Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πηραμε στον μικρο μας (2χρ) ενα ποδηλατο ισορροπιας, το οποιο το χειριζεται αρκετα καλα ηδη μεσα στο σπιτι. Σε λιγο καιρο ομως θα αρχισουμε να βγαινουμε ποδηλαταδες εξω και θα ηθελα να του παρω ενα κρανος. Εχω κανει ηδη μια μικρη ερευνα στο διαδικτυο, αλλα θα ηθελα την γνωμη σας αν κατεχετε καποιο συγκεκριμενο. Θα με βοηθουσε ιδιαιτερα:)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου! 

λοιπον εμείς είχαμε αγοράσει ένα από το elc  κλειστό,  που δυστυχώς δεν κάνει με την καμία για ελλάδα, ή για μικρά παιδιά είναι πολύ βαρύ αλλά και ζεστό - δηλαδή δεν έχει πραγματικές τρύπες. Πήραμε κάποιο μεταχειρισμένο από γνωστούς που έχει ανοίγματα  (δηλαδη αερίζεται το κεφάλι πολύ)  , είναι πιο ελαφρύ,  και έχει ευέλικτο κλείσιμο, (να μπορεί μόνο του το παιδί να το ανοίξει κλείσει) αλλά και φωτάκια πίσω.    Δεν είναι μάρκας εχει δηλαδή κάποια εικόνα κινουμενου σχεδιου πανω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αππο εδώ. 

Μην πάρεις με τίποτα κλειστό κράνος πάντως! Να πάτε να το δοκιμάσετε κ θα δείς ποιο ταιριάζει!

Επίσης κάτι που για μένα είναι πολύ σημαντικό είναι γαντάκια! αμα πέσει , γιατί να σκίσει χέρια? Εμείς και στα πατίνια και στο ποδήλατο βάζουμε γαντάκια!  Χωρίς δαχτυλο, αυτά που εχουν κ για γυμναστική. έχει νομίζω σε αλυσίδα καταστημάτων σπορ, παιδικά. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου! 

λοιπον εμείς είχαμε αγοράσει ένα από το elc  κλειστό,  που δυστυχώς δεν κάνει με την καμία για ελλάδα, ή για μικρά παιδιά είναι πολύ βαρύ αλλά και ζεστό - δηλαδή δεν έχει πραγματικές τρύπες. Πήραμε κάποιο μεταχειρισμένο από γνωστούς που έχει ανοίγματα  (δηλαδη αερίζεται το κεφάλι πολύ)  , είναι πιο ελαφρύ,  και έχει ευέλικτο κλείσιμο, (να μπορεί μόνο του το παιδί να το ανοίξει κλείσει) αλλά και φωτάκια πίσω.    Δεν είναι μάρκας εχει δηλαδή κάποια εικόνα κινουμενου σχεδιου πανω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αππο εδώ. 

Μην πάρεις με τίποτα κλειστό κράνος πάντως! Να πάτε να το δοκιμάσετε κ θα δείς ποιο ταιριάζει!

Επίσης κάτι που για μένα είναι πολύ σημαντικό είναι γαντάκια! αμα πέσει , γιατί να σκίσει χέρια? Εμείς και στα πατίνια και στο ποδήλατο βάζουμε γαντάκια!  Χωρίς δαχτυλο, αυτά που εχουν κ για γυμναστική. έχει νομίζω σε αλυσίδα καταστημάτων σπορ, παιδικά. 

Kι εγω δεν θα αγοραζα στρογγυλο χωρις τρυπες. Για την ακριβεια μια μαρκα με κερδισε (met buddy) αλλα δεν βρηκα σε κανεναν προμηθευτη στην Ελλαδα, σταματησαν να τα φερνουν οποτε εμεινα παλι στην αναζητηση. Ψαχνω με τρυπες, να ειναι στιβαρο, ασφαλες (αν εχει και πιστοποιηση ακομη καλυτερα) και οχι  "ψευτοκατασκευη", γιατι εχω πιασει καποια σε μαγαζι που μου φανηκαν σαν ψευτικα, αν τα πετουσα με δυναμη στο πατωμα εχω την εντυπωση οτι θα εσπαγαν. Προτιμω καποιο ουδετερο σχεδιο (ουτε κοριτσιστικο, ουτε αγοριστικο) και τιμη γυρω στα 25-30 ευρω. 

