Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

μαρία σε καταλαβαινω απόλυτα. Κι εμενα τωρα που η μικρη μου ειναι 4,5 μηνων νιωθω ωρες ώρες οτι μου την δινει πολυ άσχημα που ειμαι κλεισμενη στο σπίτ κ θελω που κ που να βγαινω κ λιγο εξω χωρις άγχοςι. Βολτα βγαινουμε με το καροτσι αλλα με άγχος διοτι αν πεινασει τι θα την κανω εξω?εδω ειναι κ επαρχια κ αμα βγάλω στηθος στη μεση της πλατειας θα με παρουν με τις πεπονοφλουδες. Απ οσο διαβασα εδω το θηλαστρο που εχεις ειναι για περιστασιακη χρηση. Μηπως να δοκιμαζες να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακο?στην τελική το επιστρεφεις μετα απο 1 μηνα αν δεν τα καταφερεις με εκεινο. Θεωρητικα παντως ειναι πιο πιθανο να μπορεσεις να βγαλεις γαλα με ενα τετοιο θηλαστρο, εξαρταται βεβαια και τι ωρες αντλεις. Εγω ειδα οτι η μονη ωρα που βολευει να αντλω για να μην εχω προβλημα με μειωμενη ροη μετα και με την μικρη μου εχουμε την σφαγη του δραμαλη (ειναι και λαιμαργουλα κ ανυπομονη με το φαγητο της) αν΄τλω 2 ωρες μετα το βραδινο γευμα γυρω στις 12 περιπου γιατι η μικρη εχει παρει ενα προγραμμα υπνου γυρω στις 10 κ μιση και ξυπνα στις 4 με 4μιση ξανα για γάλα οποτε βολευει. Και λεω σε καταλαβαινω γιατι λειπω 2 μερες την εβδομαδα για δουλεια και για τις ωρες που λειπω πρεπει να αφηνω 2 γευματα των 180 (πλεον) μλ στην κυρια που την προσεχει, οποτε φαντασου αν εγω βγάζω 60 μλ καθε βραδυ θελω 3 μερες για ενα γευμα της μονο. Ειναι μεγάλη ταλαιπωρια αλλά προκειμενου να μην παιρνει ξενο γάλα προς το παρον κανω υπομονη...

 

 

Ευστρατία για να παρηγορηθείς έπρεπε να αντλώ 3 -4φορές με το PUMP IN STYLE το οποίο και αγόρασα αρκετά ακριβά (είναι διπλής άντλησης και λίγο πιο δυνατό από το swing) στην διάρκεια 9 ώρου που έλειπα γιατί επέστρεψα στην δουλειά μου όταν η μικρή ήταν 3 μηνών και έπρεπε να κάνω και επαναγαλακτισμό και να τις καλύπτω τις ανάγκες της για γάλα περίπου 360 μλ. Και το symphony το είχα στο σπίτι και έκανα μια βραδινή άντληση όπως εσύ. Με κανένα θήλαστρο δεν άδειαζε το στήθος μου εντελώς οπότε πάντα έκανα και ολοκλήρωνα την άντληση με το χέρι. Άρα ούτε και εγώ μπορούσα να συνεργαστώ με το θήλαστρο τόσο καλά απλά το είχα βάλει πείσμα να μην υπάρχει κουτί με ξένο γάλα στο σπίτι. Ξέρω πολύ καλά ότι η διαδικασία άντλησης(κυρίως όταν το σώμα σου δεν σε βοηθάει) δεν είναι καθόλου εύκολη από πρώτο χέρι και πραγματικά συγκινούμαι όταν οι μαμάδες καταβάλουν τη μέγιστη προσπάθεια να δώσουν το πολύτιμο γαλατάκι τους στα μωρά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kοριτσάρες μου σκέφτομαι για αγορά θήλαστρου για να φτιάξω τράπεζα γάλακτος σε περίπτωση που θέλουμε να βγούμε...Ποιό προτείνετε?

Καληνύχτα.........Πολλά φιλάκια...

