Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπερα, διαβαζω ωρες οτι εχει σχεση με το θηλασμο και τα θηλαστρα γιατι ειμαι λιγο αγχωμενη λαι δεν ξερω αν εχω αρκετο γαλα. Γεννησα πριν εναμιση μηνα και δεν μπορω να καταλαβω αν αρκει το γαλα μου για το μωρο. Πηρα το χειροκινητο θηλαστρο διπλης αντλησης της Medela και αγχωθηκα παραπανω. Το χρησιμοποιω πολυ σπανια αμα ειναι να λειψω απο το σπιτι η αν ειναι πολυ γεματο το στηθος και δεν μπορει το μωρο να θηλασει γιατι πνιγεται. Το θεμα μου ειναι οτι μονο οταν το στηθος ειναι πολυ γεματο και πρησμενο μπορω να αντλησω γαλα. Μια φορα που δεν ηταν ισα πολυ καταφερα σταγονιτσα σταγονιτσα να γεμισω 20 ml. Φταιει το θηλαστρο ή εχω προβλημα με το γαλα? Να πω πως αμα πιεζα τη θηλη με το χερι εβγαζε γαλα, απλα δεν ειχε μεγαλη ροη. Στο θηλαστρο ομως δεν εβγαινε τιποτα. Επισης πολυ σπανια, αμα εχω να θηλασω πανω απο τρεις ωρες το στηθος μου γεμιζει ικανοποιητικα για να μπορεσω να αντλησω γαλα. Συνηθως το νιωθω ελαφρυ και "ψιλοαδειο". Πειτε μου τη γνωμη σας. Μηπως δεν εχω αρκετο γαλα και γι΄αυτο δεν μπορω να αντλησω; Συγνωμη αν τα εχω γραψει λιγο μπερδεμενα αλλα εχω τοσες αποριες που δεν ξερω πως να τις εκφρασω ολες μαζι και συντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν απαντάς τι πρόβλημα έχεις με τις θηλές.

Επίσης, αν το βάρος είναι μόνο από δικό σου γάλα, δεν έχεις πρόβλημα παραγωγής καθώς ο μέσος όρος πρόσληψης βάρους του μωρού ανά μέρα είναι σούπερ ΠΑΡΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΕΥΜΑΤΑ!. Δεν βλέπω λόγο να αντλείς... Αν το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά και δεν έχεις υπερπαραγωγή (που δεν είναι επιθυμητή) είναι λογικό να μην αντλείς ποσότητα με το θήλαστρο!

Αύξησε τους θηλασμούς σε τουλάχιστον 8 - λιγοτεροι θηλασμοί μπορεί να μην είναι αρκετοί για την εγκατάσταση της γαλουχίας σου.

 

Το τελευταίο που γράφεις, μήπως συνδέεται και με την άντληση ή τη χρήση του μπιμπερό;;;; Αν μέχρι τις μετρήσεις που δίνεις το μωρό σου θήλαζε αποκλειστικά μόνο από το στήθος (όχι δηλ. και με δικό σου αντλημένο ) τότε συνέχισε απλά να θηλάζεις απευθείας από το στήθος.

Οι θηλες μου ειναι πολυ μικρες κ δυσκολευεται να τις πιασει κ να τις κρατησει στο στομα του. Το βαρος του δυστυχως δεν ειναι μονο απο μενα. Του δινω κ συμπληρωμα γιατι δεν ετρωγε καλα κ εκλαιγε. Οσον αφορα το γεγονος οτι γκρινιαζει και δυσανασχετει το εκανε απο την αρχη πριν παρω θηλαστρο κ πριν ξεκινησω να του δινω συμπληρωμα. Και για το θηλαστρο σκεφτομαι μηπως ειναι μεγαλη η χοανη που δινουν για την αντληση και δεν κανει καλη επαφη. Σκεφτομαι να παω να παρω την personal fit της medela για το symphony μηπως ειναι καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω να παρω την personal fit της medela για το symphony μηπως ειναι καλυτερα!

 

personal fit είναι πολλά, το θέμα είναι να πάρεις το σωστό μέγεθος για να κάνει σωστή εφαρμογή

 

http://www.medelabreastfeedingus.com/products/pump-accessories

Link to comment
Share on other sites

Aglaia μου, προσφάτως άκουσα πολύ καλά λόγια και για το ηλεκτρικό θήλαστρο της Nuby, το οποίο στο σημείο που είναι το στόμιο και έχει επαφή με το στήθος είναι από σιλικόνη. Τι γνώμη έχεις? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Aglaia μου, προσφάτως άκουσα πολύ καλά λόγια και για το ηλεκτρικό θήλαστρο της Nuby, το οποίο στο σημείο που είναι το στόμιο και έχει επαφή με το στήθος είναι από σιλικόνη. Τι γνώμη έχεις? Ευχαριστώ!!!

