Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

an78 υπάρχει ειδικό τόπικ για τις εγκύους εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1410669#post1410669

 

Πήγαινε στη σελίδα πάνω πάνω και θα βρεις μια ανακοίνωση με διάφορα λινκς που μπορείς να ακολουθήσεις. Μπορείς εξάλλου να διαβάσεις και το ίδιο το τόπικ απ' την αρχή.

 

Είναι δύσκολη απόφαση και σου εύχομαι καλή δύναμη.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια υποψία κακίας εναντίον της Σάσας και της Τζούλιας? τσ τσ τσ τσ :D

 

χαχαχαχα

 

Παντως εβλεπα μια μερα κανοντας ζαπινγκ ρεπορταζ για τον μαζικο εμβολιασμο του απλου πλυθησμου και ηταν ολοι ο ενας πανω στον αλλον.Αν το εμβολιο δημιουργει αντισωματα μετα απο 10-15 μερες που λεγανε(δεν το λεω εγω, ο δημοσιογραφος το ελεγε) ενας να την εχει ολοι αυτοι που περιμεναν να κανουν το εμβολιο δεν θα νοσησουν?

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Η Σασα Μπάστα παντως πρεπει να εχει εμβολιαστεί για τα ΠΑΝΤΑ!....μη σου πω και για τον κίτρινο πυρετο! :)

 

Φιλη μου έγκυος στην 8η εβδομαδα της ειπε ο γυναικολογος της να μην κάνει το εμβολιο. Παντως δεν θα ήθελα να ήμουν έγκυος φέτος....

Link to comment
Share on other sites

Η Σασα Μπάστα παντως πρεπει να εχει εμβολιαστεί για τα ΠΑΝΤΑ!....μη σου πω και για τον κίτρινο πυρετο! :)

 

Φιλη μου έγκυος στην 8η εβδομαδα της ειπε ο γυναικολογος της να μην κάνει το εμβολιο. Παντως δεν θα ήθελα να ήμουν έγκυος φέτος....

 

Μη το λες.....προπερσυ ηταν η γριπη των πουλερικων, φετος των χοιρων, του χρονου ε ολο και κατι θα βρουνε.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον διαβάσει κανείς τον τρόπο που διαπλέκεται η πολιτική με την ιατρική, και θυσιάζουν ανθρώπινες ζωές στο βωμό του κέρδους, της εξουσίας και της δύναμης.

 

Δεν πρόκειται για συνομωσιολογικό σενάριο αλλά για εξιστόρηση των όσων έγιναν στις ΗΠΑ το 1976. Κατά σύμπτωση διαπλεκόμενος και σε αυτή την περίπτωση είναι ο Μr. Tamiflu, Donald Ramsfeld.

 

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=40411

 

Η «πολιτική» γρίπη στην εξουσία των ΗΠΑ

 

ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΙΟΥ: ΤΑΣΟΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΡΙΜΗΣ, ΑΝΤΑ ΨΑΡΡΑ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΨΑΡΡΑΣ / [email protected]

Το 1976 ήταν εκλογικό έτος στις ΗΠΑ. Ο Τζέραλντ Φορντ διεκδικούσε να επανεκλεγεί πρόεδρος. Για την ακρίβεια, να εκλεγεί για πρώτη φορά, εφόσον στην πραγματικότητα δεν είχε ποτέ εκλεγεί. Υπήρξε ο μόνος που ανέλαβε τα υψηλά του καθήκοντα μετά το διαδοχικό εξαναγκασμό σε παραίτηση τόσο του προέδρου όσο και του αντιπροέδρου.

41s-thumb-small.jpgΟ Ντόναλντ Ράμσφελντ, ο μίστερ (Ταμι)φλού. Πρώτος είχε παραιτηθεί στις 10/10/73 ο αντιπρόεδρος, ο «δικός μας» Σπάιρο Αγκνιου, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποκρούσει τις κατηγορίες για φοροδιαφυγή. Ορίστηκε τότε στη θέση του από τον πρόεδρο Νίξον ο Φορντ ως αντιπρόεδρος. Και όταν ο Νίξον παραιτήθηκε μετά το Ουότεργκεϊτ, ο Φορντ αναρριχήθηκε στο ανώτατο αξίωμα στις 9/8/74.

