Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

εσεις που θα πατε να κανετε το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου για δειτε μηπως περιεχει κι αυτο θειομερσάλη (thimerosal)....τα ιδια σκ@τ@ ειναι ολα τους!

 

Νομίζω ότι στα παρακατω λινκ έχει συζητηθει εκτενέστερα

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=346971#post346971

και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

χαιρομαι που τα ακούω αυτά Βάγγο γιατί μαλλον θα το κάνω προσπαθώντας να προστετυσω το μικρούλι... δεν ξέρω αν γινομαι αδιάκριτη αλλά όλα αυτα που μου λες τα γνωριζεις λόγω επαγγέλματος ή απλά τα έχεις ακούσει??

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και ρωτας,οχι δεν τα ξερω προσωπικα λογο επαγγελματος,εχω πολλους συγγενεις και φιλους που εργαζονται ως ιατροι,ως υπαλληλοι σε φαρμακευτικες εταιρειες κτλ και ετσι εχω αμεση ενημέρωση για οτι χρειαστω,παντα ομως διπλοτσεκάρω απο το internet γιατι ουδεις τελειος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή υπάρχει κάπου στη βιβλιογραφία οτι ο αιθυλικός υδράργυρος δεν ειναι τοξικός για το σωμα; Νομιζω οτι θα ενδιεφερε πολυ κόσμο να το ξέρει αυτό και πρωτιστως τους ομοιοπαθητικους γιατρους.....τοσοι γιατροι να φωνάζουν για την θειομερσάλη και να ειναι τοσο ασχετοι απο χημεια;;;; δεν μου ακουγεται καθολου λογικό. Και να σου πω και την μαυρη μου αληθεια τους ιατρικους επισκέπτες, τους γιατρους που ενημερώνονται μονο απο συνεδρια με χορηγους φαρμακοβιομηχανιες και τους υπαλληλους γραμματεις φαρμακευτικών δεν τους θεωρω επιστήμονες ή ειδημονες. Αντιθετα κατι τυπακια με ματομπουκαλα που βγαζουν τα ματια τους στην ερευνα και στα εργαστηρια τους παραδέχομαι περισσότερο...αλλα αυτοι ειναι παντα οι αφανης ηρωες ενω αυτοι που βγαίνουν και κράζουν και δηλώνουν αυθεντίες ειναι στα καναλια.

Link to comment
Share on other sites

μόλις άκουσα στην τηλεόραση ότι θα εμβολιαστουν και τα παιδάκια από 6 μηνών μέχρι 5 χρ. γιατί το εμβόλιο κριθηκε ασφαλές. Επίσης ότι στην Ιταλία εμβολιάστηκαν 10.000 έγκυες και όλα πήγαν καλά. οπότε με βλέπω εγώ τουλάχιστον και ο άντρας μου να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα στο 2009, ο νεος ιος H1N1, γνωστος κ ως ιος της γριπης των χοιρων, μεταδιδεται με εναν απιστευτο ρυθμο κ εχει γινει η Νο1 πανδημια γριπης του 21ου αιωνα. Το 1918, 100 εκατομμυρια ανθρωποι παγκοσμιως πεθαναν απο την ισπανικη γριπη. Σημερα ενα νεο εμβολιο κατα του ιου Η1Ν1 εχει κυκλοφορησει, αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι 33χρονια πριν, ενα αντιστοιχο εμβολιο, που τεθηκε σε κυκλοφορια στις ΗΠΑ, προκαλεσε περισσοτερα προβληματα απο οτι η ιδια η γριπη. Αυτο το ντοκιμαντερ παρακολουθει τις γρηγορες αποφασεις κ τα μετρα που πρεπει να ληφθουν, για να καταπολεμηθουν αυτοι οι θανασιμοι εχθροι του ανθρωπινου οργανισμου κ εξεταζει προηγουμενες πανδημιες γριπης, παιρνοντας μαθηματα αντιμετωπισης απο το παρελθον.

 

National Geographic Channel

Kυριακη 6/12/09 στις 21:00

Link to comment
Share on other sites

[ουτε νοσηλευτηκα πουθενα,ουτε παρενεργειες ειχα.

το μονο στενοχωρο οτι μαλλον το κολησε κ η κορη μου αλλα το περασε με πυρετο κ βηχα.

