Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αν μου επιτρέπετε, επειδή έχω δει και τα δύο σχολεία, θα ήθελα να σας εκθέσω τις παρατηρήσεις μου:

ως προς το st paul (του Πειραιά), οι εγκαταστασεις θυμίζουν καθολικό σχολείο δυτικού τύπου, εσωτερικά μοιάζει με κολλέγιο, τα παιδιά φορούν στολή (δεν ξέρω αν είναι και τις καθημερινές), δραστηριότητες δεν έχει περαν των ομάδων ποδοσφαίρου και τέτοια, αλλά, διδάσκεται η γαλλική όπως και η ελληνική, σαν κύριες γλώσσες και οι φήμη του από πλευράς εκπαίδευσης είναι αρκετά καλή στην περιοχή.

Αποκομμισα καλές εντυπώσεις που δικαιολογιούν το υψηλό κοστος.

 

Το Παλλάδιο της Νέας Σμύρνης, είναι και αυτό ένα σχολείο με τις συνήθεις εγκαταστάσεις αλλά μου φάνηκε πολύ φιλικό προς τα παιδιά και τους γονείς, πολύ περισσότερο από την απολυτότητα του προγράμματος του πρώτου σχολείου. Υπάρουν δραστηρότητες και διδάσκονται και γλώσσες.

Δίδακτρα υψηλά για την α δημοτικού αλλά δικαιολογούνται κατά την γνώμη μου. Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω κανέναν γονιό που να στέλνει εκεί το παιδί του ώστε να έχω πιο σφαιρική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ SAINT PAUL ΑΛΙΜΟΥ,ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ.ΕΣΧΑΤΩΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΧΑΡΤΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΑΛΙΜΟΥ ΑΠΟ 1400 ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΕ 1100.ΠΑΡ' OΛΑ ΑΥΤΑ,ΠΑΛΙ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΓΙΑ ΤΗΝ VOULA_2:ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΦΗΜΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΤΟΛΗΣ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ,ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ-ΚΑΙΣΑΡΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΛΗ-ΦΟΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΡΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΤΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. :D

 

ΠΡΟΣ ΔΑΜΙΑΝΟ:ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΙΔΗ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΠΟΛΗ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ? :?:

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ MARITSA: Θα ήταν ενδίαφερον για εμένα να ρωτήσεις την εικόνα που έχει το ΠΑΛΛΑΔΙΟ από την πλευρά ενός εκπαιδευτικού (είναι στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ή στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ;). Σε ευχαριστώ...

 

ΠΡΟΣ MPOYKITSA: Το ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Βάρης έχει φόρμα (προεραιτικά) και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το πόσο βολικό είναι...

 

Υπάρχει κανείς που θα στείλει το παιδί του στο ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Βάρης για ΔΗΜΟΤΙΚΟ ή που να τα στέλενει τώρα στο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ για να εκθέσει απόψεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

voula_2 μια φίλη μου εκπαιδευτικός εργάζεται στο Παλλάδιο στη Ν. Σμύρνη και ο σύζυγός της στο Μαλλιάρα. Θέλεις να τη ρωτήσω κάτι για το σχολείο;

 

 

maritsa, ναι θα το ήθελα παρακαλώ να αντλήσεις πληροφόρηση και για τα δύο σχολεία.

Αν θεωρούν το πρόγραμμα πιεστικό, παιδαγωγικό ή ό,τι άλλο νομίζουν, αν οι γονείς των παιδιών είναι ικανοποιημένοι, αν γίνεται συνολικά καλή δουλειά εν σχέσει μέ ένα δημόσιο σχολείο, αν συνεργάζονται δάσκαλοι και γονείς, κλπ.

Ο,τι μπορεί να με βοηθήσει να διαμορφώσω μία πρώτη εικονα, θα σου ήμουν ευγνώμων αν την κατέθετες.

