Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς culte! Κι εγώ μπήκα στη νομική με την πρώτη και είχα και συμμαθητές που δε πέρασαν πουθενα!!! Παρόλο που τελείωσαν Κολλέγιο. Είναι καθαρά θέμα του παιδιού να διαβάσει ή οχι. Και για μένα το ιδιωτικό είναι μονόδρομος, από άποψη έλλειψης χρόνου.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

όχι δεν λέω αυτό..

λέει πχ σε ένα σχολείο ετήσια δίδακτρα α΄δημοτικού 8000 ευρώ...

 

για την έκτη δημοτικού πόσο είναι?? 3.32% *6 * 8000= 9.600?

 

Από τον πίνακα δεν μπορείς να προσδιορίσεις τα δίδακτρα για την έκτη δημοτικού. Συνήθως είναι χαμηλότερα.

 

Για παράδειγμα ο μικρός μου γιος στην α' δημοτικου €6300 ενώ ο μεγάλος στην γ' δημοτικού €6100 (πριν 2 χρόνια τα δίδακτρα της α δημοτικού ήταν €5900, αύξηση 3,32% για τη β΄ δημοτικου €6100, 0% για την γ' €6100. Όμως τα πριν 2 χρόνια δίδακτρα της α' δημοτικού €5900 αυξήθηκαν πέρσι για τα παιδιά που θα πάνε α' δημοτικού σε €6300, αύξηση περίπου 7%, το οποίο πιάνει και τον μικρό μου γιο. Τα σχολεία είναι ελεύθερα να κάνουν οποιαδήποτε αύξηση στην α΄δημοτικού και στην α’ γυμνασίου, για τις ενδιάμεσες τάξεις ισχύει ο κανόνας του Υπουργείου. Για φέτος αυτές αυξήσεις και στις α' τάξεις δημοτικού/γυμνασίου ήταν μηδενικές).

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πόσο καιρό νωρίτερα προτείνετε να γράψουμε το παιδί για την 'α δημοτικού. Έχω ακούσει διάφορα, ακόμη και για ένα χρόνο πριν... και δεν ξέρω τι να πιστέψω!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό νωρίτερα προτείνετε να γράψουμε το παιδί για την 'α δημοτικού. Έχω ακούσει διάφορα, ακόμη και για ένα χρόνο πριν... και δεν ξέρω τι να πιστέψω!

 

Τουλάχιστον ένα χρόνο πριν το νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν κατάλαβα...δλδ όταν θα είναι 4 θα την γράψω για το δημοτικό??

 

Όχι για το δημοτικό, για το νηπιαγωγείο του σχολείου, από το νήπειο τα ξεκινάνε και κλείνουν τις θέσεις. Δλδ αν σκέφτεσαι για ιδιωτικό σχολείο να το σκεφτείς από το νήπειο αλλιώς δε θα στο πάρουν στην πρώτη αν δε το πήγαινες στο δικό τους νήπειο. Κάπου έχουν και δίκιο, γιατί το εκπαιδευτικό τους σύστημα ξεκινά από κει. Μη ξεχνάμε ότι τώρα το νήπειο δεν είναι μόνο παιχνίδια αλλά και κανονική προετοιμασία για την Α τάξη, γι΄αυτό έγινε και υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο ιδιωτικός σταθμός που την πάω έχει και νηπιαγωγείο..και θα ήθελα αφού είμαι ευχαριστημένη να το κάνει εκεί...

 

δλδ στην α' δημοτικού πρέπει να πάω σε δημόσιο μετά??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο ιδιωτικός σταθμός που την πάω έχει και νηπιαγωγείο..και θα ήθελα αφού είμαι ευχαριστημένη να το κάνει εκεί...

 

δλδ στην α' δημοτικού πρέπει να πάω σε δημόσιο μετά??

 

Tι να σου πώ; Εγώ σου εξήγησα πως έχουν τα πράγματα, η επιλογή είναι δική σου!

Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομίζω να κλείσουν όλα τα τμήματα τους από το νηπιαγωγειο...

 

τι στο καλό πια!!

 

Κι όμως! Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση, έτσι πίστευα και εγώ μέχρι που την πάτησα.

