Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα πατριωτακι μου !!!! Νασε καλα γιατις ευχες σου !! Σου ευχομαι και εγω τα καλυτερα...ακομη ταλαιρωρησε και εσυ βλεπω....Αντε να μας βοηθησει ολες ο θεος ναμε το 2010 η χρονια μας !!!!!!!

 

Πατριωτάκι μου εγώ είμαι όπως με άφησες...Έκανα και δεύτερη αποτυχημένη σπερματέγχυση...Βασικά ήμουν και με το άγχος να μην "ενδυναμώσω" την ενδομητρίωση γιατί ο γιατρός μου είχε πει πως τα φάρμακα για σπερματέγχυση και εξωσωματική αυτο κάνουν. Ρίχνουν λάδι στη φωτιά, όπως μου είπε χαρακτηριστικά. Τι στα λέω τώρα αυτά! Εσύ ειδικά το ξέρεις πολύ καλά! Όπως και να χει, εμφανίστηκε και μια δεύτερη μικρότερη κύστη στα αριστερά, ενώ η ενδομητρίωση είναι στα δεξιά... την ερχομενη βδομάδα θα προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση...για καθαρισμό της ενδομητρίωσης...Ελπίζω με τη λαπαροσκόπηση να έχουμε και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της όλης κατάστασης...Για να δούμε...Ουφ....Προσπαθώ πολύ να μην αγχώνόμαι...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλη επιτυχια σου ευχομαι κοριτσακι!!σιγουρα με τη λαπαροσκοπηση εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη και θα δεις που ολα θα πανε καλα και για σενα και για τα υπολοιπα κοριτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια σου ευχομαι κοριτσακι!!σιγουρα με τη λαπαροσκοπηση εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη και θα δεις που ολα θα πανε καλα και για σενα και για τα υπολοιπα κοριτσια!!!

 

Ευχαριστώ πολύ spyni μου!!! Από το στόμα σου και στου Θεού τ 'αυτί!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτάκι μου εγώ είμαι όπως με άφησες...Έκανα και δεύτερη αποτυχημένη σπερματέγχυση...Βασικά ήμουν και με το άγχος να μην "ενδυναμώσω" την ενδομητρίωση γιατί ο γιατρός μου είχε πει πως τα φάρμακα για σπερματέγχυση και εξωσωματική αυτο κάνουν. Ρίχνουν λάδι στη φωτιά, όπως μου είπε χαρακτηριστικά. Τι στα λέω τώρα αυτά! Εσύ ειδικά το ξέρεις πολύ καλά! Όπως και να χει, εμφανίστηκε και μια δεύτερη μικρότερη κύστη στα αριστερά, ενώ η ενδομητρίωση είναι στα δεξιά... την ερχομενη βδομάδα θα προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση...για καθαρισμό της ενδομητρίωσης...Ελπίζω με τη λαπαροσκόπηση να έχουμε και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της όλης κατάστασης...Για να δούμε...Ουφ....Προσπαθώ πολύ να μην αγχώνόμαι...

 

 

Moments μου αντε να την κανεις και την λαπαροσκόπηση να τελιωνεις να προχωραμε παρακατω επιτελους...γιατι πολυ στον πατο κολησαμε ρε φιλεναδα !!!!!! Δεν ειναι τιποτα μην φοβασε θα περσουν λιγες μερουλλες και θα νιωθεις μια χαρα !!! Το αποτελεσμα εχει σημασια και σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι το καλυτερο !!!!!!

Φιλακια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Moments μου αντε να την κανεις και την λαπαροσκόπηση να τελιωνεις να προχωραμε παρακατω επιτελους...γιατι πολυ στον πατο κολησαμε ρε φιλεναδα !!!!!! Δεν ειναι τιποτα μην φοβασε θα περσουν λιγες μερουλλες και θα νιωθεις μια χαρα !!! Το αποτελεσμα εχει σημασια και σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι το καλυτερο !!!!!!

Φιλακια !!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ Georgia μου! Κι εγώ ελπίζω στο καλύτερο...Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Georgia μου! Κι εγώ ελπίζω στο καλύτερο...Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα;

 

Εγω φιλεναδα ειμαι στην φαση που ξαναρχισαμε τις προσπαθιες ...απο αυτον τον μηνα ουσιαστικα γιατι μετα το χειρουργειο μας το απαγορευσε ο γιατρος για 2 μηνες περιπου ( οχι πως μπορουσα κιολας )!!! Οποταν ειμαστε σε φαση σοβαρης προσπαθιας....και ο Θεος βοηθος !!!!!

