Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δευτερο παιδακι...


sweety**

Recommended Posts

καλησπέρα σας!

εδω και λίγο καιρο σκεφτομαι οτι θα ήθελα να κάνω και ένα δεύτερο παιδάκι..

το πρόβλημα είναι κυρίως το οικονομικό, αυτή την στιγμή με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα,(εναν βασικο μισθό ο σύζυγος+κάποια μεροκάματα που κάνει από δεύτερη δουλέια η οποιά δεν ειναι στάνταρ ότι υπάρχει πάντα,και 200 -250 ευρώ από εμενα,σύνολο το μήνα Μ.Ο 900 ευρώ,από αυτά αμέσως φεύγουν για το ενοίκιο 400) αν έρθει ενα παιδάκι ακόμα σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να του προσφέρω ουτε τα απαραίτητα και ταυτόχρονα δεν θα μπορώ να προσφέρω ούτε στο πρώτο μου παιδάκι. θέλω πολύ ενα δεύτερο αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο...ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας κυρίως οικογένειες που δεν τα βγαζατε εύκολα πέρα αλλά προχωρήσατε και σε δεύτερο παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, sweety** said:

καλησπέρα σας!

εδω και λίγο καιρο σκεφτομαι οτι θα ήθελα να κάνω και ένα δεύτερο παιδάκι..

το πρόβλημα είναι κυρίως το οικονομικό, αυτή την στιγμή με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα,(εναν βασικο μισθό ο σύζυγος+κάποια μεροκάματα που κάνει από δεύτερη δουλέια η οποιά δεν ειναι στάνταρ ότι υπάρχει πάντα,και 200 -250 ευρώ από εμενα,σύνολο το μήνα Μ.Ο 900 ευρώ,από αυτά αμέσως φεύγουν για το ενοίκιο 400) αν έρθει ενα παιδάκι ακόμα σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να του προσφέρω ουτε τα απαραίτητα και ταυτόχρονα δεν θα μπορώ να προσφέρω ούτε στο πρώτο μου παιδάκι. θέλω πολύ ενα δεύτερο αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο...ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας κυρίως οικογένειες που δεν τα βγαζατε εύκολα πέρα αλλά προχωρήσατε και σε δεύτερο παιδάκι!!

Κορίτσι εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο να βελτιωθούν τα οικονομικά σας, προσπαθώντας γι' αυτό φυσικά. Αν έπιανες και εσύ full time εργασία? αν δεν υπάρχει κάποιος να σας κρατήσει το παιδί, μπορείς να το βάλεις παιδικό (και μέχρι τις 5 μπορεί να μένει εκεί, ανάλογα τις ανάγκες και το ωράριο), ή αν ο σύζυγος δουλεύει πρωί, θα μπορούσες εσύ να δουλεύεις απόγευμα. Και δε κανά δυό χρόνια, που θα έχετε βάλει και κάτι στην άκρη, προχωράς για δεύτερο παιδάκι. Γιατί βρε κορίτσι, τα 500 που σας μένουν, είναι το σούπερ μάρκετ του μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!

εδω και λίγο καιρο σκεφτομαι οτι θα ήθελα να κάνω και ένα δεύτερο παιδάκι..

το πρόβλημα είναι κυρίως το οικονομικό, αυτή την στιγμή με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα,(εναν βασικο μισθό ο σύζυγος+κάποια μεροκάματα που κάνει από δεύτερη δουλέια η οποιά δεν ειναι στάνταρ ότι υπάρχει πάντα,και 200 -250 ευρώ από εμενα,σύνολο το μήνα Μ.Ο 900 ευρώ,από αυτά αμέσως φεύγουν για το ενοίκιο 400) αν έρθει ενα παιδάκι ακόμα σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να του προσφέρω ουτε τα απαραίτητα και ταυτόχρονα δεν θα μπορώ να προσφέρω ούτε στο πρώτο μου παιδάκι. θέλω πολύ ενα δεύτερο αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο...ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας κυρίως οικογένειες που δεν τα βγαζατε εύκολα πέρα αλλά προχωρήσατε και σε δεύτερο παιδάκι!!

Βρε κοπέλα μου, πριν 6 μήνες έγραφες ότι θέλεις να χωρίσεις, τώρα σκέφτεσαι για δεύτερο παιδί;

 

Καθε παιδί κάνει την σχέση χειρότερη να ξέρεις, φέρνει φθορά η οποία αθροίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, εμείς κάναμε δεύτερο παιδί τώρα που τα οικονομικά μας είναι λίγο στριμωγμενα, αλλά ξέρουμε ότι σε μια 3ετια θα είναι πολύ καλύτερα. Οποτε θεωρώντας ότι ένα παιδί έχει περισσότερα έξοδα μεγαλώνοντας και όχι όσο είναι μωρό, το κάναμε τώρα. Όπως σου είπα όμως γνωρίζουμε ότι θα έχουμε περισσότερη άνεση σύντομα. Στην δική σου περίπτωση αν δεν υπήρχε βελτίωση των οικονομικών στο πλάνο, μάλλον θα προσπαθούσα να βελτιώσω πρώτα τα τωρινά οικονομικά μου και μετά θα έκανα δεύτερο παιδί. Θα ήθελα να ξέρω ότι υπάρχει περισσότερη ασφάλεια πριν κάνω το δεύτερο. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σου πω το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μια οικονομική στενότητα, όχι σε βαθμό δυσκολίας διαχείρισης, αλλά πχ το σκέφτομαι πολύ ακόμα και πριν αγοράσω ένα παιχνιδάκι ή ένα βιβλιαράκι του μικρού. Πρέπει να κάνουμε πολύ καλό προγραμματισμό για το οτιδήποτε παραπάνω. Τα οικονομικά μας δεν είναι ανασφαλή γιατί είμαστε στο δημόσιο, αλλά σίγουρα δεν θα βελτιωθούν στο μέλλον. Εμένα αυτό με αποτρέπει από την ιδέα του δεύτερου παιδιού, με την υποσημείωση όμως ότι μεσολαβεί και μια εξωσωματική. Κάναμε μια προσπάθεια το καλοκαίρι που δεν πέτυχε, τώρα δεν το συζητάμε πια. Ο άντρας μου δεν το έχει ξεγράψει τελείως. Εγώ δεν το σκέφτομαι καν, μόνο κάποιες στιγμές σκέφτομαι ότι ο μικρός δεν θα έχει παρεούλα, τίποτα άλλο.