 

Για τι χρήση το θέλεις; Για ποιο λόγο δηλαδή θα αντλείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι θηλες μου ειναι πολυ μικρες κ δυσκολευεται να τις πιασει κ να τις κρατησει στο στομα του. Το βαρος του δυστυχως δεν ειναι μονο απο μενα. Του δινω κ συμπληρωμα γιατι δεν ετρωγε καλα κ εκλαιγε. Οσον αφορα το γεγονος οτι γκρινιαζει και δυσανασχετει το εκανε απο την αρχη πριν παρω θηλαστρο κ πριν ξεκινησω να του δινω συμπληρωμα. Και για το θηλαστρο σκεφτομαι μηπως ειναι μεγαλη η χοανη που δινουν για την αντληση και δεν κανει καλη επαφη. Σκεφτομαι να παω να παρω την personal fit της medela για το symphony μηπως ειναι καλυτερα!

 

Τότε σε κάθε περίπτωση πρέπει να αυξήσεις τις φορές που θηλάζεις. Τα γεύματα που κάνει το μωρό είναι πολύ λίγα. Αν συνεχίσεις έτσι όποιο θήλαστρο και να πάρεις μάλλον θα αποθηλάσεις...

Το μέγεθος της θηλής δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο καθώς το μωρό θηλάζει ουσιαστικά από τη θηλαία άλω: εκεί εφαρμόζουν τα χείλια του και η θηλή τραβιέται πίσω και "κολλάει" στον ουρανίσκο του μωρού - εκεί το μέγεθός της δεν παίζει ρόλο. Μόνο η σωστή τοποθέτηση του μωρού - το σωστό πιάσιμο δηλαδή- παίζει ρόλο για επαρκές ερέθισμα και το πόσο συχνά θηλάζει: τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβαζω ωρες οτι εχει σχεση με το θηλασμο και τα θηλαστρα γιατι ειμαι λιγο αγχωμενη λαι δεν ξερω αν εχω αρκετο γαλα. Γεννησα πριν εναμιση μηνα και δεν μπορω να καταλαβω αν αρκει το γαλα μου για το μωρο. Πηρα το χειροκινητο θηλαστρο διπλης αντλησης της Medela και αγχωθηκα παραπανω. Το χρησιμοποιω πολυ σπανια αμα ειναι να λειψω απο το σπιτι η αν ειναι πολυ γεματο το στηθος και δεν μπορει το μωρο να θηλασει γιατι πνιγεται. Το θεμα μου ειναι οτι μονο οταν το στηθος ειναι πολυ γεματο και πρησμενο μπορω να αντλησω γαλα. Μια φορα που δεν ηταν ισα πολυ καταφερα σταγονιτσα σταγονιτσα να γεμισω 20 ml. Φταιει το θηλαστρο ή εχω προβλημα με το γαλα? Να πω πως αμα πιεζα τη θηλη με το χερι εβγαζε γαλα, απλα δεν ειχε μεγαλη ροη. Στο θηλαστρο ομως δεν εβγαινε τιποτα. Επισης πολυ σπανια, αμα εχω να θηλασω πανω απο τρεις ωρες το στηθος μου γεμιζει ικανοποιητικα για να μπορεσω να αντλησω γαλα. Συνηθως το νιωθω ελαφρυ και "ψιλοαδειο". Πειτε μου τη γνωμη σας. Μηπως δεν εχω αρκετο γαλα και γι΄αυτο δεν μπορω να αντλησω; Συγνωμη αν τα εχω γραψει λιγο μπερδεμενα αλλα εχω τοσες αποριες που δεν ξερω πως να τις εκφρασω ολες μαζι και συντομα.

 

Δεν νομίζω ότι η Medela έχει χειροκίνητο διπλής άντλησης...

Όπως και να χει το χειροκίνητο θήλαστρο και γενικά η περιστασιακή άντληση συνήθως δεν έχουν καλά αποτελέσματα. Αυτά δεν είναι καν ενδείξεις κακής παραγωγής, πόσο μάλλον αποδείξεις...

Αν το μωρό σου πνίγεται όπως λες στο στήθος, μάλλον δεν τίθεται καν πρόβλημα παραγωγής.

Αν το μωρό βρέχει 5-6 πάνες το 24ωρο και κάνει τουλάχιστον 1 κένωση (αν και αυτό το τελευταίο σηκώνει εξαιρέσεις) τότε θηλάζει καλά (εννοείται υπολογίζοντας ότι θηλάζει αποκλειστικά).

