Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Κοίτα, καλύτερα πρωτού μπλέξεις με θήλαστρα να μιλήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού. Δεν είναι ότι πιό εύκολο να αντλείς καθημερινά, η Κατερίνα μπορεί αν στο διαβεβαιώσει....Δες πληροφορίες για συμοβούλους θηλασμού εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3146

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

catcat, να σου ζήσει το μωράκι σου! Δεν αποκοιμιέται το μωρό στο στήθος επειδή έχει συνηθίσει στο μπιμπερό, είναι κάτι που το κάνουν όλα τα μωρά τον πρώτο καιρό, είναι μικρά και κουράζονται εύκολα! Είναι φυσιολογικό να ξυπνάει μετά μία ώρα ή και μετά μισή ή και μετά πέντε λεπτά και να ζητάει πάλι γάλα! όσο θα μεγαλώνει, θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά και θα μειωθεί ο χρόνος που χρειάζεται για το γεύμα του. Αφού έχεις γάλα, ακολούθησε το μωρό σου, θήλαζε όποτε αυτό ζητάει και μην ασχολείσαι πόσος χρόνος έχει περάσει κλπ. Να φανταστείς η κόρη μου που είναι πλέον ενός, έρχεται μόνη της, θηλάζει κανένα πεντάλεπτο, κατεβαίνει, παίζει και μετά από λίγα λεπτά μπορεί να έρθει να θηλάσει πάλι! Το ότι κοιμάται μία ώρα είναι super για την ηλικία του, τα περισσότερα μπορεί να τρώνε κάτι δίωρα και τρίωρα και να κοιμούνται κανα 20λεπτάκι και μετά πάλι να θηλάζουν!

Συνεχίζοντας να δίνεις μπιμπερό, μπερδεύεις συναισθηματικά το μωρό που μια του προσφέρεις στήθος και μια το αρνείσαι και του δίνεις μπιμπερό, νιώθει απόρριψη και βέβαια υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να αρνηθεί το στήθος. Άκου την Κατερίνα!

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ρωτήσω όλες εσάς που έχετε το swing πόση ώρα σας παίρνει η άντληση γιατί προσωπικά μου φαίνεται ότι αργεί απίστευτα ή κάτι κάνω λάθος...π.χ. για να αντλήσω 20 ml σήμερα που πήρε γύρω στο μισάωρο...είναι φυσιολογικός αυτός ο χρόνος? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα θελα να ρωτήσω όλες εσάς που έχετε το swing πόση ώρα σας παίρνει η άντληση γιατί προσωπικά μου φαίνεται ότι αργεί απίστευτα ή κάτι κάνω λάθος...π.χ. για να αντλήσω 20 ml σήμερα που πήρε γύρω στο μισάωρο...είναι φυσιολογικός αυτός ο χρόνος? :roll:

 

Να σου ζήσει το μωράκι, Jen, απ' ό,τι είδα στο τικεράκι σου, είναι πολύ μικρό. Για να αντλείς αποτελεσματικά (αυτό διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα, άλλη βγάζει πολύ γρήγορα πάρα πολύ γάλα και άλλη χρειάζεται περισσότερο χρόνο, ενώ υπάρχουν και γυναίκες που δεν αντλούν καθόλου, ενώ θηλάζουν με επιτυχία), θα πρέπει να εχεις χρησιμοποιήσει το θήλαστρο αρκετές φορές (αν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον 12).

Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό. και το swing είναι για χρήση μετά την εδραίωση της γαλουχίας (μετά τις πρώτες 6 εβδομάδες) και για 1-2 φορές τη μέρα. Θέλεις να μας πεις γιατι αντλείς;

Link to comment
Share on other sites

το μικρο εχει συνηθισει απ οτι μου ειπε η παιδιατρος στο γαλα απο μπιμπερο που του εδιναν στο μαιευτηριο και αν και θηλαζει καποια στιγμη επειδη βαριεται να ρουφαει κοιμαται!

ο παιδίατρός σου είναι άσχετος με το θηλασμό και λέει τη μία βλακεία μετά την άλλη

1. δεν υπάρχει μωρό που να βαριέται

2. το να κοιμηθεί στο στήθος είναι εντελώς φυσιολογικό

 

 

ξυπναει μετα απο μια ωρα το πολυ και πειναει βεβαια!

