Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MMR ΚΑΙ COVID19. ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΌ ΤΟ MMR


Maonoki

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

είχα πάρει την απάντηση ότι αν δεν υπήρχε καθόλου πυρετός, επειδή το εμβόλιο είναι ευαίσθητο στη μη σωστή αποθήκευση, θα υποψιαζόταν ότι μπορεί να έχει απενεργοποιηθεί και να μην έπιασε καν, οπότε θεωρούσε εξαιρετικό σημάδι την αντίδραση στην πρώτη δόση.

 

Ωχ αλήθεια; Θα αρχίσουμε να ανησυχούμε τώρα και αν ΔΕΝ κάνουν παρενέργειες! :-P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Ωχ αλήθεια; Θα αρχίσουμε να ανησυχούμε τώρα και αν ΔΕΝ κάνουν παρενέργειες! :-P

Όταν είχα ρωτήσει τη θεία μου αν στέκει αυτό, ως παιδίατρο, μου είχε απαντήσει "γιατί νομίζεις ότι σε πηγαίναμε στην Υγειονομική Σχολή (γωνία,Αλεξάνδρας-Β. Σοφίας) να εμβολιαστείς μικρή; Για να είμαστε σίγουροι" και όντως θυμάμαι ότι όλα τα εμβόλια μέχρι και την εφηβεία τα έχω κάνει εκεί. Ελπίζω ότι στις μέρες, η διαδικασία μεταφοράς είναι πιστοποιημένη και όχι στην κατάσταση που είχαμε το 80. Αρκεί να μην πάρει ο γονιός το εμβόλιο και το πάει στον γιατρό μέσα στην σακούλα με τα ψώνια.

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Ωχ αλήθεια; Θα αρχίσουμε να ανησυχούμε τώρα και αν ΔΕΝ κάνουν παρενέργειες! :-P

Πω πω! Εμένα πάντως μου είχε πει ότι δεν εμφανίζουν όλα τα παιδιά αντίδραση από το MMR και ελπίζω ότι χειριστηκαν σωστά την αποθήκευση και μεταφορά του. Άρα μην ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ωχ αλήθεια; Θα αρχίσουμε να ανησυχούμε τώρα και αν ΔΕΝ κάνουν παρενέργειες! :-P

Έλα ντε!! 

Οπότε άμα ανεβάσει πυρετό για καμιά 10ρια μέρες δεν τρέχει τίποτα!! 

Αν κάνει δε, και πυρετικους σπασμούς ένα παιδί, τότε ναι, μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι το εμβόλιο κάνει ΚΑΛΆ τη δουλειά του!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2020 at 2:20 ΠΜ, Maonoki είπε:

Καλησπέρα σε όλους τους νέους γονείς.. 

Διάβασα κάποια άρθρα από έγκυρες πηγές που αναφέρουν ότι το MMR πιθανότατα προστατεύει τα παιδιά από τη νοσηση του covid. 

Στα πλαίσια αυτά λοιπόν έπειτα πολλή σκέψη αποφάσισα να του το κάνω την άλλη βδομάδα, ενώ κανονικά θα το καθυστερούσα ακόμα έναν χρόνο.. 

Όμως αν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να προστατεύει το mmr (και συγκεκριμένα τα αντισώματα από την παρωτιτιδα) από τον covid, δε θέλω να περιμένω τόσο πολύ, νομίζω είναι μεγάλο ρίσκο με την πανδημία. 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω επειδή έχω αγχωθεί λίγο με αυτό το εμβόλιο, όσες μανούλες το κάνατε φέτος στα παιδάκια σας, αν υπήρχαν καθόλου παρενέργειες... Ή τα συνηθισμένα.. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. 

 

Παρενέργειες εμείς από το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν είχαμε, ούτε τις συνηθισμένες. Βασικά πυρετό τα δικά μου μόνο στο bexsero έχουν κάνει, σε κανένα άλλο.

 

Όταν λες παρενέργειες ειδικά φέτος τί εννοείς?

