Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Εχω νοικιάσει το symphony, εδώ και δυο μήνες περίπου. Κάνω μια άντληση το πρωί, αφού θηλάσω το μωρό (συνήθως το πρωί τρώει μόνο απ΄το ένα στήθος και ξανακοιμάται). Το γάλα που αντλώ του το δίνω σα συμπλήρωμα το βράδυ. Μέσα στην ημέρα σπάνια να κάνω άλλη άντληση. Τώρα σκέφτομαι να επιστρέψω το symphony και να αγοράσω το swing. Θεωρείτε ότι μπορώ ή ειναι νωρίς ακόμα? Τι διαφορά έχει με το pump in style? μήπως να προτιμήσω αυτό? Όταν επιστρέψω στη δουλειά κατα τον Σεπτέμβριο/Οκτώβριο να ξανανοικιάσω το symphony ή θα με καλύψει το swing? Κάπου διάβασα ότι το swing δεν έχει καμία σχέση με το symphony (και λογικό είναι, θα έλεγα) και είναι και πολύ αργο. Θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό όσο μπορώ. Ο μικρούλης μου στις 20 Ιουνίου κλείνει τους 3 μήνες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θέλω να σε ρωτήσω κάτι. το μωράκι μου είναι 4 εβδομάδων και τρώει μόνο το δικό μου γαλατάκι. αυτό που παρατηρώ είναι ότι το στήθος μου πρήζεται λιγότερο, δηλαδή πριν το γεύμα το ένιωθα βαρύ και με τους γαλακτοφόρους αδένες αρκετά αισθητούς. τώρα είναι πολύ λιγότερο πρησμένο. το μωρό πρέπει να τρώει καλά, γιατί τρώει ανα 3ωρο περίπου αλλά ενώ τον είχα στο στήθος 15-20 λεπτά τώρα τρώει 10-15. εκτός αυτού θέλω να αποθηκεύω και στην κατάψυξη για την περίπτωση που χρειαστεί. δανείστηκα από μια γειτόνισσα ένα χειροκίνητο θήλαστρο της chicco αλλά η ποσότητα που βγάζω είναι μετά βίας 70 ml και από τους δυο μαστούς μαζί. υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου;

cQNjp3.png

cJG7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας. Ακόμα δεν έχω γεννήσει αλλά επειδή θέλω να είμαι ενημερωμένη διαβάζω αυτό το topic. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εγώ όταν θα γυρίσω στην δουλειά θα είναι λογικά η μπέμπα μου 3,5 μηνών. Θα ήθελα να την θηλάζω αποκλειστικά αλλά το πρόβλημα θα είναι η δουλειά μου. Θα παίρνω το μειωμένο ωράριο (2 ώρες πιο νωρίς θα φευγώ) και θα αφήνω γάλα τις ώρες που θα λείπω (που θα είναι περίπου από τις 7.30 μέχρι 16.30, κάνω 1 με 1.30 ώρα να φτάσω στην δουλειά μου) αλλά κάποιες μέρες κάθε 2η εβδομάδα θα κάθομαι υπερωρίες. Αυτές μποτεί να φτάσουν και τις 11 το βράδυ. Τι να κάνω; Ποιο θα είναι το καλύτερο θήλαστρο; Είμαι ανάμεσα να αγοράσω το Pum in Style ή να ενοικιάσω το Symphony (όταν θα έρθει με το καλό η ώρα), Ποιο θα με βολέψει καλύτερα; Το ξέρω είναι νωρίς αλλά το έχω απορία. Ευχαριστώ.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Εγώ την τελευταία εβδομάδα δεν θήλασα τον Νικόλα μου λόγο κάποιων φαρμάκων.

Διαπιστώσαμε λοιπόν, ότι ως δια μαγείας, ο Νικόλας για πρώτη φορά κοιμήθηκε όλη τη νύχτα και αυτό τις 6 από τις 7 ημέρες.

Οπότε επιτέλους καταφέραμε να κοιμηθούμε.

Ο άντρας μου επιμένει ότι το θήλασα αρκετά. Και ότι αφού δεν κλαίει για το στήθος μου

δεν πρέπει να τον ξανά θηλάσω.

Την αλήθεια μου και μένα μου αρέσει που επιτέλους κοιμάμαι. Μου λείπει βέβαια αυτό το συναίσθημα που είχα όταν τον έπαιρνα αγκαλίτσα, αλλά έτσι και αλλιώς κάποτε θα έφτανε στο τέλος του.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν συνεχίσω να μην τον θηλάζω, πώς θα καταφέρω να διατηρήσω την γαλουχία μου ? μετά από 21 μήνες θηλασμού χρειάζομαι οπωσδήποτε νοσοκομειακό θήλαστρο ή κάνει και αυτό που έχω. Το (Mini electric, Medela).?

