little lamb

Αλλαγές δώρων και μεγέθη ρουχων

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Βαφτίσαμε την μπέμπα και περίπου 30-35 από τα δώρα είναι ρούχα! Ρούχα διαφόρων ειδών, χοντρικά γύρω στα 15 καθημερινά, 10 φορέματα κ 5 μπουφαν-παλτα-γουνες. Πολλοί τα έχουν πάρει μεγαλύτερα, πχ 18Μ ή 1Υ ή ακόμα και 2Υ (η μπέμπα είναι 8 μηνών). Εχουμε τον εξής προβληματισμό σχετικά με το τι να αλλάξουμε κ τι να κρατήσουμε: Τα δώρα αλλάζουν μόνο μέσα σε λίγες μέρες, δεν ξέρουμε όμως αυτά που είναι νούμερο 1 ή 2 αν θα της κάνουν καλοκαίρι ή χειμωνα ώστε να τα αλλάξουμε από τώρα.Υποθετω όμως ότι τώρα που μεγαλώνει τα ρούχα θα τις κάνουν για πιο πολύ καιρό, έτσι δεν είναι; Πχ για ένα χρόνο, όχι για τρίμηνο ή εξάμηνο που ήταν ως τώρα, σωστά; Πιο πολύ με μπερδεύουν τα χειμωνιάτικα 18μ, που λογικά ειναι 12-18 που η δικιά μας θα είναι Μάιο-Οκτωβριο.Σκεφτομαι απ'τη μια ότι δεν πέφτουν μέσα στην εποχή οπότε θέλουν αλλαγή αλλά από την άλλη ανάλογα τη φόρμα μπορεί ένα 18μ να της κάνει μέχρι 2 χρόνων κι έτσι να φορεθεί μια χαρά χειμώνα...Κι αν παίρναμε άλλο νούμερο μπορεί να πέσει εκείνο εκτός εποχής (τα mothercare πχ είναι τεράστια, η μπέμπα τώρα 8 μηνών εχει 0-3 mothercare που της κάνουν!) Η μόνη λύση είναι να τα πάρουμε όλα για τώρα αλλά προφανώς δεν χρειάζεται τόσα πολλά!

Επεξεργάστηκαν by little lamb

Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Βαφτίσαμε την μπέμπα και περίπου 30-35 από τα δώρα είναι ρούχα! Ρούχα διαφόρων ειδών, χοντρικά γύρω στα 15 καθημερινά, 10 φορέματα κ 5 μπουφαν-παλτα-γουνες. Πολλοί τα έχουν πάρει μεγαλύτερα, πχ 18Μ ή 1Υ ή ακόμα και 2Υ (η μπέμπα είναι 8 μηνών). Εχουμε τον εξής προβληματισμό σχετικά με το τι να αλλάξουμε κ τι να κρατήσουμε: Τα δώρα αλλάζουν μόνο μέσα σε λίγες μέρες, δεν ξέρουμε όμως αυτά που είναι νούμερο 1 ή 2 αν θα της κάνουν καλοκαίρι ή χειμωνα ώστε να τα αλλάξουμε από τώρα.Υποθετω όμως ότι τώρα που μεγαλώνει τα ρούχα θα τις κάνουν για πιο πολύ καιρό, έτσι δεν είναι; Πχ για ένα χρόνο, όχι για τρίμηνο ή εξάμηνο που ήταν ως τώρα, σωστά; Πιο πολύ με μπερδεύουν τα χειμωνιάτικα 18μ, που λογικά ειναι 12-18 που η δικιά μας θα είναι Μάιο-Οκτωβριο.Σκεφτομαι απ'τη μια ότι δεν πέφτουν μέσα στην εποχή οπότε θέλουν αλλαγή αλλά από την άλλη ανάλογα τη φόρμα μπορεί ένα 18μ να της κάνει μέχρι 2 χρόνων κι έτσι να φορεθεί μια χαρά χειμώνα...Κι αν παίρναμε άλλο νούμερο μπορεί να πέσει εκείνο εκτός εποχής (τα mothercare πχ είναι τεράστια, η μπέμπα τώρα 8 μηνών εχει 0-3 mothercare που της κάνουν!) Η μόνη λύση είναι να τα πάρουμε όλα για τώρα αλλά προφανώς δεν χρειάζεται τόσα πολλά!