Θα συμφωνήσω με την @Deena ως προς τις συζυγικές σχέσεις. Εάν υπάρχουν προβλήματα, διογκώνονται. Κι εμάς το πρώτο παιδί έβγαλε στην επιφάνεια κάποιες αντιθέσεις και διαφορετικές αντιλήψεις ή προσδοκίες που προηγουμένως δεν είχαμε δώσει σημασία. Όσο μεγαλώνε ο μικρός, οι περισσότερες εξομαλύνθηκαν ή απλώς συνηθίσαμε να μην μας ενοχλούν, αλλά ειδικά τους πρώτους μήνες, με τον περιορισμένο χρόνο, το άγχος και την κούραση είχαμε συνεχώς ένταση. Όχι κάτι που να μας κλονίσει, αλλά εμένα ειδικά με πείραξαν πολύ. Τον άντρα μου που είναι εξωστερφής, όχι τόσο. Μάλλον τα θεωρούσε φυσιογικές εκφράσεις διαφωνίας γιατί είναι και τύπος που θέλει τις ανοιχτές κουβέντες κι ας φέρνουν ένταση. Γι αυτό δεν θα ήθελα να τα ξαναπεράσω, κι ας ξέρω ότι είναι παροδικά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπέρα σας!

εδω και λίγο καιρο σκεφτομαι οτι θα ήθελα να κάνω και ένα δεύτερο παιδάκι..

το πρόβλημα είναι κυρίως το οικονομικό, αυτή την στιγμή με το ζόρι τα βγάζουμε πέρα,(εναν βασικο μισθό ο σύζυγος+κάποια μεροκάματα που κάνει από δεύτερη δουλέια η οποιά δεν ειναι στάνταρ ότι υπάρχει πάντα,και 200 -250 ευρώ από εμενα,σύνολο το μήνα Μ.Ο 900 ευρώ,από αυτά αμέσως φεύγουν για το ενοίκιο 400) αν έρθει ενα παιδάκι ακόμα σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να του προσφέρω ουτε τα απαραίτητα και ταυτόχρονα δεν θα μπορώ να προσφέρω ούτε στο πρώτο μου παιδάκι. θέλω πολύ ενα δεύτερο αλλά μου φαίνεται ακατόρθωτο...ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας κυρίως οικογένειες που δεν τα βγαζατε εύκολα πέρα αλλά προχωρήσατε και σε δεύτερο παιδάκι!!

Και εμείς είμαστε δύσκολα οικονομικά, αλλά προχωρησαμε σε δεύτερο παιδάκι. Είναι δύσκολα όχι μόνο στην ανατροφή αλλά και πριν από αυτό σκέψου και την εγκυμοσύνη. Χρειάζεται Πολλές επισκέψεις σε γιατρό , υπερήχους , ελέγχους και αν δεν γεννήσεις και σε δημόσιο θέλει και 3 χιλιάρικα στο νερό η γεννα. Είναι πολλά τα λεφτά. Δεν είσαστε οι μόνοι που τα βγάζατε δύσκολα. Εγώ πιστεύω ότι και να στερηθούν κάποια πράγματα δεν θα δείχνει ότι δεν είστε καλοί γονοις. Θα κάνετε ότι μπορείτε καλύτερο σίγουρα. Αν βρεις κ εσυ μια δουλειά θα είστε πολύ καλύτερα. Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το παιχνίδι η όχι το σκέφτομαι ναι. Δεν είμαστε και χάλια ο άντρας μου κάνει δυο δουλειές πιο μετά θα δουλεύω κ εγώ που θα μπορούν να πάνε παιδικό. Όλα καλά θα πάνε. Δες την θετική πλευρά. Αν υπάρχει η ανάγκη θα βρείτε και την λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Εγώ πιστεύω ότι και να στερηθούν κάποια πράγματα δεν θα δείχνει ότι δεν είστε καλοί γονοις. Θα κάνετε ότι μπορείτε καλύτερο σίγουρα.

Εγώ πάλι τρώγομαι πολύ μ' αυτό. Ειλικρινά διαβάζω πχ εδώ προτάσεις για βιβλία, για παιχνίδια, και σκέφτομαι ότι δεν μας παίρνει να τα έχουμε όλα αυτά και αναρωτιέμαι κιόλας τι κάνουμε λάθος και δεν μας περισσεύουν ενώ άλλοι γονείς μπορούν να παίρνουν τόσα πράγματα στα παιδιά τους. Πραγματικά νιώθω ότι το παιδί μένει πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγώ πάλι τρώγομαι πολύ μ' αυτό. Ειλικρινά διαβάζω πχ εδώ προτάσεις για βιβλία, για παιχνίδια, και σκέφτομαι ότι δεν μας παίρνει να τα έχουμε όλα αυτά και αναρωτιέμαι κιόλας τι κάνουμε λάθος και δεν μας περισσεύουν ενώ άλλοι γονείς μπορούν να παίρνουν τόσα πράγματα στα παιδιά τους. Πραγματικά νιώθω ότι το παιδί μένει πίσω. 

Δηλαδή σαν γονιός δεν νιώθεις ότι κανείς ότι καλύτερο μπορείς ; Ακόμα και στην περίπτωση που δεν μπορείς να αγοράσεις το τάδε ακριβό παιχνίδι ; Δεν νιώθεις ότι δίνεις ότι μπορείς ; Εγώ θεωρώ πραγματικά ότι το παιδί θα «νιώσει» και θα εκτιμήσει περισσότερο το ένα παιχνίδι που θα του προσφέρεις αντί  τα 5 που θα του έδινες μαζεμένα. Δυστυχώς η μεσαία ταξί που υπήρχε παλιά είναι υπό εξαφάνιση. Οι περισσότεροι πλέον κουτσαινουν να ανταπεξέλθουν με τα έξοδα και τα ενοίκια. Τι να κάνουμε τώρα ; Να μην κάνουμε παιδιά ; Η να κάνουν μόνο εκείνοι που έχουν την άνεση ; Είμαι της άποψης ότι μπορείς δίνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Δηλαδή σαν γονιός δεν νιώθεις ότι κανείς ότι καλύτερο μπορείς ; Ακόμα και στην περίπτωση που δεν μπορείς να αγοράσεις το τάδε ακριβό παιχνίδι ; Δεν νιώθεις ότι δίνεις ότι μπορείς ; Εγώ θεωρώ πραγματικά ότι το παιδί θα «νιώσει» και θα εκτιμήσει περισσότερο το ένα παιχνίδι που θα του προσφέρεις αντί  τα 5 που θα του έδινες μαζεμένα. Δυστυχώς η μεσαία ταξί που υπήρχε παλιά είναι υπό εξαφάνιση. Οι περισσότεροι πλέον κουτσαινουν να ανταπεξέλθουν με τα έξοδα και τα ενοίκια. Τι να κάνουμε τώρα ; Να μην κάνουμε παιδιά ; Η να κάνουν μόνο εκείνοι που έχουν την άνεση ; Είμαι της άποψης ότι μπορείς δίνεις. 