 

Πέρα από τον προβληματισμό για την παραγωγή σου, σε ενδιαφέρει το να μπορείς να αντλείς; Αν ναι, για ποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

EvaMD σ' ευχαριστω για την απαντηση.Δεν ξερω αν ειναι καινουριο, παντως νομιζω πως λεει στις οδηγιες οτι ειναι διπλης αντλησης. Εχει δυο λαβες η μια για τις πρωτες γρηγορες θηλαστικες κινησεις του μωρου μεχρι να ξεκινησει η ροη και η δευτερη για την αντληση. Ηθελα περιστασιακα μονο να αντλω οταν θα αφηνω το μωρο στη μητερα μου ή θα εχω επισκεψεις κ.τ.λ. Απλα με προβληματισε το γεγονος οτι προσπαθησα μια φορα να αντλησω και δεν εβγαινε σταλα γαλα. Η αληθεια ειναι οτι καποιεσ φορες εχω υπερπαραγωγη και καποιες αλλες με το ζορι βγαζω μια σταγονα οσο κι αν πιεζω το στηθος. Αυτο ειναι φυσιολογικο; Δεν ξερω τι να σκεφτω, κ οταν ειδα να μην μπορω να αντλησω σκεφτηκα μηπως και το μωρο μου καποιες φορες δεν μπορει να χορτασει γιατι δεν βγαινει γαλα και το εχω να λιμοκτονει ολη μερα πιστευοντας οτι τρωει και γι' αυτο καποιες φορες καθεται με τις ωρες στο στηθος και δεν χορταινει. Τελειώνει ποτε το γαλα; Δηλαδη γινεται την ωρα που θηλαζει το μωρο να "ξεμεινω" και να μην εχω αλλο; Θελω να μπορω να αποθηκευω καποια γευματα για ωρα αναγκης αλλα αμα δεν ειναι τσιτα το στηθος με το γαλα να τρεχει απο μονο του, δεν νομιζω οτι μπορω να αντλησω πανω απο 50 ml. Τζαμπα το πηρα το θηλαστρο; Δεν θελω να παρω κατι πιο ακριβο για τις λιγες φορες που θα το χρειαστω.

Link to comment
Share on other sites

Τότε σε κάθε περίπτωση πρέπει να αυξήσεις τις φορές που θηλάζεις. Τα γεύματα που κάνει το μωρό είναι πολύ λίγα. Αν συνεχίσεις έτσι όποιο θήλαστρο και να πάρεις μάλλον θα αποθηλάσεις...

Το μέγεθος της θηλής δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο καθώς το μωρό θηλάζει ουσιαστικά από τη θηλαία άλω: εκεί εφαρμόζουν τα χείλια του και η θηλή τραβιέται πίσω και "κολλάει" στον ουρανίσκο του μωρού - εκεί το μέγεθός της δεν παίζει ρόλο. Μόνο η σωστή τοποθέτηση του μωρού - το σωστό πιάσιμο δηλαδή- παίζει ρόλο για επαρκές ερέθισμα και το πόσο συχνά θηλάζει: τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο.

Δεν εχω προβλημα να θηλαζω και 10 φορες και οσες θελει. Το προβλημα ομως ειναι οτι τρωει 5-10 λεπτα και μετα με σπρωχνει, κλαιει και απλα γλυφει την ρωγα. Αρνειται να βαλει το στηθος στο στομα του και το στηθος μου ειναι συνεχεια χαλαρο σαν αδειο. Στην αρχη καθομουνα μεχρι κ 3 ωρες και θηλαζα αλλα ουτε μια φορα δεν εχω καταφερει να χορτασει αποκλειστικα απο το στηθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι καινουριο, παντως νομιζω πως λεει στις οδηγιες οτι ειναι διπλης αντλησης. Εχει δυο λαβες η μια για τις πρωτες γρηγορες θηλαστικες κινησεις του μωρου μεχρι να ξεκινησει η ροη και η δευτερη για την αντληση.

Περιγράφεις την άντληση διπλής φάσης.

 

Αυτό είναι διαφορετικό απο την διπλή άντληση που σημαίνει άντληση από τους δύο μαστούς ταυτόχρονα.

 

Το θηλαστρο που έχεις είναι μόνο για ευκαιριακή άντληση και μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία.

Όταν το γάλα δεν είναι αρκετό, το ΜΟΝΟ κατάλληλο θήλαστρο για να βοηθήσει στην αύξηση είναι το νοσοκομειακό. Αυτό από τις προδιαγραφές της εταιρείας.

 

Ηθελα περιστασιακα μονο να αντλω οταν θα αφηνω το μωρο στη μητερα μου ή θα εχω επισκεψεις κ.τ.λ.

Αφού εδραωθεί η γαλουχία και μετά.

 

Απλα με προβληματισε το γεγονος οτι προσπαθησα μια φορα να αντλησω και δεν εβγαινε σταλα γαλα.

Για το συγκεκριμένο θήλαστρο αυτό είναι αρκετά αναμενόμενο.

Το νοσοκομειακό θήλαστρο καλύπτει το 85% των μητέρων. Το χειροκίνητο, πολύ λιγότερες.

