Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθισμα αυτοκινήτου


Recommended Posts

On 29/7/2018 at 6:03 ΜΜ, vicky86 είπε:

το δικο μας ειναι 15-36 με δικες του ζωνες,το πηραμε απο λητω,της foppaperdetti,αλλα απο οτι εχω δει δ το εχουν στη σελιδα τους πια,παρομοια ναι.αλλα δ φαινεται αυτο με τις ζωνες

Οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα 15-36 με ζωνες...Προς το παρον ειμαι πιο μπερδεμενη απο ποτε και σας ευχαριστω ολες γι'αυτο :-D Οπως βλεπω μαλλον θα παρουμε και τριτο ή θα ελπιζω να μην μεγαλωσουν τοσο ωστε να τους παρει το 9-36 και το 0-36. Τι να πω...εχω αρκετο χρονο να το σκεφτω και προς το παρον θα ασχοληθω με το θεμα του αποθηλασμου. Αν μελλοντικα ξαναεχω καποια απορια θα σας ξαναρωτησω :)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα 15-36 με ζωνες...Προς το παρον ειμαι πιο μπερδεμενη απο ποτε και σας ευχαριστω ολες γι'αυτο :-D Οπως βλεπω μαλλον θα παρουμε και τριτο ή θα ελπιζω να μην μεγαλωσουν τοσο ωστε να τους παρει το 9-36 και το 0-36. Τι να πω...εχω αρκετο χρονο να το σκεφτω και προς το παρον θα ασχοληθω με το θεμα του αποθηλασμου. Αν μελλοντικα ξαναεχω καποια απορια θα σας ξαναρωτησω :)

Αφού είσαι ευχαριστημένη με το 0-36 γιατί δεν παίρνεις και για το μωρό που θα έρθει ένα 0-36; Και ο μεγάλος θα κρατήσει το κάθισμά του που δε θέλει να το δώσει και δε θα χρειαστεί να αγοράσεις δεύτερο κάθισμα στο μέλλον που δεν θέλεις.

Έχεις καιρό βέβαια όπως λες να αποφασίσεις, καλή εγκυμοσύνη να έχεις (δεν έχεις γεννήσει ακόμα έτσι) και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΜΑΡΙΤΑ είπε:

Αφού είσαι ευχαριστημένη με το 0-36 γιατί δεν παίρνεις και για το μωρό που θα έρθει ένα 0-36; Και ο μεγάλος θα κρατήσει το κάθισμά του που δε θέλει να το δώσει και δε θα χρειαστεί να αγοράσεις δεύτερο κάθισμα στο μέλλον που δεν θέλεις.

Έχεις καιρό βέβαια όπως λες να αποφασίσεις, καλή εγκυμοσύνη να έχεις (δεν έχεις γεννήσει ακόμα έτσι) και όλα να πάνε καλά!

Βασικα δεν ειπε οτι δεν θελει να το δωσει και κοιταμε μαζι καθισματα καποιες φορες για να τον βαλω στο κλιμα, διαλεγει κιολας. Δεν θελω να παρω και δευτερο 0-36, κυριως επειδη ανεβαινει το μπατζετ και προτιμω κατι που να πιανει λιγοτερες ηλικιες γιατι συνηθως ειναι πιο εξειδικευμενα (και αρα ασφαλη).  Δεν γεννησα ακομη...γι'αυτο εχω καιρο να αποφασισω ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καιρό τότε να αποφασίσεις. Να σου πω μόνο ότι εμείς το 15-36 το πήραμε 1 μήνα πριν κλείσει τα 4 και το αγοράσαμε σε πολύ καλή τιμή από το εξωτερικό. Οπότε πριν αγοράσεις κάτι ψάξε και έξω να δεις μήπως σε συμφέρει καλύτερα.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον, μετα απο σκεψη και συζητηση με γνωστες επι του θεματος καταληξαμε στο να παρουμε ενα 9-36 για τον "μεγαλο" αλλα που να μοιαζει περισσοτερο με 15-36 με ζωνες. Μετα απο μικρη ερευνα βρηκα μερικες μαρκες isofix μεχρι 200 ευρω: Nania (i-max, ferrari, formula baby), Kindercraft (fix2go), Chipolino Cruz, Sumex (race sport). Aν εχει καποια εμπειρια απο καποιο απο αυτα ή απλα θελει να σχολιασει κατι για τις συγκεκριμενες μαρκες θα με βοηθουσε πολυ :) Μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη εταιρια με τις παραπανω προϋποθεσεις που μπορει να μου ξεφυγε ;-) 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχει καποιος εμπερια απο το Britax Romer 123 Evolva (οχι isofix) ; Εμπιστευομαι πολυ την συγκεκριμενη εταιρια απο θεμα ασφαλειας, γι'αυτο αν δεν παρω isofix θα παρω το συγκεκριμενο καθισμα. Με ενδιαφερει περισσοτερο η ανεση στον υπνο, μιας που ο μικρος μας κοιμαται πολυ ευκολα στο αμαξι και δεν θελω το κεφαλι του να πεφτει μπροστα. Απ'οτι ειδα εχει ενα συστημα ανακλισης, αρκει;