τι θα έπρεπε να κανει; φυσιολογικό είναι και αυτό!

 

αυτο μου ειπε οτι δενν ειναι καλο και μου ειπε και του δινω συμπληρωμα!

γιατί δεν είναι καλό; πού χαλιέται ο παιδίατρος; (αφού εσύ και το μωρό είστε μια χαρά!)

 

ο παιδίατρος λέει μεγάλες βλακείες... δεν ξέρει τι του γίνεται και είναι εντελώς προφανές ότι το τελευταίο πράγμα που τον ενδιαφέρει είναι ο θηλασμός

 

το να πληρώνεις έναν τέτοιο παιδίατρο... είναι κάπως...

 

αλλα αφου εχω γαλα, το βλεπω!

εσύ το βλέπεις αλλά ο παιδίατρός σου προτιμάει να μην το βλέπει και να μην το ξέρει...

 

τουλαχιστον να του δινω μητρικο με μπιμπερο!

κακή σκέψη...

 

α ξεχασα να σου πω οτι 4 μερες παλευα να ξεχασει το μπιμπερο με αποκλειστικο θηλασμο και αυτοσ να κλαιει απαρηγορητος ολη την ωρα! δεν σταματαγε! ε δεν γινοταν αλλο!!!!!

ειδικά μετά από αυτό...

 

Κανένα θήλαστρο από αυτά που αγοράζονται δεν θεωρείται κατάλληλο για τις πρώτες 6 εβδομάδες. Όλα οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και σε πιθανό αποθηλασμό. Αυτο σημαίνει πολύ μεγαλύτερο κόστος από την ενοικίαση γιατί τα ξένα γάλατα κοστίζουν πολύ (στο κόστος συμπεριλαμβάνονται και τα δωράκια των ιατρών...).

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να ρωτήσω όλες εσάς που έχετε το swing πόση ώρα σας παίρνει η άντληση γιατί προσωπικά μου φαίνεται ότι αργεί απίστευτα ή κάτι κάνω λάθος...π.χ. για να αντλήσω 20 ml σήμερα που πήρε γύρω στο μισάωρο...είναι φυσιολογικός αυτός ο χρόνος? :roll:

 

Να σου ζήσει το μωράκι, Jen, απ' ό,τι είδα στο τικεράκι σου, είναι πολύ μικρό. Για να αντλείς αποτελεσματικά (αυτό διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα, άλλη βγάζει πολύ γρήγορα πάρα πολύ γάλα και άλλη χρειάζεται περισσότερο χρόνο, ενώ υπάρχουν και γυναίκες που δεν αντλούν καθόλου, ενώ θηλάζουν με επιτυχία), θα πρέπει να εχεις χρησιμοποιήσει το θήλαστρο αρκετές φορές (αν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον 12).

Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό. και το swing είναι για χρήση μετά την εδραίωση της γαλουχίας (μετά τις πρώτες 6 εβδομάδες) και για 1-2 φορές τη μέρα. Θέλεις να μας πεις γιατι αντλείς;

 

Αντλώ για να ανακουφιστώ όταν παραγεμίζουν τα στήθη μου και το μωρό κοιμάται και το πήρα και για μετα να κανω μια τραπεζα γαλατος σε περιπτωση που χρειατσει να λειψω καμια φορα...αν και που το δοκιμασαμε πρόσφατα δεν πέρνει το μπιμπερό με τίποτα...ελπίζω μετά να το πάρει για περίπτωση ανάγκης...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Αντλώ για να ανακουφιστώ όταν παραγεμίζουν τα στήθη μου και το μωρό κοιμάται και το πήρα και για μετα να κανω μια τραπεζα γαλατος σε περιπτωση που χρειατσει να λειψω καμια φορα...αν και που το δοκιμασαμε πρόσφατα δεν πέρνει το μπιμπερό με τίποτα...ελπίζω μετά να το πάρει για περίπτωση ανάγκης...