Ως μεταβατικός πρόεδρος ο Φορντ δεν είχε και πολλές δυνατότητες. Το μόνο που έκανε ήταν να εξασφαλίσει την αμνήστευση του Νίξον. Αλλά για να διεκδικήσει την προεδρία χρειαζόταν κάτι περισσότερο, ενώ η ήττα στο Βιετνάμ προκαλούσε μεγαλύτερη ταραχή στο εσωτερικό και δυσαρέσκεια στο εκλογικό σώμα.

Οταν ακούστηκε στο κυβερνητικό επιτελείο ότι υπάρχει ζήτημα «γρίπης των χοίρων», κάποιοι έσπευσαν να αδράξουν την ευκαιρία. Ο νεαρός τότε υπουργός Αμυνας Ντόναλντ Ράμσφελντ, με συνδέσεις προς φαρμακευτικές εταιρείες, «ήταν επικεφαλής μιας ομάδας συμβούλων οι οποίοι φοβούνταν ότι ο Φορντ μπορεί να έχανε το Λευκό Οίκο αν δεν κατόρθωνε να εμφανίσει κάποιο εθνικό πρόγραμμα το οποίο να αγγίζει κάθε πολίτη με άμεσο τρόπο» (William Sergant, "Crab Wars", σ. 50). «Και ποιος ήταν καλύτερος τρόπος να δείξει (ο Φορντ) ότι μπορεί να κάνει κάτι, απ' το να ξεκινήσει ένα πρόγραμμα εμβολιασμού "κάθε άνδρα, γυναίκας και παιδιού", εναντίον αυτής της διαβολική γρίπης των χοίρων;»

Από τη δική τους πλευρά, στο παιχνίδι μπήκαν και οι κυβερνητικοί αξιωματούχοι του χώρου της υγείας. Πρώτος πρώτος ο διευθυντής του CDC Ντέιβιντ Σένσερ, ο οποίος με το υπόμνημά του προς το υπουργείο Υγείας διευκόλυνε τα πράγματα. Ο Σένσερ πρότεινε 4 εναλλακτικές λύσεις. Οι τρεις πρώτες απορρίφθηκαν αμέσως: να μη γίνει απολύτως τίποτα, να γίνουν ελάχιστα πράγματα (παραγωγή εμβολίων, αλλά όχι μαζικός εμβολιασμός) και να αναλάβει όλα τα έξοδα η κυβέρνηση (χωρίς τη συμμετοχή των ιδιωτών προμηθευτών, κάτι που ήταν απαγορευτικό με όρους χρηματοδότησης και πρακτικής διαχείρισης).

Απέμεινε, λοιπόν, η τέταρτη λύση: η ομοσπονδιακή κυβέρνηση θα πλήρωνε τα εμβόλια και θα διαχειριζόταν το πρόγραμμα εμβολιασμού, αλλά σε συνεργασία με τις ιδιωτικές φαρμακευτικές εταιρείες.

Οπως περιγράφουμε στις διπλανές στήλες το πρόγραμμα εγκαταλείφθηκε κακήν κακώς. Τελικά, στην εκλογική καμπάνια του 1976 ο Φορντ κέρδισε το χρίσμα των Ρεπουμπλικάνων με μικρή διαφορά από τον Ρόναλντ Ρέιγκαν, αλλά δεν κατάφερε να υπερισχύσει του Δημοκρατικού υποψηφίου Τζίμι Κάρτερ, ο οποίος τελικά έγινε ο 39ος πρόεδρος των ΗΠΑ και με μια από τις πρώτες του πολιτικές αποφάσεις ζήτησε να ελεγχθεί το φιάσκο με τους μαζικούς εμβολιασμούς για την ανύπαρκτη πανδημία.

Από την πλευρά του ο Ράμσφελντ συνέχισε την πολιτική του καριέρα, παράλληλα με την ανάμειξή του σε μεγάλες εταιρείες, κατά προτίμηση φαρμακευτικές. Και όπως υπήρξε ο νεότερος υπουργός Αμυνας επί Φορντ, ανέλαβε και πάλι τα ηνία του Πενταγώνου επί Τζορτζ Μπους τζούνιορ, αυτή τη φορά ως ο γηραιότερος υπουργός Αμυνας.