Για να καταλάβεις ήμουν σίγουρη ότι θα πάω το παιδί στο δημόσιο (τόσα χρόνια έλεγα έγιναν αγώνες για τη δωρεαν παιδεία και εγώ θα πληρώνω; ) Αμ δε! Πήγα κανονικά τέλη Μαίου να το γράψω στο δημόσιο νηπιαγωγείο που άνηκα. Εφαγα κανονικά την ψυχρολουσία μου (τα έχω γράψει σε άλλο θέμα ) και τεσπα αρχίζω την έρευνα στα ιδιωτικά που με ενδιέφεραν. Μάϊο σκέψου πριν το νήπειο. Όλες οι θέσεις κλεισμένες! Βρήκα μόνο σε ένα (στον Καντά) αλλά με έπιανε μια κατάθλιψη από το χώρο και γενικώς κάτι δε μου άρεσε εκεί. Κλάματα εγώ στον άντρα μου, και δε το φανταστήκαμε (του΄λεγα) ότι θα΄ναι χάλια στο δημόσιο, δε κρατάγαμε από πριν μια θέση στο ιδιωτικό να βρίσκεται; Το παιδί εντωμεταξύ το πρώτο μας ( δεν είχε επιρροές από μεγαλύτερο αδελφάκι τι εστί σχολείο και διάβασμα), αγοράκι (πιο δύσκολα τα πράγματα σε σχέση με κοριτσάκια) και μικρούλι (14/12 γεννημένο κέρδιζε χρονια στο τσακ).

Εκεί ανέλαβε δράση ο άντρας μου, γεννημένος διπλωμάτης. Το τι είπε για να μας πάρουν κατ΄εξαίρεση δε λέγεται, μέχρι και συγγενείς του τότε υπουργου Παιδείας είπε ότι ήμασταν (ψέμα) και ένα σωρό άλλα καλά ψεμματάκια αθώα (κατ΄εμάς) γιατί ήταν για καλό σκοπό! Ετσι μετά από 2 ραντεβού με τον ιδιοκτήτη του σχολείου αποφάσισε να μας κάνει δεκτούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Μένω Καλλιθέα-Τζιτζιφιές και σκέφτομαι να ρωτήσω στις Σχολές ***** στο Μοσχάτο. Εχει καμιά σας άποψη για το συγκεκριμένο σχολείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομίζω να κλείσουν όλα τα τμήματα τους από το νηπιαγωγειο...

 

τι στο καλό πια!!

 

Για μερικά σχολεία είναι όπως τα λέει η Παρασκευή 13 πρέπει να πας νηπιαγωγείο για να σε πάρουν στην Α΄ Δημοτικού, αλλά δεν είναι όλα έτσι. Υπάρχουν σχολεία που παίρνουν κατευθείαν στην Α' Δημοτικού. Σε κάθε περίπτωση (νηπιαγωγείο ή Α΄δημοτικού) θα πρέπει να έχεις αποφασίσει περίπου Ιανουάριο -Μάρτιο του προηγούμενου χρόνου. Γι αυτό καλό είναι να κάνεις μια προεργασία όταν το παιδί σου είναι προνήπιο, να διαλέξεις ποια σχολεία σε ενδιαφέρουν και να κάνεις μια πρώτη κουβέντα - γνωριμία με το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

ααααααα....έτσι ε?? οκ!

 

για πες την ψυχρολουσία με το δημόσιο...

γιατί και εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμη

 

