Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Τον περασμένο μήνα όμως ήταν κάτω από το κατώτατο όριο, κατάλαβες λοιπον γιατί αγχωθήκαμε γενικότερα; Τραβήξαμε μεγάλο ζόρι επειδή δεν θήλαζε στην αρχή, μπήκαμε νοσοκομείο με αφυδάτωση, μείναμε 3 μέρες με ορό, τα είδαμε όλα!!! Κι αυτό επειδή δεν είχα γάλα. Το ότι μπορώ τώρα και το θηλάζω έστω και δίνοντας συμπλήρωμα, το θεωρώ άθλο! Ας είναι καλά το θήλαστρο κι όσες μου άνοιξαν τα μάτια.

 

Οι περιπτώσεις που το μωρο δε θηλαζει καλα κι αποτελεσματικά με αποτέλεσμα να μειώνεται η παραγωγη της μαμάς είναι αρκετές (περίπου 10-15%) αλλα δεν πρέπει να μπερδεύονται με τις περιπτώσεις αληθινής ανεπάρκειας που οφειλεται στην μαμα (0,4% αν θυμάμαι καλα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι 1.70 κ ήμουν λεπτή αλλά πήρα 32 κιλά στην εγκυμοσύνη.Ο μπαμπάς 1.80 κ εύσωμος (πάντα είχε προδιάθεση,κ έχει κ τώρα αρκετά κιλά.Και οι 2 γεννηθήκαμε μεγάλα μωρά (3400 και 3800).

Τώρα,η μικρή γεννήθηκε 4015 κ 55εκ,βγήκαμε απο το μαιευτήριο 3850.Στις 12 ημέρες ήταν 4200,στις 26 ημέρες 4620 και 11 ημέρες αργότερα (στις 37 δηλαδή) ήταν 4840.

Επειδή με φάγανε οτι ίσως δεν της φτάνει το γάλα μου δοκίμασα μια φορά συμπλήρωμα αλλά πραγματικά δεν το θέλει,δείχνει να χορταίνει.Απλά,η αλήθεια,δεν θηλάζει πολύ ώρα πια.

Να αναφέρω ωστόσο οτι τις τελευταίες μέρες αραίωσαν τα "κακά".Επίσης έχει κολικούς κ όλο το βράδυ κλαίει κ χάνει γεύματα μετά τις 12.Σήμερα γκρίνιαζε κ μες τη μέρα κ δεν σγκεντρώθηκα να μετρήσω πάνες.:oops: Τι κάνω?Και,τελικά,πόση ώρα πρέπει να θηλάζει για να πω οτι τρώει αρκετά?

 

Σχετικά μικροσωμοι είστε δηλαδή (το ύψος μας νοιάζει, τα κιλα είναι και θέμα διατροφης).

Τα μωρα που γεννιούνται τεράστια απο μικρόσωμους γονείς είναι αναμενόμενο να μην παίρνουν παρα πολυ βάρος ("οσο θα έπρεπε") γιατι δεν είναι γονιδιακα προκαθορισμένο να γίνουν τεράστια.

Μια χαρα είναι το βάρος πάντως. 1 κιλό σε 37 μέρες βγαίνει 27γρ την ημέρα που είναι πάνω απο τον μέσο όρο προσληψης βαρους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλο απο οτι εχω διαβασει....Η αποχη απο τα γαλακτοκομικα θα σου δειξει αν υπαρχει αποτελεσμα σε κανα μηνα και οχι απο την επομενη μερα.....ετσι δεν ειναι κοριτσια εσεις οι εμπειρες ε νινα νανα??

 

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να φανεί σχετικα σύντομα. Γράφεται ότι σε ένα μήνα δείχνει αλλα εγω πρακτικά έβλεπα βελτίωση στην κόρη μου απο το επόμενο 24ωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ειμαι πολυ χαρουμενη!!! μολις γυρησαμε απο το γιατρο, σε 7μερες εβαλε 380γρ!!!επιτελους πηραμε λιγο βαρος!

Κι εμενα ξεκινησε να εχει λιγα πονακια, εκοψα τα γαλακτοκομικα πειραματικα για 2μερες και δεν ξαναπονεσε. Θα συνεχιζω ετσι να δω πως θα παει. Η γιατρος ειπε οτι μπορω να δοκιμασω γαλακτοκομικα απο κατσικα μηπως δεν την πειραζουν, υπαρχουν τετοια στο εμποριο;

 

Υπάρχει κατσικίσιο τυρί, γιαούρτι και γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, εγώ γαλακτοκομικά δεν μπορώ να πω πως τρώω, αλλά και πάλι έχουμε κολικούς. Και μη μου πείτε ότι φταίει το ξένο γάλα γιατί κι άλλες δίνουν ξένο, αλλά κολικούς δεν έχουν.

 

Στα μωρα που τα ενοχλεί αγελαδινή πρωτεΐνη το ξένο γάλα τα χειροτερεύει. Γι αυτο κι είναι σύνηθες να εμφανίζουν κολικους περισσότερο τα μωρα που πίνουν ξένο γάλα. Το αγελαδινο γάλα είναι το νούμερο 1 αλλεργιογονο τρόφιμο στις μικρές ηλικίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως ο μικρος που εχει κολικους η παιδιατρος μ ειπε να αποφευγω οσπρια μπροκολο κουνουπιδι και τα μπαχαρικα.....στην προηγουμενη επισκεψη με ρωτησε τι τρωω το πρωι κτλ και της ειπα σαλαμι και ψωμι και μ λεει εμ το σαλαμι ειναι μεσα στο μπαχαρικο...:shock::oops::rolleyes::rolleyes:Εμ και τι να τρωω η δολια??:rolleyes::rolleyes:

Μου εδωσε και σταγονες baiogaia καπως ετσι...αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα πλαι ζοριζεται παλι σφιγγεται....

 

Επισης ελαττωσε τις κενωσεις του κανει μερα παρα μερα η καθε 2 μερες.....δεν ανησυχω ομως γιατι εει δεν πειραζει στα παιδια που θηλαζουν ...εγω νομιζω ομως πως θελει να κανει κακα και δεν μπορει ετσι μου μοιαζει....μια φορα ειχε να κανει 4 μερες εεε εβαλα λιγο λαδακι στην μπατονετα τον ερεθισα και εκανε...τι να πω....δεν ξερω τι γινεται:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μικροσωμοι είστε δηλαδή (το ύψος μας νοιάζει, τα κιλα είναι και θέμα διατροφης).

Τα μωρα που γεννιούνται τεράστια απο μικρόσωμους γονείς είναι αναμενόμενο να μην παίρνουν παρα πολυ βάρος ("οσο θα έπρεπε") γιατι δεν είναι γονιδιακα προκαθορισμένο να γίνουν τεράστια.

Μια χαρα είναι το βάρος πάντως. 1 κιλό σε 37 μέρες βγαίνει 27γρ την ημέρα που είναι πάνω απο τον μέσο όρο προσληψης βαρους.

 

Σε ευχαριστώ πολύ nina!!:D

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, εγώ γαλακτοκομικά δεν μπορώ να πω πως τρώω, αλλά και πάλι έχουμε κολικούς. Και μη μου πείτε ότι φταίει το ξένο γάλα γιατί κι άλλες δίνουν ξένο, αλλά κολικούς δεν έχουν.

 

Σίγουρα δεν φταίει πάντα το ξένο γάλα,εγώ θηλάζω κ πάλι έχει κολικούς το μωρό.

newbie γίνεσαι λίγο αμυντική όμως (με το συμπάθιο) κ κανείς δεν κατηγόρησε εδώ τις μανούλες που δίνουν ξένο.Κι εγώ έδινα και ξένο μέχρι να καταφέρω να θηλάσω!Δεν είναι κάτι κακό,απλά όσο μπορούμε να θηλάσουμε καλό είναι.Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το σχόλιο που έκανα για τον παιδίατρό μου,το έκανα γιατί ενώ ο θηλασμός πρός το παρόν πάει μια χαρά,με έχει ρωτήσει 2 φορές αν δοκίμασα το γάλα που μου πρότεινε.Γιαυτό και απόρησα.

Χίλια συγνώμη για το θάρρος που πήρα,αλλά μου φάνηκες λίγο στρεσαρισμένη κ θα στεναχωριόμουν πολύ αν συνέβαλα-με σε αυτό!:(

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς κάνω. Εννοείται πως τον έχω συνεχώς στο στήθος. Αλλά εδώ και 2 μήνες που προσπαθώ, δεν είδα καμιά τρομερή διαφορά. Δεχτείτε το βρε κορίτσια, ότι μπορεί να υπάρχουν και κάποιες γυναίκες που δεν έχουν πολύ γάλα. Όπως δεν μπορούν όλες με την ίδια ευκολία να συλλάβουν, ίσως κάποιες να μην μπορούν να θηλάσουν

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Το τι πέρασα για να επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό δε λέγεται! Μεγάλη ταλαιπωρία! Χρησιμοποίησα και θήλαστρο κανα 2μηνο και ξεπατώθηκα!Υπηρρχαν μέρες που είχα κοιμηθεί μόνο 2 ωρες!!!!!!! Και αυτό που μετα βίας και μετα κόπων και βασάνων πέτυχα ήταν να θηλάσω μέχρι 5 1/2 μηνών τη μικρή μου! (ΜΕ συμπλήρωμα φυσικά) Αρχικά τη θήλαζα κια μετά της έδινα ξένο! Αυτό για περίπου 2 μήνες. ΑΠό τον 2ο-4ο μήνα έκανα αντλήσεις κι έτσι της εξασφάλιζα 3 γεύματα μητρικό γάλα και 2 ξένο.Από τον 4ο έως και 5μιση μηνών το πρωί θήλαζε, δεν έπαιρνε μπουκάλι, καθώς το βράδυ γέμιζε το στήθος και την υπολοιπη μέρα στήθος και καπακι μπουκάλι!

ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά δε συνέβη!!! Όσο κι αν προσπάθησα! ΚΑι μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ένιωθα ένοχη κι έκλαιγα που δεν θήλασα αποκλειστικά!!!

Και μη μου πείτε πάλι πως όσο θηλαζεις τόσο πιο πολύ γάλα παράγεις! Μια γνωστή μου επι 3 μήνες την έβγαλε σε έναν καναπε θηλάζοντας το μικρό! Δε σηκωνόταν για κανένα λόγο (είχε βοήθεια στο σπίτι). κι όμως, παρόλο που η κοπέλα ξεπατώθηκε 3 μήνες μόλις σηκώθηκε από τον καναπέ έδωσε συμπλήρωμα!

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου newbie G.

Γιατί επιμένετε ότι είναι μια διαδικασία φυσιολογική και δε γίνεται μια μαμά να μην μπορεί να προσφέρει πάντα το γάλα που έχει ανάγκη το μικρό της;;;;;;;;Γιατί τόση αδιαλλαξία;;;;; Γιατί σε άλλα ζητήματα αποδέχεστε τις εξαιρέσεις ενώ στο θηλασμό όχι;;;;; Μια μητέρα μάλιστα σε κάποιο forum θέλοντας να δείξει τη φυσικότητα με την οποία θα έπρεπε να γίνεται ο θηλασμός έθεσε το εξής επιχείρημα: "Όλα τα ζώα στη φύση θηλάζουν τα μικρά τους. Δηλαδή αν ήμασταν κι εμείς έξω στη ΄φυση τι θα κάναμε;;; Πού θα βρίσκαμε συμπλήρωμα;;;;".Και νομίζω πως εκφράζει την άποψη των περισσότερων φανατικών υπέρμαχων του θηλασμού!! Με αυτή τη λογική όμως, τα ΄ζωα δεν εμβολιάζουν τα μικρά τους, άρα να μην τα εμβολιάζουμε κι εμείς, γιατί δεν είναι φυσικό;;;;;;; Και πολλές ακόμα περιπτώσεις, όπου κάποια πράγματα θα έπρεπε να εξελίσσονται φυσιολογικά και φυσικά από μόνα τους, αλλά΄να που δε συμβαίνει πάντα. Επίσης, ένα ακόμα επιχείρημα , που τελικά η πράξη δεν το επιβεβαιώνει, είναι ότι τα παιδάκια του θηλασμού δεν αρρωσταίνουν εύκολα! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις , όπου μωράκια που θήλασαν αρρώσταιναν βαριά κι άλλα που μεγάλωναν με φόρμουλα δεν αρρώσταιναν. Αλλά θεωρώ ότι τελικά το ανοσοποιητικό είναι θέμα γονιδιακό. Εμένα η μαμά μου με θήλασε μόνο 1 μήνα και δόξα τω Θεώ δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ! και φίλες μου που είχαν θηλάσει αρρωσταίνουν συχνοτερα και παρουσιάζουν αλλεργίες.

Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού! Θεωρώ ότι είναι η ιδανικότερη τροφή για τα παιδιά μας,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!!! Κι αν αξιωθώ να κάνω κι άλλο παιδάκι σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω! Αλλά δε θεωρώ ότι κι αν δε θηλάσουμε αποκλειστικά, χάθηκε ο κόσμος!!

Κι ας σταματήσει επιτέλους αυτή η πιπίλα ότι όσες δε θήλασαν αποκλειστικά, συνέβη επειδή κάτι δεν κάνανε σωστά!!! Τόσες κοπέλες σας γράφουμε ότι προσπαθήσαμε ως εκεί που δεν πάει και τελικά δεν επιτύχαμε αποκλειστικό θηλασμό!

Κι έπειτα πόσο καλό μπορεί να κάνει στην ηρεμία και στην ψυχική υγεία του παιδιού να είναι όλη μέρα σε ένα στήθος από το οποίο δε χορταίνει; Κι αν είναι για λίγες ημέρες, οκ! Αλλά αν τραβάει καιρό η ταλαιπωρία του;;;; Αντέχεις να το βλέπεις το μπουμπούκι σου, αντί να χαμογελάει και να είναι ήρεμο και χορτάτο, να κλαίει και να μένει ανικανοποίητο;;;

Συγγνώμη αν σας κούρασα....Φιλιά!!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Το τι πέρασα για να επιτύχω αποκλειστικό θηλασμό δε λέγεται! Μεγάλη ταλαιπωρία! Χρησιμοποίησα και θήλαστρο κανα 2μηνο και ξεπατώθηκα!Υπηρρχαν μέρες που είχα κοιμηθεί μόνο 2 ωρες!!!!!!! Και αυτό που μετα βίας και μετα κόπων και βασάνων πέτυχα ήταν να θηλάσω μέχρι 5 1/2 μηνών τη μικρή μου! (ΜΕ συμπλήρωμα φυσικά) Αρχικά τη θήλαζα κια μετά της έδινα ξένο! Αυτό για περίπου 2 μήνες. ΑΠό τον 2ο-4ο μήνα έκανα αντλήσεις κι έτσι της εξασφάλιζα 3 γεύματα μητρικό γάλα και 2 ξένο.Από τον 4ο έως και 5μιση μηνών το πρωί θήλαζε, δεν έπαιρνε μπουκάλι, καθώς το βράδυ γέμιζε το στήθος και την υπολοιπη μέρα στήθος και καπακι μπουκάλι!

ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά δε συνέβη!!! Όσο κι αν προσπάθησα! ΚΑι μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ένιωθα ένοχη κι έκλαιγα που δεν θήλασα αποκλειστικά!!!

Και μη μου πείτε πάλι πως όσο θηλαζεις τόσο πιο πολύ γάλα παράγεις! Μια γνωστή μου επι 3 μήνες την έβγαλε σε έναν καναπε θηλάζοντας το μικρό! Δε σηκωνόταν για κανένα λόγο (είχε βοήθεια στο σπίτι). κι όμως, παρόλο που η κοπέλα ξεπατώθηκε 3 μήνες μόλις σηκώθηκε από τον καναπέ έδωσε συμπλήρωμα!

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου newbie G.

Γιατί επιμένετε ότι είναι μια διαδικασία φυσιολογική και δε γίνεται μια μαμά να μην μπορεί να προσφέρει πάντα το γάλα που έχει ανάγκη το μικρό της;;;;;;;;Γιατί τόση αδιαλλαξία;;;;; Γιατί σε άλλα ζητήματα αποδέχεστε τις εξαιρέσεις ενώ στο θηλασμό όχι;;;;; Μια μητέρα μάλιστα σε κάποιο forum θέλοντας να δείξει τη φυσικότητα με την οποία θα έπρεπε να γίνεται ο θηλασμός έθεσε το εξής επιχείρημα: "Όλα τα ζώα στη φύση θηλάζουν τα μικρά τους. Δηλαδή αν ήμασταν κι εμείς έξω στη ΄φυση τι θα κάναμε;;; Πού θα βρίσκαμε συμπλήρωμα;;;;".Και νομίζω πως εκφράζει την άποψη των περισσότερων φανατικών υπέρμαχων του θηλασμού!! Με αυτή τη λογική όμως, τα ΄ζωα δεν εμβολιάζουν τα μικρά τους, άρα να μην τα εμβολιάζουμε κι εμείς, γιατί δεν είναι φυσικό;;;;;;; Και πολλές ακόμα περιπτώσεις, όπου κάποια πράγματα θα έπρεπε να εξελίσσονται φυσιολογικά και φυσικά από μόνα τους, αλλά΄να που δε συμβαίνει πάντα. Επίσης, ένα ακόμα επιχείρημα , που τελικά η πράξη δεν το επιβεβαιώνει, είναι ότι τα παιδάκια του θηλασμού δεν αρρωσταίνουν εύκολα! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις , όπου μωράκια που θήλασαν αρρώσταιναν βαριά κι άλλα που μεγάλωναν με φόρμουλα δεν αρρώσταιναν. Αλλά θεωρώ ότι τελικά το ανοσοποιητικό είναι θέμα γονιδιακό. Εμένα η μαμά μου με θήλασε μόνο 1 μήνα και δόξα τω Θεώ δεν αρρωσταίνω σχεδόν ποτέ! και φίλες μου που είχαν θηλάσει αρρωσταίνουν συχνοτερα και παρουσιάζουν αλλεργίες.

Είμαι υπέρμαχος του θηλασμού! Θεωρώ ότι είναι η ιδανικότερη τροφή για τα παιδιά μας,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!!! Κι αν αξιωθώ να κάνω κι άλλο παιδάκι σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω! Αλλά δε θεωρώ ότι κι αν δε θηλάσουμε αποκλειστικά, χάθηκε ο κόσμος!!

Κι ας σταματήσει επιτέλους αυτή η πιπίλα ότι όσες δε θήλασαν αποκλειστικά, συνέβη επειδή κάτι δεν κάνανε σωστά!!! Τόσες κοπέλες σας γράφουμε ότι προσπαθήσαμε ως εκεί που δεν πάει και τελικά δεν επιτύχαμε αποκλειστικό θηλασμό!

Κι έπειτα πόσο καλό μπορεί να κάνει στην ηρεμία και στην ψυχική υγεία του παιδιού να είναι όλη μέρα σε ένα στήθος από το οποίο δε χορταίνει; Κι αν είναι για λίγες ημέρες, οκ! Αλλά αν τραβάει καιρό η ταλαιπωρία του;;;; Αντέχεις να το βλέπεις το μπουμπούκι σου, αντί να χαμογελάει και να είναι ήρεμο και χορτάτο, να κλαίει και να μένει ανικανοποίητο;;;

Συγγνώμη αν σας κούρασα....Φιλιά!!!!:):)

 

Candy μου, επειδή το θέμα αυτο λέγεται αποκλειστικος μητρικος θηλασμος κι επειδή έχει βοηθήσει και συνεχίζει να βοηθάει πολλές μαμάδες να θηλασουν θα σε παρακαλέσω να ζητήσεις απο την διαχείριση να σου ανοίξει ένα θέμα με αυτο σου το ποστ αν θέλεις να το συζητήσεις γιατι βλέπω ότι ρωτάς πολλά πράγματα. Επειδή λοιπόν κάποια μανούλα μπορεί να σου απαντήσει και η συζήτηση να παρεκτραπεί και να βγείτε οφ τοπικ δε θα ήθελα το θέμα αυτο να κλειδωθεί ούτε προσωρινά γιατι όπως ξαναεγραψα βοηθάει κάποιες μαμάδες. Φιλικά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα δεν φταίει πάντα το ξένο γάλα,εγώ θηλάζω κ πάλι έχει κολικούς το μωρό.

newbie γίνεσαι λίγο αμυντική όμως (με το συμπάθιο) κ κανείς δεν κατηγόρησε εδώ τις μανούλες που δίνουν ξένο.Κι εγώ έδινα και ξένο μέχρι να καταφέρω να θηλάσω!Δεν είναι κάτι κακό,απλά όσο μπορούμε να θηλάσουμε καλό είναι.Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το σχόλιο που έκανα για τον παιδίατρό μου,το έκανα γιατί ενώ ο θηλασμός πρός το παρόν πάει μια χαρά,με έχει ρωτήσει 2 φορές αν δοκίμασα το γάλα που μου πρότεινε.Γιαυτό και απόρησα.

Χίλια συγνώμη για το θάρρος που πήρα,αλλά μου φάνηκες λίγο στρεσαρισμένη κ θα στεναχωριόμουν πολύ αν συνέβαλα-με σε αυτό!:(

 

Αν γίνομαι κάπου αμυντική, σίγουρα δεν είναι εκούσιο. Στρεσαρισμένη δεν είμαι πλέον, ήμουν όμως όλο αυτό το διάστημα που προσπαθούσα να κατεβάσω γάλα ως καλή μάνα-αγελάδα. :P Το πόσο αγχωτικό ήταν για μένα όλο αυτό, δε φαντάζεσαι. Γιατί; Για τους λόγους που έγραψε η candy82 πιο πάνω και για πολλούς ακόμη. Γιατί δεν τολμάς να πεις ότι θηλάζεις και σε ρωτάνε "αποκλειστικά"; Μέχρι κι οι άντρες το μάθανε και σου το τρίβουνε στη μούρη, εκεί φτάσαμε. Πάντως αν δεν με ενδιέφερε ο αποκλειστικός θηλασμός, δεν θα έμπαινα στα αντίστοιχα threads ψάχνοντας λύσεις κι απαντήσεις.

 

Το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι; Δεν βοηθιόμαστε πάντα. Φτάνει να σου πω ότι γράφτηκα σε αντίστοιχες ομάδες στο facebook. Το τι κατιναριό και τι επικριτικά σχόλια διάβασα εκεί μέσα για όσες δίνουν ξένο γάλα.... στο τέλος αυτοδιαγράφτηκα κι ησύχασα. Και πήγα και σε συνάντηση με σύμβουλους θηλασμού (από LLL) και είχα ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Δηλαδή το να νιώθω τύψεις επειδή δεν ψηλάζω αποκλειστικά. Το μόνο που μου λέγανε είναι να βάζω το μωρό συνέχεια στο στήθος. Ευχαριστώ πολύ, λες και δεν το ήξερα! Αφού το κάνω από την αρχή λέμε, αλλά δεν τρέχει άφθονο το γάλα, πώς να το κάνουμε! Και το θήλαστρο δεν μου αύξησε και τόσο την παραγωγή. Απλά από κει που δεν είχα καθόλου γάλα, ε τώρα έχω λίγο, αλλά όχι αρκετό για να θρέψω το παιδί μου. Κι επειδή δεν έχει νόημα να κάνω αντλήσεις όλη μέρα κι όλη νύχτα για να μαζέψω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 120 γρ με τα χίλια ζόρια, σταμάτησα.

 

Τώρα που κλείσαμε το δεύτερο μήνα, προσπαθώ να "διαβάζω" το μωρό και να μην του δίνω τόσο εύκολα το συμπλήρωμα. Δλδ μετά το θηλασμό, το αφήνω να δω αν θα ζητήσει κι άλλο ή όχι. Τις περισσότερες φορές θα αποκοιμηθεί, και λέω ΟΚ χόρτασε, αλλά σε μισή ώρα θα ξυπνήσει και θα κλαίει, άρα δε χόρτασε, σωστά; Και δε νομίζω ότι είναι φυσιολογικό για 2 μηνών μωρό να θηλάζει ανά μία ώρα, με διάρκεια θηλασμού μισής ώρα. Και πού καταλήγουμε; Ότι αναγκαστικά θα δώσω συμπλήρωμα. Απλά δεν θα πιει τα 150 που έπινε πριν, θα πιει 50-70 και μετά θα κοιμηθεί 4ωρο σερί, γιατί τότε θα είναι χορτάτο. Το βράδυ πάντως αν δεν πιει το μπιμπερό του, δεν υπάρχει περίπτωση να μας αφήσει να κλείσουμε μάτι.

 

 

 

Κι επειδή ούτε κι εγώ θέλω να γίνει εδώ μέσα αντιπαράθεση, επίσης παρακαλώ το διαχειριστή να μεταφέρει το μήνυμα της candy82 σε άλλο θέμα, για να μπορεί να γίνει εκεί εποικοδομητική συζήτηση. Κι επειδή σε καμία περίπτωση δε θέλω να κουράσω τις υπόλοιπες που θηλάζουν ή προσπαθούν να θηλάσουν αποκλειστικά, δεν θα ξαναγράψω στο θέμα σχετικά. Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Link to comment
Share on other sites

newbie G δεν εχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα μηνύματα

να ξερεις όμως ότι στον θηλασμό δεν υπάρχει "φυσιολογικό" και "μη φυσιολογικό" , τουλάχιστον σε ό,τι αφορά στο πόσο θηλάζει ένα μωρό.

ο γιος μου θηλαζε επί μια ώρα και τρια τέταρτα καθε φορά και περναγαν 3-4 ωρες για να ξαναθηλάσει.

η κόρη μου θηλαζε επί 20 λεπτά και μετά ξαναζητούσε να θηλάσει στο μισάωρο ή στη μια ώρα... ήμουν κυριολεκτικά με το στήθος έξω για εξι μήνες. μετά το εξάμηνο εστρωσε λίγο η κατάσταση.

σημασία εχει πώς νιώθεις εσύ άνετα. θες να θηλάσεις αποκλειστικά? το προσπαθείς. θέλεις να κάνεις μεικτή διατροφή? μια χαρά. θέλεις να μη θηλάσεις καθόλου? δεκτόν και αυτό. ό,τι αποφασίσεις να το υποστηρίξεις όμως. εσύ, όχι οι άλλοι. κανέναν άλλον δεν αφορά τι τρωει το μωρό σου (ίσως μόνο τον μπαμπά) και δεν εισαι υποχρεωμένη να δικαιολογείσαι για το ο,τιδήποτε. Κι εγώ υπερμαχος του θηλασμού ειμαι, αλλά πάνω απ' όλα σημασία εχει να νιώθει καλά η μαμά, με ό,τι επιλογή κι αν εχει κανει, για να ειναι και το μωρό καλά. :-)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές θα αποκοιμηθεί, και λέω ΟΚ χόρτασε, αλλά σε μισή ώρα θα ξυπνήσει και θα κλαίει, άρα δε χόρτασε, σωστά; Και δε νομίζω ότι είναι φυσιολογικό για 2 μηνών μωρό να θηλάζει ανά μία ώρα, με διάρκεια θηλασμού μισής ώρα. Και πού καταλήγουμε; Ότι αναγκαστικά θα δώσω συμπλήρωμα.

Θα σου πω την δική μου εμπειρία, με αφορμή το "φυσιολογικό".

 

Η κόρη μου μέχρι περίπου 2 μηνών θήλαζε κάθε 45 λεπτά επί 45 λεπτά. Με βάση τα όσα είχα διαβάσει εδώ, το θεώρησα φυσιολογικό. Βέβαια, υπήρχαν και οι περίοδοι που περνούσε άλματα ανάπτυξης, και καθόταν στο στήθος επί μιάμιση ώρα (με εναλλαγές φυσικά) και ύστερα από μισή ώρα ξαναζητούσε. Την είχα λοιπόν στο στήθος κυριολεκτικά όλη μέρα επί 3 24ωρα, και μετά το 3ο 24ωρο έβλεπα σαφή διαφορά στην παραγωγή, ενώ το μωρό επέστρεφε στην προηγούμενη συμπεριφορά. Οι γύρω μου δεν το θεωρούσαν φυσιολογικό, αλλά εγώ μετρούσα τις βρεγμένες πάνες και το βάρος που είχε πάρει, και επειδή ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό θεωρούσα την συμπεριφορά φυσιολογική. Να σημειώσω ότι ακόμα παραμένει πολύ φαγανό και καλόφαγο παιδάκι.

 

Δηλ, για να καταλήξω, η συμπεριφορά της θα μπορούσε πάρα πολύ εύκολα να ερμηνευτεί ως ότι "δεν έχω αρκετό γάλα". Στην πραγματικότητα όμως ήταν απλά ένα μωρό με αυξημένες ανάγκες για φαγητό. Αντίστοιχα με το δικό μου λοιπόν, σίγουρα υπάρχουν και πολλές άλλες περιπτώσεις.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνομαι κάπου αμυντική, σίγουρα δεν είναι εκούσιο. Στρεσαρισμένη δεν είμαι πλέον, ήμουν όμως όλο αυτό το διάστημα που προσπαθούσα να κατεβάσω γάλα ως καλή μάνα-αγελάδα. :P Το πόσο αγχωτικό ήταν για μένα όλο αυτό, δε φαντάζεσαι. Γιατί; Για τους λόγους που έγραψε η candy82 πιο πάνω και για πολλούς ακόμη. Γιατί δεν τολμάς να πεις ότι θηλάζεις και σε ρωτάνε "αποκλειστικά"; Μέχρι κι οι άντρες το μάθανε και σου το τρίβουνε στη μούρη, εκεί φτάσαμε. Πάντως αν δεν με ενδιέφερε ο αποκλειστικός θηλασμός, δεν θα έμπαινα στα αντίστοιχα threads ψάχνοντας λύσεις κι απαντήσεις.

 

Το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι; Δεν βοηθιόμαστε πάντα. Φτάνει να σου πω ότι γράφτηκα σε αντίστοιχες ομάδες στο facebook. Το τι κατιναριό και τι επικριτικά σχόλια διάβασα εκεί μέσα για όσες δίνουν ξένο γάλα.... στο τέλος αυτοδιαγράφτηκα κι ησύχασα. Και πήγα και σε συνάντηση με σύμβουλους θηλασμού (από LLL) και είχα ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Δηλαδή το να νιώθω τύψεις επειδή δεν ψηλάζω αποκλειστικά. Το μόνο που μου λέγανε είναι να βάζω το μωρό συνέχεια στο στήθος. Ευχαριστώ πολύ, λες και δεν το ήξερα! Αφού το κάνω από την αρχή λέμε, αλλά δεν τρέχει άφθονο το γάλα, πώς να το κάνουμε! Και το θήλαστρο δεν μου αύξησε και τόσο την παραγωγή. Απλά από κει που δεν είχα καθόλου γάλα, ε τώρα έχω λίγο, αλλά όχι αρκετό για να θρέψω το παιδί μου. Κι επειδή δεν έχει νόημα να κάνω αντλήσεις όλη μέρα κι όλη νύχτα για να μαζέψω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 120 γρ με τα χίλια ζόρια, σταμάτησα.

 

Τώρα που κλείσαμε το δεύτερο μήνα, προσπαθώ να "διαβάζω" το μωρό και να μην του δίνω τόσο εύκολα το συμπλήρωμα. Δλδ μετά το θηλασμό, το αφήνω να δω αν θα ζητήσει κι άλλο ή όχι. Τις περισσότερες φορές θα αποκοιμηθεί, και λέω ΟΚ χόρτασε, αλλά σε μισή ώρα θα ξυπνήσει και θα κλαίει, άρα δε χόρτασε, σωστά; Και δε νομίζω ότι είναι φυσιολογικό για 2 μηνών μωρό να θηλάζει ανά μία ώρα, με διάρκεια θηλασμού μισής ώρα. Και πού καταλήγουμε; Ότι αναγκαστικά θα δώσω συμπλήρωμα. Απλά δεν θα πιει τα 150 που έπινε πριν, θα πιει 50-70 και μετά θα κοιμηθεί 4ωρο σερί, γιατί τότε θα είναι χορτάτο. Το βράδυ πάντως αν δεν πιει το μπιμπερό του, δεν υπάρχει περίπτωση να μας αφήσει να κλείσουμε μάτι.

 

 

 

Κι επειδή ούτε κι εγώ θέλω να γίνει εδώ μέσα αντιπαράθεση, επίσης παρακαλώ το διαχειριστή να μεταφέρει το μήνυμα της candy82 σε άλλο θέμα, για να μπορεί να γίνει εκεί εποικοδομητική συζήτηση. Κι επειδή σε καμία περίπτωση δε θέλω να κουράσω τις υπόλοιπες που θηλάζουν ή προσπαθούν να θηλάσουν αποκλειστικά, δεν θα ξαναγράψω στο θέμα σχετικά. Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

 

newbie μου σε καταλαβαίνω γιατί στην αρχή πέρασα τα ίδια και ένιωθα όπως εσύ..έκλαιγα πάνω απο το θήλαστρο κ σκεφτόμουν "λένε οτι είναι τόσο απλό-για να μην τα καταφέρνω εγώ έχω πρόβλημα!!μπούρδες!και δύσκολο είναι κ δεν σε βοηθά κ κανείς!

προς το παρόν εγώ "απολογούμαι" που θηλάζω,σε φίλους κ συγγενείς!!ολοι μου λένε να δώσω κ μπουκάλι,να συνηθίζει. βρε όλες λίγο πολύ τα ίδια περνάμε :D:D:D

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

nina nina θα σε πρήξω κ πάλι!

Η μαμά μου θήλασε μόνο 2 μήνες εμένα κ τον αδελφό μου γιατί όπως είπε της τελείωνε το γάλα.Μια άλλη γνωστή μου το ίδιο.'Οταν τις ρώτησα γιατί μου είπαν επειδή μετά τα 40 που άρχισαν να κάνουν δουλειές,μα μαγειρεύουν κλπ κουράζονταν κ μειωνόταν η παραγωγή.Τι έχεις να πεις πάνω σε αυτό.Επίσης κάπου διάβασα οτι μειώνεται το γάλα όταν έχεις περίοδο.Για πες..!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nina nina θα σε πρήξω κ πάλι!

Η μαμά μου θήλασε μόνο 2 μήνες εμένα κ τον αδελφό μου γιατί όπως είπε της τελείωνε το γάλα.Μια άλλη γνωστή μου το ίδιο.'Οταν τις ρώτησα γιατί μου είπαν επειδή μετά τα 40 που άρχισαν να κάνουν δουλειές,μα μαγειρεύουν κλπ κουράζονταν κ μειωνόταν η παραγωγή.Τι έχεις να πεις πάνω σε αυτό.Επίσης κάπου διάβασα οτι μειώνεται το γάλα όταν έχεις περίοδο.Για πες..!!

 

Aπαντω παλι εγω:P και θελω να διαβασω και την αποψη της Νινας...πιστευω οτι λογω της δουλειας που ειχαν να διεκπεραιωσουν δεν ειχαν χρονο να αφιερωσουν στο θηλασμο και οχι οτι τους μειωθηκε μονομιας το γαλα...ο θηλασμος θελει να μπορεις να εισαι διαθεσιμη συνεχως...μπορει να πιει τωρα και να ξαναθελει σε 10 λεπτα, μπορει να κανει και 5 ωρες και να μην ξυπνα...αν εισαι αγχωμενη, δεν μπορεις να ανταπεξερθεις οποτε αναγκαζεσαι να δωσεις ξενο για να πεσει πιο βαρυ στο στομαχι του να κοιμηθει...για την περιοδο,δε μου εχει ερθει ακομη αλλα εχω διαβασει οτι κατι τετοιο δεν ισχυει.

