Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά έπιπλα


irin

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Έχετε να προτείνετε μαγαζί για παιδικά έπιπλα; Θέλουμε να πάρουμε κρεβάτι-γραφείο-βιβλιοθήκη. Σκέφτομαι να πάω σε 3-4 μαγαζιά να συγκρίνω, έχω δεί τα Cilek και δεν τα βρήκα πρακτικά. σκέφτομαι να πάω στο Laro που το θυμάμαι από την παιδική μου ηλικία. Καμια άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, irin είπε:

Καλημέρα σας!

Έχετε να προτείνετε μαγαζί για παιδικά έπιπλα; Θέλουμε να πάρουμε κρεβάτι-γραφείο-βιβλιοθήκη. Σκέφτομαι να πάω σε 3-4 μαγαζιά να συγκρίνω, έχω δεί τα Cilek και δεν τα βρήκα πρακτικά. σκέφτομαι να πάω στο Laro που το θυμάμαι από την παιδική μου ηλικία. Καμια άλλη πρόταση;

 

Αφού είχαμε ψάξει παντού πριν 2-3 χρόνια για ανακαίνιση παιδικού δωματίου, στο ΙΚΕΑ καταλήξαμε. Έχουν το πλεονέκτημα ότι προσαρμόζονται εύκολα και φτιάχνεις άλλες συνθέσεις με μικρό κόστος μεγαλώνοντας το παιδί, κάτι που το πληρώσαμε πολύ ακριβά όταν ανακαινίσαμετο δωμάτιο της κόρης μου στα 6-7, μόνο και μόνο για να κλαίει 3 χρόνια αργότερα ότι τα ήθελε όλα διαφορετικά (αλλάζουν γρήγορα γούστα σε αυτή την ηλικία).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Αφού είχαμε ψάξει παντού πριν 2-3 χρόνια για ανακαίνιση παιδικού δωματίου, στο ΙΚΕΑ καταλήξαμε. Έχουν το πλεονέκτημα ότι προσαρμόζονται εύκολα και φτιάχνεις άλλες συνθέσεις με μικρό κόστος μεγαλώνοντας το παιδί, κάτι που το πληρώσαμε πολύ ακριβά όταν ανακαινίσαμετο δωμάτιο της κόρης μου στα 6-7, μόνο και μόνο για να κλαίει 3 χρόνια αργότερα ότι τα ήθελε όλα διαφορετικά (αλλάζουν γρήγορα γούστα σε αυτή την ηλικία).

Nαι, τα έχω δει και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξουμε εκεί, αλλά θα ήθελα να δω και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν βιοτεχνίες επίπλων που τους δίνεις το σχέδιο που επιθυμείς (είτε δικό σου, είτε άλλης εταιρείας, είτε συνδιασμό, είτε σου προτείνουν δικές τους λύσεις) και το κοπιάρουν δίνοντας σου επιλογές στο χρώμα, ποιότητα, υλικό, λεπτομέρειες πχ ποδια επίπλου, πόμολα/λαβές, κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Εμείς έχουμε φτιάξει και τα 2 παιδικά δωμάτια από τον Βασιλειάδη στο Χαλάνδρι. Η ποιότητα είναι εξαιρετική (η μεγάλη μου κόρη τα έχει ήδη 12 χρόνια και είναι σχεδόν ολοκαίνουργια). Οι τιμές σίγουρα δεν είναι χαμηλές αλλά κατά τη γνώμη μου ανταποκρίνονται στην ποιότητα των προϊόντων. Στο δωμάτιο της μικρής μου κόρης όπου είχαμε αρκετούς περιορισμούς λόγου χώρου μας βοήθησαν πολύ με τον σχεδιασμό και τελικά έχει ένα πολύ όμορφο και λειτουργικό δωμάτιο. Επίσης, εάν τελικά επιλέξετε μια σχετικά ακριβή λύση θα σου πρότεινα να κινηθείτε σε ουδέτερα χρώματα για να μην έχετε προβλήματα μεγαλώνοντας.... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maria1512 είπε:

Καλησπέρα!