 

Την έχω δει κι εγώ αυτή την έρευνα και τί να πω...ελπίζω να έχει βάση. Και να μην έχει φτάσει το παιδί σε ηλικία να το κάνει λογικά δεν θα έχει θέμα να το κάνει νωρίτερα.

 

Edit: Τώρα είδα ότι θέλεις να το καθυστερήσεις. Στην θέση σου θα το έκανα άμεσα, όχι λόγω covid, λόγω της βασικής του χρησιμότητας και πιστεύω ότι ήδη έχεις καθυστερήσει αρκετά. Πραγματικά από παρενέργειες τίποτα δεν έχω να αναφέρω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maonoki είπε:

Βρε Γιοβαννα ευχαριστώ.

Έχουν λυσσάξει μιλάμε, λες και γράφω φανατικά υπέρ του αντιεμβολιαστικου κινήματος.

Που εν τω μεταξύ εδώ μέσα υπάρχουν ΤΌΣΑ μα τόσα άρθρα υπέρ του.

Κάποιες τις βαρέσει η κλεισούρα δεν εξηγείται αλλιώς!... 

Καλά κάνεις και δεν επιμένεις. Γιατί αυτό που σου είπε ο παιδίατρος σου μα τω Θεό, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ!!! Από κανένα γιατρό! Τουλάχιστον αστείο. 

Δεν το ήξερες;;

Φυσικά και μπορείς να μην κάνεις όλα τα εμβόλια με τη σειρά που θέτει ο παιδίατρος, μπορείς μάλιστα να μην του κάνεις και καθόλου γιατί απλά, δεν μπορεί να στο επιβάλλει κανεις!

 

 

 

Κανονικα ο νόμος το επιβάλλει. Απλά βρίσκουν γιατρούς που συμφωνούν και δηλώνουν ψέματα ότι τα έχουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Παρενέργειες εμείς από το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν είχαμε, ούτε τις συνηθισμένες. Βασικά πυρετό τα δικά μου μόνο στο bexsero έχουν κάνει, σε κανένα άλλο.

 

Όταν λες παρενέργειες ειδικά φέτος τί εννοείς?

 

Την έχω δει κι εγώ αυτή την έρευνα και τί να πω...ελπίζω να έχει βάση. Και να μην έχει φτάσει το παιδί σε ηλικία να το κάνει λογικά δεν θα έχει θέμα να το κάνει νωρίτερα.

Και εγώ όπως και πολλές άλλες ευχομαστε να έχει βάση αυτή η έρευνα...

Απλώς ρωτάω για να μάθω οι μανούλες που έκαναν φέτος το μμρ στα παιδάκια τους αν και τι παρενέργειες είχαν ή δεν είχαν. Μόνο αυτό.. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να είστε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki said:

Βρε Γιοβαννα ευχαριστώ.

Έχουν λυσσάξει μιλάμε, λες και γράφω φανατικά υπέρ του αντιεμβολιαστικου κινήματος.

Που εν τω μεταξύ εδώ μέσα υπάρχουν ΤΌΣΑ μα τόσα άρθρα υπέρ του.

Κάποιες τις βαρέσει η κλεισούρα δεν εξηγείται αλλιώς!... 

Καλά κάνεις και δεν επιμένεις. Γιατί αυτό που σου είπε ο παιδίατρος σου μα τω Θεό, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ!!! Από κανένα γιατρό! Τουλάχιστον αστείο. 

Δεν το ήξερες;;

Φυσικά και μπορείς να μην κάνεις όλα τα εμβόλια με τη σειρά που θέτει ο παιδίατρος, μπορείς μάλιστα να μην του κάνεις και καθόλου γιατί απλά, δεν μπορεί να στο επιβάλλει κανεις!