(νομίζω ότι έχεις γράψει και αλλού για το νηπιαγωγείο του μαλλιάρα ή κάνω λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΤΗΣ ΒΑΡΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΔΩ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΟΙ 2 ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΛΗ,ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΗΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΗΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ,ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΚΕΙ(ΑΠΟ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑΝ ΕΔΩ ΩΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΗ.ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.Η ΜΟΝΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ-ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-ΕΙΝΑΙ Η Κα ΔΑΡΕΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ,ΕΤΡΕΧΕ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ.

ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΙ.

ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ 2008-2009 ΕΙΧΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ:

-ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:

1.ΣΧΟΛΙΚΟ

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ

3. '' ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ

 

4.ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ

5.ΑΓΓΛΙΚΑ

6.ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

7.ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

8.ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

-ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

1.ΦΥΛΑΞΗ(ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ,ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΑΡΓΙΕΣ,ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ

CAMPUS) 800 ΕΤΗΣΙΩΣ

2.ΑΓΓΛΙΚΑ 400

3.Η/Υ 400

4.ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ(ΣΕ ΕΣΩΤ.ΠΙΣΙΝΑ

ΕΝΤΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ) 700

5.TAE-KWON-DO 700

6.ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ-ΜΠΑΣΚΕΤ 700

7.ΤΕΝΝΙΣ 700

8.ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 450

9.ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ 450

1Ο.ΑΡΜΟΝΙΟ 450

11.ΦΑΓΗΤΟ(5 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)

ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΓΕΥΜΑ 1200

12.ΜΠΑΛΕΤΟ 500

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ;

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ...

Έχοντας αρνητική εικόνα για ΓΕΙΤΟΝΑ (νεοπλουτισμός+τιμή) και ΚΑΙΣΑΡΗ (αποστείρωση+τιμή) δεν ξέρω τι άλλο στην περιοχή προσφέρει εγκαταστάσεις και ποιότητα. Περιμένω προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ,Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ 1ο ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ!!!ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΑΨΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟΠΛΟΥΤΙΣΜΟ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΣΗΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΥΧΟΝ 'ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ 'ΝΕΟΠΛΟΥΤΩΝ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΩΝ.

ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ "ΕΞΥΠΝΩΝ" ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΥΣ.

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ,ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ,ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΣΧΑΛΗ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗ "ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΖΗΡΗΔΗ" ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΠΟΛΗ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ;

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι προσπαθούν στο ΓΕΙΤΟΝΑ όμως με δεδομένο ότι θέλω να βλέπω το σχολείο τουλάχιστον μέχρι και την 6η Δημοτικού το θέμα του νεοπλουτισμού αποτελεί για μένα σοβαρό λόγο. Δεν κρύβω ότι ποσό της τάξης των 10000 είμαι αποφασισμένος να τα διαθέσω όμως δεν θέλω να βρεθεί το παιδί μου στην ηλικία των 8 με 9 σε ένα περιβάλλον που θα επικρατεί η επίδειξη και ο ανταγωνισμός. Επειδή μεγάλωσα στα νότια προάστια (Γλυφάδα) με πολλές κοινωνικές συναναστροφές γνωρίζω πάμπολλες περιπτώσεις παιδιών που βρέθηκαν στο ΓΕΙΤΟΝΑ λόγω "απουσίας" γονέων και τα παιδιά αντιμετώπιζαν τεράστια ψυχολογικά προβλήματα. Πρόσφατα γνωστός που το παιδί του είναι μαθητής δημοτικού στο ΓΕΙΤΟΝΑ μου διηγήθηκε ότι το παιδί του αρνήθηκε να πάει στο σχολείο με τον παππού γιατί "ο παππούς έχει ένα παλιό ΤΟΥΟΤΑ COROLA και τι θα λέγαν οι συμμαθητές του!!!". Δυστυχώς στο ΓΕΙΤΟΝΑ και στον ΚΑΙΣΑΡΗ έχουν δημιουργήσει επιχειρήσεις οι οποίες ως ιδιωτικές έχουν υποχρεωτικά το κέρδος ως ένα από τα ζητούμενα... Στοχεύοντας στο παιδί ως προσωπικότητα και θέλοντας να αποφύγω τουλάχιστον στο Δημοτικό την πολυκοσμία και πιθανή ψυχολογική πίεση από μεγάλο μέρος του πληθυσμού τους (και όχι από εξεραίσεις για τις οποίες θα πρέπει να το προετοιμάσω να τις αντιμετωπίσει στην κοινωνία) προσπαθώ να λύσω το γρίφο της επιλογής του κατάλληλου σχολείου.