 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εχει καποιος εμπερια απο το Britax Romer 123 Evolva (οχι isofix) ; Εμπιστευομαι πολυ την συγκεκριμενη εταιρια απο θεμα ασφαλειας, γι'αυτο αν δεν παρω isofix θα παρω το συγκεκριμενο καθισμα. Με ενδιαφερει περισσοτερο η ανεση στον υπνο, μιας που ο μικρος μας κοιμαται πολυ ευκολα στο αμαξι και δεν θελω το κεφαλι του να πεφτει μπροστα. Απ'οτι ειδα εχει ενα συστημα ανακλισης, αρκει;

Το σκεφτομουνα κ εγω αυτο το καθισμα γιατι μου το ειχαν πει για πολυ καλο και επισης εκτιμω την britax. Την ανακλιση πλατης φοβηθηκα κ εγω γιατι μου φανηκε λιγο μικρη. Το ειχα δει σε φιλη που το ειχε. Ηταν ευχαριστημενη παντως γενικα

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2018 at 1:22 ΜΜ, CMES είπε:

Κι εμεις πηραμε καθισμα που να μπορει να γυρναει και αναποδα και μπροστα και ειναι ως 4 ετων με το σκεπτικο να μεινει αναποδα οσο πιο πολυ γινεται ομως 20 μηνων τη γυρισαμε μπροστα γιατι στριμοχνοταν πολυ αναποδα. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν ειναι εφικτο να μεινει το παιδι αναποδα μεχρι 4 ετων. Ειναι λογικο απο καποια στιγμη και μετα να εκνευριζεται.

εμάς είναι σχεδόν 6 ετών τώρα , κ δεν εκνευρίζεται , τουλάχιστον όχι τόσο ωστε να πρέπει να ενδώσω , μαλιστα τώρα πολυ λιγότερο! 

μια φορά που φρέναρε το αμάξι όταν βρισκοταν σε άλλο αμάξι με καθισματάκι που κοιταγε μπροστά,  και τραβήχτηκε μπροστά, φοβήθηκε και κατάλαβε κιόλας γιατι καθεται έτσι. 

θα ήθελα να πω ότι το αμάξι μας  εχει  παράθυρα /παρπριζ πίσω καλό,   οπότε έχει και καλή ορατότητα, δηλαδή δεν είναι δυσάρεστο να κοιτάς πίσω. 

  Οκ, μου εχει πει "θέλω και εγώ να κάθομαι προς τα μπρος"  της ειπα σε λίγο καιρό το καθισμα αυτο δεν θα κανει ετσι και αλλιώς πια, οπότε θα καθεσαι προς τα μπρος τώρα που θα έχεις μεγαλώσει.  

20 μηνών που γύρισατε προς τα μπρος, είναι ακόμα πολύ ευαίσθητος ο αυχένας, κρίμα που το κάνατε... πηγαινε δες και τις νεες οδηγίες της αμερικανικης παιδιατρικης ακαδημιας για τα ανάποδα καθίσματα. Το λένε ξεκάθαρα -ο ασφαλέστερος τρόπος είναι κοιτώντας προς τα πίσω για όλες τις ηλικίες .

Εμείς να πω ότι πάντα είχαμε καθρέφτη μεγαλούτσικο για να βλεπόμαστε  - !  τον έβγαλα όταν πήγε 4 μισυ, γιατί έβλεπα ότι τον χρησιμοποιούσε περισσότερο για να χαριεντίζεται και να κοιτάζεται - δεν ήθελα να της γίνει κ εμμονη ιδέα η εμφάνισή της, οπότε ... έτσι και αλλιώς γυρναγε το κεφάλι της /έβγαζε ωμους απο την ζώνη αν ηθελε να δει κατι απο την αλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ βρε κορίτσια??γιατί πραγματικά το έχω σαν απορία. Όταν ένα παιδί είναι 3-4 ετών και κάθεται ανάποδα τα ποδαράκια του πως βολεύονται?Είναι πλέον πιο ψηλά παιδιά, δεν υπάρχει δυσκολία σε αυτό?Στην αγορά (τουλάχιστον όταν αγόρασα εγώ κάθισμα) δεν βρήκα κάτι τέτοιο, όμως ειλικρινά θα ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα.