 

Η αληθεια ειναι οτι καποιεσ φορες εχω υπερπαραγωγη και καποιες αλλες με το ζορι βγαζω μια σταγονα οσο κι αν πιεζω το στηθος.

Υπερπαραγωγή χαρακτηρίζεται η κατάσταση κατά την οποία το γάλα που παράγεται στη διάρκεια του 24ωρου είναι αρκετά περισσότερο από τις ανάγκες του μωρού. Εσύ καλύπτεις λίγο πάνω από το μισό των αναγκών του μωρού (από το βάρος που βάζει και λαμβάνοντας υπόψην το πόσο συμπλήρωμα δίνεις)

 

Αυτο ειναι φυσιολογικο;

Το να μην μπορείς να αντλήσεις γάλα με το θήλαστρο είναι φυσιολογικό, είσαι σχεδιασμένη για να θηλάζεις και όχι για να αντλείς. Το να μην μπορείς να αντλήσεις με ένα χειροκίνητο θήλαστρο είναι αναμενόμενο.

 

Δεν ξερω τι να σκεφτω, κ οταν ειδα να μην μπορω να αντλησω σκεφτηκα μηπως και το μωρο μου καποιες φορες δεν μπορει να χορτασει γιατι δεν βγαινει γαλα και το εχω να λιμοκτονει ολη μερα

Ένα μωρό που λιμοκοτονεί, βάζει βάρος κάτω από το ελάχιστα επιτρεπτό για την ηλικία του.

Το μωρό σου βάζει 29 γρ. το 24ωρο που είναι πάνω από τον αναμενόμενο μέσο όρο, ο οποίος είναι 25 γρ. το 24ωρο.

 

 

Θελω να μπορω να αποθηκευω καποια γευματα για ωρα αναγκης αλλα αμα δεν ειναι τσιτα το στηθος με το γαλα να τρεχει απο μονο του, δεν νομιζω οτι μπορω να αντλησω πανω απο 50 ml.

Μπορείς να αποθηκεύσεις γάλα μόνο οταν καλύπτεις πλήρως τις ανάγκες του μωρού.

 

Τζαμπα το πηρα το θηλαστρο; Δεν θελω να παρω κατι πιο ακριβο για τις λιγες φορες που θα το χρειαστω.

Το θήλαστρο που πήρες, είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην είναι αποτελεσματικό.

 

Για να το διατυπώσω με όρους που γνωρίζεις, όταν έχεις να ανέβεις μια πλαγιά, σου χρειάζεται ένα 4Χ4. Αν πάρεις ένα πατίνι, δεν μπορείς να ανέβεις την πλαγιά. Το πατίνι είναι πολύ καλό γι αυτό που έχει κατασκευαστεί, αλλά δεν είναι για να ανεβαίνει τα βουνά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia μου σ' ευχαριστω.

Μπορείς να αποθηκεύσεις γάλα μόνο οταν καλύπτεις πλήρως τις ανάγκες του μωρού.

Τι εννοεις με αυτο;

Πως θα καταλαβω ομως ποτε θα εδραιωθει η γαλουχια; Συγνωμη, αλλα ειμαι λιγο ασχετη! Μετα απο δυο μηνες δεν εχει εδραιωθει ακομα;

Το μωρο μου εχει παραπαρει βαρος η αληθεια ειναι!

Το swing θα μου κανει δουλεια; Διαβασα στο Forum οτι πολλες κοπελες εμειναν ευχαριστημενες απο αυτο.

Αλλιως τι μου προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

χρειάζομαι τα φώτα σας. Η μπεμπούλα μας είναι 13 μηνών και εγώ έχω επιστρέψει στη δουλειά από τότε που ήταν 7 μιση μηνών.

Έχω νοικιάσει το symphony της medela που το έχω μόνιμα, σχεδόν, στο γραφείο και κάνω δύο αντλήσεις την ημέρα. Τον τελευταίο καιρό λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να χάσω κάποια άντληση ή ακόμα και να χρειαστεί να ταξιδέψω αυθημερόν οπότε χρησιμοποιώ γάλα από την τράπεζα.

Επειδή είναι δύσκολη η μεταφορά του symphony υπάρχει κάποιο άλλο που μου προτείνετε να έχω στο σπίτι? Σκεφτόμουν το pump in style ή το freestyle της medela.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

χρειάζομαι τα φώτα σας. Η μπεμπούλα μας είναι 13 μηνών και εγώ έχω επιστρέψει στη δουλειά από τότε που ήταν 7 μιση μηνών.

Έχω νοικιάσει το symphony της medela που το έχω μόνιμα, σχεδόν, στο γραφείο και κάνω δύο αντλήσεις την ημέρα. Τον τελευταίο καιρό λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να χάσω κάποια άντληση ή ακόμα και να χρειαστεί να ταξιδέψω αυθημερόν οπότε χρησιμοποιώ γάλα από την τράπεζα.

