωρό δεν φαίνεται στη ζυγαριά αλλα στην πάνα:ο,τι μπαίνει, βγαίνει!

 

Δε χρειάζεσαι το ξένο γάλα. Την ποσότητα που δίνεις μπορείς να την καλύψεις.

Να θυμάσαι ότι τα νεογέννητα ειναι συνηθισμένα στη διαρκη 24ωρη σίτιση. Αυτη έχουν μάθει μέσα στην κοιλιά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θηλάζω αποκλειστικά, με πολλή προσπάθεια και ξεπερνώντας διάφορα προβλήματα κατά καιρούς. Πριν λίγες εβδομάδες το μωρό αρχισε να ρεύεται δύσκολα, να ξυπνάει μες στην μέση του ύπνου για να ρευτεί και ενίοτε να βγάζει λιγο γάλα. Αρχισα να τον ταϊζω σε πιο ορθια στάση και σταμάτησε τις γουλιες και ρεύεται και κάπως πιο εύκολα απο τότε. Τις τελευταιες 5 μέρες ομώς έχουμε καινούριο πρόβλημα: πίνει λαίμαργα από το στήθος (που μου φαίνεται να έχει αυξήσει το γάλα), και μέτα από λίγη ώρα πνίγεται, βήχει και κλαίει. Προσπάθησα να τον σταματάω όταν βλέπω ότι ρουφάει λαίμαργα αλλά καμιά φορά πνίγεται και τότε, την ώρα που τον βγάζω από το στήθος ενώ ρουφάει και το στόμα του είναι γεμάτο γάλα! 'Εχω απελπιστεί, τι να κάνω? Πνίγεται περίπου 2 φορές σε κάθε θηλασμό και είναι πολύ δυσάρεστο και για κείνον και για μένα πού τρομάζω γιατί βήχει για ώρα. Ακουσα ότι μπορεί να πάθει πνευμονία αν πνίγεται συνέχεια και γενικά φοβάμαι μην πάθει κατι σοβαρό από αυτό..

 

Κάτι σοβαρό κι ειδικά πνευμονία δε θα πάθει απο αυτο αλλα σίγουρα ειναι δυσάρεστο.

Θηλαζεις απο το ένα στηθος σε κάθε γεύμα ή κι απο τα δυο;

Πνίγεται στην αρχή του θηλασμου κυρίως;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση Nina-Nana .

ξεκινησα προχτες και του εδωσα 2 φορες ολη την ημερα σκονη γιατι εκλεγαι συνεχεια και δεν χορταινε με το δικο μου. εχτες χρειαστηκε να του δωσω 6 φορες και πηρε λιγο απο το δικο μου μονο απο το αριστερο ομως γιατι το δεξι δεν το βαζει στο στομα και το αντλω με το θηλαστρο. σημερα του εδωσα 4 φορες σκονη και ολες τις υπολοιπες γαλα που εβγαλα απο το θηλαστρο (με πολυ κοπο). δοκιμαζα και ολη την ημερα να τον βαλω στο στηθος αλλα δεν επερνε με τιποτα την θηλη.πολυ φοβαμαι μηπως συνηθισε στο μπουκαλι τωρα. ειχα βρει και την σωστη θεση θηλασμου που βολευε και τον μικρο και τον εβαζα συνεχεια στο στηθος για να τραβαει συνεχεια. εχω στεναχωρηθει παρα πολυ γιατι ηθελα πολυ να τον θηλασω μονο με το δικο μου.θελω να ξερω μηπως υπαρχει καποιος τροπος να τον κανω να τραβηξει παλι απο εμενα?? γραφω απο καστορια.

 

ευχαριστω πολυ

 

Συνολικα δλδ ποσά μλ ξένο γάλα το 24ωρο;

Πόσες φορές βάζεις το μωρο στο στηθος;

 

Νοικιασε νοσοκομειακο θηλαστρο. Δες εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862 εχει και το τηλέφωνο. Αποστέλλονται σε όλη την Ελλάδα.

 

Δοκίμασε να δώσεις το δεξι στηθος όταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Η θηλή ειναι κανονική, μεγάλη, μικρή, επίπεδη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...