Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

MMR ΚΑΙ COVID19. ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΌ ΤΟ MMR


Maonoki

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Ωραία! Με το σκεπτικό αυτό, αν κάποια ανοίξει θέμα όπου ρωτάει πώς να διαχειριστεί τον θυμό του παιδιού της για το διαζύγιο της, θα της την λέμε που παίρνει διαζύγιο και θα εστιάζουμε εκεί, αφού το ανέφερε.. Επίσης αν κάποια ζητάει συμβουλές γιατί δυσκολεύεται να κοιμίσει το μωρό της επειδή σταμάτησε να θηλάζει, θα εστιάζουμε στο ότι σταμάτησε να θηλάζει. Αν κάποια μαμά μας λέει για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το παιδί της στον παιδικό, θα της την λέμε που το πήγε παιδικό (κάποια μέλη αυτό κάνουν ούτως ή άλλως). Πολύ λογικό.

 

Δεν είπα ΝΑ το κάνουμε αυτό, είπα ότι είναι αναμενόμενο κάποιοι να το κάνουν και αυτό. Αν λοιπόν συμβεί, δεν χρειάζεται να παίρνουμε τόσο προσωπικά τις απαντήσεις, να ανεβάζουμε τους τόνους ή να ειρωνευομαστε. Κι εμένα μου κακοφανηκε όταν είπε με ύφος διαχειριστριας "ανοίξτε άλλο θέμα αν θέλετε να συζητάτε αν ήταν υποχρεωτικο τη δεκαετία του 80" αλλά επειδή δεν θεωρώ ότι το φόρουμ είναι για εντάσεις και ξεκατινιασματα όσο κι αν νευρίασα το γύρισα σε χιούμορ "δεν λέμε για τη δεκαετία του 80 αλλά του 70. Ουπς ξέφυγα απ'το θέμα;" Χαλαρώστε λίγο, ένα φόρουμ για κουβεντουλα είναι, όταν θυμώνουμε δεν χρειάζεται να γράφουμε τέρατα, ή προσπερνάμε ή το γυρνάμε σε χιούμορ, δεν μαλλιοτραβιομαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Chrysoum said:

Εγώ σου λέω πως έχει δίκιο η θεματοθετρια που εκνευρίστηκε που ξέφυγε η συζήτηση. Έχει δίκιο που εκνευρίστηκε και που πήρε απαντήσεις που σχολίαζαν την προσωπική της απόφαση, ενώ δεν ζήτησε γνώμες πάνω σε αυτό. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την συμπεριφορά της και τον τρόπο που απαντούσε και χαρακτήριζε τους συνομιλητές της, μα είναι δυνατόν να λέει ότι είναι πειραγμένες από την κλεισούρα; και πόσα άλλα είπε που δεν τα θυμάμαι και έχουν διαγραφεί τώρα. Δηλαδή είναι σοβαρά πράγματα τώρα αυτά; Αφου τα διάβαζα και τα ξανά διάβαζα και έλεγα μα δεν μπορεί, είναι τρολ! Και εμένα με ειρωνευτηκε, ενω της απάντησα σε αυτό που ήθελε να μάθει εξαρχής και δεν πήρα θέση στο τι να κάνει με το εμβόλιο, μόνο οτι δεν γνώριζα ότι μπορείς να έχεις άποψη ως γονέας ποτε θα γινει. Και όταν είδα μετά την ειρωνεία, μου γύρισε το μάτι, λέω για ποιο λογο της απάντησα, για να με ειρωνεύεται; Εκεί λοιπόν για μένα προσωπικά χάνει το δίκιο της. Όταν φαιρεσαι εριστικα και ειρωνικά δεν μπορείς να περίμενεις τον σεβασμό των άλλων. 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Προφανώς για να είναι μπλοκαρισμένη η κοπέλα, ξέφυγε και θεωρήθηκε από τους διαχειριστές ότι είχε ανάρμοστη συμπεριφορά. Δεν ήταν η μόνο όμως. Όταν είσαι "άμαθη" εδώ, και έχεις εκρηκτικό χαρακτήρα και είσαι και αγχωμένος και αντί να σε βοηθήσουν σε ειρωνεύονται(οι παλιές έχουν μάθει να το κάνουν με τακτ)  και σου απαντάνε άσχετα από αυτά που ρώτησες ,  ναι μπορεί να χάσεις την υπομονή σου. Όχι ότι είναι σωστό, λιγότερο σωστό είναι όμως το να το χρεώνεται μόνο εκείνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, maripoz said:

 Προσωπικά και εμένα πιο αντιπροσωπευτικο μου φαίνεται ένα δείγμα εμπειριών γονιών στην ερώτηση αυτή πάρα η ξερή by the book απάντηση του γιατρού. Είναι κάποια εμπειρικα θέματα που οι γονείς απλά ξέρουν καλύτερα.