Εσυ ποτε πας για την επεμβαση ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mkp μου καλα ειμαι ειμαι δουλεια και γενικως κανω Υπομονη χαχαχαχα !!!!!! Εσυ πως εισαι ???

 

Παρομοίως κι εγώ στη δουλειά είμαι και δεν κουνιέμαι γιατί έξω έχει παγωνιά. Διάβασα άρχισες τις προσπάθειες, μακάρι να τα καταφέρεις αμέσως! Εγώ περιμένω να κάνω την 3η ένεση στις 7/2 και μετά να δούμε πότε θα έρθει η περίοδος.

event.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρομοίως κι εγώ στη δουλειά είμαι και δεν κουνιέμαι γιατί έξω έχει παγωνιά. Διάβασα άρχισες τις προσπάθειες, μακάρι να τα καταφέρεις αμέσως! Εγώ περιμένω να κάνω την 3η ένεση στις 7/2 και μετά να δούμε πότε θα έρθει η περίοδος.

 

 

Ευτηχως δεν εχω να κανω ουτε ενεσεις ουτε θεραπεια αλλη ...προς το παρον τουλαχιστον και ευχομαι μα μην χρειαστε κιολας γιατι με την εξωσωματικη και την επεμβαση μετα εχω φαει πολλη ενεση φιλεναδα !!!!! Τελος παντων μακαρι να εχουμε αποτελεσμα και ολα αυτα που περναμε χαλαλι !!!!!!

Εσυ mkp μου ποτε εκανες την επεμβαση???

Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως δεν εχω να κανω ουτε ενεσεις ουτε θεραπεια αλλη ...προς το παρον τουλαχιστον και ευχομαι μα μην χρειαστε κιολας γιατι με την εξωσωματικη και την επεμβαση μετα εχω φαει πολλη ενεση φιλεναδα !!!!! Τελος παντων μακαρι να εχουμε αποτελεσμα και ολα αυτα που περναμε χαλαλι !!!!!!

Εσυ mkp μου ποτε εκανες την επεμβαση???

Tον Δεκέμβριο γιατί εμφάνισα ξαφνικά τεράστιες κύστες κατά την προσπάθεια εξωσωμ. που ξεκίνησα τον Οκτώβριο. Γι'αυτό και την σταμάτησα την προσπάθεια την 7η ημέρα. Εγώ πιστεύω ότι οι κύστες φούντωσαν από τις ενέσεις εξωσωμ. Οι γιατροί μου λένε ότι δεν έχει σχέση, αλλά δεν το πιστεύω.

event.png
Link to comment
Share on other sites

Πατριωτάκι μου εγώ είμαι όπως με άφησες...Έκανα και δεύτερη αποτυχημένη σπερματέγχυση...Βασικά ήμουν και με το άγχος να μην "ενδυναμώσω" την ενδομητρίωση γιατί ο γιατρός μου είχε πει πως τα φάρμακα για σπερματέγχυση και εξωσωματική αυτο κάνουν. Ρίχνουν λάδι στη φωτιά, όπως μου είπε χαρακτηριστικά. Τι στα λέω τώρα αυτά! Εσύ ειδικά το ξέρεις πολύ καλά! Όπως και να χει, εμφανίστηκε και μια δεύτερη μικρότερη κύστη στα αριστερά, ενώ η ενδομητρίωση είναι στα δεξιά... την ερχομενη βδομάδα θα προχωρήσω σε λαπαροσκόπηση...για καθαρισμό της ενδομητρίωσης...Ελπίζω με τη λαπαροσκόπηση να έχουμε και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της όλης κατάστασης...Για να δούμε...Ουφ....Προσπαθώ πολύ να μην αγχώνόμαι...

