Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Πήγα στην Σχολή Χιλλ στη Πλάκα. Αλλη μεγάλη απογοήτευση. Υπήρχε μία "μυρωδιά" μασονίας. Το προαύλιο ήταν γεμάτο φιλιππινέζες για να πάρουν τα βλαστάρια που είχαν ύφος καρδιναλίων.

 

 

για πες περισσότερα :-(

και οχι τιποτε αλλο αλλα μέχρι που σκευτόμουν τις τελευταίες ημέρες να μην αλλάξουμε σπίτι (μενω κέντρο) για να παει το παιδί στην Χιλλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας!!! Μήπως έχει κάποιος πληροφορίες για το νηπιαγωγείο - δημοτικό "Κουτσομάλης" εκτός από την Belfaccino, την οποία υπερ-ευχαριστώ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευο πως το αδικεις λιγο.στελνο 3 χρονια το μικρο μου, εκει γινεται πολυ καλη δουλεια.φιλικο περιβαλον προσεχουν παρα πολλη τα παιδια.Η διευθυντρεια ειναι φοβερη παντα προθυμοι να βοηθηση οι δε δασκαλες φοβερες με τα παιδια.φαινεται απο το ποσο της αγαπουν τα παιδια.το συνιστο ανεπιφυλακτα το σχολειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας...

Σκέφτομαι να στείλω την κόρη μου Α' Δημοτικού στο σχολείο ''ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ'' στις Αφίδνες.

Το έχω επισκεφθεί, έχω καλή πρώτη εντύπωση, αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα απο κάποιον που ήδη στέλνει το παιδί του στο σχολείο αυτό. Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κανένα σχόλιο ή ιδιαίτερα χρήσιμη πληροφορία για Καίσαρη?

Ψάχνω σχολείο της προκοπής στα νότια, μέχρι τώρα εμπειρία με Ιορδανάκειο και Παλλάδιο μέτρια... (έχουμε παιδιά ηλικίας δημοτικού και νηπίου)...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Demian.

Η άποψή σου για τον Καίσαρη Γείτονα (ένα σχολείο είναι;) ισχύει και για τον Κωστέα Γείτονα στην Παλλήνη; Και αν ναι, γιατί είσαι τόσο αρνητική/ος; Είχες προσωπική εμπειρία; Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου; Ξέρω ας πούμε για τον Κωστέα Γείτονα της Παλλήνης ότι εδώ και τρία χρόνια προσπαθεί να πιστοποιηθεί από τον Οργανισμό ΙΒ (International Baccaloreat) για να εισάγει το σύστημά του σε όλες τις βαθμίδες του σχολείου, από το προνήπιο έως και την τελευταία χρονιά του Λυκείου, εκτός από την πιστοποίηση που έχει για IB στις δύο τελευταίες χρονιές του Λυκείου. Είναι σίγουρα μία καλή προσπάθεια αλλά δεν ξέρω όμως τι γίνεται και πώς προχωράει η ύλη του υπουργείου. Γιατί είναι καλό να έχουμε ανοιχτούς ορίζοντες, να κατέχουμε όμως και μερικά πράγματα που κατέχει ο μέσος μαθητής στην Ελλάδά.

 

Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά με ιδιωτικά στην περιοχή Γέρακα, Παλλήνης, Βριλησσίων και γύρω περιοχές;

 

Ευχαριστώ πολύ

Μουρίνια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Demian.

Η άποψή σου για τον Καίσαρη Γείτονα (ένα σχολείο είναι;) ισχύει και για τον Κωστέα Γείτονα στην Παλλήνη; Και αν ναι, γιατί είσαι τόσο αρνητική/ος; Είχες προσωπική εμπειρία; Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου; Ξέρω ας πούμε για τον Κωστέα Γείτονα της Παλλήνης ότι εδώ και τρία χρόνια προσπαθεί να πιστοποιηθεί από τον Οργανισμό ΙΒ (International Baccaloreat) για να εισάγει το σύστημά του σε όλες τις βαθμίδες του σχολείου, από το προνήπιο έως και την τελευταία χρονιά του Λυκείου, εκτός από την πιστοποίηση που έχει για IB στις δύο τελευταίες χρονιές του Λυκείου. Είναι σίγουρα μία καλή προσπάθεια αλλά δεν ξέρω όμως τι γίνεται και πώς προχωράει η ύλη του υπουργείου. Γιατί είναι καλό να έχουμε ανοιχτούς ορίζοντες, να κατέχουμε όμως και μερικά πράγματα που κατέχει ο μέσος μαθητής στην Ελλάδά.

