Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!Περνάμε και εμείς μάλλον την πρώτη πολύ δύσκολη εβδομάδα σε συνδυασμό με κολικούς και τα έχουμε δεί όλα.Η μικρή μου ξαφνικά θέλει να είναι κάθε 20 λεπτά στο στήθος ,μόλις την βγάζω κάνει σαν να μην έχει φάει καθόλου:shock::shock: αναρωτιέμαι λοιπόν και εγώ όπως πολλές άλλες κοπέλες μήπως δεν έχω γάλα.Απο την άλλη είναι και το άλμα ανάπτυξης της 5ης εβδομάδας.Εν τω μεταξύ παρατήρησα εδώ και δύο μέρες μια αλλαγή στα κακά της,ενώ τόσο καιρό ήταν πηχτά μουσταρδί με σποράκια,τώρα είναι πολύ υδαρή (την μεγαλύτερη ποσότητα την απορροφά η πάνα) κιτρινοκαφέ χωρίς σποράκια.Έτσι λοιπόν αφού ανησύχησα πήρα την παιδίατρο να την ρωτήσω για τα κακά γιατί φοβήθηκα μήπως έχει κρυώσει και απο όσα της περιέγραψα (μαραθώνιοι θηλασμοί εδώ κ δυο μέρες κλπ) μου είπε οτι μάλλον μειώνεται το γάλα μου κ να της δώσω ξένο μετά απο θηλασμό να δούμε αν τρώει!!έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να κάνω..της είπα να κάνω 3-4 μέρες υπομονή να δούμε πως θα πάει και είπε ΟΧΙ δεν μπορείς να αφήσεις νηστικό το παιδί!:( Η μικρή είναι 31 ημερών και της δίνω και ινφακολικ γιατί έχει έντονους κολικούς (δεν ξέρω αν σχετίζεται)

Και της δικης μου τα κακα νερουλα ηταν παντα, την εβδομαδα μαλιστα που θηλαζε πιο πολυ και πηρε 400γρ ηταν ακομη πιο νερουλα. Τις πρωτες πρωτες μερες της ζωης της χωρις σπορακια,μετα με σπορακια. Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι τα φυσιολογικα του θηλασμου.

Γιατι δεν βγαζεις δικο σου γαλα με θηλαστρο να της δωσεις να δεις αν πειναει;

Παντως την εβδομαδα που πηρε το πολυ βαρος ετρωγε 10' καθε μια ωρα 'η και συντομοτερα. Το γαλα εφτανε, απλως το παιδι ετρωγε πιο πολυ.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα!Περνάμε και εμείς μάλλον την πρώτη πολύ δύσκολη εβδομάδα σε συνδυασμό με κολικούς και τα έχουμε δεί όλα.Η μικρή μου ξαφνικά θέλει να είναι κάθε 20 λεπτά στο στήθος ,μόλις την βγάζω κάνει σαν να μην έχει φάει καθόλου:shock::shock: αναρωτιέμαι λοιπόν και εγώ όπως πολλές άλλες κοπέλες μήπως δεν έχω γάλα.Απο την άλλη είναι και το άλμα ανάπτυξης της 5ης εβδομάδας.Εν τω μεταξύ παρατήρησα εδώ και δύο μέρες μια αλλαγή στα κακά της,ενώ τόσο καιρό ήταν πηχτά μουσταρδί με σποράκια,τώρα είναι πολύ υδαρή (την μεγαλύτερη ποσότητα την απορροφά η πάνα) κιτρινοκαφέ χωρίς σποράκια.Έτσι λοιπόν αφού ανησύχησα πήρα την παιδίατρο να την ρωτήσω για τα κακά γιατί φοβήθηκα μήπως έχει κρυώσει και απο όσα της περιέγραψα (μαραθώνιοι θηλασμοί εδώ κ δυο μέρες κλπ) μου είπε οτι μάλλον μειώνεται το γάλα μου κ να της δώσω ξένο μετά απο θηλασμό να δούμε αν τρώει!!έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να κάνω..της είπα να κάνω 3-4 μέρες υπομονή να δούμε πως θα πάει και είπε ΟΧΙ δεν μπορείς να αφήσεις νηστικό το παιδί!:( Η μικρή είναι 31 ημερών και της δίνω και ινφακολικ γιατί έχει έντονους κολικούς (δεν ξέρω αν σχετίζεται)