Πάρε τώρα όσα χρειάζεσαι για την ηλικία της και με τις υπόλοιπες αλλαγές τo καλύτερο είναι να πάρεις πιστωτικά από τα καταστήματα και να ψωνίζεις σταδιακά ανάλογα με τις ανάγκες σας.

• Μου αρέσει 1

Τα περισσότερα και μεγαλύτερα δίνουν, π.χ. το mothercare και τα lapin, όπως και το Attica. Όπου δεν μπορείς να πάρεις πιστωτικά, πάρε πράγματα που σίγουρα χρειάζεσαι, π.χ. ρούχα τωρινής ηλικίας ή καλοκαιρινά 12-18 που σίγουρα θα φορεθούν από την άνοιξη και μετά.

Άλλαξε επίσης όλα τα φουστανάκια, παλτουδάκια, πουκαμισάκια κλπ, είναι εντελώς αχρείαστα για καιρό ακόμα. 

Παλτα σίγουρα θα αλλάξουμε γιατί έχει ήδη ένα που μας είχαν δώσει συν το βαφτιστικό. Θα κρατήσουμε κανένα μπουφάν.Φορεματα μερικά θα κρατήσουμε γιατί είναι τόσο χαριτωμένα! Μερικά εξάλλου είναι απο συνοικιακά μαγαζιά ή από άλλες πόλεις οπότε δεν αλλάζουν.Ευτυχώς είναι εύκολη η μικρή κ δεν διαμαρτύρεται οπότε της τα φοράμε και τα πιο καλά. Σε μερικά είναι κι ο νόμος του Μέρφι που αυτά που είναι εύκολο να αλλάξεις είναι τα πιο ωραία κι αυτά που δεν μπορείς να αλλάξεις δεν είναι τόσο ωραία! Για τα καλοκαιρινά 12-18 που λες, είναι ρίσκο γιατί πάλι μπορεί να της κάνουν το χειμώνα 2 ετών ας πούμε.Τελος πάντων, θα δούμε! Συν οτι πολλά μαγαζιά (ιδίως τα συνοικιακά που δεν δίνουν πιστωτικό) αλλάζουν μόνο με ίδιας εποχής.Το πάθαμε όταν γεννήθηκε (Μάιο) που αναγκαστικά αλλάξαμε με καλοκαιρινά 12-18 για του χρόνου με την ελπίδα να κάνουν.

Με τα μεγέθη δεν έχω βγάλει άκρη.  Ο γιος μου περσι φθινοπωρο φόρεσε τα πρωτα κανονικα (οχι φορμακια) που εκεινος ηταν 9-10 μηνων κ τα ρουχα ηταν για 15 ή 18 μηνων. Τα 18 μηνων του κανουν οριακα κ τωρα που ειναι 2. Οι μπλούζες μας βγαζουν σιγουρα τη σεζόν, οι φορμες οριακα, τα τζιν οχι προφανως. μπουφαν 12 μηνων του κανει ακομα. αλλα την ιδια εποχη φορουσε κ ρουχα για 2 χρ. Παρολαυτα τα ρουχα που ειναι εως 3 του ειναι αρκετα  μεγαλα. Κ μιλαμε για παιδι στις πανω καμπύλες. 

Εγω θα αλλαζα μπουφαν κ παλτά κ θα κρατουσα 2-3 φορέματα το πολυ. Κ τζιν το πολυ 1-2 θα κρατουσα. Φορμες φούτερ κολαν κ τετοια ειναι αναγκαια. επισης αν ζορίζεσαι με τα μεγέθη μπορεις να αλλαξεις τα ρουχα σε πιο χρηστικα ειδη: Κάλτσον, κολαν, καλτσες, εςωρουχα, σκουφάκια, γαντακθα, σαλιαρες, για διαφορα μεγέθη. ετσι ωστε να μη χρειαστεις τετοια ειδη για καιρο ακομα κ να αγοράσεις μονη σου ρουχα αναλογως της εποχης κ του μεγέθους. τα χρηστικα ειδη δεν ειναι καθολου ευκαταφρόνητα σαν εξοδο κ ειναι ευκαιρια τα δωρα των μεγαλων καταστημάτων να τα αξιοποιήσεις ετσι. 

