Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε μαρεσει η φίλη της


Recommended Posts

Just now, ninaki80 είπε:

Moni tis tha balei ta oria.  

Μα γράψε μου λίγο πιο αναλυτικά βρε παιδι μου. :D

 

:)

Κοίτα το γραψα κ στο αρχικό ποστ να μην παρεξηγηθω... Εννοείται δε με πειραζει να δίνει ίσα ίσA είναι, και ειμαι πολυ περήφανη γι αυτό ενα πολυ γενναιόδωρο και φιλοτιμο παιδι, όμως με ενοχλεί που ενώ της τα παιρνει χωρίς να ζητήσει, μετά φευγει και δεν τη χαιρετάει. Δηλαδή ερχεται παιζουν λυσσανε με τα παιχνίδια κ στο τέλος σε κλέβω και ουτε γεια. 

Δηλαδή εγώ που τα βλέπω αυτά δε θα πω τίποτα? 

Ο μικρός αδερφός της καμμια σχέση, βέβαια ειναι λίγο μικροτερος. Δηλαδή έχει να κανει κ με το χαρακτήρα... Απλώς η μαμά της γιατί δε της μιλάει? Το χει κάνει πολλςς φορές. Τι στο καλό δε μιλάνε μετά? Εμείς μιλάμε γενικα και συζητάμε κ τα ίδια λάθη δεν τα επαναλαμβάνουμε. Δεν ξέρω τι να πω..

 

 

Εννοείς θα βάλει όρια όταν πραγματικά θιχτεί? Διότι ναι μεν λέει ναι παρτα, αλλά μετά την εχω ικανή να τα ζηταει. Δεν ξέρω. Εμένα δε με ενοχλεί που δίνει. Με ενοχλεί που ανέχεται κάτι που ξέρει κι έχουμε συζητήσει πως είναι άσχημο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ninaki80 είπε:

Moni tis tha balei ta oria.  

Απάντησα στο μήνυμα σου αλλά κατά ένα περίεργο λόγο έχει πάει στην αρχή.. Και έπεσε κ ο σέρβερ σε κάποια φάση. Αν θελεις δες το εκεί. Σε ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , diane2020 είπε:

Μα γράψε μου λίγο πιο αναλυτικά βρε παιδι μου. :D

 

:)

Κοίτα το γραψα κ στο αρχικό ποστ να μην παρεξηγηθω... Εννοείται δε με πειραζει να δίνει ίσα ίσA είναι, και ειμαι πολυ περήφανη γι αυτό ενα πολυ γενναιόδωρο και φιλοτιμο παιδι, όμως με ενοχλεί που ενώ της τα παιρνει χωρίς να ζητήσει, μετά φευγει και δεν τη χαιρετάει. Δηλαδή ερχεται παιζουν λυσσανε με τα παιχνίδια κ στο τέλος σε κλέβω και ουτε γεια. 

Δηλαδή εγώ που τα βλέπω αυτά δε θα πω τίποτα? 

Ο μικρός αδερφός της καμμια σχέση, βέβαια ειναι λίγο μικροτερος. Δηλαδή έχει να κανει κ με το χαρακτήρα... Απλώς η μαμά της γιατί δε της μιλάει? Το χει κάνει πολλςς φορές. Τι στο καλό δε μιλάνε μετά? Εμείς μιλάμε γενικα και συζητάμε κ τα ίδια λάθη δεν τα επαναλαμβάνουμε. Δεν ξέρω τι να πω..

 

 

Εννοείς θα βάλει όρια όταν πραγματικά θιχτεί? Διότι ναι μεν λέει ναι παρτα, αλλά μετά την εχω ικανή να τα ζηταει. Δεν ξέρω. Εμένα δε με ενοχλεί που δίνει. Με ενοχλεί που ανέχεται κάτι που ξέρει κι έχουμε συζητήσει πως είναι άσχημο. 

vαι αv τα ζητησει πισω θα της εξηγησεις οτι οταv αvεχομαστε κατι κακο ειvαι σαv vα διvουμε τηv αδεια μας οποτε τωρα μπορει vα τα ζητησει πισω αλλα αv δεv τα παρει τοτε πρεπει vα ξερει τηv επομεvη φορα vα μηv αvεχτει vα τα παρουv κρυφα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια φιλενάδα η κόρη μου με την οποία ένω περνανε καλα στο τέλος μας τα χαλάει γιατί κάθε φορά πριν χωριστουν, "κλέβει" και κάτι της δικής μου. Της το λεμε εμείς αν θέλει να το ζητήσει φυσικά η δικιά μου όλο ναι λέει αλλά δε σας κρυβω πως εμενα με ενοχλεί. Να τονίσω εδώ πως δεν ταιριάζω κοινωνικά με την οικογένεια, το παιδι είναι στερημένο και βλέπει τα πολλα τα δικά μας και ζήλευει. Με ενοχλεί να το κάνει αυτό κάθε φορά. Η δικιά μου τη θέλει για φίλη. Ενώ της έχω εξηγήσει πως δεν είναι σωστό να κλέβουμε, να μην επιτρέπει να της παιρνουν κάτι κρυφά και να μη δίνει τα παντα εφόσον είναι δικά της. Η απάντηση της, σαν πιο αθώα, είναι "μα εχω πολλα , ξέρω ότι δεν κάνει να κλέβουμε αλλά μάλλον μπερδευτηκε.... " Δεν ξέρω πως να το χειριστω. 