 

Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά με ιδιωτικά στην περιοχή Γέρακα, Παλλήνης, Βριλησσίων και γύρω περιοχές;

 

Ευχαριστώ πολύ

Μουρίνια

 

Πάντως εγώ με δύο παιδιά στον Κωστέα-Γείτονα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη, και από το περιβάλλον και από το μαθησιακό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

"Καίσαρης" και "Γείτονας" είναι δυο σχολεία και έχω προσωπική εμπειρία από Γέιτονα και συγγενικού προσώπου από Καίσαρη. Το "Κωστέα Γείτονα" στην Παλλήνη είναι άλλο σχολείο και δεν γνωρίζω κάτι. Για το "Παλλάδιο" της Βάρης έχω προσωπική εμπειρία. Σχετικά με το ΙΒ θέλει πολύ συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δώδεκα σελίδες πληροφορίες πάνω στα ιδιωτικά σχολεία και είναι σχεδόν όλες από τα νότια προάστια.

 

Δεν υπάρχουν μαμάδες και μπαμπάδες που να ενδιαφέρονται ή/και να έχουν εμπειρίες από ιδιωτικά σχολεία στα βόρεια-βορειοανατολικά προάστεια; Είτε μεγάλα ιδιωτικά σχολεία (ακόμα και το Κολλέγιο ή του Μωραϊτη ή του Δούκα κ.λπ.) είτε μικρά (Διονύσιος Σολωμός, Αργύρη-Λαιμού κ.λπ.). Τρόμαξα να βρω μετρημένες απαντήσεις πάνω σε κάποια μόνο απ' αυτά. Μόνο για το Αρσάκειο και το Β.Καργάκου βρήκα κάποιες περισσότερες απαντήσεις. Άλλα;

 

Βοηθείστε μας κι εμάς από τις βόρειες-βορειοανατολικές περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σχολείο που αξίζει είναι η σχολή ΙΜ Παναγιωτόπουλος, στην Παλλήνη!!! Εδώ γίνεται πολύ καλή και ουσιαστική δουλειά. Από προσωπική εμπειρία σαν εκπαιδευτικός κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[QUOTE=ioannanip;1500142]Αυτό το σχολείο που αξίζει είναι η σχολή ΙΜ Παναγιωτόπουλος, στην Παλλήνη!!! Εδώ γίνεται πολύ καλή και ουσιαστική δουλειά. Από προσωπική εμπειρία σαν εκπαιδευτικός κι εγώ.

 

Συμφωνω εν μερει για τον ΙΜ Παναγιωτοπουλο, αλλα μονο αν προκειται για δυνατο μαθητη. Διαφορετικα ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας βλεπε π.χ. διαθεματικες εργασιες, επαναληπτικες εξετασεις στο γυμνασιο τον Γεναρη-Φλεβαρη παραλληλα με μαθηματα, που εγω σαν εκπαιδευτικος που εχω δουλεψει με πολυ γερους μαθητες απο κει μεσα πιο πολυ παιδια αγχωτικα βλεπω να βγαινουν παρα με σφαιρικη μορφωση. Μονο αν οι γονεις ειναι φιλολογοι και μαθηματικοι η σχετικου αντικειμενου και τους γραφουν αυτοι τις ατελειωτες εργασιες Οσον αφορα τις ξενες γλωσσες -που ειναι το αντικειμενο μου- δινεται εμφαση στα αγγλικα αλλα οι αλλες γλωσσες μονο με ιδιαιτερο προχωρανε. Το θεωρω απαραδεκτο για ενα σχολειο που εισαγει τη β ξενη γλωσσα απο την γ δημοτικου να μην κατορθωνει στην γ γυμνασιου να φτασει ολους τους μαθητες σε ενα επιπεδο Β2. Ασε που στον παναγιωτοπουλο πολλοι δινουν για το Β1 στην Α Λυκειου. Δεν ειναι το πτυχιο το θεμα αλλα οι γνωσεις... Ασε για τις εκδρομες και ο,τι εξτρα ολο πληρωνε-πληρωνε(αυτο σαφως δεν ισχυει μονο για το εν λογω σχολειο!!!). Καλα ακουστε και αυτο το κορυφαιο Ζητησαν σε μαθητες της Α Λυκειου επιπλεον χρηματα για επαγγελματικο προσανατολισμο!!!!!Συγγνωμη πληρωνονται τοσο πολλες χιλιαδες ευρω καθε χρονο-και μαλιστα προ-πληρωνονται, που σημειωτεον δεν πηγαινουν στους εκπαιδευτικους!!!-και θελουν κι αλλα για σεπ??? Ελεος!!!!!:mad::-x:-x

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι άλλο σχετικά με ιδιωτικά στην περιοχή Γέρακα, Παλλήνης, Βριλησσίων και γύρω περιοχές;Μουρίνια

 

Αν ενδιαφερεσαι για δημοτικο Βουλα Καλανδρου στην Παλληνη και ελληνογερμανικο σχολειο στα Βριλησσια. Στα μικρα σχολεια χωρις πολλα

φρου φρου κι αρωματα παντα γινεται καλυτερη δουλεια. Αυτα που σου προτεινω εχουν μονο δημοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι δεν θα ήθελα τα παιδιά μου να σχίζονται στο διάβασμα. Θεωρώ ότι το παιχνίδι είναι ένα μεγάλο σχολείο γι' αυτό, που δεν πρέπει επ' ουδενί να χάσουν.