• Μου αρέσει 3

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όπως είπε κ η @Έσπερος να πάρεις χρηστικά είδη. Μετά ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού σου. Αν είναι πιο κάτω στις καμπύλες κ είναι 2 χρόνων του χρόνου τον χειμώνα τα 18μηνα μάλλον θα της κάνουν. Αν είναι πιο πάνω στις καμπύλες θα χρειάζεται 2-3 χρόνων. Ακόμα θα κοιτάς κ τα μαγαζιά από τα prenatal πχ τα νούμερα είναι πιο μικρά. Κ σε αυτά τα μαγαζιά καλύτερα να κοιτάς τα εκατοστά. Πχ σε άλλα τα 74 εκατοστά λένε για 1 χρόνων σε άλλα λένε για 1 χρόνων τα 80 εκατοστά πχ Ζάρα. Αν σε κάποια ρούχα δεν μπορείς να βρεις καθόλου άκρη πάρε για 3-4 χρόνων που η ανάπτυξη μειώνεται!

• Μου αρέσει 2

Ωχ ναι μεγάλος μπελάς από τη μια αλλά από την άλλη γλιτώνεις 2-3 σεζόν έξοδα σε ρούχα έτσι. Εγώ στη μεγάλη είχα πάει και είχα αλλάξει σχεδόν όλα, κράτησα μόνο όσα θα μας χρειαζόνταν εκείνη την εποχή. Τα επόμενα ήταν μετρημένα για την αλλη σεζόν και τα επόμενα για 2-3 χρόνια μετά. Φαντάσου τψρα της φοράω ρούχα που της είχα αλλάξει τότε.

Στη βάπτιση της μικρής κράτησα ελάχιστα και τα υπόλοιπα αλλαγή για τη μεγάλη νούμερα που θα βάλει σε 3 χρονια. Δηλαδή έχω ρούχα μέχρι 7 ετών. Έτσι κάνω σε γενέθλια και γιορτές. Φυσικά όπου μπορώ πιστωτικά που δεν έχουν ημερομηνία λήξης δεν το συζητώ.... 

Να ξέρεις θα χαρείτε ντυσίματα μετά τα 3. Ως τότε 3 φορέματα, ένα παλτό ένα μπουφάν πολλά καθημερινά. Αν μπορείς πάρε όλα τα ωραία σε 3αρια. Άλλαξε μέγεθος δηλαδή. Επίσης πάρε τα πιο ακριβά. Ας είναι λιγότερα. Γιατί θα θες κάποια στιγμή να τη ντύσεις με κάτι πολύ καλό και θα λυπάσαι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή να πας να δώσεις 50 άρια. Χώρια τα παπούτσια και τα φρου φρου τα παρελκόμενα. 

Τα κοριτδια έχουν πολλά έξοδα. Θες αθλητικά, θες μποτες, δε θες και μπαλαρινες με το φορεμα γιατί δεν πάει η μπότα? Αλλά τη μπότα τις θες για τα κολάν. Δε θες και παντόφλες? Θες φορέματα, βράκια, ένα καρο καλσόν να ταιριάζει, μπολερό, ζακετακια, κολάν, φορμες, κάνα καλό παντελόνι.. 

Δε θες και μπουφάν αλλά και παλτό για πιο επίσημα? Δε θες και τσαντάκι, εμένα τωρα μου ζητάει και κοσμήματα. :Dενα τσαντάκι βρήκε κι αυτό ακριβό 25 ευρώ έλεος. Της είπα να το προσέχει αλλιώς δεν έχει άλλο. :PΕνώ τα αγόρια ένα παπουτσι χειμώνα καλοκαίρι και ένα τζην κι έξω από την πόρτα. 