Η μαμά του άλλου παιδιου απλώς κάνει παρατηρηση. Τη βλέπω πιο ελαστική, στη θέση της θα.. Δεν υπήρχε περίπτωση τώρα που το σκέφτομαι να ήμουν στη θέση της, τα δικά μου δε θα έκαναν κάτι τέτοιο. Έχει κι έναν αδερφό το κοριτσάκι συνομικηκο και δεν έχουν καμμια σχέση ως χαρακτήρες. 

Αρχίζουν τα δυσκολα. 

Πως τα χειριζεστε?

 

ΥΓ. Να υποσημειωσω για να μην παρεξηγηθω, δε με πειραζει να δίνει κάθε άλλο. Με πειραζει να την "κλέβει" και μετά φευγοντας ουτε να τη χαιρετάει. Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι μια εκμετάλλευση. Θα μου πεις παιδια είναι αλλά... Τι διδάσκουμε τελικά εμείς στα παιδια μας, ποσο εισχωρουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Έχει μια φιλενάδα η κόρη μου με την οποία ένω περνανε καλα στο τέλος μας τα χαλάει γιατί κάθε φορά πριν χωριστουν, "κλέβει" και κάτι της δικής μου. Της το λεμε εμείς αν θέλει να το ζητήσει φυσικά η δικιά μου όλο ναι λέει αλλά δε σας κρυβω πως εμενα με ενοχλεί. Να τονίσω εδώ πως δεν ταιριάζω κοινωνικά με την οικογένεια, το παιδι είναι στερημένο και βλέπει τα πολλα τα δικά μας και ζήλευει. Με ενοχλεί να το κάνει αυτό κάθε φορά. Η δικιά μου τη θέλει για φίλη. Ενώ της έχω εξηγήσει πως δεν είναι σωστό να κλέβουμε, να μην επιτρέπει να της παιρνουν κάτι κρυφά και να μη δίνει τα παντα εφόσον είναι δικά της. Η απάντηση της, σαν πιο αθώα, είναι "μα εχω πολλα , ξέρω ότι δεν κάνει να κλέβουμε αλλά μάλλον μπερδευτηκε.... " Δεν ξέρω πως να το χειριστω. 

Η μαμά του άλλου παιδιου απλώς κάνει παρατηρηση. Τη βλέπω πιο ελαστική, στη θέση της θα.. Δεν υπήρχε περίπτωση τώρα που το σκέφτομαι να ήμουν στη θέση της, τα δικά μου δε θα έκαναν κάτι τέτοιο. Έχει κι έναν αδερφό το κοριτσάκι συνομικηκο και δεν έχουν καμμια σχέση ως χαρακτήρες. 

Αρχίζουν τα δυσκολα. 

Πως τα χειριζεστε?

Exo tin entyposi oti h kori sou to xeirizete mia xara moni tis. Genika min anakatebese k min bazeis logia sta paidakia 

Asta mona tous na paiksoun opos theloun.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Exo tin entyposi oti h kori sou to xeirizete mia xara moni tis. Genika min anakatebese k min bazeis logia sta paidakia 

Asta mona tous na paiksoun opos theloun.  

Να την αφήσω να την κλέβει? 

Η δικιά μου είναι πιο ανώριμη και αθώα.. 

Το άλλο είναι πολυ πιο προχωρημενο γενικά.. Μιλάει κάπως κ στη μαμά της. Δεν ξέρω. Κάνω λάθος λες? 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μιλήσεις στο παιδί σου για να βάλει το ίδιο τα όρια. Επίσης όταν δε διορθώνουν οι γονείς ανεπίτρεπτες συμπεριφορές, το κάνουμε εμείς, δε βρίσκω τίποτα μεμπτό σε αυτό. Καλό είναι να επιβάλλουμε το σεβασμό, στο κάτω κάτω στο σπίτι σου βρίσκεστε.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Να την αφήσω να την κλέβει? 

Η δικιά μου είναι πιο ανώριμη και αθώα.. 

Το άλλο είναι πολυ πιο προχωρημενο γενικά.. Μιλάει κάπως κ στη μαμά της. Δεν ξέρω. Κάνω λάθος λες? 

Den exei simasia h kori sou den einai xazi.  Ektos an tin theoreis xazi.  An den tin peirazei pou ta pernei to allo koritsaki esy den prepei na anakateyteis.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Den exei simasia h kori sou den einai xazi.  Ektos an tin theoreis xazi.  An den tin peirazei pou ta pernei to allo koritsaki esy den prepei na anakateyteis.  

Δηλαδή δες εικόνα: φευγει με πράγματα στις τσέπες. Το βλέπουμε οι μανάδες της λεμε να ζητήσει ότι θέλει, κοκκινίζει. Και δεν είναι μια φορά να πεις εντάξει οκ αστο. Δεν ντρεπεται.ανοιγει και ξενα συρτάρια..εγω της το απαγορεψα όμως. Η δικιά μου  παρακολούθει όλη τη συζήτηση και στο τέλος της λέει ναι παρτα όλα δε με πειραζει.Κάθε φορά αυτό. Σου φαίνεται καλό αυτό τώρα? 

Και γενικά ζηλευει τα παιχνιδια της αφου κάθε φορά μετανιώνω που τους καλουμε σπίτι. Έξω καλυτερα είναι δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν, υλικό τουλάχιστον. 

Χαζη δε τη θεωρώ κάθε άλλο. Το άλλο θεωρώ πολυ "προχω" για την ηλικία του και ανησυχω γιατί το δικό μου είναι απονήρευτο γενικά... 