 

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

Να ρωτήσω κάτι εγώ βρε κορίτσια??γιατί πραγματικά το έχω σαν απορία. Όταν ένα παιδί είναι 3-4 ετών και κάθεται ανάποδα τα ποδαράκια του πως βολεύονται?Είναι πλέον πιο ψηλά παιδιά, δεν υπάρχει δυσκολία σε αυτό?Στην αγορά (τουλάχιστον όταν αγόρασα εγώ κάθισμα) δεν βρήκα κάτι τέτοιο, όμως ειλικρινά θα ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα.

 

Τα ποδια ηταν ο λογος που γυρισαμε κι εμεις μπροστα.

@belleblue οταν γεννηθηκε ο μπεμπης πηραμε αλλο καθισμα στη μικρη. Επρεπε τοτε να διαλεξω αν θα παρω ενα καθισμα για 0-18 να βαλω το μωρο και να συνεχισω να εχω τη μικρη αναποδα ή να παρω ενα καθισμα που να κοιταει μπροστα για να μην χρειαστει αργοτερα να αγορασω και 3ο. Επελεξα το 2ο. Τις οδηγιες τις γνωριζω, λενε υποχρεωτικα μεχρι τα 2 και ιδανικα μεχρι τα 4 να κοιταζουν πισω. Ομως η δικη μου ειναι και ενα αρκετα μεγαλοσωμο παιδι. 20 μηνων ηταν 98 εκ και 15,5 κιλα και πραγματικα ζοριζομουν να της κουμπωσω τις ζωνες και τα ποδια της ηταν μαζεμενα οταν την ειχα αναποδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

older kids sit  rear facing reboarder extended

 

άν βάλεις κάποιες λέξεις όπως οι παραπάνω στη μηχανη αναζητησης,   θα δείς φωτόγραφίες.

Τα καθίσματα rearfacing (εμείς εχουμε της μπριταξ το elite two way - αγορασμένο από το εξωτερικό  - για 9 εώς 25 κιλά )  θα δείς ότι εχουν πιο φαρδύ το σημείο των ποδιών ακριβως για αυτο το λόγο, γιατί τα παιδιά κάθονται περισσότερο με ανοιχτά τα πόδια. 

Αυτό για τους γοφους και μακρινά ταξίδια είναι και πιο αναπαυτικό.  

αν τοποθετήσεις το καθισμα με λίγο χώρο περισσότερο (σημαίνει ότι ο συνοδηγός πχ θα έχει λίγο μικρότερο χώρο μπροστά) μάλιστα χωράνε και τα πόδια ανάμεσα κανονικά. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, CMES said:

Τα ποδια ηταν ο λογος που γυρισαμε κι εμεις μπροστα.

Για αυτό ρωτάω επειδή ήταν ο λόγος που και εμείς γυρίσαμε μπροστά, και ο δικός μου είναι αρκετά μεγαλόσωμο παιδί και ήταν πρόβλημα αυτό, μάλιστα είχε καταφέρει με τα πόδια του να κλοτσά τόσο πολύ την πλάτη του καθίσματος που είχε σαν αποτέλεσμα να  βγαίνει η ζώνη του, δεν ξέρω..ίσως έκανα εγώ κάτι λάθος. Εμένα μου κάνει εντύπωση το ότι σε κανένα κατάστημα ποτέ δεν μου πρότειναν κάποιο κάθισμα που να κοιτάει πίσω για παιδιά 2 και άνω, ενώ αντίθετα μου προώθησαν το  συστήμα ασφαλείας  με το μπούστερ μπροστά, (και σε αυτό καταλήξαμε).

Τα καθίσματα που κοιτούν πίσω έχουν isofix??

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Για αυτό ρωτάω επειδή ήταν ο λόγος που και εμείς γυρίσαμε μπροστά, και ο δικός μου είναι αρκετά μεγαλόσωμο παιδί και ήταν πρόβλημα αυτό, μάλιστα είχε καταφέρει με τα πόδια του να κλοτσά τόσο πολύ την πλάτη του καθίσματος που είχε σαν αποτέλεσμα να  βγαίνει η ζώνη του, δεν ξέρω..ίσως έκανα εγώ κάτι λάθος. Εμένα μου κάνει εντύπωση το ότι σε κανένα κατάστημα ποτέ δεν μου πρότειναν κάποιο κάθισμα που να κοιτάει πίσω για παιδιά 2 και άνω, ενώ αντίθετα μου προώθησαν το  συστήμα ασφαλείας  με το μπούστερ μπροστά, (και σε αυτό καταλήξαμε).