 

Τα Σπάτα είνα πολύ μακριά για να υποβάλλω το παιδί σε ταλαιπωρία και δεν γνωρίζω κάτι...

 

Υστ. Η ικανότητα γραφής και ανάγνωσης ανήκει στο παιδί και καλιεργείται από τον εκπαιδευτικό. Πρέπει να νιώθεις υπερήφανη για την κόρη σου που πέτυχε αυτό το στόχο και πολύ λιγότερο για το σχολείο που το ανέδειξε. Γνωρίζοντας πολλές από τις πολιτικές των ιδιωτικών σχολείων αυτό που έκαναν στο ΓΕΙΤΟΝΑ (και το κάνουν και σε πάρα πάρα πολλά άλλα) είναι να σε οδηγήσουν στο να νομίσεις ότι για κάτι που η κόρη σου κατάφερε έχουν σημαντική συμβολή. Σε κάθε περίπτωση ΜΠΡΑΒΟ στην ΜΙΚΡΟΥΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ:ΟΛΑ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΑΡΓΑ 'Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ.

ΓΙΑ ΤΑ ΣΠΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ.

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΙ ΕΓΩ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΙΣΗΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

:D

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Παρεμβαίνω στη συζήτηση γιατί ίσως μπορώ να βοηθήσω.

 

Γράψαμε πέρσι τον γιό μαςστο νηπιαγωγείο του "Παλλάδιου" στη Βάρη. Μας έπεισαν οι καινούργιες εγκαταστάσεις και ότι οι άνθρωποι που μας υποδέχτηκαν ήταν νέοι, κεφάτοι και έδειξαν να κατέχουν το αντικείμενο. Είχαμε και καλές συστάσεις από ένα φιλικό ζευγάρι που στέλενει τα παδιά του στο δημοτικό στη Νέα Σμύρνη.

Στην εγγραφή μας υποσχέθηκαν μέχρι 20 παιδιά στο τμήμα και πράγματι αυτή τη στιγμή ο Αλέξανδρος είναι σε τμήμα 20 παιδιών (γράψαμε προχτές προσκλήσεις για το πάρτι του και το επιβεβαίωσα).

Γενικά, όσα μας υποσχέθηκαν (αγγλικά κάθε μέρα, υπολογιστές, περιβαλλοντική εκπαίδευση, γυμναστική στα γήπεδα) τα κάνουν καλά. Τα παιδιά έχουν χώρο για παιχνίδι, για μουσική, για γυμναστική, πισίνα και τέτοια. Έχουν επίσης ένα ωραίο σύστημα ενημέρωσης όταν ολοκληρώνουν κάθε ενότητα που στέλνουν ένα φυλλάδιο αναλυτικά με το τι κάνανε με ανάλυση, φωτογραφίες κλπ. Το σημαντικότερο βέβαια είναι ότι ο Αλέξανδρος κάθε πρωί ξυπνάει χαρούμενος που πάει στο σχολείο και γυρνάει ενθουσιασμένος. Εμένα προσωπικά αυτό με νοιαζει πιο πολύ από όλα.

 

Τώρα φτιάχνουν ακριβώς δίπλα το Δημοτικό και μας είπαν ότι το Σεπτέμβρη θα λειτουργήσουν, οπότε ήδη γραφτήκαμε εκεί.

Τα δίδακτρα είναι κάπως υψηλά (όχι βέβαια όσο Καίσαρη-Γείτονα που είχα κοιτάξει πέρσι), αλλά αντιμετωπίσιμα.

Σε γενικές γραμμές δείχνει συγκροτημένο και σοβαρό σχολείο, χωρίς υπερβολές σε πλήθος μαθητών ή νεοπλουτίστικο στυλ. Ελπίζω το μέλλον να δικαιώσει την επιλογή μας γιατί ακολουθεί και η κόρη μας.

