Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Γεωργία μου,

 

σε καταλαβαίνω.. έχει χρειαστεί να υποβληθώ κι εγώ πριν 10 χρόνια σε ανοιχτό χειρουργείο για αντιμετώπιση πολυκυστικών ωοθηκών και αφαίρεσης ενδομητρίωσης την οποία ανακάλυψε ο γιατρός όταν με "άνοιξε"...

 

Ευτυχώς το προλάβαμε και αντιμετωπίστηκε το θέμα και μέχρις στιγμής δεν μου έχει ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα..

 

Βρε κορίτσια μου, εκεί στην Κύπρο δεν έχετε καλούς γιατρούς; απ' ότι καταλαβαίνω ο γιατρός στην Κύπρο το βρήκε το πρόβλημα... γιατί να πρέπει να έρχεστε εδώ;;

 

Ελπίζω να μη το θεωρήσεις μομφή το ερώτημά μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχομαι kriskris μου ολα να πανε κατ ευχην, γιατι τα τελευται 2 χρονια ήταν αρκετα μεγαλο φορτιο σωματικο, ψυχολογικο και οικονομικο...αλλα χαλαλι !!!

Εσυ σε πια φαση εισαι τωρα ?

Σου ευχομαι ολα να πανε κατ ευχην απο δω και περα !!!!

σου ευχομαι κι εγω τα κα-λυ-τε-ρα!!!!ειμαι σε φαση..αναμονης!!περιμενω να ξαναρθει η βρωμοπεριοδος μετα απο τις 4 arvekap..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει 7 Arvecap (5 πριν και 2 μετά τη λαπαροσκόπηση). Κι εμένα ήταν 4ου βαθμού και επίσης το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν και ό,τι καλύτερο. Παρ' όλα αυτά τα καταφέραμε και τις δύο φορές φυσιολογικά και ουσιαστικά με την πρώτη προσπάθεια. Ο γιατρός την πρώτη φορά μάς είχε δώσει ένα περιθώριο 6 μηνών το πολύ, καθώς ήμουν και 35. Μην το βάζεις κάτω λοιπόν (όπως λες κι εσύ) και προσπαθήστε και μόνοι σας.

πες τα ρε νατασσακι..πρωτα ας προσπαθησουμε λιγο με τον φυσιολογικο τροπο κ μετα ναι,συμφωνω να προχωρησουμεκ σε αλλες μεθοδους..αλλα ας κανουμε κι αυτην την ρημαδα την προσπαθεια!!ας μην καταθετουμε ετσι ευκολα τα οπλα...

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου,

 

σε καταλαβαίνω.. έχει χρειαστεί να υποβληθώ κι εγώ πριν 10 χρόνια σε ανοιχτό χειρουργείο για αντιμετώπιση πολυκυστικών ωοθηκών και αφαίρεσης ενδομητρίωσης την οποία ανακάλυψε ο γιατρός όταν με "άνοιξε"...

 

Ευτυχώς το προλάβαμε και αντιμετωπίστηκε το θέμα και μέχρις στιγμής δεν μου έχει ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα..

 

Βρε κορίτσια μου, εκεί στην Κύπρο δεν έχετε καλούς γιατρούς; απ' ότι καταλαβαίνω ο γιατρός στην Κύπρο το βρήκε το πρόβλημα... γιατί να πρέπει να έρχεστε εδώ;;

 

Ελπίζω να μη το θεωρήσεις μομφή το ερώτημά μου..

 

Οι παιδι μου τι λες τωρα !!!!!

Εχουμε καλους πολυ καλους γιατρους πως δεν εχουμε αλλα ηθελα και δευτερη γνωμη τρομαρα μου !!!!!

Ο γιατρος μου εδω το υποψιαστικε οταν ειδε την κυστη και αμεσως μου μιλησε για χειρουργειο αλλα ειπαμε εγω ηθελα και δευτερη γνωμη και ανεβηκα Αθηνα..Ο αλλας τα παρουσιασε ροδινα και απλα ολα προχωρησαμε σε εξωσωματικη αμεσα και τα αποτελεσματα τα ξερεις.......

Επεστρεξα στον γιατρο μου στην Κυπρο με την ουρα στα σκελια τι να πω αφου ειχε δικαιο εξ αρχης ο ανθρωπος !!!! αλλα ναμε καλα απ τον Θεο με χειρουργησε αμεσα και μου δινει πολυ κουραγιο και σημασια....οτι δηλαδη χρειαζωμαι !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι κι εγω τα κα-λυ-τε-ρα!!!!ειμαι σε φαση..αναμονης!!περιμενω να ξαναρθει η βρωμοπεριοδος μετα απο τις 4 arvekap..

 

 

Ολα θα πανε καλα kriskris μου θα το δεις ! Το 10 θα ειναι το καλο για ολες μας !!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

natassap, Σε ευχαριστω!