Τα καθίσματα που κοιτούν πίσω έχουν isofix??

Ναι φυσικα υπαρχουν αναποδα καθισματα με isofix, τετοιο εχουμε κι εμεις. Ειναι ομως πιο ακριβα.

@belleblue ισως να εχει σχεση και με το αυτοκινητο. Εμεις εχουμε το btitax dualfix 0-18 και ενω το μπροστινο καθισμα ειναι οσο πιο πισω γινεται αυτος που καθεται μπροστα δεν πολυχωραει. Ειναι πραγματικα τεραστιο αυτο το καθισμα.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CMES said:

Ναι φυσικα υπαρχουν αναποδα καθισματα με isofix, τετοιο εχουμε κι εμεις. Ειναι ομως πιο ακριβα.

Καθόλου δεν το γνώριζα αυτό. Μωρέ μικρή σημασία έχει το οικονομικό όταν έχει να κάνει με την ασφάλεια του παιδιού.

Κοίτα που τώρα μπήκα στην πρίζα να αλλάξω πάλι κάθισμα, παρόλο που αυτό που έχουμε είναι έως 36 κιλά, και αρκετά καλής μάρκας, όμως κοιτάει μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καθόλου δεν το γνώριζα αυτό. Μωρέ μικρή σημασία έχει το οικονομικό όταν έχει να κάνει με την ασφάλεια του παιδιού.

Κοίτα που τώρα μπήκα στην πρίζα να αλλάξω πάλι κάθισμα, παρόλο που αυτό που έχουμε είναι έως 36 κιλά, και αρκετά καλής μάρκας, όμως κοιτάει μπροστά.

Ποσο ειναί το παιδι; το εχεις ηδη βαλει σε αυτο που κοιταει μπροστα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Έχουμε μπει κ εμείς τώρα στη διαδικασία να ψάχνουμε κάθισμα αυτοκινήτου για να αλλάξουμε στο μεγάλο ώστε να βγει το μωρό από το αυγό @Sentir...natureza σε ποιο καταλήξατε τελικά ; Σίγουρα θα παρουμε κ εμείς 9 - 36 γιατί δεν είμαστε ακόμα 14 κιλά κ με ισοφιξ για να μπορεί να δεθεί αργότερα κ με τη ζώνη του αυτοκινήτου .. είμαστε ανάμεσα στα maxi cosi κ στο joie ..γενικά πέρα από ασφάλεια θέλω να είναι άνετο κ φιλικό στα παιδιά για να κάτσουν όσο γίνεται περισσότερο κ να το κάνουν τρόπο ζωής .. 

Γενικά έχω ψάξει αρκετά για τα καθίσματα με προβλημάτισε παρα πολύ που οι νέες οδηγίες λένε να είναι το παιδί ανάποδα μέχρι τα 4 χρόνια δεν ειπαρχουν καρεκλακια 9 ,-36 που να κοιτάνε ανάποδα .! Ένας πωλητής που φενοταν ψαγμενος κ αρκετά ενημερωμένος μου είπε ότι ότι καρεκλακια κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι τέτοια η κατασκευή τους που πρέπει στα 9 με 10 κιλά να γυρνάνε μπροστά γιατί δεν έχουν τη κατάλληλη στήριξη στη πλάτη ώστε να αντέξουν το βάρος του παιδιού που κοιτάει ανάποδα σε μια σύγκρουση ..!! Έχουν ξεκινήσει κ κυκλοφορούν σιγά σιγά στην αγορά καθίσματα αυτοκινήτου από 0 - 4 χρόνων κ είναι ΜΟΝΟ για να κοιτάνε ανάποδα κ πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με τα καθίσματα που κυκλοφορούν τώρα απλά είναι πάρα πολύ ακριβά αν θυμάμαι καλά τη μάρκα ήταν της britax αυτά που είδα ..!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο baby stars 360 isofix Levante. Γενικα απο αυτην την εταιρεία (ειναι ελληνική) εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημένη, πολυ καλη σχεση ποιότητας - τιμής 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Έχουμε μπει κ εμείς τώρα στη διαδικασία να ψάχνουμε κάθισμα αυτοκινήτου για να αλλάξουμε στο μεγάλο ώστε να βγει το μωρό από το αυγό @Sentir...natureza σε ποιο καταλήξατε τελικά ; Σίγουρα θα παρουμε κ εμείς 9 - 36 γιατί δεν είμαστε ακόμα 14 κιλά κ με ισοφιξ για να μπορεί να δεθεί αργότερα κ με τη ζώνη του αυτοκινήτου .. είμαστε ανάμεσα στα maxi cosi κ στο joie ..γενικά πέρα από ασφάλεια θέλω να είναι άνετο κ φιλικό στα παιδιά για να κάτσουν όσο γίνεται περισσότερο κ να το κάνουν τρόπο ζωής .. 

Γενικά έχω ψάξει αρκετά για τα καθίσματα με προβλημάτισε παρα πολύ που οι νέες οδηγίες λένε να είναι το παιδί ανάποδα μέχρι τα 4 χρόνια δεν ειπαρχουν καρεκλακια 9 ,-36 που να κοιτάνε ανάποδα .! Ένας πωλητής που φενοταν ψαγμενος κ αρκετά ενημερωμένος μου είπε ότι ότι καρεκλακια κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι τέτοια η κατασκευή τους που πρέπει στα 9 με 10 κιλά να γυρνάνε μπροστά γιατί δεν έχουν τη κατάλληλη στήριξη στη πλάτη ώστε να αντέξουν το βάρος του παιδιού που κοιτάει ανάποδα σε μια σύγκρουση ..!! Έχουν ξεκινήσει κ κυκλοφορούν σιγά σιγά στην αγορά καθίσματα αυτοκινήτου από 0 - 4 χρόνων κ είναι ΜΟΝΟ για να κοιτάνε ανάποδα κ πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με τα καθίσματα που κυκλοφορούν τώρα απλά είναι πάρα πολύ ακριβά αν θυμάμαι καλά τη μάρκα ήταν της britax αυτά που είδα ..!

Tελικα πηραμε το Britax evolva 123 (το απλο, οχι το plus, ουτε το isofix). Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Η ανακλιση παρ'ολο που ειναι μικρη, ειναι υπεραρκετη για να μην πεφτει το κεφαλι του μπροστα (παιζει ρολο και το σχημα του καθισματος στο υψος του κεφαλιου), κατι που γινοταν με καθισματα που ειχαν πολυ μεγαλυτερη ανακλιση. Επισης, ειναι πολυ ανετο (το πιο φαρδυ στους μηρους στην κατηγορια του), με αποτελεσμα ο μικρος να καθεται σχεδον σε σταση λωτου. Ηταν κατι που εδωσα σημασια ωστε να μπορει να χωραει μεχρι αρκετα μεγαλος. Την συγκεκριμενη μαρκα την εμπιστευομαι παρα πολυ σε θεματα ασφαλειας, οποτε προτιμησα να δωσω αυτα τα χρηματα παρ'ολο που δεν ειναι isofix, ενω θα μπορουσα να παρω "φθηνοτερη" μαρκα isofix. Αυτα που κυκλοφορουν για αναποδη θεση μεχρι τεσσαρων ειναι λιγο απλησιαστα για το δικο μας budget οποτε εχω αρκεστει σε αυτα που εχω παρει και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη με τις επιλογες που εκανα βαση σχεσης ποιοτητας-τιμης.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Ριξε μια ματια στο baby stars 360 isofix Levante. Γενικα απο αυτην την εταιρεία (ειναι ελληνική) εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημένη, πολυ καλη σχεση ποιότητας - τιμής 

Ευχαριστώ πολύ...!!! Θα το δω και αυτό ...!!!

πρίν από 23 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Tελικα πηραμε το Britax evolva 123 (το απλο, οχι το plus, ουτε το isofix). Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Η ανακλιση παρ'ολο που ειναι μικρη, ειναι υπεραρκετη για να μην πεφτει το κεφαλι του μπροστα (παιζει ρολο και το σχημα του καθισματος στο υψος του κεφαλιου), κατι που γινοταν με καθισματα που ειχαν πολυ μεγαλυτερη ανακλιση. Επισης, ειναι πολυ ανετο (το πιο φαρδυ στους μηρους στην κατηγορια του), με αποτελεσμα ο μικρος να καθεται σχεδον σε σταση λωτου. Ηταν κατι που εδωσα σημασια ωστε να μπορει να χωραει μεχρι αρκετα μεγαλος. Την συγκεκριμενη μαρκα την εμπιστευομαι παρα πολυ σε θεματα ασφαλειας, οποτε προτιμησα να δωσω αυτα τα χρηματα παρ'ολο που δεν ειναι isofix, ενω θα μπορουσα να παρω "φθηνοτερη" μαρκα isofix. Αυτα που κυκλοφορουν για αναποδη θεση μεχρι τεσσαρων ειναι λιγο απλησιαστα για το δικο μας budjet οποτε εχω αρκεστει σε αυτα που εχω παρει και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη με τις επιλογες που εκανα βαση σχεσης ποιοτητας-τιμης.

Το συζήτησα κ με τον άντρα μου για το britax είδα τα σχόλια εδώ κ θα το δούμε κ αυτό ..!!! Κ για εμάς είναι πολύ ακριβά απλά το σκεφτόμουν για το μπέμπη μήπως επερνα σε αυτόν που δείχνει μέχρι τώρα πως του αρέσει να είναι ανάποδα κ αφήναμε για αργότερα για τον μεγάλο έτσι κ αλλιώς αναγκαστικά θα πάρουμε κ άλλο είτε για τον ένα είτε για τον άλλο γιατί αυτό που εχουμε είναι 0 - 18 .αλλα κ εμείς θα μείνουμε στις ποιο απλές επιλογές ..!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Έχουμε μπει κ εμείς τώρα στη διαδικασία να ψάχνουμε κάθισμα αυτοκινήτου για να αλλάξουμε στο μεγάλο ώστε να βγει το μωρό από το αυγό @Sentir...natureza σε ποιο καταλήξατε τελικά ; Σίγουρα θα παρουμε κ εμείς 9 - 36 γιατί δεν είμαστε ακόμα 14 κιλά κ με ισοφιξ για να μπορεί να δεθεί αργότερα κ με τη ζώνη του αυτοκινήτου .. είμαστε ανάμεσα στα maxi cosi κ στο joie ..γενικά πέρα από ασφάλεια θέλω να είναι άνετο κ φιλικό στα παιδιά για να κάτσουν όσο γίνεται περισσότερο κ να το κάνουν τρόπο ζωής .. 

Γενικά έχω ψάξει αρκετά για τα καθίσματα με προβλημάτισε παρα πολύ που οι νέες οδηγίες λένε να είναι το παιδί ανάποδα μέχρι τα 4 χρόνια δεν ειπαρχουν καρεκλακια 9 ,-36 που να κοιτάνε ανάποδα .! Ένας πωλητής που φενοταν ψαγμενος κ αρκετά ενημερωμένος μου είπε ότι ότι καρεκλακια κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι τέτοια η κατασκευή τους που πρέπει στα 9 με 10 κιλά να γυρνάνε μπροστά γιατί δεν έχουν τη κατάλληλη στήριξη στη πλάτη ώστε να αντέξουν το βάρος του παιδιού που κοιτάει ανάποδα σε μια σύγκρουση ..!! Έχουν ξεκινήσει κ κυκλοφορούν σιγά σιγά στην αγορά καθίσματα αυτοκινήτου από 0 - 4 χρόνων κ είναι ΜΟΝΟ για να κοιτάνε ανάποδα κ πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση με τα καθίσματα που κυκλοφορούν τώρα απλά είναι πάρα πολύ ακριβά αν θυμάμαι καλά τη μάρκα ήταν της britax αυτά που είδα ..!

 Εμείς έχουμε (εις διπλούν μάλιστα) της maxi cosi αλλά το 15-36 (με isofix) και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι αλλά δεν ξέρω καθόλου για το 9-36. Τα δικα μας προέκυψαν τυχαία (το πρώτο το πήραμε με αλλαγές από κάποια δώρα από συγκεκριμένο μαγαζί βρεφικών που φέρνει μόνο maxi cosi) αλλά είμαστε πολύ ικανοποιημένοι, τα καθίσματα στηρίζονται πολυ σταθερά με το σύστημα isofix και είναι πολύ άνετα για τα παιδιά, επίσης καθόλου ογκώδη.

 

Θέλω όμως να εφιστήσω την προσοχή σε όσους επιλέγουν κάθισμα 9-36 να παίρνουν με Isofix. Και αυτό γιατί όσο το παιδί δένεται με τους ιμάντες του καθίσματος και το κάθισμα δένεται με τις ζώνες του αυτοκινήτου, τότε είναι όλα εντάξει ως προς την σταθερότητα του καθίσματος ΑΛΛΑ όταν μεγαλώσει πια το παιδί και αρχίσει να δένεται το ίδιο με την ζώνη του αυτοκινήτου, τότε το κάθισμα στην ουσία δεν έχει καμια σταθερότητα, απλά κρατιέται στην θέση του από την ζώνη (η οποία ταυτόχρονα κρατά και το παιδί) και άνετα μπορεί να ταλανίζεται δεξιά και αριστερά, ειδικά αν το παιδί κουνιέται.

 

Έχω προσωπική εμπειρία από τα παραπάνω γιατί έχω και ένα πιο οικονομικό κάθισμα 15-36 χωρίς ιμάντες για το δεύτερο αυτοκίνητό μας, από το οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη για τον παραπάνω λόγο, τρέμει το φυλλοκάρδι μου για την ακρίβεια κάθε φορά που βάζω κάποιο παιδί εκεί και το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια και ποτέ για μεγάλες διαδρομές (εκεί το αλλάζω με το καλό κάθισμα του βασικού αυτοκινήτου). Είναι επί της ουσίας ένα booster με πλάτη και πλαινά στηρίγματα. Ενδεχομένως σε ένα μικρό ατύχημα να είναι ΟΚ, π.χ. το παιδί δεν θα χτυπήσει δεξιά ή αριστερά, αλλά θα προστατευθεί από τα πλαινά, για ένα μεγάλο όμως τρακάρισμα (μακριά από εμάς) είμαι σίγουρη ότι ειναι απολύτως ακατάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 Εμείς έχουμε (εις διπλούν μάλιστα) της maxi cosi αλλά το 15-36 (με isofix) και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι αλλά δεν ξέρω καθόλου για το 9-36. Τα δικα μας προέκυψαν τυχαία (το πρώτο το πήραμε με αλλαγές από κάποια δώρα από συγκεκριμένο μαγαζί βρεφικών που φέρνει μόνο maxi cosi) αλλά είμαστε πολύ ικανοποιημένοι, τα καθίσματα στηρίζονται πολυ σταθερά με το σύστημα isofix και είναι πολύ άνετα για τα παιδιά, επίσης καθόλου ογκώδη.

 

Θέλω όμως να εφιστήσω την προσοχή σε όσους επιλέγουν κάθισμα 9-36 να παίρνουν με Isofix. Και αυτό γιατί όσο το παιδί δένεται με τους ιμάντες του καθίσματος και το κάθισμα δένεται με τις ζώνες του αυτοκινήτου, τότε είναι όλα εντάξει ως προς την σταθερότητα του καθίσματος ΑΛΛΑ όταν μεγαλώσει πια το παιδί και αρχίσει να δένεται το ίδιο με την ζώνη του αυτοκινήτου, τότε το κάθισμα στην ουσία δεν έχει καμια σταθερότητα, απλά κρατιέται στην θέση του από την ζώνη (η οποία ταυτόχρονα κρατά και το παιδί) και άνετα μπορεί να ταλανίζεται δεξιά και αριστερά, ειδικά αν το παιδί κουνιέται.

 

Έχω προσωπική εμπειρία από τα παραπάνω γιατί έχω και ένα πιο οικονομικό κάθισμα 15-36 χωρίς ιμάντες για το δεύτερο αυτοκίνητό μας, από το οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη για τον παραπάνω λόγο, τρέμει το φυλλοκάρδι μου για την ακρίβεια κάθε φορά που βάζω κάποιο παιδί εκεί και το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια και ποτέ για μεγάλες διαδρομές (εκεί το αλλάζω με το καλό κάθισμα του βασικού αυτοκινήτου). Είναι επί της ουσίας ένα booster με πλάτη και πλαινά στηρίγματα. Ενδεχομένως σε ένα μικρό ατύχημα να είναι ΟΚ, π.χ. το παιδί δεν θα χτυπήσει δεξιά ή αριστερά, αλλά θα προστατευθεί από τα πλαινά, για ένα μεγάλο όμως τρακάρισμα (μακριά από εμάς) είμαι σίγουρη ότι ειναι απολύτως ακατάλληλο.

