Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σκεψη για πρόσληψη συγγενικού προσώπου στην δουλειά


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

@ponemeni αυτός που ψάχνει για δουλειά δεν ποντάρει στη συγγένεια . Αναφέρει ξεκάθαρα ότι ψάχνω δουλειά . Και προτείνει κ ο ίδιος μια συνέντευξη για να δείξει επαγγελματισμό. 

Δες σε ποσό άσχημη θέση έχει έλθει η @Dust pink για το αυτονόητο ! 

Καπως πρέπει να αποδείξεις την αξιοκρατία σου για αυτό και πρότεινα μια συνέντευξη : είναι εύκολο να φανεί εκείνη την ώρα ότι δεν κάνει για τη θέση και μάλιστα να το καταλάβει και η ίδια ως άτομο. 

Δεν θα ξεκινήσω αντιπαράθεση στο αγαπημένο θέμα εργοδότης- εργαζόμενος γιατί δεν είναι της παρουσης . 

Αν θεωρείς πιο σωστό να πει καταμουτρα σε συγγενή «δεν μου κανεις» πάω πασο. 

Προσωπικα απορρίπτω αφού ζητήσω βιογραφικό κ γίνει συνέντευξη βάσει αυτού . 

 

Μωρέ εσύ καλά έκανες και πρότεινες την συνέντευξη. Το δίκαιο και το αξιοπρεπές ειναι και μακάρι η κοπέλα υπό άλλες συνθήκες να έπαιρνε την θέση με κάθε τρόπο.

Το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο έχει "επενδύσει" σε κουραστικό βαθμό στην προσωπική επαφή με τους συνεργάτες μου σε σημείο που την "λατρεύουν " και ταυτόχρονα την "συμπονουν" φαντάζομαι πως θα την δουν ευνοϊκα σε μια ενδεχόμενη συνέντευξη η σε μια κατάθεση (ανυπόστατου) βιογραφικού. Μπορεί μέσα πχ να βάλει ότι πριν 10 χρόνια που δεν γνωριζομασταν ότι έχει δουλέψει σε παρόμοια θέση... μπαρουφες ...άντε μετά πέσε στο επίπεδο να πεις λες ψέματα μπροστά στους υπόλοιπους...

Για να δώσω ένα παράδειγμα Έρχεται καποια  μέρα οταν τελειώσαμε την δουλειά  και είμαστε στο γραφείο  και φέρνει μια πίτα που έχει φτιάξει για τους συναδερφους λέγοντας "σας λατρευω, πέρασα να δω τι κάνετε και περιμένω τον Χ (ανηψιο της) που κάτι χαζεύει...πάντα σας σκέφτομαι αν και έχω όλου του κόσμου τα προβλήματα ,το ρευμα μου είπαν ότι θα μου κόψουν αλλά έφτιαξα μια πίτα για εσάς, Εγώ που στη δουλειά ήμουν το καλύτερο τηλέφωνο ...πρώτη να ανοίξω τελευταία να κλείσω όλους τους φρόντιζα" 

Την άλλη φορά περίμενε πάλι τον ανηψιο στην υποδοχη αφού προηγουμένως ηταν σε μενα και βλέπω από την τζαμαρία είχε πιάσει μια συνάδερφο που είχε τελειώσει το μαθημα και μιρμιριζε. Μπαίνει μέσα ή συνάδερφος και μου λέει "Ρε συ τι καλή κοπέλα η ξαδέρφη σας, μέσα στη καρδιά μου την έχω αλλά με στεναχωρεί κάθε φορά...τώρα μου έλεγε ότι τρώνε φακές μια εβδομάδα , αξίζει να βρει μια δουλειά, το θέλει πολύ".

Κόντευα να πάθω εγκεφαλικό από την αναξιοπρεπεια αλλά δεν μπορώ να την προσβάλλω μπροστά σε άλλους.

Την έπιασα κάποια στιγμή και της είπα σε παρακαλώ περιόρισε τι λες και τις επισκέψεις σου γιατί δουλεύουμε. Η απάντηση ήταν 

Γιατί; Ψέματα λέω; Αφού πεινάμε

Έρχομαι για να πάρω τον μικρό ,δεν ενοχλώ, με τα παιδιά που με συμπαθούν μιλάω για λίγο.

