Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Προφανώς υπάρχει και τριπλό. Αυτό κάναμε εμείς.

Πάντως δεν είχαμε καμία παρενέργεια.

Γνωρίζετε αν υπάρχει καμία αλλη διαφορά σε αυτα τα δύο εμβολια εκτός του ονόματος ; δε μιλαω γι το priorix που είναι και για ανεμοβλογιά. Διαβασα σε κάποιο σχόλιο απο τις πρωτες σελιδες που λεει ότι σε κάποιο απο τα δυο είναι κάποιο συντηρητικό που βλαπτει. Ισχυει κατι τέτοιο; είναι κάποιο καλύτερο απο το αλλο; ή είναι απλα οποιο επιλέξει ο παιδίατρος λογω συμφερόντων η οχι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mikraki2207 said:

Γνωρίζετε αν υπάρχει καμία αλλη διαφορά σε αυτα τα δύο εμβολια εκτός του ονόματος ; δε μιλαω γι το priorix που είναι και για ανεμοβλογιά. Διαβασα σε κάποιο σχόλιο απο τις πρωτες σελιδες που λεει ότι σε κάποιο απο τα δυο είναι κάποιο συντηρητικό που βλαπτει. Ισχυει κατι τέτοιο; είναι κάποιο καλύτερο απο το αλλο; ή είναι απλα οποιο επιλέξει ο παιδίατρος λογω συμφερόντων η οχι; 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σας απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Προφανώς υπάρχει και τριπλό. Αυτό κάναμε εμείς.

Πάντως δεν είχαμε καμία παρενέργεια.

 

Ναι, εννοείται. Υπάρχει το priorix, το αντίστοιχο του mmr δηλαδή και το priorix tetra, που ανέφερα προηγουμένως.

πρίν από 20 λεπτά , Mikraki2207 είπε:

Γνωρίζετε αν υπάρχει καμία αλλη διαφορά σε αυτα τα δύο εμβολια εκτός του ονόματος ; δε μιλαω γι το priorix που είναι και για ανεμοβλογιά. Διαβασα σε κάποιο σχόλιο απο τις πρωτες σελιδες που λεει ότι σε κάποιο απο τα δυο είναι κάποιο συντηρητικό που βλαπτει. Ισχυει κατι τέτοιο; είναι κάποιο καλύτερο απο το αλλο; ή είναι απλα οποιο επιλέξει ο παιδίατρος λογω συμφερόντων η οχι; 

 

Γκούγκλαρέ το και δες εκεί που λέει συστατικά. Μπορείς να τα συγκρίνεις.

Επίσης, μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο, ειδικά αν είναι ιδιώτης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lisbet είπε:

 

Ναι, εννοείται. Υπάρχει το priorix, το αντίστοιχο του mmr δηλαδή και το priorix tetra, που ανέφερα προηγουμένως.

 

Γκούγκλαρέ το και δες εκεί που λέει συστατικά. Μπορείς να τα συγκρίνεις.

Επίσης, μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο, ειδικά αν είναι ιδιώτης.

Κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ένας μύθος ότι το MMR περιέχει υδράργυρο. Το οποίο δεν είναι αλήθεια και ούτε ίσχυε ποτέ για το συγκεκριμένο εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Lisbet είπε:

 

Ναι, εννοείται. Υπάρχει το priorix, το αντίστοιχο του mmr δηλαδή και το priorix tetra, που ανέφερα προηγουμένως.

 

Γκούγκλαρέ το και δες εκεί που λέει συστατικά. Μπορείς να τα συγκρίνεις.

Επίσης, μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο, ειδικά αν είναι ιδιώτης.

 

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ένας μύθος ότι το MMR περιέχει υδράργυρο. Το οποίο δεν είναι αλήθεια και ούτε ίσχυε ποτέ για το συγκεκριμένο εμβόλιο.

 Ακριβώς αυτό που λεει η @ΑΡΓΚειχα ακούσει. Ευχαριστώ πολύ, το εψαξα και δεν βρηκα τίποτα αρα μάλλον δεν ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Γνωρίζετε αν υπάρχει καμία αλλη διαφορά σε αυτα τα δύο εμβολια εκτός του ονόματος ; δε μιλαω γι το priorix που είναι και για ανεμοβλογιά. Διαβασα σε κάποιο σχόλιο απο τις πρωτες σελιδες που λεει ότι σε κάποιο απο τα δυο είναι κάποιο συντηρητικό που βλαπτει. Ισχυει κατι τέτοιο; είναι κάποιο καλύτερο απο το αλλο; ή είναι απλα οποιο επιλέξει ο παιδίατρος λογω συμφερόντων η οχι; 