Και κατά διαβολική σύμπτωση, από τη θέση αυτή πήρε μέρος (μεταξύ άλλων πολέμων) και στη μάχη κατά της επιδημίας γρίπης των πουλερικών πριν από λίγα χρόνια. Αλλά αυτή τη φορά ο κ. Ράμσφελντ ήταν πολύ προετοιμασμένος. Μεταξύ άλλων διατέλεσε πρόεδρος της εταιρείας Gilead Sciences Inc. (1997-2001), η οποία έχει την πατέντα του γνωστού φαρμάκου Tamiflu, ενώ την εποχή που ξέσπασε ο πανικός για τη γρίπη των πτηνών, ο τότε υπουργός Αμυνας των ΗΠΑ κατείχε μεγάλο μέρος των μετοχών της εταιρείας. Από το περιοδικό «Fortune» η αξία αυτών των μετοχών υπολογίζεται σε 5-25 εκατ. δολάρια (31/10/05). Τον Ιούλιο του 2005 το Πεντάγωνο (του κ. Ράμσφελντ) παράγγειλε από την εταιρεία φάρμακα αξίας 58 εκατ. Μέσα σε έξι μήνες η περιουσία του κ. Ράμσφελντ αυξήθηκε κατά 1.000.000 δολ. μόνο από την άνοδο της μετοχής αυτής.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το εμβολιο της εποχικης γριπης ειναι οτι δεν γινεται παροτρυνση για μαζικο εμβολιασμο........το κανουν μονο οσοι εχουν βαρια νοσηματα και ιστορικο και το σκεπτικο τους ειναι πως οι κινδυνοι αντισταθμιζονται η ακομα ποσο θα ζησουν ακομα ωστε να χουν μακροπροθεσμες παρενεργειες (συνηθως ειναι ηλικιωμενοι)....κανεις απο οσους γνωριζω στον ιατρικο χωρο δεν το κανει στον εαυτο του....

 

Έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι από αυτούς που διαβάζουν το ποστ σου μπορεί να έχουν οι ίδιοι προβλήματα υγείας που τους αναγκάζουν να εμβολιάζονται κάθε χρόνο για τη γρίπη ή να έχουν συγγενείς σ' αυτή την κατάσταση; Έχεις κάποια στοιχεία για αυτό που υποστηρίζεις;

 

Τέλος, εγώ προσωπικά γνωρίζω άτομα στον ιατρικό χώρο που έχουν κάνει το εμβόλιο...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω στοιχεια απο ανθρωπους που δουλευουν στο υπουργειο υγειας και στον εοφ.....

 

ΟΠΩς ειπα συστηνουν αυτου του ειδους τα εμβολια μονο σε βαρια αρρωστους που παιρνουν ηδη βαρια φαρμακευτικη αγωγη, γιατι οπως ειπαν συγκεκριμενα μπροστα σε αυτα τα χημικα που βαζουν στον οργανισμο τους το εμβολιο τι να τους κανει χειροτερο? (και ειδαμε χθες την καρκινοπαθη που μετατραπηκε σε κομπρεσερ.......ε νομιζω οτι θα προτιμουσε να μην ειχε κανει το εμβολιο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Eγω λογω ιστορικου καθε χρονο κανω το εμβολιο το αντιγριππικο εδω και παρα πολλα χρονια παρενεργειες δεν εχω νιωσει ποτε. Δυο χρονιες που το αμελησα ημουν συνεχεια αρρωστη απο γριππη. Κανω και του πνευμονιοκοκκου καθε 5 χρονια χωρις κανενα προβλημα. Το νεο εμβολιο δεν το εκανα και περασα και την διαβοητη γριππη. Και ο πατερας μου κανει το απλο αντιγριππικο λογω καρδιας και αυτος δεν αντιμετωπισε καποιο προβλημα. Και λογω αρκετων σχεσεων με γιατρους γνωριζω οτι το αντιγριππικο τα παλιο το κανουν πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι το χρειαζεσαι καλα κανεις....εγω ξερω πολλους που ενω ηταν παντα καλα με το που εκαναν μια φορα το αντιγριπικο, εκεινο το χειμωνα αρρωσταιναν συνεχεια και βαρια......σταματησαν αν το κανουν και δεν ξαναρρωστησαν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΠΩς ειπα συστηνουν αυτου του ειδους τα εμβολια μονο σε βαρια αρρωστους που παιρνουν ηδη βαρια φαρμακευτικη αγωγη, γιατι οπως ειπαν συγκεκριμενα μπροστα σε αυτα τα χημικα που βαζουν στον οργανισμο τους το εμβολιο τι να τους κανει χειροτερο?