 

Αν το παιδι ήταν νηστικό απλα δε θα έκανε κακα. :rolleyes:

Για να καταλάβεις αν τρέφεται αρκετα θα μετράς τις βρεγμενες πάνες. Πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το να δώσεις μπουκάλι μετα το θηλασμο για να δεις αν χορταινει είναι λάθος και τακτική αποθηλασμου. Σχεδόν σίγουρα θα το πιει οπότε δεν έχει νόημα. Το να είναι το μωρο συνέχεια στο στήθος σε ένα άλμα αναπτυξης είναι φυσιολογικο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι ήταν νηστικό απλα δε θα έκανε κακα. :rolleyes:

Για να καταλάβεις αν τρέφεται αρκετα θα μετράς τις βρεγμενες πάνες. Πόσες πάνες βρέχει;

 

Ρε νινα απορω πραγματικα....τα ιδια μου ελεγε και η δικια μου η παιδιατρος δεν ξερω αν θυμασαι...δηλαδη ελεος συννενοημενοι ειναι να σαμποταρουν τον θηλασμο???Δηλαδη αν δωσεις μπουκαλι υπαρχει περιπτωση το μωρο να μην πιει??αδυνατον μ φενεται

Ανθρωποι υποτιθεται γιατροι και μορφωμενοι δεν τους κοβει λιγο???εκνευριζομαι πραματικα...χαρας το κουραγιο σου με τοσα που ακους καθε μερα;):rolleyes::rolleyes:

 

Νεραιδουλα ακου την νινα παιδι μου και εμενα ετσι ηταν ο μικρος....οσο περναει ο καιρος θα ειστε ολο και καλυτερα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδι ήταν νηστικό απλα δε θα έκανε κακα. :rolleyes:

Για να καταλάβεις αν τρέφεται αρκετα θα μετράς τις βρεγμενες πάνες. Πόσες πάνες βρέχει;

 

οι πάνες της είναι πολλές,όπως πριν 12 με τσίσα σίγουρα και 4-5 κακά.Της είπα αφού κάνει τσίσα ας κάνω λίγες μέρες υπομονή και θα δούμε κ μου λέει σίγουρα θα κάνει τσίσα αφού όλη τη μέρα στο στήθος έστω κ λίγο γάλα θα το πιεί,αλλά δεν είναι σωστό να θηλάζει όλη μέρα κάτι δεν πάει καλά ..α κ μου είπε να δοκιμάσω να της δώσω το συμπλήρωμα με σύριγγα για να μην πάθει σύγχυση θηλών .Δεν θέλω να την ακούσω,θέλω να συνεχίσω να θηλάζω γιατί πιστεύω οτι έστω κ λίγο ξένο θα σαμποτάρει τον θηλασμό,ελπίζω να βγώ σωστή κ να μην μου πάθει τίποτα το παιδί,πιστεύω πάντως ότι είναι το άλμα ανάπτυξης.Για τα κακά που άλλαξαν ξαφνικά τι λες Νινα?είναι φυσιολογικά?Α να σας πω οτι με αποκλειστικό θηλασμό το μωρό σε ένα μήνα πήρε 1400 γρ,κρίμα δεν είναι να σταματήσουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι πάνες της είναι πολλές,όπως πριν 12 με τσίσα σίγουρα και 4-5 κακά.Της είπα αφού κάνει τσίσα ας κάνω λίγες μέρες υπομονή και θα δούμε κ μου λέει σίγουρα θα κάνει τσίσα αφού όλη τη μέρα στο στήθος έστω κ λίγο γάλα θα το πιεί,αλλά δεν είναι σωστό να θηλάζει όλη μέρα κάτι δεν πάει καλά ..α κ μου είπε να δοκιμάσω να της δώσω το συμπλήρωμα με σύριγγα για να μην πάθει σύγχυση θηλών .Δεν θέλω να την ακούσω,θέλω να συνεχίσω να θηλάζω γιατί πιστεύω οτι έστω κ λίγο ξένο θα σαμποτάρει τον θηλασμό,ελπίζω να βγώ σωστή κ να μην μου πάθει τίποτα το παιδί,πιστεύω πάντως ότι είναι το άλμα ανάπτυξης.Για τα κακά που άλλαξαν ξαφνικά τι λες Νινα?είναι φυσιολογικά?Α να σας πω οτι με αποκλειστικό θηλασμό το μωρό σε ένα μήνα πήρε 1400 γρ,κρίμα δεν είναι να σταματήσουμε?