Έλεγα για το swing medela κανα σαιτ να το πάρω φθηνότερα?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Στεγια καλημερα οι εμπειρες μαμάδες του site οταν κι εγω θα ερχομουν στην δουλεια κ ηθελα να αντλω κ να αποθηκευω γάλα, με ειχαν συμβουλευσει για τη ενοικιαση ενος νοσοκομειακου θηλαστρου. Αυτο που σκεφτεσαι να αγοράσεις νομιζω ειναι για περιστασιακη χρήση κ ισως αν το χρησιμοποιεις συνχά και πολύ (αφου θες να κανεις τράπεζα) ισως να κανει ζημια στην παραγωγή σου παρακαλώ κάποια εμπειρη μαμα να επιβεβαιωσει αυτο γιατι δεν ειμαι απολυθτως σιγουρη .Για τραπεζα γάλακτος (που εννοειται οτι θα πρεπει να αντλεις συχνα, εγω οπως διαβασες παραπάνω αντλω 2 ώρες μετα τον βραδινο γευμα καθε μερα σχεδον) ενδεικνυνται καλυτερα τα νοσοκομειακα θηλαστρα, εγω νοικιασα το symphony της medela (100 ευρω μαζι με τα εξαρτηματα τον πρωτο μηνα και απο τον επομενο η ενοικιαση 60 ευρω, το νοικιασα απο την κλινικουμ στην θεσσαλονικη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Για ακομα μια φορα απο τοτε που γεννηθηκε ο μικρος και θηλαζω ειμαι να σκασω...γενικοτερα εχω πολυ αγχος με το θεμα...λοιπον ο μικρος μου γεννηθηκε στις 27/10 3100 θηλαζει αποκλειστικα και σημερα ειναι 7050..μεσα στις τελευταιες 24 μερες εβαλε μισο κιλο ενω τους πρωτους 2 μηνες εβαζε σχεδον μηνα και κιλο...δεν ανησυχω γιατι ξερω οτι δεν βαζουν βαρος οπως οταν ηταν νεογεννητα...καναμε 8 γευματα το 24ωρο καθε φορα απο το ενα στηθος (ενω μεχρι τους 2,5 μηνες θηλαζα και απο τα 2) και πριν μια βδομαδα γυρισα στην δουλεια...απο εκει αρχιζει ο γολγοθας μου...νοικιασα το symphony με διπλη αντληση και αρχισα της αντλησεις...θα σας πω το προγραμμα μου για να μου πειτε την γνωμη σας!

 

04:00 περιπου σηκωνεται ο μικρος και τρωει απο το ενα στηθος

06:20 τον ξαναταιζω απο το ιδιο στηθος και αντλω το αλλο (βγαζω περιπου 110μλ)

09:00 αντλω απο την δουλεια με διπλη αντληση και βγαζω και απο τα δυο στηθη 100μλ μετα απο 15'

12:00 βγαζω ακριβως οπως και στις 09:00 (δηλαδη απο την δουλεια βγαζω 200μλ γαλα)

στις 14:30 γυριζω σπιτι και τον θηλαζω

στις 17:00, στις 19:00, στις 21:00 και κανω και μια διπλη αντληση στις 23:00 που βγαζω 50μλ και απο τα 2 στηθη...

 

Ο μικρος οσο λειπω κανει 2 γευματα και πινει απο 350μλ-380μλ...μονορουφι απο ο,τι λεει η μανα μου που τον κραταει...

 

ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ!!!!Ενω στην αρχη το symphony βγαζει πολυ ευκολα τα πρωτα 30μλ μετα το στηθος δεν βγαζει γαλα παρα μονο αν αρχιζω να το πιεζω οπου βγαινει με δυναμη το γαλα και φτανω τα 50-60μλ το πολυ...?!?!?!?Δηλαδη εγω εχω 50 μλ στο ενα στηθος καθε πρωι που υποτιθεται οτι η παραγωγη ειναι και αυξημενη???Δλδ ελεος???Πως μεγαλωνει ο μικρος που υποτιθεται οτι πινει 1 λιτρο γαλα την μερα???Ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα γιατι εχω την αισθηση οτι δεν εχω γαλα..τωρα το πως μεγαλωνει ο μικρος ειναι ενα αλλο θεμα..εχω και συμβουλο θηλασμου αλλα περιμενω να ερθει να δω τι θα μου πει και εκεινη...εχω αρχισει και τριγωνελλα και απο Δευτερα αρχιζω και το milkthistle...τι να κανω???!?!?!?εχω προβλημα με το αντανακλαστικο της καθοδου???Πως θα συνδυασω δουλεια και θηλασμο αν δεν βγαζω γαλα???Θα μειωθει η παραγωγη μου ετσι?!?!?ειμαι να σκασω...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευστρατία για να παρηγορηθείς έπρεπε να αντλώ 3 -4φορές με το PUMP IN STYLE το οποίο και αγόρασα αρκετά ακριβά (είναι διπλής άντλησης και λίγο πιο δυνατό από το swing) στην διάρκεια 9 ώρου που έλειπα γιατί επέστρεψα στην δουλειά μου όταν η μικρή ήταν 3 μηνών και έπρεπε να κάνω και επαναγαλακτισμό και να τις καλύπτω τις ανάγκες της για γάλα περίπου 360 μλ. Και το symphony το είχα στο σπίτι και έκανα μια βραδινή άντληση όπως εσύ. Με κανένα θήλαστρο δεν άδειαζε το στήθος μου εντελώς οπότε πάντα έκανα και ολοκλήρωνα την άντληση με το χέρι. Άρα ούτε και εγώ μπορούσα να συνεργαστώ με το θήλαστρο τόσο καλά απλά το είχα βάλει πείσμα να μην υπάρχει κουτί με ξένο γάλα στο σπίτι. Ξέρω πολύ καλά ότι η διαδικασία άντλησης(κυρίως όταν το σώμα σου δεν σε βοηθάει) δεν είναι καθόλου εύκολη από πρώτο χέρι και πραγματικά συγκινούμαι όταν οι μαμάδες καταβάλουν τη μέγιστη προσπάθεια να δώσουν το πολύτιμο γαλατάκι τους στα μωρά τους.