Εκμεταλλεύεται.... Και λαικιζει! Βέβαια δεν επηρεάζει την λειτουργία της δουλειά είναι ολιγόλεπτη η παρουσία και στον κοινό χώρο.

Μια ενδεχόμενη συνέντευξη δεν ξέρω κατά πόσο θα απεδιδε.

Για να μην παρεξηγηθω στεναχωριεμαι πάρα πολύ με την κατάσταση της ,τους έχουμε βοηθήσει αρκετά όσο μπορούμε . Μπορει να το κάνει αυθόρμητα χωρίς να το θεωρεί  κακό. Με φερνει σε δύσκολη θέση με τον  εαυτό μου , ίσως γιατί αυτό έχω "μαγκωσει" με το θέμα.

Επεξεργάστηκαν by Dust pink
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πω πω σε φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση. Πραγματικά. Ακόμα και «γαιδουρα» να γίνεις , αμφιβάλλω ότι θα καταλάβει. 

Μαλλον το καλύτερο είναι και το πλέον ανήθικο πχ Αχ ποσό θα ήθελα να της  προσφέρω μια θέση αλλά δυστυχώς υπάρχουν θέματα εχεμύθειας κλπ . 

Εξυπακουεται πως δεν το συστήνω γιατί είναι καρακατινια αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα έπιανε κάτι άλλο :(:( 

αν δεν έχεις κανέναν άλλο συγγενή στο payroll , χρησιμοποίησε αυτό ως δικαιολογία και καλή υπομονή !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που εκνευρίζει περισσότερο σε αυτά που έγραψες μέχρι τώρα είναι ότι θεωρεί υποχρέωσή σου να την προσλάβεις μόνο και μόνο επειδή είναι συγγενής. Κανένα αξιοκρατικό κριτήριο. Και φυσικά η εντελώς ωμή παρέμβασή της να πιάνει μέλη του προσωπικού και να κλαίγεται. Αυτό από μόνο του δείχνει την αδιακρισία της και είναι εντελώς αναξιοπρεπές και εκβιαστικό άτομο. Φτώχεια δε σημαίνει και γίνομαι φόρτωμα στους άλλους. 

Δυστυχώς η εμπειρία  @Dust pink μου έχει δείξει ότι με τέτοιους ανθρώπους κόβεις μια και έξω. Ζήτα της ένα βιογραφικό όπως συνηθίζεται και στη συνέχεια λυπάμαι αλλά δεν κάνεις για τη δουλειά. Ούτε επεξηγήσεις, ούτε  δικαιολογίες, ούτε τίποτα. Στον ιδιωτικό τομέα άλλωστε είναι γνωστό ότι αν φτάσεις σε συνέντευξη, συνήθως ούτε καν σου λένε αν απορρίπτεσαι, απλά μαθαίνεις (και αν) ότι η θέση καλύφθηκε. Επίσης πρόσεχε γιατί από αυτά που περιγράφεις, η συγκεκριμένη παίρνει εύκολα "αέρα" και όσο βρίσκεται στον χώρο σου μπορεί να κάνει ζημιά, έχε το νου σου.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Dust pink said:

Η λύση του καλύτερου βιογραφικόυ θα ήταν καλή αλλά θα καταλάβει πως το λέω ως "δικαιολογία" . Η προηγούμενη κοπέλα που εκτελούσε καθήκοντα ήταν φίλη της (βέβαια τελείως τυχαία συνεργαστηκαμε) και καταπληκτική στην δουλειά και το ήθος της. Ήρθε χωρίς προϋπηρεσια αλλά τα κατάφερε πολύ καλά, τώρα παντρεύτηκε και έφυγε για Γερμανία (ζούσαν οι γονείς του άντρα της εκεί και είχε  καλή δουλειά και τον ακολούθησε). Επίσης , δεν πρόκειται για εταιρεία αλλά για χώρο ιδιωτικής εκπαίδευσης όπου εργοδότης είμαι εγώ ,οι υπόλοιποι καθηγητές είναι εργαζόμενοι.. οπότε τα οποία βιογραφικά περνούν από την δική μου ευθύνη.

Οπότε , από τη μια γνωρίζει πως στο παρελθόν έχω προσλάβει κοπέλα χωρίς προϋπηρεσία και από την άλλη ξέρει πως από εμένα θα περάσει η οποία κρίση χωρίς να έχω περιορισμό από τους άλλους.