Α. Θες και γυαλιά και ρολόγια και καλλυντικά. Γιαυτό σου λέω κάνε κρατει γιατί τα έξοδα δεν έχουν αρχίσει ακόμα. :P

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Καλύτερα πάρε για τώρα,και εγώ γέννησα Μάιο και όσα πήγα και αλλαξα είναι για το καλοκαίρι που θα είναι 1 έτους αλλά δε νομίζω να του κάνουν τελικά Γιατί ήδη φοράμε 9-12 

Να σας ζήσει ή νεοφώτιστη!

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου, με την εμπειρία μας πλέον στα ρούχα, θα αντάλλασσα κάποια κομμάτια και θα έπαιρνα φθινοπωρινά-ανοιξιατικα που φοριουνται δύο φορές το χρόνο. Δηλαδή λεπτά τύπου μακο μπλουζακια, φορεματακια, παντελονακια ή δροσερά κολαν,  ή πυτζαμακια. Επίσης μπορείς να πάρεις ζακετουλες, λεπτό αντιανεμικο μπουφανακι (το έχουμε βολευτει πολύ ακόμα και το καλοκαίρι που κάποιες νύχτες βρέχει ή εχει περισσότερη δροσιά) ή και αμανικο μπουφανακι που επίσης φοριέται αυτές τις εποχές. 

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Αν τα mothercare σ αφηνουν ν αλλαξεις ρουχα με παιχνιδια elc, ειναι κ αυτο μια λυση. Αν είναθ απο μεγαλα πολυκαταστήματα επισης μοορεις να τα αλλαξεις με διαφορα ειδη φαγητου (πιάτα με βεντούζα, κυπελλάκια, πάγουρακια, ισοθερμικα δοχεία, φορητό καρεκλακι κλπ). 

απο τα ειδη ρουχισμού χρησιμο ειναι επισης καλτσακια με βεντούζα. ξεκινας με το μικροτερο νουμερο γιατι μεσα στον χειμωνα η μικρη θα θελει σιγα σιγα να σηκωνεται, κ παιρνεις κ καποια μεγαλα μεγέθη για τον επομενο χειμωνα. εγώ θα έπαιρνα κ σαλιαρες με μανίκια γιατι λογικα θα αρχίσετε τη μεταβαση σιγά σιγά όποτε θα πιάνει μόνη της το φαγητό, για τον ιδιο λογο ειναι χρησιμο ένα αδιάβροχο χαλάκι φαγητού που μετα το εχεις για παιχνιδι. 

Μεγαλες αγορες που κανουν

συχνα απο αλλαγες βαφτιςεων ειναι επισης διαφορα κουνιστα παιχνιδθα (κουνια τα αλογάκια ή αλλα παιχνιδια με ρόδες που ανεβαινει επανω το παιδι) ή ισως καροτσι-ποδηλατο. 

• Μου αρέσει 1

17 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Παλτα σίγουρα θα αλλάξουμε γιατί έχει ήδη ένα που μας είχαν δώσει συν το βαφτιστικό. Θα κρατήσουμε κανένα μπουφάν.Φορεματα μερικά θα κρατήσουμε γιατί είναι τόσο χαριτωμένα! Μερικά εξάλλου είναι απο συνοικιακά μαγαζιά ή από άλλες πόλεις οπότε δεν αλλάζουν.Ευτυχώς είναι εύκολη η μικρή κ δεν διαμαρτύρεται οπότε της τα φοράμε και τα πιο καλά. Σε μερικά είναι κι ο νόμος του Μέρφι που αυτά που είναι εύκολο να αλλάξεις είναι τα πιο ωραία κι αυτά που δεν μπορείς να αλλάξεις δεν είναι τόσο ωραία! Για τα καλοκαιρινά 12-18 που λες, είναι ρίσκο γιατί πάλι μπορεί να της κάνουν το χειμώνα 2 ετών ας πούμε.Τελος πάντων, θα δούμε! Συν οτι πολλά μαγαζιά (ιδίως τα συνοικιακά που δεν δίνουν πιστωτικό) αλλάζουν μόνο με ίδιας εποχής.Το πάθαμε όταν γεννήθηκε (Μάιο) που αναγκαστικά αλλάξαμε με καλοκαιρινά 12-18 για του χρόνου με την ελπίδα να κάνουν.

