Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι όχι για αλλεργίες, αλλά είχε πει ρητώς "δεν θα ήθελα να φάει ψωμί"

Σύμφωνο με άλλα κορίτσια ότι είναι προσωπική άποψη γιατρού.

Εγώ τι να πω  ..... παιδί δεν τρώει καλά, αλλά όταν βλέπει ψωμί τρελαίνεται.Για αυτό το λόγο εγώ έδωσα αυγό ψημένο με κομματάκια τοστ.Μονο έτσι τρώει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Μα δεν ήταν ότι το πρότεινε. Είπε ρητά ότι δεν θα ήθελε. Και εκεί είναι το σοκ μου. Αυτή η απαγόρευση είναι που κάπως μου κάθεται, όπως είπα θεωρώ ότι οι γονείς συμβουλευονται, ενημερώνονται, κρίνουν, αλλά αυτοί αποφασίζουν. Έχει το ψωμί ζάχαρη; 

 

Επίσης οφείλω να παραδεχτώ ότι είμαι προκατειλημμενη με το θέμα γιατρός - διατροφή. BLW οπαδός που έχω βιώσει η ίδια και ακούσει πολλές ιστορίες και από όλες που δέχθηκαν επίθεση για το πως και τι θα δώσουμε στα παιδιά μας, οπότε ισως οι αντιδράσεις μου να είναι υπερβολικές και να μην τα βλέπω αντικειμενικά τα πραγματα, αλλά δεν μπορώ όταν ακούω ένας γιατρός να είναι απόλυτος για θέματα διατροφής, αντιδρώ. 

Μα ίσα ίσα δεν είπε σου απαγορευω, είπε δεν θα ήθελα που εγώ το ερμηνευω ως προτιμω. Κι εγώ είμαι προκατειλλημενη με τους παιδιατρους και τα πλάνα διατροφής τους γιατί είναι κατά πλειοψηφία ΑΣΧΕΤΟΙ για αυτό μου κάνει εντύπωση που σοκαριστηκες με αυτό.  Το ότι είναι άσχετοι δεν το λεω εγώ,  το λένε οι καθοδηγησεις τους που δεν συμβαδιζουν με τον εθνικό διατροφικο οδηγό και τον ΠΟΥ.  

 

Το ψωμί έχει συνήθως και ζάχαρη,  ρώτα από εκεί που το παίρνεις τα συστατικά του.

 

Το ψωμί είναι πολύ νόστιμο και πολυ χορταστικο, όταν το δινουμε καθημερινα και σε ποσότητα και ειδικα σε ένα ήδη κακοφαγο παιδί χειροτερευουμε την κατάσταση.  Κλέβει την παράσταση από όλες τις άλλες υγιεινές επιλογές (συν χώρο από το στομαχακι του).

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Μα ίσα ίσα δεν είπε σου απαγορευω, είπε δεν θα ήθελα που εγώ το ερμηνευω ως προτιμω. Κι εγώ είμαι προκατειλλημενη με τους παιδιατρους και τα πλάνα διατροφής τους γιατί είναι κατά πλειοψηφία ΑΣΧΕΤΟΙ για αυτό μου κάνει εντύπωση που σοκαριστηκες με αυτό.  Το ότι είναι άσχετοι δεν το λεω εγώ,  το λένε οι καθοδηγησεις τους που δεν συμβαδιζουν με τον εθνικό διατροφικο οδηγό και τον ΠΟΥ.  

 

Το ψωμί έχει συνήθως και ζάχαρη,  ρώτα από εκεί που το παίρνεις τα συστατικά του.

 

Το ψωμί είναι πολύ νόστιμο και πολυ χορταστικο, όταν το δινουμε καθημερινα και σε ποσότητα και ειδικα σε ένα ήδη κακοφαγο παιδί χειροτερευουμε την κατάσταση.  Κλέβει την παράσταση από όλες τις άλλες υγιεινές επιλογές (συν χώρο από το στομαχακι του).

 

 

Παραδέχομαι ότι είμαι προκατειλημμενη και μάλλον γι αυτό η αρνητική αντίδραση μου. 

 

Όταν παίρνω ψωμί, γιατί συνήθως το φτιάχνω, το έχω κοιτάξει και δεν έχει ζάχαρη, το βάζουν σε συσκευασία με τα συστατικά γραμμένα επάνω. Δεν αντιλέγω ότι κανένα δεν έχει ζάχαρη. Ισα ίσα που από χώρα σε χώρα άλλαζει πολύ η σύσταση και το τι θεωρούμε όταν λέμε ψωμί. Στην Γερμανία όταν ήμουν και λέγαμε απλά ψωμί, χωρίς να διευκρινυσουμε το είδος του ήταν απαραίτητα μαύρο, πολυσπόρο ολικής χωρίς ζαχαρη, στην Σουηδία το ίδιο αλλά ήταν επικινδυνα πιο γλυκό, είχε ζάχαρη, στην Νορβηγία το κλασσικό ψωμί είναι επίσης πολυσπόρο ολικής με ότι διαφορετικούς σπόρους, chia και λιναροσποτο πχ, επίσης χωρίς ζάχαρη, αλλά πολύ αφράτο, έχει δηλαδή έξτρα γλουτενη. Στην Ελλάδα όταν λέμε ψωμί πάει ο νους μας στο κλασσικό άσπρο ψωμί, που δεν προσφέρει κάτι παραπανω από άμυλο, αλλά δεν είναι όλα το ίδιο. Τα πολυσπορα ολικής είναι εξαιρετικη πηγή φυτικών ινών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Στην Ελλάδα όταν λέμε ψωμί πάει ο νους μας στο κλασσικό άσπρο ψωμί, που δεν προσφέρει κάτι παραπανω από άμυλο, αλλά δεν είναι όλα το ίδιο. Τα πολυσπορα ολικής είναι εξαιρετικη πηγή φυτικών ινών. 