 

Η απάντηση του γιατρού δεν είναι "by the book". Είναι από την εμπειρία τη δική του και του κλάδου του, που σημαίνει μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες παιδιά σε βάθος δεκαετιών. Και προφανώς ασυγκρίτως εγκυρότερη με οτιδήποτε μπορεί να λέει κάθε μαμά ή μπαμπάς σε μια συζήτηση γύρω από ένα καφέ, μοιραζόμενος καλοπροαίρετα ίσως τις - λίγες- εμπειρίες του, αλλά αγνοώντας πλήρως τους λόγους και τις λογικές συνδέσεις από πίσω τους.

 

Κανένας γιατρός δεν είναι Θεός, αλλά καμία μανούλα επίσης. Ούτε και πολλές μαζί. Κι όποιος θέλει να "το ψάξει", καλό είναι να πάρει την εμπειρία απ'οπου μπορεί (όπως καλώς γίνεται εδώ μέσα), αλλά τουλάχιστον ας πάει μετά να το κουβεντιάσει με 5 ή 10 γιατρούς πριν αποφασίσει....Και είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι αυτό κάνουν, κανείς δεν παίζει με την υγεία του παιδιού του...απλώς να μην το φτάνουμε στο άλλο άκρο και να λέμε οτι ειναι αντιπροσωπευτικότερη η εμπειρία 5 γονιών από την εμπειρία ενός γιατρού.....χρήσιμη είναι, αλλά ούτε αντιπροσωπευτικότερη, ούτε και καθοριστική σε ζητήματα αμιγώς ιατρικά (όπως ΔΕΝ ειναι ο θηλασμός, η συμπεριφορά, ο παιδικός σταθμός κλπ.).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος οι παραθέσεις σου δείχνουν την εμμονή σου σε κάτι για το οποίο δεν μας ζητήθηκε άποψη. Τα ποστς αυτά θα ήταν κατάλληλα για ένα τόπικ με θέμα, "σκέφτομαι να καθυστερήσω το mmr διότι έχει ακουστεί ότι προκαλεί αυτισμό. Δεν το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου ή με κάποιο άλλο γιατρό. Ήθελα πρώτα να ακούσω τις δικές σας απόψεις." Εκεί ναι, θα ταίριαζαν.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

@Έσπερος οι παραθέσεις σου δείχνουν την εμμονή σου σε κάτι για το οποίο δεν μας ζητήθηκε άποψη. Τα ποστς αυτά θα ήταν κατάλληλα για ένα τόπικ με θέμα, "σκέφτομαι να καθυστερήσω το mmr διότι έχει ακουστεί ότι προκαλεί αυτισμό. Δεν το έχω συζητήσει με τον γιατρό μου ή με κάποιο άλλο γιατρό. Ήθελα πρώτα να ακούσω τις δικές σας απόψεις." Εκεί ναι, θα ταίριαζαν.

 

Όμως όταν διατυπώνεται σε φορουμ που το διαβάζει ο οποιοσδήποτε, μια άποψη του στιλ «για κάποιον λόγο φοβάμαι πολύ το mmr κ είχα αποφασίσει να το καθυστερήσω, αδιαφορώντας για τη σημασία του, αλλά τελικά ίσως κ α βοηθάει στον covid γι αυτο λέω να το κάνω», λογικό είναι αυτό να μην μείνει ασχολίαστο γιατί καταλαβαίνεις ποσο επικίνδυνο είναι το συμπέρασμα: μια παρέα μαμάδες ελαφρά τη καρδιά αφήνουν να αιωρούνται πεισωπικεσ απόψεις σε θέματα που κανονικά προηγούνται οι ειδικοί, κι όλα αυτά ειδικά για το συγκεκριμένο εμβόλιο που έχει πίσω αυτήν την προϊστπρθα αμφισβητήσεων. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Όμως όταν διατυπώνεται σε φορουμ που το διαβάζει ο οποιοσδήποτε, μια άποψη του στιλ «για κάποιον λόγο φοβάμαι πολύ το mmr κ είχα αποφασίσει να το καθυστερήσω, αδιαφορώντας για τη σημασία του, αλλά τελικά ίσως κ α βοηθάει στον covid γι αυτο λέω να το κάνω», λογικό είναι αυτό να μην μείνει ασχολίαστο γιατί καταλαβαίνεις ποσο επικίνδυνο είναι το συμπέρασμα: μια παρέα μαμάδες ελαφρά τη καρδιά αφήνουν να αιωρούνται πεισωπικεσ απόψεις σε θέματα που κανονικά προηγούνται οι ειδικοί, κι όλα αυτά ειδικά για το συγκεκριμένο εμβόλιο που έχει πίσω αυτήν την προϊστπρθα αμφισβητήσεων. 

