Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά βιβλία.... με νόημα...!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έντονης βιβλιοφαγίας και ετοιμάζομαι να παραγγείλω πάλι βιβλία θα ήθελα τη βοήθειά σας αν έχετε κάποια βιβλία να μου προτείνετε. Η μικρή είναι 3 ετών. 

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Anna3011 είπε:

Καλησπέρα! Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έντονης βιβλιοφαγίας και ετοιμάζομαι να παραγγείλω πάλι βιβλία θα ήθελα τη βοήθειά σας αν έχετε κάποια βιβλία να μου προτείνετε. Η μικρή είναι 3 ετών. 

 

Ευχαριστώ!!!

Διάβασε τις παραπάνω δημοσιεύσεις.θα βοηθήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Καλησπέρα! Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έντονης βιβλιοφαγίας και ετοιμάζομαι να παραγγείλω πάλι βιβλία θα ήθελα τη βοήθειά σας αν έχετε κάποια βιβλία να μου προτείνετε. Η μικρή είναι 3 ετών. 

 

Ευχαριστώ!!!

Αν θες γράψε μας περίπου τι στυλ αρέσει στο παιδί και σε τι αναγνωστικό επίπεδο είναι (εννοώ διαβάζει ευχάριστα πιο λιτά βιβλία ή/και για μεγαλύτερες ηλικίες). Και τι θα θέλατε κι εσείς, για να προτείνουμε αντίστοιχα. Πχ βιβλία με αστείες ιστορίες, που να προσφέρονται και για θεατρικό παιχνίδι, περιπετειώδη, με κάποια μηνύματα (να πραγματεύονται έννοιες όπως απώλεια, ζήλια, φιλία, μοναξιά, θυμός, κλπ), με πιο περίπλοκη εικονογράφιση ή με πιο απλή, με ρίμες, που να λειτουργούν και σαν προεισαγωγή στην αλφάβητο-αριθμούς, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Καλησπέρα! Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έντονης βιβλιοφαγίας και ετοιμάζομαι να παραγγείλω πάλι βιβλία θα ήθελα τη βοήθειά σας αν έχετε κάποια βιβλία να μου προτείνετε. Η μικρή είναι 3 ετών. 

 

Ευχαριστώ!!!

Υπάρχει στο fb η ομάδα Δραστηριοτητες και βιβλια για παιδια.Εκει θα βρεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχει στο fb η ομάδα Δραστηριοτητες και βιβλια για παιδια.Εκει θα βρεις τα πάντα.

Και στο παιδικό βιβλίο- προτάσεις! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Αν θες γράψε μας περίπου τι στυλ αρέσει στο παιδί και σε τι αναγνωστικό επίπεδο είναι (εννοώ διαβάζει ευχάριστα πιο λιτά βιβλία ή/και για μεγαλύτερες ηλικίες). Και τι θα θέλατε κι εσείς, για να προτείνουμε αντίστοιχα. Πχ βιβλία με αστείες ιστορίες, που να προσφέρονται και για θεατρικό παιχνίδι, περιπετειώδη, με κάποια μηνύματα (να πραγματεύονται έννοιες όπως απώλεια, ζήλια, φιλία, μοναξιά, θυμός, κλπ), με πιο περίπλοκη εικονογράφιση ή με πιο απλή, με ρίμες, που να λειτουργούν και σαν προεισαγωγή στην αλφάβητο-αριθμούς, κλπ.