δεν ξερω αν ευθυνετα το γεγονος οτι καναμε το εμβολιο της κοινης γριππης πριν 2 εβδομαδες κ περασαμε τα συμπτωματα τοσο ανωδυνα αλλα αν δεν εχεις πραγματικα προβλημα ειναι μια απλη γριππη

Πρώτος τον κόλλησε ο γιος μου, ευγενική χορηγεία του Δημοτικού. Καπάκι κόλλησε η κόρη μου, καπάκι εγώ. Τώρα, σήμερα, όλη η τρίτη ταξη του γυμνασίου στο σχολείο της κόρης μου έκλεισε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη. Στο τμήμα της λείπουν 10 από τα 23 παιδιά.Κάτι αντίστοιχο και στα άλλα τμήματα. Στο δημοτικό, λείπουν γύρω στα 4 με 5 παιδάκια σε κάθε τμήμα, αλλά δεν σκοπεύουν να το κλείσουν. Λοιπόν, ο γιος μου 39 με βήχα, λαιμό και συνάχι και κούραση και πονοκέφαλο. Η κόρη με 38, βήχα, συνάχι, πονοκέφαλο και κούραση. Εγώ με 37.3 με βήχα, συνάχι, πονοκέφαλο, κούραση, συμπτώματα γαστρεντερίτιδας, ζαλάδες... και τη δεύτερη εβδομάδα βρογχίτιδα. Άπαντες με αντιβίωση claripen. Ο άντρας μου μόνο συνάχι, βήχα, χωρίς πυρετό, για δύο μέρες. Αυτά. (Όμως, τα περισσότερα παιδιά, φίλοι που τώρα είναι άρρωστοι, είχαν τα συμπτώματα του γιου μου. Ένα παιδάκι γνωστό μου ανέβασε μέχρι και 40, αλλά είναι το μόνο που ξέρω. Όλοι οι άλλοι το πολύ 39).

Σιγά τη γρίππη. Έχουμε περάσει χειρότερα. Τώρα είμαστε μια χαρά και κάνω το σταυρό μου που το περάσαμε τώρα κι όχι ....τα χριστούγενα...χεχεχε

Α, και όσον αφορά το κανονικό εμβόλιο,το κάναμε δεν το κάναμε δεν έχει σημασία... αυτή τη γρίππη δεν την πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τρομοκρατηθει.......πιο πολυ για το μωρο μου κι εγω! Εδω για το εμβολιο της κοινης γριπης και μονο ο ενας παιδιατρος που ρωτησα απο τους 3 μου ειπε οτι πρεπει να το κανω στη μικρη, ειναι δυνατο να μην εχω αμφιβολιες για το καινουριο!? Κι ερχομαι και σε επαφη με παρα πολυ κοσμο λογω δουλειας στις δημοσιες υπηρεσιες που παω!

Αγχωθηκα!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή δε η ιστορία με το τεστ, έχει πολλή πλάκα. Αναλόγως με το σε ποια περιοχή μένεις, έχει άλλη τιμή. Στα βόρεια προάστια δηλαδή είναι πιο ακριβά. Στην Κηφισιά που μένω εγώ, υπάρχουν τα εξής τεστ: Με ρινικό επίχρισμα. Παίρνουν μια μπατονέτα, σαν αυτές των αυτιών και σου παίρνουν επίχρισμα από τη μύτη. Αυτό κάνει 35 ευρώ. Έχει 50 % αξιοπιστία. Ο παιδίατρός μας έστειλε δύο αδελφάκια με την ίδια ίωση να το κάνουν και το ένα βγήκε θετικό και το άλλο αρνητικό... βγάλε άκρη! Το μόνο σίγουρο τεστ είναι το μοριακό που κάνουν στα νοσοκομεία ή και σε κάποια εργαστήρια. Η τιμή του εδώ είναι 180 ευρώ. Και ρωτάω. Γιατί να το κάνω; Τι θα γίνει έτσι και μάθω αν είναι η γρίππη των χοίρων; Αλλάζει κάτι; Θα μου δώσουν κάποιο ειδικό φάρμακο; Οχι. Το Ταμιφλού (φάρμακο) δεν δίδεται σε ανηλίκους, μόνον σε πνευμονοπάθειες βαρειές που χρήζουν νοσηλεία σε νοσοκομείο. Άσε που έχει κι αυτό παρενέργειες και σου γλιτώνει το 10 % του χρόνου που διαρκεί η νόσος. Σιγά τ' αυγά! Γιατί λοιπόν να πάω να κάνω το τεστ; Όταν κανείς δεν μου το πληρώνει,ούτε καν τα ταμεία; Για να μαζεύουν τα σχολεία και μετέπειτα τα υπουργεία δωρεάν στατιστικά στοιχεία; Και δεν είπα το πιο βασικό. Το τεστ δείχνει αποτέλεσμα μόνον αν πας εντός 48 ωρών και το κάνεις. Τα πρώτα δηλαδή 2 εικοσιτετράωρα που είναι το παιδί με 39, χώμα, να το τρέχω εγώ να κάνει το τεστ μόνο και μόνο από περιέργεια; Πάμε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τρομοκρατηθει.......πιο πολυ για το μωρο μου κι εγω! Εδω για το εμβολιο της κοινης γριπης και μονο ο ενας παιδιατρος που ρωτησα απο τους 3 μου ειπε οτι πρεπει να το κανω στη μικρη, ειναι δυνατο να μην εχω αμφιβολιες για το καινουριο!? Κι ερχομαι και σε επαφη με παρα πολυ κοσμο λογω δουλειας στις δημοσιες υπηρεσιες που παω!