Όχι δεν καταλαβαίνω, πραγματικά. Έχω εξηγήσει παραπάνω γιατί θα ήταν παράλογο να βγούν τέτοιου είδους συμπεράσματα, δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Επίσης η κοπέλα είναι μπλοκαρισμένη, οπότε δεν ξέρω πόσο σωστό είναι να συνεχίζουμε να την σχολιάζουμε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

γενικα μπορεις να πεις την αποψη χωρις να κρινεις την αποφαση του αλλου. κ φυσικα δεν πρεπει να αφηνονται υπονοουμενα οτι μια αποφαση την πηραμε χωρις να συμβουλευτουμε τον γιατρο μας επειδη διαβασαμε ενα φορουμ ή επειδη φοβομαστε ... αλλα αυτο μπορει να υποθει χωρις να θεωρησουμε χαζη την φοβια ή την αμφιβολια του αλλου ..

στο συγκεκριμενο θεμα οτι απλα ρωτα τον παιδιατρο αν μπορεις να το καθηστερησεις γιατι ειναι επικινδυνες οι ασθενειες αρκουσε...

μετα παρεκτραπηκαν τα πραγματα κ απο την θεματοθετρια που το πηρε πολυ προσωπικα ενω μια συζητηση κανουμε δεν χρειαζετε να τρελενομαστε επειδη ο αλλος μας ειπε κατι παραπανω .. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω ότι η Έσπερος πέταξε κάποιο υπονοούμενο ότι η μαονόκι δεν συμβουλεύτηκε γιατρό. Ίσα ίσα όπως φαίνεται στις παραθέσεις παραπάνω λέει ότι πιστεύει πως το έχει συζητήσει με το γιατρο. Ούτε την κατεκρινε που το καθυστερεί, ούτε την ειρωνεύτηκε, είπε απλά (πολλές φορές) ότι της κάνει εντύπωση σαν σκεπτικό. Όσο επίμονο κι αν ήταν, σίγουρα δεν ήταν προσβλητικο ή ειρωνικο. Η Μαονοκι ήταν λίγο "αυστηρή" με τα "ανοίξτε νέο θέμα" και "δεν έχετε τίποτα καλύτερο να κάνετε".

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να το συζητάμε παραπάνω, κυρίως από την στιγμή που η θεματοθέτρια δεν μπορεί να μπει η ίδια να γράψει έτσι ώστε να στηρίξει την αντίδραση της αυτή.

Όπως είπα και πιο πάνω ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται, κατά καιρούς και εγώ σε κάποια ποστ έχω την αίσθηση πως με ειρωνεύονται, άλλοτε καταλαβαίνω σωστά άλλοτε όχι, όταν παρανοώ ζητώ συγγνώμη και συνεχίζω την συζήτηση, όταν όμως ισχύει απλά δεν ασχολούμαι με το μέλος αυτό. Πολλά μέλη ανοίγουν θέμα ευελπιστώντας πως θα διαβάσουν απόψεις μόνο σύμφωνες με την δική τους, δεν περιμένουν τον αντίλογο ή παρεξηγούν την πρόθεση του άλλου μέλους που δεν συμφωνεί, αυτό φυσικά δεν έχει καμία λογική, ούτε έχει λογική να επιτίθεται κάποιος και να προσβάλει τον συνομιλητή του. Κατά την άποψη μου αν κάποιος δεν μπορεί να διαχειριστεί την διαφωνία καλύτερα να αποφεύγει να ανοίγει θέματα ή να μην λαμβάνει μέρος σε τέτοιου είδους συζητήσεις.

 

 

άσχετο αλλά εγώ τις καλύτερες συζητήσεις εδώ τις έχω κάνει με μέλη που διαφωνούμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb said:

Άσχετο αλλά πώς ξέρουμε ότι έχει μπλοκαριστεί και δεν μπορεί να γράψει; Γενικά το ρωτάω, πώς καταλαβαίνουμε κάτι τέτοιο;

Δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής, όμως η γιοβάννα είπε πως την μπλόκαραν οπότε υποθέτω πως για αυτό δεν μπορεί να γράψει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Άσχετο αλλά πώς ξέρουμε ότι έχει μπλοκαριστεί και δεν μπορεί να γράψει; Γενικά το ρωτάω, πώς καταλαβαίνουμε κάτι τέτοιο;

νομιζω οτι επειδη εσβησε ο συντ καποια μηνυματα υπαρχει καποια ποινη για μερικες μερες...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, chocolate_eater said:

 

Η απάντηση του γιατρού δεν είναι "by the book". Είναι από την εμπειρία τη δική του και του κλάδου του, που σημαίνει μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες παιδιά σε βάθος δεκαετιών. Και προφανώς ασυγκρίτως εγκυρότερη με οτιδήποτε μπορεί να λέει κάθε μαμά ή μπαμπάς σε μια συζήτηση γύρω από ένα καφέ, μοιραζόμενος καλοπροαίρετα ίσως τις - λίγες- εμπειρίες του, αλλά αγνοώντας πλήρως τους λόγους και τις λογικές συνδέσεις από πίσω τους.