 

Kαλύτερα μη δίνετε μπιμπερό πριν τις 40 μέρες, για να μην πάθει σύγχιση θηλών (όταν χρειαστεί θα το δώσει κάποιος άλλος, ενώ εσύ θα είσαι εκτός σπιτιού, γιατί όσο σε μυρίζει δε θα το πιάνει). Η παραγωγή σου θα ρυθμιστεί και δε θα πρήζεσαι και μετά από μερικές χρήσεις το στήθος σου θα συνηθίσει το θήλαστρο (αλλά αν θυμάμαι καλά μέχρι τις 40 μέρες είναι προτιμότερο να βγάζεις λίγο με το χέρι για να ανακουφίζεσαι - γι' αυτό θα απαντήσει και καμιά πιο έμπειρη μαμά)

Καλή σας επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θήλαστρο από αυτά που αγοράζονται δεν θεωρείται κατάλληλο για τις πρώτες 6 εβδομάδες. Όλα οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και σε πιθανό αποθηλασμό.

 

Πότε το θήλαστρο οδηγεί σε μείωση της παραγωγής?

Εγώ που θηλάζω 4 μήνες και κάνω καθημερινά 2-3 αντλήσεις, οι 2 συνήθως τη νύχτα και μετά το θηλασμό και στον ίδιο μαστό που θήλασε το παιδί, κινδυνεύω να οδηγηθώ σε μείωση παραγωγής? Τον 2o και 3ο μήνα οι αντλήσεις γίνονταν με symphony, αλλά τώρα με swing

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα θήλαστρο από αυτά που αγοράζονται δεν θεωρείται κατάλληλο για τις πρώτες 6 εβδομάδες. Όλα οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και σε πιθανό αποθηλασμό.

 

Πότε το θήλαστρο οδηγεί σε μείωση της παραγωγής?

Εγώ που θηλάζω 4 μήνες και κάνω καθημερινά 2-3 αντλήσεις, οι 2 συνήθως τη νύχτα και μετά το θηλασμό και στον ίδιο μαστό που θήλασε το παιδί, κινδυνεύω να οδηγηθώ σε μείωση παραγωγής? Τον 2o και 3ο μήνα οι αντλήσεις γίνονταν με symphony, αλλά τώρα με swing

 

Το λέει ξεκάθαρα, τις πρώτες 6 εβδομάδες αν δεν είναι νοσοκομειακό. Εσύ είχες νοσοκομειακό στις πρώτες 6 εβδομάδες (και παραπανω). Δεν κινδυνεύεις από τίποτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θήλαστρο από αυτά που αγοράζονται δεν θεωρείται κατάλληλο για τις πρώτες 6 εβδομάδες. Όλα οδηγούν σε μείωση της παραγωγής και σε πιθανό αποθηλασμό.

 

Πότε το θήλαστρο οδηγεί σε μείωση της παραγωγής?

Εγώ που θηλάζω 4 μήνες και κάνω καθημερινά 2-3 αντλήσεις, οι 2 συνήθως τη νύχτα και μετά το θηλασμό και στον ίδιο μαστό που θήλασε το παιδί, κινδυνεύω να οδηγηθώ σε μείωση παραγωγής? Τον 2o και 3ο μήνα οι αντλήσεις γίνονταν με symphony, αλλά τώρα με swing

 

Το λέει ξεκάθαρα, τις πρώτες 6 εβδομάδες αν δεν είναι νοσοκομειακό. Εσύ είχες νοσοκομειακό στις πρώτες 6 εβδομάδες (και παραπανω). Δεν κινδυνεύεις από τίποτα.

 

Ευχαριστώ, ρώτησα καλού κακού, γιατί και από αλλού το έχω ακούσει, χωρίς αυτή τη διευκρίνιση.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

τα νοσοκομειακα δεν μειωνουν την παραγωγη,αντιθετως την βοηθουν να αυξηθει και να διατηρειται η γαλουχια!

Τα μικρα θηλαστρα την μειωνουν αλλα αν γινεται πολυ χρηση!

με το swing ποσες αντλησεις τη μερα κανεις?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

τα νοσοκομειακα δεν μειωνουν την παραγωγη,αντιθετως την βοηθουν να αυξηθει και να διατηρειται η γαλουχια!