Η μόνη διαφορά είναι οι εταιρείες.Απλα με οποιο ξεκινήσεις αυτό θα κάνεις και τη δεύτερη φορά.Υποτιθεται ότι πλέον τα εμβόλια είναι απαλλαγμένα από βλαπτικά συστατικά.Αλλα και πάλι ποτέ δεν ξέρεις....Σιγουρα πάντως ζυγίζεις το ρισκο με το όφελος.Εμενα ας πούμε η δεύτερη μου κόρη λόγω σπασμών έπρεπε να κάνει τη δεύτερη δόση του mmr μετά τα 6.Παρ ολαυτα επειδη υπήρξε μια μικρή έξαρση της νόσου ,της το έκανε τελικά στα 4.Ευτυχως η δεύτερη δόση δεν είχε παρενέργειες.Απλα πριν το κάνει ο παιδίατρος μου και στα δύο μου μωρά έκανε ένα ερωτηματολόγιο για την ψυχοκινητική τους εξέλιξη.

Πόσο μηνών είναι το μωράκι σου;

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2020 at 8:01 ΜΜ, Thean είπε:

Η μόνη διαφορά είναι οι εταιρείες.Απλα με οποιο ξεκινήσεις αυτό θα κάνεις και τη δεύτερη φορά.Υποτιθεται ότι πλέον τα εμβόλια είναι απαλλαγμένα από βλαπτικά συστατικά.Αλλα και πάλι ποτέ δεν ξέρεις....Σιγουρα πάντως ζυγίζεις το ρισκο με το όφελος.Εμενα ας πούμε η δεύτερη μου κόρη λόγω σπασμών έπρεπε να κάνει τη δεύτερη δόση του mmr μετά τα 6.Παρ ολαυτα επειδη υπήρξε μια μικρή έξαρση της νόσου ,της το έκανε τελικά στα 4.Ευτυχως η δεύτερη δόση δεν είχε παρενέργειες.Απλα πριν το κάνει ο παιδίατρος μου και στα δύο μου μωρά έκανε ένα ερωτηματολόγιο για την ψυχοκινητική τους εξέλιξη.

Πόσο μηνών είναι το μωράκι σου;

Είναι ακόμα 10 μηνων. Απλώς διάβασα τυχαια το θέμα και μου κίνησε τη περιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εμείς που κάναμε το mmr προχθές και εγώ είμαι έγκυος και δεν έχω περάσει ιλαρα κινδυνεύω δλδ?Έχω αγχωθεί πολύ τώρα, θα εκτιμούσα αν μου απαντούσε κάποια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Γιατί να κινδυνεύεις;

Διάβασα ότι κάποιοι παιδίατροι απαγορεύουν το συγκεκριμένο εμβόλιο σε εγκυμονουσες μητέρες,λόγω του ότι υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης του εμβρύου με σοβαρές νευρολογικές διαταραχές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@maria16heraklion Εννοείς αν κινδυνεύεις να κολλήσεις από το στέλεχος του ιού που περιέχει το εμβόλιο; Κανείς δεν κινδυνεύει από αυτό. 

Κινδυνεύεις αν έρθεις σε επαφή με παιδάκι που έχει ιλαρά. Ο γυναικολόγος σου ξέρει ότι δεν την έχεις περάσει; Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις μαζί του. Συνήθως γίνονται και εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν η έγκυος έχει αντισώματα. Σου είπε να τις κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ρώτησα το γυναικολόγο μου γιατί δεν γνώριζα και το εμβόλιο έγινε τώρα.Αντισωματα δεν ξέρω αν έχω,πάντως το εμβολιο mmr το είχα κάνει μικρή.Διαβασα διαφορα όμως και τρομοκρατηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Αφού έχεις κάνει το εμβόλιο, έχεις αντισώματα στην ιλαρά. Δεν πρόκειται να αρρωστήσεις ακόμα κι αν έρθεις σε επαφή με κάποιον άρρωστο. Αυτή είναι η δουλειά του εμβολίου.

 

Συνήθως οι έγκυες κάνουν εξετάσεις για να βεβαιωθεί ο γυναικολόγος ότι υπάρχουν αντισώματα. Εγώ τις έκανα γιατί περιλαμβάνονταν στο πακέτο των εξετάσεων που δίνει ο γιατρός μου για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, παρόλο που το είχα κάνει το MMR μικρή. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου αν θέλεις να νιώθεις πιο ήσυχη. 