Εγώ στο μεγάλο μου παιδί που έχει ήπιο άσθμα, έχω κάνει τρεις χρονιές (και φέτος) το εμβόλιο της γρίππης. Ούτε βαριά φαρμακευτική αγωγή παίρνει ούτε σε τόσο άθλια κατάσταση είναι.

Τη χρονιά με τη γρίπη των πουλερικών έψαχνα το εμβόλιο σε όλη την Αθήνα.

Η Σασα Μπάστα παντως πρεπει να εχει εμβολιαστεί για τα ΠΑΝΤΑ!....μη σου πω και για τον κίτρινο πυρετο! :)

Και τα δικά μου παιδιά έχουν εμβολιαστεί για όλα. Εκτός από ελονοσία, και μπέρι-μπέρι. Λες να τους δω στο Χ factor 2024? Θα τους πηγαίνει το ξανθό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω εγω οτι το χρειαζομαι, ειναι επιβεβλημενο στην περιπτωση μου. Δεν το κανω προληπτικα, υπαρχουν σοβαροι λογοι και ολα τα χρονια που το κανω με εχει βοηθησει πολυ και χωρις καμια παρενεργεια. Το εκανα και περυσι που ημουν εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ότι κάποιοι από αυτούς που διαβάζουν το ποστ σου μπορεί να έχουν οι ίδιοι προβλήματα υγείας που τους αναγκάζουν να εμβολιάζονται κάθε χρόνο για τη γρίπη ή να έχουν συγγενείς σ' αυτή την κατάσταση;

 

Einai λαθος το σκεπτικο σου.......δλδ να μη λεμε μια πληροφορια που γνωριζουμε για να μη στενοχωρηθει καποιος? Να μη ξερει δλδ οτι αυτο που κανει για τον α η β λογο μπορει να τον βλαπτει?

 

Δλδ εγω που εκανα αμνιο δυο φορες επρεπε να μη γνωριζω οτι θα μπορουσα να αποβαλω για να μην αγχωθω? Οχι επρεπε να ξερω ολες τις συνεπειες ωστε να λαβω την αποφαση μου συνειδητα και ζυγιζοντας τους κινδυνους ........αυτο ειναι το σωστο........οχι απλα δεν σου το αποκρυπτουν αλλα σου εξηγουν ολους τους κινδυνους επι μιση ωρα......

 

πρεπει να ειναι γνωστες οι παρενεργειες ολων των επεμβασεων, φαρμακων και εμβολιασμων, ετσι μονο εχουμε εμεις και την ευθυνη.......οχι να μας τα κρυβουν και μετα να μας λενε προβλημα σας......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως υπαρχουν νεοι ανθρωποι που δεν ειναι υγειεστατοι και τα εμβολια τους βοηθουν και το ξερουν απο προσωπικη πειρα και οχι θεωρητικα. Αρα ειναι υποκειμενικη η αποψη οτι τα εμβολια βλαπτουν. Σε καποιους ειναι απαραιτητα για να ζουν καλυτερα. Μην τα βαζουμε ολα σε ενα σακουλι,ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος, κι αν μιλαμε εκ του ασφαλους ειναι ευκολο να κατηγορουμε κατι που δεν χρειαζομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω εγω οτι το χρειαζομαι, ειναι επιβεβλημενο στην περιπτωση μου. Δεν το κανω προληπτικα, υπαρχουν σοβαροι λογοι και ολα τα χρονια που το κανω με εχει βοηθησει πολυ και χωρις καμια παρενεργεια. Το εκανα και περυσι που ημουν εγκυος.