Δεν διαθέτω αρκετά χρήματα για ενοικίαση.

Link to comment
Share on other sites

mamanikola, μπερδεύτηκα!

Θέλεις να σταματήσεις να θηλάζεις τον γιο σου, αλλά να διατηρήσεις τη γαλουχία;

Γιατί να διατηρήσεις τη γαλουχία;

Σκοπεύεις μήπως να δίνεις το γάλα σου αντλημένο;

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ μπερδεύτηκα! Γιατί να μπεις σε τέτοιο λούκι μετά από τόσο καιρό. Αν το θες εσύ, μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις μόνο την ημέρα - να αποθηλάσετε μόνο τη νύχτα δηλαδή. Στην περίπτωση αυτή, το πόσο θα συνεχιστεί η γαλουχία, εξαρτάται από το πόσο και πόσο συχνά θα θηλάζει την ημέρα.

Ο άντρας σου πιστεύει ότι το μωρό θήλασε αρκετά αλλά, αν ίσως αλλάξει άποψη, αν διαβάσει τα Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού

 

Από την άλλη, αν θέλεις μόνο να αντλείς, πρέπει να δεις πώς ανταποκρίνεται το στήθος σου στο θήλαστρο που έχεις για συστηματικές αντλήσεις - για τις οποίες γενικά δεν ενδείκνυται. Το μωρό σου πίνει ξένο γάλα;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

mamanikola, μπερδεύτηκα!

Θέλεις να σταματήσεις να θηλάζεις τον γιο σου, αλλά να διατηρήσεις τη γαλουχία;

Γιατί να διατηρήσεις τη γαλουχία;

Σκοπεύεις μήπως να δίνεις το γάλα σου αντλημένο;

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις!

 

ναι αυτό σκευτόμουνα

Link to comment
Share on other sites

Mα γιατί να μπεις στη διαδικασία των αντλήσεων τώρα; Το μωρό έχει αρνηθεί το στήθος; Δεν θηλάζει πια μετά τη διακοπή της μίας εβδομάδας; Αν είναι γι' αυτό και θέλεις να συνεχίσεις να πίνει το γάλα σου το καταλαβαίνω, αλλά αν το γεγονός ότι θηλάζεις ενοχλεί τον σύζυγο που θεωρεί ότι είναι αρκετό το διάστημα ενώ προφανώς εσύ δεν θέλεις να αποθηλάσεις ακόμα... Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κι εσύ και το μωρό να μπείτε σε μια τέτοια διαδικασία (αν το μωρό δεν αρνείται το στήθος αλλά το ζητάει ακόμα κι εσύ θέλεις να το θηλάζεις γιατί να μην το κάνεις απευθείας και να το αρνηθείς; )

Τώρα το μωρό πίνει αντλημένο δικό σου ή σκόνη;

Στα πρακτικά όσον αφορά στο θήλαστρο και το πώς θα ανταποκριθεί το στήθος σου ισχύουν αυτά που σου είπε η Αμαρέτο. Πιστεύω όμως πως πρέπει να σκεφτείς λίγο τι είναι αυτό που πραγματικά θέλεις να κάνεις!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ή όποια κοπέλα θέλει πείτε μου την γνώμη σας. Θηλάζω την κόρη μου εδώ και 10 μήνες.Το αρχικό μου πλάνο ήταν να σταματήσω στο 6μηνο αλλά επειδή η μικρή αποδείχτηκε ότι είναι αλλεργική στο γελαδινό γάλα και δεν πίνει τα υποαλλεργικά γάλατα με τίποτα αποφάσισα να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι να χρονίσει περίπου. Σε λίγες μέρες θα φύγω ένα ταξίδι με τον άντρα μου και θα την αναλάβει τη μικρή η πεθερά μου. Αυτές τις μέρες θα προσπαθήσει να της δώσει υποαλλεργικό γάλα αλλα ξέρω ότι δεν θα το πιει. Αποφάσισα να πάρω ένα θηλαστρο μαζί μου για να βγάζω το γάλα μου - και να το πετάω - για να ενεργοποιώ τους αδένες ώστε όταν γυρίζω να μην έχω κοπεί το γάλα μου εντελώς.Δανείστηκα ένα θήλαστρο της ΝUK αλλά μια φίλη μου είπε για να έχω καλύτερα και ποιο γρήγορα αποτελέσματα να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό.

Εσείς τί λετε; Χρειάζεται; Απο ότί είδα αυτά είναι σε μεγεθος και τέρατα για να τα πάρω μαζί μου στο εξωτερικό. Επίσης να σας ενημερώσω ότι το παιδι μου το θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ.