Τα μικρα θηλαστρα την μειωνουν αλλα αν γινεται πολυ χρηση!

με το swing ποσες αντλησεις τη μερα κανεις?

 

2-3 αντλήσεις, οι 2 συνήθως τη νύχτα και μετά το θηλασμό και στον ίδιο μαστό που θήλασε το παιδί

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως στον γιο μου την 1η φορα δεν θηλασα -απο βλακεια του γιατρου μαλλον- και τωρα θελω στο 2ο να μην την ξαναπατησω... στο Ελενα -οσες εχετε γεννησει εκει- βοηθανε με το θηλασμο? εξηγουν? σε "σπρωχνουν" στο να το κανεις? με ποιον μπορω να μιλησω απο το νοσοκομειο πριν γεννησω ωστε να μην χαθει πολυτιμος χρονος? και με τα θηλαστρα τι γινεται? τα χρησιμοποιουν περισσοτερο οι μητερες που πρεπει να λειπουν απο το σπιτι ή το μεγαλυτερο ποσοστο τα χρησιμοποιει καποια στιγμη? εχω μπερδευτει αρκετα... :cry:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Στο Έλενα είναι υπέρ του θηλασμού αλλά μερικές φορές είναι επιθετικές και αν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να σου πούνε ότι δεν θέλεις να θηλάσεις. Εξαρτάται από το ποιον θα πετύχεις. Υποστηρίζουν το θηλασμό και όχι τη μαμά. Είναι κατά των θηλάστρων ακόμη και όταν είναι απαραίτητα. Προτείνουν μόνο χειροκίνητα θήλαστρα.

 

Τα θήλαστρα χρησιμοποιούνται όταν η μαμά πρόκειται να απουσιάσει και δεν θέλει να δώσει ξένο γάλα στο μωρό της.

 

Τα θηλαστικά τα καταφέρνουν χωρίς θήλαστρα εδώ και πάνω από 60 εκ. χρονια! :wink:

 

Αγόρασε το βιβλίο:

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=134604

Link to comment
Share on other sites

monbebe πριν 2 βδομάδες που γέννησα στο Ελενα δεν είχα καμιά βοήθεια ως προς το θηλασμό...ίσα ίσα 2 παιδίατροι επεμεναν οτι το παιδί μου έπρεπε να παρει συμπλήρωμα επειδη ανέβασε πυρετό 37,5 τη δεύτερη μέρα και επειδή την τρίτη μερα ηδη είχε χάσει 350 γρ...μπορεί και να χαν δίκιο δεν ξέρω..του δώσαμε 2 φορές ξένο γαλά και μετά με δική μου ευθύνη δεν του έδινα άλλο γιατί ειχα αρκετό...

 