Πέρσι εχουμε διαβασει μαζι με τον ανδρα μου την ιστορια σου και ειπαμε οτι δεν θα τα παρατήσουμε. Αν και τα πραγματα ειναι λιγο σκουρα, θα κανουμε οτι περναει απο το χερι μας! Και βεβαιαθα προσπαθήσουμε μονοι μας!

 

 

kriskris, Καλα τα λες! Απλά με τα δεδομένα του άνδρα μου και να ήμουν εγω 100% υγιές πάλι θα είχαμε πολύ λίγες πιθανότητες. Αλλα οπως ειπε ο διάσημος κινεζος διανοητής Κομφουκιος «Τιποτα δεν γινεται αργα, τιποτα δεν γινεται νωρις, ολα ερχονται στην ωρα τους» :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε Γεωργία μου, τον γιατρό σου και τα μάτια σου! να' ναι καλά ο άνθρωπος.. Αλήθεια εδώ στην Αθήνα σε ποιόν πήγες; όχι τίποτε άλλο αλλά για να έχουμε μια υποψία κι εμείς που ξεκινάμε τώρα..

 

Αν δεν θες να το αναφέρεις δημόσια στείλε μου μήνυμα..

 

Γλύτωσες τα χειρότερα κοπέλα μου.. Αν αργούσες λίγο ακόμα και έσπαγε η κύστη ούτε κιχ δεν θα προλάβαινες να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

natassap, Σε ευχαριστω!

Πέρσι εχουμε διαβασει μαζι με τον ανδρα μου την ιστορια σου και ειπαμε οτι δεν θα τα παρατήσουμε. Αν και τα πραγματα ειναι λιγο σκουρα, θα κανουμε οτι περναει απο το χερι μας! Και βεβαιαθα προσπαθήσουμε μονοι μας!

 

 

kriskris, Καλα τα λες! Απλά με τα δεδομένα του άνδρα μου και να ήμουν εγω 100% υγιές πάλι θα είχαμε πολύ λίγες πιθανότητες. Αλλα οπως ειπε ο διάσημος κινεζος διανοητής Κομφουκιος «Τιποτα δεν γινεται αργα, τιποτα δεν γινεται νωρις, ολα ερχονται στην ωρα τους» :)

καλοοοο...η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ακριβως τι περνατε κι εσεις κ σιγουρα εσυ pinarifa μου εχεις την τελεια εικονα της καταστασης σας..απλα να,λεω..αν τελειωσες τωρα τις arvekap καντε μια υστατη προσπαθεια μονοι σας,ελευθερα για λιγους μηνες..κ που ξερεις?μπορει να αποφυγεις τον γολγοθα των εξωσωματικων.. :-D

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πανε καλα kriskris μου θα το δεις ! Το 10 θα ειναι το καλο για ολες μας !!!!!!

γεια σου ρε λεβεντομανα κυπρο με τα κοριτσια σου!!!!ελλαδα κ Κυπρος θα γεμισουν μωρα μες το 10,ΤΕΛΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι να πω! Και εμας ο γιατρός μας μας είπε ότι η φυσιολογική σύλληψη θα είναι ένα θαύμα, λόγω του ότι έχει αφαιρεθεί η μία ωοθήκη και σάλπιγγα κι ότι η ενδομητρίωση ήταν πολύ προχωρημένη. Για να δόυμε! Σ'ενα μήνα είναι να πάμε Αθήνα να με δει μετά το χειρουργείο.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια συγνωμη τωρα αλλα εχω μπερδευτει..ποσο επηρεαζει η ενδομητριωση την συλληψη και αυτο συμβαινει παντα?

γιατι εγω οπως σας εχω πει ειχα και εχω αφαιρεσα το μεγαλυτερο μερσ της αλλα καποια υπολειματα που ειναι κοντα σε νευρα δεν αφαιρεθηκαν

και ο γιοατροσ επιμενει οτι δεν εχω προβλημα με την ενδομητριωση δλδ δεν φταει αυτο που δεν εχω μεινει εγκυοσ παρολαυτα μου πεταξε προχθες σχετικα με εξωσωματικη και μου απεκλεισε την σπερματτεγχυση... και ξερω οτι σε περιπτωσεις ενδομητριωσεις η σπερματεγχυση δεν πιανει.

δλδ εγω τι να θεωρησω? οτι μονη μου δεν προκειτε να μεινω εγκυοσ?