Πείτε μου την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Κι εμένα ο Παναγιώτης μου έχει την αλεργία στο αγελαδινο και όταν χρειάστηκε να του δώσω το υποαλεργικο πικράθηκα... Ισως πρέπει να κάνεις καμιά αντληση απο πρίν να του αφήσεις κανενα μπουκαλάκι στο ψυγείο και την κατάψυξη. Επίσης σημαντικό είναι να γράψεις πόσο θα λείψεις για να μπορέσουν να σου πούν.

Να ρωτήσω κι εγώ τώρα με τη σειρά μου κάτι την Αγλαϊα. Ο μικρός μου θα εγχειριστεί τέλος του μήνα και θα μείνει στην εντατική απο 2 εως 10 ημέρες αναλόγως με την περίπτωση :( Ο χειρούργος χάρηκε πάρα πολύ που υπάρχει η δυνατότητα να δίνουν στο παιδί μητρικό γάλα, θα του δώσουν απο την πρώτη μέρα και βοηθάει στη γρήγορη ανάρρωση. Εγώ έχω ένα θήλαστρο mini electric το οποίο μάλλον δεν φτουράει (αγόρασα και το chicco-πεταμένα λεφτά). Αν νοικιάσω κάτι άλλο της Medela θα χρησιμοποιήσω τα ίδια μπουκαλάκια ή θα αγοράσω?

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με θήλαστρο της Μedela μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο μπουκαλάκι, χοάνη και την κίτρινη βαλβίδα, θα τους πεις στην εταιρία ότι έχεις το mini και θα σου πουν αυτοί τι χρειάζεται (αν θέλεις διπλό σύστημα άντλησης θα πρέπει να πάρεις ένα σετ μόνο με χοάνη βαλβίδα κλπ).

Εύχομαι να πάει πάρα πολύ καλά η εγχείρηση και καλή ανάρρωση στον μικρούλη σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Sofuka! Eχω το διπλό, οπότε μάλλον δεν αγοράζω τίποτα!

 

Ίσως χρειαστούν λαστιχάκια, αυτά που συνδέουν τη συσκευή με τα μπουκαλάκια. Ρώτησε στην εταιρεία και θα σου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Δανείστηκα ένα θήλαστρο της ΝUK αλλά μια φίλη μου είπε για να έχω καλύτερα και ποιο γρήγορα αποτελέσματα να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό.

Με αυτό το θήλαστρο είναι μάλλον απίθανο να διατηρήσεις τη γαλουχία.

Το νοσοκομειακό είναι πράγματι μεγάλο αλλά θα σου βγει πιο οικονομικό από το να αγοράσεις πχ το swing που κοστίζει 150 ευρώ και δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Για το νοσοκομειακό θα αγοράσεις μόνο ένα μπουκαλάκι (δεν χρειάζεσαι το δεύτερο) και θα χρεωθείς μόνο τις ημέρες που θα το νοικιάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω μια μπεμπα 37 ημερών και εδώ και μια βδομάδα, έβγαζα γάλα με το swing, όλη την ημέρα εκτός από το βράδυ ανάμεσα στις 12-7, οπότε τη θήλαζα. Σήμερα διάβαζα ότι το θήλαστρο αυτό δεν είναι κατάλληλο για μωρά που δεν έχουν σαραντήσει γιατί μπορεί να μειώσει την παραγωγή του γάλακτος. Λέτε να έχει επέλθει ήδη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θηλαστρο ειναι για 1-2 αντλησεις την ημερα απο μητερες που εχουν ηδη εδραιωσει την γαλουχια τους.Πιθανον να μειωθηκε λιγο η γαλουχια σου,θα σου απαντησουν και οι πιο εμπειρες αλλα με συχνο θηλασμο θα επανελθεις.Εσυ τι βλεπεις εχει μειωθει η παραγωγη σου?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι εχει μειωθεί η παραγωγη. Αντλουσα πρώτον για να ξέρω πόσο τρώει και δεύτερον προκειμένου να φτιαξω ενα αποθεμα γιατι απο αρχες Σεπτεμβρη θα λειπω καποιες ωρες και να μπορει να την ταιζει και καποιος αλλος. Την Τρίτη θα μου φερουν το Lactina, οπότε θα αντλω με πιο σιγουριά. Ευχαριστω για την αμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα χρειάζομαι την πολύτιμη γνώμη σου.