Εμείς έχουμε φτιάξει και τα 2 παιδικά δωμάτια από τον Βασιλειάδη στο Χαλάνδρι. Η ποιότητα είναι εξαιρετική (η μεγάλη μου κόρη τα έχει ήδη 12 χρόνια και είναι σχεδόν ολοκαίνουργια). Οι τιμές σίγουρα δεν είναι χαμηλές αλλά κατά τη γνώμη μου ανταποκρίνονται στην ποιότητα των προϊόντων. Στο δωμάτιο της μικρής μου κόρης όπου είχαμε αρκετούς περιορισμούς λόγου χώρου μας βοήθησαν πολύ με τον σχεδιασμό και τελικά έχει ένα πολύ όμορφο και λειτουργικό δωμάτιο. Επίσης, εάν τελικά επιλέξετε μια σχετικά ακριβή λύση θα σου πρότεινα να κινηθείτε σε ουδέτερα χρώματα για να μην έχετε προβλήματα μεγαλώνοντας.... 

:-) Εκει καταληξαμε κι εμεις!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, maria1512 είπε:

θα σου πρότεινα να κινηθείτε σε ουδέτερα χρώματα για να μην έχετε προβλήματα μεγαλώνοντας.... 

Αυτό σίγουρα!!! Γιατί αν τα επιπλ αποδειχτούν γερά κ λειτουργικά, σε συνδυασμό με το αβέβαιο μέλλον, είναι πιθανό το παιδί να μείνει με το ίδιο δωμάτιο κ στην εφηβεία κ μετά, κ τότε να ψάχνεις να βρεις τι θα κανεις με τα πολύ χτυπητά χρώματα. Εγω είχα ροζ δωμάτιο, με ροζ τοίχους, τις λεπτομερειες στις ντουλάπες κ ροζ ντουλάπια στις βιβλιοθήκες. ροζ έντονο, τριανταφυλλί. Κάποια στιγμή άρχισα να το θεωρώ αηδία, και ζητήσαμε να τα κάνουν πιο απαλό ροζ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό σίγουρα!!! Γιατί αν τα επιπλ αποδειχτούν γερά κ λειτουργικά, σε συνδυασμό με το αβέβαιο μέλλον, είναι πιθανό το παιδί να μείνει με το ίδιο δωμάτιο κ στην εφηβεία κ μετά, κ τότε να ψάχνεις να βρεις τι θα κανεις με τα πολύ χτυπητά χρώματα. Εγω είχα ροζ δωμάτιο, με ροζ τοίχους, τις λεπτομερειες στις ντουλάπες κ ροζ ντουλάπια στις βιβλιοθήκες. ροζ έντονο, τριανταφυλλί. Κάποια στιγμή άρχισα να το θεωρώ αηδία, και ζητήσαμε να τα κάνουν πιο απαλό ροζ. 

Τα διαλέξαμε όλα στο χρώμα του ξύλου, με ένα πορτάκι και μία πρόσοψη συρταριού ροζ. Επομένως, αυτά αλλάζουν εύκολα. Και πομολάκια με σχέδιο, που επίσης αλλάζουν. Ναι, ο στόχος είναι να βγεί όλο το σχολείο με τα ίδια έπιπλα, ελπίζω να το πετύχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Τα διαλέξαμε όλα στο χρώμα του ξύλου, με ένα πορτάκι και μία πρόσοψη συρταριού ροζ. Επομένως, αυτά αλλάζουν εύκολα. Και πομολάκια με σχέδιο, που επίσης αλλάζουν. Ναι, ο στόχος είναι να βγεί όλο το σχολείο με τα ίδια έπιπλα, ελπίζω να το πετύχουμε!