Ακριβώς!  Επειδή κι εγώ τα κοιταζω τα συστατικά,  τα περισσότερα έχουν ζάχαρη, πάντως σίγουρα τα 99% έχουν αλατι.  Άρα,  θεωρητικά δεν απαγορεύεται πριν το έτος? ? :)

 

Κι εγώ πολυσπορο ολικης παίρνω χωρίς ζάχαρη,  το ολικής ομως το αποφεύγω ακόμα για το μωρό γιατί λειτουργεί ως αναστολέας θρεψης.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Επιτρέπεται ψωμί σε τόσο μικρό μωρό; Εμάς μας είχε πει όχι η παιδιατρος.

@marakiz νομίζω η @Chrysoum σοκαρίστηκε όπως είπε για το ότι κάποιος μπορεί να ακούει τόσο τον γιατρό του σε θέμα διατροφής... Σε θέμα κάποιας αρρώστιας ναι θα τον ακούσουμε. Αν είναι σωστό η όχι να τρώει το μωρό ψωμί είναι προσωπική άποψη κ όχι ότι θα παρουσιάσει κάποια αλλεργία αν φάει. Πχ το να πει η γιατρός όχι μέλι πριν το χρόνο (που μπορεί να κάνει σοβαρή αλλεργία) δεν είναι το ίδιο με το να μην τρώει ψωμί. Ο γονιός για τους δικούς του λόγους μπορεί να θέλει να δώσει. Κ κάποιοι γονείς μπορεί να φτιάχνουν κ δικό τους η να αγοράζουν ολικής. Το αλάτι κ η ζάχαρη που μπορεί να υπάρχει νομίζω είναι αμελητέα σε ένα ολόκληρο ψωμί. Κ στην παρασκευή του τραχανά μπαίνει αλάτι. Τραχανά δώσατε γενικά κορίτσια πριν τον χρόνο η πολύ αργότερα? Βέβαια @little lamb απ' τη στιγμή που έχετε κοινή γραμμή με την γιατρό κ συμφωνείτε καλά κάνεις κ δεν δίνεις (εφόσον όμως δεν θέλεις κ εσύ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τραχανά του έδινα σπιτικό από τον 8ο μήνα. Είχε φτιάξει ο πατέρας μου, με αλεύρι-πρόβειο γάλα-αυγό, όλα τα υλικά από παραγωγούς στο χωριό.

 

Για το ψωμί, ομολογώ ότι εγώ του δίνω. Έτσι έμαθε να μασουλάει βασικά και περάσαμε σιγά-σιγά στα κομμάτια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Τραχανά του έδινα σπιτικό από τον 8ο μήνα. Είχε φτιάξει ο πατέρας μου, με αλεύρι-πρόβειο γάλα-αυγό, όλα τα υλικά από παραγωγούς στο χωριό.

 

Για το ψωμί, ομολογώ ότι εγώ του δίνω. Έτσι έμαθε να μασουλάει βασικά και περάσαμε σιγά-σιγά στα κομμάτια. 

Ναι κ εγώ σπιτικό τραχανά έδινα κ στα 2 παιδιά μου από την πεθερά αλλά λογικά έβαζε κ λιγο αλάτι

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Ακριβώς!  Επειδή κι εγώ τα κοιταζω τα συστατικά,  τα περισσότερα έχουν ζάχαρη, πάντως σίγουρα τα 99% έχουν αλατι.  Άρα,  θεωρητικά δεν απαγορεύεται πριν το έτος? ? :)

 

Κι εγώ πολυσπορο ολικης παίρνω χωρίς ζάχαρη,  το ολικής ομως το αποφεύγω ακόμα για το μωρό γιατί λειτουργεί ως αναστολέας θρεψης.

Αναφέρεσαι λογικά στο φυτικό οξύ που σχηματίζει ενώσεις με ψευδάργυρο, ασβέστιο και σίδηρο. Αρχικά, δεν επηρεάζει την απορρόφηση των μετάλλων στα επόμενα γεύματα, εάν δηλαδή δώσεις κρέας σε επόμενο γεύμα δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την απορρόφηση σιδήρου. Επίσης μειώνεται η επίδραση που έχει στην απορρόφηση με το μουλιασμα, προφανώς και δεν μουλιαζει ο φούρνος τους σπόρους πιο πριν, αλλά αν κανεις φτιάχνει ψωμί μπορεί να το κάνει. Επίσης, και η θερμότητα εν μέρει βοηθά σε αυτό. Και τέλος, πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι εξαιρετικής φύσεως αντιοξειδωτικο που μειώνει τις ελεύθερες ρίζες στο έντερο και τον σχηματισμό των προϊόντων τελικής γλυκοζυλιωσης που προκύπτουν στο ψωμί. Τα δύο τελευταία είναι σαφώς λιγότερο σημαντικά σε ένα μωρό από την απορρόφηση του σιδήρου σε περίπτωση που δώσεις ψωμί με μια πλούσια πηγή σιδήρου, αλλά εάν το ψωμί δεν συνδυάζεται με κάποια πηγή σιδήρου τότε δεν είναι πια και τόσο κακό, έχει άλλα σημαντικά οφέλη που αντενεργουν στην αναστολή απορρόφησης :) Ένα μωρό παίρνει πολύ ασβέστιο ούτως ή άλλως δεδομένου ότι πίνει συχνά γάλα και ο ψευδάργυρος βρίσκεται σε πολλά τρόφιμα οπότε δεν είναι συχνό φαινόμενο η έλλειψη του. 