 

 

Κοίτα ήξερα ότι μπορείς να μην κάνεις εμβόλια στο παιδί σου εάν δεν θέλεις. Αλλά ότι αποφασίζεις ή έστω έχεις άποψη για το ποτε θα τα κάνει, δεν το ήξερα. Δεν ζω στην Ελλάδα, είναι αλλιώς το σύστημα μάλλον εδώ. Κάθε φορά που είχαν έλεγχο δηλαδή ήταν ενημέρωση ότι την επόμενη φορα θα κάνει το ταδε εμβόλιο γιατί αυτό έχει αποφασίσει ο εθνικός οργανισμός υγείας και that's how it is. Δεν υπήρχε δηλαδή ποτέ το ενδεχόμενο να μου αφήσουν περιθώριο γνώμης, ότι κανονικά  γίνεται σ αυτή την ηλικία, να το κάνουμε αν είναι και στο παιδί. Δεν το έθιξα ποτέ όμως, οπότε δεν ξέρω κιολας την αντίδραση που θα είχα. Ξέρω πάντως ότι από τον παιδικό ζητάνε ενημέρωση για το αν ακολουθεί το πρόγραμμα εμβόλιασμου και εάν δεν το κάνει έχουν το δικαίωμα να μην το δεχτούν, οπότε είναι λίγο μονόδρομος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κανονικα ο νόμος το επιβάλλει. Απλά βρίσκουν γιατρούς που συμφωνούν και δηλώνουν ψέματα ότι τα έχουν κάνει.

Έχω διαβάσει ότι πράγματι το κάνουν και εννοείται πως δε συμφωνώ με αυτή την πρακτική. 

Κάπου αλλού όμως (και εδώ! ) είχα διαβάσει επίσης ότι δεν υπάρχει νόμος που να λέει ότι αν το παιδί δεν είναι εμβολιασμενο δεν το δέχονται. 

Το είχα διαβάσει και εδώ κάπου αυτό, δε γνωρίζω αν αληθεύει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Καλά κάνεις και δεν επιμένεις. Γιατί αυτό που σου είπε ο παιδίατρος σου μα τω Θεό, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ!!! Από κανένα γιατρό! Τουλάχιστον αστείο. 

Τι είπα ότι είπε ο παιδίατρος μου; ότι ακολουθεί πιστά το πρόγραμμα εμβολιασμών. πού είναι το αστείο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τι είπα ότι είπε ο παιδίατρος μου; ότι ακολουθεί πιστά το πρόγραμμα εμβολιασμών. πού είναι το αστείο; 

Όχι. Αστείο είναι ότι επειδή ένα παιδί μπορεί να μην παρουσιάσει συμπτώματα από το εμβόλιο, τότε μπορεί να μην..... εχει λειτουργήσει σωστά! 

Προσπάθησε (στο λέω πάλι με όλη την καλοσύνη) πριν γράψεις να διαβάζεις τις ω απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των σχολείων, πρόσφατα εκδόθηκε απόφαση από το Συμβούλιο της Επικρατείας που δικαιώνει δημοτικό παιδικό σταθμό που αρνήθηκε την εγγραφή σε παιδί που δεν είχε ακολουθήσει το πρόγραμμα υποχρεωτικού εμβολιασμού. Είναι πολύ πρόσφατη και δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό το ακριβές περιεχόμενο και τα πραγματικά περιστατικά (δηλαδή εάν ήταν πλήρως ή μερικώς ανεμβολίαστο, αν είχε εμβόλια σε εκκρεμότητα, αν είχε καθυστερήσει κάποια κλπ), αλλά στους νομικούς κύκλους κυκλοφορεί ως απόφαση μελλοντικό πρόκριμα για αντίστοιχες περιπτώσεις. Επιφυλλάσσομαι όμως γιατί δεν την έχω διαβάσει.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Κάθε φορά που είχαν έλεγχο δηλαδή ήταν ενημέρωση ότι την επόμενη φορα θα κάνει το ταδε εμβόλιο γιατί αυτό έχει αποφασίσει ο εθνικός οργανισμός υγείας και that's how it is.

Μα δεν νομίζω ότι κ εδώ ισχύει κάτι διαφορετικό. υπάρχει πρόγραμμα κ οι γιατροί το ακολουθούν χωρίς να ζητούν τη γνώμη των γονέων (!!!) εξατομικεύοντας αν υπάρχει κάποιος λόγος που κρίνουν εκείνοι με ιατρικά κριτήρια.