Εμένα ήταν άσπρα με ροζ, πολύ ωραίο για παιδικό αλλά άκυρο για μετά, γιατί δεν βγήκε όλο το σχολείο, έμεινα μέχρι τα 25 εκεί. Μετά δεν άλλαξε το δωμάτιο, απλώς έφυγα από το σπίτι. Κι εμείς του μικρου τώρα σε φυσικό χρωμα ξύλου θα τα κάνουμε, παρολο που δυσκολεύτηκα πολύ να ξεπεράσω την ιδέα ότι τα παιδικά επιπλα είναι άσπρα με πολύχρωμες λεπτομερειες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη μεγάλη μου κόρη τα κάναμε όλα λευκά με λιλά λεπτομέρειες στα συρταράκια (που είναι πολύ εύκολο να βαφτούν). Έχουμε φτάσει αισίως στη δευτέρα Λυκείου και το μόνο που έχουμε αλλάξει είναι η κουρτίνα και το φωτιστικό οροφής. Στη μικρή μου τα κάναμε όλα σε αποχρώσεις μπεζ/ εκρού οπότε σίγουρα δε θα έχουμε πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας χάρισαν Laro και είναι πολύ ποιοτικά (φυσικό ξύλο) και πανέμορφα, αλλά νομίζω ότι είναι και ακριβα. Είναι πολυχρωμα αλλά με νερά του ξύλου, όχι λάκα. Αν στην εφηβεία δεν τα θέλει δεν μας πολυπειραζει επειδή μας τα χάρισαν. Η κοπέλα που τα είχε τα κράτησε για όλο το σχολείο πάντως.

Αν διάλεγα θα διάλεγα κι εγώ κάτι σε μπεζ ξύλο με χρωματιστά ντουλάπια που αλλάζουν εύκολα. Οι πιο πολλοί συμμαθητές μου τέτοια είχαν. Εγώ σε όλο το σχολείο είχα άσπρα με κόκκινα ντουλαπια-συρταρια 

και μετά δώσαμε να αλλάξουν τα ντουλάπια-συρταρια σε σομον. Γνωστά μου παιδιά που είναι τώρα έφηβοι, λύκειο και γυμνάσιο και μαλιστα αγόρια, έχουν ακόμα τα παιδικά τους, επίσης άσπρα με έντονα ντουλάπια, ο ένας κόκκινα-μπλε και ο άλλος λαχανι-μπλε. Θέλω να πω ότι για το σχολείο τα ψιλοδεχονται, το θέμα είναι αν σπουδάσουν στην πόλη τους που μάλλον πρέπει να πάρεις καινούργια για μονο λίγα χρόνια. Θα μου πεις τότε τους παίρνεις ένα κρεβάτι-καναπε ώστε όταν φύγουν να κανεις το δωμάτιο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμάς μας χάρισαν Laro και είναι πολύ ποιοτικά (φυσικό ξύλο) και πανέμορφα, αλλά νομίζω ότι είναι και ακριβα. Είναι πολυχρωμα αλλά με νερά του ξύλου, όχι λάκα. Αν στην εφηβεία δεν τα θέλει δεν μας πολυπειραζει επειδή μας τα χάρισαν. Η κοπέλα που τα είχε τα κράτησε για όλο το σχολείο πάντως.

Αν διάλεγα θα διάλεγα κι εγώ κάτι σε μπεζ ξύλο με χρωματιστά ντουλάπια που αλλάζουν εύκολα. Οι πιο πολλοί συμμαθητές μου τέτοια είχαν. Εγώ σε όλο το σχολείο είχα άσπρα με κόκκινα ντουλαπια-συρταρια 

και μετά δώσαμε να αλλάξουν τα ντουλάπια-συρταρια σε σομον. Γνωστά μου παιδιά που είναι τώρα έφηβοι, λύκειο και γυμνάσιο και μαλιστα αγόρια, έχουν ακόμα τα παιδικά τους, επίσης άσπρα με έντονα ντουλάπια, ο ένας κόκκινα-μπλε και ο άλλος λαχανι-μπλε. Θέλω να πω ότι για το σχολείο τα ψιλοδεχονται, το θέμα είναι αν σπουδάσουν στην πόλη τους που μάλλον πρέπει να πάρεις καινούργια για μονο λίγα χρόνια. Θα μου πεις τότε τους παίρνεις ένα κρεβάτι-καναπε ώστε όταν φύγουν να κανεις το δωμάτιο γραφείο.