Αγχωθηκα!

 

Εμάς, ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν μας είπε να κάνουμε το εμβόλιο. Μην άγχεσαι τζάμπα. Μια απλή γρίππη είναι, εκτός αν έχεις κάποιο χρόνιο νόσημα πχ. καρδιοπάθεια, οπότε μια όποια γρίππη θα ήταν κάπως επικίνδυνη για σένα. Άμα είσαι καλά, είναι τρίχες. Ο πυρετός πέφτει με το πονσταν. Και δεν πρέπει να βγει καθόλου ο άρρωστος έξω, ούτε στο μπαλκόνι, για να μην κάνει επιπλοκή (όπως έκανα εγώ που πηγαινοερχόμουν η καλή σου και την κονόμησα τη βρογχίτιδα). Πάντως, τόσα που έχω διαβάσει στο ίντερνετ και τόσα που μου έχουν πει γιατροί και φίλοι που το ψάχνουν.... ούτε με σφαίρες δεν θα έκανα το εμβόλιο! (καλά, τώρα δε χρειάζεται, έχουμε φυσική ανοσία πια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή αναφέρθηκε το θέμα της παραπληροφόρησης θα συμπληρώσω ένα γεγονός που διαδραματίστηκε εχθές το πρωί.

Πήγα την κόρη μου στο νήπιο και μου λεει η διευθύντρια.

" Ερχονται οι μητέρες και μουλένε οτι δεν θα φέρουν τα παιδιά τους στο σχολείο γιατί μάθανε απο το ιντερνετ οτι το σχολείο μας έκλεισε λόγω κρουσμάτων. Ειλικρινά δεν νομίζω οτι τίθεται τέτοιο θεμα, καθώς δεν έχω ειδοποιηθεί απο τη Νομαρχία"

 

Της απαντώ ξαφνιασμένη οτι μολις παω στη δουλιεά θα μπω στα ανάλογα site και θα το δώ. Πράγματι, το σχολείο μας αναφερότανε απο τα πρώτα στην λίστα ως κλειστό λόγω γρίππης. Παίρνω την Νομαρχία καπάκι, το αναφέρω, το σήκωσε μια κοπέλα η οποία μόλις της το είπα, έμεινε κόκκαλο και μου είπε οτι θα το κοιτάξει αμέσως.

Στη συνέχεια παίρνω τη διευθύντρια και μου ειπε οτι κάθε μερα συμπληρώνουν μια λίστα με τα παιδιά που λείπουν. Προχθές λειπανε π.χ. 9 παιδιά στο σύνολο των δύο τάξεων με τα 45 παιδιά. Δίπλα στο χαρτί αναγράφουν τα σχόλια και πιο δίπλα αν ήταν κάποιο κρούσμα της νέας γρίππης.

 

Η διευθύντρια, είχε γραψει κανένα κρούσμα γρίππης, αλλά ο υπάλληλος φαίνεται της Νομαρχίας, προφανώς λόγω υπερβολικού ζήλου, ''έκλεισε'' το σχολείο αφού είδε τα 9 παιδιά ως ''θύματα'' της γρίππης...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εφεύρουμε αρρώστιες»

 

Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ

Ασαφής παραμένει ο ακριβής αριθμός των ανθρώπων που έχουν νοσήσει παγκοσμίως από τον ιό της γρίπης, αλλά και όσων έχουν πεθάνει εξαιτίας του.

Σύμφωνα, ωστόσο, με εκτιμήσεις του Κέντρου Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων στις ΗΠΑ (Centre for Disease Control and Prevention), μέχρι στιγμής έχουν ασθενήσει περισσότεροι από ένα εκατομμύριο άνθρωποι, ενώ ανεξάρτητοι ερευνητές ανεβάζουν τον αριθμό στα 5 εκατομμύρια.

Η γιατρός του αμερικανικού κέντρου Anne Schuchat επισήμανε πως «αρκετοί που νόσησαν, αλλά είχαν ελαφριά συμπτώματα, δεν πήγαν σε νοσοκομείο, οπότε δεν έχει εξακριβωθεί εάν επρόκειτο για τον συγκεκριμένο ιό ή όχι».

*Το ίδιο θολή εμφανίζεται και η εικόνα για τους θανάτους που αποδίδονται στον Η1Ν1. Στην Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας μέχρι τώρα έχουν αναφερθεί 5.400 επιβεβαιωμένοι θάνατοι σε 160 χώρες. Ποιος μπορεί, όμως, να μιλήσει με ακρίβεια όταν σύμφωνα με τους ειδικούς «ο ιός σκοτώνει με διάφορους τρόπους, όπως πνευμονία, καρδιακή ανακοπή κ.λπ.».

Σύμφωνα με τη στατιστική του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Ασθενειών, πάνω από τους μισούς ασθενείς που νοσηλεύτηκαν σε νοσοκομεία των ΗΠΑ εξαιτίας της νόσου και περίπου το ένα τέταρτο των ασθενών που κατέληξαν από τον ιό της γρίπης των χοίρων είναι παιδιά και ενήλικες κάτω των 25 ετών.

Επιφυλακτικότητα με το εμβόλιο

Στο μεταξύ, σε διάφορες χώρες του κόσμου ομάδες ακαδημαϊκών και πανεπιστημιακών, όπως για παράδειγμα στον Καναδά, έχουν ξεκινήσει αγώνα δρόμου ώστε να πείσουν τον κόσμο να εμβολιαστεί, καθώς διαπιστώνεται έντονη επιφυλακτικότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις το 1/3 των Καναδών έχουν δηλώσει πως θα πάρουν το νέο εμβόλιο. Ακόμη και σε κατάσταση πανδημίας, ο κόσμος είναι περισσότερο επιφυλακτικός από ποτέ. Καθημερινά στον διεθνή τύπο βλέπουν το φως της δημοσιότητας αντίθετες απόψεις που αν δεν πείθουν, τουλάχιστον υποψιάζουν αφενός για τα οφέλη του νέου εμβολίου και αφετέρου για το μηχανισμό marketing των περισσότερων φαρμακοβιομηχανιών.

*Στις περισσότερες χώρες διεξάγονται δημοσκοπήσεις με θέμα τη λήψη ή όχι του εμβολίου. Στις ΗΠΑ, το ένα τρίτο των πολιτών δηλώνει ότι δεν θέλει να εμβολιαστούν τα παιδιά του.

Πρόσφατα, συντάκτες της εφημερίδας «Le Monde diplomatique» θύμισαν κάποια λόγια που ειπώθηκαν κατά τη διάρκεια της Πανευρωπαϊκής Ιατρικής Συνόδου στη Μάλτα, με χορηγούς τις εταιρείες παραγωγής αντιγριπικών εμβολίων και αντιιικών φαρμάκων, τον Σεπτέμβριο του 2005.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, τότε «ο γενικός διευθυντής του ΠΟΥ ανακοίνωσε πως δεν γνωρίζουμε το πότε, αλλά αναμένεται να εκδηλωθεί μία πανδημία γρίπης. Λείπει μόνον μια συνθήκη για την πραγματοποίηση αυτού του γεγονότος, ένας ιός ικανός να μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο». Κατά τη διάρκεια εκείνης της Συνόδου έχει καταγραφεί το περίφημο: «Για να πουληθούν τα φάρμακά μας πρέπει να εφεύρουμε αρρώστιες»!

*Ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όμως, έχει και η κίνηση της Γαλλίας να παραπέμψει τρεις φαρμακοβιομηχανίες στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης, διότι, σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας «Le Monde», «έχει αποκαλυφθεί το μέγεθος αυτής της νέας τακτικής που θέλει νέους πελάτες που να νομίζουν ότι κινδυνεύουν, για να πωλούνται τα νέα πανάκριβα και επικίνδυνα φάρμακα».

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=97348

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή υπάρχει κάπου στη βιβλιογραφία οτι ο αιθυλικός υδράργυρος δεν ειναι τοξικός για το σωμα; Νομιζω οτι θα ενδιεφερε πολυ κόσμο να το ξέρει αυτό και πρωτιστως τους ομοιοπαθητικους γιατρους.....τοσοι γιατροι να φωνάζουν για την θειομερσάλη και να ειναι τοσο ασχετοι απο χημεια;;;; δεν μου ακουγεται καθολου λογικό. Και να σου πω και την μαυρη μου αληθεια τους ιατρικους επισκέπτες, τους γιατρους που ενημερώνονται μονο απο συνεδρια με χορηγους φαρμακοβιομηχανιες και τους υπαλληλους γραμματεις φαρμακευτικών δεν τους θεωρω επιστήμονες ή ειδημονες. Αντιθετα κατι τυπακια με ματομπουκαλα που βγαζουν τα ματια τους στην ερευνα και στα εργαστηρια τους παραδέχομαι περισσότερο...αλλα αυτοι ειναι παντα οι αφανης ηρωες ενω αυτοι που βγαίνουν και κράζουν και δηλώνουν αυθεντίες ειναι στα καναλια.

 

Καθησυχαστικός εμφανίζεται και ο καθηγητής Φαρμακολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Μάριος Μαρσέλος σε ό,τι αφορά το συντηρητικό θειομερσάλη. «Πρόκειται για μία οργανική ένωση υδραργύρου που δεν είναι τοξική για τον άνθρωπο και γι΄ αυτό χρησιμοποιείται ευρέως. Αρκεί κανείς να σκεφτεί πως το κόκκινο ιώδιο είναι στην ουσία οργανική ένωση του υδραργύρου. Απόδειξη πως δεν έχω ενδοιασμούς, είναι πως εάν εργαζόμουν σε νοσοκομείο θα έκανα άμεσα το εμβόλιο».

 

Ειδικότερα, η θειομερσάλη, όπως διευκρινίζει και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, δεν περιέχει μεθυλικό υδράργυρο- ουσία που έχει διαπιστωθεί πως είναι τοξική για τον ανθρώπινο οργανισμό- αλλά αιθυλικό υδράργυρο, που μεταβολίζεται και αποβάλλεται γρηγορότερα.

 

Καποιος ακουσε/διαβασε οτι υπαρχει συσχετισμος θειομερσάλης και υδραργυρου και αμεσως κατεληξε σε αυθαιρετα συμπερασματα,δεν ειναι ομως τοσο απλα τα πραγματα.

Ειδικοτερα οι ομοιοπαθητικοι γιατροι βγαζουν το ψωμι τους απο την τρομολαγνεια και τις συνωμοσιολογίες οποτε εκει βλεπουμε τα συμφεροντα της αλλης πλευρας του νομίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικοτερα οι ομοιοπαθητικοι γιατροι βγαζουν το ψωμι τους απο την τρομολαγνεια και τις συνωμοσιολογίες οποτε εκει βλεπουμε τα συμφεροντα της αλλης πλευρας του νομίσματος.

 

Κανένας σοβαρός γιατρό ομοιπαθητικός ή μη δεν κάνει τέτοιο πράγμα.

Μην απορρίπτεις ένα ολόκληρο κλάδο όπως η ομοιπαθητική που έχει σώσει κόσμο και κοσμάκη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη zana 1911. Υπάρχουν καλοί ομοιοπαθητικοί γιατροί και κακοί ομοιοπαθητικοί γιατροί. Όπως και της κλασσικής ιατρικής. Από κακό ομοιοπαθητικό πέθανε άδικα η κουμπάρα μου, από καλό ομοιοπαθητικό γλίτωσε η κόρη μου από δερματίτιδα που την ταλαιπωρούσε κάτι χρόνια κι είχαμε ψοφήσει στις κορτιζόνες και τις αντιμυκητιακές κρέμες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν καλοί ομοιοπαθητικοί γιατροί και κακοί ομοιοπαθητικοί γιατροί. Όπως και της κλασσικής ιατρικής. Από κακό ομοιοπαθητικό πέθανε άδικα η κουμπάρα μου, από καλό ομοιοπαθητικό γλίτωσε η κόρη μου από δερματίτιδα που την ταλαιπωρούσε κάτι χρόνια κι είχαμε ψοφήσει στις κορτιζόνες και τις αντιμυκητιακές κρέμες...

 

SORRY για την άσχετη σφήνα...

απλά τώρα επιβεβαιώνεις αυτό που έτεινα περισσότερο να πιστέψω΄, πολύ καλή η ομοιοπαθητική αλλά μεχρι ένα σημείο....απλά πραγματάκια, εύκολα θεραπεύσιμα γιατί να επιβαρυνόμαστε με φάρμακα.

αλλά στα σοβαρά όχι...

ο ξαδερφος μου πορωμένος και πολύ ψαγμενος με ομοιοπαθητική μέχρι και ομοιοπαθητικούς του εξωτερικου επισκεφτηκε έπαθε μόνιμη βλάβη ( σε λίγα χρόνια θα μείνει ανάπηρος ) λόγω του ότι ξοδεψε πολλά χρήματα και το σημαντικότερο πολύ χρόνο να βρει λύσεις στο πρόβλημα του με ομοιοπαθητική...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιοπαθητικοί δεν βγάζουν το ψωμακι τους προσπαθώντας να πεισουν τον κόσμο να μην κάνει εμβόλια. Βασικά δεν προσπαθούν να πεισουν κανεναν και γι'αυτο δεν τους βλέπεις στα καναλια οπως οι αλλοι "αυθεντίες"...κι ομως στα ιατρεια τους γινεται ο κακος χαμος....ε δεν μπορει να ειμαστε τοσοι χιλιαδες βλάκες που εχουμε ικανοτητες αυτοιασης!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα της γρίππης όπως όλοι..

 

οι γνώμες διχάζονται..

αυτό που με φοβίζει πιο πολύ είναι η μετάδοση του από ανθρώπους που κάνουν το εμβόλιο..

λένε για 10 μέρες.. τόσο είναι ? παραπάνω ? και όποιος κάνει το εμβόλιο σιγά μη προσέχει που θα πηγαίνει.. αφού το έκανε έχει πεισθεί πως "προστατεύτηκε".

 

Προσωπικά έχω καταλήξει πως καλύτερα να κολλησω τον ιό από το να κάνω το εμβόλιο...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή υπάρχει κάπου στη βιβλιογραφία οτι ο αιθυλικός υδράργυρος δεν ειναι τοξικός για το σωμα; Νομιζω οτι θα ενδιεφερε πολυ κόσμο να το ξέρει αυτό και πρωτιστως τους ομοιοπαθητικους γιατρους.....τοσοι γιατροι να φωνάζουν για την θειομερσάλη και να ειναι τοσο ασχετοι απο χημεια;;;; δεν μου ακουγεται καθολου λογικό. Και να σου πω και την μαυρη μου αληθεια τους ιατρικους επισκέπτες, τους γιατρους που ενημερώνονται μονο απο συνεδρια με χορηγους φαρμακοβιομηχανιες και τους υπαλληλους γραμματεις φαρμακευτικών δεν τους θεωρω επιστήμονες ή ειδημονες. Αντιθετα κατι τυπακια με ματομπουκαλα που βγαζουν τα ματια τους στην ερευνα και στα εργαστηρια τους παραδέχομαι περισσότερο...αλλα αυτοι ειναι παντα οι αφανης ηρωες ενω αυτοι που βγαίνουν και κράζουν και δηλώνουν αυθεντίες ειναι στα καναλια.

 

Ένα γνωστό χαρακτηριστικό πάντως και της ομοιοπαθητικής είναι η χρήση μικρής ποσότητας "επικίνδυνων" ουσιών στα σκευάσματά της. Είναι γνωστό σε όλους ότι σε ομοιοπαθητικά φάρμακα μπορεί να υπάρχουν μέχρι μικρές ποσότητες ακόμα και αρσενικού. Επίσης, και ο υδράργυρος αποτελεί και αυτός συστατικό ομοιοπαθητικών φαρμάκων (π.χ. χρησιμοποιείται μεταξύ άλλων και για το έλκος).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Απο τη σελιδα φίλων της κλασσικής ομοιοπαθητικής παραθετω το παρακατω:

 

 

 

# Είναι επικίνδυνα τα ομοιοπαθητικά φάρμακα ;

 

Ποτέ και σε καμμία περίπτωση. Κατά τη διαδικασία παρασκευής τους έχουν αραιωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να καταργηθεί οποιαδήποτε πιθανότητα παρενέργειας, ενώ αντίθετα έχει ενταθεί η θεραπευτική τους ικανότητα. Γι αυτό το λόγο τα ομοιοπαθητικά φάρμακα δίνονται και σε περιπτώσεις που άλλα φάρμακα αντενδείκνυνται, όπως η κύηση, η ηπατίτιδα, η βρεφική ηλικία κ.α.

 

# Πως παρασκευάζονται τα ομοιοπαθητικά φάρμακα;

 

Το ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι ουσία φυσικής προέλευσης φυτικής, ορυκτής ή σπανιότερα ζωικής, που έχει αραιωθεί πάρα πολύ και έχει υποστεί ομοιοπαθητική δυναμοποίηση δηλ. το ομοιοπαθητικό διάλυμα κατά τη διαδικασία της αραίωσης του έχει υποστεί και μια σειρά από κρούσεις (δονήσεις). Αυτή είναι λοιπόν όλη η ιστορία. Εχουμε δηλ. ένα διάλυμα με απειροελάχιστη δόση ουσίας φυσικής προέλευσης που έχει υποστεί δονήσεις. Δεν είναι ούτε προσμίξεις χημικών φαρμακευτικών ουσιών, ούτε προσμίξεις μιγμάτων βοτάνων, ούτε τίποτε άλλο. Πρόκειται για μία απόλυτη φυσική κατεργασία μιας φυσικής ουσίας. Μέσω της διαδικασία της δυναμοποίησης ακόμη και ουσίες που στη φυσική τους μορφή είναι δηλητηριώδεις όπως π.χ. συμβαίνει με ορισμένα φυτά, μετά την ομοιοπαθητική κατεργασία τους έχει απομακρυνθεί κάθε πιθανότητα τοξικής δράσης στον οργανισμό. Και αυτό δεν είναι μία απλή εικασία. Είναι παρατήρηση με ιστορία 200 χρόνων, είναι παρατήρηση που έγινε στα εκατομμύρια ασθενείς που ακολούθησαν ή ακολουθούν ομοιοπαθητική αγωγή. Διαβάσετε περισσότερα για τη διαδικασία παρασκευής των ομοιοπαθητικών φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Ο υδράργυρος αραιωμένος δηλαδή δεν είναι επικίνδυνος; Εσύ θα έπαιρνες ομοιοπαθητικό φάρμακο για το έλκος με αραιωμένο υδράργυρο χωρίς δεύτερη σκέψη;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Mercurious Corrosivus

Παράγεται από τον διχλωριούχο υδράργυρο. Ως ομοιοπαθητικό φάρμακο χρησιμοποιείται κυρίως σε καταστάσεις που αφορούν τους βλενογόννους. Εξελκώσεις. Καταστάσεις που χαρακτηρίζονται από έντονα καυστικές, διαβρωτικές εκκρίσεις και έντονο τεινισμό. Επιδείνωση τη νύχτα. Φαρυγγίτιδα ή έλκη με έντονους καυστικούς πόνους. Κολίτιδα ή δυσεντερία με συνεχή και επώδυνη τάση προς κένωση. Κυστίτιδα.