Α να πω φυσικά ότι στην αρχή πέρασε μια μαία ειδική για τον θηλασμό από το δωμάτιο μου για να μου δώσει συμβουλές κλπ αλλά με το που με είδε ήδη στην ξαπλωμένη θέση να θηλαζω (λόγω καισαρικής) και της είπα ότι τα βασικά τα γνωρίζω μου είπε ότι είμαι οκ δεν χρειάζομαι κάτι άλλο και όντως δεν είχα κανενα πρόβλημα με το θηλασμό στο νοσοκομείο γιατί εφάρμοσα ότι είχα διαβάσει εδώ και στο βιβλίο της Πατσούρου. Αν χρειαζομουν βοήθεια θα μπορουσα φυσικα να ζητησω να ξαναέρθει αλλά δεν χρειάστηκε. Γενικά εγω δεν ένιωσα καμιά πίεση για θηλασμό.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ότι στο Έλενα οι παιδίατροι είναι κάπως... Εμένα η μικρούλα είχε κοντό χαλινό και από την αρχή δεν μπορούσε να πιάσει καλά και με πλήγωσε, αλλά εκτός απ' αυτό δεν μπορούσε να τραβήξει αρκετό γάλα, λόγω του ότι δεν έπιανε καλά και ήταν συνεχώς άυπνη, έκλαιγε από τα νεύρα της και την πείνα προφανώς, όλο το πρώτο 24ωρο. Οι παιδίατροι είχαν δώσει εντολή για καθημερινή μέτρηση γλυκόζης επειδή είχε γεννηθεί μεγάλη (4100). Επειδή λοιπόν δεν μπορούσε να θηλάσει σωστά, η γλυκόζη άρχισε να πέφτει, φυσικά άρχισε να χάνει βάρος πολύ γρήγορα και ανέβασε επίσης πυρετό 37,7 (λογικό μετά από 24 και ώρες με συνεχές κλάμα και χωρίς να ενυδατώνεται, οι παιδίατροι το μόνο που έλεγαν και επέμεναν ήταν να δώσω σκόνη! Μάλιστα όταν τους έλεγα ότι δεν έπιανε καλά και ότι περίμενα να έρθει μαία να με βοηθήσει κλπ, με κοίταζαν κάπως... Η μαία άργησε να έρθει, γιατί ήταν λίγες, όταν ήρθε, έπιασε το κεφάλι του μωρού και μου είπε πως πρέπει να ανοίγω καλά το στόμα της και να την βάζω να πιάνει όλη τη θηλή, (χαίρω πολύ, αυτό έκανα, αλλά στην πορεία της έφευγε) και με ειρωνεύτηκε ότι μετά από 4 παιδιά πώς έκανα έτσι! :shock::shock::evil: Κανείς δεν ασχολήθηκε με τον κοντό χαλινό :evil: Αν τον είχανε κόψει, θα είχε λυθεί άμεσα το πρόβλημα. Τελικά έδινα κάθε βράδυ ένα γεύμα σκόνη και δοκίμαζα διάφορες πατέντες και άρχισε η μικρή να πιάνει καλύτερα και φυσικά όταν βγήκα, είχε πλέον καθιερωθεί και το συμπλήρωμα, το οποίο αργότερα με τη βοήθεια των κοριτσιών εδώ το έκοψα!

 

Στον τρίτο γιο μου που επίσης γεννήθηκε στο Έλενα, χρειάστηκε να μπει στη μονάδα για 3 μέρες για παρακολούθηση και ζήταγα θήλαστρο γιατί με το χειροκίνητο δεν έβγαζα τίποτα και κανείς δεν ασχολήθηκε να μου φέρει. Το μωρό μπήκε για παρακολούθηση την 3η μέρα που είχα πλέον πολύ γάλα και από εκεί και πέρα θήλαζα μόνο στις επισκέψεις, το γάλα μειώθηκε, οπότε γυρίζοντας στο σπίτι συνέχισα επίσης με συμπλήρωμα :( Τότε δεν ήξερα πως θα μπορούσα να κάνω επαναγαλακτισμό, νόμιζα πως το παιχνίδι είχε χαθεί!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφούκα, γι αυτό έγραψα ότι είναι υπέρ του θηλασμού αλλά στην πράξη δεν τα καταφέρνουν γιατί δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν τις περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα και φυσικά αγνοούν παντελώς το να προτείνουν κάτι για την επίλυση του προβλήματος.

 

Η θετική διάθεση υπάρχει αλλά δεν αρκεί.

 

Το κακό είναι ότι ανάγουν όλα τα προβλήματα στην μη επιθυμία της μητέρας να θηλάσει με αποτέλεσμα να αφήνουν πάντα αβοήθητες τις μητέρες που αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

 

Ειδικότερα για τα θήλαστρα, είναι εντελώς απαράδεκτοι. Κάποια στιγμή δημοσιεύτηκες στην Αγγλία μια καθόλου αξιόπιστη μελέτη που έδειχνε ότι το χειροκίνητο θήλαστρο είναι το ίδιο αποτελεσματικό με το νοσοκομειακό. Η μελέτη είχε πολύ μικρό δείγμα, πολύ μικρό διάστημα παρακολούθησης των μητέρων και καμία μητέρα δεν ακολουθούσε πλήρες πρωτόκολλο αντλήσεων (καμία δεν έκανε 8 αντλήσεις, οι περισσότερες έκαναν 3-6).