Link to comment
Share on other sites

Την ακούμε επειδή είναι ενημερωμένη, αν είχαμε κάποιον που θα μας έλεγε κρέμες, advance και ξένο γάλα χωρίς λόγο όχι απλά δεν θα τον ακούγαμε αλλά θα τον αλλαζαμε κιόλας. Και σοκάρομαι κι εγώ όταν βλέπω να ακούνε τυφλά τέτοιες οδηγίες. Αλλά για κάτι υγιεινό γιατί να σοκαρεσαι; Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να τους ακούμε άκριτα γιατί όντως πολλοι είναι άσχετοι. Αλλά η συγκεκριμένη δεν είναι, πιστεύω να έγινε κατανοητό με όσα είπα παραπάνω.

Όσο για το ψωμί, θεωρούσα ότι ήταν γενική συμβουλή όπως το "δεν είναι καλά τα πολλά γλυκά", συμβουλή δηλαδή αλλά αντικειμενικη, όχι προσωπική. Επειδή σε κανέναν δεν κάνει καλό το πολύ ψωμί (το άσπρο που λέει και η chrysoum), αλλά και επειδή το ψωμί (οποιο κι αν είναι) είναι εθιστικό και αν το μάθει θα το ζητάει συνέχεια. Πόσο μάλλον ένα κακοφαγο παιδι. (Εδώ εμάς που είναι το αντίθετο του κακοφαγου και μόλις δει τη σακούλα ζηταει και μπορεί να τρωει για ώρα αν δεν το κρύψουμε). Οπότε θεωρούσα ότι όπως τα γλυκά πχ αν δεν το ζητήσει δεν το δίνουμε. Προφανώς δεν το κάνουν όλοι, μια μαμά στις κούνιες με μωρό ενός έτους του έδινε digestive και ήθελε να προσφέρει και στο δικό μου και όταν ήρθε η κουβέντα στο τι τρώνε γενικά μου είπε ότι βάζει αλάτι στο μαγείρεμα από 6 μηνών "για να νοστιμεψει". (Εντωμεταξυ νομίζω ότι πρόσφατα καπου τα ξαναλεγαμε αυτά) 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζωη83 είπε:

Σύμφωνο με άλλα κορίτσια ότι είναι προσωπική άποψη γιατρού.

Εγώ τι να πω  ..... παιδί δεν τρώει καλά, αλλά όταν βλέπει ψωμί τρελαίνεται.Για αυτό το λόγο εγώ έδωσα αυγό ψημένο με κομματάκια τοστ.Μονο έτσι τρώει

Νομίζω καλά κάνεις. Σίγουρα υπάρχουν γενικές οδηγίες για την διατροφή ενός μωρού και νηπίου, αλλά αν δεν μπορεί να φάει αλλιώς μια τροφή, αναγκάζεσαι και δοκιμάζεις διάφορα. Και το αυγό που είναι τόσο θρεπτικό, κρίμα είναι να το στερείται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια βλέπω πολλές από σας που λέτε για τα κακοφαγα παιδιά που λέτε δεν δίνω ψωμί γιατί είναι εθιστικό κ ιδιαίτερα αυτά τα παιδάκια δεν πρέπει να τρώνε.. Κ ρωτώ έχει κάποια από εσάς που το λέτε κακοφαγο παιδί? Η απλά το λέτε? Γιατί όταν ένα ένα παιδάκι δεν τρώει κ προσπαθείτε 1 2 3...10 φορές να δώσετε πολυ θρεπτικές τροφές αλλά δυστυχώς δεν τρώει θα το αφήνετε νηστικό να χάνει βάρος (γιατί πολύ απλά δεν το ενδιαφέρει ακόμα κ να πεινάει να φάει κάτι που δεν θέλει) ή θα αρχίσετε να δοκιμάζετε κ άλλες τροφές κ συνδιασμούς τροφών που θα αρέσουν στο παιδί για να τρώει με όρεξη. Πχ εσύ @little lamb είπες ότι το παιδάκι σου τρώει αλλά το ψωμί είναι εθιστικό κ αν το δει σίγουρα θα φάει αυτό. Αν δεν έτρωγε όλα εκείνα που του προσφέρεις θα έδινες ψωμί με κάποιο αλειμμα πάνω η όχι?