Επειδή είναι δύσκολη η μεταφορά του symphony υπάρχει κάποιο άλλο που μου προτείνετε να έχω στο σπίτι? Σκεφτόμουν το pump in style ή το freestyle της medela.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Πόσες φορές θηλάζετε; Θηλάζετε το βράδυ; Πότε σκέφτεσαι να σταματήσεις τις αντλήσεις; Πώς μοιράζετε τα στερεά γεύματα στην ημέρα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θηλάζετε; Θηλάζετε το βράδυ; Πότε σκέφτεσαι να σταματήσεις τις αντλήσεις; Πώς μοιράζετε τα στερεά γεύματα στην ημέρα;

 

Καλημέρα! Τις ημέρες που δουλεύω το πρόγραμμα έχει ως εξής:

7.30 Θηλάζουμε

09.30 Φρουτόκρεμα

12.00 Γάλα (αντλημένο από εμένα που το πίνει με το κουταλάκι γιατί το μπιμπερό δεν ήταν ποτέ για εμάς:P)

2.30 Φαγητό

5.30 Τοστ ή τυράκι με φρυγανίτσα

6.30 που έχω γυρίσει θηλασμός

8.30 φαγητό

και έπειτα θηλασμός όλο το βράδυ γιατί κοιμόμαστε αγκαλίτσα (καταλαβαίνω σίγουρα 3-4 φορές)

 

Θα ήθελα η μπέμπα να αποθηλάσει μόνη της επομένως όσο η μητέρα μου μου λέει ότι το πίνει το γάλα μου θα συνεχίσω.

Απλά είμαι από τις τυχερές που το γάλα κατά τη διάρκεια της απόψυξης κάνει τη μεταλλική γεύση και είναι λίγο μανίκι η μετά την άντληση περίοδος (μπρίκι κτλ) κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να είμαι είτε στο γραφείο είτε στο σπίτι. Σε περιόδους ταξιδιών (όπως αυτή η εβδομάδα που θα έρθει) δε μπορώ να βγάλω το γάλα και να το κρατήσω γιατί πρέπει να το ζεστάνω πρώτα και γι'αυτό χρησιμοποιώ την τράπεζα.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Δε χρειάζεται να πω ότι αν δεν ήσασταν εσείς δε ξέρω αν θα φτάναμε μέχρι εδώ. Άφού γράφω το post και χαζοχαμογελάω με τις απορίες που έχω:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες το γάλα στις 12 να το ανταλλάξεις με το βραδυνό φαγητό στις 8.30, ώστε να μην χρειάζεται να αντλείς στη δουλειά και να κάνεις αντλήσεις για την τράπεζα σε συνθήκες πιο βολικές για σένα. Οπότε, αν γνωρίζεις εκ των προτέρων τα ταξίδια σου, μπορείς να ρυθμίσεις τις αντλήσεις σου με άλλο πρόγραμμα. Το θήλαστρο με το οποίο θα συνεχίσεις εξαρτάται από το αν χρειάζεσαι τις αντλήσεις καθημερινά ή περιστασιακά με ένα πρόγραμμα βολικό για σένα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αλλαγή του βραδυνού φαγητού με το γεύμα γάλακτος είναι πολύ βολική. Επίσης στα ταξίδια, αν λείπεις περισσότερες ώρες, δεν είναι απαραίτητο να αντλήσεις αν δεν νιώθεις δυσφορία. Το παιδί, στην ηλικία που είναι, μπορεί να τρώει πέντε γεύματα στερεών τροφών τις ημέρες που τυχαίνει να θηλάσει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αλλαγή του βραδυνού φαγητού με το γεύμα γάλακτος είναι πολύ βολική. Επίσης στα ταξίδια, αν λείπεις περισσότερες ώρες, δεν είναι απαραίτητο να αντλήσεις αν δεν νιώθεις δυσφορία. Το παιδί, στην ηλικία που είναι, μπορεί να τρώει πέντε γεύματα στερεών τροφών τις ημέρες που τυχαίνει να θηλάσει λιγότερο.

 

Aglaia και amaretto σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Απλά ακόμα μάλλον με κυνηγάει ο φόβος της μείωσης της παραγωγής και γι'αυτό ήθελα τις δύο ανλτήσεις ημερησίως.

Να είσαστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Aglaia και amaretto σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Απλά ακόμα μάλλον με κυνηγάει ο φόβος της μείωσης της παραγωγής και γι'αυτό ήθελα τις δύο ανλτήσεις ημερησίως.

Να είσαστε καλά

 

Αν συνήθως αντλείς μόνο για αυτό το γεύμα, τότε η εναλλαγή δεν θα σου στοιχίσει στην παραγωγή.

Αν μεταθέσεις το αντλημένο γάλα ως απογευματινό θηλασμό στις 8.30 και βάλεις το γεύμα το πρωί, τότε θεωρητικώς έχεις την ίδια ή και καλύτερη απομάκρυνση γάλακτος.