καλημερα κι απο μενα girls..momentaki ετσι οπως τα λες...ουσιαστικα κανουμε λαπαροσκοπιση,καθαριζουμε την περιχη κ αν κ εφοσον χρειαστει να προχωρησουμε σε εξωσωματικες κλπ, τα φαρμακα θα επιδεινωνουν την ενδομητριωση?αυτο ειναι τραγικο..ενας φαυλος κυκλος..ελπιζω να μην συμβαινει αυτο...:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Χθές που λέτε πήρα τον γιατρό μου και του λέω να κλείσουμε ραντεβού για σήμερα να με δεί γιατί τις 3 τελευταίες ημέρες κάθε βράδυ πονάω τρελά!!!!Και μου λέει ΟΧΙ!!Θέλει να πάρω και το άλλο κουτί αντισυλλιπτικά τουλάχιστον 15-18 και μετά...Ναι του λέω αλλά εγώ υποφέρω κάθε μέρα,αυτός εκέι τα ίδια!!!Πάλι χθές πέθανα απο τον πόνο και δεν πήρα κανένα χάπι για να απαλύνω τον πόνο και ψιλοπονάω και τώρα...

Αχ βρε κορίτσια εσείς δεν είχατε τρομερούς πόνους???Πως το αντιμετωπίζατε??

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Χθές που λέτε πήρα τον γιατρό μου και του λέω να κλείσουμε ραντεβού για σήμερα να με δεί γιατί τις 3 τελευταίες ημέρες κάθε βράδυ πονάω τρελά!!!!Και μου λέει ΟΧΙ!!Θέλει να πάρω και το άλλο κουτί αντισυλλιπτικά τουλάχιστον 15-18 και μετά...Ναι του λέω αλλά εγώ υποφέρω κάθε μέρα,αυτός εκέι τα ίδια!!!Πάλι χθές πέθανα απο τον πόνο και δεν πήρα κανένα χάπι για να απαλύνω τον πόνο και ψιλοπονάω και τώρα...

Αχ βρε κορίτσια εσείς δεν είχατε τρομερούς πόνους???Πως το αντιμετωπίζατε??

ανθη μου πονας οταν εχεις περιοδο,ή σε ακαθοριστο χρονο?ειναι συμπτωμα της ενδομητριωσης παντως..εγω δεν πονουσα καθολου,κατα την περιοδο μονο και παλι μονο τις πρωτες μερες..αλλα ωστοσο ειχα μια μαγαλη κυστη και πολλες εστιες ενδομητριωσης...κοιταξε το σε παρακαλαω.τι θα πει σου ειπε οχι ο γιατρος σου?να πας κ σε αλλον που θα ειναι πιο προθυμος να ασχοληθει με την περιπτωση σου..παντως μη σε ανησυχει..πονακια κ ενδομητριωση ειναι συχνο φαινομενο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γιατρός μου μάλλον θέλει να μην κάνω κατευθειαν λαπαροσκόπηση,να συνεχισω με τα χάπια. Αν ήταν κανένας άλλος ίσως να μου έλεγε κατευθείαν έλα να σου πάρω κ επίσκεψη και 2,500 για την επέμβαση.

Τον εμπιστευόμαι και δεν θέλω να αρχίζω απο την αρχή με άλλους.

Πόνο έχω τώρα 4 ημέρες που είμαι στην διακοπή των αντισυλλιπτικών και άρχισα χθές το 2ο κουτί...

Στην περίοδο το μόνο καλό πλέον είναι ότι πρίν υπέφερα απο πόνους αλλά τώρα μια χαρά...

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

O γιατρός μου μάλλον θέλει να μην κάνω κατευθειαν λαπαροσκόπηση,να συνεχισω με τα χάπια. Αν ήταν κανένας άλλος ίσως να μου έλεγε κατευθείαν έλα να σου πάρω κ επίσκεψη και 2,500 για την επέμβαση.

Τον εμπιστευόμαι και δεν θέλω να αρχίζω απο την αρχή με άλλους.

Πόνο έχω τώρα 4 ημέρες που είμαι στην διακοπή των αντισυλλιπτικών και άρχισα χθές το 2ο κουτί...

Στην περίοδο το μόνο καλό πλέον είναι ότι πρίν υπέφερα απο πόνους αλλά τώρα μια χαρά...

ναι ρε κοριτσακι,το καταλαβαινω οτι θελεις να εχεις εναν κι οχι 50 γιατρους..κ σιγουρα το αντιτιμο της λαπαροσκοπισης δεν ειναι κ λιγο...αλλα εφοσον μας λες οτι πονας,δεν ειναι κ οτι καλυτερο αυτο κ γιαυτο ισως θα επρεπε να ζητησεις κ μια δευτερη γνωμη..παντως αν εχεις ενδομητριωση,τα αντισυλλυπτικα δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησουν..στο λεω γιατι πριν κανω κι εγω την επεμβαση επαιρνα αντισυλλυπτικα κ η κυστη που ειχα τρεφοταν απο αυτα κι αντι να μικρυνει μεγαλωνε!!προς θεου ομως,μην τρομαξεις!το εχουμε πει χιλιες φορες εδω μεσα,καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα στις θεραπειες κ καθε περιπτωση ενδομητριωσης διαφοροποιείται εστω κ στο ελαχιστο απο τις υπολοιπες..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.....Θα περιμένω και θα δούμε...Ας κάνω υπομονή 15 μερούλες...