Σίγουρα προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ και πάντα το παιδί είναι στις οικονομικές προτεραιότητες. Δεν είναι όμως όσα ήθελα να κάνω. Αποταμιεύουμε βέβαια για το μέλλον. Όμως σίγουρα δεν θα έχει όσα μου παρείχαν εμένα οι γονείς μου (μορφωτικά και ψυχαγωγικά και ταξιδιωτικά εννοώ). Και αν είναι δύο παιδιά, θα έχουν ακόμα λιγότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Σίγουρα προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ και πάντα το παιδί είναι στις οικονομικές προτεραιότητες. Δεν είναι όμως όσα ήθελα να κάνω. Αποταμιεύουμε βέβαια για το μέλλον. Όμως σίγουρα δεν θα έχει όσα μου παρείχαν εμένα οι γονείς μου (μορφωτικά και ψυχαγωγικά και ταξιδιωτικά εννοώ). Και αν είναι δύο παιδιά, θα έχουν ακόμα λιγότερα. 

Δεν νομίζω ότι είναι εκεί η ουσία. Σίγουρα είναι καλό να έχεις την οικονομική άνεση και σταθερότητα να παρέχεις στο παιδί κάποιες παραπάνω δραστηριότητες, κυρίως όταν θα φτάσει στην ηλικία που οι φίλοι του θα κάνουν διάφορα, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι και απαραίτητη προϋπόθεση για να εξελιχθεί ένα παιδί. Πιο σημαντικό να σου πω την αλήθεια θεωρώ ότι αποταμιευετε για το παιδί, παρά το να πάει ένα ταξίδι παραπάνω και κυρίως να πάρει ένα ακριβό παιχνίδι. Ισα ίσα που εγώ σκέφτομαι ότι ακόμη κι αν έχουμε την δυνατότητα, δε θα ήθελα να τους δώσω περισσοτερα από ότι πρέπει. Ίσως φταίει και ότι ζούμε σε μια κοινωνία ή πιο σωστά σε μια συνοικία, που τα παιδιά του δημοτικού κάνουν άπειρες δραστηριότητες, έχουν πάνω κάτω ότι ζητήσουν και πηγαίνουν πολλά ταξίδια. Έχω την εντύπωση όταν συναναστρεφομαι με τα παιδιά της γειτονιάς ότι μιλάω με μίνι ενήλικες, που έχουν πάει εδώ και εκεί και έχουν αποψη για τα πάντα κι άς είναι μόνο 10 χρόνων. Και αυτό είναι μια εικόνα που δεν μου αρέσει καθόλου. Από την άλλη βέβαια, ούτε και το κάνε παιδιά και έχει ο Θεός, κάπως θα τα βολεψουμε, μου ταιριάζει ως λογική. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει τρόπος, εάν το θέλεις...Θυμάμαι οπόσο με πίκρανε μία διαδυκτιακή μου "φίλη" όταν με ρώτησε για ποιο λόγο έκανα παιδί τότε, όταν ακόμη είχαμε οικονομικές δυσκολίες. . Μϊα γυναίκα νοιώθει το μητρικό ένστικτο, γι' αυτό. Οι δυσκολίες, με προσπάθεια, ξεπερνιούνται.

Απλά προσαρμόζεσαι. 

Σχετικά με το παιδί: 

- βιβλία από τη δημοτική βιβλιοθήκη. 

- προσέγγισε φιλανθρωπικές οργανώσεις. Μη ζητήσεις χρήματα, αλλά ρούχα, παιχνίδια κτλ. Ειδικά τα ρούχα, τα έχουν σε περίσευμα. Σίγουρα θα σας δώσουν.

- παιδικές χαρές.

- δωρεάν εκδηλώσεις από το δήμο ή και άλλους φορείς. 

Επίσης, σχετικά με την οικογένεια γενικότερα:

- προσωπικά δε θα έμενα σε τόσο ακριβό ενίκιο. με 400 ευρώ, προτιμώ να αγοράσω ένα σπίτι και αυτά τα χρήματα να πάνε στη δόση του δανείου. Έτσι θα έχω φροντίσει και για το μέλλον του παιδιού μου. 

- προγραμματισμός γευμάτων και λίστα στο σούπερ μάρκετ. Σταμάτησα να πετάω φαγητά από τότε που το καθιέρωσα. 

- επενδυση σε ένα αυτοκίνητο πετρελαίου ή ηλεκτρικό. Θα μου πεις τι λες??? αλλά εμείς προσωπικα που το κάναμε ξοδεύαμε πάαααρα πολλά σε βενζίνες, και η απόσβεση θα 'ερθει  σύντομα. Μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο πετρελαίου. 

 

Συγχρόνως, σκεφτείτε το να επενδύσετε σε έξτρα σπουδές, πχ ιεκ που είναι δωρεάν ή εκμάθηση ξένων γλωσσών στο δήμο που δίνει μόρια σε προκυρήξεις,  έτσι ώστε να σας δοθούν εφόδια για κάτι καλύτερο στο μελλον. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν νομίζω ότι είναι εκεί η ουσία. Σίγουρα είναι καλό να έχεις την οικονομική άνεση και σταθερότητα να παρέχεις στο παιδί κάποιες παραπάνω δραστηριότητες, κυρίως όταν θα φτάσει στην ηλικία που οι φίλοι του θα κάνουν διάφορα, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι και απαραίτητη προϋπόθεση για να εξελιχθεί ένα παιδί. Πιο σημαντικό να σου πω την αλήθεια θεωρώ ότι αποταμιευετε για το παιδί, παρά το να πάει ένα ταξίδι παραπάνω και κυρίως να πάρει ένα ακριβό παιχνίδι. Ισα ίσα που εγώ σκέφτομαι ότι ακόμη κι αν έχουμε την δυνατότητα, δε θα ήθελα να τους δώσω περισσοτερα από ότι πρέπει. Ίσως φταίει και ότι ζούμε σε μια κοινωνία ή πιο σωστά σε μια συνοικία, που τα παιδιά του δημοτικού κάνουν άπειρες δραστηριότητες, έχουν πάνω κάτω ότι ζητήσουν και πηγαίνουν πολλά ταξίδια. Έχω την εντύπωση όταν συναναστρεφομαι με τα παιδιά της γειτονιάς ότι μιλάω με μίνι ενήλικες, που έχουν πάει εδώ και εκεί και έχουν αποψη για τα πάντα κι άς είναι μόνο 10 χρόνων. Και αυτό είναι μια εικόνα που δεν μου αρέσει καθόλου. Από την άλλη βέβαια, ούτε και το κάνε παιδιά και έχει ο Θεός, κάπως θα τα βολεψουμε, μου ταιριάζει ως λογική. 