 

Σε ό,τι αφορά το εμβόλιο που έκανε τώρα το μικρό σου, κανείς δεν κινδυνεύει από αυτό. Τα εμβόλια περιέχουν ένα αποδυναμωμένο στέλεχος του ιού, ίσα-ίσα για να πάρει ο οργανισμός μια γεύση και να σχηματίσει αντισώματα. Αυτό το στέλεχος είναι τόσο ελαφρύ, που δεν απειλεί κανέναν, ούτε καν το ίδιο το παιδί. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα ιλαράς στο παιδί, πόσο μάλλον να κάνει το παιδί να κολλήσει τους γύρω του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira said:

ΟΚ. Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Αφού έχεις κάνει το εμβόλιο, έχεις αντισώματα στην ιλαρά. Δεν πρόκειται να αρρωστήσεις ακόμα κι αν έρθεις σε επαφή με κάποιον άρρωστο. Αυτή είναι η δουλειά του εμβολίου.

 

Συνήθως οι έγκυες κάνουν εξετάσεις για να βεβαιωθεί ο γυναικολόγος ότι υπάρχουν αντισώματα. Εγώ τις έκανα γιατί περιλαμβάνονταν στο πακέτο των εξετάσεων που δίνει ο γιατρός μου για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, παρόλο που το είχα κάνει το MMR μικρή. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου αν θέλεις να νιώθεις πιο ήσυχη. 

 

Σε ό,τι αφορά το εμβόλιο που έκανε τώρα το μικρό σου, κανείς δεν κινδυνεύει από αυτό. Τα εμβόλια περιέχουν ένα αποδυναμωμένο στέλεχος του ιού, ίσα-ίσα για να πάρει ο οργανισμός μια γεύση και να σχηματίσει αντισώματα. Αυτό το στέλεχος είναι τόσο ελαφρύ, που δεν απειλεί κανέναν, ούτε καν το ίδιο το παιδί. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα ιλαράς στο παιδί, πόσο μάλλον να κάνει το παιδί να κολλήσει τους γύρω του.

 

 

Συμπτώματα ιλαρας μπορεί να προκαλέσει στο παιδι το εμβολιο μετά από κάποιες μέρες μπορεί να ανεβάσει πυρετό και να βγάλει εξανθημα. Αλλά αυτό δεν είναι μεταδοτικο και ούτε κινδυνεύει η μαμά. Στην αρχή είχα καταλάβει ότι η έγκυος έκανε το εμβόλιο και τρόμαξα γιατί απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη αλλά φυσικά αν το έκανε το παιδί δεν κινδυνεύει από κάτι ή μαμά.

On 2/26/2021 at 4:48 PM, maria16heraklion said:

Διάβασα ότι κάποιοι παιδίατροι απαγορεύουν το συγκεκριμένο εμβόλιο σε εγκυμονουσες μητέρες,λόγω του ότι υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης του εμβρύου με σοβαρές νευρολογικές διαταραχές...

Ε ναι σε έγκυες απαγορεύεται αλλά δεν το έκανες εσυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τελικα ο μικρός έκανε το εμβόλιο proquad,ισοδύναμο με το mmr απλά αυτό περιλαμβάνει και την ανεμοβλογια. Μπήκα και διάβασα τις οδηγίες χρήσης του συγκεκριμένου εμβολίου και λέει όντως ότι αντεδεικνυται σε παιδιά που έρχονται σε επαφή με εγκύους. Βέβαια αναφέρει ότι η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος οικείος είναι σπάνια..Τώρα απλά εύχομαι να πάνε όλα καλά. Τα μόνο αντισώματα που ξέρω ότι έχω σίγουρα είναι της ερυθράς, καθώς μου γράφει κάθε 2μηνο ο γυναικολόγος τη συγκεκριμένη εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα στις μανούλες του φόρουμ .

Είμαι καινούρια και δεν βρήκα κάπου το θέμα οπότε συγχωρήστε με αν υπάρχει ήδη.

Το δεύτερο παιδάκι μου κοριτσάκι είναι 11 μηνών τώρα και σε λίγο θα πρέπει να κάνουμε το mmr .

Φοβάμαι και δυστάζω να πώ την αλήθεια γιατί ο γιός μου 6 ετών σχεδόν μου εμφάνισε αυτοάνοσο . Και μου είπαν πως ίσως οφείλεται σε αυτό το εμβόλιο .

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος αυτά τα εμβόλια να μην γίνουν μαζί αλλά ένα ένα ? 