Έχω το mini electric της Medela και το χρησιμοποίησα σχεδόν από την αρχή, διότι πήγα πολύ νωρίς στη δουλειά μου, αντικαθιστώντας το ένα απογευματινό γεύμα του μωρού με μητρικό γάλα από μπουκάλι, ενώ όλες τις άλλες ώρες θηλάζω αποκλειστικά. Το βάρος του μωρού, μέχρι τώρα που είναι 3 μηνών, αυξάνεται κατά περίπου 1 κιλό το μήνα (αυτό το μήνα έχουμε πάρει 1,1Kg σε 20 μέρες), το δε γάλα που έβγαζα με το θήλαστρο κυμαινόταν από 50 έως 150ml ανά δεκάλεπτη ή δεκαπεντάλεπτη άντληση. Να σου πώ ότι συνήθως θηλάζω μόνο από τον 1 μαστό και όταν θέλω να αντλήσω γάλα για φύλαξη το αντλώ αμέσως μετά το θηλασμό από τον ίδιο και από τον άλλο μαστό.

Το πρόβλημα για το οποίο θέλω τη γνώμη σου είναι ότι από χτες το βράδυ δεν μπορώ να αντλήσω γάλα, ενώ ο μικρός θηλάζει κανονικά (τον ακούω που καταπίνει και χορταίνει). Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3 προσπάθειες άντλησης από τον μαστό που δεν έχει θηλάσει και τις δύο φορές έβγαλα 15-20ml (!) μέσα σε 10 λεπτά, ενώ την τρίτη φορά έβγαλα 40ml, κι αυτά είδα ότι άρχισαν να αντλούνται μετά από τα πρώτα 10 λεπτά άντλησης. Τί μου συμβαίνει;

Επεξεργάστηκαν by pastel
προσθήκη τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Το θηλαστρο Ameda που νοικιάζουν στο ΙΑΣΩ είναι καλό; Ποιο είναι καλύτερο, της Ameda, ή το Lactina; Το θέλω για συνεχή άντληση.

 

 

προσωπικη μου αποψη απο την χρηση και των δυο. Το Ameda (αν λες εκεινο το πρασινο με τους δυο στρογγυλους διακοπτες) νομιζω οτι ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο απο το Lactina το οποιο εγω εχω συμβατικα στο σπιτι απο τον Απριλιο (αντλει λιγο πιο γρηγορα απο το swing αλλα νομιζω οτι εχουν παρομοια αποδοση), εναλλακτικα και στα κυβικα του Ameda πρεπει να ειναι το Symfony της Medela, το οποιο ενοικιαζουν πιο ακριβα απο τα lactina.

Προσοχη, τα εξαρτηματα της Medela απο οσο μου ειπαν δεν κανουν για της Ameda. Δηλαδη αν εχεις μπουκαλακια της Medela δεν εφαρμοζουν στο χωνι της Ameda (ετσι μου παν απο εκει που ενοικιαζω).

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 38 ημερών και όταν δεν κοιμάται συνήθως τρώει.Τρώει δηλαδή περίπου κάθε 40 λεπτά. Είναι φυσιολογικο;Ενδιαφέρομαι να πάρω το mini electric έτσι ώστε να αντλώ για να μπορέσω να την αφήσω για λίγο να τη ταίσει κάποιος άλλος. Πότε να κάνω την άντληση;Όταν κοιμάται, μόλις έχει φάει;Επίσης το συγκεκριμένο θήλαστρο που μπορώ να το βρω και πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 38 ημερών και όταν δεν κοιμάται συνήθως τρώει.Τρώει δηλαδή περίπου κάθε 40 λεπτά. Είναι φυσιολογικο;Ενδιαφέρομαι να πάρω το mini electric έτσι ώστε να αντλώ για να μπορέσω να την αφήσω για λίγο να τη ταίσει κάποιος άλλος. Πότε να κάνω την άντληση;Όταν κοιμάται, μόλις έχει φάει;Επίσης το συγκεκριμένο θήλαστρο που μπορώ να το βρω και πόσο κοστίζει?

 

να σου ζησει!!

ειναι φυσιολογικοτατο αυτο που κανει...

ειναι φυσιολογικο ακομη και 23 ωρες το 24ωρο να τρωει!

το μικρο θηλαστρο καλο ειναι να χρησιμοποιηθει μετα τις 40μερες.

την αντληση μπορεις να την κανεις ταυτοχρονα με το θηλασμο,απο το ενα στηθος το μωρακι κι απο το αλλο στηθος το θηλαστρο.επισης καποιες γυναικες παραγουν περισσοτερο γαλα το πρωι,οτι σε βολευει!

το συγκεκριμενο θηλαστρο μπορεις να το βρεις και στα φαρμακεια,το εχει το καταστημα ΛΗΤΩ,αλλα και απο την εταιρεια klinikum τα τηλεφωνα τους θα τα βρεις στην πρωτη σελιδα του τοπικ αυτου.

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=2673

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...