 

Κανένας γιατρός δεν είναι Θεός, αλλά καμία μανούλα επίσης. Ούτε και πολλές μαζί. Κι όποιος θέλει να "το ψάξει", καλό είναι να πάρει την εμπειρία απ'οπου μπορεί (όπως καλώς γίνεται εδώ μέσα), αλλά τουλάχιστον ας πάει μετά να το κουβεντιάσει με 5 ή 10 γιατρούς πριν αποφασίσει....Και είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι αυτό κάνουν, κανείς δεν παίζει με την υγεία του παιδιού του...απλώς να μην το φτάνουμε στο άλλο άκρο και να λέμε οτι ειναι αντιπροσωπευτικότερη η εμπειρία 5 γονιών από την εμπειρία ενός γιατρού.....χρήσιμη είναι, αλλά ούτε αντιπροσωπευτικότερη, ούτε και καθοριστική σε ζητήματα αμιγώς ιατρικά (όπως ΔΕΝ ειναι ο θηλασμός, η συμπεριφορά, ο παιδικός σταθμός κλπ.).

Κι όμως ο θηλασμός, με την οπτική σου, είναι αμιγως ιατρικό θέμα καθώς λάθος οδηγίες από μανούλες όπως τις λες μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα τόσο της μαμάς όσο και του παιδιού. Από την άλλη η ερώτηση "τι παρενέργειες είχαν τα παιδιά σας από το mmr" δεν είναι ιατρικό θέμα, δηλαδή δεν είναι για να απευθύνθει αποκλειστικά στον ιατρο καθώς δεν τίθεται θέμα οδηγιας

Just now, maripoz said:

Κι όμως ο θηλασμός, με την οπτική σου, είναι αμιγως ιατρικό θέμα καθώς λάθος οδηγίες από μανούλες όπως τις λες μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα τόσο της μαμάς όσο και του παιδιού. Από την άλλη η ερώτηση "τι παρενέργειες είχαν τα παιδιά σας από το mmr" δεν είναι ιατρικό θέμα, δηλαδή δεν είναι για να απευθύνθει αποκλειστικά στον ιατρο καθώς δεν τίθεται θέμα οδηγιας

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Κι όμως ο θηλασμός, με την οπτική σου, είναι αμιγως ιατρικό θέμα καθώς λάθος οδηγίες από μανούλες όπως τις λες μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα τόσο της μαμάς όσο και του παιδιού. Από την άλλη η ερώτηση "τι παρενέργειες είχαν τα παιδιά σας από το mmr" δεν είναι ιατρικό θέμα, δηλαδή δεν είναι για να απευθύνθει αποκλειστικά στον ιατρο καθώς δεν τίθεται θέμα οδηγιας

 

 

Το να μη θηλάσει ή να θηλάσει λάθος ένα παιδί δεν είναι αμιγώς ιατρικό θέμα. Δε πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες να νοσήσει, λόγου χάρη από μηνιγγίτιδα ή ιλαρά, αν δεν θηλάσει....ή τουλάχιστον δεν έχει ποτέ αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

 

Το μήνυμά μου δεν αναφερόταν στο αρχικό ερώτημα που έθεσε η κοπέλα, στο οποίο δε βρήκα τίποτα παράλογο (όσο τουλάχιστον  η συζήτηση δεν εκφυλίζεται στη δήθεν "προαιρετικότητα" των υποχρεωτικών εμβολίων).

 

Απάντησα αποκλειστικά και μόνο στο συμπέρασμα που εξέφρασες οτι η γνώμη των γονιών είναι αντιπροσωπευτικότερη της ιατρικής, με το οποίο δε συμφωνώ ούτε κατά διάνοια, όσον αφορά αμιγώς ιατρικά θέματα. Το οτι είχες μια κακιά συμβουλή από γιατρό δε σημαίνει οτι η ιατρική γνώμη μπορεί να αντικατασταθεί ή να μπει ίσα κι όμοια με την άποψη κάποιου τυχαίου στο δρόμο. Υπάρχουν και γονείς που θα ρωτήσουν τον παιδίατρο τι μάρκα πάνα να φορέσουν...αυτό είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα όμως. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Το να μη θηλάσει ή να θηλάσει λάθος ένα παιδί δεν είναι αμιγώς ιατρικό θέμα. Δε πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες να νοσήσει, λόγου χάρη από μηνιγγίτιδα ή ιλαρά, αν δεν θηλάσει....ή τουλάχιστον δεν έχει ποτέ αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

 

Το μήνυμά μου δεν αναφερόταν στο αρχικό ερώτημα που έθεσε η κοπέλα, στο οποίο δε βρήκα τίποτα παράλογο (όσο τουλάχιστον  η συζήτηση δεν εκφυλίζεται στη δήθεν "προαιρετικότητα" των υποχρεωτικών εμβολίων).