 

Η μελέτη θεωρήθηκε αναξιόπιστη και οι ερευνητές κατηγορήθηκαν ότι δημοσίευσαν τη συγκεκριμένη μελέτη για να περιοριστούν οι δαπάνες για νοσοκομειακά θήλαστρα στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (εκεί οι ασφαλιστικές καλύπτουν την ενοικίαση νοσοκομειακού θήλαστρου...).

 

Σε αυτή την αναξιόπιστη μελέτη και μόνο στηρίζονται στο Έλενα και το μόνο θήλαστρο που προτείνουν είναι το χειροκίνητο. Μάλιστα αποδεικνύονται βασιλικότεροι του βασιλέως και αποτρέπουν τη χρήση νοσοκομειακού θήλαστρου σαν να πρόκειται για κάτι κακό (χειρότεροι και από τους αναξιόπιστους ερευνητές...).

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα για τα θήλαστρα, είναι εντελώς απαράδεκτοι. Κάποια στιγμή δημοσιεύτηκες στην Αγγλία μια καθόλου αξιόπιστη μελέτη που έδειχνε ότι το χειροκίνητο θήλαστρο είναι το ίδιο αποτελεσματικό με το νοσοκομειακό. Η μελέτη είχε πολύ μικρό δείγμα, πολύ μικρό διάστημα παρακολούθησης των μητέρων και καμία μητέρα δεν ακολουθούσε πλήρες πρωτόκολλο αντλήσεων (καμία δεν έκανε 8 αντλήσεις, οι περισσότερες έκαναν 3-6).

 

Η μελέτη θεωρήθηκε αναξιόπιστη και οι ερευνητές κατηγορήθηκαν ότι δημοσίευσαν τη συγκεκριμένη μελέτη για να περιοριστούν οι δαπάνες για νοσοκομειακά θήλαστρα στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (εκεί οι ασφαλιστικές καλύπτουν την ενοικίαση νοσοκομειακού θήλαστρου...).

 

Σε αυτή την αναξιόπιστη μελέτη και μόνο στηρίζονται στο Έλενα και το μόνο θήλαστρο που προτείνουν είναι το χειροκίνητο. Μάλιστα αποδεικνύονται βασιλικότεροι του βασιλέως και αποτρέπουν τη χρήση νοσοκομειακού θήλαστρου σαν να πρόκειται για κάτι κακό (χειρότεροι και από τους αναξιόπιστους ερευνητές...).

 

Τώρα που ξέρω κάποια πράγματα από εδώ, σκέφτομαι όλα αυτά που έγιναν στα δύο τελευταία μου παιδιά στο Έλενα και νευριάζω! Αυτό που λες με το θήλαστρο ισχύει. Πχ, θα έπρεπε όταν μπήκε ο γιος μου στη μονάδα να με ενημερώσουν από μόνοι τους ότι έπρεπε ανά 2 ώρες να αντλώ και να μου φέρνουν θήλαστρο, και για να διατηρήσω τη γαλουχία, αλλά και για να μην πάθω μαστίτιδα, αφού ήταν η τρίτη μέρα και είχα πολύ γάλα! Είχα προνοήσει να πάρω μαζί μου ένα χειροκίνητο, επειδή στα δύο προηγούμενα που τα έκανα στο Μητέρα, την τρίτη μέρα είχα κάνει πυρετό γιατί τα έφερναν ανά 4 ώρες και είχε μαζευτεί το γάλα και είχα πρηστεί, οπότε ήθελα να το έχω μήπως χρειαστεί να βγάλω λίγο... Όταν ζήτησα νοσοκομειακό, ώστε να δίνω το δικό μου γάλα το βράδυ (αφού ήξερα ότι είχα γάλα αλλά δεν μπορούσα να βγάλω με το χειροκίνητο), με έγραψαν κανονικά, λέγοντάς μου δεν γίνεται, το βράδυ θα πάρει σκόνη... :(