Ε ρε τι εχω να τραβήξω. 

Κάνω λάθος δηλαδή Ε? Δηλαδή να μη λέω τίποτα. Κανενα δίδαγμα? Τίποτα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Δηλαδή δες εικόνα: φευγει με πράγματα στις τσέπες. Το βλέπουμε οι μανάδες της λεμε να ζητήσει ότι θέλει, κοκκινίζει. Η δικιά μου παρακολούθει όλη τη συζήτηση και στο τέλος της λέει ναι παρτα όλα. Κάθε φορά αυτό. Σου φαίνεται καλό αυτό τώρα? 

Και γενικά ζηλευει τα παιχνιδια της αφου κάθε φορά μετανιώνω που τους καλουμε σπίτι. Έξω καλυτερα είναι δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν, υλικό τουλάχιστον. 

Χαζη δε τη θεωρώ κάθε άλλο. Το άλλον θεωρώ πολυ "προχω" Για την ηλικία του και ανησυχω.

Ε ρε τι εχω να τραβήξω. 

Κάνω λάθος δηλαδή Ε? 

 einai oraio auto pou kanei h kori sou deixnei katanoisi k einai anoixtokardi.  Katalabainei tin anagh tou allou.  Genika den prepei na anakateyese sta metaksy tous akoma k an pligothoun einai ena mathima gia ayta. 

Kakia pethera tha gineis  

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Μπορείς να ζητήσεις από την άλλη μαμά να έρχεται το παιδί σπίτι με ρούχα χωρίς τσέπες. Έρχεται και καλοκαίρι θα βολεύει. Από Σεπτέμβρη το ξαναβλεπετε. 

Μα δεν είναι οι τσέπες. Την άλλη φορά τα κράταγε ευθαρσώς στο χέρι λιγο πιο κρυφά και έφευγε... 

Σοβαρά, πιστευετε σκέφτομαι λάθος? 

Just now, ninaki80 είπε:

 einai oraio auto pou kanei h kori sou deixnei katanoisi k einai anoixtokardi.  Katalabainei tin anagh tou allou.  Genika den prepei na anakateyese sta metaksy tous akoma k an pligothoun einai ena mathima gia ayta. 

Kakia pethera tha gineis  

Ειναι πολυ καινουρια αυτά για μένα... :mellow:

Οκ... Σε ευχαριστώ...

Καλοκαρδη ναι είναι πολυ αλλά δε θέλω να την πιάνουν και κοτσο. "Έρχομαι παιζω μαζί σου κ στο τέλος σε κλέβω"

Τι να πω... 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Μα δεν είναι οι τσέπες. Την άλλη φορά τα κράταγε ευθαρσώς στο χέρι λιγο πιο κρυφά και έφευγε... 

Σοβαρά, πιστευετε σκέφτομαι λάθος? 

Ειναι πολυ καινουρια αυτά για μένα... :mellow:

Οκ... Σε ευχαριστώ...

Καλοκαρδη ναι είναι πολυ αλλά δε θέλω να την πιάνουν και κοτσο. "Έρχομαι παιζω μαζί σου κ στο τέλος σε κλέβω"

Τι να πω... 

 

Moni tis tha balei ta oria.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , diane2020 είπε:

Έχει μια φιλενάδα η κόρη μου με την οποία ένω περνανε καλα στο τέλος μας τα χαλάει γιατί κάθε φορά πριν χωριστουν, "κλέβει" και κάτι της δικής μου. Της το λεμε εμείς αν θέλει να το ζητήσει φυσικά η δικιά μου όλο ναι λέει αλλά δε σας κρυβω πως εμενα με ενοχλεί. Να τονίσω εδώ πως δεν ταιριάζω κοινωνικά με την οικογένεια, το παιδι είναι στερημένο και βλέπει τα πολλα τα δικά μας και ζήλευει. Με ενοχλεί να το κάνει αυτό κάθε φορά. Η δικιά μου τη θέλει για φίλη. Ενώ της έχω εξηγήσει πως δεν είναι σωστό να κλέβουμε, να μην επιτρέπει να της παιρνουν κάτι κρυφά και να μη δίνει τα παντα εφόσον είναι δικά της. Η απάντηση της, σαν πιο αθώα, είναι "μα εχω πολλα , ξέρω ότι δεν κάνει να κλέβουμε αλλά μάλλον μπερδευτηκε.... " Δεν ξέρω πως να το χειριστω. 

Η μαμά του άλλου παιδιου απλώς κάνει παρατηρηση. Τη βλέπω πιο ελαστική, στη θέση της θα.. Δεν υπήρχε περίπτωση τώρα που το σκέφτομαι να ήμουν στη θέση της, τα δικά μου δε θα έκαναν κάτι τέτοιο. Έχει κι έναν αδερφό το κοριτσάκι συνομικηκο και δεν έχουν καμμια σχέση ως χαρακτήρες. 

Αρχίζουν τα δυσκολα. 

Πως τα χειριζεστε?

 

ΥΓ. Να υποσημειωσω για να μην παρεξηγηθω, δε με πειραζει να δίνει κάθε άλλο. Με πειραζει να την "κλέβει" και μετά φευγοντας ουτε να τη χαιρετάει. Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι μια εκμετάλλευση. Θα μου πεις παιδια είναι αλλά... Τι διδάσκουμε τελικά εμείς στα παιδια μας, ποσο εισχωρουμε... 