Για αυτό στο αρχικό ποστ έγραψα πως της είπα πως εχω μιλήσει με μια κοπέλα και δεν θα ήθελα να την κρέμασω .... Αλλά δεν καταλαβαίνει...χτυπάει στο φιλότιμο.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή και κατά πόσο δυσκολεύομαι.

Ειλικρινά δεν θα είχα κανένα θέμα να δουλέψει και θα την βοηθουσαμε να μπει στο κλίμα με καλή θέληση. Θα έπιαναν πραγματικά τόπο τα χρήματα γιατί όντως είναι σε ανέχεια. Αλλά το ένστικτο μου,σε συνδιασμό με αυτά που έμαθα με κάνουν αρνητική. Δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση σε περίπτωση ασυνέπειας της συναδέρφους μου, γονεις και παιδιά.

Πριν ένα χρόνο της είχα προτείνει μια καλή δουλειά σε νησί σεζόν από γνωστό με καλές απολαβές. Είχε βρει μια ευκαιριακη στην πόλη ως μπουφέ και δεν πήγε. Ίσως νόμιζε ότι η ευκαιριακη θα γίνει μόνιμη αλλά δεν ευδοκίμησε. Το σκέφτηκα καλοπροαίρετα τότε.

Διαβάζω με μεγάλη προσοχή τα όσα γράφεις και απο ότι καταλαβαίνω εκείνη θεωρεί υποχρέωση σου να την προσλάβεις, σε έχει ήδη φέρει σε δύσκολη θέση,χωρίς καν να έχεις δώσει θετική απάντηση για την θέση εργασίας,  σκέψου πόσο δύσκολα θα γίνουν τα πράγματα αν συνεργαστείτε, ίσως να θεωρήσει η ίδια ότι δεν έχεις επιλογή να την απολύσεις, ίσως να φέρει σε τέτοια θέση που και να θες δεν θα μπορείς να το κάνεις.

Να είσαι ξεκάθαρη απέναντι της, να της πεις πως ιδανικά θα ήθελες μία κοπέλα με προυπηρεσία καθώς δεν έχεις χρόνο να εκπαιδεύεις πάλι άτομο για την συγκεκριμένη θέση, πες της πως έχεις ήδη δει μία υποψήφια που καλύπτει τις ανάγκες σου και θα καταλήξεις σε εκείνη. Δεν έχεις υποχρέωση να απολογηθείς σε κανέναν, την δουλειά σου θα κοιτάξεις, και αφού έχεις να κάνεις με παιδιά και γονείς οφείλεις να είσαι ακόμα πιο προσεκτική στις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με φιλικό πρόσωπο. Ήξερα εκ των προτέρων, ότι δεν έχει τα κατάλληλα προσόντα, ούτε και την κατάλληλη εμπειρία. Ευτυχώς όμως δεν αποφάσιζα εγώ μόνη μου. Οπότε της είπα, βεβαίως να στείλει το βιογραφικό και να κανονίσουμε συνέντευξη. Στους υπόλοιπους που θα κοίταζαν το βιογραφικό τους είπα να μην δεσμευτούν από το γεγονός ότι είναι φίλη μου, όπως και στη φίλη μου διευκρίνησα ότι δεν αποφασίζω μόνη μου και δεν είναι στο χέρι μου το τι θα γίνει. Πέρασε από συνέντευξη, αλλά τελικά δεν προσελήφθη γιατί αντικειμενικά μιλώντας δεν είχε τα προσόντα και την εμπειρία.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται και όχι, αλλά νομίζω έχεις ήδη αποφασίσει, πιο πολύ επιβεβαίωση γυρεύεις. Κι έχεις αποφασίσει γιατί περιγράφεις ένα άτομο ανεύθυνο και μη κατάλληλο για τη θέση, άρα και να στεναχωριέσαι, αυτό δεν αρκεί, ούτε η συγγένεια. Της έχει πει ήδη καλή δικαιολογία και καλή αιτιολογία στο να μην την προσλάβεις, ότι προηγείται άλλη κοπέλα με εμπειρία. Αλήθεια είναι. Θα στεναχωρηθεί προφανώς, αλλά αν την προσλάβεις μελλοντικά θα στεναχωρηθείτε κι οι δυο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ με την σειρά μου όχι όχι όχι - θα το μετανιώσεις 