Εμείς έχουμε το joie stages 0-36 rearfacing που δεν έχει isofix.Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι σε μεγαλύτερη ηλικία που θα βγουν τα πολλά μαξιλάρια δεν θα είναι ασφαλές και θα πρέπει να το αλλάξουμε λόγω έλλειψης σταθερότητας; Σαν όμως αρχικό κάθισμα ακόμα κ για νεογέννητο είναι ασφαλες; Δηλαδή θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στο επόμενο μωρό αντί του αυγού και στο μεγαλύτερο παιδί να πάρουμε με isofix; Πάντως δεν μας είπαν κάτι τέτοιο όταν το αγοράσαμε ούτε κ είχα δει κάτι αντίστοιχο όταν το έψαχνα προ αγοράς, όλες οι αξιολογήσεις το είχαν σαν από τα πιο ασφαλή καθίσματα, οφείλω να πω ότι ανησύχησα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προβληματίστηκα τώρα για΄τι κοιτάμε για καρεκλάκι μεγαλύτερης κατηγορίας. Το καινούργιο μας αυτοκίνητο έχει isofix αλλά σκεφτόμαστε παράλληλα μήπως πάρουμε ένα δεύτερο μικρό για κάποιες μετακινήσεις που δεν θα βολεύει το μεγάλο (πχ ταξίδια στην Αθήνα που θες ευελιξία στο παρκάρισμα), κι επειδή θα πάρουμε μεταχειρισμένο, μπορεί να είναι πιο παλιό χωρίς isofix. Καρεκλάκι τώρα με isofix θα πάρουμε, ρωτάω για να ξέρω για το τι προδιαγραφές θα κοιτάξουμε στο αυτοκίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εμείς έχουμε το joie stages 0-36 rearfacing που δεν έχει isofix.Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι σε μεγαλύτερη ηλικία που θα βγουν τα πολλά μαξιλάρια δεν θα είναι ασφαλές και θα πρέπει να το αλλάξουμε λόγω έλλειψης σταθερότητας; Σαν όμως αρχικό κάθισμα ακόμα κ για νεογέννητο είναι ασφαλες; Δηλαδή θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στο επόμενο μωρό αντί του αυγού και στο μεγαλύτερο παιδί να πάρουμε με isofix; Πάντως δεν μας είπαν κάτι τέτοιο όταν το αγοράσαμε ούτε κ είχα δει κάτι αντίστοιχο όταν το έψαχνα προ αγοράς, όλες οι αξιολογήσεις το είχαν σαν από τα πιο ασφαλή καθίσματα, οφείλω να πω ότι ανησύχησα τώρα.

 

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγώ προβληματίστηκα τώρα για΄τι κοιτάμε για καρεκλάκι μεγαλύτερης κατηγορίας. Το καινούργιο μας αυτοκίνητο έχει isofix αλλά σκεφτόμαστε παράλληλα μήπως πάρουμε ένα δεύτερο μικρό για κάποιες μετακινήσεις που δεν θα βολεύει το μεγάλο (πχ ταξίδια στην Αθήνα που θες ευελιξία στο παρκάρισμα), κι επειδή θα πάρουμε μεταχειρισμένο, μπορεί να είναι πιο παλιό χωρίς isofix. Καρεκλάκι τώρα με isofix θα πάρουμε, ρωτάω για να ξέρω για το τι προδιαγραφές θα κοιτάξουμε στο αυτοκίνητο. 

 

Έχει να κάνει με τον τρόπο που δένει το κάθισμα στο αυτοκίνητο. Μέχρι την ηλικία που το παιδί χωράει να δεθεί με τους ιμάντες του ίδιου του καθίσματος, η ζώνη χρησιμοποιείται μόνο για να δέσει/συγκρατεί το κάθισμα στο αυτοκίνητο (όχι το παιδί που συγκρατείται από τους ιμάντες) και αρκεί. Από κάποια στιγμή και πέρα όμως, π.χ. όταν το παιδί είναι 20 κιλά (4 ετών περίπου), δεν θα χωράει να δεθεί με τους ιμάντες, εκεί θα πρέπει να δεθεί με την ζώνη του αυτοκινήτου, οπότε η ζώνη θα πρέπει πλέον να συγκρατεί και το παιδί και το κάθισμα.

 

Επαναλαμβάνω, μέχρι το παιδί να φτάσει να μην χωράει να δεθεί με τους ιμάντες του καθίσματος, θεωρώ και τα δύο συστήματα (είτε με isofix είτε χωρίς) ισάξιας ασφάλειας, το θέμα ξεκινάει πιο αργά ή - σε περιπτώσεις όπως η δική μου που μετά το αυγό πήγαμε σε κατηγορία 9-18 (δεμένα με ζώνες) - όταν περνάς σε κάθισμα 15-36 που κατά κανόνα δεν έχει ιμάντες.

 

@Έσπερος για το βασικό σας αυτοκίνητο να πάρετε σίγουρα με isofix θα έλεγα. Προσωπικά δεν "συμφωνώ" από άποψη ασφάλειας με τα καθίσματα ευρείας ηλικιακής κλίμακας (π.χ. 0-36 ή 9-36) αλλά προφανώς είναι πιο συμφέροντα οικονομικά. Για τα ταξίδια δεν κατάλαβα που ακριβώς είναι το πρόβλημα. Με το δικό σας αυτοκίνητο δεν θα πηγαινετε? Ή θα είστε με άλλο αυτοκίνητο που πιθανόν να μην έχει isofix? Υπάρχουν πάντως και πιο οικονομικά isofix (ειδικά αν πρόκεται για περιστασιακή χρήση), με μια "βόλτα" στο skroutz.gr θα το καταλάβεις.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...