Ούτε διαλέγω βέβαια σχολείο με βάση το αν θέλω τα παιδιά μου να φοιτήσουν στο Ελληνικό ή σε ξένο πανεπιστήμιο. Νομίζω ότι το επιχείρημα αυτό, που ακούγεται πάρα πολύ από ανθρώπους με παιδιά στο Αρσάκειο, είναι τουλάχιστον αστείο.

Σκοπός μου είναι να βοηθήσω τα παιδιά μου να αποκτήσουν όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη μόρφωση και το παιχνίδι είναι μέρος αυτής. Το Πανεπιστήμιο θα έρθει στην ώρα του και είναι μεγάλη κουβέντα αν θα είναι το Ελληνικό ή το ξένο. Από το σχολείο περιμένω μία σοβαρή δουλειά μέσα στο σχολείο, επίβλεψη ως προς το ηθικό κομμάτι που θα συνεχίζεται στο σπίτι και προσφορά ευκαιριών για κάθε είδους γνώση είτε αυτή αφορά τις επιστήμες, είτε την γλώσσα, είτε την τέχνη, είτε διαφόρων είδών hobby κ.λπ.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο σχολείο. Γι' αυτό και πριν φτάσω στην εγγραφή, προσπαθώ να εξιχνιάσω το μυστήριο.

 

Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν.

 

Πάσα άλλη άποψη θα γίνει με χαρά δεκτή.

 

Καλό βράδυ σε όλους

 

(Υ.Γ. Αν το ποστ είναι η απάντηση στο forum, τότε ευχαριστώ πολύ βεβαίως και την διάβασα)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω εν μερει για τον ΙΜ Παναγιωτοπουλο, αλλα μονο αν προκειται για δυνατο μαθητη. Διαφορετικα ειναι τετοιος ο φορτος εργασιας βλεπε π.χ. διαθεματικες εργασιες, επαναληπτικες εξετασεις στο γυμνασιο τον Γεναρη-Φλεβαρη παραλληλα με μαθηματα, που εγω σαν εκπαιδευτικος που εχω δουλεψει με πολυ γερους μαθητες απο κει μεσα πιο πολυ παιδια αγχωτικα βλεπω να βγαινουν παρα με σφαιρικη μορφωση. Μονο αν οι γονεις ειναι φιλολογοι και μαθηματικοι η σχετικου αντικειμενου και τους γραφουν αυτοι τις ατελειωτες εργασιες Οσον αφορα τις ξενες γλωσσες -που ειναι το αντικειμενο μου- δινεται εμφαση στα αγγλικα αλλα οι αλλες γλωσσες μονο με ιδιαιτερο προχωρανε. Το θεωρω απαραδεκτο για ενα σχολειο που εισαγει τη β ξενη γλωσσα απο την γ δημοτικου να μην κατορθωνει στην γ γυμνασιου να φτασει ολους τους μαθητες σε ενα επιπεδο Β2. Ασε που στον παναγιωτοπουλο πολλοι δινουν για το Β1 στην Α Λυκειου. Δεν ειναι το πτυχιο το θεμα αλλα οι γνωσεις... Ασε για τις εκδρομες και ο,τι εξτρα ολο πληρωνε-πληρωνε(αυτο σαφως δεν ισχυει μονο για το εν λογω σχολειο!!!). Καλα ακουστε και αυτο το κορυφαιο Ζητησαν σε μαθητες της Α Λυκειου επιπλεον χρηματα για επαγγελματικο προσανατολισμο!!!!!Συγγνωμη πληρωνονται τοσο πολλες χιλιαδες ευρω καθε χρονο-και μαλιστα προ-πληρωνονται, που σημειωτεον δεν πηγαινουν στους εκπαιδευτικους!!!-και θελουν κι αλλα για σεπ??? Ελεος!!!!!:mad::-x:-x

 

Εγώ αναφέρομαι για νηπιαγωγείο και δημοτικό. Αυτά γνωρίζω. Όσο για το οικονομικό που αναφέρεις δε ζητάει χρήματα για εκδρομές ούτε για θέατρα, όπως άλλα μεγάλα σχολεία, που οι γονείς πληρώνουν κάθε μήνα 15ευρα.