Η ψυχρολουσία που τρώει ο καθένας μας λίγο πολύ είναι η ίδια, όλοι ξέρουμε τι σημαίνει δημόσιος υπάλληλος, αλλά και διαφορετική καμιά φορά εμπλουτισμένη με την ατομική βιοψυχική ιδιοσυστασία της κάθε δασκάλας/ νηπιαγωγού, τις ιδιαιτερότητες και τις ελείψεις των κτιρίων, της καθαρίστριας, των δρόμων και ένα σωρό άλλα. Αυτές τις μέρες μάλιστα θα δεις πολλά ανοιγμένα σχετικά θέματα (τα διαβάζω και λέω χαλάλι οι στερήσεις μου προκειμένου να στείλω το παιδί στο ιδιωτικό). Δεν έχει νόημα να ξαναγράψω την δική μου εμπειρία ψυχρολουσίας. Πάντως αν αποφασίσεις τελικά για ιδιωτικό να κάνεις εγκαίρως την εγγραφή γιατί στα καλά σχολεία δε θα βρεις θέσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι για το δημοτικό, για το νηπιαγωγείο του σχολείου, από το νήπειο τα ξεκινάνε και κλείνουν τις θέσεις. Δλδ αν σκέφτεσαι για ιδιωτικό σχολείο να το σκεφτείς από το νήπειο αλλιώς δε θα στο πάρουν στην πρώτη αν δε το πήγαινες στο δικό τους νήπειο. Κάπου έχουν και δίκιο, γιατί το εκπαιδευτικό τους σύστημα ξεκινά από κει. Μη ξεχνάμε ότι τώρα το νήπειο δεν είναι μόνο παιχνίδια αλλά και κανονική προετοιμασία για την Α τάξη, γι΄αυτό έγινε και υποχρεωτικό.

 

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην δέχονται εγγραφή στο δημοτικό για ένα παιδί που δεν πήγε στο νηπιαγωγείο τους. Παλαιότερα ήξερα ότι μπορούσες να γράψεις ένα παιδί ακόμη και στη μέση της σχολικής χρονιάς (υπό προϋποθέσεις) ή πχ. στην 3η Δημοτικού. Μήπως αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποια ελάχιστα "ελιτίστικα" σχολεία και στα περισσότερα μπορείς να γράψεις το παιδί σε λογικό χρονικό διάστημα (3-4 μήνες) πριν τη σχολική χρονιά; Αν μπορείς γράψε μου κάποια ιδιωτικά που ξέρεις ότι ισχύει το σύστημα που γνωρίζεις... Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Για μερικά σχολεία είναι όπως τα λέει η Παρασκευή 13 πρέπει να πας νηπιαγωγείο για να σε πάρουν στην Α΄ Δημοτικού, αλλά δεν είναι όλα έτσι. Υπάρχουν σχολεία που παίρνουν κατευθείαν στην Α' Δημοτικού. Σε κάθε περίπτωση (νηπιαγωγείο ή Α΄δημοτικού) θα πρέπει να έχεις αποφασίσει περίπου Ιανουάριο -Μάρτιο του προηγούμενου χρόνου. Γι αυτό καλό είναι να κάνεις μια προεργασία όταν το παιδί σου είναι προνήπιο, να διαλέξεις ποια σχολεία σε ενδιαφέρουν και να κάνεις μια πρώτη κουβέντα - γνωριμία με το σχολείο.

 

Σας είναι εύκολο να γράψετε όσα σχολεία γνωρίζετε ότι ανήκουν στη μία κατηγορία και ποια στην άλλη;

 

Εμείς έχουμε ξεχωρίσει και έχουμε πολύ καλές συστάσεις για το Athener Schule... ξέρει κανείς τι ισχύει σε αυτό το σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην δέχονται εγγραφή στο δημοτικό για ένα παιδί που δεν πήγε στο νηπιαγωγείο τους. Παλαιότερα ήξερα ότι μπορούσες να γράψεις ένα παιδί ακόμη και στη μέση της σχολικής χρονιάς (υπό προϋποθέσεις) ή πχ. στην 3η Δημοτικού. Μήπως αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποια ελάχιστα "ελιτίστικα" σχολεία και στα περισσότερα μπορείς να γράψεις το παιδί σε λογικό χρονικό διάστημα (3-4 μήνες) πριν τη σχολική χρονιά; Αν μπορείς γράψε μου κάποια ιδιωτικά που ξέρεις ότι ισχύει το σύστημα που γνωρίζεις... Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

επιτρέψτε μου να πω ότι την σήμερον ημέρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΤΟΥΝ

σε πολλά ιδιωτικά που ξέρω από φίλους, έχουν κενές θέσεις

σε φίλη μου που τους είπε τελικά ότι δεν θα πάει τα παιδάκια της εκεί, την πήραν τηλέφωνο και της έδωσαν 30% έκπτωση στα δίδακτρα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην δέχονται εγγραφή στο δημοτικό για ένα παιδί που δεν πήγε στο νηπιαγωγείο τους. Παλαιότερα ήξερα ότι μπορούσες να γράψεις ένα παιδί ακόμη και στη μέση της σχολικής χρονιάς (υπό προϋποθέσεις) ή πχ. στην 3η Δημοτικού. Μήπως αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποια ελάχιστα "ελιτίστικα" σχολεία και στα περισσότερα μπορείς να γράψεις το παιδί σε λογικό χρονικό διάστημα (3-4 μήνες) πριν τη σχολική χρονιά; Αν μπορείς γράψε μου κάποια ιδιωτικά που ξέρεις ότι ισχύει το σύστημα που γνωρίζεις... Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Αν έχουν θέσεις σε δέχονται όποτε και να πας. Στην α΄δημοτικού όμως οι θέσεις κλείνουν από το νήπειο και όλα τα παιδάκια συνεχίζουν εκεί την πρώτη. Οπότε αν θες να πας εκεί πρώτη από πότε θα πρέπει να γραφτείς; :roll: Σε άλλο ιδιωτικό που είχα ρωτησει όπως έγραψα έχουν θέσεις , πιστευω, όποτε και να πας. Όχι δεν πρόκειται για κάποιο "ελιστικό" σχολείο αλλά για ένα οικογενειακό, πολύ καλό σχολείο κοντά στο σπίτι μου (Μαρούσι).

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε καποια σχολεια υπαρχει περιορισμενος αριθμος παιδιων που δεχονται στην Α' δημοτικου. Αν οι θεσεις ειναι συγκεκριμενες θα παρουν πρωτα τα παιδακια απο το νηπιαγωγειο τους, θα παρουν τα αδερφακια παιδιων που ειναι ηδη μαθητες και ισως και τα παιδια των εκπαιδευτικων που εργαζονται σε διαφορες βαθμιδες του σχολειου. Μετα μπορει να μην μεινουν αλλες κενες θεσεις ή να ειναι ελάχιστες.

Αυτο συμβαινει και σε μικρα οικογενειακα σχολεια ή σχολεια που κυκλοφορει η φημη οτι κανουν καλη δουλεια και αρα ειναι περιζητητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να κλείσω ραντεβού για αύριο στο Athener Schule, στο τηλέφωνο με ρώτησαν για ποια σχολική χρονιά θέλω να εγγράψω τα παιδιά και δεν φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα για του χρόνου. Τουλάχιστον έτσι το ερμήνευσα εγώ. Αλλιώς υποθέτω θα μου έλεγαν ότι οι θέσεις έχουν κλείσει, κλπ.

 

Κάτι τελευταίο. Έχω καταγράψει κάποια πράγματα που θέλω να ρωτήσω. Μπορείτε να μου δώσετε μερικές ιδέες τι θεωρείτε εσείς σημαντικό να ρωτήσω; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις αν, σαν σχολείο, καλλιεργούν στα παιδιά 'ελιτίστικη' νοοτροπία. Μου έδωσαν μία πολύ ενδιαφέρουσα απάντηση και θέλω να δω αν είναι στη φιλοσοφία τους, ή αν ήταν τυχαίο.:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Αχ, κι εγώ καίγομαι αυτό το διάστημα για σχολείο. Ο μικρός μου είναι 5,5 και έχω στο μυαλό μου την Λεόντειο Ν. Σμύρνης και το ΔΕΛΑΣΑΛ (ST PAUL) στον Άλιμο.

Η Λεόντειος είναι αναγνωρισμένο σχολείο σε ότι αφορά την μόρφωση και την γνώση. Όμως δεν έχει εγκαταστάσεις, δεν έχει μελέτη, δεν έχει σχολικό να στο φέρνει στην πόρτα, δεν έχει αθλητικές ή άλλες δραστηριότητες και ακούω ότι είναι αρκετά αναχρονιστικό. Υπάρχει κάποιος γονιός που έχει καλή άποψη για τα δύο αυτά δημοτικά σχολεία? Ευχαριστώ

Όλη η ευτυχία κρυμμένη σε μια φράση:

Σ΄ αγαπώ μανούλα !!!.... Μέχρι το Θεούλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...