Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφαλεια μωρου στο σπιτι- διαρρυθμιση χώρου


Recommended Posts

Λοιπόν, ειμαι νέα μητερα (!) κι αναμεσα στα αλλα εχω εναν προβληματισμό για το πώς θα διαμορφώσω το καθιστικό, ωστε να ειναι φιλικό στον μπεμπη μου, οταν αρχισει να μπουσουλαει/ περπαταει. Καταρχάς να επισημάνω οτι ειμαι της αντιληψης οτι το μωρο δεν ειναι φιλοξενουμενο στο σπιτι κι οτι πρεπει τουλαχιστον ενα μερος του να το διαμορφωσω με βάση τις ανάγκες του κι οχι τις επιθυμιες μου (διακοσμητικα κτλ), επισης σιχαινομαι το μη (και το βαριεμαι κιολας), οποτε θελω ενα χωρο που θα μου εξασφαλισει οσο το δυνατον λιγοτερα μη και περισσοτερη ασφαλεια.Απο την αλλη θα πρεπει να ειναι λειτουργικο και για εμας- δηλαδη μια λυση θα ηταν να αφαιρεσω ολα τα επιπλα πλην καναπεδων και τελος, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουμε να λειτουργήσουμε έτσι!

Υπαρχουν καποιες εταιρειες απ' οσο γνωριζω που ερχονται και σου διαμορφώνουν το σπιτι καταλληλα, αλλα επειδη δεν εχω αυτη την οικονομικη επιφανεια, θα αυτοσχεδιασω. Καμια ιδεα?

Εννοειται πως ξεκιναω με τα προσταυτικα μπριζων, τις γωνιες κτλ.

Περιμενω ιδεες απο τις εμπειρες μαμαδες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω εβγαλα το τραπεζακι απ'τη μεση και το εβαλα καπου στην ακρη κολλητα με τον εναν καναπε (τους εχω βαλει σαν Π και τους 3),οποτε πιανοταν απ΄το τραπεζακι για να σηκωθει και μετα περπατουσε πιανοντας τους καναπεδες. Ετσι ειχε και πιο πολυ χωρο στο κεντρο και ακομη το απολαμβανει να τρεχει. Εννοειται μαζεψα ολα τα ευθραυστα ή αυτα που δεν ηθελα να πιανει (ακομη στην αποθηκη ειναι) για να μην εχω απαγορευσεις, μονο λιγες σοβαρες (πριζες Η/Υ, λεκανη τουαλετας/αμμος γατων- εκλεινα τη πορτα του μπανιου, σομπα, φουρνος). Οποτε αλωνιζε ελευθερος και δεν ανησυχουσα. Σε μια γωνιτσα μπορεις να βαλεις και ενα καλαθακι (ή σε ενα τραπεζακι) με λιγα παιχνιδακια για να του κινει το ενδιαφερον.

Eπισης, εφτιαξα το παιδικο σαν χωρο παιχνιδιου (γιατι ακομη κοιμαται μαζι μας), αλλα ηθελα να εχει ενα χωρο που θα τον θεωρει "γι'αυτον".

Δεν ξερω τι αλλο να σου προτεινω, δεν μπορω να φανταστω τον χωρο σας, αν θες κανε μια περιγραφη μηπως ερθει καμια ιδεα

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

γεια σου χαρουλι να χερεσε το μωρακι σου...!!!!! εγω θα σου προτεινα περα απο τα βασικα ασφαλειες στις πριζες και τις γωνιες κτλ..να περιμενεις να ακολουθησεις τις αναγκες του μωρου και βαση αυτου να δεις τι αλλαγες χρειαζοντε να κανεις στο σπιτι σου ετσι ωστε να ειναι ασφαλει και ανετο για το μωρο...!!! ουτε εμενα δε μαρεση η λεξη (μη) και δεν την εχω πει σχεδον ποτε στον γιο μου..!!!στη δικη μας περιπτωση λοιπον επειδη εχουμε ανετο χορο στο σπιτι δε χρειαστηκε να μετακινησω τιποτα απλα οτι τραπεζακι η ραφι φτανει δεν εχει τιποτα επικυνδνο πανω μονο δικα του παιχνιδια και επισης υπαρχει και μια γωνια  μεσα στο σαλονι που εχουμε το παρκο του και τα παιχνιδια του για να παιζει!!!! αα εμεις χρειαστηκε να βαλουμε και προστατευτικα πορτακια γιατι εχουμε σκαλες μεσα στο σπιτι και εξω στην βεραντα.!!και κατι αλλο αν οι καρεκλες του σαλονιου σου η της κουζινας σου ειναι ελαφρυες καλο θα ειναι να τις μετακινεις κοντα σε τοιχο γιατι αν προσπαθει να τις ποιασει για να σηκωθει μπορει η καρεκλα να πεσει πανω του αυτα ουτε εγω δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο τωρα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οτι προτεινουν

Στη δικη μας περιπτωση δ μετακινησα το τραπεζι γτ θεωρησα οτι θα ηταν πιο ευκολο να πιαστει,χωρο εχει