Νομίζω ότι δεν έγινα κατανοητή. Δεν εννοώ να αγοράζω κάθε λίγο ένα παιχνίδι επειδή το είδαμε και μας αρεσε. Μιλαω για τα απολύτως απαραιτητα παιχνιδια και βιβλια που καθορίζουν την πνευματική εξελιξη ενος παιδιου. πχ εχει βαρεθει τα παζλ που εχει. χρειαζομαστε με περισσοτερα κομματια. το λεω απο τον προηγουμενο μηνα κ δεν εχει περισσεψει σε κανενα δεκαπενθημερο για να του παρω. Ή εδω σε μια αλλη συζητηση ειχαν αναφερθεί καποια παιχνιδια που βοηθανε τη φαντασια κ οι κοπελες με λεγαν με ανεση να παρω κουζινα. θυμαμαι οτι ειχα πει τοτε οτι θελουμε παγκο εργασιας. κ μ ειπαν με ανεση: ειναι πολυ αναγκαια η κουζινα, παρτε κ τα δυο. τελικα δεν εχουμε παρει ακομα τιποτα απο τα δυο. Και σκεψου στο μελλον να αρχισουν και τα παρτι συμμαθητών. Γιατι για δικο μας παρτι δεν το βλεπω ποτε να κανουμε, με αυτα που διαβαζω εδω για το κοστος. Και τα ταξιδια κ οι δραστηριοτητες δεν ειναι περιττά πραγματα. Ολα αυτα διαμορφώνουν την προσωπικότητα των παιδιών κ τους ανοίγουν ορίζοντες που τα διευκολύνουν μετά να στέκονται αξιοπρεπώς σε οποιοδήποτε περιβάλλον, αν θέλουν να εξελιχθούν στη ζωή τους. Αυτα δλδ που ηταν αυτονοητα για οικογενειες μεςαιας ταξης οταν μεγαλώναμε εμεις, που τωρα δεν ειναι. Εγω δεν θελω να μεγαλώσω δυο παιδια μεσα στη μιζερια για να τους δωσω μετα το κομπόδεμα. δαν παλια ελληνικη ταινια μου ακουγεται. 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και ευχαριστω για τις απαντήσεις! θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα!

με τον σύζυγο το τελευταίο διάστημα με κάποιο τρόπο τα πράγματα έχουν γίνει πολύ καλύτερα....

τα ενοίκια δυστυχώς είναι πολύ ακριβά,για να πεις οτι ζεις με αξιοπρέπεια θές τουλάχιστον 350-400 . μεσα 5-6 μνηες που έψαχνα σπίτι είχα δει πάρα πολλά..σχεδόν κάθε μέρα έκλεινα 2 ραντεβουν μου ζητούσαν 350 για σπίτια μεσ την μούχλα και την υγρασία που έκανε μπαμ με την πρώτη ματια....τωρα το σπίτι που ζολυμε με 400 μην νομιζεις οτι ειναι τπτ Lux απλά ζούμε με αξιοπρέπεια και σε ένα υγιεινό περιβάλλον για το μωρό(πράγμα πολύ σημαντικό για μενα) στο προηγούμενο διναμε 350 ειχε πολύ υγρασία στην κουζίνα οι ντουλάπες των δωματίων..τέσπα..όσο για το ΄δανειο το έχουμε ψάξει .είναι πολύ δύσκολο η τράπεζα σου δινει 75% του ποσού που πωλέιται το σπίτι το υπόλοιπο πρέπει να το εχεις εσυ!(δυστυχω΄ς δεν το έχουμε)

το παιδι πάει παιδικό που είναι όμως μέχρι τις 4. εγω δουλέυω σε λογιστικο γραφειο από δευτερα έως παρασκευή 8μιση-2. ο σύζυγος απο δευτε΄ρα εως και σαββατο 7-4. και 2-3 απογευματα μεσ την εβδομαδα...

πιο πολύ σκέφτομαι το παιδί που δεν θα έχει παρεούλα,θα βλέπει όλα τα ξαδέρφια του που έχουν 3-4 αδέρφια(οικογένειες που τα βγάζουν ακόμα πιπ δύσκολα πέρα και ζουν με δανεικά) και θα ζηλεύει...όπως ζήλευα και γω και ολη μέρα ζητούσα αδερφάκι(μέχρι που το έκαναν).

δεν ξέρω βλέπω οικογένειες που δεν έχουν να ταίσουν τα παιδιά του κάτι παρα πάνω από μακαρόνια και προχωράνε και σε ενα ακόμη παιδί ...και απορώ αυτό ειναι το σωστό?

όλοι μ λένε δεν μπορείς να το αφήσεις μόνο του και στην πραγματικότητα έχουν δίκιο..

μήπβς αν τελικά δεν κάνω το μετανιώσω?μήπως ολα αυτά δεν ισχύουν και ολα θα βρεθούν και μέ ένα δεύτερο παιδάκι όπως μου λένε όλοι?

όσο για την γέννα και τις επισκεψεις στο γιατρό το έχω σκεφτει επίσης πολλές φορες....

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** είπε:

καλημέρα σας και ευχαριστω για τις απαντήσεις! θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα!

με τον σύζυγο το τελευταίο διάστημα με κάποιο τρόπο τα πράγματα έχουν γίνει πολύ καλύτερα....

τα ενοίκια δυστυχώς είναι πολύ ακριβά,για να πεις οτι ζεις με αξιοπρέπεια θές τουλάχιστον 350-400 . μεσα 5-6 μνηες που έψαχνα σπίτι είχα δει πάρα πολλά..σχεδόν κάθε μέρα έκλεινα 2 ραντεβουν μου ζητούσαν 350 για σπίτια μεσ την μούχλα και την υγρασία που έκανε μπαμ με την πρώτη ματια....τωρα το σπίτι που ζολυμε με 400 μην νομιζεις οτι ειναι τπτ Lux απλά ζούμε με αξιοπρέπεια και σε ένα υγιεινό περιβάλλον για το μωρό(πράγμα πολύ σημαντικό για μενα) στο προηγούμενο διναμε 350 ειχε πολύ υγρασία στην κουζίνα οι ντουλάπες των δωματίων..τέσπα..όσο για το ΄δανειο το έχουμε ψάξει .είναι πολύ δύσκολο η τράπεζα σου δινει 75% του ποσού που πωλέιται το σπίτι το υπόλοιπο πρέπει να το εχεις εσυ!(δυστυχω΄ς δεν το έχουμε)

το παιδι πάει παιδικό που είναι όμως μέχρι τις 4. εγω δουλέυω σε λογιστικο γραφειο από δευτερα έως παρασκευή 8μιση-2. ο σύζυγος απο δευτε΄ρα εως και σαββατο 7-4. και 2-3 απογευματα μεσ την εβδομαδα...