 

πρίν από 36 λεπτά , jellyfishch είπε:

Καλύτερα να μιλήσεις στο παιδί του για να βάλει το ίδιο τα όρια. Επίσης όταν δε διορθώνουν οι γονείς ανεπίτρεπτες συμπεριφορές, το κάνουμε εμείς, δε βρίσκω τίποτα μεμπτό σε αυτό. Καλό είναι να επιβάλλουμε το σεβασμό, στο κάτω κάτω στο σπίτι σου βρίσκεστε.

Συμφωνώ με την τοποθέτηση της jellyfishch. Σε ανάλογη περίπτωση θα μιλούσα στο παιδί μου αρχικά, σε δεύτερη φάση στην μαμά κ αν δεν ειχε αποτέλεσμα στο παιδι. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι said:

Μπορείς να ζητήσεις από την άλλη μαμά να έρχεται το παιδί σπίτι με ρούχα χωρίς τσέπες. Έρχεται και καλοκαίρι θα βολεύει. Από Σεπτέμβρη το ξαναβλεπετε. 

Κλαίω!!:D

 

2 hours ago, diane2020 said:

Έχει μια φιλενάδα η κόρη μου με την οποία ένω περνανε καλα στο τέλος μας τα χαλάει γιατί κάθε φορά πριν χωριστουν, "κλέβει" και κάτι της δικής μου. Της το λεμε εμείς αν θέλει να το ζητήσει φυσικά η δικιά μου όλο ναι λέει αλλά δε σας κρυβω πως εμενα με ενοχλεί. Να τονίσω εδώ πως δεν ταιριάζω κοινωνικά με την οικογένεια, το παιδι είναι στερημένο και βλέπει τα πολλα τα δικά μας και ζήλευει. Με ενοχλεί να το κάνει αυτό κάθε φορά. Η δικιά μου τη θέλει για φίλη. Ενώ της έχω εξηγήσει πως δεν είναι σωστό να κλέβουμε, να μην επιτρέπει να της παιρνουν κάτι κρυφά και να μη δίνει τα παντα εφόσον είναι δικά της. Η απάντηση της, σαν πιο αθώα, είναι "μα εχω πολλα , ξέρω ότι δεν κάνει να κλέβουμε αλλά μάλλον μπερδευτηκε.... " Δεν ξέρω πως να το χειριστω. 

Η μαμά του άλλου παιδιου απλώς κάνει παρατηρηση. Τη βλέπω πιο ελαστική, στη θέση της θα.. Δεν υπήρχε περίπτωση τώρα που το σκέφτομαι να ήμουν στη θέση της, τα δικά μου δε θα έκαναν κάτι τέτοιο. Έχει κι έναν αδερφό το κοριτσάκι συνομικηκο και δεν έχουν καμμια σχέση ως χαρακτήρες. 

Αρχίζουν τα δυσκολα. 

Πως τα χειριζεστε?

 

ΥΓ. Να υποσημειωσω για να μην παρεξηγηθω, δε με πειραζει να δίνει κάθε άλλο. Με πειραζει να την "κλέβει" και μετά φευγοντας ουτε να τη χαιρετάει. Κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι μια εκμετάλλευση. Θα μου πεις παιδια είναι αλλά... Τι διδάσκουμε τελικά εμείς στα παιδια μας, ποσο εισχωρουμε... 

Και μένα θα με ενοχλούσε πάρα πολύ! Βασικά θα έδινα μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά τρίτη φορά, δεν θα την ξανακαλούσα σπίτι μας. Καλά εμένα ο δικός μου, θα της είχε ξεριζώσει το μαλλί αν πήγαινε να φύγει με δικό του παιχνίδι. Η κόρη σου , είτε είναι ψυχούλα, είτε την "δωροδοκεί" κατά κάποιο τρόπο για να την κάνει παρέα? Επίσης δεν θεωρώ πως επειδή η κόρη σου λέει ότι μπορεί να τα πάρει, θα πρέπει και να τα πάρει. Πρώτον δεν θα έπρεπε να το δεχτεί η άλλη μαμά, δεύτερον, θα εξηγούσα στο παιδί μου ότι πρέπει να με ρωτάει πριν χαρίσει τα πράγματα που της έχουμε αγοράσει. Κρίμα για το κοριτσάκι που στερείται πράγματα όπως λες, και δικαιολογημένα ζηλεύει, όμως προσωπικά δεν θα τις ήθελα στο σπίτι μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά αντιλαμβάνονται διαφορετικά κάποια πράγματα...η κόρη σου έχει ένα στοιχείο όμορφο στον χαρακτήρα της. Θα σου έλεγα να μην της το χαλάσεις... μερικές φορές πάμε να κάνουμε καλό και τελικά ίσως κάνουμε κακό... φτάνει που έχει εσένα να προσέχεις την δική της ψυχολογία.. Τα πράγματα είναι απλά πράγματα ..αν η κόρη σου απλά δεν την πείραζει να αποχωριστεί κάποια δικά της παιχνίδια τότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα...ακόμη κι αν ο τρόπος της φίλης δεν είναι σωστός η κόρη σου δείχνει την δική της κατανόηση και ενσυναίσθηση...μην της το χαλάς... Έστω και αργότερα να μετανιώσει για κάτι που έδωσε κτλ θα ναι καλό μάθημα για εκείνη να ξεχωρίσει τι της είναι σημαντικό και τι μπορεί να χαρίζει...να λέει όχι...θα το μάθει μόνη τής... 