 

Οι θηλες μου πονανε γιατι βαζω πολυ μεγαλη ταχυτητα μπας και βγαλω καμμια σταγονα παραπανω, ο μικρος θηλαζει με την θηλη νανουριζεται, ευχαριστιεται, ψυχαγωγειται και οπως καταλαβαινεις πλεον το στηθος μου τα εχει δει ολα. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΩ τρεμω μονο στην ιδεα οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο...ποτε μα ποτε δεν ειχα αφθονο γαλα...:-(:-(:-( Με πολυ κοπο εχω καταφερει ο,τι εχω καταφερει...αγχωνομαι τρελα που σε λιγο θα αρχισουν οι στερρεες οτι το γαλα θα μου μειωθει...γενικα ο θηλασμος εμενα ειναι συνδεδεμενος με τρελο αγχος..:|:neutral::|

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιζει να μην βεντουζαρει καλα και να χρειαζομαι και μικροτερη χοανη?!?!?!?Αν παρω την medela θα μου στειλουν??Δεν με ρωτησαν για μεγεθος γι αυτο ρωταω...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριάνθη αυτά που σε αγχωνουν κ σε προβληατιζουν μα ακριβως τα ιδια αγχωναν κ εμενα πριν απο λιγους μηνες πριν ανακαλυψω το σαιτ και ενημερωθω γιατι ημουν παντελως ασχετη. Λοιπον καταρχας ηρεμησε.Οπως θα εχεις διαβασει εδω το πρωι παντα η παραγωγη ειναι πολυ πιο αυξημενη απο οποιαδηοτε αλλη ωρα της ημερας οποτε σιγουρα τις ωρες που αναφερεις 4 και 6 εχεις αρκετο γάλα. Κανενα θηλαστρο δεν βγαζει ολη την ποσοτητα του γαλακτος που εχεις στο στηθος, δειχνει μονο την ποσοτητα που μπορεις να αντλησεις δηλαδη το οτι βγαζεις το βραδυ 50 μλ δεν σημαινει τοι τοσο πινει και το μωρο το πρωι που ειναι κ η παραγωγη αυξημενη καμια σχεση το ενα με το αλλο. Για να καταλαβεις περιπου το ιδιο προγραμμα εχουμε κ εμεις κοιμομαστε το βραδυ περιπου 10, εγω αντλω στις 12 με το ιδιο θηλαστρο και εγω βγαζω κ απο τα 2 στηθη περιπου 50 με 60 μλ. Κ οταν σταματα να βγαζει πιεζοντας το στηθος πεταγοντιαι συντριβανια, απλα με το θηλαστρο το συγκεκριμενο μπορω να βγαλω μονο τοσο οσο κι εσυ δηλαδη, δεν σημαινει ομως οτι μονο τοση ποσοτητα εχουμε! Μετα ταισμα η αντληση στις 7 περιπου και μετα το πρωι στη δουλεια αντλω γυρω στις 11 και βγαζω και απο τα 2 περιπου 100-120 μλ.Γυριζοντας στις 2μιση θηλαζω και μετα κανω περιπου 3-4 γευματα μεχρι να κοιμηθει η μικρη μου περιπου δηλαδη εχουμε το ιδιο προγραμα. Γεννησα σις 5/11 κ η μικρη μου ηταν 2650 και τωρα ειναι περιπου 6500 με το βαρος που αναφερεις φαινεται οτι το παιδι σου αναπτυσσεται πολυ καλα, εβαλε δηλαδη σχεδον 4 κιλα σε 5 μηνες αυτο θα σου το επιβεβαιωσουν και οι πιο εμπειρες μαμαδες του σαιτ. Αν δεν τρεφοταν επαρκως και δεν επαιρνε το γαλα που χρειαζοταν δεν θα εβαζε τοσο βαρος Τις πανες του τις παρακολουθεις?βρεχει 4-5 περιπου την ημερα?η απαντηση σου για το ποσο γάλα παιρνει ισως να βρισκεται και εκει, να παρακολουθεις τις πανες (σου μιλαει μια υστερω που ακομα και τωρα οταν αλλαζω την μικρη μου μετα το μεσημερι κυριως αγχωνομαι οταν οι πανες της ειναι ελαφριες μηπως δεν παιρνει αρκετο γάλα, που εχει βάλει μεσα σε 4μιση μηνες περιπου 4 κιλα).Κι εμενα η κυρια που κρατα την κορη μου μου λεει οτι οταν λειπω χρειαεται 2 γευματα των 180 μλ πλεον για να χορτασει (μην ξεχνας οτι στο μπουκαλι παιρνουν συνηθως κ περισσοτερο απο αυτο που χρειαζονται πιθανον γιατι τους ερχεται ευκολα, οσο και αν τους δωσεις θα το πιουν),δηλαδη εγω που δουλευω 2 φορες την εβδομαδα θελω για ενα γευμα 3 ημερες (3 επι 60 μλ που βγαζω συνηθως καθε βραδυ).Σε γενικες γραμμες, κανενα θηλαστρο δεν μπορει να σου δειξει ποσο γαλα εχεις μονο ποσο μπορεις να αντλησεις, ο μικρος σου εχει παρει πολυ καλο βαρος για την ηλικια που βρισκεται, κανεις περιπου 6-7 γευματα την ημερα που ειναι καλα, απλα χαλαρωσε κ ηρεμησε γιατι ο θηλασμος ειναι μια εμπιερια που αξιζει να την βιωνουμε με συναισθηματα χαρας κ ικανοποιησης οτι κανουμε το καλυτερο για τα παιδια μας κ οχι τοσο με αγχος (ποια μιλαει τωρα η αρχιυστερω χαχαχα). Ακριβως οπως και σε σενα κ για μενα ηταν και ειναι πολυ σημαντικο να μην σταματησω τον θηλασμο (ποσα κλαματα, αγχος κ στεναχωρια ειχα τον 2 μηνα να ηξερες που ηρθε ο μ#@!* ο παιδιατρος , μου ειπε οτι το παιδι μου δεν ειχε βαλει βαρος μονο 420 γρ (το οτι ειχε παρει 4 ποντους σε υψος και 3 σε περιμετρο κεφαλιου δεν τον ικανοποιουσε φαινεται, ηθελε να με φεσωσει με ξενο γαλα με εκανε παρα πολυ σκατα, σε συνδυασμο με μαμαδες κ πεθερες που ελεγαν πειναει το παιδι δωσε ξενο γάλα αφου δεν εχεις εσυ, δεν τρωει καλα το παιδι κτλ κτλ βιωσα μια πολυ ασχημα κατασταση ομως επεμενα με μεγαλα ζορια κ τελικα τωρα κανενας δεν μιλαει, τι να μου πουν δηλαδη?πως πηρε η κορη μου 4 κιλα σχεδον σε 4 μηνες με τον αερα?γιαυτο σου λεω, ηρεμησε και γαλα εχεις και το παιδακι σου αναπτυσσεται καλα, χαλαρωσε κ απολαυσε το. Σαν να σε βλεπω παντως ενα πραγμα!φιλια καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την ενθαρρυνση...ο μικρος εχει 6-7 βρεγμενες πανες και ενεργειται καπου στις 3-4 φορες την μερα με αρκετη ποσοτητα...χτες τοποθετησα καλυτερα την χοανη και οντας ψυλλιασμενη οτι κατι δεν κανω σωστα (οντως δεν εκανα) εβγαλα 85μλ και απο τα δυο...εσυ πας 2 μερες στην δουλεια αλλα εγω 5 για αυτο φοβαμαι μην μου μειωθει η παραγωγη...απο αυριο θα σας πω πως τα παω...γιατι να μην μπορω να απολαυσω τον θηλασμο???Γιατι να τρεμω και να αγχωνομαι???Η μανα μου βλεποντας με σε αυτη την κατασταση εχει λυσσαξει να αποθηλασω μπας και ηρεμησω...ο αντρας μου με στηριζει...εχει καταλαβει την αξια του θηλασμου για το παιδι...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

μαριάνθη μην τρελαινεσαι. Η παραγωγη σου δεν υπαρχει περιπτωση να μειωθει αφου χρησιμοποιείς το συγκεκριμενο θηλαστρο το οποιο απομιμειται τις θηλαστικες κινησεις του μωρου και δινει το καταλληλο ερεθισμα στο στηθος. Ουτως η αλλως και στο σπιτι να βρισκοσουνα αντι να αντλεις τις ιδιες ωρες θα θηλαζες οποτε δεν τιθεται μειωση παραγωγης, αυτο φαινεται και απο τις ποσοτητες που βγαζεις οι οποιες ειναι καλες και επαναλαμβανω δεν σημαινουν τιποτα για την παραγωγη σου (εννοω εχεις στο στηθος πολυ περισσοτερη ποσοτητα γαλακτος απο αυτη που αντλεις). Σε καταλαβαινω απολυτα αν εχεςι χρονο κανε τον κοπο και μπες στον αποκλειστικο θηλασμο 0-6 μηνες στην ενοτητα προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο στην σελιδα 27 και μετα, και δες πως ημουνα εγω πριν απο 2 μηνες. Ακριβως τα ιδια αγχη. Βρεχει το παιδι αρκετες πανε και ενεργειται πολλες φορες την μερα οποτε...ηρεμησε οσο μπορεις ολα καλα πανε. Μπραβο σου για την προσπαθεια που κανεις. Ο αποκλειστικος θηλασμος ενος παιδιου θελει υπομονη επιμονη και εχει πολλες θυσιες αλλα αξιζει τον κοπο να το προσπαθεις αν το επιθυμεις. Συνεχισε ετσι και μην ακους κανενα, μονο τον ανδρα σου που σε στηριζει. Κι εμενα η μανα μου με επρηζε δωσε ξενο γαλα, το δικο σου δεν φτανει, θες και βασανιζεσαι κλπ κλπ. Πες στην μητερα σου να σε αφησει να κανεις αυτο που επιθμεις, οτι ο αποκλειστικος θηλασμος του παιδιου σου ειναι πολυ σημαντικος για εσενα και οτι ανδεν μπορει να σε ενθαρρυνει στην προσπαθεια σου ας μην σε αναστατωνει ψυχολογικα τοτε. Εφοσον ολα πανε καλα ( ο μικρος σας βαζει βαρος) μπορεις να αρχισεις να χαλαρωνεις σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

..γιατι να μην μπορω να απολαυσω τον θηλασμο???Γιατι να τρεμω και να αγχωνομαι???Η μανα μου βλεποντας με σε αυτη την κατασταση εχει λυσσαξει να αποθηλασω μπας και ηρεμησω...ο αντρας μου με στηριζει...εχει καταλαβει την αξια του θηλασμου για το παιδι...

 

Μαριάνθη εγώ δεν αναγκάστηκα να γυρίσω στη δουλειά τόσο νωρίς αλλά φαντάζομαι ότι από μόνη της η διαδικασία των αντλήσεων στο χώρο εργασίας είναι αγχωτική. Επομένως αυτό που κάνεις είναι πολύ πιο δύσκολο απ' ότι πέρασα εγώ και είναι φυσικό να σε αγχώνει και να σε κουράζει. Μετά προσπαθείς να αποδείξεις στη μητέρα σου ότι κάνεις το σωστό και αισθάνεσαι επιπλέον πίεση και από εκεί.

 

Λύσε ότι πρακτικά θέματα έχεις με το θήλαστρο, πες στην μητέρα σου ότι δεν περνάει η άποψή της και να κάνει υπομονή μέχρι την εισαγωγή των στερεών. Φαντάζομαι ανυπομονεί να αναλάβει δράση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρε η μανα μου τρελενεται γιατι με βλεπει που τρελενομαι εγω...κατα τα αλλα ειναι υποστηρικτικη στο θηλασμο..εχω βεβαια ακουσει κατι κουλα αλλα λογω ημιμαθειας. Σημερα τα πηγα λιγο καλυτερα...εβγαλα 120μλ στην πρωτη αντληση και απο τα δυο στηθη και ελπιζω να βγαλω τοσα και στην δευτερη.Το μονο που με προβληματιζει ειναι να μην μειωθει η παραγωγη μου...και οσο σκεφτομαι τις στερεες αλλο αγχος απο εκει...αναγκαστικα θα μειωθουν εστω και λιγο τα γευματα και αναγκαστικα και η παραγωγη!!!οσο για την δουλεια ευτυχως εχουμε κουζινα με πορτα που κλειδωνει βεβαια ειναι μεσα στο κεντρικο γραφειο αλλα δεν με νοιαζει...δεν εχω αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου αφου ειμαστε πολυ μεγαλος οργανισμος και ευτυχως μπροστα μου τουλαχιστον κανεις δεν εχει πει το παραμικρο...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπηκα να ξαναγραψω για να δωσω κουραγιο σε ολες τις μανουλες που θηλαζουν και εχουν γυρισει και στην δουλεια...1 μηνα μετα απο την στιγμη που γυρισα στην δουλεια κανω 2 διπλες αντλησεις και μαζευω περιπου στα 300-330μλ γαλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...σε λιγο αρχιζουμε και τις στερρεες τροφες πηρα οδηγιες και απο την συμβουλο θηλασμου που με παρακολουθει και ειμαι για πρωτη φορα απο τοτε που αρχιζα να θηλαζω αισιοδοξη οτι ολα θα πανε καλα :)

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! :))

Ναι,εγώ είμαι η ταλαίπωρη μάνα με τα 2 μωρά και πάλι!!

Με χαρά και καμάρι μπορώ να σας πώ οτι ο μικρός μου που έκλεισε τον 4ο μήνα, θηλάζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑκαι είναι 7 κιλά!!

Επειδή όμως κατα τον 6ο μήνα του (που ο παιδίατρος μου έχει πει οτι είναι και ο ιδανικός χρόνος για να θηλάσει το μωρό) θα πρέπει να πάω στη δουλειά και δεν εχω την πολυτέλεια να κουβαλάω μαζί μου θήλαστρα και τζάτζαλα κτλ κτλ και μπράβο στις μανούλες που καταφέρνουν και το κάνουν αυτό,προσπαθώ σιγά σιγά να τον συνηθίζω στην ιδέα του να φάει απο μπιμπερό(πήρα της nuk που έχει εκείνη την θυλή την φαρδιά)

Όμως ακόμη και με το δικό μου γάλα μέσα αρνείται να το πιεί και το φτύνει...

Λέτε να το συνηθίσει σιγά σιγά?Γιατί καθώς θα πάω στη δουλειά,θα του αφήνω γαλατάκι στην κατάψυξη για τις ώρες που θα λείπω...Πώς θα το πίνει αν δεν θέλει το μπιμπερό?Μήπως είναι καλύτερα να τον περάσω πλέον στο ξένο γάλα?