πιο πολύ σκέφτομαι το παιδί που δεν θα έχει παρεούλα,θα βλέπει όλα τα ξαδέρφια του που έχουν 3-4 αδέρφια(οικογένειες που τα βγάζουν ακόμα πιπ δύσκολα πέρα και ζουν με δανεικά) και θα ζηλεύει...όπως ζήλευα και γω και ολη μέρα ζητούσα αδερφάκι(μέχρι που το έκαναν).

δεν ξέρω βλέπω οικογένειες που δεν έχουν να ταίσουν τα παιδιά του κάτι παρα πάνω από μακαρόνια και προχωράνε και σε ενα ακόμη παιδί ...και απορώ αυτό ειναι το σωστό?

όλοι μ λένε δεν μπορείς να το αφήσεις μόνο του και στην πραγματικότητα έχουν δίκιο..

μήπβς αν τελικά δεν κάνω το μετανιώσω?μήπως ολα αυτά δεν ισχύουν και ολα θα βρεθούν και μέ ένα δεύτερο παιδάκι όπως μου λένε όλοι?

όσο για την γέννα και τις επισκεψεις στο γιατρό το έχω σκεφτει επίσης πολλές φορες....

 

Θα σου πω εvvοητε οτι αv θες βρισκοvται ολα κ ζεις κ αξιοπρεπως . Ομως χρειαζετε παρα πολυ κουραγιο παρα πολυ καλη διαθεση κ παρα πολυ υπομοvη κ αποτους δυο. Συvηθως ολα ξεκιvαvε με πολυ καλες προθεσεις κ μολις στριμωξουv τα πραγματα ερχοvται καυγαδες κουραση μιζερια κ τελικα μια οικογεvεια δυστηχισμεvη. Πρεπει vα εισαι πολυ δημιουργηκος θετικος κ υπομοvετικος σε βαθος χροvου για vα πεις καvω κ αλλο παιδακι εvω αvτιμετωπιζω οικοvομικες δυσκολιες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sweety** said:

καλημέρα σας και ευχαριστω για τις απαντήσεις! θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα!

με τον σύζυγο το τελευταίο διάστημα με κάποιο τρόπο τα πράγματα έχουν γίνει πολύ καλύτερα....

τα ενοίκια δυστυχώς είναι πολύ ακριβά,για να πεις οτι ζεις με αξιοπρέπεια θές τουλάχιστον 350-400 . μεσα 5-6 μνηες που έψαχνα σπίτι είχα δει πάρα πολλά..σχεδόν κάθε μέρα έκλεινα 2 ραντεβουν μου ζητούσαν 350 για σπίτια μεσ την μούχλα και την υγρασία που έκανε μπαμ με την πρώτη ματια....τωρα το σπίτι που ζολυμε με 400 μην νομιζεις οτι ειναι τπτ Lux απλά ζούμε με αξιοπρέπεια και σε ένα υγιεινό περιβάλλον για το μωρό(πράγμα πολύ σημαντικό για μενα) στο προηγούμενο διναμε 350 ειχε πολύ υγρασία στην κουζίνα οι ντουλάπες των δωματίων..τέσπα..όσο για το ΄δανειο το έχουμε ψάξει .είναι πολύ δύσκολο η τράπεζα σου δινει 75% του ποσού που πωλέιται το σπίτι το υπόλοιπο πρέπει να το εχεις εσυ!(δυστυχω΄ς δεν το έχουμε)

το παιδι πάει παιδικό που είναι όμως μέχρι τις 4. εγω δουλέυω σε λογιστικο γραφειο από δευτερα έως παρασκευή 8μιση-2. ο σύζυγος απο δευτε΄ρα εως και σαββατο 7-4. και 2-3 απογευματα μεσ την εβδομαδα...

πιο πολύ σκέφτομαι το παιδί που δεν θα έχει παρεούλα,θα βλέπει όλα τα ξαδέρφια του που έχουν 3-4 αδέρφια(οικογένειες που τα βγάζουν ακόμα πιπ δύσκολα πέρα και ζουν με δανεικά) και θα ζηλεύει...όπως ζήλευα και γω και ολη μέρα ζητούσα αδερφάκι(μέχρι που το έκαναν).

δεν ξέρω βλέπω οικογένειες που δεν έχουν να ταίσουν τα παιδιά του κάτι παρα πάνω από μακαρόνια και προχωράνε και σε ενα ακόμη παιδί ...και απορώ αυτό ειναι το σωστό?

όλοι μ λένε δεν μπορείς να το αφήσεις μόνο του και στην πραγματικότητα έχουν δίκιο..

μήπβς αν τελικά δεν κάνω το μετανιώσω?μήπως ολα αυτά δεν ισχύουν και ολα θα βρεθούν και μέ ένα δεύτερο παιδάκι όπως μου λένε όλοι?

όσο για την γέννα και τις επισκεψεις στο γιατρό το έχω σκεφτει επίσης πολλές φορες....