Δεν θέλω να πάω με τίποτα σε άλλον...Ασε που έχουμε και κάτι γιατρούς κάτσε καλά, και επίσης οι περισσότεροι είναι νοσοκομείου δημόσιου και δεν ξέρω αν κάνουν λαπαροσκοπήσεις εδώ στο Νοσοκομείο...

Αλήθεια να μου απαντήσει κάποιοα απο εσάς αν πήρε αναρρωτική όταν έκανε επέμβαση και πόσο καιρό???

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ανθή. Εμένα ο γιατρός μετά την λαπαροσκόπηση μου έδωσε 3 εβδομάδες αναρρωτική ..... όχι ότι χρειαζόμουν τόσο πολύ, αλλά αφού μπορούσα να την πάρω!

event.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα κοριτσια !!!

 

Εμενα μου στοιχησαν ολα μαζι χιρουργειο , γιατροι, φαρμακα και 4 μερες στην κλινικη 3500 ευρο......και 4 βδομαδες αναρρωτηκη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την δικιά μου ιστορία μαζί σας. Εμένα με παρακολουθούσε μια γυναικολόγος επί τακτά διαστήματα και το μόνο που μου έλεγε είναι ότι έχω απλές κύστες που θα φύγουν με την περίοδο, μόνο που αυτές δεν έφευγαν αλλά μεγάλωναν. Μετά από 1 χρόνο ανακάλυψα ότι έχω ενδομητρίωση και για να απαλαγώ θα μου έκοβαν την περίοδο για 6 μήνες μετά λαπαροσκόπηση και μετά πάλι άλλους 6 μήνες χωρίς περίοδο. Το Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν αφαιρεσώ την ενδομητρίωση δεν μπορώ να κάνω παιδί. πρώτο πράγμα που είπα ήταν ότι ποτέ δεν θα γίνω μάνα. Αφού λοιπόν προετοιμαζόμουν ψυχολογικά για την επέμβαση μετά τις γιορτές έμαθα ότι είμαι έγκυος. Μέχρι εχτές όλα πήγαιναν καλά, ο γιατρός μου είπε ότι η ενδομητρίωση συνεχίζει να μεγαλώνει και μάλλον θα χρειαστώ χειρουργείο. Φοβάμαι παρά πολύ, θα αντέξει το έμβρυο; Έχει κάποια περάσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την δικιά μου ιστορία μαζί σας. Εμένα με παρακολουθούσε μια γυναικολόγος επί τακτά διαστήματα και το μόνο που μου έλεγε είναι ότι έχω απλές κύστες που θα φύγουν με την περίοδο, μόνο που αυτές δεν έφευγαν αλλά μεγάλωναν. Μετά από 1 χρόνο ανακάλυψα ότι έχω ενδομητρίωση και για να απαλαγώ θα μου έκοβαν την περίοδο για 6 μήνες μετά λαπαροσκόπηση και μετά πάλι άλλους 6 μήνες χωρίς περίοδο. Το Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν αφαιρεσώ την ενδομητρίωση δεν μπορώ να κάνω παιδί. πρώτο πράγμα που είπα ήταν ότι ποτέ δεν θα γίνω μάνα. Αφού λοιπόν προετοιμαζόμουν ψυχολογικά για την επέμβαση μετά τις γιορτές έμαθα ότι είμαι έγκυος. Μέχρι εχτές όλα πήγαιναν καλά, ο γιατρός μου είπε ότι η ενδομητρίωση συνεχίζει να μεγαλώνει και μάλλον θα χρειαστώ χειρουργείο. Φοβάμαι παρά πολύ, θα αντέξει το έμβρυο; Έχει κάποια περάσει κάτι παρόμοιο;

 

Patatoufa γεια σου. Αν κατάλαβα καλά είσαι έγγυος και η ενδομητρίωση μεγαλώνει? Πόσο μηνών είσαι?

event.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...