Mamacha

S.O.S 3μιση μηνών δεν ξέρω αν παίρνει το κατάλληλο βάρος!!

Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα! Το μωράκι μου είναι 3μιση μηνών αγοράκι γεννηθηκε 3400 κ ζυγιζουμε 5430 σήμερα... Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα..Το βραδυ κοιμάται 5ωρο συνεχόμενο ξυπναει για να φαει και κακα και μετά αλλκ ενα 3ωρο.. Κάνει περίπου 5 φορές τη μέρα κακά κ τσισα συνέχεια...Το πρόβλημα μας είναι ότι κατά την τελευταία επίσκεψη στη γιατρό στους 3 μήνες μας είπε ότι βάζει 100γρ. Τη βδομαδα κ ότι είναι σχετικά χαμηλό...Το μωρο επειδή κοιμάται κ στο στήθος είναι συνέχεια στο στήθος αλλά δεν μπορώ να καταλαβω πόσο πίνει επειδή έχει κλειστά μάτια αλλά ακουγονται και κάποιες γουλιτσες.Προσπάθησα  να το βάζω ακόμη πιο πολύ στο στήθος αλλά κάποιες φορες αυτό χτυπιεται κ κάνει προς τα πίσω τεντωνεται κ πάει να το ξαναπιάσει που απ ότι καταλαβαίνω δεν θέλει άλλο να φαει...έχει συμβεί σε κάποια κάτι παρόμοιο.

Διαφημίσεις

On 20/3/2022 at 5:21 ΜΜ, Mamacha είπε:

Μανούλες καλησπέρα! Το μωράκι μου είναι 3μιση μηνών αγοράκι γεννηθηκε 3400 κ ζυγιζουμε 5430 σήμερα... Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα..Το βραδυ κοιμάται 5ωρο συνεχόμενο ξυπναει για να φαει και κακα και μετά αλλκ ενα 3ωρο.. Κάνει περίπου 5 φορές τη μέρα κακά κ τσισα συνέχεια...Το πρόβλημα μας είναι ότι κατά την τελευταία επίσκεψη στη γιατρό στους 3 μήνες μας είπε ότι βάζει 100γρ. Τη βδομαδα κ ότι είναι σχετικά χαμηλό...Το μωρο επειδή κοιμάται κ στο στήθος είναι συνέχεια στο στήθος αλλά δεν μπορώ να καταλαβω πόσο πίνει επειδή έχει κλειστά μάτια αλλά ακουγονται και κάποιες γουλιτσες.Προσπάθησα  να το βάζω ακόμη πιο πολύ στο στήθος αλλά κάποιες φορες αυτό χτυπιεται κ κάνει προς τα πίσω τεντωνεται κ πάει να το ξαναπιάσει που απ ότι καταλαβαίνω δεν θέλει άλλο να φαει...έχει συμβεί σε κάποια κάτι παρόμοιο.

να σου ζησει!αν θελεις βαλε τις ζυγισεις με τις ημερομηνιες αναλυτικα σπο την γεννα ως σημερα

παιρνει πιπιλα;ποσες φορες υπολογιζεις περιπου οτι θηλαζει;

η αληθεια ειναι οτι θελουν περιπου 150γρ την εβδομαδα για το πρωτο τριμηνο.μετα 100γρ περιπου για 3-6μ,αλλα παντα ο γιατρος θα κρινει την γενικη κλινικη εικονα

δ ειπε να κανετε τπτ εξετασεις;πχ για ουρολοιμωξη;

γουλειτσες βγαζει;ακους να του ανεβαινει γαλα;

On 3/20/2022 at 5:21 PM, Mamacha said:

Να σου ζήσει! Το παιδί είναι 15 εβδομάδων σωστά? Αν κάνεις την διαίρεση 2030 γραμμάρια που έχει πάρει από την γέννηση δια 15 εβδομάδες θα δεις ότι δεν παίρνει 100 αλλά 135 την εβδομάδα. Που ειναι μια χαρά αν υπολογισεις ότι αμέσως μετά τη γέννηση χάνουν σίγουρα και ένα 10% του βάρους τους. Δηλαδή βγαίνει περίπου 150 γρ την εβδομάδα αν συνυπολογισεις και αυτό. Στην θέση σου δεν θα ανησυχουσα 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από felinidoc,
        Ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά.
        Θα πάω ένα ταξίδι αρχές Μαρτίου, χωρίς το μωρό και τον άντρα μου. Θα λείψω μια εβδομάδα περίπου. Δεν θα ήθελα να είναι η αιτία να σταματήσω τον θηλασμό. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες ή καμιά συμβουλή να μου δώσετε;