Just now, little lamb είπε:

Την ακούμε επειδή είναι ενημερωμένη, αν είχαμε κάποιον που θα μας έλεγε κρέμες, advance και ξένο γάλα χωρίς λόγο όχι απλά δεν θα τον ακούγαμε αλλά θα τον αλλαζαμε κιόλας

Εγώ για αυτόν τον λόγο δεν θα άλλαζα μια παιδίατρο. Αν διαφωνούσα σε διατροφικά ζητήματα απλά δεν θα την άκουγα. Για μένα περισσότερη σημασία έχει να είναι σωστη στα ιατρικά ζητήματα κ όχι στα διατροφικά

Link to comment
Share on other sites

τραχανα σταρενιο κ λαχανικων απο 7μ,σπιτικοι.ετσι κ αλλιως ο ξινος κ ο γαλατενιος δ τους αρεσουν χυλοπιτες λιγο μετα,καπου 8-9,παλι σπιτικα ολα

η αληθει ειναι τρωμε πολλους υδατανθρακες,εγω ετρωγα απο μικρη,κ η κορη μου απο 3χρ.αλλα ειμαι τυχερη γτ δ θα ελεγα οτι το ψωμι εκανε χειροτερα τα πραγματα σε μας.πχ η μεγαλη ηταν κακοφαγη ως τον χρονο,που δ ετρωγε κ πολυ αμυλο.απο τοτε ειναι πολυ καλοφαγη,κ ναι μεν τρωει υδατανθρακες πολλους,αλλα τρωει κ ολες τις ομαδες τροφων.πχ με το μεσημεριανο μας δ τρωμε ψωμι.ο μικρος ηταν κακοφαγος ως τα 1,5.οταν λοιπον περασε μια φαση που δ δοκιμαζε καθολου φρουτο προτιμησα να φτιαξω μαφιν,κομποστα,μαρμελαδα χωρις ζαχαρη για να τρωει εστω κ ετσι.κριτσινια κλπ

μετα τα 1,5τρωει πιο νορμαλ

κ φυσικα αυτο που λεει κ η chryssoum,εξαρταται το ψωμι

ισως η λεξη σοκ ηταν καπως εντονη.απλα θεωρω λογω εμπειριων μπορει να της φαινεται "περιττη"μια τετοια δηλωση απο παιδιατρο

κ εγω της αποψης οτι οι παιδιατροι δινουν κατευθυνσεις κ η διατροφη ειναι ευθυνη των γονιων ειμαι,κ δ εχω ακουσει κ πολλα περιεργα

αλλα δ θα ρωτησω την γιατρο για πολλα που συνηθιζουν αλλοι,πχ σωσιβιο,ρηλαξ.χωρις να το κατακρινω εννοειται.εγω απλα δ ειμαι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Πχ εσύ @little lamb είπες ότι το παιδάκι σου τρώει αλλά το ψωμί είναι εθιστικό κ αν το δει σίγουρα θα φάει αυτό. Αν δεν έτρωγε όλα εκείνα που του προσφέρεις θα έδινες ψωμί με κάποιο αλειμμα πάνω η όχι?

 

Ναι λογικά θα έδινα. Αλλά θα ήξερα ότι το κάνω σαν έσχατη λύση και με το φόβο να μου γυρίσει μπούμερανγκ και να μείνει για χρόνια κακοφαγο. Δεν το λέμε για να σας κρίνουμε βρε κορίτσια, από ενδιαφέρον το λέμε επειδή όντως μετά γίνονται τα παιδάκια που τρώνε μόνο μπιφτέκια και μακαρόνια. Αλλά σε όλους μπορεί να συμβεί, δεν είμαστε υπεράνω. Έτυχε κι έχω καλοφαγο παιδι, το επόμενο μπορεί να μην είναι. Αλλα άλλο το να δίνεις επειδή απλά δεν τρώει αλλιώς κ δεν έχεις επιλογή, άλλο να το προτείνεις από μόνος σου ενώ τρώει μια χαρά. Όχι γιατί είναι τόσο βλαβερό, αλλά επειδή κινδυνεύει να το προτιμήσει από άλλα, οπότε καλύτερα να μη συνηθίζει. Καθαρά σαν τα γλυκά το βλέπω. Αν δεν υπάρχει επιλογή είναι άλλο.

 

Just now, mama16 είπε:

Για μένα περισσότερη σημασία έχει να είναι σωστη στα ιατρικά ζητήματα κ όχι στα διατροφικά

 

Σωστό αλλά ενάμισι χρόνο τώρα δεν προέκυψε ποτέ κάτι ιατρικό, αφού νομίζω ότι πάμε απλά για να κάνει εμβόλια! Κι έτσι συζητάμε κι άλλα. Εσείς δηλαδή απλά πάτε, κάνει το εμβόλιο και τις μετρήσεις και φεύγετε; Με απορία ρωτάω, όχι ειρωνικά. Γιατί εμείς καθόμαστε κανα μισάωρο και λέμε για αντίληψη, κινητικότητα, κοινωνικότητα, ομιλια κλπ, τα πάντα σχετικά με ο,τι έχει αλλάξει στη συμπεριφορά από την προηγούμενη επισκεψη. Για τη διατροφή ισως την έχω συνδυάσει κιόλας έτσι επειδή στην αρχή στην περίπτωσή μας τα ιατρικά ήταν ένα με τα διατροφικά (επειδή μέχρι 2-3 μηνών το θέμα μας ηταν το βάρος) οπότε έμεινε να συζητάμε τα της διατροφής. Την είδαμε κιόλας ότι είναι της υγιεινής και γι'αυτό. Αν ήταν άλλος οκ μπορεί απλά να μην τον ακούγαμε ή να μην ερχόταν καν η κουβέντα