 

Εννοείται ότι κανείς δεν μπορεί να σου πει τι να κάνεις. Για εμένα πχ δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώνω με δανεικά. Κι όμως όπως λες και εσύ, υπάρχει κόσμος που το κάνει. Ο καθένας θα σου πει και κάτι διαφορετικό γαιτι ο καθένας μας πιστεύει κάτι διαφορετικό. Αυτό που προσπαθούμε όμως να σου πούμε εδώ (έχω την εντύπωση ότι και κάποιοι άλλοι πριν από εμένα αυτο ανέφεραν) ότι ίσως αξίζει τον κόπο πρώτα να δεις τι άλλες εναλλακτικές έχεις για να βελτιώσεις τα οικονομικά σας και μετά να προχωρήσεις. Αναφέρεις ότι παίρνεις 250 ευρώ και δουλεύεις από τις 8 μέχρι τις 14:30. 6,5 ώρες δηλαδή. Θα μπορούσες να βρεις άλλη δουλειά; επίσης αν τα λεφτά που παίρνεις είναι μαύρα, τότε όταν γεννήσεις θα τα χάσεις και αυτά και δεν θα πάρεις και κάποιο επίδομα (υποθέτω, αν κάνω λάθος διορθώστε με). Άρα και ένα μωρό και εσύ στο σπίτι να πρέπει να το μεγαλώσεις και μείον τα 250 ευρώ. Ή είναι καθαρά και έχεις ένσημα; αλλά και πάλι πόσο καιρό θα μείνεις στο σπίτι μετα την γεννα; έχεις κάποιον να σε βοηθήσει με το μωρό να το κρατάει όσο πηγαίνεις για δουλειά; όλοι αυτοί είναι παράγοντες που πρέπει να έχεις λύσει πριν αποφασίσεις να κάνεις κι άλλο παιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Διάβασα τις απόψεις σας κορίτσια και συμφωνω με τις ιδέες σας για τα παιχνίδια κλπ που δεν μπορείς να αποκτήσεις επί πληρωμή, μάλιστα ένιωσα άσχημα που δεν κάνω κ εγώ κάποια, ή για την άποψη ότι τα αγαθά δεν είναι το παν. Προσωπικά θα μου φαινόταν αδιανόητο να κάνω παιδι με 400€ διαθέσιμα για όλο το μήνα. @sweety** δε θέλω να σε στεναχωρήσω ειλικρινά, είναι απλά η άποψη μου κ δε σημαίνει ότι χρειάζεται να συμφωνήσεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε. Απλά θέλω να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου ο,τι χρειάζονται χωρίς να δανείζομαι ή να τα ταιζω επί μια βδομάδα μακαρόνια. Μετά αρχίζουν τα σχολεια, τα πάρτυ, τα αγγλικά, οι δραστηριότητες. Θα μου πεις δε θα πάει, δεν είναι το πιο σημαντικό. Οκ, όμως θα του στερήσεις μια μορφή κοινωνικότητας και ανάπτυξη δεξιοτήτων που πιθανώς να χρειαστει μελλοντικά. Εγώ το βλέπω λίγο πιο μακροπροθεσμα (που βέβαια κανείς δεν ξέρει τι θα προκύψει αλλά προσπαθώ να έχω ένα πλάνο). Σχολείο, φροντιστήρια, σπουδές χρειάζονται χρήματα για να τα υποστηρίξεις, εάν σε ενδιαφέρει βέβαια. Πόσο μάλλον για δύο παιδιά. Προσωπικά, θα ήμουν πολύ ικανοποιημένη με ένα παιδάκι προς το παρόν και αν τα οικονομικά βελτιωθούν θα πήγαινα κ για το δευτερο. 

Για αγορά σπιτιου μπορείς να το ρυθμίσεις, φίλοι μου δεν είχαν επίσης κεφάλαιο και ο εκτιμητής τους το εκτίμησε παραπάνω για να βγει το ακριβές ποσό. Ψαξτο λίγο αν σε ενδιαφέρει. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με τη @Chrysoum... Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα έκανα 2ο παιδί χωρίς να ξέρω αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω οικονομικα... Παρότι δεν είμαι υπέρ των πολλών δραστηριοτήτων για τα παιδιά (θεωρώ πιο εποικοδομητικό το παιχνίδι σε μια αλάνα ή ένα πάρκο), μου φαίνεται αδιανόητο όταν ακούω ζευγάρια που έχουν χρέη σε εφορία, δεη κλπ ή αδυνατούν να πληρώσουν το μηνιαίο σούπερ μάρκετ και στηρίζονται οικονομικα σε γονείς, να σπέρνουν παιδιά δεξιά και αριστερά... Καλώς ή κακώς πρέπει να εξασφαλίζουμε κάποια πράγματα και μετά να αποφασίζουμε να φέρουμε και άλλον ένα άνθρωπο σε αυτό τον κόσμο... Τα παιδιά δεν μεγαλώνουν μόνο με αγάπη, θέλουν και φαι...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, αυτή τη στιγμή μπαίνουν στο σπίτι 4 βασικοί μισθοί, και αυτό δεν οφείλεται στην τύχη, ούτε στους γονείς που τσοντάρανε, ούτε σε κάποιο βύσμα που είχαμε. Μόνο στην πολύ σκληρή δουλειά μας.  Το πρώτο μου μεταπτυχιακό το πλήρωσα μαζεύοντας φρούτα στο εξωτερικό με ένα μωρό στην αγκαλιά μου. Κούραση αλλά δε με πειράζει, ήταν ωραία αυτή η χιπικη περίοδος. 

Προσωπικά δεν μετάνιωσα ποτέ για την επιλογή μου. Ήταν επιλογή μου, δεν έτυχε, και την υποστήριξα με πολύ αποτελεσματικό τρόπο.

Οι όποιες δυσκολές με έκαναν πιο δυνατή. Χαίρομαι πολύ που απέδειξα στον εαυτό μου ότι δεν ήμουν όλα αυτά που με είχαν χαρακτησίσει τότε. 

Η ζωή είναι γεμάτη απρόοπτα, και δεν μπορώ να σκέφτομαι το χειρότερο δυνατό σενάριο. Αυτή η νοοτροπία με κρατάει πίσω. Προχωράω έτσι όπως θέλω, και ό, τι βρεθεί στο δρόμο μου το αντιμετωπίζω. 

Sweety όσων αφορά τη διαχείριση, εμείς επειδή έχουμε αγοράσει αυτοκίνητο, θέλουμε να αγοράσουμε σπίτι και συγχρόνως κάνω ένα πανάκριβο μεταπτυχιακό το οποίο ομως θα με εξασφαλίσει επαγγελματικά, μένουμε σε ένα σπίτι των 180 ευρώ. Το σπίτι το συντηρούμε μόνοι μας, και έχουμε κάνει αρκετές επισκευές, δόξα τω θεώ πιάνουν τα χέρια μας. Στο σούπερ μάρκετ προσπαθώ να δίνω περίπου 60 ευρώ την εβδομάδα και τις περισσότερες φορές το καταφέρνω, με τον τρόπο που σου περιέγραψα παραπάνω. Ο μικρός μου πηγαίνει εργοθεραπεία, που την καλύπτει στο μεγαλύτερο ποσοστο το ΙΚΑ και θέατρο, 25 ευρώ το μήνα. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνουμε μαζί. Το ιντερνετ έχει άπειρες ιδέες. Πληρώνω μόνο τα αναλώσιμα, δώρα για παιδικά πάρτυ, καμιά λιχουδιά που θα ζηλέψει. Από παιχνίδια δίνω κάτι παραπάνω μόνο  για επιτραπέζια. Τα υπόλοιπα τα παίρνω από το 1 ευρώ shop. Το ίδιο ισχύει και για τα φω μπιζού και τα μανό τα δικά μου, αλλά και για πολλά από τα είδη σπιτιού (δε συμφέρουν όλα παρ' όλα αυτά, και κάποια έχουν πολύ χάλια ποιότητα. Παρ' όλα αυτά αρκετά από αυτά που πουλάνε αξίζουν.)