Είναι παιδί με πολύ ενδιαφέρον για το βιβλίο, παρακολουθεί πλέον πιο σύνθετες ιστορίες και έχει πολύ πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της οπότε παίρνω βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά. Γενικά δε θα σου έλεγα ότι έχει κάποιο αγαπημένο στυλ ιστοριών, ενθουσιάζεται εξίσου με αστείες ιστορίες και με τρυφερές αφηγήσεις. Θεατρικό παιχνίδι κάνει συνέχεια με το παραμικρό ερέθισμα οπότε δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα να την ιντριγκάρω μέσω του βιβλίου. Η τελευταία αγορά βιβλίων που κάναμε ήταν (βάσει και των προτάσεών σας εδώ και της ομαδας παιδικού βιβλίου στο fb) τα εξής: η ανησυχία της Ρούμπι, ωχ χταπόδι λάθος πόδι, η θάλασσα είδε, βρισκόμαστε εδώ. Όλα της άρεσαν, λάτρεψε το "η θάλασσα είδε".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Είναι παιδί με πολύ ενδιαφέρον για το βιβλίο, παρακολουθεί πλέον πιο σύνθετες ιστορίες και έχει πολύ πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της οπότε παίρνω βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά. Γενικά δε θα σου έλεγα ότι έχει κάποιο αγαπημένο στυλ ιστοριών, ενθουσιάζεται εξίσου με αστείες ιστορίες και με τρυφερές αφηγήσεις. Θεατρικό παιχνίδι κάνει συνέχεια με το παραμικρό ερέθισμα οπότε δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα να την ιντριγκάρω μέσω του βιβλίου. Η τελευταία αγορά βιβλίων που κάναμε ήταν (βάσει και των προτάσεών σας εδώ και της ομαδας παιδικού βιβλίου στο fb) τα εξής: η ανησυχία της Ρούμπι, ωχ χταπόδι λάθος πόδι, η θάλασσα είδε, βρισκόμαστε εδώ. Όλα της άρεσαν, λάτρεψε το "η θάλασσα είδε".

Πάρε πιτσιμπουίνια! Πιστεύω θα της αρέσουν! Έχουν και πιο μεγάλο κείμενο αλλά όχι πολύ δύσκολο και είναι με τέτοιο τρόπο γραμμένα που ανεβάζουν ένα επίπεδο τη γλώσσα από τις απλές γραμμικές προτάσεις! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Ο κουραμπιές Γιεσγιες

Τα γουρουνάκια της ευτυχίας

Το θησαυγό

Ο ονειροταχυδρόμος

Ο ραφτακος των λέξεων

Τα τρία μικρά λυκάκια

Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Είναι παιδί με πολύ ενδιαφέρον για το βιβλίο, παρακολουθεί πλέον πιο σύνθετες ιστορίες και έχει πολύ πλούσιο λεξιλόγιο για την ηλικία της οπότε παίρνω βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά. Γενικά δε θα σου έλεγα ότι έχει κάποιο αγαπημένο στυλ ιστοριών, ενθουσιάζεται εξίσου με αστείες ιστορίες και με τρυφερές αφηγήσεις. Θεατρικό παιχνίδι κάνει συνέχεια με το παραμικρό ερέθισμα οπότε δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα να την ιντριγκάρω μέσω του βιβλίου. Η τελευταία αγορά βιβλίων που κάναμε ήταν (βάσει και των προτάσεών σας εδώ και της ομαδας παιδικού βιβλίου στο fb) τα εξής: η ανησυχία της Ρούμπι, ωχ χταπόδι λάθος πόδι, η θάλασσα είδε, βρισκόμαστε εδώ. Όλα της άρεσαν, λάτρεψε το "η θάλασσα είδε".

Είδα τώρα επειδή είπες για το η θάλασσα είδε,θα κυκλοφορήσει το καινούριο του Πέρσιβαλ από τις εκδόσεις Ίκαρος σε λίγο καιρό. Η αόρατη. Έχε το στο νου σου και αυτό. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Είδα τώρα επειδή είπες για το η θάλασσα είδε,θα κυκλοφορήσει το καινούριο του Πέρσιβαλ από τις εκδόσεις Ίκαρος σε λίγο καιρό. Η αόρατη. Έχε το στο νου σου και αυτό. 

Αχ ωραία, ευχαριστώ, θα το έχω στο νου μου. Έχει φάει τρελό κόλλημα με το "η θάλασσα είδε". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 7/2/2021 at 11:24 ΜΜ, Anna3011 είπε:

Καλησπέρα! Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έντονης βιβλιοφαγίας και ετοιμάζομαι να παραγγείλω πάλι βιβλία θα ήθελα τη βοήθειά σας αν έχετε κάποια βιβλία να μου προτείνετε. Η μικρή είναι 3 ετών. 

 

Ευχαριστώ!!!

Αν και έχει ειπωθεί αλλά είναι διαχρονικο., πρέπει να το διαβάσετε δηλαδή, είναι το νησί του παππου

 

Και είναι ότι πρεπει γι αυτή την ηλικία βιβλία που σχετίζονται με τα συναισθηματα

 

Τικ κ τελα επίσης για 3χρονων

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν προλαβαίνω να διαβάσω οπότε θα ρωτήσω, έχετε κάποιο καλό βιβλίο να προτείνετε σχετικο με το ανθρώπινο σώμα για ηλικία 4-5 ετών?

Δηλαδή να μάθει το σώμα τα μέρη του η βιβλίο που να το αποτρέπει από κακοτοπιές τυπου δε μας αγγίζουν κλπ. ? 

,.....

 

 

Εμείς διαβάζουμε Τριβιζά(τελευταίο πιυ αγορασα ήταν το δονα Τερηδονα), κλασσικά κάνω συλλογή κι επειδή έχω δώσει ΤΑ λεφτά στα βιβλία από τότε που μπήκαμε καραντίνα διαβάζω ηλεκτρονικά. Σε μια ομάδα του φμπ κατεβασα απειρα αλλά τώρα την σταμάτησαν. Όσα προλαβα δηλαδή

Επίσης το σχολείο μας δίνει κάθε τόσο . 

 

Επίσης διαβάσαμε για τους θεους του Όλυμπου, έχουν βγει μικρά όπως οι μικροί κυριοι, μικρές κυρίες. Είναι πολυ ωραια και τα θυμάται

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Αν και έχει ειπωθεί αλλά είναι διαχρονικο., πρέπει να το διαβάσετε δηλαδή, είναι το νησί του παππου

Και είναι ότι πρεπει γι αυτή την ηλικία βιβλία που σχετίζονται με τα συναισθηματα

Τικ κ τελα επίσης για 3χρονων

Δηλαδή να μάθει το σώμα τα μέρη του η βιβλίο που να το αποτρέπει από κακοτοπιές τυπου δε μας αγγίζουν κλπ. ? 

Για τις λειτουργίες του ανθρώπινου σώματος θα ήθελα βιβλιο καλογραμμενο και κατάλληλο για την ηλικία του παιδιού. Από κάποια που είδα στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να καταλάβω πως είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Σοκολακης και ζαχαρουλα τρυποδοντη

Τενεκεδουπολη

Το δέντρο είναι που βλεπει

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Για τις λειτουργίες του ανθρώπινου σώματος θα ήθελα βιβλιο καλογραμμενο και κατάλληλο για την ηλικία του παιδιού. Από κάποια που είδα στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να καταλάβω πως είναι. 

Χμ θα ψάξω αν βρω κάτι,θα ρωτησω κιόλας και θα σου πω 

Δεν εχω κάποιο εγώ γιατί μας τα κάνε η δασκάλα στο σχολείο αυτά μας έστειλε φωτοτυπίες. 

Και βίντεο μπορείτε να δείτε παντως γι αυτα

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Σοκολακης και ζαχαρουλα τρυποδοντη

Τενεκεδουπολη

Το δέντρο είναι που βλεπει

Χμ θα ψάξω αν βρω κάτι,θα ρωτησω κιόλας και θα σου πω 

Δεν εχω κάποιο εγώ γιατί μας τα κάνε η δασκάλα στο σχολείο αυτά μας έστειλε φωτοτυπίες. 

Και βίντεο μπορείτε να δείτε παντως γι αυτα

Ο Σοκολακης και η Ζαχαρούλα τρυποδοντη είναι πράγματι πολύ καλό βιβλίο! Θέλω να το πάρω κι εγώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ο Σοκολακης και η Ζαχαρούλα τρυποδοντη είναι πράγματι πολύ καλό βιβλίο! Θέλω να το πάρω κι εγώ! 

Είναι όλα αυτά τέλεια που γράφω 

Περί δοντιών και υγιεινής διαβάστε κ τη δονα Τερηδονα έχει πολυ πλακα, είναι τεράστιο βέβαια αλλά είναι τέλειο για λιγο κάθε μέρα

 

 

 

Επίσης 

 

Η Αννουλα και η νεραιδα των δοντιών-απλο αλλά κατατοπιστικοτατο

Η περιπέτεια των 4 εποχών

Η πουπου και η καρλοτα

 

Θα επανέλθω

 

Εγώ θέλω για 6 και άνω!! 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2021 at 4:37 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Το "γιατί;το σώμα μου" το έχει κάποιος? Είναι καλό? 

Θα σου στείλω σε πμ μια προσφορα που χει βγάλει ένα βιβλιοπωλείο τρία βιβλία για το σώμα παιδικα. Το είδα χθες κ το αποθηκευσα να στο στείλω. Τα δυο τα έχω και είναι πολυ ωραια και κατάλληλα για τον μικρό σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι γιατί πήραμε κάποια βιβλία κ είπα να γράψω εντυπώσεις κάτι που πιστεύω είναι βοηθητικό όταν ψάχνεις παραμυθια αλλά κ υποκειμενικο βέβαια γιατί τα γούστα διαφέρουν. 

 

Σοκολακης κ Ζαχαρούλα τρυποδοντη. Πολύ έξυπνο κ διασκεδαστικό.

 

Ο ραφτακος των λέξεων, ευανάγνωστο με όμορφα μηνύματα  για τις ανθρώπινες σχέσεις.

 

Γιατί το σώμα μου. Είναι ένα βιβλίο με παραθυρακια κ σύντομα κείμενα-απαντησεις για ερωτήματα των παιδιών. 

 

Θα γράψω ξανα όταν διαβάσουμε και τα υπολοιπα. Τα παραπάνω απευθύνονται σε παιδιά 3-6 ετών.

 

Επίσης θέλω να πάρω σε επόμενη φάση τον κηπουρό των παραμυθιών. Και γενικά θέλω να πάρω.... και να πάρω.... άπειρα βιβλία για το παιδί αλλά κρατιεμαι! :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Επανέρχομαι γιατί πήραμε κάποια βιβλία κ είπα να γράψω εντυπώσεις κάτι που πιστεύω είναι βοηθητικό όταν ψάχνεις παραμυθια αλλά κ υποκειμενικο βέβαια γιατί τα γούστα διαφέρουν. 

 

Σοκολακης κ Ζαχαρούλα τρυποδοντη. Πολύ έξυπνο κ διασκεδαστικό.

 

Ο ραφτακος των λέξεων, ευανάγνωστο με όμορφα μηνύματα  για τις ανθρώπινες σχέσεις.

 

Γιατί το σώμα μου. Είναι ένα βιβλίο με παραθυρακια κ σύντομα κείμενα-απαντησεις για ερωτήματα των παιδιών. 

 

Θα γράψω ξανα όταν διαβάσουμε και τα υπολοιπα. Τα παραπάνω απευθύνονται σε παιδιά 3-6 ετών.

 

Επίσης θέλω να πάρω σε επόμενη φάση τον κηπουρό των παραμυθιών. Και γενικά θέλω να πάρω.... και να πάρω.... άπειρα βιβλία για το παιδί αλλά κρατιεμαι! :D

Κρατησου, παρε τα μισά και τα αλλά κατέβασε τα σε pdr και βάλε τα λεφτά στον κουμπαρα του! 

Καλο Πάσχα! :)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κρατησου, παρε τα μισά και τα αλλά κατέβασε τα σε pdr και βάλε τα λεφτά στον κουμπαρα του! 

Καλο Πάσχα! :)

Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα να ψάξω για παραμύθια σε ηλεκτρονική μορφή. 

  Όμως δεν θα είναι το ίδιο, το βιβλίο έχει άλλη χάρη. Μπορείς να το πιάσεις,να το ξεφυλλιζεις, να το χορτάσεις. Το διαβάζεις όποτε θες,  το επαναλαμβάνεις και εντυπωνονται πιο εύκολα οι νέες λέξεις στο λεξιλόγιο του παιδιού. Παρατηρείς με λεπτομέρειες την εικονογράφηση, οξύνεται η φαντασία, έχει άλλη αίσθηση. 

 

Το pdf θα είναι κατεβασμένο σε tablet, pc ή κινητό οπότε σκέφτομαι και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν όλα αυτά τα μεσα στην όραση του.

 

Γενικά δεν μου φαίνεται το ίδιο πρακτικό με το βιβλίο. Έχεις την δυνατότητα στο διαδίκτυο να βρεις πολλές ιστορίες αλλά δεν εμβαθύνεις, δεν υπάρχει αλληλεπίδραση γονέα παιδιού όπως με ένα βιβλίο ανά χειρας. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Καλή Ανάσταση!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα να ψάξω για παραμύθια σε ηλεκτρονική μορφή. 

  Όμως δεν θα είναι το ίδιο, το βιβλίο έχει άλλη χάρη. Μπορείς να το πιάσεις,να το ξεφυλλιζεις, να το χορτάσεις. Το διαβάζεις όποτε θες,  το επαναλαμβάνεις και εντυπωνονται πιο εύκολα οι νέες λέξεις στο λεξιλόγιο του παιδιού. Παρατηρείς με λεπτομέρειες την εικονογράφηση, οξύνεται η φαντασία, έχει άλλη αίσθηση. 

 

Το pdf θα είναι κατεβασμένο σε tablet, pc ή κινητό οπότε σκέφτομαι και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν όλα αυτά τα μεσα στην όραση του.

 

Γενικά δεν μου φαίνεται το ίδιο πρακτικό με το βιβλίο. Έχεις την δυνατότητα στο διαδίκτυο να βρεις πολλές ιστορίες αλλά δεν εμβαθύνεις, δεν υπάρχει αλληλεπίδραση γονέα παιδιού όπως με ένα βιβλίο ανά χειρας. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Καλή Ανάσταση!

 

Ναι εντάξει στο λέω εγώ που έχω δυο βιβλιοθήκες γεματες βιβλία και κάπου λες δεν πάει αλλο... Που η μυρωδιά και η αίσθηση τους είναι αδιαπέραστη...που ως φοιτήτρια με εχανες μέσα στις βιβλιοθήκες και ως ενήλικη πλέον με χάνεις αν μαφησεις μέσα σε εκθέσεις βιβλίων...

Απλως το φιλοσοφησα...και είπα...Πέραν του οικονομικου ειναι και θέμα χώρου..ποσα πια...εχουμε και δικά μας περαν παιδικων..Κι ακόμα αγοράζω απλώς πλέον πολυ πολυ επιλεκτικά.... Τα καλυτερα που λέμε... Τα πιο απλά , τα όχι τόσο φοβερά κατεβαζω... Και κάθε ένα που κατεβάζω τους βάζω κι απο ένα δεκαρικακι στον κουμπαρα τους :)

Ας πουμε του Τριβιζά κάνω συλλογή όπως και της πηνελοπης δέλτα που εχω όλη τη σειρά κι έχω αρχίσει δειλά να της διαβάζω.... 

Εμάς μας στέλνει κ η δασκάλα στο νήπιο πολλα  PDF οπότε φέτος του δώσαμε κ καταλαβε. Το ιδανικό είναι σε ταμπλέτα να τα βλεπουν μεγάλα.. 

 

 

Εμάς μας έφεραν την Κυρά Σαρακοστή και ειχε μέσα κατασκευές! Ασχοληθηκαμε σίγουρα ένα 3ωρο! 

Εμένα και αυτά μου αρέσουν, τα επίκαιρα αναλογα με την εποχή δηλαδη! Πχ τώρα διαβάσαμε ιστορίες πασχαλινες, για την άνοιξη, τα έντομα, τα λουλουδια

Link to comment
Share on other sites

Ολες μικρα παιδια εχετε; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ωραια βιβλια για εφηβους; Ειτε βιβλια που αφορουν την εφηβεια (για να το διαβασει το παιδι) ειτε ως λογοτεχνικα για αυτες τις ηλικιες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , connie08 είπε:

Ολες μικρα παιδια εχετε; Μηπως εχετε να μου προτεινετε ωραια βιβλια για εφηβους; Ειτε βιβλια που αφορουν την εφηβεια (για να το διαβασει το παιδι) ειτε ως λογοτεχνικα για αυτες τις ηλικιες

Ειδικά αν είναι κορίτσι, υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιβλίο που έχουν γράψει μαμά και εφηβη κόρη και λέγεται "τερμα εδώ κατεβαίνουν όλοι". Αν κυκλοφορεί ακόμα βέβαια. Είναι Γαλλίδες οι συγγραφείς και κάθε κεφάλαιο δίνει την οπτική κάθε μιας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vtgian είπε:

Ειδικά αν είναι κορίτσι, υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιβλίο που έχουν γράψει μαμά και εφηβη κόρη και λέγεται "τερμα εδώ κατεβαίνουν όλοι". Αν κυκλοφορεί ακόμα βέβαια. Είναι Γαλλίδες οι συγγραφείς και κάθε κεφάλαιο δίνει την οπτική κάθε μιας. 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Το εψαξα ηδη αλλα δυστυχως ειναι εξαντλημενο στον εκδοτη...και φαινεται πολυ ενδιαφερον...κριμα

 

υγ για κοριτσι ενδιαφερομαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...