 

Απάντησα αποκλειστικά και μόνο στο συμπέρασμα που εξέφρασες οτι η γνώμη των γονιών είναι αντιπροσωπευτικότερη της ιατρικής, με το οποίο δε συμφωνώ ούτε κατά διάνοια, όσον αφορά αμιγώς ιατρικά θέματα. Το οτι είχες μια κακιά συμβουλή από γιατρό δε σημαίνει οτι η ιατρική γνώμη μπορεί να αντικατασταθεί ή να μπει ίσα κι όμοια με την άποψη κάποιου τυχαίου στο δρόμο. Υπάρχουν και γονείς που θα ρωτήσουν τον παιδίατρο τι μάρκα πάνα να φορέσουν...αυτό είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα όμως. 

Μα δεν τίθεται ΚΑΝ θέμα γνώμης γονιών εδώ. Η ερώτηση δεν ρώτησε γνώμες ρώτησε εμπειρίες. Οι λάθος οδηγίες θηλασμου μπορεί να οδηγήσουν σε πληθώρα προβλημάτων υγείας. Εγώ προσωπικά νοσηλευτηκα με πυρετό 42 εξαιτίας λάθος οδηγιών θηλασμου και συνεπακολουθης μαστιτιδασ. Αλλα παιδιά υποσιτιζονται χωρίς η μαμά να το γνωρίζει εξαιτίας λάθος οδηγιών θηλασμου που της δίνουν την αίσθηση ότι το παιδί όντως "ρουφάει". Προσωπικά δεν είμαι αντίθετη στο να πάρει κανείς οδηγίες θηλασμου από ένα φόρουμ απλώς επισημαίνω τον πιθανό κίνδυνο ο οποίος όμως δεν υπάρχει στο να αναζητήσεις εμπειρίες από παρενέργειες που είχε ένα εμβόλιο σε ένα x αριθμό γονιών σε ένα φόρουμ που θεωρείς σοβαρό. Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το να ακούσει εμπειρίες γονέων που, επιμένω, ίσως είναι πιο αντιπροσωπευτικες από την στάνταρ απάντηση που θα σου δώσει ο γιατρός για τις πιθανές παρενέργειες ( τις γράφει και το χαρτάκι εξάλλου). Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να μην εμπιστευομαστε πολύ τον γιατρό μας και να μην υπάρχει δυνατότητα να δούμε 5 ή  10 που λες. Επίσης παρεφρασες αυτό που έγραψα : δεν μίλησα ουτε για γνώμη γονέων σε αμιγώς ιατρικά θέματα αλλά για εμπειρίες σε μη αμιγώς ιατρικά θέματα. Δηλαδή ακριβώς το αντίθετο. Τέλος η απάντηση μου απευθύνοταν κυρίως σε μέλη τα οποία ασκουσαν κριτική στην θεματοθετρια τα οποια όμως έχουν απασχολήσει αναριθμητες φορές το φόρουμ αυτό για θέματα πραγματικά αμιγώς ιατρικά. Οπότε δεν κατάλαβα από που προέρχεται αυτή η κριτική και ήθελα να αποκατάστασω το κοινό αίσθημα περί δικαίου so to speak 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το να μη θηλάσει ή να θηλάσει λάθος ένα παιδί δεν είναι αμιγώς ιατρικό θέμα. Δε πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες να νοσήσει, λόγου χάρη από μηνιγγίτιδα ή ιλαρά, αν δεν θηλάσει....ή τουλάχιστον δεν έχει ποτέ αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

 

Το μήνυμά μου δεν αναφερόταν στο αρχικό ερώτημα που έθεσε η κοπέλα, στο οποίο δε βρήκα τίποτα παράλογο (όσο τουλάχιστον  η συζήτηση δεν εκφυλίζεται στη δήθεν "προαιρετικότητα" των υποχρεωτικών εμβολίων).