Θυμάμαι πέρυσι που έκανα την κόρη μου, δίπλα ήταν μια κοπέλα που γέννησε πρόωρα και το μωρό το στείλανε στο παίδων, γιατί δεν είχανε θέση στη ΜΕΝ του Έλενα. Ήρθε ο γιατρός της την επόμενη μέρα και απαίτησε να της φέρουνε θήλαστρο νοσοκομειακό και να κανονίσουνε μεταφορά του γάλακτος στο παίδων! Ευτυχώς αυτός ο γιατρός ήταν ενημερωμένος και έκανε αυτό που έπρεπε, αν όμως δεν μίλαγε αυτός, δεν θα γινόταν τίποτα ούτε σ' αυτή την περίπτωση, γιατί κανείς από το προσωπικό δεν ασχολήθηκε, μάλιστα χρειάστηκε να τους το ζητήσει ο ίδιος 2-3 φορές μέχρι να το κάνουνε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφούκα, δυστυχώς έχω ακούσει πάρα πολλές τέτοιες ιστορίες εκεί μέσα. Είναι υποστηρικτικές οι μαίες αν η μαμά θηλάζει και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν παραπονεθεί για οτιδήποτε σπάνια ξέρουν να βοηθήσουν, τις περισσότερες φορές λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι η μαμά δεν θέλει να θηλάσει.

 

Όσο για τα θήλαστρα, έχουν νοσοκομειακά και δεν τα δίνουν στις μητέρες γιατί πιστεύουν ότι δεν είναι τόσο καλά όσο τα χειροκίνητα.

 

Το πιο φοβερό είναι αυτό με τη διατήρηση του γάλακτος. Λένε ότι το γάλα στο ψυγείο κρατάει 1 24ωρο. Αν δεν καταναλωθεί μπορεί να καταψυχθεί. Το κατεψυγμένο όταν αποψυχθεί κρατάει 1 24ωρο μετά την απόψυξη. Ρώτησα μαία από εκεί μέσα πώς είναι δυνατό το φρέσκο που διατηρείται 1 24ωρο να μπαίνει στην κατάψυξη, να ταλαιπωρείται και όταν βγαίνει να διατηρείται άλλο 1 24ωρο ενώ το φρέσκο δεν μπορεί να διατηρηθεί 2 24ωρο και δεν ήξερε τι να απαντήσει. Της είπα ότι αν το γάλα έχει λήξει δεν μπορεί να πάρει παράταση ζωής από την κατάψυξη. Στο τέλος μου λέει: Εμείς είμαστε της Δρόσου.

 

Όπως λέμε εμείς είμαστε ΚΚΕ, εμείς είμαστε Καθολικοί, εμείς είμαστε του Μουσολίνι!!!! Δηλαδή αν δεν πάρουμε γραμμή από τον αρχηγό δεν λέμε τίποτα διαφορετικό.

 

:shock::roll:

Της εξήγησα ότι η τεχνολογία τροφιμων μετράει με ακρίβεια το μικροβιακό φορτίο σε καθε τρόφιμο και στο μητρικό γάλα και τα στοιχεία έχουν δημοσιευτεί εδώ και πολύ καιρό...

 

Μάλλον δεν κατάλαβε... :?

Link to comment
Share on other sites

. Στο τέλος μου λέει: Εμείς είμαστε της Δρόσου.

 

 

:shock::shock::roll:

 

Πού να καταλάβει; Μήπως μαθαίνουμε στο ΤΕΙ να διαβάζουμε επιστημονικές εργασίες ή να αναλύουμε αποτελέσματα έρευνας; Τα περισσότερα μαθήματα, τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ, γίνονταν από φωτοτυπίες, υπήρχε και το σύγγραμμα τυπικά, αλλά τις φωτοτυπίες διαβάζαμε, με τις χειρόγραφες σημειώσεις του διδάσκοντα ή τις δικές μας σημειώσεις από τις παραδόσεις και αυτά εξετάζονταν. Υπήρχαν βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις, αλλά πολύ λίγες :(

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

βοηθεια. Εκανα γκαφα και δεν προσεξα καλα πιο απο ταδυο στηθοι εδινα δεν παραπονεθηκε και το μωρο και τωρα το ενα στηθος εχει πετρωσει. Ηταν πιο πολυ αλλα λιγο κομπρεσες με ζεστο νερο ,ντουζ, το μωρο να θυλαζει να βγαζω με το θυλαστρο αλλα απλα εχει μονο βελτιωθει. Το θυλαστρο ειναι χειροκινητο. Τι αλλο να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...