 

Για τα συρτάρια και τα όρια μέσα στο σπίτι σαφώς και πρέπει να μπαίνουν από εσένα. Ο τρόπος όμως ο "ύπουλος" που το κορίτσι παίρνει τα πράγματα δεν είναι στο χέρι σου να διορθοθει δυστυχώς...όπως και η ζήλεια δεν είναι κάτι που αφορά εσένα και την κόρη σου άμεσα εφόσον δεν εκφράζεται με τρόπο που πληγώνει το παιδί σού...

Κάτι ακόμη που ξέχασα και μου χτύπησε...η φράση σού ότι στο τέλος "μας τα χαλάει..." Αναφέρεστε στην κόρη και εσένα η μόνο σε εσένα; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι η κόρη σου κανένα θέμα δεν έχει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Δηλαδή δες εικόνα: φευγει με πράγματα στις τσέπες. Το βλέπουμε οι μανάδες της λεμε να ζητήσει ότι θέλει, κοκκινίζει. Και δεν είναι μια φορά να πεις εντάξει οκ αστο. Δεν ντρεπεται.ανοιγει και ξενα συρτάρια..εγω της το απαγορεψα όμως. Η δικιά μου  παρακολούθει όλη τη συζήτηση και στο τέλος της λέει ναι παρτα όλα δε με πειραζει.Κάθε φορά αυτό. Σου φαίνεται καλό αυτό τώρα? 

Και γενικά ζηλευει τα παιχνιδια της αφου κάθε φορά μετανιώνω που τους καλουμε σπίτι. Έξω καλυτερα είναι δεν έχουν κάτι να ζηλέψουν, υλικό τουλάχιστον. 

Χαζη δε τη θεωρώ κάθε άλλο. Το άλλο θεωρώ πολυ "προχω" για την ηλικία του και ανησυχω γιατί το δικό μου είναι απονήρευτο γενικά... 

Ε ρε τι εχω να τραβήξω. 

Κάνω λάθος δηλαδή Ε? Δηλαδή να μη λέω τίποτα. Κανενα δίδαγμα? Τίποτα? 

Τι ηλικία έχουν η κόρη σου και το κοριτσάκι εκείνο ; 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για πεντάχρονα, γιατί να μη διορθώσεις εσύ ευγενικά το κοριτσάκι με πιο έντονη επιτήρηση; Από όσο θυμάμαι, έχεις παιδιά που ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει το Δημοτικό, οπότε αυτά με το κοινωνικό ταίριασμα και το προχωρημένο παιδί, να ελπίσω ότι είναι το σύνηθες τρολάρισμα; 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Fenia27 said:

Τα παιδιά αντιλαμβάνονται διαφορετικά κάποια πράγματα...η κόρη σου έχει ένα στοιχείο όμορφο στον χαρακτήρα της. Θα σου έλεγα να μην της το χαλάσεις... μερικές φορές πάμε να κάνουμε καλό και τελικά ίσως κάνουμε κακό... φτάνει που έχει εσένα να προσέχεις την δική της ψυχολογία.. Τα πράγματα είναι απλά πράγματα ..αν η κόρη σου απλά δεν την πείραζει να αποχωριστεί κάποια δικά της παιχνίδια τότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα...ακόμη κι αν ο τρόπος της φίλης δεν είναι σωστός η κόρη σου δείχνει την δική της κατανόηση και ενσυναίσθηση...μην της το χαλάς... Έστω και αργότερα να μετανιώσει για κάτι που έδωσε κτλ θα ναι καλό μάθημα για εκείνη να ξεχωρίσει τι της είναι σημαντικό και τι μπορεί να χαρίζει...να λέει όχι...θα το μάθει μόνη τής... 

 

Για τα συρτάρια και τα όρια μέσα στο σπίτι σαφώς και πρέπει να μπαίνουν από εσένα. Ο τρόπος όμως ο "ύπουλος" που το κορίτσι παίρνει τα πράγματα δεν είναι στο χέρι σου να διορθοθει δυστυχώς...όπως και η ζήλεια δεν είναι κάτι που αφορά εσένα και την κόρη σου άμεσα εφόσον δεν εκφράζεται με τρόπο που πληγώνει το παιδί σού...

Κάτι ακόμη που ξέχασα και μου χτύπησε...η φράση σού ότι στο τέλος "μας τα χαλάει..." Αναφέρεστε στην κόρη και εσένα η μόνο σε εσένα; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι η κόρη σου κανένα θέμα δεν έχει...

 

 

Εμένα πάλι δεν θα μου άρεσε αυτό το στοιχείο στο χαρακτήρα του παιδιού μου. Το να χαρίσει ένα μπαλόνι, μια φορεσιά κούκλας, μια στεκούλα για τα μαλλιά, θα το χαιρόμουν, όχι κάθε φορά βέβαια. Αν όντως γεμίζει τις τσέπες και κάθε φορά και η μικρή λέει δεν πειράζει ας τα πάρει, δεν θα μου άρεσε. Προσωπικά δεν θα το μετέφραζα ως "δεν την πειράζει να αποχωριστεί τα παιχνίδια της", αλλά ως  κίνητρο στο άλλο παιδί για να ξανάρθει. Το να έχει αυτοπεποίθηση το παιδί μου είναι για μένα μεγάλη σημασίας. Επίσης στα πόσα παιχνίδια επεμβαίνουν οι μεγάλοι? Τα παιδιά σου και των υπόλοιπων , όχι μόνο τα δικά σου, έχουν το ελεύθερο να χαρίζουν ό,τι θέλουν από τα πράγματα τους? Αν χαρίσουν το ποδήλατο τους πχ θα πείτε εντάξει?

19 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Αν μιλάμε για πεντάχρονα, γιατί να μη διορθώσεις εσύ ευγενικά το κοριτσάκι με πιο έντονη επιτήρηση; Από όσο θυμάμαι, έχεις παιδιά που ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει το Δημοτικό, οπότε αυτά με το κοινωνικό ταίριασμα και το προχωρημένο παιδί, να ελπίσω ότι είναι το σύνηθες τρολάρισμα; 

Αυτό πιστεύω ειπώθηκε με σκοπό να εξηγήσει/δικαιολογήσει το γεγονός ότι το άλλο παιδάκι ζηλεύει , καθώς δεν έχει τόσα πράγματα και είναι λογικό να θεωρεί την κόρη της Diane τυχερή . Ότι δηλαδή δεν πρόκειται για ένα "κακομαθημένο" παιδί που τα θέλει όλα δικά του, αλλά για ένα παιδί που ζηλεύει αυτά που δεν έχει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Yovanna είπε:

Αυτό πιστεύω ειπώθηκε με σκοπό να εξηγήσει/δικαιολογήσει το γεγονός ότι το άλλο παιδάκι ζηλεύει , καθώς δεν έχει τόσα πράγματα και είναι λογικό να θεωρεί την κόρη της Diane τυχερή . Ότι δηλαδή δεν πρόκειται για ένα "κακομαθημένο" παιδί που τα θέλει όλα δικά του, αλλά για ένα παιδί που ζηλεύει αυτά που δεν έχει. 

 

Η εμπειρία μου από δικούς μου παιδικούς φίλους και φίλους των παιδιών μου, είναι ότι οι άνθρωποι που όντως χρειάζεται να κάνουν θυσίες για να επιβιώσουν, ως παιδιά και ντρέπονται τα ίδια όταν καταλάβουν τη διαφορά, αλλά και οι γονείς τους ποτέ δεν επιτρέπουν ούτε τη ζητιανιά ούτε την κλοπή σε βαθμό που να αρνούνται και καλοπροαίρετα, φυσιολογικά δώρα. Μπορεί η diane να έχει βέβαια πέσει στη 1 στο εκατομμύριο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ακούγεται πιστευτό, να βρήκε η κόρη της αυτό το 1 φτωχό παιδάκι που η μαμά του το στέλνει στο σπίτι της πλούσιας φίλης για να κλέψει.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Μα δεν είναι οι τσέπες. Την άλλη φορά τα κράταγε ευθαρσώς στο χέρι λιγο πιο κρυφά και έφευγε... 

Σοβαρά, πιστευετε σκέφτομαι λάθος? 

Ειναι πολυ καινουρια αυτά για μένα... :mellow:

Οκ... Σε ευχαριστώ...

Καλοκαρδη ναι είναι πολυ αλλά δε θέλω να την πιάνουν και κοτσο. "Έρχομαι παιζω μαζί σου κ στο τέλος σε κλέβω"

Τι να πω... 

 

Θα μπορούσες να το χειριστείς καπως διαφορετικά, πχ βλέπω σου αρέσει αυτο το παιχνίδι , μπορείς να το δανειστείς μεχρι την επόμενη φορα που θα βρεθούμε. Οταν μας το επιστρέψεις θα σου δανείσουμε καινουργιο. Τα παιδια διαμορφώνουν χαρακτήρα απο τέτοιες καταστάσεις και η δίκη σου αργότερα μπορει να γινεται χαλι να την πατάνε σε άλλες περιπτώσεις της ζωής της. Και η αλλη μικρή ας μην το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Τα παιδιά αντιλαμβάνονται διαφορετικά κάποια πράγματα...η κόρη σου έχει ένα στοιχείο όμορφο στον χαρακτήρα της. Θα σου έλεγα να μην της το χαλάσεις... μερικές φορές πάμε να κάνουμε καλό και τελικά ίσως κάνουμε κακό... φτάνει που έχει εσένα να προσέχεις την δική της ψυχολογία.. Τα πράγματα είναι απλά πράγματα ..αν η κόρη σου απλά δεν την πείραζει να αποχωριστεί κάποια δικά της παιχνίδια τότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα...ακόμη κι αν ο τρόπος της φίλης δεν είναι σωστός η κόρη σου δείχνει την δική της κατανόηση και ενσυναίσθηση...μην της το χαλάς... Έστω και αργότερα να μετανιώσει για κάτι που έδωσε κτλ θα ναι καλό μάθημα για εκείνη να ξεχωρίσει τι της είναι σημαντικό και τι μπορεί να χαρίζει...να λέει όχι...θα το μάθει μόνη τής... 

 

Για τα συρτάρια και τα όρια μέσα στο σπίτι σαφώς και πρέπει να μπαίνουν από εσένα. Ο τρόπος όμως ο "ύπουλος" που το κορίτσι παίρνει τα πράγματα δεν είναι στο χέρι σου να διορθοθει δυστυχώς...όπως και η ζήλεια δεν είναι κάτι που αφορά εσένα και την κόρη σου άμεσα εφόσον δεν εκφράζεται με τρόπο που πληγώνει το παιδί σού...

Κάτι ακόμη που ξέχασα και μου χτύπησε...η φράση σού ότι στο τέλος "μας τα χαλάει..." Αναφέρεστε στην κόρη και εσένα η μόνο σε εσένα; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι η κόρη σου κανένα θέμα δεν έχει...

 

 

Εχμ σε εμένα. Η κόρη μου περιχαρης που έρχεται η φίλη της... 

πρίν από 32 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Η εμπειρία μου από δικούς μου παιδικούς φίλους και φίλους των παιδιών μου, είναι ότι οι άνθρωποι που όντως χρειάζεται να κάνουν θυσίες για να επιβιώσουν, ως παιδιά και ντρέπονται τα ίδια όταν καταλάβουν τη διαφορά, αλλά και οι γονείς τους ποτέ δεν επιτρέπουν ούτε τη ζητιανιά ούτε την κλοπή σε βαθμό που να αρνούνται και καλοπροαίρετα, φυσιολογικά δώρα. Μπορεί η diane να έχει βέβαια πέσει στη 1 στο εκατομμύριο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ακούγεται πιστευτό, να βρήκε η κόρη της αυτό το 1 φτωχό παιδάκι που η μαμά του το στέλνει στο σπίτι της πλούσιας φίλης για να κλέψει.

Ειναι πραγματικά πολυ χάλια οικονομικά. Πραγματικά

Εγώ όμως δεν είμαι πλουσια. 

 

Ξεφευγει παλι. 

 

Ευχαριστώ όλες! 

πρίν από 23 λεπτά , Κάντι είπε:

Θα μπορούσες να το χειριστείς καπως διαφορετικά, πχ βλέπω σου αρέσει αυτο το παιχνίδι , μπορείς να το δανειστείς μεχρι την επόμενη φορα που θα βρεθούμε. Οταν μας το επιστρέψεις θα σου δανείσουμε καινουργιο. Τα παιδια διαμορφώνουν χαρακτήρα απο τέτοιες καταστάσεις και η δίκη σου αργότερα μπορει να γινεται χαλι να την πατάνε σε άλλες περιπτώσεις της ζωής της. Και η αλλη μικρή ας μην το συζητήσουμε.

Απλως θέλω η δική μου η κόρη να τα λέει αυτά, να παιρνει την πρωτοβουλια. Εκείνη δε δίνει σημασία, δηλαδή έχω τόσα που δε με νοιάζει. Βέβαια αν της έπαιρνε την αγαπημένη της μπαρμπι πιθανον να αντιδρουσε. Πάντως της μίλησα έτσι ωραία και καλά και θα το ξανακάνω. 

 

Απλως με αφορμή αυτό σκέφτηκα ποσες φίλες θα υπάρξουν που ΕΜΕΝΑ ΔΕ θα μου αρέσουν και ποσα τέτοια ερώτηματα θα κλιθω να απαντήσω. Θυμάμαι εμένα όταν η μαμά μου δε συμπαθούσε κάποια φίλη μου μου το έδειχνε έμμεσα. Πολλές φορές κι άμεσα αλλά εγώ παντα αντιδρουσα. Δυστυχώς έπρεπε να το καταλάβω η ίδια ότι η "μαμά είχε δίκιο".

 

Αλλά επειδή τουτα είναι μικρά προσπαθω τουλάχιστον τώρα που προλαβαινω πριν μπουνε εφηβεία να τους μάθω δυο πραγματα, έστω να τα χουν στο πισω μέρος του μυαλου τους. 

 

 

Απλως, με το να μην κανω κάτι και να μην πω , που προταθηκε εδώ, να μην ανακατευτω δηλαδή, δεν ξέρω θα ήταν σα να μη διδασκω τίποτα στο παιδί μου κ αφήνω κάτι άσχημο στο έλεος ας πουμε. 

 

 

Εντάξει δεν είναι κάποιο θέμα τόσο σοβαρό απλως επειδη θα τυχουν κι αλλά τέτοια, έχω μια ανησυχία ως προς τη διαχείριση κυρίως... Δε θέλω να γίνω πιεστικη αλλά να περναω καλα μηνυματα. 

 

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις σας! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , diane2020 είπε:

Εχμ σε εμένα. Η κόρη μου περιχαρης που έρχεται η φίλη της... 

Ειναι πραγματικά πολυ χάλια οικονομικά. Πραγματικά

Εγώ όμως δεν είμαι πλουσια. 

 

Ξεφευγει παλι. 

 

Ευχαριστώ όλες! 

 

Δεν υπονοησα οτι εισαι πλουσια. Αλλα δεν εχω συναντησει ποτε ανθρωπο που οντως να ειναι χαλια οικονομικα και να αφηνει ως ενθαρρυνει το παιδι του να κλεβει τους φιλους του, ποσο μαλλον παρουσια των γονιων του. Οποτε υποθετω οτι υπερβαλλεις, τρολλαρεις ως προς τις κοινωνικες διαφορες, η καποιο προβλημα συνεννοησης υπαρχει. Ενας ανθρωπος με οικονομικη ανεση και χωρις καμια αναγκη να κλεψει η φοβο να παρεξηγηθει, ανετα συμπεριφερεται σα γαϊδουρι σε θεματα δανεισμου κλπ, γιατι ακριβως δε φοβαται οτι θα του βγει το ονομα. Ενας ανθρωπος σε οικονομικη αναγκη, δυσκολα αφηνει το πενταχρονο παιδι του να αποκτησει το ονομα του ζητιανου η του κλεφτη της γειτονιας, γιατι ακριβως ξερει οτι ηδη κινδυνευει να στιγματιστει απλως και μονο γιατι εχει λιγοτερα απο τους αλλους. Οποτε κατι δεν κολλαει στην ιστορια, λυπαμαι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Εμένα πάλι δεν θα μου άρεσε αυτό το στοιχείο στο χαρακτήρα του παιδιού μου. Το να χαρίσει ένα μπαλόνι, μια φορεσιά κούκλας, μια στεκούλα για τα μαλλιά, θα το χαιρόμουν, όχι κάθε φορά βέβαια. Αν όντως γεμίζει τις τσέπες και κάθε φορά και η μικρή λέει δεν πειράζει ας τα πάρει, δεν θα μου άρεσε. Προσωπικά δεν θα το μετέφραζα ως "δεν την πειράζει να αποχωριστεί τα παιχνίδια της", αλλά ως  κίνητρο στο άλλο παιδί για να ξανάρθει. Το να έχει αυτοπεποίθηση το παιδί μου είναι για μένα μεγάλη σημασίας. 