Να διευκρινισω και γω με τη σειρα μου οτι δεν ειναι εγκλημα να δινεις ξενο γαλα στο παιδι σου,αλλα εγκλημα ειναι να δημιουργεις σε μια μητερα που θελει να θηλασει αποκλειστικα ενοχες για αυτο που κανει ή να την κατακρινεις οτι φταει αυτη που εκλαψε λιγο το μωρο ή ξυπνησε νωριτερα απο το 3ωρο...αναφερομαι σε γιατρους και λοιπους που παλευουν να δωσουμε ξενο ενω το παιδι μας αναπτυσσεται κανονικοτατα. Το κλαμα δεν ειναι παντα δειγμα οτι το παιδι δε χορτασε...δειγμα πιο εγκυρο ειναι οι πανες του και το βαρος του.

Θεματα σαν και αυτο βοηθουν τις μανουλες να θηλασουν οπως και αντιστοιχες ομαδες στο facebook...δε συμφωνω με το να κατακρινονται οι μαμαδες που δινουν ξενο,οποια μαμα το εχει αναγκη να το κανει για τους λογους της, θα το κανει και δε θα ρωτησει κανεναΝ.Στο πρωτο μου παιδι εκοψα τον αποκλειστικο θηλασμο στον εναν μηνα και το θηλασμο γενικα στον τριτο...αν ειχα ομως την ενημερωση και τη γνωση που εχω τωρα απο τις αντιστοιχες ιστοσελιδες,ομαδες και θεματα οπως αυτο,θα το ειχα παλεψει,γιατι απλα θα γνωριζα.

Στοχος μας δεν ειναι να νιωσουν ασχημα οι μαμαδες που δινουν ξενο,γιατι ολες μας καποια στιγμη μπορει να δωσουμε...στοχος ειναι να βοηθηθουν οι μαμαδες που θελουν να το παλεψουν κι αλλο και δεν ειναι κακο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ethy και συμπληρώνω ότι γύρω στις 40 ημέρες υπάρχει ένα πολύ μεγάλο άλμα ανάπτυξης. Οι μανούλες λοιπόν θεωρούσαν ότι το μωρό τους είχε μεγαλώσει άρα έπρεπε να τρώει πιο αραιά και ότι για να ζητάει συχνά το μωρό δε χορταίνει, άρα το γάλα δε φτάνει άρα.....

 

Επίσης με τις πρακτικές που εφαρμόζονταν όταν ήμασταν εμείς μωρά (τρίωρα, δεκάλεπτα, συμπλήρωμα κλπ) είναι πολύ πιθανό όντως το γάλα σταδιακά να μειωνόταν, να μην προλάβαινε να εδραιωθεί η γαλουχία με επακόλουθο τον αποθηλασμό.

 

Αν εσύ ανταποκρίνεσαι στις ανάγκες του μωρού σου μέρα και νύχτα δεν είναι εύκολο να... σου τελειώσει το γάλα.

 

Με την περίοδο εγώ προσωπικά βλέπω μείωση στη ροή, αλλά φροντίζει ο μικρός να το τακτοποιήσει το ζητηματάκι. ;) Και πάλι δηλαδή αν ανταποκρίνεσαι στο παιδί δεν τίθεται θέμα.

 

Γενικότερα, αλλάζουν οι προτεραιότητές σου για κάποιο καιρό σε σχέση με το νοικοκυριό κλπ, αλλά είναι καθαρά θέμα επιλογής αυτό. Αν βέβαια μπαίνουν αντλήσεις στη μέση (π.χ. επιστροφή στη δουλειά) ίσως τα πράγματα (κυρίως η κούραση της μαμάς και το πρόγραμμα) να είναι πιο δύσκολα, αλλά δεν είμαι αρμόδια για να σου απαντήσω σε αυτό γιατί δεν το έχω ζήσει οπότε καλύτερα να μη γράφω ανακρίβειες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

nina nina θα σε πρήξω κ πάλι!

Η μαμά μου θήλασε μόνο 2 μήνες εμένα κ τον αδελφό μου γιατί όπως είπε της τελείωνε το γάλα.Μια άλλη γνωστή μου το ίδιο.'Οταν τις ρώτησα γιατί μου είπαν επειδή μετά τα 40 που άρχισαν να κάνουν δουλειές,μα μαγειρεύουν κλπ κουράζονταν κ μειωνόταν η παραγωγή.Τι έχεις να πεις πάνω σε αυτό.Επίσης κάπου διάβασα οτι μειώνεται το γάλα όταν έχεις περίοδο.Για πες..!!

 

Και αυτό που έγραψε η Ethy, αλλά και γιατί όταν ακούς διαρκώς ότι κόβεται έτσι εύκολα το γάλα, ερμηνεύεις τα πάντα ως μείωση του γάλακτος. Μπορεί το παιδί να έχει αυξημένες ανάγκες γιατί διανύει άλμα ανάπτυξης, η μαμά θα το ερμηνεύσει ότι μειώνεται το γάλα. Μπορεί το παιδί να κλαίει γιατί έχει κολικούς, πάλι θα σου πουν ότι δεν χορταίνει. Μπορεί να νιώθεις το στήθος πιο ελαφρύ γιατί προσαρμόστηκε και δεν πρήζεται πια, θα νομίσεις ότι σου κόβεται το γάλα. Έτσι ξεκινάς να δίνεις συμπλήρωμα, και σου κόβεται στ΄αλήθεια.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λένε τα κορίτσια με τα άλματα ανάπτυξης ήταν το πρόβλημα. Εμένα ο γιος μου την 8η εβδομάδα πέρασε το πιο δύσκολο άλμα ανάπτυξης (μέχρι στιγμής). Αν δεν ήμουν ενημερωμένη θα είχα σκεφτεί ότι δεν έχω γάλα και θα έδινα ξένο. Τα παλιά χρόνια δεν υπήρχε η ενημέρωση που -ευτυχώς- έχουμε εμείς σήμερα!! Επίσης, με την περίοδο δεν σου κόβεται το γάλα. Τις πρώτες μέρες έχεις πρόβλημα με τη ροή η οποία με μαλάξεις και λίγα κόλπα για να μην δυσανασχετεί το παιδί παλεύεται. Όταν τελειώνει η περίοδος όλα όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

nina nina θα σε πρήξω κ πάλι!

Η μαμά μου θήλασε μόνο 2 μήνες εμένα κ τον αδελφό μου γιατί όπως είπε της τελείωνε το γάλα.Μια άλλη γνωστή μου το ίδιο.'Οταν τις ρώτησα γιατί μου είπαν επειδή μετά τα 40 που άρχισαν να κάνουν δουλειές,μα μαγειρεύουν κλπ κουράζονταν κ μειωνόταν η παραγωγή.Τι έχεις να πεις πάνω σε αυτό.Επίσης κάπου διάβασα οτι μειώνεται το γάλα όταν έχεις περίοδο.Για πες..!!

 

Αυτα που λένε τα κορίτσια θα σου έλεγα κι εγω. Τα άλματα αναπτυξης να τα έχεις στο μυαλό σου γιατι είναι μεγάλη παγίδα. Θυμάμαι που μου έλεγαν ότι όταν σαραντησω θα είναι όλα καλύτερα... Κι ακριβώς στις 40 μέρες περάσαμε ένα φρικτό άλμα, ακόμη το θυμάμαι!:shock:

Με την περίοδο μειώνεται η ροή κι ίσως το παιδι θηλαζει πιο νευρικά για 3-4 μέρες αλλα σίγουρα δεν μειώνεται το γάλα. Πολλές γυναίκες δεν παρατηρούν καν αλλαγή.

Ο θηλασμος δεν είναι για τις σούπερ γυναίκες που κάθονται όλη μέρα σπίτι, μαγειρεύει η πεθερά τους κι έχουν γυναίκα εσωτερική! Μπορείς να κανεις σχεδόν τα πάντα οσο θηλαζεις! Κι η κούραση στο προγραμμα είναι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνομαι κάπου αμυντική, σίγουρα δεν είναι εκούσιο. Στρεσαρισμένη δεν είμαι πλέον, ήμουν όμως όλο αυτό το διάστημα που προσπαθούσα να κατεβάσω γάλα ως καλή μάνα-αγελάδα. :P Το πόσο αγχωτικό ήταν για μένα όλο αυτό, δε φαντάζεσαι. Γιατί; Για τους λόγους που έγραψε η candy82 πιο πάνω και για πολλούς ακόμη. Γιατί δεν τολμάς να πεις ότι θηλάζεις και σε ρωτάνε "αποκλειστικά"; Μέχρι κι οι άντρες το μάθανε και σου το τρίβουνε στη μούρη, εκεί φτάσαμε. Πάντως αν δεν με ενδιέφερε ο αποκλειστικός θηλασμός, δεν θα έμπαινα στα αντίστοιχα threads ψάχνοντας λύσεις κι απαντήσεις.

 

Το θέμα όμως ξέρεις ποιο είναι; Δεν βοηθιόμαστε πάντα. Φτάνει να σου πω ότι γράφτηκα σε αντίστοιχες ομάδες στο facebook. Το τι κατιναριό και τι επικριτικά σχόλια διάβασα εκεί μέσα για όσες δίνουν ξένο γάλα.... στο τέλος αυτοδιαγράφτηκα κι ησύχασα. Και πήγα και σε συνάντηση με σύμβουλους θηλασμού (από LLL) και είχα ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα. Δηλαδή το να νιώθω τύψεις επειδή δεν ψηλάζω αποκλειστικά. Το μόνο που μου λέγανε είναι να βάζω το μωρό συνέχεια στο στήθος. Ευχαριστώ πολύ, λες και δεν το ήξερα! Αφού το κάνω από την αρχή λέμε, αλλά δεν τρέχει άφθονο το γάλα, πώς να το κάνουμε! Και το θήλαστρο δεν μου αύξησε και τόσο την παραγωγή. Απλά από κει που δεν είχα καθόλου γάλα, ε τώρα έχω λίγο, αλλά όχι αρκετό για να θρέψω το παιδί μου. Κι επειδή δεν έχει νόημα να κάνω αντλήσεις όλη μέρα κι όλη νύχτα για να μαζέψω ΣΥΝΟΛΙΚΑ 120 γρ με τα χίλια ζόρια, σταμάτησα.

 

Τώρα που κλείσαμε το δεύτερο μήνα, προσπαθώ να "διαβάζω" το μωρό και να μην του δίνω τόσο εύκολα το συμπλήρωμα. Δλδ μετά το θηλασμό, το αφήνω να δω αν θα ζητήσει κι άλλο ή όχι. Τις περισσότερες φορές θα αποκοιμηθεί, και λέω ΟΚ χόρτασε, αλλά σε μισή ώρα θα ξυπνήσει και θα κλαίει, άρα δε χόρτασε, σωστά; Και δε νομίζω ότι είναι φυσιολογικό για 2 μηνών μωρό να θηλάζει ανά μία ώρα, με διάρκεια θηλασμού μισής ώρα. Και πού καταλήγουμε; Ότι αναγκαστικά θα δώσω συμπλήρωμα. Απλά δεν θα πιει τα 150 που έπινε πριν, θα πιει 50-70 και μετά θα κοιμηθεί 4ωρο σερί, γιατί τότε θα είναι χορτάτο. Το βράδυ πάντως αν δεν πιει το μπιμπερό του, δεν υπάρχει περίπτωση να μας αφήσει να κλείσουμε μάτι.

 

 

 

Κι επειδή ούτε κι εγώ θέλω να γίνει εδώ μέσα αντιπαράθεση, επίσης παρακαλώ το διαχειριστή να μεταφέρει το μήνυμα της candy82 σε άλλο θέμα, για να μπορεί να γίνει εκεί εποικοδομητική συζήτηση. Κι επειδή σε καμία περίπτωση δε θέλω να κουράσω τις υπόλοιπες που θηλάζουν ή προσπαθούν να θηλάσουν αποκλειστικά, δεν θα ξαναγράψω στο θέμα σχετικά. Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

 

To ίδιο κι εγώ! Συγγνώμη, αλλά δε φαντάστηκα ότι θα δημιουργούσε πρόβλημα! Πολύ ευχαρίστως ο διαχειριστής να μεταφέρει αλλού το μήνυμά μου!!

Link to comment
Share on other sites

Aπαντω παλι εγω:P και θελω να διαβασω και την αποψη της Νινας...πιστευω οτι λογω της δουλειας που ειχαν να διεκπεραιωσουν δεν ειχαν χρονο να αφιερωσουν στο θηλασμο και οχι οτι τους μειωθηκε μονομιας το γαλα...ο θηλασμος θελει να μπορεις να εισαι διαθεσιμη συνεχως...μπορει να πιει τωρα και να ξαναθελει σε 10 λεπτα, μπορει να κανει και 5 ωρες και να μην ξυπνα...αν εισαι αγχωμενη, δεν μπορεις να ανταπεξερθεις οποτε αναγκαζεσαι να δωσεις ξενο για να πεσει πιο βαρυ στο στομαχι του να κοιμηθει...για την περιοδο,δε μου εχει ερθει ακομη αλλα εχω διαβασει οτι κατι τετοιο δεν ισχυει.

Να διευκρινισω και γω με τη σειρα μου οτι δεν ειναι εγκλημα να δινεις ξενο γαλα στο παιδι σου,αλλα εγκλημα ειναι να δημιουργεις σε μια μητερα που θελει να θηλασει αποκλειστικα ενοχες για αυτο που κανει ή να την κατακρινεις οτι φταει αυτη που εκλαψε λιγο το μωρο ή ξυπνησε νωριτερα απο το 3ωρο...αναφερομαι σε γιατρους και λοιπους που παλευουν να δωσουμε ξενο ενω το παιδι μας αναπτυσσεται κανονικοτατα. Το κλαμα δεν ειναι παντα δειγμα οτι το παιδι δε χορτασε...δειγμα πιο εγκυρο ειναι οι πανες του και το βαρος του.

Θεματα σαν και αυτο βοηθουν τις μανουλες να θηλασουν οπως και αντιστοιχες ομαδες στο facebook...δε συμφωνω με το να κατακρινονται οι μαμαδες που δινουν ξενο,οποια μαμα το εχει αναγκη να το κανει για τους λογους της, θα το κανει και δε θα ρωτησει κανεναΝ.Στο πρωτο μου παιδι εκοψα τον αποκλειστικο θηλασμο στον εναν μηνα και το θηλασμο γενικα στον τριτο...αν ειχα ομως την ενημερωση και τη γνωση που εχω τωρα απο τις αντιστοιχες ιστοσελιδες,ομαδες και θεματα οπως αυτο,θα το ειχα παλεψει,γιατι απλα θα γνωριζα.

Στοχος μας δεν ειναι να νιωσουν ασχημα οι μαμαδες που δινουν ξενο,γιατι ολες μας καποια στιγμη μπορει να δωσουμε...στοχος ειναι να βοηθηθουν οι μαμαδες που θελουν να το παλεψουν κι αλλο και δεν ειναι κακο αυτο.

 

Πωπω δίκιο έχεις!!!Αν όντως το παιδί θέλει στήθος κι εσύ δεν το καταλάβεις ή του βάλεις καμιά πιπίλα για να συνεχίσεις τη δουλειά σου μειώνεται το γάλα!Σωστό!

Κι εμένα μάλλον σε άλμα είναι λοιπόν.Χθες ήταν στο στήθος όλη μέρα.Το άφηνε λίγο μετά κλαψούριζε πάλι να την βάλω.Μετά έκλαιγε όλο το βράδυ λόγω κολικών..έμεινα άυπνη ως τις 5 ίσως 6..μετά έπεσα σε κώμα :D με θυμάμαι να ξύπνησα 2 φορές να την θηλάσω,αλλά αργότερα στις 10 είχε ξυπνήσει,με σκουντούσε :lol::lol::lol: αλλά δεν έιχα επαφή με την πραγματικότητα..κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ,στο σπίτι κάνω πραγματικά τα βασικά αλλά καμιά φορά η κούραση με καταβάλλει κ δεν ανταποκρίνομαι (όπως το πρωί). Ελπίζω λοιπόν να μην μειωθεί το γάλα μου όταν αρχίσω κ τα υπόλοιπα (σίδερο και μαγείρεμα).

Σας ευχαριστώ,όντως πολύ πολύτιμα αυτά που διαβάζω εδώ μέσα!

Νίνα κι εμένα μου έλεγαν οτι ο θηλασμός είναι δύσκολος,οτι δεν πρέπει να τρώω πολλά πράγματα,να πίνω έστω κ λίγο αλκόολ (πίνω καμιά μπυρίτσα πού κ πού),οτι πρέπει να πλένω το στήθος πριν κ μετά κ να βάζω κρέμες κ οτι γενικά είναι μπελάς.Εγώ το αντιμετωπίζω τελείως φυσικά,συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά κ όλα αυτά χάρη σε σας αλλιώς δεν θα τα κατάφερνα.

'Ασχετο μια τελευταία ερώτηση με βαρεθήκατε :lol: εγώ κάθε φορά που τελειώνω το θηλασμό κάνω επάλειψη της θηλής με το ίδιο το γάλα μου..ανα καιρούς βάζω κ χαμομηλάκι. Εμένα με βόλεψε κ με ανακουφίζει και απο ερεθισμούς (μέχρι τώρα φτου φτου δεν έχω πρόβλημα με τις θηλές).Δεν κάνω τπτ άλλο ούτε άλλη διαδικασία χρονοβόρα πριν θηλάσω,για να προλάβω κι όλας!!Κάνω καλά ή μήπως δεν τηρώ σωστά την υγιεινή της περιοχής?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

.Δεν κάνω τπτ άλλο ούτε άλλη διαδικασία χρονοβόρα πριν θηλάσω,για να προλάβω κι όλας!!Κάνω καλά ή μήπως δεν τηρώ σωστά την υγιεινή της περιοχής?

 

Ουτε εγω βαζβ τιποτα απολυτως ουτε καθαριζομαι πριν....ειχα διαβασει εδω πως δεν χρειαζεται....βεβαια ωρες ωρες φρικαρω στην σκεψη οτι μπορει μικροβια κτλ να εχω πανω στο στηθος και να βαζω το παιδι αλλα τι να κανω....κρεμες δεν βαζω ναρεθηκα την purelan πασαλιβομουν ολη μερα στην αρχη που ηταν πληγωμενες οι θηλες μου και τωρα δεν θελω ουτε να βλεπω κρεμες:oops:;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω βαζβ τιποτα απολυτως ουτε καθαριζομαι πριν....ειχα διαβασει εδω πως δεν χρειαζεται....βεβαια ωρες ωρες φρικαρω στην σκεψη οτι μπορει μικροβια κτλ να εχω πανω στο στηθος και να βαζω το παιδι αλλα τι να κανω....κρεμες δεν βαζω ναρεθηκα την purelan πασαλιβομουν ολη μερα στην αρχη που ηταν πληγωμενες οι θηλες μου και τωρα δεν θελω ουτε να βλεπω κρεμες:oops:;)

 

Κάθε μλ μητρικου γάλακτος έχει χιλιάδες λευκά αιμοσφαιρια που σχεδόν αποστειρωνουν το στόμα του μωρου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Περνάμε και εμείς μάλλον την πρώτη πολύ δύσκολη εβδομάδα σε συνδυασμό με κολικούς και τα έχουμε δεί όλα.Η μικρή μου ξαφνικά θέλει να είναι κάθε 20 λεπτά στο στήθος ,μόλις την βγάζω κάνει σαν να μην έχει φάει καθόλου:shock::shock: αναρωτιέμαι λοιπόν και εγώ όπως πολλές άλλες κοπέλες μήπως δεν έχω γάλα.Απο την άλλη είναι και το άλμα ανάπτυξης της 5ης εβδομάδας.Εν τω μεταξύ παρατήρησα εδώ και δύο μέρες μια αλλαγή στα κακά της,ενώ τόσο καιρό ήταν πηχτά μουσταρδί με σποράκια,τώρα είναι πολύ υδαρή (την μεγαλύτερη ποσότητα την απορροφά η πάνα) κιτρινοκαφέ χωρίς σποράκια.Έτσι λοιπόν αφού ανησύχησα πήρα την παιδίατρο να την ρωτήσω για τα κακά γιατί φοβήθηκα μήπως έχει κρυώσει και απο όσα της περιέγραψα (μαραθώνιοι θηλασμοί εδώ κ δυο μέρες κλπ) μου είπε οτι μάλλον μειώνεται το γάλα μου κ να της δώσω ξένο μετά απο θηλασμό να δούμε αν τρώει!!έχω πελαγώσει δεν ξέρω τι να κάνω..της είπα να κάνω 3-4 μέρες υπομονή να δούμε πως θα πάει και είπε ΟΧΙ δεν μπορείς να αφήσεις νηστικό το παιδί!:( Η μικρή είναι 31 ημερών και της δίνω και ινφακολικ γιατί έχει έντονους κολικούς (δεν ξέρω αν σχετίζεται)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...