Ευχαριστώ
        Τατιανα
      • Από VICKYTSEK,
        Καλημέρα σε όλες,
        ο γιος μου είναι 8 μηνών, θηλάζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα κανονικά τα γεύματα του και αν τύχει και γκρινιάζει μπορεί να τον θηλάσω και ενδιάμεσα.
        το πρόβλημά μου όπως είναι για άλλη μία φορά η νύχτα..
        Είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε 2 ώρες για να θηλάσει????
        ερώτηση κάνω χωρίς απάντηση φαντάζομαι απλά λέω τον πόνο που έχω να κοιμηθώ 8 μήνες.....
      • Από dimitra1,
        Καλησπέρα σε όλες!

Με απασχολεί τελευταία το ζήτημα του θηλασμού σε σχέση με τη διατροφή με στερεά αφού ένα μωρό κλείσει τον ένα χρόνο θηλασμού.

Το μωρό μου είναι φανατικό πλέον του θηλασμού και έχω ακολουθήσει την τακτική του να το θηλάζω όποτε θέλει (χωρίς πρόγραμμα) και να ακολουθώ πρόγραμμα στο ωράριο που του προσφέρω στερεά τροφή.

Τελικά κάτι τρώει, αλλά όχι και πάρα πολλά πράγματα τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποικιλία, και ανησυχώ μήπως συνεχίζοντας έτσι φτάσει 2 χρονών και τρώει ελάχιστα πράγματα.
        Δεν με κουράζει ο θηλασμός, απλώς αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα μπορούσε όντως να τον καλύπτει χωρίς πρόβλημα (αν συνεχίζει να τρώει λίγες στερεές και επιλεκτικά κιόλας).

Ουφ, τα είπα...
      • Από tinoula,
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗ ΚΛΠ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 16 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΝ 3 ΚΥΣΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΘΗΛΑΖΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ? ΑΠΟ DD ΠΗΓΑ F/G ΚΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΕΘΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΟΣΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΩ ΚΑΙ ΘΗΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΠΕΔΕΣ.
        ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟ ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΗ 2, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 2 (ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 3ο ΔΙΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΙΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 19 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ - ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 3ο) ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΗ ΣΤΟ 3ο ΚΑΙ 4ο ΠΑΙΔΙ. ΟΠΟΙΑ/ΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΤΟ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ C Η D )))
      • Από Angel74,
        Είμαι καινούργια στο forum και δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει απαντηθεί στο παρελθόν. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
        Τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης το στήθος μου μεγάλωσε, αλλά μετά επανήλθε στο κανονικό του μέγεθος και δεν έχει μεγαλώσει από τότε, ενώ η υπόλοιπη έχω γίνει τεράστια (είμαι στην 31η εβδομάδα και έχω πάρα πολύ μεγάλη κοιλιά).
        Ρώτησα τον γιατρό μου και τη μαία του και μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό, ότι δεν επηρεάζει τις πιθανότητές μου για θηλασμό και ότι το στήθος μου θα μεγαλώσει μόλις γεννήσω.
        Ισχύει αυτό; Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω και με έχει πιάσει άγχος ότι το στήθος μου δεν ανταποκρίνεται σωστά.
      • Από aggiolina,
        Κορίτσια μου βοήθεια! Η μικρούλα μου είναι 14 μηνών και θηλάζουμε ακόμα. Τις τελευταίες μέρες μου κακοποιεί κυριολεκτικά το στήθος! Τράβηγμα, πασπάτεμα κλπ. Την ταλαιπωρεί μάλλον ένα νέο δόντι, αλλά μου έχει τραυματίσει τις θηλές και φοβάμαι για μυκητίαση. Πήγα γυν/γο, δεν έχω πάθει -ακόμα- αλλά μου είπε πως ίσως χρειαστεί να σταματήσω το θηλασμό αν συνεχιστεί -είχε μολυνθεί και ένας πόρος και ήταν στο τσακ για μαστίτιδα συν τοις αλλοις. Δεν θέλω έτσι απότομα να της σταματήσω το θηλασμό αλλά υποφέρω.