 

Απάντησα αποκλειστικά και μόνο στο συμπέρασμα που εξέφρασες οτι η γνώμη των γονιών είναι αντιπροσωπευτικότερη της ιατρικής, με το οποίο δε συμφωνώ ούτε κατά διάνοια, όσον αφορά αμιγώς ιατρικά θέματα. Το οτι είχες μια κακιά συμβουλή από γιατρό δε σημαίνει οτι η ιατρική γνώμη μπορεί να αντικατασταθεί ή να μπει ίσα κι όμοια με την άποψη κάποιου τυχαίου στο δρόμο. Υπάρχουν και γονείς που θα ρωτήσουν τον παιδίατρο τι μάρκα πάνα να φορέσουν...αυτό είναι εντελώς διαφορετικό ζήτημα όμως. 

Αν δεν είναι η τροφή (η όποια) που καταναλώνουμε αμιγώς το  νούμερο 1 ιατρικό θέμα δεν ξέρω ποιό άλλο είναι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Αν δεν είναι η τροφή (η όποια) που καταναλώνουμε αμιγώς το  νούμερο 1 ιατρικό θέμα δεν ξέρω ποιό άλλο είναι. 

 

Δικιά μου είσαι εσύ, έπρεπε να έγραφες στο θέμα για το αυγό, εκεί να δεις τζερτζελο! :-P

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, maripoz said:

Μα δεν τίθεται ΚΑΝ θέμα γνώμης γονιών εδώ. Η ερώτηση δεν ρώτησε γνώμες ρώτησε εμπειρίες. Οι λάθος οδηγίες θηλασμου μπορεί να οδηγήσουν σε πληθώρα προβλημάτων υγείας. Εγώ προσωπικά νοσηλευτηκα με πυρετό 42 εξαιτίας λάθος οδηγιών θηλασμου και συνεπακολουθης μαστιτιδασ. Αλλα παιδιά υποσιτιζονται χωρίς η μαμά να το γνωρίζει εξαιτίας λάθος οδηγιών θηλασμου που της δίνουν την αίσθηση ότι το παιδί όντως "ρουφάει". Προσωπικά δεν είμαι αντίθετη στο να πάρει κανείς οδηγίες θηλασμου από ένα φόρουμ απλώς επισημαίνω τον πιθανό κίνδυνο ο οποίος όμως δεν υπάρχει στο να αναζητήσεις εμπειρίες από παρενέργειες που είχε ένα εμβόλιο σε ένα x αριθμό γονιών σε ένα φόρουμ που θεωρείς σοβαρό. Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το να ακούσει εμπειρίες γονέων που, επιμένω, ίσως είναι πιο αντιπροσωπευτικες από την στάνταρ απάντηση που θα σου δώσει ο γιατρός για τις πιθανές παρενέργειες ( τις γράφει και το χαρτάκι εξάλλου). Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να μην εμπιστευομαστε πολύ τον γιατρό μας και να μην υπάρχει δυνατότητα να δούμε 5 ή  10 που λες. Επίσης παρεφρασες αυτό που έγραψα : δεν μίλησα ουτε για γνώμη γονέων σε αμιγώς ιατρικά θέματα αλλά για εμπειρίες σε μη αμιγώς ιατρικά θέματα. Δηλαδή ακριβώς το αντίθετο. Τέλος η απάντηση μου απευθύνοταν κυρίως σε μέλη τα οποία ασκουσαν κριτική στην θεματοθετρια τα οποια όμως έχουν απασχολήσει αναριθμητες φορές το φόρουμ αυτό για θέματα πραγματικά αμιγώς ιατρικά. Οπότε δεν κατάλαβα από που προέρχεται αυτή η κριτική και ήθελα να αποκατάστασω το κοινό αίσθημα περί δικαίου so to speak 

 

Δεν είναι κριτική. Απλώς αισθάνθηκα οτι ενδεχομένως περνάει λάθος μήνυμα με ορισμένα από αυτά που γράφεις. Ναι, μπορεί να το πήρα εγώ λάθος, αλλά μπορεί και να περνάει λάθος, σε κάποιο βαθμό.

 

Το point μου είναι οτι αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, λύση ειναι να βρεις άλλον, όχι να προσπαθείς να υποκαταστήσεις τη γνώμη του με κάτι που θα σου πει ο Χ άσχετος. Αυτό για όλα τα αμιγώς ιατρικά ζητήματα και για ορισμένα όχι αμιγώς ιατρικά, όπως ο θηλασμός, κατά τις πλευρές που άπτονται των θεμάτων υγείας που αναφέρεις. Το οτι μερικές γυναίκες θηλάζουν 5 χρόνια, για παράδειγμα, νομίζω ειναι θέμα κουλτούρας και όχι θέμα ιατρικό. :P

 

Ενδεχομένως να ισχύει οτι κάποιος δεν έχει λεφτά να δει 10 γιατρούς, αλλά θα το έβρισκα τρομερά αρνητικό κάποιος που μας διαβάζει να μπει στον πειρασμό να πει "εντάξει δεν έχω να πληρώσω, αλλά ας δω τι λένε τα κορίτσια μήπως κάνω αυτό". Again, η λύση εδώ είναι το κοινωνικό ιατρείο ή τα πρωινά ιατρεία κάποιου δημόσιου νοσοκομείου, όχι η γνώμη πέντε τυχαίων μαμάδων στο φόρουμ.