Just now, vicky86 είπε:

ισως η λεξη σοκ ηταν καπως εντονη.απλα θεωρω λογω εμπειριων μπορει να της φαινεται "περιττη"μια τετοια δηλωση απο παιδιατρο

κ εγω της αποψης οτι οι παιδιατροι δινουν κατευθυνσεις κ η διατροφη ειναι ευθυνη των γονιων ειμαι,κ δ εχω ακουσει κ πολλα περιεργα

αλλα δ θα ρωτησω την γιατρο για πολλα που συνηθιζουν αλλοι,πχ σωσιβιο,ρηλαξ.χωρις να το κατακρινω εννοειται.εγω απλα δ ειμαι ετσι

 

Συμφωνω αλλά δεν ήταν δήλωση βρε κορίτσια, εμείς ρωτήσαμε. Και προφανώς αν ρωτάς θεωρεί ότι σε απασχολεί και απαντάει καταλλήλως. Με άλλους μπορεί να μην είχε αναφερθεί καν το θέμα ψωμί. Τώρα που λες για το ριλαξ λοιπόν, κάποια στιγμή αρχίσαμε να βάζουμε τη μικρή στο ριλαξ (από μόνοι μας) και σε κάποια επίσκεψη μετά η γιατρός μας είπε "πλέον μπορείτε να τη βάζετε και σε ριλαξακι, να μην είναι όλο ξαπλωμένη" και φοβηθηκαμε μήπως δεν έπρεπε που την είχαμε βάλει ήδη. Μη μου πείτε ότι δεν είναι ούτε αυτό ιατρικο θέμα! Ή ας πούμε δεν θα ρωτήσεις για επιβεβαίωση ότι δεν κάνει καλό η στράτα;

Link to comment
Share on other sites

αλλο να συζητας για την εξελιξη την κινητικη,στην ομιλια η κτ στη συμπεριφορα που σε προβληματιζει

κ αλλο να συζητας για διατροφη η καταλληλα παιχνιδια

εγω προσωπικα δ ρωτησα για στρατα,ειχα καλυφθει με οτι ειχα διαβασει

φυσικα καταλαβα οτι εσεις την ρωτησατε,κ σε καμια περιπτωση δ λεω οτι ειναι κακο που ρωτησατε.απο την στιγμη που ρωτησατε,φυσικο να απαντησει.το οχι μελι ειναι ιατρικη οδηγια,το θα προτιμουσα οχι ψωμι σε μωρο απο 9μ κ μετα ειναι προσωπικη αποψη

δ κρινουμε αν ειναι σωστη η οχι

απο την στιγμη που συμφωνειτε εσεις με την γιατρο σας,εμας μας περισσευει

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι λογικά θα έδινα. Αλλά θα ήξερα ότι το κάνω σαν έσχατη λύση και με το φόβο να μου γυρίσει μπούμερανγκ και να μείνει για χρόνια κακοφαγο. Δεν το λέμε για να σας κρίνουμε βρε κορίτσια, από ενδιαφέρον το λέμε επειδή όντως μετά γίνονται τα παιδάκια που τρώνε μόνο μπιφτέκια και μακαρόνια. Αλλά σε όλους μπορεί να συμβεί, δεν είμαστε υπεράνω. Έτυχε κι έχω καλοφαγο παιδι, το επόμενο μπορεί να μην είναι. Αλλα άλλο το να δίνεις επειδή απλά δεν τρώει αλλιώς κ δεν έχεις επιλογή, άλλο να το προτείνεις από μόνος σου ενώ τρώει μια χαρά. Όχι γιατί είναι τόσο βλαβερό, αλλά επειδή κινδυνεύει να το προτιμήσει από άλλα, οπότε καλύτερα να μη συνηθίζει. Καθαρά σαν τα γλυκά το βλέπω. Αν δεν υπάρχει επιλογή είναι άλλο.

 

 

Σωστό αλλά ενάμισι χρόνο τώρα δεν προέκυψε ποτέ κάτι ιατρικό, αφού νομίζω ότι πάμε απλά για να κάνει εμβόλια! Κι έτσι συζητάμε κι άλλα. Εσείς δηλαδή απλά πάτε, κάνει το εμβόλιο και τις μετρήσεις και φεύγετε; Με απορία ρωτάω, όχι ειρωνικά. Γιατί εμείς καθόμαστε κανα μισάωρο και λέμε για αντίληψη, κινητικότητα, κοινωνικότητα, ομιλια κλπ, τα πάντα σχετικά με ο,τι έχει αλλάξει στη συμπεριφορά από την προηγούμενη επισκεψη. Για τη διατροφή ισως την έχω συνδυάσει κιόλας έτσι επειδή στην αρχή στην περίπτωσή μας τα ιατρικά ήταν ένα με τα διατροφικά (επειδή μέχρι 2-3 μηνών το θέμα μας ηταν το βάρος) οπότε έμεινε να συζητάμε τα της διατροφής. Την είδαμε κιόλας ότι είναι της υγιεινής και γι'αυτό. Αν ήταν άλλος οκ μπορεί απλά να μην τον ακούγαμε ή να μην ερχόταν καν η κουβέντα

 