Από συνοικιακά μαγαζιά, μπορείτε απλά να αγοράσετε φανελάκια και καλτσάκια, που μπορεί το παιδι να τα φοράει και άνοιξη και φθινόπωρο και του χρόνου και του παραχρόνου. Επίσης μπορείτε να πάτε σε αρκετά μεγαλύτερα ρουχαλάκια, π.χ. για 3 ετών, που σίγουρα θα έρθει κάποια στιγμή η εποχή που το παιδί θα βάλει μία μακρυμάνικη μπλούζα στο 3 νούμερο, απλά θα σας έχει μείνει χρόνια στην ντουλάπα. Αρκετά συνοικιακά καταστήματα έχουν και λευκά είδη, οπότε μπορείτε και να πάρετε την προίκα της για αργότερα: σεντόνια για το μεγάλο της κρεβάτι, πετσέτες κανονικές κλπ. 

21 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όπως είπε κ η @Έσπερος να πάρεις χρηστικά είδη. Μετά ανάλογα με την ανάπτυξη του παιδιού σου. Αν είναι πιο κάτω στις καμπύλες κ είναι 2 χρόνων του χρόνου τον χειμώνα τα 18μηνα μάλλον θα της κάνουν. Αν είναι πιο πάνω στις καμπύλες θα χρειάζεται 2-3 χρόνων. Ακόμα θα κοιτάς κ τα μαγαζιά από τα prenatal πχ τα νούμερα είναι πιο μικρά. Κ σε αυτά τα μαγαζιά καλύτερα να κοιτάς τα εκατοστά. Πχ σε άλλα τα 74 εκατοστά λένε για 1 χρόνων σε άλλα λένε για 1 χρόνων τα 80 εκατοστά πχ Ζάρα. Αν σε κάποια ρούχα δεν μπορείς να βρεις καθόλου άκρη πάρε για 3-4 χρόνων που η ανάπτυξη μειώνεται!

Καταρχήν να σας ζήσει η νεοφώτιστη!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την mama16 και την Έσπερος! Αλλαγές ρούχων με χρηστικά είδη αν γίνεται κι οπωσδήποτε να δεις τις αντιστοιχίες ηλικίας, ύψους και νούμερου του ρούχου στα διάφορα μαγαζιά, π.χ. τα ρούχα των orchestra έχουν στενή γραμμή ενώ του h&m και του mothercare είναι αρκετά άνετα. Αλλιώς πάρε πιο μεγάλα νούμερα, γιατί όσο το παιδί μεγαλώνει, δεν αναπτύσσεται με τον ίδιο ρυθμό. 

Κάπως έτσι είχα κινηθεί κι εγώ. Η βάφτιση είχε γίνει καλοκαίρι και μπόρεσα να αλλάξω κυρίως με καλοκαιρινά αλλά είχα με τις αλλαγές ρούχα για 2-3 χρόνια. Επίσης άλλαξα από κατάστημα που είχε κι άλλα πράγματα εκτός από ρούχα ένα πανάκριβο φόρεμα και πήρα βαλιτσούλα για τα ταξίδια μας και τσάντα για τον παιδικό. 

Και μετά τη βάφτιση αποφάσισα πλέον να πηγαίνω σπάνια ρούχο ώστε η οικογένεια να μην πελαγώνει με αλλαγές. Επιλέγω διακοσμητικά, παιχνίδια, πρακτικά είδη π.χ. γιογιό, σετ αφρολουτρου-ενυδατικής κλπ. είτε κορμάκια, καλτσακια κλπ που φοριούνται ανεξαρτήτως εποχής.