Το χει κάνει κάποια μανούλα έτσι? 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αφήσω την μικρή μου εκτεθειμένη σε μια απο αυτές τις ασθένειες .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Μimi είπε:

Καλησπέρα στις μανούλες του φόρουμ .

Είμαι καινούρια και δεν βρήκα κάπου το θέμα οπότε συγχωρήστε με αν υπάρχει ήδη.

Το δεύτερο παιδάκι μου κοριτσάκι είναι 11 μηνών τώρα και σε λίγο θα πρέπει να κάνουμε το mmr .

Φοβάμαι και δυστάζω να πώ την αλήθεια γιατί ο γιός μου 6 ετών σχεδόν μου εμφάνισε αυτοάνοσο . Και μου είπαν πως ίσως οφείλεται σε αυτό το εμβόλιο .

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος αυτά τα εμβόλια να μην γίνουν μαζί αλλά ένα ένα ? 

Το χει κάνει κάποια μανούλα έτσι? 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αφήσω την μικρή μου εκτεθειμένη σε μια απο αυτές τις ασθένειες .

Ε τον παιδιατρο ρωτα τι εταιρείες τα κυκλοφορούν.  Παλιότερα υπήρχε κ άλλη εταιρεία με ξεχωριστά εμβολια αλλα δεν ξέρω αν έχει σταματήσει. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Μimi said:

Καλησπέρα στις μανούλες του φόρουμ .

Είμαι καινούρια και δεν βρήκα κάπου το θέμα οπότε συγχωρήστε με αν υπάρχει ήδη.

Το δεύτερο παιδάκι μου κοριτσάκι είναι 11 μηνών τώρα και σε λίγο θα πρέπει να κάνουμε το mmr .

Φοβάμαι και δυστάζω να πώ την αλήθεια γιατί ο γιός μου 6 ετών σχεδόν μου εμφάνισε αυτοάνοσο . Και μου είπαν πως ίσως οφείλεται σε αυτό το εμβόλιο .

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος αυτά τα εμβόλια να μην γίνουν μαζί αλλά ένα ένα ? 

Το χει κάνει κάποια μανούλα έτσι? 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αφήσω την μικρή μου εκτεθειμένη σε μια απο αυτές τις ασθένειες .

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αυτά τα εμβόλια ξεχωριστά. Περαστικά στον γιο σου εύχομαι, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας!!!! Ειμαι νέα μανούλα και έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών. Ψάχνοντας πληροφορίες για τα εμβόλια που κάνουμε έπεσα τυχαία στο mmr (ερυθρά-ιλαρά-παρωτιτιδα) το οποίο μου έχει γράψει η παιδίατρος ότι θα το κάνουμε στους 15 μήνες, όμως διάβασα ότι έχει παρενέργειες και ότι ίσως προκαλεί και αυτισμό . Πότε το κάνατε εσείς; γιατί λέω μήπως το καθυστερήσουμε λίγο και το κάνουμε πχ στα 2 χρονια… θα το συζητήσω και μαζί της αλλά ήθελα να ακούσω και άλλες εμπειρίες! Δεν ξέρω .. έχω προβληματιστεί λίγο… 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

 

Καλησπέρα σας και να σας ζήσει το μωράκι σας. Ως νέα μαμά είναι φυσικό να ανησυχείτε.

 

Όλα τα εμβόλια και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες. Το ίδιο και η νόσηση από τις ασθένειες από τις οποίες μας προστατεύουν. Έχετε υπόψη όμως ότι όλα όσα είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού, έχουν αξιολογηθεί πλήρως, από επιστημονικές επιτροπές, δεκαετίες τώρα και έχει τεκμηριωθεί ότι τα οφέλη τους είναι απείρως περισσότερα των όποιων παρενεργειών.

 

Γενική συμβουλή για να έχετε ένα ήρεμο κεφάλι: Πληροφορίες για εμβόλια λαμβάνουμε μόνο από τα φυλλάδια των φαρμάκων, το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και τον γιατρό/ους που μας παρακολουθεί. Όχι από διαφημίσεις, όχι από τυχαία άρθρα, όχι από τη φίλη, γειτόνισσα κλπ. Οτιδήποτε άλλο είναι έως και επικίνδυνο. 

 

Ειδικότερα για αυτό που ρωτάτε, η πληροφορία που έχετε σύνδεση του MMR με αυτισμό είναι εντελώς λανθασμένη, αποτελεί μύθο και έχει καταρριφθεί.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Και γω αυτό σκεφτόμουν αλλά με τόσα που διάβασα αγχώθηκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...