Ισως αν κατάφερνα χωρίς κλάμα -που δεν γίνεται- να της έκοβα το νυχτερινό θηλασμό που ξυπνάει 45 φορές και θηλάζει με μανία...

Τι κάνω???
      • Από LK!,
        Το μωρό μου γεννήθηκε πρόωρο 1000gr, έμεινε 2 μήνες στη ΜΕΝΝ όπου τρεφοταν αποκλειστικά με δικό μου γάλα με μπιμπερό. Όταν το πήρα σπίτι, τον πρώτο μήνα της αντλουσα και του έδινα το δικο μου γάλα με μπιμπερό. Στη συνέχεια δοκίμασα τον θηλασμό και πέτυχε, χωρίς να δίνω καν συμπλήρωμα, δλδ έτρωγε μόνο από το στήθος. Θηλάζω ήδη 3 μήνες, αλλά στη χθεσινή επίσκεψη στον γιατρό μου είπε ότι το βάρος που πήρε είναι πολύ λίγο και πρέπει να δίνω από σήμερα μόνο μπιμπερό για να καταγράφω πόσο τρώει το μωρό. Ευτυχώς έχω κρατημένο στην κατάψυξη δικό μου γάλα, οπότε σε συνδυασμό με τις αντλήσεις που θα κάνω, θα ταΐζω το μωρό. Η αλήθεια είναι ότι το μωρό τον τελευταίο μήνα δεν παίρνει καλό βάρος. Είναι 4μιση μηνών διορθωμένη ηλικία (χρονολογική 7 μηνών) και ζυγίζει 5360gr. Βρέχει αρκετές πάνες, κάνει κενώσεις με σωστή υφή και χρώμα, είναι ευδιάθετη, την ταΐζω κάθε 2μιση με 3 ώρες όλο το 24ωρο, το στήθος μου φαίνεται να έχει γάλα όταν το πατάω... Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.... Είμαι πολύ στενοχωρημένη... Θα αντλώ και θα δίνω δικό μου, αλλά θα χάσω αυτή την επαφή με το παιδί... Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά ψάχνω παρηγοριά... 
      • Από Υρω30,
        Κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του θηλασμού σε μερικά ζητήματα: έχω ένα αγοράκι 29 ημερών. Ξεκίνησα με την πρόθεση να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στην αρχή είχαμε αρκετές αναποδιές - λίγο το βάρος που έχασε στην κλινική, λίγο ο ίκτερος που εμφάνισε μετά, έδωσα στο μικρό μου συμπλήρωμα μετά απο οδηγίες της παιδιάτρου. Το συμπλήρωμα το κόψαμε τη 12η μέρα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2ωρο την ημέρα και 3ωρο τη νύχτα (το 3ωρο τη νύχτα έχει τύχει να γίνει κ 4ωρο κάμποσες φορές γιατί η αύπνία έχει βαρέσει κόκκινο και επιπλέον πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι καθιστή με το μωρό στο στήθος.) Ακριβώς επειδή τις νύχτες παρατηρώ ότι συχνά με παίρνει ο ύπνος εκεί που θηλάζω, έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωρό - να μου γλιστρήσει, να μην πίνει, χίλια-δυο.
        Αναρωτιόμουν, λοιπόν, εφόσον έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης εδώ και 10 μέρες και έχουμε αρκετές πάνες με τσισάκια ανά μέρα, μπορώ να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς; Να θηλάζω ανα 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα ή πρέπει να περιμένω να σαραντίσω; και πότε μπορώ να πω πως εδραιώθηκε πια ο θηλασμός; πώς θα το καταλάβω; ο μικρός μου ακόμα μπορεί να ναι και μια ωρα στο στήθος - όχι πως θηλάζει όλη την ώρα, πίνει 2-3 γουλιές, σταματά για μερικά δευτερόλεπτα, ξαναξεκινά μετά από λίγο, κάπως έτσι. Να συμπληρώσω πως η παιδίατρος είναι καλή, χρυσή και άγια, αλλά δε φαίνεται να έχει και πολλές γνώσεις επί του θηλασμού, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή για συμβουλές. Το μωρό πήρε τα πάνω του με τους θηλασμούς αφού αφιέρωσα όλο το χρόνο που μπορούσα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ όσο γινόταν - αλλά σε αυτά που ρωτάω δεν έχω καταφέρει να βρω μια ικανοποιητική απάντηση που να μη γκρεμίσει ό,τι έχουμε χτίσει ως τώρα...