Μπορείς να μειώσεις τις αντλήσεις σε μία για λίγο καιρό, μέχρι να νιώσεις ασφαλής και μετά να κόψεις και τη δεύτερη.

Στην ηλικία αυτή, το μωρό ξέρει πολύ καλά τι να κάνει, για να αυξήσει την παραγωγή. Γι'αυτό, το μόνο που θα με απασχολούσε προσωπικά θα ήταν η πιθανή επιστροφή της περιόδου λόγω του διαστήματος που θα μεσολαβούσε χωρίς θηλασμό. Στο πρώτο μου παιδί συνέβη μόλις επέστρεψα στη δουλειά και δεν θήλαζα για 8-9 ώρες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπημένη μου Αγλαια ,έχω γέννηση πριν απο 15 μέρες το δεύτερο παιδι μου !!! Όπως και στο πρώτο μου παιδι αντιμετώπισα δυσκολίες στο θηλασμο !!!! Τον πρώτο κατάφερα να τον θηλασω για 50 μέρες και μετα το γάλα μειώθηκε πολυ και στο τέλος κόπηκε . Αυτη τη φορα και λόγο του άγχους που έχω για το αν το γάλα είναι αρκετό για το μωρο έχω καταφύγει στο θηλαστρο . Αντλώ όλα τα γεύματα της ημέρας και του τα δίνω με μπιμπερο . Βάζω το θηλαστρο κάθε 2.5 ώρες και η παραγωγή έχει παει απο 20 ml που ήταν στην αρχη και απο τα δυο έχει φτάσει τα 60ml και απο τα δυο . Τα απογεύματα η παραγωγή πέφτει στα 40 ml . Το μωρο τρώει σε κάθε γεύμα 60 ml μητρικό γάλα και γύρω στα 30 με40 ml ξενο . Το θηλαστρο που χρησιμοποιώ είναι το mini electric plus Medela. Ξέχασα να σας αναφέρω ότι θα γυρίσω πολυ σύντομα στην δουλεια μου !!!! Πιστεύεται ότι πρεπει να πάρω ένα νοσοκομειακο θηλαστρο ;;; Για να έρθει περισσότερο γάλα θα πρεπει να πάρω κάποιο.συμπλήρωμα ;;;; Νομίζετε ότι θα πρεπει να βάζω και το μωρο στο στήθος μου ;;; Και αν ναι πόσο συχνα ;;; Το μωρο δεν είναι πολυ πρόθυμο να πιάσει το στήθος έχει μαθει με την ευκολία του μπιμπερο !!!! Σας παρακαλω απαντήσετε μου γιατι η κατάσταση μου δημιουργεί μεγάλο άγχος !!!! Ευχαριστω πολυ Dora Q C

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου τα φωτα σας! Το κοριτσάκι μας θα γίνει 2 μηνων την Τρίτη! Θηλάζουμε αποκλειστικά και θα ηθελα να χρησιμοποιησω το θηλαστρο για 1 φορα τη βδομαδα το πολύ για καμια δουλειά εξωτερική ή βολτούλα χωρις το αγχος να γυρισω πάνω στη 1 ώρα που θα ζητησει γαλατακι! Μου εδωσαν το mini electric και απ' ότι διαβασα εδω δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά λέω να κάνω μια πρώτη προσπάθεια προς τις γιορτές και να δουμε μετα (είναι σχεδον αχρησιμοιποίητο)! Επίσης μαζι μου εδωσαν και τον αποστειρωτη της chicco, γιατι ως τώρα δεν χρειαστηκε να πάρουμε!

Θέλω να ρωτησω τι χρειαζεται να αποστειρώσω ακριβώς : τη χοανη, ενα ασπρο εξαρτημα που βλέπω και το μπουκάλι? Μήπως μπουκαλι να αγορασω καινουργιο? Και πού θα το βάζω το γαλατακι? Σε ενα οποιοδηποτε μπιμπερο? Μου έδωσαν και κατι κυπελάκια της avent, αλλά μου φαινονται χιλιοχρησιμοποιημενα, βολευουν, για να αγορασω καινουργια ή να παρω τα μπουκαλια της medela? Σ' αυτα προσαρμόζεται καποια πιπίλα?? Συγγνωμη για τις παιδιαστικες ερωτησεις αλλα είμαι ασχετη!

Αν αντλήσω μια χ ποσοτητα τη βάζω κατευθειαν στο ψυγείο ή αν το χρησιμοποιησω αμεσα μέσα στη μερα δεν υπάρχει προβλημα σε θερμοκρασια δωματιου?

Θα θέλει ζεσταμα αν είναι εξω?

Θα μπορω να το μεταφερω μέχρι το σπίτι της πεθερας μου ή θελει κάποια συντηρηση?