Link to comment
Share on other sites

"Καίσαρης" και "Γείτονας" είναι δυο σχολεία και έχω προσωπική εμπειρία από Γέιτονα και συγγενικού προσώπου από Καίσαρη. Το "Κωστέα Γείτονα" στην Παλλήνη είναι άλλο σχολείο και δεν γνωρίζω κάτι. Για το "Παλλάδιο" της Βάρης έχω προσωπική εμπειρία. Σχετικά με το ΙΒ θέλει πολύ συζήτηση...

 

 

Εγραψα τη μικρή μου πριν 2 χρόνια στα Κωστέα Γείτονα -( είναι τελείως διαφορετικό σχολείο από τον Γείτονα της Βάρης!! )

 

Οφείλω να σας πω ότι αισθάνομαι πολύ τυχερή καθώς το πρόγραμμα του ΙΒ στο νηπιαγωγείο δημοτικό (PYP ονομάζεται το πρόγραμμα) είναι πραγματικά μοναδικό ΄- το εφαρμόζουν όλο και περισσότερα σχολεία στο εξωτερικό! Πιστεύω ότι σίγουρα και άλλα ιδιωτικά θα το εφαρμόσουν στο μέλλον.

 

το μόνο αρνητικό είναι η απόσταση καθώς μένω στην Ανοιξη... !!

 

Overall πιστεύω ότι απο Β.Α. Αττική είναι a must visit! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δωροθέα μου, αν και δεν θα πάω την κόρη μου εκεί έχω ακούσει πολλά. Κάποιοι γονείς από τον παιδικό σταθμό που θα πάμε θα τα γράψουν εκεί τα παιδάκια τους. Ευχαριστημένοι είναι με την επιλογή τους, αλλά ακόμα δεν έχω κάποιον που έχει εκεί το παιδί του. Μόνο ένας γνωστός (μουσικός) που δούλευε εκεί μου είπε καλά λόγια αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό. Δυστυχώς οι τριγύρω περιοχές δεν έχουν και κάτι αξιόλογο. Πάντως προσωπικά και από ότι ακούω θα το προτιμούσα σε σχέση με το αρσάκειο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΡΔΙΑ, ευχαριστώ για την απάντηση.

Για το Αρσάκειο, αν & είναι σχολείο με πολλά χρόνια ιστορία, δεν έχω ούτε καλές εντυπώσεις ούτε καλά ακούσματα.

Το επισκέφθηκα & ήταν εντελώς απρόσωπο το κλίμα.

Να φανταστείς μου έδωσε πληροφορίες μια γραμματέας στην εξώπορτα (!) το νηπιαγωγίου τους χωρίς καν να με ξεναγήσει ή να μου πει να κάτσω έστω σε μια καρέκλα. Μέγαλο μειονέκτημα που το σχολικό δεν περνάει απο το σπιτι αλλά εχει σημεία συνάντησης. Τα τμήματα έχουν 32-35 παιδιά.

Αύτο το γνωρίζω απο φίλες μου που ηδη στέλνουν τα παιδιά τους στο Αρσάκειο.

Εχω επισκεφθεί αλλα 8 σχόλεια ( μεγάλα & μικρά ) στα οποια δεν κατέληξα

Η "Εκπαιδευτική Αναγέννηση" μου έκανε κάλη εντύπωση, απο την 1η κιόλας επίσκεψη, και σαν χώρος αλλά & σαν άνθρωποι οι ιδιοκτήτες.

Απλά δεν γνωρίζω κάποιον που να στέλνει το παιδί του στο σχολείο αυτο για να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για τα " ενδώτερα".

Εγώ τέλος πάντων την εγραψα & ελπίζω να εχω κάνει σωστή επιλογη.

Εσύ τελικά που θα στείλεις τη μικρή σου?

 

Φιλικά

χχχ

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να έχετε dorothea! Εμείς περιμένουμε μια απάντηση από τον παιδικό σταθμό που πάμε τώρα. Έάν πάρει την άδεια από το Υπουργείο για νηπιαγωγείο, θα πάμε εκεί γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη. Εάν όχι, θα πάμε στο Δημόσιο της Σταμάτας, για το οποίο έχω ακούσει επίσης πολύ καλά πράγματα όσον αφορά την δουλειά που κάνουν.

Θα δούμε.

Στην Αναγέννηση λοιπόν θα είστε φίλοι με τωρινούς μας φίλους.......αχαχ, στεναχωριέμαι που θα χωριστούν οι "συμμαθητές" γιατί έχουν κάνει καλές παρεούλες τώρα (στον παιδικό εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...