 

 

Εσυ ξερεις και ζυγιζεις τους κινδυνους......ειναι δικο σου θεμα κι ευθυνη.....

 

Κι εγω εκανα την αμνιο και πηρα και αντιβιωσεις και φαμακα ξεροντας οτι μπορουσα να παθω ζημια αλλα θεωρησα οτι ηταν επιβεβλημενο.....αυτο δεν καθιστα την επεμβαση ακινδυνη....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν ανεφερα την δικη μου υποκειμενικη αποψη.......γιατρος δεν ειμαι...ανεφερα τι λενε οσοι εργαζονται σε θεσεις που γνωριζουν 5 πραγματα παραπανω απο μας.....αυτοι λοιπον λενε οτι οταν υπαρχει σοβαρο θεμα υγειας τοτε αντισταθμιζονται για αυτα τα ατομα οι κινδυνοι του εμβολιου.......απλα τα πραγματα.......οταν παιρνουμε μια ασπιρινη η οποιοδηποτε φαρμακο δεν ειναι κακο να ξερουμε και πως βλαπτει.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Einai λαθος το σκεπτικο σου.......δλδ να μη λεμε μια πληροφορια που γνωριζουμε για να μη στενοχωρηθει καποιος? Να μη ξερει δλδ οτι αυτο που κανει για τον α η β λογο μπορει να τον βλαπτει?

 

Δλδ εγω που εκανα αμνιο δυο φορες επρεπε να μη γνωριζω οτι θα μπορουσα να αποβαλω για να μην αγχωθω? Οχι επρεπε να ξερω ολες τις συνεπειες ωστε να λαβω την αποφαση μου συνειδητα και ζυγιζοντας τους κινδυνους ........αυτο ειναι το σωστο........οχι απλα δεν σου το αποκρυπτουν αλλα σου εξηγουν ολους τους κινδυνους επι μιση ωρα......

 

πρεπει να ειναι γνωστες οι παρενεργειες ολων των επεμβασεων, φαρμακων και εμβολιασμων, ετσι μονο εχουμε εμεις και την ευθυνη.......οχι να μας τα κρυβουν και μετα να μας λενε προβλημα σας......

 

Βέρα, σου απάντησαν ήδη δύο φίλες και εγώ η τρίτη που η μητέρα μου κάνει κάθε χρόνο το εμβόλιο της γρίπης ότι δεν ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία:

 

το σκεπτικο τους ειναι πως οι κινδυνοι αντισταθμιζονται η ακομα ποσο θα ζησουν ακομα ωστε να χουν μακροπροθεσμες παρενεργειες (συνηθως ειναι ηλικιωμενοι)....

 

Και αυτή η άποψη λυπάμαι αλλά δεν τεκμηριώνεται μέσω "του γνωστού που δουλεύει... και σου είπε και του είπες".

 

Καταλαβαίνω ότι πολλά από τα μέλη του φόρουμ αυτού είναι κατά του νέου εμβολίου. Ανάμεσά τους και εγώ εν μέρη, αφού υποστηρίζω ότι δεν είναι σωστό να εμβολιαζόμαστε έτσι για την πλάκα, παρά μόνο αν έχουμε κάποιο λόγο να κινδυνεύουμε από τη νέα γρίπη.

 

Όμως πόσο μακριά πρέπει να φτάσουν κάποιοι για να υποστηρίξουν την άποψή τους; Διάβασα για εξωγήινους, για οργανωμένα σχέδια της CIA, για μικροτσιπ, για το 1918, για το εμβόλιο για το δαμαλισμό και τώρα ρίχνονται έτσι χωρίς δεύτερη σκέψη στον Καιάδα όσοι έχουν κάποια προβλήματα υγείας ώστε να χρειάζεται να κάνουν το απλό εμβόλιο της εποχικής γρίπης.

Τόσο μεγάλη σημασία έχει να περάσει η μία άποψη έναντι της άλλης;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ma φυσικα και εμβολιαζονται πολλοι που ΔΕΝ ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, δεν ειπα ΠΟΙΟΙ εμβολιαζονται , αναφερω σε ποια κατηγορια λενε ΟΣΟΙ γνωριζουν, οτι θα συστηναν το συγκεκριμενο εμβολιο (οπως και το νεο)..........ειναι θεμα του καθενος να εμβολιαζεται οσο θελει και με οτι θελει, απλα θεωρω οτι καλο ειναι να γνωριζει και τα προβληματα που μπορει να του δημιουργησει........εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να τα γνωριζω και να μη κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου.....

 

 

Δεν ειναι θεμα να περασει η μια αποψη η η αλλη........αλλωστε ο καθενας του κεφαλιου του θα κανει....συζητηση κανουμε, ενημερωνουμε και ενημερωνομαστε.....το ποια ειναι η πηγη μου θα το ηξερες αν γνωριζομαστε και προσωπικα ευχαριστως να σου πω, σε ενα φορουμ φυσικα δεν θα γραψω και τα στοιχεια τους, οπως δεν γραφω τα δικα μου και δεν με ενδιαφερουν τα δικα σου......

 

Αν σου λεγα δλδ οτι μου τα ειπαν οι ταδε που εχουν τα ταδε ποστα στις ταδε υπηρεσιες θα τα δεχοσουν? Παλι κατι θα εβρισκες για να τα αντικρουσεις....:lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για μενα ζω πολλα χρονια με ανθρωπους κορυφαιους του χωρου υγειας οποτε ξερω πολυ καλα τι βλαπτει και τι οχι. Αρα η αποφαση μου να κανω καθε χρονο το αντιγριππικο δεν προερχεται ουτε απο το οτι δεν γνωριζω τους κινδυνους ουτε γιατι μου ειπαν οτι θα μου κανει καλο καποιος καπου καποτε. Οταν εχεις ζησει την παραπανω απο τη μιση σου ζωη στα νοσοκομεια μαλλον κατι ξερεις καλυτερα απο το να τα λες εξω απο το χορο. Αλλωστε με τα ιδια κριτηρια αποφασισα να μην κανω το νεο εμβολιο εχοντας σωστη ενημερωση απο πολλους γιατρους εμπιστοσυνης χωρις πελατηακη σχεση. Και παλι ομως πηρα ρισκο και σε αυτη την αποφαση.

Vera θα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα για ολους τους ανθρωπους και ολους τους οργανισμους και νομιζω αυτο πρεπει να ειναι σεβαστο και κατανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις ζησει τη μιση σου ζωη στα νοσοκομεια εχεις μαθει να συμβιβαζεσαι με καποια πραγματα και καλα κανεις..........φυσικα δεν ισχυουν τα ιδια για ολους τους οργανισμους και δεν αντιδρουν με τον ιδιο τροπο, αυτο δεν σημαινει οτι ορισμενα πραγματα ειναι εντελως ακινδυνα......κι εγω εχω παρει ρισκα που μπορει να με εβλαψαν εν γνωση μου......προτιμω να το ξερω ομως και να εχω την ευθυνη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν προσπαθω να σε πεισω να μη κανεις το αντιγριπικο, σαφως ξερεις καλυτερα τι χρειαζεσαι και δεν με απασχολει, μονο οσον αφορα την οικογενεια μου ασκω βετο και επεμβαινω......

 

Παντως ανεφερες οτι περασες την γουρουνογριπη και παρολο το σοβαρο ιστορικο σου επιβιωσες κατι που ειναι πολυ καλο και δειχνει ποσο υπερβαλουν με τον μαζικο εμβολιασμο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην τσαντίζεστε η μαρκο πόλο εχει δίκιο σε αυτά που λεέι υπάρχουν άνθρωποι που υποφερουν απο πολλά πράγματα και θέλουν να ζήσουν γιαυτό και παίρνουν τις αποφάσεις τους για τα εμβόλια και τις θεραπείες παίρνοντας ρίσκο για την ζωή τους. Σαν αυτούς που κάνουν χημιοθεραπείες και ξέρουν οτι παίζουν την ζωή τους κορώνα γράμματα κάθε φορά, οτί το παραμικρό φτάρνισμα μπορεί να τους στείλει στα θυμαράκια οτι μετά απο 6 μήνες μπορεί να χρειαστεί να επαναλάβουν την ίδια επίπονη διαδικασία χωρίς να είναι σιγουρο το αποτέλεσμα. Εγω και πολλοί άλλοι είμαστε σε πλεονεκτική θέση να μπορούμε να διαλέξουμε αψύφιστα να μην εμβολιαστούμε γιατί είμαστε ή τουλάχιστον φαινόμαστε υγειείς αλλοι όμως?

Λυπάμαι πολύ που κάποιοι άνθρωποι βρίσκονται σε τέτοια δινή θέση ρε γαμώτο είναι τελείως τσαντίλα να έχεις τα προβλήματα υγείας σου και να πρέπει να διαλέξεις αν θα κάνεις ένα εμβόλιο που τι μία σου λένε έτσι και την άλλη αλλιω΄ς.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ που κάποιοι άνθρωποι βρίσκονται σε τέτοια δινή θέση ρε γαμώτο είναι τελείως τσαντίλα να έχεις τα προβλήματα υγείας σου και να πρέπει να διαλέξεις αν θα κάνεις ένα εμβόλιο που τι μία σου λένε έτσι και την άλλη αλλιω΄ς.

 

 

Πολυ σωστα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα μπορω να σου απαντησω με χιλιους τροπους αλλα δεν θα το κανω γιατι βλεπω οτι περα απο τα πιστευω σου αρνεισαι να δεχτεις οτι υπαρχουν διαφορετικες κατηγοριες ανθρωπων που δεν ειχαν την τυχη να εχουν ενα ισχυρο ανοσοποιητικο για να μπορουν να μην συμβιβαζονται οπως εσυ εγραψες. Λυπαμαι μονο που δεν εισαι θεση να καταλαβεις τι γραφω.

Καληνυχτα και συγχαρητηρια που ειχες την ευλογια να εισαι ασυμβιβαστη και σου ευχομαι να μην χρειαστει ποτε να συμβιβαστεις για τοσο σοβαρους λογους που εχουν χιλιαδες ανθρωποι καθημερινα γυρω σου.

 

ΜάρκοΠόλο, καταλαβαίνω καλά ό,τι λες. Γιατί στο οικογενειακό μου περιβάλλον υπάρχει άτομο με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Εκεί δε μιλάμε απλά για συμβιβασμό αλλά για ανάγκη...

 

Δεν τάσσομαι αδιακρίτως κατά των εμβολίων παρόλο που σέβομαι τη θέση αυτών που το κάνουν.

 

Καταλαβαίνω πως υπάρχουν άνθρωποι με αδύναμο ανοσοποιητικό λόγω υγείας ή άνθρωποι που ζουν σε άθλιες συνθήκες φτώχειας κι ακόμη άνθρωποι που πεινάνε και το τελευταίο που σκέφτονται είναι οι συνθήκες υγιεινής και η ενίσχυση του ανοσοποιητικού τους.

 

Ο λόγος της συζήτησης αυτής δεν είναι να ταπεινώσει ή να κατηγορήσει τους ανθρώπους αυτούς. Αλοίμονο.

 

Είναι διαφορετικό πράγμα να βγαίνει ο ΠΟΥ και να λέει πως για τον χ λόγο πρέπει να εμβολιαστούν κάποιες ευπαθείς ομάδες πληθυσμού και ο λόγος αυτός να είναι πραγματικά σοβαρός, και διαφορετικό να γίνεται παγκόσμια εκστρατεία προπαγάνδας για να εμβολιαστούν για την πλάκα τους δισεκατομμύρια ανθρώπων, μόνο και μόνο για να πλουτίσουν κάποιοι.

 

Είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις τη διαφορά.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου φαίνεται οτι καταλήγω στο συμπέρασμα οτι ο λόγος που προωθούν τον μαζικό εμβολιασμό είναι γιατί έχουμε αθλιες συνθήκες περίθαλψης και για να αποφυγουν τους θανάτους απο την κακή περίθαλψη τελικά σπώχνουν τον κόσμο να εμβολιαστεί.. αλλο δίλημα, να κάνω το εμβόλιο ή να πάω απο την εντατική???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...