Και μια τελευταια ερωτηση..αν βγάλω π.χ. 20 μλ και μετα 10μλ μπορω να τα αναμείξω ή τα βάζω σε ξεχωριστα κυπελάκαι!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησεις!!

A1WSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ηθελα κι εγω καποια βοηθεια. Θηλαζω τον 3 μηνων γιο μου αποκλειστικα. Το μωρο θηλαζει αλλοτε ανα 2 ωρες αλλοτε ανα 3 και θα ηθελα να παρω ενα θηλαστρο για να κανω μια αντληση την ημερα η και πιο αραια για το αν χρειαστει να λειψω μια φορα πανω απο δυο ωρες. Δλδ στην ουσια για να καλυψω ενα γευμα την ημερα και αν αλλιως να το αποθηκευσω.

Σκεφτομαι να αγορασω το swing της medela και να μην νοικιασω το sympony γιατι θελω να μπορω να το χρησιμοποιησω για οσο θηλαζω. (εχω βαλει στοχο τους 12 μηνες) οποτε το κοστος για νοικι για τοσο αραιη χρηση δεν ειναι συμφερον. Να σημειωσω οτι δεν χρειαζεται να επιστρεψω δουλεια οποτε ολον αυτον τον καιρο θα το χρησιμοπιησω για μια ωρα αναγκης και για να κανω αποθηκευση για μελλοντικη χρηση.

Πιστευετε οτι το συγκεκριμενο θηλαστρο θα με καλυψει για την συγκεκριμενη δουλεια? και αν ναι θα πρεπει να αντλω μια εξτρα φορα την ημερα σαν εξτρα γευμα, οταν νιωθω να φορτωνει το στηθος και δεν θελει το παιδι επειδη πχ ειναι βραδυ και κοιμαται? η να κανω την αντληση μια φορα που θα φαει κανονικα απο το ενα στηθος και δεν θα θελει απο το αλλο, οποτε να αντλησω απο το αλλο?

Μεχρι ποσες αντλησεις την ημερα ειναι καλο αυτο το θηλαστρο?

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , θα θελα να κάνω μερικές ερωτήσεις !!!!!!!!! 4 μέρες τώρα έχω αρχίσει το fenugreek (3χ 3 φορεσ την ημερα) και έχω δει κάποια βελτίωση στην ποσότητα της παραγωγής του γάλακτος .πόσες μέρες θα τα παίρνω ;;;;;;;; Για πόσο καιρο ;;;; Έχω πάρει και νοσοκομειακο θηλαστρο και προσπαθώ να Αντλώ κάθε 2 ώρες για πόσες μέρες πρεπει να Αντλώ τόσο συχνα μέσα στο εικοσιτετράωρο ;;;; Ποτε θεωρητικά έχει εδραιωθεί η γαλουχια ;;;;; Ποτε προτείνετε να Αντλώ κάθε 3 ώρες ;;;;; Τα 60 με 80 ml που βγάζω κάθε δυο ώρες είναι αρκετα η μπορω να παραγω και περισσότερα ;;;; Χρησιμοποιώ ΜΌΝΟ θηλαστρο γιατι θέλω να ξέρω ακριβώς πόσο έχει φάει το μωρο και γιατι σε λίγες μέρες θα πάω πίσω στην δουλεια μου ! ( το. Μωρο μου γεννήθηκε στις 18 Νοεμβρίου ) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ βοηθήσετε με γιατι έχω πολυ άγχος !!!!! Σας ευχαριστω doraqc

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , θα θελα να κάνω μερικές ερωτήσεις !!!!!!!!! 4 μέρες τώρα έχω αρχίσει το fenugreek (3χ 3 φορεσ την ημερα) και έχω δει κάποια βελτίωση στην ποσότητα της παραγωγής του γάλακτος .πόσες μέρες θα τα παίρνω ;;;;;;;; Για πόσο καιρο ;;;; Έχω πάρει και νοσοκομειακο θηλαστρο και προσπαθώ να Αντλώ κάθε 2 ώρες για πόσες μέρες πρεπει να Αντλώ τόσο συχνα μέσα στο εικοσιτετράωρο ;;;; Ποτε θεωρητικά έχει εδραιωθεί η γαλουχια ;;;;; Ποτε προτείνετε να Αντλώ κάθε 3 ώρες ;;;;; Τα 60 με 80 ml που βγάζω κάθε δυο ώρες είναι αρκετα η μπορω να παραγω και περισσότερα ;;;; Χρησιμοποιώ ΜΌΝΟ θηλαστρο γιατι θέλω να ξέρω ακριβώς πόσο έχει φάει το μωρο και γιατι σε λίγες μέρες θα πάω πίσω στην δουλεια μου ! ( το. Μωρο μου γεννήθηκε στις 18 Νοεμβρίου ) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ βοηθήσετε με γιατι έχω πολυ άγχος !!!!! Σας ευχαριστω doraqc

 

Την τριγωνέλλα και γενικά τα συμπληρώματα αύξησης γάλακτος καλό θα ήταν να μην τα παίρνεις από μόνη σου και να συζητήσεις με κάποιον σύμβουλο γαλουχίας.