• Μου αρέσει 1

Να σου ζήσει ! "Σπάσε" τα ρούχα σε διάφορα μεγάλα νούμερα και διαφορετικά ρούχα ώστε να τα χρησιμοποιήσεις ούτως ή άλλως πχ ένα παλτό για 3 ετών, 1 παλτό για 5 ετών, δύο φόρμες για 3 ετών, 2 φόρμες για 4 ετών, ένα μπουφάν για 3 ετών, ένα μπουφάν για 5 ετών κ.ο.κ. Στις μεγαλύτερες ηλικίες (στα προνηπιακά εννοώ) τα μεγέθη είναι διαφορετικά. Εγώ έτσι είχα κάνει κ στα δύο μου τα παιδιά και είχα ρούχα βασικής γκαρνταρόμπας μη σου πω μέχρι και το νήπιο. 

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Να σου ζήσει ! "Σπάσε" τα ρούχα σε διάφορα μεγάλα νούμερα και διαφορετικά ρούχα ώστε να τα χρησιμοποιήσεις ούτως ή άλλως πχ ένα παλτό για 3 ετών, 1 παλτό για 5 ετών, δύο φόρμες για 3 ετών, 2 φόρμες για 4 ετών, ένα μπουφάν για 3 ετών, ένα μπουφάν για 5 ετών κ.ο.κ. Στις μεγαλύτερες ηλικίες (στα προνηπιακά εννοώ) τα μεγέθη είναι διαφορετικά. Εγώ έτσι είχα κάνει κ στα δύο μου τα παιδιά και είχα ρούχα βασικής γκαρνταρόμπας μη σου πω μέχρι και το νήπιο. 

ΜΜ αυτό θέλει προσοχή. Εγώ της πήρα από zara 5 αρι υποτίθεται να το βάλει και φέτος που ειναι 4,5 και ούτε καν. Το βάλαμε περσυ. Τέλος. Οπότε μου έφεραν ευτυχώς άλλο μπουφάν 5 αρι από Orchestra και είναι μια χαρά. 

Τα zara είναι για κινεζακια, πραγματικά. Δε μας έχουν πετύχει ποτέ τα νούμερα. Οπότε θέλει προσοχή λίγο αυτό γιατί είναι κρίμα να χεις δύο μπουφάν για μια σεζόν και κανενα την επόμενη.. Και να αναγκάζεσαι να σκας 50αρια.

Εγω πάντως έχω βρει ομάδα στο φμπ με αγοραπωλησιες και έχω κάνει πολύ καλές αγορές και σούπερ ρούχα. Και παιχνίδια. 

Ερωτηση:πιστωτικά από ποια καταστήματα μπορείς να πάρεις? 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Διαφημίσεις

Οι περιπέτειες ξεκίνησαν! Πήγα σήμερα σε δύο συνοικιακά να αλλάξω δύο φουστανια, ήθελα φορμακια ολόσωμα για ύπνο, στο ένα βρήκα κ περίσσευαν 3 ευρώ, μου λέει πάρε κάλτσες, πήρα. Παω στο δεύτερο, φορμακια δεν είχε, παίρνω μπλούζα-παντελονι αναγκαστικά (που και τέτοια έχουμε άπειρα), πάλι περίσσευαν, κάλτσες μου λέει κι εκείνη! Πήρα ένα σκουφι τελικά (που το είχε και για αγοριστικο υποτίθεται, χαχα) Το βλέπω να γεμίζουμε κάλτσες μετά!!

Οι περιπέτειες ξεκίνησαν! Πήγα σήμερα σε δύο συνοικιακά να αλλάξω δύο φουστανια, ήθελα φορμακια ολόσωμα για ύπνο, στο ένα βρήκα κ περίσσευαν 3 ευρώ, μου λέει πάρε κάλτσες, πήρα. Παω στο δεύτερο, φορμακια δεν είχε, παίρνω μπλούζα-παντελονι αναγκαστικά (που και τέτοια έχουμε άπειρα), πάλι περίσσευαν, κάλτσες μου λέει κι εκείνη! Πήρα ένα σκουφι τελικά (που το είχε και για αγοριστικο υποτίθεται, χαχα) Το βλέπω να γεμίζουμε κάλτσες μετά!!

Δεν πειράζει! Οι κάλτσες είναι πολύ χρήσιμες. Μπορείς να πάρεις σε διαφορετικά μεγέθη. Και τα σκουφάκια, γαντάκια κλπ. απαραίτητα είναι. 