ΤΙ ΛΕΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Μωρε η μανα μου τρελενεται γιατι με βλεπει που τρελενομαι εγω...κατα τα αλλα ειναι υποστηρικτικη στο θηλασμο..εχω βεβαια ακουσει κατι κουλα αλλα λογω ημιμαθειας. Σημερα τα πηγα λιγο καλυτερα...εβγαλα 120μλ στην πρωτη αντληση και απο τα δυο στηθη και ελπιζω να βγαλω τοσα και στην δευτερη.Το μονο που με προβληματιζει ειναι να μην μειωθει η παραγωγη μου...και οσο σκεφτομαι τις στερεες αλλο αγχος απο εκει...αναγκαστικα θα μειωθουν εστω και λιγο τα γευματα και αναγκαστικα και η παραγωγη!!!οσο για την δουλεια ευτυχως εχουμε κουζινα με πορτα που κλειδωνει βεβαια ειναι μεσα στο κεντρικο γραφειο αλλα δεν με νοιαζει...δεν εχω αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου αφου ειμαστε πολυ μεγαλος οργανισμος και ευτυχως μπροστα μου τουλαχιστον κανεις δεν εχει πει το παραμικρο...

 

Συχαριτήρια που αντέχεις και περνάς όλο αυτό!!Αλλα ξέρεις τι?Όσο έχεις άνχος επιβαρύνεις την παραγωγή σου...Με το θήλαστρο που έχεις όταν θα τρώει το μικρό σου την στερεά τροφή,εσύ απλά θα βγάζεις το γάλα και αφού τρώει απο μπιμπερό,κάνε του αποθήκευση για κάποια ώρα ανάγκης,κι έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα...Αλλα δεν ξέρω για πόσο θέλεις να το θηλάσεις το παιδι.Ο γιατρός μου λέει οτι αν θηλάσει μέχρι και 6 μηνών έχει κάνει την δουλειά που χρειάζεται το μητρικό γάλα,οπότε μετά δεν είναι κακό να πιεί ξένο..Εγώ ξέρω οτι το ιδανικό είναι εώς 1 έτους..αλλα αφού έχουμε κι άλλες υποχρεώσεις δεν χρειάζεται ούτε να ανχωθούμε,ούτε να νιώθουμε κια τύψεις αφού οτι περνάει απο το χέρι μας το κάνουμε και με το παραπάνω...Εγώ π.χ.αποφάσισα να θηλάσω το μωράκι μου,ενώ έχω κι άλλο ένα που έχει τώρα γίνει 19 μηνών...το τι τράβηξα ωσπου να προσαρμοστώ τόσο εγώ όσο και τα μωρά μεταξύ μας να βρούμε μιά φόρμουλα,δεν λέγεται...Τώρα δεν θα νιώσω και άσχημα αν θα πρέπει να δώσω και ξένο γάλα,κάποια στιγμή θα γίνει όπως και να'χει....αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα νοικιασα το symphony πρωτη μέρα. Από τα εξαρτήματα, αυτό που βεντουζάρει στο μηχάνημα με την λεπτή πορτοκαλί μεμβράνη, τον μακρύ σωλήνα και την ασπρη μικρή μεμβράνη τα αποστειρώνουμε?

r9Xqp2.png

pvVFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα. σε λιγες μερες γεναω και ηθελα να αγορασω ηλεκτρικο θηλαστρο. η μαια μου ομως μου ειπε να το αφησω προς το παρον και αν χρειασθω να νοικιασω απο την κλινικη. κατι ειπε οτι οι θηλες μου ειναι ακομα μικρες. ξερετε καθολου τιμες ενοικιασης? ειχα ακουσε για το swing meleda, αν το γραφω και σωστα. τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα. σε λιγες μερες γεναω και ηθελα να αγορασω ηλεκτρικο θηλαστρο. η μαια μου ομως μου ειπε να το αφησω προς το παρον και αν χρειασθω να νοικιασω απο την κλινικη. κατι ειπε οτι οι θηλες μου ειναι ακομα μικρες. ξερετε καθολου τιμες ενοικιασης? ειχα ακουσε για το swing meleda, αν το γραφω και σωστα. τι λετε να κανω?

 

Δεν υπάρχει ιδανικό μέγεθος ή σχήμα θηλής, οι γυναίκες πάντα θήλαζαν τα μωρά τους όπως και να ήταν το στήθος τους! Είσαι σίγουρη ότι αυτή η μαία μπορεί να σε υποστηρίξει στο θηλασμό; Έχεις παρακολουθήσει καμιά συνάντηση στο Σύνδεσμο Θηλασμού;

Γιατί χρειάζεσαι το θήλαστρο; Ανάλογα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις υπάρχει και το ανάλογο θήλαστρο. Τις πρώτες 4-6 βδομάδες που γίνεται η εδραίωση της γαλουχίας ένα ακατάλληλο θήλαστρο μπορεί να ζημιώσει τη γαλουχία.