Η πιο απλή "τεχνική" για να αυξήσεις την παραγωγή σου ειναι το ερεθισμα: πιο συχνοι θηλασμοί, χρηση καταλληλου θηλαστρου, νυχτερινοι θηλασμοί/αντλήσεις.

Τα συμπληρώματα μπορεί να επιφερουν το αντίθετο αποτέλεσμα, να σε οδηγήσουν σε υπερπαραγωγή ή να αλλοιώσουν τη γεύση του γάλακτος, με ό,τι αποτελεσμα μπορούν αυτά να επιφέρουν στο μωρό.

 

Εντελώς φιλικά θα σου πω ότι αν χρειαζοταν να ξερεις ακριβώς πόσο εχει φαει το μωρό, το στήθος σου θα ειχε μετρητή :) . Ενα μωρό που θηλάζει μπορούμε να επιβεβαιωσουμε ότι τρεφεται καλά με πολλούς τρόπους: από το βάρος που βάζει, απο τα τσισα και τα κακά που κανει το 24ωρο, από την εικόνα/υφή που εχουν τα κακά του.

Φυσικά υπάρχουν μαμάδες που αντεξαν την αποκλειστική άντληση για μήνες, αλλά εφόσον δεν υπάρχει σημαντικός λόγος (πχ προωρο ελλειποβαρες μωρό, αρνηση στήθους κλπ) γιατί να ταλαιπωρείσαι με τις αντλήσεις/αποστειρώσεις κλπ.

 

Προσπαθησε να βαλεις το μωρό στο στήθος να θηλασει. Σιγουρα θα εχει συνηθίσει το μπιμπερό, οποτε θα χρειαστει λίγο υπομονή και επιμονή.

Η Αγλαία εδώ (http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=200296&postcount=3) ειχε γράψει τα εξής:

 

Για να ενθαρρύνετε το μωρό να θηλάσει προσπαθείστε τα παρακάτω:

 

Πότε να προσπαθείτε το θηλασμό:

-όταν το μωρό δεν είναι πολύ πεινασμένο ή πολύ νυσταγμένο

-όταν το μωρό χαλαρώνει ή κοιμάται

-περπατώντας και κρατώντας το μωρό αγκαλιά

-κάνοντας μπάνιο μαζί με το μωρό

-σε ένα ήσυχο δωμάτιο χωρίς πολλά φώτα

-σε μια κουνιστή πολυθρόνα

-όταν ακούτε απαλή μουσική

 

Αυξάνοντας την επαφή:-Δώστε το μωρό όσο πιο πολύ δερματική επαφή μπορείτε

-Ξοδέψτε περισσότερο χρόνο με αγκαλιά και νταντέματα

-Χρησιμοποιείστε ένα σλινγκ ή ένα μάρσιπο για να έχετε το μωρό πάνω σας ανάμεσα στα γεύματα

-Να κάνετε μπάνιο μαζί

-Να κοιμόσαστε μαζί

 

Στο στήθος:

-Βεβαιωθείτε ότι το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος χωρίς να σας πονά, έτσι το μωρό παίρνει περισσότερο γάλα

-Μια σταγόνα γάλα στο στήθος αυξάνει τις πιθανότητες να πιάσει το μωρό πιο σύντομα

-Μιλάτε στο μωρό. Μπορεί τα μωρά να μην καταλαβαίνουν τις λέξεις αλλά καταλαβαίνουν τον τόνο της φωνής. Επιβραβεύστε το μωρό όταν τα καταφέρνει!

-Προσπαθείστε να κάνετε το θηλασμό μια θετική εμπειρία για σας και το μωρό. Αν το μωρό είναι ανήσυχο μην προσπαθείτε να το θηλάσετε. Περιμένετε να ηρεμήσει. Αν το μωρό αρνείται το στήθος είναι καλύτερα να μην το πιέσετε και να δώσετε το μητρικό γάλα με άλλο τρόπο.

-Να είστε υπομονετική τόσο με τη συμπεριφορά του μωρού σας όσο και με τον εαυτό σας!

 

Απάντησε και σε αυτές τις ερωτήσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 για να έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα της κατάστασης.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκλυριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

18/11 3240 (γέννηση)

21/11 3100

24/11 3240

1/12 3400

8/12 3640

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει. Δεν θηλαζει απο το στήθος αλλα απο θηλαστρο σχεδόν όλα τα γεύματα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα. Σε 3 γεύματα απο 40γραμ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 120γραμ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Symphony medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 9-10

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 4-8-10-12-14-16-18-20-22-24

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 4-5

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...