• Μου αρέσει 1

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Πάρε μεγαλύτερα νούμερα.Από 2 και πάνω. Κάποια στιγμή θα τα φορέσει.

• Μου αρέσει 1

Ναι χρειάζονται, απλά έχουμε πολλά ρούχα από φίλους και ξαδερφάκι για μέχρι 4 χρονών σχεδόν (και κάλτσες, σκουφιά κλπ) κι έτσι μπλεκομαι γιατί σκέφτομαι ότι απ'ολα έχουμε! Τα μόνα τρία δώρα που είναι από mothercare και prenatal (που μπορούμε να πάρουμε κάτι μη ρούχο) μας αρέσουν πολύ κ δεν θέλουμε να τα αλλάξουμε! Αλλιώς μέχρι και ενδοεπικοινωνια σκεφτόμασταν να παρουμε. Ευτυχώς όπως λέει η μαμά Ανέστη πολλά ρούχα είναι λεπτά οπότε θα καλύψουν περισσότερο καιρό. Μπορεί να πάρουμε όντως ρούχα για 4-5 χρονών με την ελπίδα να κάνουν τη σωστή εποχή. Και δεν ξαναπάω κι εγώ δώρο ρούχο σε βαφτιση-γεννηση! Αν και πετσέτες έχουμε 5 σετ από γέννηση κ βάφτιση, το ίδιο και σεντόνια, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία! 

Να ρωτήσω επίσης, το νούμερο 1 για πότε (υποτίθεται ότι) είναι; Μέχρι ενός ή μετά; Επίσης μερικά λένε πχ Europe 6-9, usa 9-12, λες και είναι διαφορετικά τα μωρά!

Το χειρότερο πάντως είναι που έφεραν υποτίθεται για του χρόνου κ είναι το 18μ (που η μικρή θα είναι το Νοέμβριο). Οπότε υπάρχουν ρούχα που μας αρέσουν κ πρέπει να πάμε για αλλαγή απλά και μόνο για το νούμερο.

Το χειρότερο πάντως είναι που έφεραν υποτίθεται για του χρόνου κ είναι το 18μ (που η μικρή θα είναι το Νοέμβριο). Οπότε είναι ρούχα που μας αρέσουν κ πρέπει να πάμε για αλλαγή απλά και μόνο για το νούμερο.

18μ ρουχα χωρανε κ σε δίχρονο αν δν μιλαμε για τεραστιο μωρο. κ ο δικος μ που ειναι μεγαλόσωμος φοραει 18μ κ ας ειναι δυο. φορμες βεβαια, οχι τζιν. θα ελεγα να μην τα αλλάξετε. 

Ναι το σκεφτόμαστε γιατί κι αν πάρουμε το μεχρι 2 μπορεί κι αυτό να της κάνει ξερω'γω στα 2μισι που θα'ναι πάλι καλοκαίρι.

Άσχετο, κουβέρτες άσχετες με τα χρώματα του δωματίου αλλάξατε; Έχουμε καναδυό αλλα μου φαίνεται μπελάς να τρέχουμε και για αυτό (συνοικιακά μαγαζιά και πάλι, οπότε πρέπει να γυρίσουμε όλη την Αθήνα)

Ναι το σκεφτόμαστε γιατί κι αν πάρουμε το μεχρι 2 μπορεί κι αυτό να της κάνει ξερω'γω στα 2μισι που θα'ναι πάλι καλοκαίρι.

Άσχετο, κουβέρτες άσχετες με τα χρώματα του δωματίου αλλάξατε; Έχουμε καναδυό αλλα μου φαίνεται μπελάς να τρέχουμε και για αυτό (συνοικιακά μαγαζιά και πάλι, οπότε πρέπει να γυρίσουμε όλη την Αθήνα)

Εμείς είχαμε παραπάνω κουβέρτες από αυτές που χρειαζόμαστε αλλα δεν αλλάξαμε γιατι σκεφτήκαμε οτι μπορει να θες καμια για παραπανίσιο κρυο πχ κατω απο παπλωμα ή για να σκεπάστεις στον καναπε ή για να εχεις μια στο σπίτι των παππουδων αν το παιδι τυχει να κοιμηθει εκει κλπ.  επισης δεν ξερεις κ τι ατυχηματα συμβαινουν, να λερώσει το παιδι αν το αλλαζεις στο κρεβατι, να χυθεί γαλα, να αδειασει καμια λοσιόν... 