Just now, λουκουμαδάκι said:

Αν δεν είναι η τροφή (η όποια) που καταναλώνουμε αμιγώς το  νούμερο 1 ιατρικό θέμα δεν ξέρω ποιό άλλο είναι. 

 

Τα εμβόλια, τα φάρμακα και οι ασθένειες. Οι γιατροί συνήθως δεν είναι ειδικοί στο θηλασμό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Τα εμβόλια, τα φάρμακα και οι ασθένειες. Οι γιατροί συνήθως δεν είναι ειδικοί στο θηλασμό.

 

Κανονικα η υγιεινή διατροφή είναι ΚΑΙ ιατρικό θεμα. Απλά το ότι πολλοί γιατροί δεν ξέρουν από υγιεινή διατροφή, μας έχει κάνει να πιστεύουμε οτι δεν είναι ιατρικό θέμα. Κανονικά θα έπρεπε να

ξέρουν όμως. Και ακούω πολλές φορές το επιχείρημα "δεν ρωτάς τον παθολόγο για τη διατροφη σου". Κανονικά όμως θα έπρεπε και ο παθολόγος να ξέρει να σου πει τι τροφές να αποφεύγεις, όπως θα σου πει να μην καπνίζεις πχ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

 

Δεν είναι κριτική. Απλώς αισθάνθηκα οτι ενδεχομένως περνάει λάθος μήνυμα με ορισμένα από αυτά που γράφεις. Ναι, μπορεί να το πήρα εγώ λάθος, αλλά μπορεί και να περνάει λάθος, σε κάποιο βαθμό.

 

Το point μου είναι οτι αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, λύση ειναι να βρεις άλλον, όχι να προσπαθείς να υποκαταστήσεις τη γνώμη του με κάτι που θα σου πει ο Χ άσχετος. Αυτό για όλα τα αμιγώς ιατρικά ζητήματα και για ορισμένα όχι αμιγώς ιατρικά, όπως ο θηλασμός, κατά τις πλευρές που άπτονται των θεμάτων υγείας που αναφέρεις. Το οτι μερικές γυναίκες θηλάζουν 5 χρόνια, για παράδειγμα, νομίζω ειναι θέμα κουλτούρας και όχι θέμα ιατρικό. :P

 

Ενδεχομένως να ισχύει οτι κάποιος δεν έχει λεφτά να δει 10 γιατρούς, αλλά θα το έβρισκα τρομερά αρνητικό κάποιος που μας διαβάζει να μπει στον πειρασμό να πει "εντάξει δεν έχω να πληρώσω, αλλά ας δω τι λένε τα κορίτσια μήπως κάνω αυτό". Again, η λύση εδώ είναι το κοινωνικό ιατρείο ή τα πρωινά ιατρεία κάποιου δημόσιου νοσοκομείου, όχι η γνώμη πέντε τυχαίων μαμάδων στο φόρουμ.

 

Τα εμβόλια, τα φάρμακα και οι ασθένειες. Οι γιατροί συνήθως δεν είναι ειδικοί στο θηλασμό.

Ο λάθος θηλασμός μπορεί να οδηγήσει σε ασθένειεΣ. Για ένα βρέφος η τροφή είναι το Α και το Ω που εξετάζει ο γιατρός. Δηλαδή η διατροφή του είναι το κατεξοχην θέμα με το οποίο ασχολείται ο παιδίατρος. Εδώ μέσα δεν μπαίνουν μαμάδες να ρωτησουν "πιστεύετε πως πρέπει να θηλασω 5 μήνες ή 5 χρόνια " αλλά"κορίτσια θηλαζω όλη μέρα και δεν παίρνει βάρος τι να κάνω?". Μελη που κατακεραυνωσαν την @Maonoki θα απαντούσαν πρώτα και καλύτερα και με authority σε αυτά τα ερωτήματα. Και ίσως καλώς θα κάνουν απλώς σχολιασα το άδικο της επίθεσης που δέχτηκε η @MaonokiΚαι ένα σχόλιο: Ο περιορισμός για τους δέκα γιατρούς μπορεί να μην είναι οικονομικός μόνο μπορεί να είναι και γεωγραφικός πχ υπάρχουν νησιά που δεν έχουν καν παιδίατρο ή έχουν έναν. Επίσης πολλά ιατρικά συστήματα στον κόσμο δεν σου δίνουν καν επιλογή γιατρού. Εκεί αναγκαστικά στο ψάχνεις όπως μπορείς και μόνος σου. Δυστυχώς 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Κανονικα η υγιεινή διατροφή είναι ΚΑΙ ιατρικό θεμα. Απλά το ότι πολλοί γιατροί δεν ξέρουν από υγιεινή διατροφή, μας έχει κάνει να πιστεύουμε οτι δεν είναι ιατρικό θέμα. Κανονικά θα έπρεπε να