Συμφωνω αλλά δεν ήταν δήλωση βρε κορίτσια, εμείς ρωτήσαμε. Και προφανώς αν ρωτάς θεωρεί ότι σε απασχολεί και απαντάει καταλλήλως. Με άλλους μπορεί να μην είχε αναφερθεί καν το θέμα ψωμί. Τώρα που λες για το ριλαξ λοιπόν, κάποια στιγμή αρχίσαμε να βάζουμε τη μικρή στο ριλαξ (από μόνοι μας) και σε κάποια επίσκεψη μετά η γιατρός μας είπε "πλέον μπορείτε να τη βάζετε και σε ριλαξακι, να μην είναι όλο ξαπλωμένη" και φοβηθηκαμε μήπως δεν έπρεπε που την είχαμε βάλει ήδη. Μη μου πείτε ότι δεν είναι ούτε αυτό ιατρικο θέμα! Ή ας πούμε δεν θα ρωτήσεις για επιβεβαίωση ότι δεν κάνει καλό η στράτα;

Δεν πιστεύω κάποιος γονιός να έχει κάποια εναλλακτική κ να δίνει ψωμί. Άλλοι θα το κάνουν ενω έχει φάει το παιδί τις κρέμες ώστε να μάθει να μασάει άλλοι επειδή δεν τρώει γενικά αλλά πράγματα κ το δίνουν σαν εναλλακτική. Βέβαια εγώ πριν τον χρόνο  (κ πολύ αργότερα) δεν το έδινα σαν κυρίως γεύμα αλλά απλά για να τρώνε με το χεράκι.

 

Με την παιδίατρο μιλάμε για τα ψυχοκινητικα, με ρωτάει αν τρώνε κ πόσο, μου λέει από ποια ηλικία να δώσω κάποια τροφή (σε θέμα αλλεργιών ή πνιγμού), τα εξετάζει, μετράει ύψος κλπ κ κάνει εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από τη συζήτηση κατάλαβα ότι το δίνουν και απλά σαν σνακ (τοστ, ψωμί με μαρμελάδα, κέικ, κουλουρι), όχι μόνο σαν λύση ανάγκης, γι'αυτό το είπα. Και δεν το κατακρίνω, απλά νόμιζα ότι γενικά δεν πολυσυστηνεται. Γενικά δεν έγραψα τίποτα για να κρίνω, δεν ξέρω αν φάνηκε κάτι τέτοιο.

Το να μάθει να μασαει πώς το εννοείτε; Με οτιδήποτε μπορεί να μάθει να μασαει, γιατί ειδικά ψωμί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ από τη συζήτηση κατάλαβα ότι το δίνουν και απλά σαν σνακ (τοστ, ψωμί με μαρμελάδα, κέικ, κουλουρι), όχι μόνο σαν λύση ανάγκης, γι'αυτό το είπα. Και δεν το κατακρίνω, απλά νόμιζα ότι γενικά δεν πολυσυστηνεται. Γενικά δεν έγραψα τίποτα για να κρίνω, δεν ξέρω αν φάνηκε κάτι τέτοιο.

Το να μάθει να μασαει πώς το εννοείτε; Με οτιδήποτε μπορεί να μάθει να μασαει, γιατί ειδικά ψωμί;

Κοίτα κάποια παιδάκια πχ δεν τρώνε φρούτα, οπότε μπορεί να δώσουν ψωμάκι όπως είπε η @vicky86 με φρούτα που τα βράζουν κ τα κάνουν σαν μαρμελάδα, ή με αυγό όπως ειπώθηκε γιατί αλλιώς δεν το έτρωγε, η με τυράκι όταν αρχίζει να εισάγουν. Μπορείς βέβαια το τυρί να το βάζεις κ στο φαγητό αν θες αλλά το ψωμί είναι μια ευκολία. Συνήθως δίνουν ψωμί γιατί είναι πιο ακίνδυνο στον πνιγμό αν δεν κάνεις blw. Εγώ πχ στα παιδιά μου έδινα πολτοποιημένα κ γύρω στον 8-9 άρχισα να εισάγω ψωμάκι η έφτιαχνα μπισκοτάκια για να μαθαίνουν έτσι. Αλλά δεν τα είχα ως κυρίως γεύμα, τα έδινα όταν ήδη είχαν φάει. Τώρα όλη η συζήτηση ξεκίνησε από το μνμ που ειπες ότι δεν επιτρέπεται ψωμί. Φαινόταν σαν να το λες ότι δεν κάνει γιατί θα πάθει κάτι το μωρό κ όχι επειδή είναι καλύτερα να τρώει άλλες τροφές

Link to comment
Share on other sites

Όχι το είπα όπως το λέμε πχ για τα γλυκά, που επίσης δεν θα πάθει κάτι. Κι εκεί θα ρωτούσα "επιτρέπεται;" όχι με την έννοια ότι "απαγορεύεται" αλλά με την έννοια "δεν συστήνεται". Τα τελείως απαγορευμένα που το μωρό παθαινει κάτι τα θεωρώ αυτονόητα, δεν νομίζω ότι θα τα συζητουσε κανείς σε ένα φόρουμ.

 

Just now, mama16 είπε:

Κοίτα κάποια παιδάκια πχ δεν τρώνε φρούτα, οπότε μπορεί να δώσουν ψωμάκι όπως είπε η @vicky86 με φρούτα που τα βράζουν κ τα κάνουν σαν μαρμελάδα, ή με αυγό όπως ειπώθηκε γιατί αλλιώς δεν το έτρωγε, η με τυράκι όταν αρχίζει να εισάγουν.

Με το αυγό και το τυρι να το καταλάβω, αλλά τα φρούτα ξεκινάνε 6 μηνών, επιτρέπεται και από 6 μηνών ψωμί; (Εδώ όντως ρωτάω αν επιτρέπεται! Με πραγματική απορία)

 

Γενικά πάντως απ'ο,τι καταλαβαίνω το ψωμί ειναι κάτι που δεν αρνείται κανένα παιδί, ούτε το πιο κακοφαγο!

 

Just now, vicky86 είπε:

απο την στιγμη που συμφωνειτε εσεις με την γιατρο σας,εμας μας περισσευει

Μου κάνει λιγο εντύπωση που το λέτε αυτό, σαν να μας λέει κάτι παράλογο ή κάτι που δεν συμφωνεί με τον διατροφικό οδηγό και τον ΠΟΥ. Η φράση "αφού συμφωνείτε εσείς οκ" θα ταίριαζε να τη λεμε για κάποιο γιατρό που λέει κρέμες σε σκόνη, Μιράντα και τέτοια. Αλλά για υγιεινές γενικά επιλογές γιατί να μη συμφωνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μου κάνει λιγο εντύπωση που το λέτε αυτό, σαν να μας λέει κάτι παράλογο ή κάτι που δεν συμφωνεί με τον διατροφικό οδηγό και τον ΠΟΥ. Η φράση "αφού συμφωνείτε εσείς οκ" θα ταίριαζε να τη λεμε για κάποιο γιατρό που λέει κρέμες σε σκόνη, Μιράντα και τέτοια. Αλλά για υγιεινές γενικά επιλογές γιατί να μη συμφωνουμε;

Και μένα μου κάνει πραγματικά εντύπωση η τροπή της συζήτησης κι η συγκεκριμενη κουβεντα (αφού συμφωνει ο γιατρος σου) επειδή βρέθηκε ένας γιατρός να μην συστηνει το ψωμί σε μωρά πριν κλείσουν χρόνο!  :roll:

Άλλοι γιατροί λένε τέρατα και εδώ κάνουμε λες και είπε κάτι κακό. 

 

Και τα δύο παιδιά μου στον 7ο ξεκίνησα με πατημένα λαχανικά και φρούτα όπως γλυκοπατατα και μπανάνα.  Στον 8ο χοντροαλεσμενα και στον 9ο πολύ μικρά κομματάκια. Ο μεγάλος γύρω στον χρόνο έπαιρνε μπιφτέκι κι έτρωγε μόνος του κι ο μικρός από τον 10ο μήνα. 

 

Ψωμοειδη  (λιγότερο ψωμί και.περισσότερα μαφιν που φτιάχνω εγω) και μακαρόνια στον δεύτερο δίνω συχνοτερα από οτι στον πρωτο,  λόγω ευκολιας δικής μου κι ενώ ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά,  τρώει λιγότερη ποικιλια από πριν. Οπότε τα βλέπω τα αποτελέσματα αυτής μου της επιλογής. 

 

Με λίγα λόγια τα καλοφαγα παιδιά μπορούν πολύ εύκολα να γίνουν πραγματικα κακοφαγα όταν τους δίνονται ψωμιά ή/και γλυκά αφου δεν τρώνε αυτά που προσφέρουμε πρώτα. Φανταστείτε λοιπόν τα κακοφαγα,  να έχουν αυτή την επιλογή. 

 

Και εγώ αν δεν ήθελα να παχυνω όλη μέρα γλυκά και ψωμοειδη θα έτρωγα.

 

Ωραίο το μπρόκολο,  προφανώς όμως δεν συγκρίνεται με μια πίτσα.   

 

Ο μόνος λόγος που τα γράφω είναι για να σκεφτεί οποίος διαβάζει ΚΑΙ αυτήν την οπτική,  όχι γιατί φτου κακα οποία δίνει ψωμί στο παιδί της. 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όχι το είπα όπως το λέμε πχ για τα γλυκά, που επίσης δεν θα πάθει κάτι. Κι εκεί θα ρωτούσα "επιτρέπεται;" όχι με την έννοια ότι "απαγορεύεται" αλλά με την έννοια "δεν συστήνεται". Τα τελείως απαγορευμένα που το μωρό παθαινει κάτι τα θεωρώ αυτονόητα, δεν νομίζω ότι θα τα συζητουσε κανείς σε ένα φόρουμ.

 

Με το αυγό και το τυρι να το καταλάβω, αλλά τα φρούτα ξεκινάνε 6 μηνών, επιτρέπεται και από 6 μηνών ψωμί; (Εδώ όντως ρωτάω αν επιτρέπεται! Με πραγματική απορία)

 

Γενικά πάντως απ'ο,τι καταλαβαίνω το ψωμί ειναι κάτι που δεν αρνείται κανένα παιδί, ούτε το πιο κακοφαγο!