Πες μας για ποιο λόγο και πόσο συχνά θέλεις να χρησιμοποιείς το θήλαστρο, για να έχουμε καλύτερη εικόνα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιδανικό μέγεθος ή σχήμα θηλής, οι γυναίκες πάντα θήλαζαν τα μωρά τους όπως και να ήταν το στήθος τους! Είσαι σίγουρη ότι αυτή η μαία μπορεί να σε υποστηρίξει στο θηλασμό; Έχεις παρακολουθήσει καμιά συνάντηση στο Σύνδεσμο Θηλασμού;

Γιατί χρειάζεσαι το θήλαστρο; Ανάλογα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις υπάρχει και το ανάλογο θήλαστρο. Τις πρώτες 4-6 βδομάδες που γίνεται η εδραίωση της γαλουχίας ένα ακατάλληλο θήλαστρο μπορεί να ζημιώσει τη γαλουχία.

Πες μας για ποιο λόγο και πόσο συχνά θέλεις να χρησιμοποιείς το θήλαστρο, για να έχουμε καλύτερη εικόνα.

 

το χρειαζομαι για τις στιγμες που θα πρεπει να ειμαι στην εργασια μου και αρχικα για να ανακουφιζω το στηθος απο το πετρωμα που εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Πότε πρέπει να γυρίσεις στη δουλειά; Πόσες ώρες υπολογίζεις να λείπεις τη μέρα;

 

συστηματικα απο Σεπτεμβριο, αλλα από τον Ιουλιο θα λειπω τα πρωινα κανα 5ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθεια σας και την συμβουλή σας!

Γέννησα το Αγγελούδι μου πριν 40 μέρες ακριβώς και από την πρώτη στιγμή θηλάζουμε αποκλειστικά, εκτός από 3 φορές που λόγω κούρασης του έδωσα ξένο γάλα!

Θέλω να νοικιάσω ένα θήλαστρο γιατί θα χρειαστώ να βγάζω το γάλα μου καποιες φορές μέσα στην μέρα.

Ποιο θεωρείτε ότι είναι το κατάλληλο για εμενα;;;

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο θηλαστρο και για την αδερφή μου, η οποία γέννησε πριν 4 μέρες αλλά επέιδή έχει πρόβλημα με τις θηλές της θα χρειαστεί να βγάζει καθημερινά και πολλές φορές γάλα ώστε να ταιζει το μικρουλη της με μπιμπερο.

 

Ευχαριστω πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

rebithoulis καλημερα. Καταρχας να σου ζησει το μικρο σου! Λοιπον οσον αφορα την αδελφη σου, θα σου ελεγα οτι θα πρεπει να νοικιασει οπωσδηποτε νοσοκομειακο θηλαστρο. Αυτο γιατι η γαλουχια δεν εχει εδραιωθει ακομα (συνηθως εδραιωνεται γυρω στις 6 εβδομαδες), και η χρησιμοποιηση οποιοδηποτε θηλαστρου πριν την εδραιωση σε συστηματικη βαση (αφου λες θα αντλει πολλες φορεςε την ημερα) μπορει να κανει ζημια στην παραγωγη της. Οσον αφορα εσενα, καταρχας απο δικη μου εμπειρια θα σου ελεγα να αποφυγεις τα χειροκινητα θηλαστρα γιατι και επωδυνα ειναι και αναποτελεσματικα στην πλειοψηφια των μαμαδων που τα δοκιμαζουν.Εγω παντως που χρειαστηκα θηλαστρο οταν πηγα στην δουλεια τον φεβρουαριο κ επρεπε να αφηνω 2 γευματα οσο θα ελειπα προτιμησα να νοικιασω νοσοκομειακο, αν και η γαλουχια ειχε εδραιωθει (η κορη μου ηταν 3 μηνων τοτε). Ο λογος? ειναι ανωδυνο, και σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εβγαζα αρκετο γαλα. Ν αφαντασεις στην δουλεια το πρωι οταν επιρνα το χειροκινητο με πολυ κοπο εβγαζα σε 25 λεπτα 100 μλ ενω με το νοσοκομειακο σε 15 λεπτα εβγαζα 150 μλ περιπου(σημειωσε παντως οτι πολλες μαμαδες που θηλαζουν κανονικα με τα χειροκινητα δεν μπορουν να βγαλουν ουτε σταγονα).. Ασε που επειδη ειμαι και αγχωδης, σκεφτηκα οτι αν υπαρξει περιπτωση μειωσης της παραγωγης θα μπορουσα να την αυξησω μονο με νοσοκομειακο θηλαστρο. Εγω νοικιασα της medela (η αλλη εταιρεια που ξερω οτι εχει νοσοκομειακα ειναι η ameda) απο την κλινικουμ στην θεσνικη. Κοστιζει μαζι με τα εξαρτηματα 100 ευρω τον πρωτο μηνα(θα σου συστηνα αν αποφασισεις να νοικιασεις αυτο να παριες της διπλης αντλησης, απλα λες στην εταιρια και σου βαζει 2 μπουκαλακια αντι για ενα), τον δευτερο 60 και τον τριτο 40. Τωρα που θα το χρειαστω και για αυτο τον μηνα θα τους τηλ.να μου πουν ποσο ειναι (υποθετω παλι γυρω στα 30-40ευρω). Τωρα οσον αφορα το ποτε θα αντλεις...εξαρταται απο το προγραμμα που εχει παρει το παιδι. Εμενα απο τον 2ομηνα περιπου κοιμοταν απο τις 10 το βραδυ οποτε και ξυπνουσε για γαλα γυρω στις 4 και μετα ξανα ξυπνημα στις 7μιση περιπου.Εγω αντλουσα 2 ωρες περιπου μετα το βραδυνο γευμα, γυρω στις 12 το βραδυ δηλαδη. Ειναι σημαντικο να αντλεις τουλαχιστον μια ωρα πριν το επομενο γευμα του παιδιου ωστε να μην εχεις μειωμενη ροη και δυσανασχετει. Επειδη σε θυμαμαι απο αλλα ποστ, πως παει ο αγωνας με τα κιλα?βλεπεις διαφορα τωρα που γεννησες?α, και επειδη διαβασα πριν λιγο το ποστ σου σε αλλη ενοτητα, σχετικα με το να δινεις και συμπληρωμα λογω κουρασης θα σου προτεινα να δοκιμασεις εναλλακτικες στασεις θηλασμου (ξαπλα) τουλαχιστον το βραδυ ωστε να εισαι πιο χαλαρη. Εισαι στην αρχη ακομα, πιστεψε με σε λιγο καιρο ολα θα ειναι πιο ευκολα.. Καλη συνεχεια οτι χρειαστεις σχετικα με τα θηλαστρα πες μου...(μετα απο τοσους μηνες εχω γινει βετερανος χαχα!)