ξέρουν όμως. Και ακούω πολλές φορές το επιχείρημα "δεν ρωτάς τον παθολόγο για τη διατροφη σου". Κανονικά όμως θα έπρεπε και ο παθολόγος να ξέρει να σου πει τι τροφές να αποφεύγεις, όπως θα σου πει να μην καπνίζεις πχ.

Καλά τώρα αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα. Ναι τα πολύ βασικά θα μπορούσε να σου τα πει ένας παθολόγος, αλλά στα πιο εξειδικευμένα όχι. Αναλόγως την περίπτωση, την πάθηση και τον ασθενή. Αλλά το να σου πει ο παθολόγος ανέβηκε λίγο η LDL απέφυγε τα λιπαρά απέχει πολύ από το να παρακολουθεί παιδιά με επιληψία που μπαίνουν σε κετογονικες δίαιτες, για αυτά είναι οι κλινικοι διαιτολογοι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Τα εμβόλια, τα φάρμακα και οι ασθένειες. Οι γιατροί συνήθως δεν είναι ειδικοί στο θηλασμό.

Σύμφωνα με τα συμπεράσματα αυτής της συζήτησης, είναι αμφίβολο και το αν τα εμβόλια είναι ιατρικό θέμα. Οι παρενέργειες τους σίγουρα δεν είναι.

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Καλά τώρα αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα. Ναι τα πολύ βασικά θα μπορούσε να σου τα πει ένας παθολόγος, αλλά στα πιο εξειδικευμένα όχι. Αναλόγως την περίπτωση, την πάθηση και τον ασθενή. Αλλά το να σου πει ο παθολόγος ανέβηκε λίγο η LDL απέφυγε τα λιπαρά απέχει πολύ από το να παρακολουθεί παιδιά με επιληψία που μπαίνουν σε κετογονικες δίαιτες, για αυτά είναι οι κλινικοι διαιτολογοι. 

Ε ναι κλινικοι το λες και εσύ ιατρικό είναι το θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Και ίσως καλώς θα κάνουν απλώς σχολιασα το άδικο της επίθεσης που δέχτηκε η @Maonoki

 

Που δεν δέχτηκε καμία επιθεση, απλά μια επιμονή απαντήσεων σε κάτι που δεν ρώτησε. Επίθεση εναντίον της δεν είδα πουθενά, εκτός κι αν μου διέφυγε τόσο πολύ, τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Που δεν δέχτηκε καμία επιθεση, απλά μια επιμονή απαντήσεων σε κάτι που δεν ρώτησε. Επίθεση εναντίον της δεν είδα πουθενά, εκτός κι αν μου διέφυγε τόσο πολύ, τι να πω... 

Επίθεση δεν είναι μόνο να σε βρίζουν. Όταν βγάζουν αυθαίρετα συμπεράσματα για σένα, δεν σέβονται το ερώτημα σου, σε ειρωνεύονται, είτε ευθέως είτε πλαγίως και βρίσκουν αφορμή το θέμα σου για να περάσουν τα όποια υποτιθέμενα μηνύματα θέλουν να περάσουν , ενώ έχεις ζητήσει να μην το κάνουν, είναι και αυτό μια μορφή επίθεσης. 

Just now, Έσπερος said:

Σύμφωνα με τα συμπεράσματα αυτής της συζήτησης, είναι αμφίβολο και το αν τα εμβόλια είναι ιατρικό θέμα. Οι παρενέργειες τους σίγουρα δεν είναι.

Μάλλον σε άλλη συζήτηση συμμετείχες, δεν εξηγείται αλλιώς.

Επίσης θα πρέπει να διαγραφεί και το τόπικ της εξωσωματικής, όπου όλες όσες δυσκολευτήκαμε να αποκτήσουμε παιδί, βοηθηθήκαμε πάρα πολύ μέσω της ανταλλαγής εμπειριών. Νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν τη στοιχειώδη νοημοσύνη που χρειάζεται για να διαχωρίσουν τί εστί ανταλλαγή εμπειριών και τι ιατρική οδηγία. Σε αντίθετη περίπτωση, ας παρέμβουν οι διαχειριστές. Δεν είμαστε εδώ μέσα για να κάνουμε τους μπάτσους. Έλεος κάπου.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...