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SpyroG.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ 2 ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ(ΑΡΑ ΤΣΑΜΠΑ ΞΕΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ) 'Η ΕΚΑΝΑΝ 2 20αρια ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

ΔΕΥΤΕΡΟ,ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ.ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΗ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ......

ΤΡΙΤΟΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ;

TEΛΟΣ,ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ;;ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τις εγκαταστάσεις από όσο γνωρίζω έχουν την εξής διάταξη:

Στο ημι-υπόγειο (έχει κατασκευαστεί ο σκελετός-μπετά) διάφορες αίθουσες γενικών χρήσεων, στο ισόγειο (έχει κατασκευαστεί ο σκελετός-μπετά) θα γίνουν δυο τμήματα της πρώτης της δευτέρας και της τρίτης Δημοτικού και στον όροφο από δυο τμήματα της τετάρτης της πέμπτης και της έκτης Δημοτικού. Στο ισόγειο και τον όροφο θα υπάρχουν και γραφεία καθηγητών κλπ. Θεωρώ απίθανο να μην έχουν τελειώσει τον σκελετό και τις εξωτερικές επενδύσεις σε όλο το κτήριο πριν στεγάσουν οποιαδήποτε τάξη. Μπορεί ο εξοπλισμός του ορόφου να γίνει αργότερα (εφόσον δεν θα λειτουργήσουν τετάρτη της πέμπτη και έκτη Δημοτικού όμως είναι ασύμφορο να "σπάσουν" την κατασκευή (μπετά, τοίχοι, κουφώματα, σοφαντίσματα ηλεκτρικά και υδραυλικά) σε δυο φάσεις....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ SpyroG.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΥΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ 2 ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ(ΑΡΑ ΤΣΑΜΠΑ ΞΕΓΡΑΦΤΗΚΑΜΕ) 'Η ΕΚΑΝΑΝ 2 20αρια ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

ΔΕΥΤΕΡΟ,ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΕΛΕΤΟ.ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΗ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ......

ΤΡΙΤΟΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ;

TEΛΟΣ,ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ;;ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Μπουκίτσα και Δαμιανέ, χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις γνωρίζω. Για τις υπόλοιπες, μπορώ να μάθω αν χρειαστεί.

 

Είμαι σίγουρος ότι έχουν 2 τμήματα νηπίου και ότι το δικό μας έχει 20 παιδιά. Για το άλλο τμήμα δεν ξέρω σίγουρα, αλλα υποθέτω ότι είναι και αυτό γεμάτο γιατί ρώτησε μια φίλη της γυναίκας μου τον Ιανουάριο για νήπιο τη φετινή χρονιά και είπαν ότι για φέτος έχουν κλείσει οι θέσεις. Άρα λογικά και το άλλο τμήμα θα έχει περίπου 20 παιδιά. Για πιο σίγουρα θα βάλω τη γυναίκα μου να ρωτήσει τη δασκάλα αν θες.

 

Αν πηγαινοέρχονται: δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς. Ο γιος μου έχει το ντουλαπάκι του σε συγκεκριμένη αίθουσα και το πρωί πάει πάντα σε αυτήν αλλά από όσο μας λέει δεν κάνουν μάθημα μόνο εκεί. Αλλού είναι η αίθουσα μουσικής, αλλού της γυμναστικής, αλλού του υπολογιστή και νομίζω κάνουν και με διαφορετικές δασκάλες. Γυμναστική κάνουν και στα γήπεδα (ο Αλέξανδρος τρελαίνεται για το ποδόσφαιρο και μας το ανακοινώνει κάθε φορά που πάνε) και τον έχω γράψει και κολύμβηση που κάνουν σε μια μικρή εσωτερική πισίνα.

 

Η οικοδομή του Δημοτικού δεν είναι κολλητά με το Νηπιαγωγείο, και ο χώρος είναι περιφραγμένος, από φασαρία δεν ξέρω, πάντως το πρωί που τον πηγαίνω εγώ γύρω στις 8:20 είναι ήσυχα τα πράγματα.