 

Μου κάνει λιγο εντύπωση που το λέτε αυτό, σαν να μας λέει κάτι παράλογο ή κάτι που δεν συμφωνεί με τον διατροφικό οδηγό και τον ΠΟΥ. Η φράση "αφού συμφωνείτε εσείς οκ" θα ταίριαζε να τη λεμε για κάποιο γιατρό που λέει κρέμες σε σκόνη, Μιράντα και τέτοια. Αλλά για υγιεινές γενικά επιλογές γιατί να μη συμφωνουμε;

Έτσι όπως το είπες μου φάνηκε ότι σου είχε πει ότι προκαλεί κάποια αλλεργία. Πχ κάποιοι παιδίατροι εισάγουν ψάρι στον χρόνο, άλλοι όπως κ η δικιά μου η στους 9 η στους 10 μήνες. Για αυτό απάντησα ότι επιτρέπεται. Όσο για το ότι αφού συμφωνείς με την παιδίατρο καλά κάνεις κ δεν δίνεις το λέμε γιατι μπορεί εσύ να ήθελες να δίνεις ζάχαρη πχ ή αν σου έλεγε η παιδίατρος να δίνεις τα advance να συμφωνουσες κ να το έκανες. Το θέμα διατροφής είναι καθαρά επιλογής του γονιού είτε το θεωρεί κάποιος λάθος είτε σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ από τη συζήτηση κατάλαβα ότι το δίνουν και απλά σαν σνακ (τοστ, ψωμί με μαρμελάδα, κέικ, κουλουρι), όχι μόνο σαν λύση ανάγκης, γι'αυτό το είπα. Και δεν το κατακρίνω, απλά νόμιζα ότι γενικά δεν πολυσυστηνεται. Γενικά δεν έγραψα τίποτα για να κρίνω, δεν ξέρω αν φάνηκε κάτι τέτοιο.

Το να μάθει να μασαει πώς το εννοείτε; Με οτιδήποτε μπορεί να μάθει να μασαει, γιατί ειδικά ψωμί;

ναι μπορει κ με αλλες τροφες να μαθει να μασαει.την κορα του ψωμιου την προτεινουν αρκετα.δ ξερω γτ ειδικα αυτο

απο 7μ παντως το επιτρεπουν καποιοι γιατροι

δ το εννοουσα ετσι.νομιζω απλα δ υπαρχει συνεννοηση.γενικα αν συμφωνεις με τον γιατρο σας,οι γνωμες μας κ το τι ειπε ο δικος μας γιατρος περισσευει.πχ εμας επετρεπε ψωμι απο 7μ.δ με υποχρεωσε να δωσω.κ αν ετρωγε τα γευματα του πιθανον δ θα εδινα τοσο νωρις

το λεω γενικοτερα για τα θεματα πχ με διατροφη η αλλα οχι ιατρικα.πχ για ρηλαξ που αναφερθηκε

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Έτσι όπως το είπες μου φάνηκε ότι σου είχε πει ότι προκαλεί κάποια αλλεργία

 

Ναι το κατάλαβα ότι νομίσατε για αλλεργία αλλά δεν είχα αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο. Εξάλλου όταν λέμε ότι δεν δίνουμε κάτι στα μωρά δεν έχει να κάνει μόνο με το αν προκαλει αλλεργίες, πχ το αλάτι δεν είναι λόγω αλλεργίας αλλα για τα νεφρά. Και το μέλι δεν απαγορεύεται λόγω αλλεργίας αλλά λόγω ενός βακτηρίου που προκαλεί αλλαντιαση. Είναι συγκεκριμένα αυτά που δεν δίνονται λόγω πιθανής αλλεργίας, πχ η φράουλα, οι ξηροί καρποί, το παντζάρι, το σπανάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι το κατάλαβα ότι νομίσατε για αλλεργία αλλά δεν είχα αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο. Εξάλλου όταν λέμε ότι δεν δίνουμε κάτι στα μωρά δεν έχει να κάνει μόνο με το αν προκαλει αλλεργίες, πχ το αλάτι δεν είναι λόγω αλλεργίας αλλα για τα νεφρά. Και το μέλι δεν απαγορεύεται λόγω αλλεργίας αλλά λόγω ενός βακτηρίου που προκαλεί αλλαντιαση. Είναι συγκεκριμένα αυτά που δεν δίνονται λόγω πιθανής αλλεργίας, πχ η φράουλα, οι ξηροί καρποί, το παντζάρι, το σπανάκι. 

Ναι όμως όλα αυτά που λες μπορεί να προκαλέσουν κάτι, το ψωμί από μόνο του τι προκαλεί?  

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ναι όμως όλα αυτά που λες μπορεί να προκαλέσουν κάτι, το ψωμί από μόνο του τι προκαλεί?  

 

Το ψωμί έχει αλάτι που από επίσημες πηγές αναφέρεται να μην δίνεται πριν τον πρώτο χρόνο.

Θα ξαναπώ όμως πως ο παιδίατρος της είπε "θα ήθελα να μην δώσεις ψωμί", πως ακριβώς αυτό μεταφράζεται ως απαγορεύεται?
 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω λεμε τα ιδια κ τα ιδια,αλλα αν δ εχει αλατι θα ηταν οκ δλδ;

φανταζομαι παλι θα προτιμουσαμε λαχανικα κ φρουτα,κ κρεας.θα το διναμε σαν σνακ η συνοδευτικο ειδικα αν δ ετρωγαν

ακομη κ αυτο που λεει η little lamb,σαν αυτονοητο,δ ειναι αυτονοητο για ολους.εμας δ μας ειπαν να προσεξουμε πχ για φραουλα,σπανακι,παντζαρι,μπηκαν κανονικα απο την αρχη.κ ξηροι απο 10μ,καποιοι τους βαζουν πολυ αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...