το ένα όχι είναι γιατί πιστεύω ότι καλό είναι να αποφεύγουμε τις επαγγελματικές επαφές με συγγενείς (καμμένη είμαι κ εγώ)

το δεύτερο όχι το λέω γιατί προφανώς δεν έχει ούτε την εμπειρία ούτε τα προσόντα για την θέση

και το τρίτο όχι το λέω γιατί δεν νομίζω ότι η ιδιοσυγκρασία της σου ταιριάζει - σκέψου αν θα ήθελες στην καθημερινότητά σου να συναναστρέφεσαι με άτομο τέτοιου επιπέδου. Εδώ δεν την αντέχεις ούτε στις λίγες συναντήσεις που κάνετε..... 

 

κ χωρίς συνέντευξη φυσικά. 

Η συνέντευξη γίνεται για να δεις κ το ποιόν του υποψήφιου, πέρα από τα τυπικά προσόντα τα οποία τα βλέπεις στο βιογραφικό. Το ποιόν το ξέρεις. Γιατί να ταλαιπωρηθείτε κ οι δύο με μία συνέντευξη ? 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιος έγραψε τι αλλά θα προσπαθήσω συνοπτικά να δώσω κάποιες απαντήσεις. 

Ο άντρας μου κρατάει αρκετά επιφυλακτικη στάση απέναντι τους είναι ούτε κρύο ούτε ζέστη τους συμμερίζεται αλλά θεωρεί και εκείνος ρίσκο την πρόσληψη καθώς θα δημιουργήθουν προβλήματα στο μέλλον κατά μεγάλο ποσοστό. Το γεγονός ότι έρχεται και εξιστορεί υπερβολικά προσωπικά της θέματα σε ανθρώπους που δεν τους ξέρει (συνεργάτες μου) και στην ουσία κλαίγεται...το παίρνει χαλαρά και αδιάφορα. Μου λέει αστή να λέει ότι θέλει.

Όμως ρε παιδιά...δεν ξέρω αν θα το θεσω σωστά ή  παρεξηγηθω εγώ νιώθω ντροπή μεγάλη... Δεν με ενοχλεί να τα λέει σε μένα τόσο αν και κουράζει όσο να τα λέει στον περίγυρο μου και να πιέζει με αυτό τον τρόπο (ύπουλα) . Ντρέπομαι να ειπωνονται επίτηδες και απροκάλυπτα ατάκες αξιολυπητες για επίκληση στο συναίσθημα τρίτων "πονάει η κοιλιά μου από την πείνα" ,"Μας κυνηγάει ο μπακάλης" "Δουλειά ζητάω ,δεν είμαι ζητιάνα" "κλειστές όλες οι πόρτες για δουλειά, και θα μου κόψουν το ρεύμα". Στα μάτια των άλλων νομίζω φαίνομαι εγώ η κακια... Αυτή που μπορεί να προσφέρει κάτι και δεν το κάνει...

Δεν ισχύει όμως. Και βοήθεια έχω προσφέρει.

Τι να κάνω ;; Εγώ να μας προστατέψω όλους προσπαθώ μη θέλοντας την στην δουλειά...

Αλλά τι μπορώ να κάνω; Να τους μαζέψω και να τους πω , κοιτάξτε, εχω μάθει αυτά και αυτά για την συγκεκριμένη, για αυτό το αποφευγω. Είναι συγγενής μου δεν το θέλω και δεν γουστάρω να γίνω και Κατίνα στην τελική.

Σήμερα είχα εξέλιξη, επειδή με βασάνιζε το θέμα και ήθελα να είμαι εντάξει με την συνείδηση μου και ότι δεν την αδικώ ,πηρα την απόφαση να ρωτήσω κάποια πράγματα με απόλυτη εχεμύθεια την πρώην προϊστάμενη του τομέα της που ήταν στην επίβλεψη της(είναι πελάτισσα σας έχω πει) Δυστυχώς αυτά που που μου είπε η γυναίκα ήταν εξαιρετικά άσχημα και μου συνέστησε "προσοχή και μακριά". Πείτε το κατινια εκ μέρους μου ,δεν με νοιάζει...εμένα με έτρωγε μήπως κάπου είμαι εγώ η λάθος με την κοπέλα.

Έπειτα από αυτές τις εξελίξεις...έχω σχεδόν αποφασίσει το εξής... αδιαφορία , πρόσληψης άλλης φυσικά κοπέλας με τον κλασικό τρόπο χωρίς η συγγενής μου να ξέρει κάτι ...θα το μάθει όταν την δει κανονικά στο πόστο της. Αν μου ζητήσει τα ρέστα θα της πω, αφού στο είπα ,είχα δώσει τον λόγο μου σε άτομο με προϋπηρεσία. Έπιασε δουλειά η κοπέλα δεν ήταν σωστό να την κρέμασω.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχω υποσχεθεί τίποτα σε εκείνη.

 

Το ενδεχόμενο της δοκιμής ούτε που μου περνάει από το μυαλό για τι θα πάρει παραπάνω θάρρος και θα θεωρεί δεδομένα πολλά . 

Με έχει φέρει σε απελπιστικα δύσκολη θέση...δυστυχώς δεν μπορώ να της κλείσω το στόμα ,δεν έχω δικαίωμα ,σκέφτεται ύπουλα πράγμα που εγώ δεν κάνω (αναγκαστικα να κάνω). Εκμεταλλεύεται η δεν γνωρίζει το γεγονός ότι γνωρίζω κάποια πράγματα παραπάνω από τους άλλους αλλά δεν θέλω να την θίξω και να θιχτω.

 

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Εννοείται και όχι, αλλά νομίζω έχεις ήδη αποφασίσει, πιο πολύ επιβεβαίωση γυρεύεις. Κι έχεις αποφασίσει γιατί περιγράφεις ένα άτομο ανεύθυνο και μη κατάλληλο για τη θέση, άρα και να στεναχωριέσαι, αυτό δεν αρκεί, ούτε η συγγένεια. Της έχει πει ήδη καλή δικαιολογία και καλή αιτιολογία στο να μην την προσλάβεις, ότι προηγείται άλλη κοπέλα με εμπειρία. Αλήθεια είναι. Θα στεναχωρηθεί προφανώς, αλλά αν την προσλάβεις μελλοντικά θα στεναχωρηθείτε κι οι δυο. 

Ναι από την αρχή ήμουν αρνητική σαν επιλογή θα το έκανα ως χάρη . Ήμουν αρνητικά προκατειλημμένη από σχόλια που έμαθα αλλά και από προσωπική επαφή μαζί της που σαν άτομο είναι χύμα . Πχ κανονίζουμε κάπου να πάμε πχ γάμο  μέχρι τέλους λέει ναι ναι θα ερθω στην εκκλησία εμφανίζεται μόνο ο άντρας της (και αν)...μετά βρίσκει δικαιολογίες ότι κάτι έτυχε τελευταία στιγμή.  Είναι αναξιόπιστη και αφερεγγυα σε πολλά πράγματα. Μπορεί να σε αφήσει εκτεθειμένο ανά πάσα ώρα και στιγμή... Στο προσωπικό δεν με νοιάζει ...δεν είναι κολλητή μου, έχουνε τυπική επαφή. Πάω σπίτι μου ,πάει στο δικό της και οκ. Στην δουλειά δεν θέλω να την μπλέξω.

Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2018 at 8:46 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Αν μπει μια αγγελια για γραμματεα, π.χ. σε μεγαλο αγγελιο-site, θα εμφανιστουν μερικες εκατονταδες βιογραφικα, και πολλοι απο τους υποψηφιους θα εχουν και προσοντα και μεγαλη αναγκη, οποτε δεν κατανοω πως μια συνεντευξη ειναι αποκλεισμος των ανθρωπων που εχουν αναγκη. 

 

Καλησπέρα σας,

εδώ δεν μιλάμε για μία γενικευμένη αγγελία, εδώ μιλάμε για μία πρόταση που έγινε να πέρναγε η κοπέλα από συνέντευξη μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου. Εσείς αν εκλιπαρούσε ένα συγγενικό σας πρόσωπο για εργασία θα του λέγατε να περάσει από συνέντευξη ξέροντας εκ των προτέρων ότι δεν θα το προσλάβετε? για αυτό μιλάμε εν προκειμένω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...