Link to comment
Share on other sites

Ευστρατία μου, καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Να ξέρεις ότι η βοηθεια σας εδώ είναι στ΄αληθεια πολυτιμη!!

 

Λοιπόν, όσο αφορά το θηλαστρο, νοικιάσα το symphony της medela. ΑΚόμα δεν το έχω χρησιμοποιησει, αλλά φαίνεται καλό.

 

Σχετικά με τα κιλα... νομίζω πως πάω καλά, αλλά με πολύ αργους ρυθμούς! (τουλαχιστον ετσι νομιζω εγώ!). Φαντασου ότι ξεκινησα 45... και πριν γεννήσω είχα φτασει 70!! Τώρα ειμαι 56!! Που σημαίνει ότι έχω να χασω άλλα 10 κιλά!! Άσε, έχω αγχωθεί λιγακι γιατί ερχεται και Καλοκαιρακι, αλλά βλέπω ότι με τον θηλασμό σιγα σιγα όλο και κάτι χάνω!!

Σε ευχαριστω και πάλι! :-) Αν χρειαστω κάτι με το θηλαστρο θα σου πω!

(Γράφω γρηγορα γιατι κλαίει ο μπεμπούλης μου! )

Link to comment
Share on other sites

Α! Ηθελα να ρωτησω σχετικά με το πότε θα αντλω, αφού εμένα κάθε 2,5 ώρες πεινάει! Μήπως να αντλω αμέσως μετά που θα φάει;;;

Από το 2ο μήνα, σου κοιμοταν από τις 10 το βραδυ έως τις 4;; Ουαου!! Εγώ κάνω παρτυ αν κοιμηθεί από τις 10 έως τις 1!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Εχω το θήλαστρο swing της medela. Αντλώ πέριπου μία με δύο φορές την ημέρα. Πριν δέκα μέρες περίπου άρχισε να μη λειτουργεί καλά. Δηλαδή δεν λειτουργεί με την πρώτη φορά που θα πατήσω το κουμπί έναρξης. Θέλει να βάλω και να βγάλω το καλώδιο, να το έχω όρθιο για να ξεκινήσει. Επίσης πολλές φορές σταματάει στη μέση της άντλησης.

Χθες το βράδυ πήγα να βγάλω γάλα και είχα πάλι τα ίδια προβλήματα αλλά συγχρόνως υπήρχε και αλλο θέμα. Σαν να αποδυναμώθηκε το μοτέρ του και δε "ρουφούσε" δυνατά με αποτέλεσμα να κάνω το τριπλάσιο χρόνο για να βγάλω τη μισή ποσότητα. Σήμερα το πρωί το ίδιο. Το στήθος μου πρήζεται και πρέπει κάθε μέρα να το κάνω αυτό. Απο την εταιρία μας ειπαν οτι θα το στείλουν Αθήνα.

Ξέρετε εσείς καμιά αλλη λύση. Δε μπορώ να μείνω χωρίς θήλαστρο τόσο καιρό και δε θέλω να πάρω καινούριο. Το έχω μόνο 3 μήνες.

ευχαριστώ πολύ

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...