Just now, Maonoki είπε:

Όχι. Αστείο είναι ότι επειδή ένα παιδί μπορεί να μην παρουσιάσει συμπτώματα από το εμβόλιο, τότε μπορεί να μην..... εχει λειτουργήσει σωστά! 

Προσπάθησε (στο λέω πάλι με όλη την καλοσύνη) πριν γράψεις να διαβάζεις τις ω απαντήσεις

μα δεν το είπα εγω αυτό!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα δεν νομίζω ότι κ εδώ ισχύει κάτι διαφορετικό. υπάρχει πρόγραμμα κ οι γιατροί το ακολουθούν χωρίς να ζητούν τη γνώμη των γονέων (!!!) εξατομικεύοντας αν υπάρχει κάποιος λόγος που κρίνουν εκείνοι με ιατρικά κριτήρια.

μα δεν το είπα εγω αυτό!!! 

Α! Ο ΑΡΓΚ θα το είπε τότε! Μοιάζουν οι απαντήσεις σας και μπερδεύτηκα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Α! Ο ΑΡΓΚ θα το είπε τότε! Μοιάζουν οι απαντήσεις σας και μπερδεύτηκα!! 

Ναι είμαστε οι παράλογες που θεωρούν ότι για τα εμβόλια αποφασίζουν οι γιατροί και όχι τα forum :razz: :grin:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψέματα, τώρα που το θυμάμαι με είχαν ρωτήσει την "γνώμη" μου για ένα εμβόλιο, για το MMR. Αλλά και πάλι με ρώτησαν εάν θα ταξιδεψουμε στο διάστημα 12 - 15 μηνών, για να το κάνουν στους 12 μήνες αντί για τους 15. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι είμαστε οι παράλογες που θεωρούν ότι για τα εμβόλια αποφασίζουν οι γιατροί και όχι τα forum :razz: :grin:

Αν μιλάς γι αυτό καλή μου σου λέω για 1000στη φορά ότι δεν είστε παράλογες. 

Παράλογες είστε γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνετε αυτά που διαβάζετε δυστυχώς. 

Just now, Chrysoum είπε:

Ψέματα, τώρα που το θυμάμαι με είχαν ρωτήσει την "γνώμη" μου για ένα εμβόλιο, για το MMR. Αλλά και πάλι με ρώτησαν εάν θα ταξιδεψουμε στο διάστημα 12 - 15 μηνών, για να το κάνουν στους 12 μήνες αντί για τους 15. 

Αν βγάζεις εσύ νόημα από τα γραφόμενά σου καλώς... Πάμε πάσο!.. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα δεν το έκαναν οι σημερινοί σαραντάρηδες, δεν ξέρω για τους τριαντάρηδες. Προ του MMR το εμβόλιο για τις μαγουλάδες δεν ήταν υποχρεωτικό και από όσο φαίνεται δεν το έκανε ο κόσμος. Και όσοι έχουν εμβολιαστεί παλιά με το MMR λογικά δεν έχουν ανοσία, γιατί αρχικά θεωρούταν ότι μία δόση αρκεί και τελικά χρειάζεται και δεύτερη. Κάπου στη δεκαετία του 90 πρέπει να άρχισε να γίνεται σωστά αλλά πότε, δεν το γνωρίζω.

Κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα, αλλά όχι, η ιλαρά είναι πολύ σοβαρότερη από την ανεμοβλογιά, το ποσοστό νοσηλείας είναι 50%. Αν και οπτικά μοιάζουν, καμία σχέση σε κίνδυνο. Το έψαξα όταν το γράφαμε χτες, και η ιλαρά θεωρείται ιδιαίτερα επικίνδυνη για παιδιά κάτω των 5 ετών, και εκτός από μεγάλο κίνδυνο πνευμονίας (25% θνησιμότητα σε αναπτυσσόμενες χώρες) έχει και ένα κίνδυνο για εγκεφαλίτιδα :( Και όσο εξωφρενικό και αν σας ακούγεται, προ της καθιέρωσης του εμβολιασμού υπήρχαν 6 εκατομμύρια θάνατοι το χρόνο!