 

Τα δίδακτρα για την επόμενη χρονιά είναι 6.000 ευρώ περίπου, αν και σε εμάς που είμαστε ήδη στο Νηπιαγωγείο μας κάνουν έκπτωση για το Δημοτικό. Κάτι σαν "customer loyalty" δλδ.

 

Για το Δημοτικό, δεν μας είπαν κάτι για έναν όροφο, μας είπαν απλά ότι θα είναι όλο έτοιμο "το καλοκαίρι". Θα ξαναρωτήσω για σίγουρα και αυτό.

 

Ελπίζω να βοήθησα και αν χρειάζεστε κάτι άλλο, το ψάχνω.

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ,ΑΛΛΑ 2 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ?ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.ΘΥΜΑΜΑΙ ΛΑΘΟΣ 'Η ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑΞΗ ΠΡΟΝΗΠΙΟΥ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σενα,

 

Ξέρω σίγουρα ότι έχουν από μια "βασική" αίθουσα για κάθε τάξη νηπίου, αυτές ειναι σχεδόν όμοιες και αρκετά ευρύχωρες. Για προνήπια δεν γνωρίζω, θα πρέπει να περιμένεις από Δευτέρα να μάθω λεπτομέρειες.

 

Επι τη ευκαιρια, βρηκα τον τιμοκατάλογο που μας έστειλαν για Δημοτικό και μπορω να είμαι πιο ακριβής:

 

Δίδακτρα 6.100, σχολικό 600 και διάφορες άλλες δραστηριότητες από 450 έως 800 ?.

 

Φιλικά,

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και παλι Σπυρο,

Αν μαθεις τιποτα καινουριο σε παρακαλω πες μου.

Σχετικα καλη η τιμη για τα διδακτρα σε σχεση με αλλα σχολεια στην περιοχη.Ξερεις αν εχει θεσεις για α' δημοτικου;

 

 

Ευχαριστω και παλι....

 

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο σε ευχαριστώ και εγώ...

 

Σχετικά με την δυνατότητα καλοκαιρινής απασχόλησης έχω ακούσει ότι έχουν ένα πρόγραμμα μέχρι 30/7 το οποίο καλύπτει και τις εργάσιμες των Χριστουγέννω και του Πάσχα, γνωρίζεις κάτι;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

 

Μπουκίτσα, για θέσεις δεν γνωρίζω αν υπάρχουν, υπήρχαν πάντως πριν περίπου ένα μήνα που γραφτήκαμε.

 

Δαμιανέ, πράγματι υπάρχει πρόγραμμα καλοκαιρινής απασχόλησης μέχρι τέλος Ιουλίου και από αρχή Σεπτεμβρίου. Ισχύει και τις εργάσιμες ημέρες Χριστουγέννων και Πάσχα. Δεν ξέρω πόσοι γονείς το επιλέγουν, εμείς δεν το χρειαζόμαστε γιατί στέλνουμε τον Αλέξανδρο και τη μικρή στη γιαγιά.

 

Επίσης, μας ρωτούν και όσοι θέλουμε πηγαίνουμε τα παιδιά και στις αργίες που είναι μόνο σχολικές (όταν είναι κανονικά εργάσιμη π.χ. Τριών Ιεραρχών, 17 Νοέμβρη κλπ). Δεν δουλεύουν στις γενικές αργίες (π.χ. Καθαρά Δευτέρα).

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πότε πήγες εσύ, αλλά εγώ που το επισκέφθηκα στο τέλος αυτής της εβδομάδος, μου είπαν ότι έχουν καταλήξει στη νηπιαγωγό. Δεν ρώτησα για τις άλλες τάξεις γιατί δεν με ενδιαφέρει άμεσα.

νοιάζομαι για το παιδί μου

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Με ενδιαφέρει και εμένα το νηπιαγωγείο, αλλά πριν μία εβδομάδα δεν είχαν βρει νηπιαγωγό και προβληματίστηκα...πάντως κατά τα άλλα μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. Εγώ μίλησα με τον πατέρα Ζαγοριανάκο και σχεδόν ...με έπεισε.

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...