Οχι, δεν είναι αυτό. Έχει όντως παρα πολλα κ δε τη νοιάζει. Αν ήταν κάποιο παιχνιδι πολυ αγαπημένο θα αντιδρουσε. 

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν υπονοησα οτι εισαι πλουσια. Αλλα δεν εχω συναντησει ποτε ανθρωπο που οντως να ειναι χαλια οικονομικα και να αφηνει ως ενθαρρυνει το παιδι του να κλεβει τους φιλους του, ποσο μαλλον παρουσια των γονιων του. Οποτε υποθετω οτι υπερβαλλεις, τρολλαρεις ως προς τις κοινωνικες διαφορες, η καποιο προβλημα συνεννοησης υπαρχει. Ενας ανθρωπος με οικονομικη ανεση και χωρις καμια αναγκη να κλεψει η φοβο να παρεξηγηθει, ανετα συμπεριφερεται σα γαϊδουρι σε θεματα δανεισμου κλπ, γιατι ακριβως δε φοβαται οτι θα του βγει το ονομα. Ενας ανθρωπος σε οικονομικη αναγκη, δυσκολα αφηνει το πενταχρονο παιδι του να αποκτησει το ονομα του ζητιανου η του κλεφτη της γειτονιας, γιατι ακριβως ξερει οτι ηδη κινδυνευει να στιγματιστει απλως και μονο γιατι εχει λιγοτερα απο τους αλλους. Οποτε κατι δεν κολλαει στην ιστορια, λυπαμαι.

Δεν το αφησε να κλέψει. Την μάλωσε... Το εγραψα άλλωστε. Αλλά δεν το έκανε κ θέμα πως να το πω.. Είπε απλώς οχι δεν πρεπει να παιρνουμε... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, diane2020 said:

Οχι, δεν είναι αυτό. Έχει όντως παρα πολλα κ δε τη νοιάζει. Αν ήταν κάποιο παιχνιδι πολυ αγαπημένο θα αντιδρουσε. 

Και αυτό θα με προβλημάτιζε. Το να έχει τελικά τόσα πολλά που δεν την νοιάζει αν της τα πάρουν. Θα κάναμε καιρό να ξαναγοράσουμε παιχνίδι.. Θα της εξηγούσα ότι χαρίζουμε τα παιχνίδια με τα οποία είμαστε πια μεγάλοι για να παίζουμε καιν τα δίνουμε σε μικρότερα παιδάκια. Όχι τα παιχνίδια που μας δώρισαν ή που διάλεξε η ίδια. Συμφωνώ με την τοποθέτηση της Κάντι. Δεν αφήνουμε το παιδί να χαρίζει ανεξέλεγκτα (μου κάνει εντύπωση που κάποιες θα τις χαροποιούσε αυτό), αλλά βάζουμε μέτρο ή προτείνουμε εναλλακτική (όπως του δανεισμού όπως είπε η Κάντι).

15 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Δεν υπονοησα οτι εισαι πλουσια. Αλλα δεν εχω συναντησει ποτε ανθρωπο που οντως να ειναι χαλια οικονομικα και να αφηνει ως ενθαρρυνει το παιδι του να κλεβει τους φιλους του, ποσο μαλλον παρουσια των γονιων του. Οποτε υποθετω οτι υπερβαλλεις, τρολλαρεις ως προς τις κοινωνικες διαφορες, η καποιο προβλημα συνεννοησης υπαρχει. Ενας ανθρωπος με οικονομικη ανεση και χωρις καμια αναγκη να κλεψει η φοβο να παρεξηγηθει, ανετα συμπεριφερεται σα γαϊδουρι σε θεματα δανεισμου κλπ, γιατι ακριβως δε φοβαται οτι θα του βγει το ονομα. Ενας ανθρωπος σε οικονομικη αναγκη, δυσκολα αφηνει το πενταχρονο παιδι του να αποκτησει το ονομα του ζητιανου η του κλεφτη της γειτονιας, γιατι ακριβως ξερει οτι ηδη κινδυνευει να στιγματιστει απλως και μονο γιατι εχει λιγοτερα απο τους αλλους. Οποτε κατι δεν κολλαει στην ιστορια, λυπαμαι.

Μην είσαι τόσο απόλυτη. Δεν είναι όλοι οι πιεσμένοι οικονομικά άνθρωποι τόσο αξιοπρεπείς ούτε τόσο περήφανοι. Γνωρίζω περισσότερους από έναν, με τη νοοτροπία του" έλα μωρέ  θα τους λείψουν? Τόσα έχουν!" 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...