Το έχουν κάνει το mmr οι σαρανταρηδες. Με την μια δόση πιθανότατα έχεις ανοσια οπότε πιθανότατα αρκεί. Με την δεύτερη δόση απλώς οι πιθανότητες αυξάνουν 

Just now, ΑΡΓΚ said:

Για να να πω και την δικη μου (αχρηστη σε τοσο μικρο στατιστικο δειγμα) εμπειρια, και τα 3 μου παιδια, μια εβδομαδα μετα το ΜΜR ανεβασαν πυρετο 39-40, η ανιψια μου επισης και εκανε πυρετικους σπασμους για το οποιο και νοσηλευτηκε. H παιδίατρός μας μας είχε ενημερώσει και μάλιστα όταν σαν νέα μαμά είχα ανησυχήσει με το πρώτο σαραντάρι, είχα πάρει την απάντηση ότι αν δεν υπήρχε καθόλου πυρετός, επειδή το εμβόλιο είναι ευαίσθητο στη μη σωστή αποθήκευση, θα υποψιαζόταν ότι μπορεί να έχει απενεργοποιηθεί και να μην έπιασε καν, οπότε θεωρούσε εξαιρετικό σημάδι την αντίδραση στην πρώτη δόση.

Ισχύει και αυτό πολλοί γιατροί θεωρούν ότι δεν έχει πιάσει καλά το mmr αν δεν κάνει κάποια αντίδραση. Δεν ξέρω αν στην πραγματικότητα είναι βασιμη αυτή η ανησυχια ομως

Just now, little lamb said:

 

Κανονικα ο νόμος το επιβάλλει. Απλά βρίσκουν γιατρούς που συμφωνούν και δηλώνουν ψέματα ότι τα έχουν κάνει.

Εχεις σχετική νομοθεσία να παραθέσεις? Γιατί εξόσων γνωρίζω ο νόμος ορίζει μόνο της διφθεριτιδας ως υποχρεωτικό για την εγγραφή σε δημόσιο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν χρειάζεται τόση ειρωνεία. Απευθύνθηκες σε ένα δημόσιο φόρουμ, είναι λογικό να ακούσεις διάφορες απόψεις. Όσες δεν σε αφορούν και δεν σου αρέσουν, αγνόησε τες και κράτα μόνο ότι σε ικανοποιεί. Δεν χρειάζεται να πάρεις σβάρνα τους αγενείς χαρακτήρισμους.

 

Για την ιστορία, ούτε το πρώτο, ούτε και το τελευταίο ποστ είναι που εχει ξεφύγει από την αρχική ερώτηση. Μαλλον ο μέσος όρος.

Επίσης εάν θέλεις να έχεις την πιο έγκυρη ενημέρωση, χωρίς να σε εκνευρίζουν οι πειραγμένες από την κλεισούρα (δικά σου λεγόμενα) πάρε τηλέφωνο 5 γιατρούς, άκου τα λεγόμενα τους και βγάλε τα συμπεράσματα σου. 

Έχεις δίκιο!.... 

Όμως δεν καταλαβαίνω γιατί τόση λογοκρισία σε μια απλή ερώτηση. 

Αν γνώριζα έστω δύο παιδιατρους που να εμπιστεύομαι πραγματικά, ναι θα τους είχα ρωτήσει. 

Όμως δεν έχω στο περιβάλλον μου γιατρούς. 

Και δεν ρωτάω και για το αν θα το κάνω. Αυτό εξυπακούεται. 

Γι αυτό αναρωτιέμαι γιατί τόση αναστάτωση πχια!.. 

Στα πλαίσια αυτά λοιπόν, απλώς ρωτάω την εμπειρία που είχαν οι άλλες μαμάδες με το εμβόλιο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το έχουν κάνει το mmr οι σαρανταρηδες. Με την μια δόση πιθανότατα έχεις ανοσια οπότε πιθανότατα αρκεί.