 

Mercurius Iodatus Flavus

Παράγεται από τον ιωδιούχο υδράργυρο (Protoiodatus). Ως ομοιοπαθητικό φάρμακο χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις με συμπτωματολογία παρόμοια του Mercury solubilis, όπου υπάρχει όμως σαφής δεξιά εντόπιση των συμπτωμάτων, ειδικά σε φαρυγγίτιδα, αλλά και οτίτιδα, αμυγδαλίτιδα, κλπ. Επίσης και σε νευραλγίες της δεξιάς πλευράς του σώματος. Διογκωμένοι αδενες και χαρακτηριστικό παχύ επίχρισμα γλώσσα

 

Mercurius Iodatus Ruber

Παράγεται από τον ιωδιούχο υδράργυρο (Biniodatus). Χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις με συμπτωματολογία παρόμοια του Mercury solubilis, όπου υπάρχει όμως σαφής αριστερή εντόπιση των συμπτωμάτων, ειδικά σε φαρυγγίτιδα, αλλά και οτίτιδα, αμυγδαλίτιδα, κλπ. Επίσης και σε νευραλγίες της αριστερής πλευράς του σώματος. Διφθερίτιδα και εξελκώσεις στο φάρυγγα, με διογκωμένους αδένες.

 

Mercurius Solubilis

To Mercurious solulibis (ή απλώς Mercury) παρασκευάζεται από τον υδράργυρο (Hg). Ταιριάζει σε άτομα που παρουσιάζουν σιελλόροια, έχουν διάφορα προβλήματα με το στόμα-δόντια τους, δύσοσμες εκκρίσεις, έλκη, σύφιλη, κλειστοί χαρακτήρες. Χρησιμοποιείται συχνά σε άτομα που έχουν δηλητηριαστεί από υδράργυρο (όπως για παράδειγμα από εμβόλια που περιέχουν αυξημένες ποσότητες thimerosal / thiomerosal ή ανάλογα σύμπλοκα υδραργύρου

 

 

Ναι θα επαιρνα οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό σκεύασμα χωρις κανενα ενδοιασμό.

Τα φαρμακα αυτα δινονται δυο αιώνες και εχουν χρησιμοποιηθεί οι ουσιες απο την αρχαιότητα. Τα συνθετικά φαρμακα απο την άλλη δεν αποβάλλονται ευκολα απο τον οργανισμό και μένουν για χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια έχω αρχίσει και ανησυχώ...Ρώτησα και άλλον γιατρό και πάλι μου είπε να μην κάνω τίποτα...Βλπεω όμως ότι σε πολλές απο εσάς το συστησαν!!Τι να κάνουμε οταν και οι ιδιοι οι γιατροι διαφωνουν μεταξύ τους??

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι θα επαιρνα οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό σκεύασμα χωρις κανενα ενδοιασμό.

Τα φαρμακα αυτα δινονται δυο αιώνες και εχουν χρησιμοποιηθεί οι ουσιες απο την αρχαιότητα. Τα συνθετικά φαρμακα απο την άλλη δεν αποβάλλονται ευκολα απο τον οργανισμό και μένουν για χρονια.

 

Πρόσφατα μετά απο μια αφαίρεση σφραγίσματος υδραργύρου το έψαξα πάρα πολύ το θέμα με τον υδράργυρο. Από όλες τις πλευρές. Καποια στιγμή, όταν διαπίστωσα ότι η ομοιοπαθητική από τη μια είναι κατά του υδραργύρου αλλά από την άλλη τον χρησιμοποιεί σε σκευάσματα, απογοητεύτηκα.

Τις απόψεις περί αραιωμένων ουσιών κλπ τις είχα διαβάσει και εγώ απλά ομολογώ ότι δεν πείστηκα. Όταν μιλάμε για το στοιχείο υδράργυρος, δεν υπάρχει κακός και καλός, φυτικός και συνθετικός.

 

Τέλος πάντων, ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του τρόπο σκέψης και τις δικές του αντιλήψεις. Σε καμιά περίπτωση δεν έχω σκοπό να σου αλλάξω γνώμη απλά νιώθω την ανάγκη να εκφράσω και εγώ τη δική μου άποψη.

Καλή συνέχεια!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Marandik μου το ερωτημα σου ειναι λογικό αλλα δεν ειμαι προσωπικά σε θέση να σου απαντήσω. Ειμαι σιγουρη οτι ενας ομοιοπαθητικός θα μας εδινε την σωστή απαντηση αλλα δυστυχως δεν μου βρισκεται κανενας προχειρος :)....και ο δικός μας ειναι απιστευτα πολυάσχολος για να τον πάρω και να τον ρωτησω....θα το εχω ομως υπόψη μου και θα προσπαθησω να παρω μια απαντηση εν καιρω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...