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην ενδομητρίωση οφείλεται πολύ μεγάλο ποσοστό υπογονιμότητας αλλά αυτό δεν αγγίζει περισσότερο από το 70%. Στις περισσότερες περιπτώσεις δηλαδή υπάρχει πιθανότητα φυσιολογικής σύλληψης. Βασικό είναι να παρακολουθούμε μετά από την περίοδο εάν αυξάνεται το μέγεθος της κύστης. Εγώ πάντως παρατήρησα ότι πολλοί γιατροί το θεωρούν εύκολη λύση της λαπαροσκόπησης για να παίρνουν τα χρήματα για το χειρουργείο χωρίς να σου αφήνουν ένα εύλογο περιθώριο φυσιολογικής σύλληψης...

dev086pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι γιατροί που ρώτησα λένε ότι περίπου 6 μήνες πριν αποφασίσεις να μείνεις έγκυος αφαιρείς λαπαροσκοπηκά την ενδομητρίωση γιατί αν το κάνεις νωρίτερα μπορεί να εμφανιστεί ξανά. Η εγκυμοσύνη είναι η θεραπεία της ενδομητρίωσης. Ο δικός μου γιατρός πάντως μου είπε ότι αν σε 1 χρόνο δεν μείνω έγκυος φυσιολογικά τότε θα εξετάσουμε πρώτα την περίπτωση της σπερματέγχυσης.

dev086pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω yulunga μου παντως μια φιλη μου εμαθε οτι ειχε ενδομητρίωση και εμεινε εγκυος απο μονη της πριν παρει την αποφαση να παει για επεμβαση. Στις περισσοτερες ομως κοπελλες που ακουσα η διαβασα να εχουν τετοιο προβλημα ηταν δυσκολο να συλλαβουν χωρις θεραπεια η επεμβαση. Τι να πω εγω ανοικω στην δευτηρη κατηγορια με επεμβαση προσφατα ( τελος Οκτωβριου ) και τωρα ειμαι ξανα στον αγωνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τι να πω! Και εμας ο γιατρός μας μας είπε ότι η φυσιολογική σύλληψη θα είναι ένα θαύμα, λόγω του ότι έχει αφαιρεθεί η μία ωοθήκη και σάλπιγγα κι ότι η ενδομητρίωση ήταν πολύ προχωρημένη. Για να δόυμε! Σ'ενα μήνα είναι να πάμε Αθήνα να με δει μετά το χειρουργείο.

 

Και εγω mkp μου επειδη ακουσα πολλα περασα παρα πολλα τελικα αρχισα να πιστευω στα θαυματα......Σκεψου οτι ο γιατρος στην Αθηνα μου μιλησε για ογκο και με πιθανοτητα κοκοηθειας ( κοντεψαμε με τον αντρα μου να σαλταρουμε ) οποταν καταλαβενεις τι περασαμε μεχρι να γινει το χειρουργειο και να βγει η βιοψια....(παρολο που ο γιατρος μου εδω μου ελεγε οτι ενα τετοι ενδεχομενο ειναι κατω απο 0,5 % αλλα η αγωνια........

Link to comment
Share on other sites

Chloe όντως η ενδομητρίωση μπορεί να εμφανιστεί ξανά. Η εγκυμοσύνη δεν τη θεραπεύει, απλά επειδή μπαίνει σε καταστολή η λειτουργία των ωοθηκών για μεγάλο διάστημα, μειώνονται οι πιθανότητες της σύντομης επανεμφάνισής της. Είναι ένας από τους λόγους που εγώ είχα επιδιώξει κοντινές εγκυμοσύνες (23 μήνες διαφορά έχουν οι μπεμπούλες μου). Το σίγουρο είναι ότι από τη στιγμή που θα αποκτήσουμε παιδάκια μετά ποσώς μάς ενδιαφέρει αν θα εμφανιστεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια, τον Οκτώβριο του 2006. Κράτησε 4,5 ώρες. Τα περιγράφω όλα εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22777&page=11. Νομίζω πως η περίπτωσή μου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και αν μη τι άλλο ελπιδοφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Chloe όντως η ενδομητρίωση μπορεί να εμφανιστεί ξανά. Η εγκυμοσύνη δεν τη θεραπεύει, απλά επειδή μπαίνει σε καταστολή η λειτουργία των ωοθηκών για μεγάλο διάστημα, μειώνονται οι πιθανότητες της σύντομης επανεμφάνισής της.

 

Ναι, αυτό άκουσα και εγω. Οι γιατροι λενε οτι δεν μπορεις να την διώξεις τελείως - θα είναι για πάντα στο οργανισμό σου.

Αλλα οταν επιτελος θα κανείς το παιδάκι ποίος μετά θα κοιτάξει την ενδομητρίωση! :lol:

Νομίζω πως η περίπτωσή μου είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και αν μη τι άλλο ελπιδοφόρα.

Οντως!!!

Ηταν τοτε που εμαθα για την ενδομητριωση και ειχα τα χαλια μου. Ι ιστορία σου μου εδωσε ελπιδα. Και την εχω ακομα.

Να εισαι καλα και τα κοριτσακια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Ελπίζω να έχετε την τύχη που είχα εγώ, γιατί θεωρώ μεγάλη τύχη το ότι τα κατάφερα όπως τα κατάφερα. Θαύματα συμβαίνουν τελικά και μάλιστα εις διπλούν. Και εννοείται πως τα λέμε, για ό,τι χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...