Α καλά από κουβέρτες κουβερτακια άλλο τίποτα. Αυτά μην τα αλλάζετε.. Εγώ έχω για όλους αυτούς τους λόγους που γράφει η Έσπερος και χρησιμοποιούνται όλα. Όχι μόνο όσα αγοράσαμε η μας έφεραν για τα παιδιά αλλά και παλιά δικά μας

7 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι χρειάζονται, απλά έχουμε πολλά ρούχα από φίλους και ξαδερφάκι για μέχρι 4 χρονών σχεδόν (και κάλτσες, σκουφιά κλπ) κι έτσι μπλεκομαι γιατί σκέφτομαι ότι απ'ολα έχουμε! Τα μόνα τρία δώρα που είναι από mothercare και prenatal (που μπορούμε να πάρουμε κάτι μη ρούχο) μας αρέσουν πολύ κ δεν θέλουμε να τα αλλάξουμε! Αλλιώς μέχρι και ενδοεπικοινωνια σκεφτόμασταν να παρουμε. Ευτυχώς όπως λέει η μαμά Ανέστη πολλά ρούχα είναι λεπτά οπότε θα καλύψουν περισσότερο καιρό. Μπορεί να πάρουμε όντως ρούχα για 4-5 χρονών με την ελπίδα να κάνουν τη σωστή εποχή. Και δεν ξαναπάω κι εγώ δώρο ρούχο σε βαφτιση-γεννηση! Αν και πετσέτες έχουμε 5 σετ από γέννηση κ βάφτιση, το ίδιο και σεντόνια, οπότε δεν υπάρχει σωτηρία! 

Να ρωτήσω επίσης, το νούμερο 1 για πότε (υποτίθεται ότι) είναι; Μέχρι ενός ή μετά; Επίσης μερικά λένε πχ Europe 6-9, usa 9-12, λες και είναι διαφορετικά τα μωρά!

Το χειρότερο πάντως είναι που έφεραν υποτίθεται για του χρόνου κ είναι το 18μ (που η μικρή θα είναι το Νοέμβριο). Οπότε υπάρχουν ρούχα που μας αρέσουν κ πρέπει να πάμε για αλλαγή απλά και μόνο για το νούμερο.

Σε εμάς έχει τύχει πολλές φορές (και στη βάφτιση και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που μας έφεραν δώρο ρούχο) να πηγαίνουμε απλά για αλλαγή νούμερου, γιατί τα σχέδια ήταν τέλεια, και να μην υπάρχει το νούμερο που θέλαμε κι έτσι να παίρνουμε άλλα που όμως δε μας άρεσαν πολύ. 

Πετσέτες και σεντόνια δεν αλλάζω. Πάντα είναι χρήσιμα εκτός πια κι αν έχεις πάρα πολλά. 

Ναι ούτε εμείς αλλάζουμε πετσέτες και σεντόνια (αν και κάθε φορά που πάω σε τέτοιο μαγαζί κ βλέπω κάποια που μ' αρέσουν πιο πολύ από κάτι που μας έφεραν σκέφτομαι τι κρίμα που δεν έτυχε να μας φέρει κανείς αυτό το σχέδιο, χαχα!) Για τις κουβέρτες απλά αναρωτιέμαι επειδή είναι κάτι που φαίνεται (σαν διακόσμηση) και μπορεί το δώρο να είναι πανασχετο με το δωμάτιο.Μας έτυχε τώρα (ωραίο σχέδιο αλλά χρώμα καμία σχέση) αλλά είναι στην άλλη άκρη της Αθήνας κ είμαστε σε δίλημμα να πάμε για αλλαγή ή οχι.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα