Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές δώρων και μεγέθη ρουχων


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Μα κι εγώ ένιωσα λίγο Σκρουτζ σ αυτή τη συζήτηση, δεν μπορώ να φανταστώ να έχω δυο σετ παπουτσιών όταν αλλάζουν κάθε τρίμηνο! 

 

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κοιταξε όλα στο πρόγραμμα είναι κ παίρνουμε όσο μπορούμε τα μέτρα μας. Αν ησουν εκτός σπιτιού κ βρεχοταν, τι θα έκανες? Γίνεται να κουβαλαμε στην τσάντα κ δεύτερο ζευγάρι? Εγώ παίρνω δύο ζευγάρια κάλτσες για αμα βραχεί κ δεν μπορώ να τα στεγνωσω( δεν είμαστε σε σπίτι δηλαδή) τουλάχιστον να του αλλάξω καλτσακια μέχρι να επιστρεψουμε. Τωρα αν χαλάσουν θα πάρουμε άλλα, δεν το έχω σκεφτεί τόσο διεξοδικα και δεν μας ετυχε ακόμη. 

 

 

 

Ευτυχώς ούτε εμένα μου έτυχε. Το μόνο που μου έτυχε είναι να πάρουμε οκτώβριο μήνα Nike τα οποία ήταν τόσο λεπτά που μόλις άρχισαν οι βροχές συνειδητοποίησα ότι δεν είναι καθόλου καλά για χειμώνα, το νερό θα περνούσε όλο μέσα... οπότε άρον άρον πήραμε δεύτερο.

Αλλά βλέπω, ειδικά κοριτσάκια, με ένα σωρό παπούτσια και απορώ! Η αλήθεια είναι ότι άλλα ταιριάζουν με φόρμα, άλλα με φουστίτσες, αλλά πόσα να πάρεις πιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, irin said:

Κι εγώ ένα έχω, αλλά πάντα φοβάμαι ότι αν πχ βραχεί... την πατήσαμε! ή αν ξαφνικά τρυπήσει...

E ναι, λογική σκέψη. Πέρα από αυτό , εμάς συχνά τα πετάει όπου βρεί στο σπίτι και δεν έχω ποτέ τον χρόνο να ψάχνω ένα παπούτσι. Εγώ του έχω 3 συν τα crocs για την πισίνα. έχουμε ένα ζευγάρι αθλητικά για παιδικές χαρές και πάρκα σε χώματα κτλ, ένα σπορ αλλά πιο καλό για παιδικές χαρές και παιδότοπους σε εμπορικά κέντρα, δραστηριότητες κτλ και ένα πιο  μποτάκι , επίσης πολύ άνετο. Γενικά αισθάνομαι ότι αν του φοράω συνεχώς το ίδιο παπούτσι, δεν αερίζεται. Μπορεί να λέω βλακείες, αλλά έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κοιταξε όλα στο πρόγραμμα είναι κ παίρνουμε όσο μπορούμε τα μέτρα μας. Αν ησουν εκτός σπιτιού κ βρεχοταν, τι θα έκανες? Γίνεται να κουβαλαμε στην τσάντα κ δεύτερο ζευγάρι? Εγώ παίρνω δύο ζευγάρια κάλτσες για αμα βραχεί κ δεν μπορώ να τα στεγνωσω( δεν είμαστε σε σπίτι δηλαδή) τουλάχιστον να του αλλάξω καλτσακια μέχρι να επιστρεψουμε. Τωρα αν χαλάσουν θα πάρουμε άλλα, δεν το έχω σκεφτεί τόσο διεξοδικα και δεν μας ετυχε ακόμη. 

 

 

 

Κι εγώ δεν το έχω αναλύσει τόσο. Κατα καιρούς παίρνουμε κι απο τον ανιψιο μου που μπορει να ειχε κ τρια στο ιδιο νουμερο, δυο αθλητικα κ μποτάκι, το οποιο για μενα ειναι υπερβολη. τα μποτάκια φυσικα τα φοράμε σε λιγότερο καθημερινές περιστάσεις. αν έρθει κάποιος σπίτι για χαλαρό καφέ ή βγούμε για γρήγορο καφέ σε πολύ χαλαρό πλαίσιο, του φοραω φορμα κ αθλητικα ομως. Εξομολογούμαι βεβαια οτι στους στενους συγγενεις δινω σαφείς οδηγιες για τις αναγκες που εχουμε σε ρουχα κ παπουτσια, εαν με ρωτούν φυσικα, κ στη βάφτιση ειχα δώσει οδηγίες για το στιλ που ήθελα, ένα παντελονάκι που να φορεθεί για καλό, πουκάμισο κ μπουφανακι, οχι σακάκι. και οντως το παντελονι φορέθηκε δυο χειμώνες σε γιορτες κ γενεθλια, το πουκαμισο φορέθηκε επισης χειμωνα με πουλόβερ κ καλοκαιρι με καλη βερμούδα, το μπουφαν το πηραμε μαζι μας πολλες φορες αλλα ειναι πι εμας θερμόαιμο το παιδι, μονο στα παπουτσια ατύχησαμε που το νουμερο του εκανε καλοκαιρι αλλα ηταν πολυ χειμωνιατικα κι ετσι εμειναν. Εγω βεβαια ειχα πει οτι αν ηθελαν μπορουσαν να μου φερουν κανονικα σετ ρουχων κ οχι βαφτιστικα, παραείμαι λειτουργικη μαλλον. αλλα κι ετσι τα ευχαριστήθηκε κι εκει ος κ ενεις πιστευω οτι τα αξιοποιήσαμε με το παραπανω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ δεν το έχω αναλύσει τόσο. Κατα καιρούς παίρνουμε κι απο τον ανιψιο μου που μπορει να ειχε κ τρια στο ιδιο νουμερο, δυο αθλητικα κ μποτάκι, το οποιο για μενα ειναι υπερβολη. 

Ενώ ρούχα χρησιμοποιημένα παίρνω, παπούτσια δεν παίρνω. Νομίζω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο, επειδή παίρνουν τη φόρμα του ποδιού... οπότε προτιμώ ένα ή άντε δύο να τα αγοράσω, παρά πολλά δανεικά.

Ρούχα στον γιό μου όλα είναι δανεικά. Στην κόρη τίποτα...όλο αγόρια έχει ο κύκλος μας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ δεν το έχω αναλύσει τόσο. Κατα καιρούς παίρνουμε κι απο τον ανιψιο μου που μπορει να ειχε κ τρια στο ιδιο νουμερο, δυο αθλητικα κ μποτάκι, το οποιο για μενα ειναι υπερβολη. τα μποτάκια φυσικα τα φοράμε σε λιγότερο καθημερινές περιστάσεις. αν έρθει κάποιος σπίτι για χαλαρό καφέ ή βγούμε για γρήγορο καφέ σε πολύ χαλαρό πλαίσιο, του φοραω φορμα κ αθλητικα ομως. Εξομολογούμαι βεβαια οτι στους στενους συγγενεις δινω σαφείς οδηγιες για τις αναγκες που εχουμε σε ρουχα κ παπουτσια, εαν με ρωτούν φυσικα, κ στη βάφτιση ειχα δώσει οδηγίες για το στιλ που ήθελα, ένα παντελονάκι που να φορεθεί για καλό, πουκάμισο κ μπουφανακι, οχι σακάκι. και οντως το παντελονι φορέθηκε δυο χειμώνες σε γιορτες κ γενεθλια, το πουκαμισο φορέθηκε επισης χειμωνα με πουλόβερ κ καλοκαιρι με καλη βερμούδα, το μπουφαν το πηραμε μαζι μας πολλες φορες αλλα ειναι πι εμας θερμόαιμο το παιδι, μονο στα παπουτσια ατύχησαμε που το νουμερο του εκανε καλοκαιρι αλλα ηταν πολυ χειμωνιατικα κι ετσι εμειναν. Εγω βεβαια ειχα πει οτι αν ηθελαν μπορουσαν να μου φερουν κανονικα σετ ρουχων κ οχι βαφτιστικα, παραείμαι λειτουργικη μαλλον. αλλα κι ετσι τα ευχαριστήθηκε κι εκει ος κ ενεις πιστευω οτι τα αξιοποιήσαμε με το παραπανω. 

Μποτάκια που του έφεραν δεν βολεψαν  τον μικρό μου. Μικροτερος είχε φουσκωτο κουντεπιε κ δεν του έμπαινε το μποτακι. Προσωπικά τα θεωρώ και βαριά για το ποδι. Είμαι παράξενη στο παπούτσι, το θέλω μαλακό και ελαφρύ για το παιδί!

 

Τα βαφτιστικά μας ήταν πολύ βαφτιστικά, θύμιζαν άλλης δεκαετίας μόδα (με πάτο που γλιστράει) και πέρα απ την βάφτιση δεν τα έβαλε πουθενά δυστυχώς. 

 

Just now, irin είπε:

Ενώ ρούχα χρησιμοποιημένα παίρνω, παπούτσια δεν παίρνω. Νομίζω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο, επειδή παίρνουν τη φόρμα του ποδιού...

Θα συμφωνησω κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Θα συμφωνησω κι εγώ. 

Συνήθως κιόλας τα παπούτσια είναι πολύ ταλαιπωρημένα. Τουλάχιστον των δικών μου, που τα φοράνε κάθε μέρα επί μία σεζόν, μετά δεν είναι να τα δώσεις σε κανέναν... Τα αφήνω δίπλα από την ανακύκλωση, για να τα πάρει κάποιος που τα έχει πραγματικά ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Συνήθως κιόλας τα παπούτσια είναι πολύ ταλαιπωρημένα. Τουλάχιστον των δικών μου, που τα φοράνε κάθε μέρα επί μία σεζόν, μετά δεν είναι να τα δώσεις σε κανέναν... Τα αφήνω δίπλα από την ανακύκλωση, για να τα πάρει κάποιος που τα έχει πραγματικά ανάγκη

Το ξερω αυτο για τα παπουτσια. Του ανιψιού μ έχω χρησιμοποιήσει κάποια πιο καλά, σχεδόν αφορετα, κ τα φορέσαμε σε περιστάσεις που δεν θα ετρεχε πολυ, σε σπιτια, σε ταβερνες, για τους παραπανω λογους. 

 

Τα παπουτσια του δικου μου ειναι σε κατασταση που ντρεπομαι κ να τα αφησω να τα παρει καποιος! διαλυονται, χωματα, λάσπες, σκαρφαλώματα! και παιρνουμε επι τουτου ανθεκτικά παπουτσια, συγκρινω με τα αθλητικα του ανιψιου που μεγαλωνει σε πολη κ η πεθερα μ τον ειχε πολυ καθωσπρεπει μη λερωθεί κ τετοια, παπουτσια εξισου μαρκα κ ίσως  ακριβα αλλά με τελειως διαφορετικη ποιοτητα αντοχής. αυτα δεν τα φορέσαμε καν εμεις, θα σκίζονται στην πρωτη βολτα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να παίρνουν παπούτσια άλλων παιδιών γιατί παίρνουν τη φόρμα του ποδιού.Κι εγώ η ίδια θα σιχαινομουν να φορέσω παπούτσι άλλης, αλλά σε αυτό είμαι υπερβολική και το ξέρω! (Τώρα θυμήθηκα ότι το είχα κάνει μια φορά σε μια εκδρομή που τα δικά μου άνοιξαν λόγω βροχής κι έβαλα μιας φίλης μου)

Επισης μπορεί να έγραψα και παραπάνω (ήθελα να το γράψω αλλά δεν θυμάμαι αν το έγραψα τελικά) είχα διαβάσει ότι δεν είναι υγιεινό να έχουν μόνο ένα ζευγάρι.Δεν θυμάμαι αν εννοούσαν για να αερίζονται ή για να μην είναι κάθε μέρα στο ίδιο σχήμα. Λογικό είναι βέβαια το ότι δεν βολεύει λόγω των συχνών αλλαγών νούμερου.Αλλα πιστεύω 2 ζευγάρια θα ειχα, καλύτερα πιο λίγα ρούχα κι ένα δεύτερο ζευγάρι. Θα δω όταν μεγαλώσει η μικρή μας, ακόμα φοράει αγκαλιας που είναι φτηνά κι έχουμε 3-4.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να παίρνουν παπούτσια άλλων παιδιών γιατί παίρνουν τη φόρμα του ποδιού.Κι εγώ η ίδια θα σιχαινομουν να φορέσω παπούτσι άλλης, αλλά σε αυτό είμαι υπερβολική και το ξέρω! (Τώρα θυμήθηκα ότι το είχα κάνει μια φορά σε μια εκδρομή που τα δικά μου άνοιξαν λόγω βροχής κι έβαλα μιας φίλης μου)

Επισης μπορεί να έγραψα και παραπάνω (ήθελα να το γράψω αλλά δεν θυμάμαι αν το έγραψα τελικά) είχα διαβάσει ότι δεν είναι υγιεινό να έχουν μόνο ένα ζευγάρι.Δεν θυμάμαι αν εννοούσαν για να αερίζονται ή για να μην είναι κάθε μέρα στο ίδιο σχήμα. Λογικό είναι βέβαια το ότι δεν βολεύει λόγω των συχνών αλλαγών νούμερου.Αλλα πιστεύω 2 ζευγάρια θα ειχα, καλύτερα πιο λίγα ρούχα κι ένα δεύτερο ζευγάρι. Θα δω όταν μεγαλώσει η μικρή μας, ακόμα φοράει αγκαλιας που είναι φτηνά κι έχουμε 3-4.

Εξαρταται κι απο τις συνθηκες, πχ εμας δεν παιδικο, στο σπίτι φοραει μονο καλτσακια, οπότε καθημερινα το παπουτσι σπανια το βαζει πανω απο τριωρο κι αυτο οχι σερι. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 1:21 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Επισης little lamb δεν είπα ότι ένα αγοράκι δε θα το ντύσεις πιο καλά μάλλον λάθος κατάλαβες η εγώ δεν το είπα σωστα, είπα πως τα κοριτσια έχουν περισσότερα έξοδα γενικώς στα ντυσίματα κι αυτά;)

Ε ναι, αν έχουν περισσότερα έξοδα επειδή τα ίδια θέλουν πιο πολλά "λουσα" οκ, η απορία μου ήταν στο κατά πόσον εμείς τα ενθαρρύνουμε προς αυτή την κατεύθυνση ενώ τα αγόρια τα ενθαρρύνουμε στο "δεν πειράζει ας είναι πιο απλά" (κάπως έτσι το ερμήνευσα αυτό που είχες γράψει αλλά δεν έχει σημασία μετα από τόση ανάλυση)

 

On 7/2/2020 at 1:21 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Ξερεις, μου θυμίσες το καλοκαίρι ένα κοριστακι κοντά 4 με 5 στην ηλικία της κόρης μου θα ήταν σε μια παραλία που πάμε που φόραγε 3/4 μαγιό χωρίς σουτιενακι. 

Ενδιαφέρον πόσο διαφέρουν οι αποψεις! Εμένα πάλι δεν μου αρέσουν τα παιδάκια με σουτιενακι αφού δεν υπάρχει στήθος! Μου φαίνεται μικρομεγαλο λουκ! Γιατί να βάλει σουτιενακι προτού το ζητήσει το ίδιο; Εντάξει δεν λέω για 10 χρόνων προφανώς, τότε υποθέτω από μόνο του θα ντρέπεται.

Θυμήθηκα τώρα γειτονική μας οικογένεια που είχε δίδυμα αγόρι-κοριτσι κ έπαιζαν καλοκαίρι στην αυλή με την πάνα, το αγόρι χωρίς μπλουζάκι κ το κοριτσάκι με. Μιλάμε για ηλικία γύρω στα δυόμισι! Εγώ θυμάμαι μικρή τα ζήλευα τα ξαδέρφια μου που μπορούσαν να είναι χωρίς μπλούζα. Μην πω για την καταπίεση να καθόμαστε με κλειστά πόδια, ακόμα και παντελόνι να φορουσαμε, λες κι είναι κακο να φανεί το βρακι ενός παιδιού! Οποτε δεν υπάρχει περίπτωση αν είχα τα δύο φύλα παιδιών να είχα το αγόρι χωρίς μπλούζα κ το κορίτσι με.Αλλα επειδή καταλαβαίνω ότι μετά από κάποια ηλικία (που ίσως είναι πολύ μικρή σύμφωνα με αυτο που λες) μπορεί να θεωρείται περίεργο για κάποιους να είναι το κοριτσάκι χωρίς μπλούζα, απλά δεν θα είχα ούτε το αγόρι χωρίς, για να μη νιώθει άσχημα το κορίτσι που αναγκάζεται να φοράει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή πηγαίνω η ίδια σε ορθοπεδικό για πέλματα στα παπούτσια μου (λόγω πολύ υψηλής καμάρας) και τον έχω ρωτήσει σχετικά με τα φορεμένα παιδικά παπούτσια, μου έχει πει οτι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα. Τα δικά μας λοιπόν, εφόσον είναι σε καλή κατάσταση, τα δωρίζω σε μια πολύτεκνη οικογένεια που έχουν ανάγκη.

 

Αυτό με τα παιδικά σουτιέν στα μαγιό εμένα με εκνευρίζει απίστευτα! Δηλαδή στο πιο ωραίο πράγμα του κόσμου, την ελευθερία που νιώθεις μέσα στο νερό, που μακάρι να μπαίναμε όλοι γυμνοί, και εκεί καταπίεση τα κορίτσια! Η μεγάλη φόρεσε πάνω μέρος στο μαγιό όταν το ζήτησε (μετά τα 11). Και στη μικρή το ίδιο θα κάνω, όταν νιώσει η ίδια ότι θέλει κάτι από πάνω, τότε ας βάλει. Προς το παρόν, δεν διανοούμαι να σκάει ο τζίτζικας και να βάλει μπλουζάκι είτε εντός σπιτιού, είτε στο κάμπινγκ που πάμε τα καλοκαίρια. Φέτος και αυτή και ο κολλητός της γυρνούσαν με το βρακί ή το μαγιό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Επειδή πηγαίνω η ίδια σε ορθοπεδικό για πέλματα στα παπούτσια μου (λόγω πολύ υψηλής καμάρας) και τον έχω ρωτήσει σχετικά με τα φορεμένα παιδικά παπούτσια, μου έχει πει οτι σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα. Τα δικά μας λοιπόν, εφόσον είναι σε καλή κατάσταση, τα δωρίζω σε μια πολύτεκνη οικογένεια που έχουν ανάγκη.

 

Αυτό με τα παιδικά σουτιέν στα μαγιό εμένα με εκνευρίζει απίστευτα! Δηλαδή στο πιο ωραίο πράγμα του κόσμου, την ελευθερία που νιώθεις μέσα στο νερό, που μακάρι να μπαίναμε όλοι γυμνοί, και εκεί καταπίεση τα κορίτσια! Η μεγάλη φόρεσε πάνω μέρος στο μαγιό όταν το ζήτησε (μετά τα 11). Και στη μικρή το ίδιο θα κάνω, όταν νιώσει η ίδια ότι θέλει κάτι από πάνω, τότε ας βάλει. Προς το παρόν, δεν διανοούμαι να σκάει ο τζίτζικας και να βάλει μπλουζάκι είτε εντός σπιτιού, είτε στο κάμπινγκ που πάμε τα καλοκαίρια. Φέτος και αυτή και ο κολλητός της γυρνούσαν με το βρακί ή το μαγιό.

Ιδεολογικά έχεις δίκιο, χτες βράδυ μάλιστα έλεγα στη κόρη μου πόσο τυχερή είναι που δε χρειάζεται να φοράει ακόμα σουτιέν ενώ σε λίγα χρόνια θα καταπιέζεται! Ωστόσο, τα χρόνια της αθωότητας έχουν περάσει και φαντάζομαι έχεις στο νου σου ότι δυστυχώς υπάρχουν άτομα που δε βλέπουν τα 5χρονα με τα δικά σου μάτια και ίσως χρειάζεται μια παραπάνω προφύλαξη του παιδιού από κακόβουλες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ιδεολογικά έχεις δίκιο, χτες βράδυ μάλιστα έλεγα στη κόρη μου πόσο τυχερή είναι που δε χρειάζεται να φοράει ακόμα σουτιέν ενώ σε λίγα χρόνια θα καταπιέζεται! Ωστόσο, τα χρόνια της αθωότητας έχουν περάσει και φαντάζομαι έχεις στο νου σου ότι δυστυχώς υπάρχουν άτομα που δε βλέπουν τα 5χρονα με τα δικά σου μάτια και ίσως χρειάζεται μια παραπάνω προφύλαξη του παιδιού από κακόβουλες σκέψεις.

Από την άλλη όμως εγώ ξέρεις τι σκέφτομαι; Ότι ένα πεντάχρονο δεν κινδυνεύει από τον πρώτο τυχόντα, μιας και γενικά θα έιναι με τους γονείς του. εννοώ ότι συνήθως οι περιπτώσεις κακοποίησης έιναι από το περιβάλλον του παιδιού κ άτομα υπεράνω υποψίας κ αυτό άσχετα από το αν φοράνε μαγιό, αν φαίνεται το βρακί τους κλπ.

 

Γενικά εμένα δν μ αρέσει να καλλιεργείται μια ενοχικότητα στις γυναίκες για το σώμα κ είμαι από τις καθηγήτριες που δεν ενοχλούνται όταν έρχονται μαθήτριες με χαλαρό ντ΄λυσιμο. με ενοχλεί σαν άγνοια του πλαισίου, ότι το σχολείο δεν είναι καφετέρια, αλλά δεν με ενοχλεί αν φαίνεται λίγο κοιλιά ή μπούτι, για να το πω έτσι χύμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Από την άλλη όμως εγώ ξέρεις τι σκέφτομαι; Ότι ένα πεντάχρονο δεν κινδυνεύει από τον πρώτο τυχόντα, μιας και γενικά θα έιναι με τους γονείς του. εννοώ ότι συνήθως οι περιπτώσεις κακοποίησης έιναι από το περιβάλλον του παιδιού κ άτομα υπεράνω υποψίας κ αυτό άσχετα από το αν φοράνε μαγιό, αν φαίνεται το βρακί τους κλπ.

 

Γενικά εμένα δν μ αρέσει να καλλιεργείται μια ενοχικότητα στις γυναίκες για το σώμα κ είμαι από τις καθηγήτριες που δεν ενοχλούνται όταν έρχονται μαθήτριες με χαλαρό ντ΄λυσιμο. με ενοχλεί σαν άγνοια του πλαισίου, ότι το σχολείο δεν είναι καφετέρια, αλλά δεν με ενοχλεί αν φαίνεται λίγο κοιλιά ή μπούτι, για να το πω έτσι χύμα. 

Ναι δε διαφωνώ, ισα ίσα. Απλώς δεν ξερω πως γίνεται να συνδυάσουμε την απενεχοποιηση του γυναικείου σώματος (που βάλλεται από παντού, μέχρι κ θηλάζουσες κατηγορούνται ότι επιδεικνύουν το στηθος τους), ιδιαίτερα με τα πρότυπα που προβάλλονται πλεον- ινσταγκραμ, διαφημισεις κλπ- με την προστασία των κοριτσιών μας από τον κάθε ανώμαλο. Γιατί εγω προσωπικά κ στη σκέψη ότι κάποιος ανωμαλος θα δει την κόρη μου με κοντό σορτς κ θα διεγερθεί κάνω εμετό. Κ η αλήθεια είναι ότι -περναμε σε εντελώς άλλη κουβέντα βέβαια κ δε θα επεκταθω- οι άντρες σήμερα έχουν πολλή στέρηση λόγω της γυναικείας χειραφέτησης. Οξύμωρο αλλά αληθές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι δε διαφωνώ, ισα ίσα. Απλώς δεν ξερω πως γίνεται να συνδυάσουμε την απενεχοποιηση του γυναικείου σώματος (που βάλλεται από παντού, μέχρι κ θηλάζουσες κατηγορούνται ότι επιδεικνύουν το στηθος τους), ιδιαίτερα με τα πρότυπα που προβάλλονται πλεον- ινσταγκραμ, διαφημισεις κλπ- με την προστασία των κοριτσιών μας από τον κάθε ανώμαλο. Γιατί εγω προσωπικά κ στη σκέψη ότι κάποιος ανωμαλος θα δει την κόρη μου με κοντό σορτς κ θα διεγερθεί κάνω εμετό. Κ η αλήθεια είναι ότι -περναμε σε εντελώς άλλη κουβέντα βέβαια κ δε θα επεκταθω- οι άντρες σήμερα έχουν πολλή στέρηση λόγω της γυναικείας χειραφέτησης. Οξύμωρο αλλά αληθές.

Εμένα με δυσκολεύει να ισορροπήσεις το να μην ενοχοποιειτααι το γτναικειο σωμα απο τη μια, κ απο την αλλη να μη νιωθουν οι γυναικες την αναγκη να το επιδεικνύουν προς τέρψιν των ανδρών. δεν μ αρεσει δλδ το προτυπο οπως λες κ εσυ, αλλα δνθελω να σκεφτεται κ μια κοπελα οτι ενα εκατοστό παραπανω γυμνού θα την

καταστησει αντικειμενο ερωτικής επιθυμίας. βεβαια εχω την αισθηση οτι η σεξουαλικη διαστροφή δεν σχετίζεται με το αν το θυμα φοραει σορτς ή μαγιο ή κολαν ή κελεμπία ή ειναι καλλίγραμμο κ ελκυστικο ή αντιθετα αφρόντιστο ή υπέρβαρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Ιδεολογικά έχεις δίκιο, χτες βράδυ μάλιστα έλεγα στη κόρη μου πόσο τυχερή είναι που δε χρειάζεται να φοράει ακόμα σουτιέν ενώ σε λίγα χρόνια θα καταπιέζεται! Ωστόσο, τα χρόνια της αθωότητας έχουν περάσει και φαντάζομαι έχεις στο νου σου ότι δυστυχώς υπάρχουν άτομα που δε βλέπουν τα 5χρονα με τα δικά σου μάτια και ίσως χρειάζεται μια παραπάνω προφύλαξη του παιδιού από κακόβουλες σκέψεις.

 

Τα κακόβουλα μάτια παραμένουν κακόβουλα, είτε το παιδάκι μας φοράει μπλουζάκι, είτε όχι. Ισχύει το ίδιο που ισχύει και για τις ενήλικες γυναίκες. Δεν είναι η γυναίκα που προκαλεί, δεν είναι το σώμα που προκαλεί. Το μυαλό του βιαστή είναι πειραγμένο και το trigger του δεν προέρχεται από τα ρούχα που φοράμε (ή δε φοράμε) αλλά από το άρρωστο μυαλό του. Το δικό μου χρέος (όπως εγώ το βλέπω) είναι να προστατεύσω την αθωότητά του παιδιού μου. Οχι περιορίζοντας το και δημιουργώντας του σκέψεις που δεν του αναλογούν αλλά ελέγχοντας το περιβάλλον του, δημιουργώντας προστατευτικό πλαίσιο και καλλιεργώντας το ένστικτό του σε συνδυασμό με την έννοια της συναίνεσης. Το πεντάχρονο δεν θα κυκλοφορήσει μόνο του. Ούτε το οκτάχρονο θα έλεγα. Τώρα αν θα είναι στην παραλία με το βρακί και θα το φωτογραφίσει κάποιος καταλαβαίνω τη σκέψη σου, το ίδιο εμετικά νιώθω, αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να το ελέγξω. Πέρα από το ότι αρνούμαι να μπω σε αυτόν τον κύκλο, υπό την έννοια ότι θα πρέπει μετά να φοβάμαι τα πάντα, μην έχει κάμερες στις τουαλέτες, μην κάνω επαφές στο ξενοδοχείο που μένω, κλπ + ότι γνωρίζω πολύ πολύ καλά ότι το τι φοράει το παιδί μου δεν κάνει καμία διαφορά.

 

Μια χαρά ντυμένη ήμουν όταν μου επιτέθηκε παιδεραστής. Με μπλουζάκι και βερμούδα. Αλλά ήμουν χωρίς παρουσία γονέων, μόνη, καλοκαίρι στην πόλη, να πάω μέχρι το περίπτερο. Γιατί άλλα χρόνια τότε βρε, αθώα, που δεν κλειδώναμε τις πόρτες μας και νομίζαμε ότι ένα οκτάχρονο μπορεί να κυκλοφορεί με ασφάλεια μόνο του (εντελώς ειρωνικά το λέω αυτό όπως καταλαβαίνεις). Κοινώς και τότε και τώρα, οι κίνδυνοι είναι οι ίδιοι. Επίσης και τότε, όπως και τώρα, για να μην γίνεις εύκολα θύμα, πρέπει να μπορείς να ακούς το ένστικτό σου, ώστε έγκαιρα να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά και να ζητήσεις βοήθεια (ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις ακριβώς τι είναι αυτό που δεν πάει καλά). Αλλά όπως λες και εσύ, άλλη συζήτηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Έσπερος, αν είναι ανώμαλος ο άλλος θα "φτιαχτεί" δεν πα να φοράει και μπούρκα το παιδάκι! Σε πολλά περιστατικά κακοποίησης που ακούμε κατά καιρούς τα παιδάκια ντυμένα είναι, οι αλλοι ξεντυνονται... Ας μην επεκταθω!

Σίγουρα δεν θα έβαζα στην κόρη μου σουτιενακι μαγιω αν δεν το ζητούσε, ακόμα και σετ να ήταν (πχ δώρο) θα έβαζα μόνο το κάτω.Μου φαίνεται πολύ γυναικείο! Παιδάκι είναι! Χίλιες φορές ολόσωμο μαγιουδακι που είναι πολύ πιο παιδικό ή μόνο το κάτω. Βασικά πολύ μικρό παιδί και ολόγυμνο θα το πήγαινα θάλασσα, δεν θα μου πήγαινε το μυαλό σε ανώμαλους.

Η μπέμπα είναι 9 μηνών κ πέρσι δεν μπήκε στη θάλασσα, του χρόνου δεν ξέρω τι θα φοράει αλλα τώρα τελευταία δεν φοράνε όλα, αγόρια και κορίτσια, αυτά τα ολόσωμα μαγιω-αντηλιακα; Αυτή την εντύπωση είχα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Συμφωνώ με την Έσπερος, αν είναι ανώμαλος ο άλλος θα "φτιαχτεί" δεν πα να φοράει και μπούρκα το παιδάκι! Σε πολλά περιστατικά κακοποίησης που ακούμε κατά καιρούς τα παιδάκια ντυμένα είναι, οι αλλοι ξεντυνονται... Ας μην επεκταθω!

Σίγουρα δεν θα έβαζα στην κόρη μου σουτιενακι μαγιω αν δεν το ζητούσε, ακόμα και σετ να ήταν (πχ δώρο) θα έβαζα μόνο το κάτω.Μου φαίνεται πολύ γυναικείο! Παιδάκι είναι! Χίλιες φορές ολόσωμο μαγιουδακι που είναι πολύ πιο παιδικό ή μόνο το κάτω. Βασικά πολύ μικρό παιδί και ολόγυμνο θα το πήγαινα θάλασσα, δεν θα μου πήγαινε το μυαλό σε ανώμαλους.

Η μπέμπα είναι 9 μηνών κ πέρσι δεν μπήκε στη θάλασσα, του χρόνου δεν ξέρω τι θα φοράει αλλα τώρα τελευταία δεν φοράνε όλα, αγόρια και κορίτσια, αυτά τα ολόσωμα μαγιω-αντηλιακα; Αυτή την εντύπωση είχα. 

Κ εμένα μου φαίνονται αστεία τα μπικίνι για μωρά, ή μόνο βρακάκι ή ολόσωμο. Κ να σου πω προτιμώ μόνο βρακάκι γιατί δε θέλω να στεγνώνει πάνω της το ολόσωμο, ειδικά όταν φοράει την αντιηλιακη μπλουζα από πάνω. Δηλαδή ακόμη κ αν της φοράω ολόσωμο στη θάλασσα το κατεβάζω για να της βάλω την μπλούζα για να παίξει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...