Ναι, τα Laro είναι ακριβά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ωραία, συν ότι όπου κι αν απευθυνθείς για μασίφ ξύλο, ανεβαίνουν αρκετά οι τιμές. Απλά εμείς επιλέξαμε μελαμίνη (μισή τιμή από τα αντοίστιχα ξύλινα), διότι θεωρήσαμε υπερβολή την τιμή του ξύλου. Εξάλλου είναι σίγουρο ότι τα παιδιά θα τις κάνουν τις ζημιές τους, τουλάχιστον να μην κλαίμε τα διπλά λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι ότι επειδή αυτά που μας χάρισαν είναι για ένα παιδί, αν κάνουμε κι άλλο θα πρέπει να πάμε στη Laro για να είναι ίδια (έχουμε ένα δωμάτιο) και θα είναι ακριβά! Ελπίζω το ένα σετ laro να μας βγει οσο θα παίρναμε δύο από αλλού αν δεν μας είχαν χαρίσει, όχι παραπάνω! Δεν ξέρω καθόλου από τιμές γενικά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε αυτή τη φάση είμαι, έχουμε πει μετά τις γιορτές να το δρομολογησουμε γιατί πλέον κάθεται και κανει εργασίες και το θρανίακι που έχει δε βολεύει πια και χρειάζεται και βιβλιοθήκη για να χει εκεί τα δικά της. Εμείς έχουμε βιβλιοθήκη αλλά είναι γενική για όλους. 

 

Στη βιβλιοθήκη επειδή έχει μεγάλο δωμάτιο κ η μια και η άλλη έχουμε χώρο αρκετό και θα την κάνω, τη μια προς ώρας τουλάχιστον παραγγελία, με συγκεκριμένες διαστάσεις κ όπως τη θέλω. Πχ θέλω και ράφια και ντουλάπια με μεσα ράφια  και ντουλάπια μέσα κενά να βάζω τσάντες  κ τέτοια χοντρά σχολικά. 

 

Γραφείο δεν ξέρω, ακολουθώ κι εγώ το θέμα σου.. Μάλλον προς ικεα κι εγώ αν και δεν τα βρίσκω κ πολύ φτηνά εδώ που τα λέμε. Το γραφείο δε με νοιάζει τόσο όσο η καρέκλα που θα κάθεται  κ η βιβλιοθήκη που θα ναι μόνιμη. Άσε που γραφείο σιγά μη μείνουμε στο ίδιο μια ζωή. Εκεί κατά την εφηβεία θα μου ζητήσουν αλλαγές, όλα τα παιδιά δηλαδή. Αλλά στη βιβλιοθήκη αλλαγές δε θα γίνονται οπότε θέλει μελέτη και θα την κάνω στα χρώματα της ντουλάπας. 

Σχετικά με το γραφείο τωρα μου ρθε, είχε μιας γνωστής μου ο γιος που του έκανα μάθημα γιαα χρόνια, γραφείο από ικεα και μετά χρόνια όλο και ξεφλουδιζε.. Μια μέρα πάω το βλέπω λέω μεγεια. Ε δεν ήταν καινούριο. Είχε πάρει κάτι σαν αυτοκόλλητο ταπετσαρία ύφασμα από πάνω κολλημένο και ήταν σαν, όχι σαν, καινούριο γραφείο. Με 25 ευρώ. Έπαθα πλάκα πραγματικά. Έχουν περάσει από τότε 6 χρόνια, ξεκόλλησε? Της λέω. Όχι εκεί είναι ακόμα μου λέει. Φοιτητής πια το παλικάρι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...