 

Ευχαριστω για την ιδεα για τα γαντακια! Εγω για επιγονατιδες σκεφτομουν αλλα νομιζω πως ειναι λιγο υπερβολικο ενω τα γαντακια οχι και τοσο.

 
Link to comment
Share on other sites

κοιτα νομίζω το σκεπτικό στα κρανη είναι αυτά να απορροφουν τον κραδασμό και αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα τσακίσει λιγο το κέλυφος ,για να μη κουνηθεί το κεφάλι, στο ίδιο κονσεπτ που και τα αυτοκίνητα τα τωρινά οι προφυλακτήρες σπάνε εύκολα, για να απορροφούν την ενέργεια? ενώ τα παλιά αυτοκίνητα που ήταν σιδερένιοι προφυλακτήρες.... κατάλαβες..  δεν είμαι και εξπέρ φυσικά και μπορεί να είναι μπούρδα αυτό που γράφω δε ξέρω... αλλά... αυτό :-)  ελπίζω κάποιος να με διορθώσει αν κάνω λάθος! 

Link to comment
Share on other sites

Oχι, οπως τα λες ειναι, αλλα διαφορά καταλαβαινεις και σε 2 διαφορετικης ποιοτητας κρανη για μεγαλους. Μ'αυτην την λογικη μου φανηκε "ψευτικο".

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικα πηρα το ked meggy και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Εδωσα λιγα παραπανω απο αυτα που υπολογιζα (37 ευρω) αλλα το κρανος ειναι ελαφρυ, καλο ποιοτικα πλαστικο, εχει αρκετες τρυπες, εχει συστημα που προσαρμοζεται ακριβως στο κεφαλι του παιδιου και επιπλεον -πολυ χρησιμο για τις βραδυνες ποδηλαταδες- εχει φωτακια led στο πισω μερος του κρανους. Υπερπαραγωγη μιλαμε το κρανος, για την τιμη του πολυ καλο! Ειχα δει σε μαγαζια πολυ χειροτερα και κοντα στην ιδια τιμη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και επένδυσες σε ένα καλό κράνος. Θα το έχω υπόψιν μιας και το έχεις ψάξει ήδη! ;) 
Έχεις κοιτάξει κι άλλα σχετικά με την ασφάλεια του? Πχ γαντάκια?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2018 at 2:14 ΜΜ, marakiz είπε:

Καλά έκανες και επένδυσες σε ένα καλό κράνος. Θα το έχω υπόψιν μιας και το έχεις ψάξει ήδη! ;) 
Έχεις κοιτάξει κι άλλα σχετικά με την ασφάλεια του? Πχ γαντάκια?

Δεν το θεωρω ακομη απαραιτητο. Οταν δω οτι αρχισει να πηγαινει τοσο γρηγορα ωστε να υπαρχει πιθανοτητα "καλου" σκησιματος αν πεσει τοτε μπορει να του φοραω γαντακια, αλλα και επιγονατιδες. Βλεποντας και κανοντας :wink: Παρ'ολα αυτα δεν τα θεωρω τοσο απαραιτητα οσο το κρανος.

 
Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 5:09 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Δεν το θεωρω ακομη απαραιτητο. Οταν δω οτι αρχισει να πηγαινει τοσο γρηγορα ωστε να υπαρχει πιθανοτητα "καλου" σκησιματος αν πεσει τοτε μπορει να του φοραω γαντακια, αλλα και επιγονατιδες. Βλεποντας και κανοντας :wink: Παρ'ολα αυτα δεν τα θεωρω τοσο απαραιτητα οσο το κρανος.

 

Καλά εννοείται δεν είναι το ίδιο απαραίτητα! Κι εμείς βλέποντας και κάνοντας! Κράνος πάντως απαραιτήτως!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...