 

1400;;;;;;;;;;; :shock: 12 πάνες;;;;; :shock: Φυσικα κι είναι κρίμα!

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι... Δες κι εδω http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/ούρα-και-κόπρανα-φυσιολογικών-βρεφών/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ρε νινα απορω πραγματικα....τα ιδια μου ελεγε και η δικια μου η παιδιατρος δεν ξερω αν θυμασαι...δηλαδη ελεος συννενοημενοι ειναι να σαμποταρουν τον θηλασμο???Δηλαδη αν δωσεις μπουκαλι υπαρχει περιπτωση το μωρο να μην πιει??αδυνατον μ φενεται

Ανθρωποι υποτιθεται γιατροι και μορφωμενοι δεν τους κοβει λιγο???εκνευριζομαι πραματικα...χαρας το κουραγιο σου με τοσα που ακους καθε μερα;):rolleyes::rolleyes:

 

Νεραιδουλα ακου την νινα παιδι μου και εμενα ετσι ηταν ο μικρος....οσο περναει ο καιρος θα ειστε ολο και καλυτερα

 

Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, αν το μωρό είναι χορτάτο, το μπιμπερό δεν θα το θέλει. Κλείνουν το στόμα πεισματικά και αρνούνται να πιουν όταν δεν θέλουν. Ο δικός μου τουλάχιστον έτσι κάνει και καταλαβαίνω πότε να σταματήσω. Αντιθέτως με το στήθος δεν το κάνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, αν το μωρό είναι χορτάτο, το μπιμπερό δεν θα το θέλει. Κλείνουν το στόμα πεισματικά και αρνούνται να πιουν όταν δεν θέλουν. Ο δικός μου τουλάχιστον έτσι κάνει και καταλαβαίνω πότε να σταματήσω. Αντιθέτως με το στήθος δεν το κάνει ποτέ.

 

εμένα μου είπε να δοκιμάσω πρώτα με σύριγγα,είμαι σίγουρη οτι θα το πιεί αν της το ρίχνω στο στόμα σιγά σιγά,μπουκάλι δεν πιάνει για την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δωσεις μπουκαλι υπαρχει περιπτωση το μωρο να μην πιει??αδυνατον μ φενεται

Εμενα δεν το πινει αν εχει χορτασει-δηλ ποτε μετα το στηθος.Μονο σε ασχετο χρονο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, αν το μωρό είναι χορτάτο, το μπιμπερό δεν θα το θέλει. Κλείνουν το στόμα πεισματικά και αρνούνται να πιουν όταν δεν θέλουν. Ο δικός μου τουλάχιστον έτσι κάνει και καταλαβαίνω πότε να σταματήσω. Αντιθέτως με το στήθος δεν το κάνει ποτέ.

Κι εγω με το στηθος δεν ξερω ποτε ακριβως να σταματησω.Σταματω οταν την βλεπω κι εκνευριζεται πολυ και ξαναδινω οταν την βλεπω ανησυχη.Δεν ξερω αν κανω καλα η πρεπει να επιμενω κι αλλο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω με το στηθος δεν ξερω ποτε ακριβως να σταματησω.Σταματω οταν την βλεπω κι εκνευριζεται πολυ και ξαναδινω οταν την βλεπω ανησυχη.Δεν ξερω αν κανω καλα η πρεπει να επιμενω κι αλλο.

 

Τι ακριβώς εννοείς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, αν το μωρό είναι χορτάτο, το μπιμπερό δεν θα το θέλει. Κλείνουν το στόμα πεισματικά και αρνούνται να πιουν όταν δεν θέλουν. Ο δικός μου τουλάχιστον έτσι κάνει και καταλαβαίνω πότε να σταματήσω. Αντιθέτως με το στήθος δεν το κάνει ποτέ.

 

Αυτο ειναι περα για περα αληθεια.Τις πρωτες μερες που θηλαζα αλλα εφτιαχνα και συμπληρωμα, οταν χορταινε με το στηθος το γαλα οπως το εφτιαχνα το πεταγα.Και ετσι μετα απο λιγες μερες το εφτιαχνα μονο απο ανασφαλεια επειδη στην αρχη επινε 20-30μλ επειδη ειχα προβλημα με το στηθος!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς;

Μετα απο καποια ωρα θηλασμου(μπορει και μετα απο 5') κανει κινηση να παει να πιασει το στηθος αλλα δεν το πιανει, το αφηνει, ξαναπιανει την ακρη, την ξαναφηνει, κανει το κεφαλι μπρος πισω με το στομα ανοιχτο ψαχνοντας αλλα οταν βρισκει την θηλη δεν τη θελει, στο τελος εκνευριζεται και κλαιει, δειχνει να θελει να τη σηκωσω. Την σηκωνω και την νταντευω.

Αυτη η συμπεριφορα δε σημαινει οτι δεν θελει αλλο;αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, πρεπει να κανω κατι αλλο εκεινη τη στιγμη;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποια ωρα θηλασμου(μπορει και μετα απο 5') κανει κινηση να παει να πιασει το στηθος αλλα δεν το πιανει, το αφηνει, ξαναπιανει την ακρη, την ξαναφηνει, κανει το κεφαλι μπρος πισω με το στομα ανοιχτο ψαχνοντας αλλα οταν βρισκει την θηλη δεν τη θελει, στο τελος εκνευριζεται και κλαιει, δειχνει να θελει να τη σηκωσω. Την σηκωνω και την νταντευω.

Αυτη η συμπεριφορα δε σημαινει οτι δεν θελει αλλο;αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, πρεπει να κανω κατι αλλο εκεινη τη στιγμη;

 

Και μενα το κανει αυτο καποιες φορες τον βοηθαω να ξαναπιασει και συνηθως αφου ξαναπιασει καθεται και αλλο στο στηθος...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη γνώμη σας...:(:(

Ζυγιστήκαμε σήμερα,κ αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στη μέτρηση,φαίνεται ότι από την προηγούμενη Δευτέρα,ο μικρός έχει πάρει μόνο 15 γραμμάρια:(:(:(

Είναι 55 ημερών,θηλάζει από την γέννησή του(αποκλειστικά εδώ και ένα μήνα,έως τότε του δίναμε κ λίγο συμπλήρωμα).Μέχρι τώρα οι μετρήσεις βάρους ήταν πάντα πολύ ικανοποιητικές,κ αρκετά πάνω από τα 180-200 γραμμάρια τη βδομάδα που μας είχε πει η παιδίατρος.Τις τελευταίες 4 μέρες,(Τετάρτη-Σάββατο),σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει εδώ πρέπει να πέρναγε άλμα ανάπτυξης,ήθελε να είναι συνέχεια στο στήθος,κ κοιμόταν ελάχιστα ανάμεσα στα γεύματα.Χτες το βράδυ και σήμερα όλη μέρα επανήλθε στα προηγούμενα ωράριά του,ίσως και καλύτερα.Τελευταίο γεύμα πριν τον ζυγίζω ξεκίνησε στις 17:30,κοιμήθηκε στις 18:30 και ξύπνησε στις 22:30 το βράδυ,όταν και τον ζυγίσαμε.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που ήταν τόσες ώρες νηστικός,πάντως η παιδίατρος μας είχε πει να τον ζυγίζουμε πριν φάει.

Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι μήπως είχε γίνει κάποιο λάθος στην προηγούμενη μέτρηση.Η ζυγαριά που χρησιμοποιώ είναι αυτή που είχαν οι γονείς μου κ σ'εμένα,αυτή με τα βαρίδια που τα πηγαινοφέρνεις μέχρι να ισορροπήσει(μου είπαν ότι είναι πιο ακριβείας από την ηλεκτρονική).

 

Σας παραθέτω και όλες τις μετρήσεις βάρους μας,μήπως βοηθήσουν.

Ευχαριστώ πολύ!

Βάρος γέννησης 2610

30/05/12 2590-έξοδος από το μαιευτήριο

07/06/12 2750

10/06/12 2890

14/06/12 3120

17/06/12 3300

24/06/12 3620-διακοπή συμπληρώματος

01/07/12 3940

08/07/12 4180

10/07/12 4350

16/07/12 4800

22/07/12 4820

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H συνολική πρόσληψη βάρους είναι πολύ καλή, ακόμη και αν δεν έχει γίνει λάθος στο προηγούμενο ζύγισμα. Δεν υπάρχει λόγος να ζυγίζεις κάθε βδομάδα πλέον και τέτοιου τύπου διακυμάνσεις μπορεί να σε μπερδεύουν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

1400;;;;;;;;;;; :shock: 12 πάνες;;;;; :shock: Φυσικα κι είναι κρίμα!

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι... Δες κι εδω http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/ούρα-και-κόπρανα-φυσιολογικών-βρεφών/

 

1400????!!!

Εγώ τι κάνω λάθος ρε γμτ? Φοβάμαι μήπως δεν αντιλαμβάνομαι σωστά πότε θέλει να φάει.Μετά σκέφτομαι,κάθεται παιδιά στο ένα στήθος,τρώει τρώει,πριν το 20λεπτο δεν το αφήνει κ μετά την παίρνει ο ύπνος συνήθως κ δεν ξυπνά με τίποτα,μιλάμε είναι σε τρανς :shock: οπότε ούτε να ρευτεί την βάζω ούτε στο άλλο στήθος.Υπάρχουν φορές που το αφήνει κ κλαίει οπότε τη βάζω να ρευτεί κ μετά της προσφέρω το δεύτερο στήθος αλλά αυτές είναι ελάχιστες.Μήπως γιαυτό δεν παίρνει περισσότερο βάρος???

Αλλά ρε γμτ το μωρό είναι ψωμομένο,αν το δείτε έχει κάτι μάγουλα ΝΑ,μπουτάκια τροφαντά,προγουλάκια και άλλα τέτοια ωραία :D Αν πάω και μου πει οτι έβαλε κάτω απο ένα κιλό θα πάω να τη ζυγίσω κ μόνη μου στο τέλος ε?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το κανει αυτο καποιες φορες τον βοηθαω να ξαναπιασει και συνηθως αφου ξαναπιασει καθεται και αλλο στο στηθος...

την βοηθουσα κι εγω αλλα τιποτα...βεβαια ειχε προλαβει να εκνευριστει...ισως γι αυτο δεν το επαιρνε.

λες τοσες μερες να ηθελε κι αλλο και να της το στερουσα:-(:?;;;;:confused::oops:;;;;

Παντως σημερα κι εχτες που καθησε περισσοτερο στο στηθος ειναι πιο ηρεμη, ουτε περπατημα χρειαστηκε, ουτε τραγουδακια:o

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

1400????!!!

Εγώ τι κάνω λάθος ρε γμτ? Φοβάμαι μήπως δεν αντιλαμβάνομαι σωστά πότε θέλει να φάει.Μετά σκέφτομαι,κάθεται παιδιά στο ένα στήθος,τρώει τρώει,πριν το 20λεπτο δεν το αφήνει κ μετά την παίρνει ο ύπνος συνήθως κ δεν ξυπνά με τίποτα,μιλάμε είναι σε τρανς :shock: οπότε ούτε να ρευτεί την βάζω ούτε στο άλλο στήθος.Υπάρχουν φορές που το αφήνει κ κλαίει οπότε τη βάζω να ρευτεί κ μετά της προσφέρω το δεύτερο στήθος αλλά αυτές είναι ελάχιστες.Μήπως γιαυτό δεν παίρνει περισσότερο βάρος???

Αλλά ρε γμτ το μωρό είναι ψωμομένο,αν το δείτε έχει κάτι μάγουλα ΝΑ,μπουτάκια τροφαντά,προγουλάκια και άλλα τέτοια ωραία :D Αν πάω και μου πει οτι έβαλε κάτω απο ένα κιλό θα πάω να τη ζυγίσω κ μόνη μου στο τέλος ε?

 

Το λάθος σου είναι ότι αγχωνεσαι!

Μια χαρα είναι το βάρος της! Ποιος σου είπε ότι πρέπει να παίρνει 1 κιλό; Είπαμε ότι ο μέσος όρος προσληψης βάρους είναι 750 γραμμαρια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

1400????!!!

Εγώ τι κάνω λάθος ρε γμτ? Φοβάμαι μήπως δεν αντιλαμβάνομαι σωστά πότε θέλει να φάει.Μετά σκέφτομαι,κάθεται παιδιά στο ένα στήθος,τρώει τρώει,πριν το 20λεπτο δεν το αφήνει κ μετά την παίρνει ο ύπνος συνήθως κ δεν ξυπνά με τίποτα,μιλάμε είναι σε τρανς :shock: οπότε ούτε να ρευτεί την βάζω ούτε στο άλλο στήθος.Υπάρχουν φορές που το αφήνει κ κλαίει οπότε τη βάζω να ρευτεί κ μετά της προσφέρω το δεύτερο στήθος αλλά αυτές είναι ελάχιστες.Μήπως γιαυτό δεν παίρνει περισσότερο βάρος???

Αλλά ρε γμτ το μωρό είναι ψωμομένο,αν το δείτε έχει κάτι μάγουλα ΝΑ,μπουτάκια τροφαντά,προγουλάκια και άλλα τέτοια ωραία :D Αν πάω και μου πει οτι έβαλε κάτω απο ένα κιλό θα πάω να τη ζυγίσω κ μόνη μου στο τέλος ε?

 

Λούλα η δικιά μου γεννήθηκε μόλις 2,5 κιλά γι'αυτό πήρε τόσο βάρος μου είπε η παιδίατρος,έτσι κάνουν τα ελλιποβαρή μωράκια μετά κολλάνε..και μην φανταστείς οτι θηλάζει πολλή ώρα,5-10 λεπτά το πολύ κάθεται, αλλά συνήθως τρώει κάθε μια με δυο ώρες και την νύχτα:shock::shock:!!έχω πεθάνει στο ξενύχτι

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποια ωρα θηλασμου(μπορει και μετα απο 5') κανει κινηση να παει να πιασει το στηθος αλλα δεν το πιανει, το αφηνει, ξαναπιανει την ακρη, την ξαναφηνει, κανει το κεφαλι μπρος πισω με το στομα ανοιχτο ψαχνοντας αλλα οταν βρισκει την θηλη δεν τη θελει, στο τελος εκνευριζεται και κλαιει, δειχνει να θελει να τη σηκωσω. Την σηκωνω και την νταντευω.

Αυτη η συμπεριφορα δε σημαινει οτι δεν θελει αλλο;αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, πρεπει να κανω κατι αλλο εκεινη τη στιγμη;

και εμένα το κάνει αυτό εδώ και ένα μήνα και μάλιστα κλοτσάει και τα πόδια του, γενικά κουνιέται ολόκληρος. Στην αρχή νόμιζα οτι δεν βολεύονταν και τον άλλαζα στήθος, εκεί καθόταν κανένα πεντάλεπτο το πολύ και μετά πάλι τα ίδια. με τον καιρό δεν ήθελε ούτε απο το άλλο και έδειχνε έντονη δυσανασχέτηση μέχρι και κλάμα. Τελικά διαπίστωσα οτι απλά δεν πεινούσε και αραίωσα τον θηλασμό δηλαδή απο τρίωρο το έκανα τετράωρο (κοντεύει τεσσάρων μηνών) και τώρα τρώει μια χαρά ήρεμα και όταν το αφήσει μόνος του δεν τον ξαναπιέζω ούτε απο το άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Χθες και σημερα ηπια γαλα αγελαδινο κακαο...ο μικρος σημερα εκανε πολλα κακα μουσταρδι αλλα σαν βλεννες μεσα ειχαν δεν ηταν δηλαδη τελειως καθαρα σαν αλλες φορες!!!και μολις τωρα ειχε στην πανα μια βλεννα τεραστια πρασινη:shock: να υποθεσω πως ειναι αλλεργια στο αγελαδινο η δεν φενεται κατι τοσο γρηγορα κ ειναι τυχαιο??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Χθες και σημερα ηπια γαλα αγελαδινο κακαο...ο μικρος σημερα εκανε πολλα κακα μουσταρδι αλλα σαν βλεννες μεσα ειχαν δεν ηταν δηλαδη τελειως καθαρα σαν αλλες φορες!!!και μολις τωρα ειχε στην πανα μια βλεννα τεραστια πρασινη:shock: να υποθεσω πως ειναι αλλεργια στο αγελαδινο η δεν φενεται κατι τοσο γρηγορα κ ειναι τυχαιο??

 

Τόσο καιρο δεν έπινες αγελαδινο γάλα;

Δεν είναι απίθανο να είναι αλλεργία αλλα με ένα μεμονωμένο περιστατικό δεν μπορει να βγει συμπέρασμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρο δεν έπινες αγελαδινο γάλα;

Δεν είναι απίθανο να είναι αλλεργία αλλα με ένα μεμονωμένο περιστατικό δεν μπορει να βγει συμπέρασμα.

 

Οχι νινα-νανα δεν εχω πιει ποτε μονο χθες και σημερα ηπια 1η φορα το απεφευγα τοσο καιρο ...

Να ρωτησω και κατι αλλο??Λιγο οφ τοπικ μαλλον...

Ο μικρος εχει 3 μερες....βαζει το χερι μπουνια στο στομα και ξυνει τα ουλα του ετσι φενεται στην αρχη υπεθεσα πως πειναει αλμα περναμε λεω αλλα και ενω ειναι χορτατος και το αφηνει το στηθος σφραγιζει το στομα μετα παλι το χερι μεσα τον ξαναβαζω στηθος δεν θελει και βγαζει τρελα σαλακια δεν εβγαζε καθολου γινεται μουσκεμα μιλαμε.....Τι μπορει να ειναι???σκεφτηκα δοντι αλλα λεω αποκλειεται τοσο νωρις χθες κλεισαμε 2 μηνες;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως εκανε και η δικια μου μολις μπηκε στον 3ο και τα ιδια σαν εσενα εκανα κι εγω, προσπαθουσα να την ταισω και αυτη τσατιζοταν!Κανοντας λοιπον την ερευνα μου στο ιντερνετ παντα, διαβασα πως ειναι η στιγμη που το παιδι ανακαλυπτει τα χερια του και οπως και καθετι απο δω και περα το βαζει στο στομα! Οποτε μην ανησυχεις το παιδακι σου μεγαλωνει και γνωριζει τον εαυτο του!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...