Τα παιδιά θέλουν αγάπη και ποιοτικό χρόνο μαζί μας, η οικογένεια θέλει συνεργασία και η ζωή θέλει προγραμματισμό και θέληση. Πρέπει να εξετάζεις και να εξαντλείς όλες τις προοπτικές που υπάρχουν, χωρίς φόβο. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Σίγουρα προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ και πάντα το παιδί είναι στις οικονομικές προτεραιότητες. Δεν είναι όμως όσα ήθελα να κάνω. Αποταμιεύουμε βέβαια για το μέλλον. Όμως σίγουρα δεν θα έχει όσα μου παρείχαν εμένα οι γονείς μου (μορφωτικά και ψυχαγωγικά και ταξιδιωτικά εννοώ). Και αν είναι δύο παιδιά, θα έχουν ακόμα λιγότερα. 

Ναι έτσι είναι , οι γονοις οι δικοί μας πετύχανε καλές εποχές. Τώρα στο μορφωτικά και ψυχαγωγικά δεν θα συμφωνήσω υπάρχουν πολλά που μπορείς να κανείς για να μην τα αφήσεις πίσω ... σε σχέση με τα αλλά παιδάκια 

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και γω πιστεύω οτι τα παιδια πρέπει να έχουν δραστηριότγητες και το σκέφτομαι και αυτό.μια ξένη γλώσσα και κάποιο άθλημα ίσως...τα οποία κοστίζουν και εννοείται δεν θα άφηγνα πίσω την μόρφωση του παιδιού γιατί γνωρίζω πόσο πολύ μετράνε τα πτυχία. πολύ δ'υσκολο να βρω κάποια άλλη δουλεια..έχω τελειωσει λογιστική εχω την παιδαγωγική επάρκεια γνωρίζω αγγλικά άριστα , επίπεδο lower στα ιταλικα και μεταπτυχιακό που μπήκα δίνοντας εξετάσεις διότι χρήματα δεν υπήρχαν και αυτη την  στιγμη είμαι στο δεύτερο πτυχίο στην διοικηση επιχειρήσεων αφού έδωσα κατατακτήριες.......οπου πάω για συνέντευξη  μου λένε με το βασικο μισθό συνήθως σε εταιρείες ωράριο 8-6  σιν υπερωρίες υπερωρίες χωρίς έξτρα αμοιβή...τοσες ω΄ρες δεν έχω που να αφήσω το παιδι ....οπότε προσπαθώ με τα λογιστικά γραφεία που δεν έχω βρει καλο μισθό ακόμα...και έχω αρκετή εμπειρία δουλεύω πριν τελειώσω την σχολή μου ακόμα..φυσικά δεν συμφωνώ να στηριζόμαστε σε γονείς και να ζούμε με δανεικά...ουτε εμείς το κάνουμε ..@jellyfishch  δεν ξέρω που μένεις και ποσο πανε τα ενοίκια..τουλάχιστον στην πόλη που μένω εγω με 160 ευρώ άντε να βρεις γκαρσονιέρα του 1900 ετοιμη να πεσει,μιλαω ειλικρινα!και επειδη στο προηγουμενο σπιτι μου μέναμε ηταν φουλ στην υγρασία και την μούχλα,η κουζινα,οι ντουλάπες των δωματίων,το μπάνιο και φυσικα το σπιτι μυριζε από ολο αυτο θεώρησα οτι δεν ειναι υγιεινο περιβάλλον αυτό για το παιδί μου...στο οποίο σπίτι δίναμε 320 ευρώ,δεν φάνηκε στην αρχή ολο το πρόβήμα...στην αρχή φανηκε μόνο η κουζίνα και ειπα ενταξει τι να κανουμε...τεσπα...έχω δει πάρα πολλά σπίτια δεν βρήκα ποτέ κατοικίσιμο σπίτι με 160 ευρώ...

ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας...και γω τις ιδίας άποψης είμαι ότι δεν κάνεις παιδιά αν δεν έχεις να τους προσφέρεις αυτά που πρέπει, απλά ήθελα να δω αν είμαι εγω παράλογη όπως μου λενε γνωστοί και φίλοι που προχωράνε σε 2ο και 3ο και 4ο παιδάκι δίχως την ανάλογη οικονομική κατάσταση!!

όπως και να έχει αν δεν κάνω δεύτερο σίγουρα θα το σκέφτομαι για πάντα μηπως θα έπρεπε να είχα κανει!!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν νομίζω ότι είναι εκεί η ουσία. Σίγουρα είναι καλό να έχεις την οικονομική άνεση και σταθερότητα να παρέχεις στο παιδί κάποιες παραπάνω δραστηριότητες, κυρίως όταν θα φτάσει στην ηλικία που οι φίλοι του θα κάνουν διάφορα, αλλά δε νομίζω ότι αυτό είναι και απαραίτητη προϋπόθεση για να εξελιχθεί ένα παιδί. Πιο σημαντικό να σου πω την αλήθεια θεωρώ ότι αποταμιευετε για το παιδί, παρά το να πάει ένα ταξίδι παραπάνω και κυρίως να πάρει ένα ακριβό παιχνίδι. Ισα ίσα που εγώ σκέφτομαι ότι ακόμη κι αν έχουμε την δυνατότητα, δε θα ήθελα να τους δώσω περισσοτερα από ότι πρέπει. Ίσως φταίει και ότι ζούμε σε μια κοινωνία ή πιο σωστά σε μια συνοικία, που τα παιδιά του δημοτικού κάνουν άπειρες δραστηριότητες, έχουν πάνω κάτω ότι ζητήσουν και πηγαίνουν πολλά ταξίδια. Έχω την εντύπωση όταν συναναστρεφομαι με τα παιδιά της γειτονιάς ότι μιλάω με μίνι ενήλικες, που έχουν πάει εδώ και εκεί και έχουν αποψη για τα πάντα κι άς είναι μόνο 10 χρόνων. Και αυτό είναι μια εικόνα που δεν μου αρέσει καθόλου. Από την άλλη βέβαια, ούτε και το κάνε παιδιά και έχει ο Θεός, κάπως θα τα βολεψουμε, μου ταιριάζει ως λογική. 