 Ισχύει αυτό όπως φαίνεται.

 

Κι εγώ την πρώτη δόση μόνο έχω κάνει και όμως έχω αντισώματα. Είχα εξεταστεί όταν υπήρχε η έξαρση πριν λίγα χρόνια για να δω τί θα κάνω και ο γιατρός μου είχε πει ότι είμαι καλυμμένη βάσει των τιμών που έδειξαν οι εξετάσεις μου.

 

Γυρω στα 40 κι εγώ :?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 

Εχεις σχετική νομοθεσία να παραθέσεις? Γιατί εξόσων γνωρίζω ο νόμος ορίζει μόνο της διφθεριτιδας ως υποχρεωτικό για την εγγραφή σε δημόσιο σχολείο.

 

Όχι δεν έχω δει νομοθεσία, το υποθέτω επειδή κάποια λέγονται "υποχρεωτικά" και κάποια οχι. Αλλιώς γιατί λέγονται έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maonoki είπε:

Έχεις δίκιο!.... 

Όμως δεν καταλαβαίνω γιατί τόση λογοκρισία σε μια απλή ερώτηση. 

Αν γνώριζα έστω δύο παιδιατρους που να εμπιστεύομαι πραγματικά, ναι θα τους είχα ρωτήσει. 

Όμως δεν έχω στο περιβάλλον μου γιατρούς. 

Και δεν ρωτάω και για το αν θα το κάνω. Αυτό εξυπακούεται. 

Γι αυτό αναρωτιέμαι γιατί τόση αναστάτωση πχια!.. 

Στα πλαίσια αυτά λοιπόν, απλώς ρωτάω την εμπειρία που είχαν οι άλλες μαμάδες με το εμβόλιο αυτό. 

γενικα μην το περνεις κατακαρδα απλα ολοι την γνωμη τους λενε ειναι τροφη για σκεψη ολες οι γνωμες ακομα κ αν εχουν αποριες για την αποφαση σου αυτη να καθηστερησεις. 

παντως το συμπερασμα ειναι οτι οσες το εχουμε κανει περα απο λιγο πυρετο τιποτα αλλο δεν συνεβει οποτε κρατα αυτο που σε ενδιαφερει απο ολη την κουβεντα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

έχουν απομακρυνθεί δημοσιεύσεις που είναι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ.  

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Και να φοράς καπέλο από αλουμινόχαρτο μπορείς, και να περπατάς με την όπισθεν στο δρόμο. Δεν απαγορεύονται από κανέναν νόμο.

 

 

Δεν γνωρίζετε γιατρούς που να εμπιστεύεστε σε θέματα υγείας του παιδιού, δεν εμπιστεύεστε σε κάτι τόσο σοβαρό έναν τυχαίο γιατρό, αλλά μπαίνετε σε ένα φόρουμ με 10 άτομα να απαντάνε, εκ των οποίων μπορεί να έχετε δυο επιστήμονες σοβαρές καλοπροαίρετες μαμά, τρεις μαμάδες εντελώς αγράμματες και επίσης καλοπροαίρετες που δεν καταλαβαίνουν καν τι είναι το εμβόλιο, έναν βαρεστημένο 40άρη που μπήκε στο φόρουμ να παραστήσει τη μαμά μπας και βγάλει γκόμενα, δύο τρολ που σπάνε πλάκα λέγοντας βλακείες, και αυτό θα το εμπιστευτείτε; Γιατί προφανώς και δεν ξέρετε ποιοι είμαστε. 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό το ποστ καθώς και εσύ ή ίδια έχεις απευθυνθεί σε αυτό το φόρουμ για να ζητήσεις απόψεις και συμβουλές σε σοβαρά θέματα. Επίσης, προσωπικά θεωρώ το φόρουμ σοβαρό και "υψηλού επιπέδου" και για αυτό συμμετέχω κιόλας, αν εσυ θεωρείς ότι είναι μια "τρολλια" δεν καταλαβαίνω γιατί αναλωνεσαι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...