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με τα όσα λες και θα προσθέσω ότι προχθές άκουγα μια παιδοψυχολόγο μου διέφυγε το όνομα της βέβαια συμφώνησα με πολλά με εκείνη. Έλεγε ας πούμε ότι δεν είναι η ουσία να φορτώσεις το παιδί με δραστηριότητες και να τον τρέχεις από την μια δραστηριότητα στην άλλη. Το κλειδί είναι να αφήσεις το παιδί να μεγαλώσει σαν παιδί. Και αυτό πιστεύω ότι χάνουμε εμείς οι γονείς :/ Και ίσως και η εποχή που ζούμε να μας αναγκάζει να τρέχουμε τα παιδιά μας από εδώ και από εκεί για να πάρουν που λέει ο λόγος το κάτι παραπάνω. Τα αφήνουμε να παίξουν ; Να εξελιχθούν σαν παιδάκια της ηλικίας τους ; Γιατί το παιχνίδι μεταξύ παιδιών είναι από τα βασικότερα πιστεύω. Αλλά δεν υπάρχει πλέον με την μορφή που υπήρχε κάποτε ... που βγαίναμε και παίζαμε έξω ώρες ατέλειωτες. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δε θα σου πω τι να κάνεις... Αλλά θα σου πω την δική μου εμπειρία.. Λοιπόν, είμαι 26 χρόνων κ ο άντρας μου είναι πιο ώριμος.. Σαραντάρης... Ο οποίος δεν είχε κάποια αξιόλογη δουλειά.. Έκανε διανομή φαγητού που ξέρεις περίπου τι μισθό έπαιρνε... Της πείνας.. Χαρτζιλίκι ουσιαστικά.. Αποφασίσαμε ότι θέλουμε να είμαστε μαζί και να μεγαλώσουμε την οικογένεια μας και έτσι Ο Θεός μας χάρισε ένα γλυκύτατο μπεμπακο που τώρα είναι 6 μηνων.. Έχω να σου πω ότι όταν ήμουν 8 μηνων, ο άντρας μου έχασε τη δουλειά του (λόγω κλείσιμο επιχείρησης) και έμεινε άνεργος για 2.5 περίπου μήνες... Ο Θεός μας έδωσε τα ΠΆΝΤΑ!!!! Τώρα πλέον έχει μια αξιόλογη δουλειά μέσω του πνευματικού του... Σταθερή... Θεωρείται και υψιλομισθος... Του μωρού όχι απλώς δεν του έλειψε τίποτα απολύτως... Αλλα ούτε κ σ εμάς φυσικά.. Αλλά χρησιμοποιούμε και τα καλύτερα... Εννοώντας από πάνες π χρησιμοποιούμε από όταν γεννήθηκε κ μέχρι τώρα τις premium care από τις καλύτερες βρεφικές κρέμες από τα καλύτερα μπιμπερό τα πάντα.. Ο Θεός με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο μας τα στείλε όλα.. Θέλω λοιπόν να σου πω ότι το να κάνεις ένα μωρό και να αφαιθεις στη πρόνοια Του Θεού είναι ότι καλυτερο γτ θα σου έρθουν ευλογίες που ούτε καν θα περιμενεις.. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Πάντα υπάρχει τρόπος, εάν το θέλεις...Θυμάμαι οπόσο με πίκρανε μία διαδυκτιακή μου "φίλη" όταν με ρώτησε για ποιο λόγο έκανα παιδί τότε, όταν ακόμη είχαμε οικονομικές δυσκολίες. . Μϊα γυναίκα νοιώθει το μητρικό ένστικτο, γι' αυτό. Οι δυσκολίες, με προσπάθεια, ξεπερνιούνται.

Απλά προσαρμόζεσαι. 

Σχετικά με το παιδί: 

- βιβλία από τη δημοτική βιβλιοθήκη. 

- προσέγγισε φιλανθρωπικές οργανώσεις. Μη ζητήσεις χρήματα, αλλά ρούχα, παιχνίδια κτλ. Ειδικά τα ρούχα, τα έχουν σε περίσευμα. Σίγουρα θα σας δώσουν.

- παιδικές χαρές.

- δωρεάν εκδηλώσεις από το δήμο ή και άλλους φορείς. 

Επίσης, σχετικά με την οικογένεια γενικότερα:

- προσωπικά δε θα έμενα σε τόσο ακριβό ενίκιο. με 400 ευρώ, προτιμώ να αγοράσω ένα σπίτι και αυτά τα χρήματα να πάνε στη δόση του δανείου. Έτσι θα έχω φροντίσει και για το μέλλον του παιδιού μου. 

- προγραμματισμός γευμάτων και λίστα στο σούπερ μάρκετ. Σταμάτησα να πετάω φαγητά από τότε που το καθιέρωσα. 

- επενδυση σε ένα αυτοκίνητο πετρελαίου ή ηλεκτρικό. Θα μου πεις τι λες??? αλλά εμείς προσωπικα που το κάναμε ξοδεύαμε πάαααρα πολλά σε βενζίνες, και η απόσβεση θα 'ερθει  σύντομα. Μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο πετρελαίου. 

 

Συγχρόνως, σκεφτείτε το να επενδύσετε σε έξτρα σπουδές, πχ ιεκ που είναι δωρεάν ή εκμάθηση ξένων γλωσσών στο δήμο που δίνει μόρια σε προκυρήξεις,  έτσι ώστε να σας δοθούν εφόδια για κάτι καλύτερο στο μελλον. 

Τέλεια αυτά που λες μπράβο. Να συμπληρώσω και εγώ κάτι ίσως βοηθήσει: 

- Για το αμάξι κοιτάξτε και για υγραέριο το έχουμε κάνει και πραγματικά δίνεις τα μισά λεφτά κάθε φορά που πας να γεμησεις σε σύγκριση με την βενζίνη. (Απλά πρέπει να βάλεις καλό και όχι αυτά με 600 ευρώ Τα κινεζικά για να μην σου βγάλει τυχών προβλήματα στο μέλλον) 

και αυτό για το ενοίκιο συμφωνώ και εγώ ότι είναι πολλά. Σίγουρα θα έχετε είδη ψάξει για κάτι οικονομικότερο όμως. Δεν υπάρχει δυνατότητα να μείνετε με γονοις σε πατρικό σπίτι κάποιο διάστημα να πάρετε μια ανάσα ; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...