Η κορη μου δ πειραζε οποτε ειχα ασφαλη διακοσμητικα

Μονο το "τραπεζομαντηλο" της τραπεζαριας σηκωσα να μην το τραβηξει

Μια ιδεα ειναι να μπουσουλησεις στο σπιτι για να δεις την οπτικη του

Link to comment
Share on other sites

Απομακρύνεις εύθραυστα αντικείμενα από χαμηλά σημεία ή από κάπου που είναι εύκολο να πέσουν, απομακρύνεις μικρά και αιχμηρά αντικείμενα, κλειδώνεις τα απορρυπαντικά κλπ σε ένα ντουλάπι ή σε ένα δωμάτιο, καλύπτεις μπρίζες και μαζεύεις καλώδια, αν έχεις σκάλες ή μπαλκονια χρειάζεσαι πορτάκια ή/και ειδική περίφραξη και αυτά. Δεν υπάρχει λόγος για υπερβολή, το μωρό δεν είναι φιλοξενούμενο οπότε πρέπει να μάθει να ζει σε ένα φυσιολογικό σπίτι. Καλό είναι να έχεις ένα χώρο εντελώς ασφαλή, π.χ. ένα πάρκο (υπάρχουν και κάγκελα για να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο "πάρκο" σε ελεύθερο χώρο) ή το δωμάτιο του παιδιού, ώστε να μπορεί να μείνει μόνο και χωρίς επίβλεψη για λίγο, αλλά το υπόλοιπο σπίτι γενικά δεν έχει νόημα να το αναδιοργανώσεις τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωωωω....εχουμε πολλη δουλεια δηλαδη μπροστα μας! ευχαριστω για τις προτασεις, ηδη μου ειπατε πραγματα που δεν ειχαν περασει απο το μυαλο μου. Μια ιδιορρυθμια που εχουμε στο σπιτι μας ειναι οτι εχω 2 μεγαλες (1,8 μηκος η καθεμια ) βιβλιοθηκες γεματες βιβλια, απο πανω μεχρι κατω...και υποθετω οτι κατι πρεπει να κανω και για αυτα...:shock:

Εξαρταται βεβαια κι απο το παιδι, απλα εχω την αισθηση οτι το να ειναι ενα παιδι ησυχο ειναι και παγιδα γιατι επαναπαυεσαι...Εχω δυο αντιθετα παραδειγματα: ο ενας μου ανιψιος ηταν σαν το διαολο της Τασμανιας...τα ειχαν μαζεψει οοοολα μα ολα, το σπιτι ηταν σαν εκαναν μετακομιση για 2-3 χρονια και τελικα τη γλιτωσαν με ασημαντα χτυπηματακια, ο αλλος μου ανιψιος που ηταν αγιος, εφαγε τελικα τα χαπια του παππου του για την πιεση (ενα κουτι) και ευτυχως γλιτωσε το παιδι γιατι πηγε και τους ειπε με ενθουσιασμο αμεσως μετα.

Link to comment
Share on other sites

A ξεχασα να σου πω οτι ο ενας ο καναπες μας (στο κεντρο του Π) γινεται και 1,5αρι κρεβατι. Φιλοξενησα λοιπον κατι φιλους καποια στιγμη (ειχε αρχισει να κανει τα πρωτα του βηματα ο μικρος) και ειδα οτι γουσταρε που ειχε πολυ χωρο να χουζουρευει, να παιζει, ακομη και να περπαταει με την επιβλεψη μας πανω στον καναπε. Ετσι τον αφησα ανοιχτο και ακομη ετσι ειναι, βολευει παρα πολυ γιατι ειναι φαρδυς και πιο ευρυχωρος (και πρακτικος) απ'οτι πριν.

Ναι τα βιβλια προσεχε τα, γιατι γουσταρουν να σκιζουν-μπορεις να δινεις αχρηστα περιοδικα, χαρτια κλπ

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xarouli είπε:

πωωωω....εχουμε πολλη δουλεια δηλαδη μπροστα μας! ευχαριστω για τις προτασεις, ηδη μου ειπατε πραγματα που δεν ειχαν περασει απο το μυαλο μου. Μια ιδιορρυθμια που εχουμε στο σπιτι μας ειναι οτι εχω 2 μεγαλες (1,8 μηκος η καθεμια ) βιβλιοθηκες γεματες βιβλια, απο πανω μεχρι κατω...και υποθετω οτι κατι πρεπει να κανω και για αυτα...:shock:

Εξαρταται βεβαια κι απο το παιδι, απλα εχω την αισθηση οτι το να ειναι ενα παιδι ησυχο ειναι και παγιδα γιατι επαναπαυεσαι...Εχω δυο αντιθετα παραδειγματα: ο ενας μου ανιψιος ηταν σαν το διαολο της Τασμανιας...τα ειχαν μαζεψει οοοολα μα ολα, το σπιτι ηταν σαν εκαναν μετακομιση για 2-3 χρονια και τελικα τη γλιτωσαν με ασημαντα χτυπηματακια, ο αλλος μου ανιψιος που ηταν αγιος, εφαγε τελικα τα χαπια του παππου του για την πιεση (ενα κουτι) και ευτυχως γλιτωσε το παιδι γιατι πηγε και τους ειπε με ενθουσιασμο αμεσως μετα.

Τιποτα δεν πρεπει να γινει για τα βιβλια, μην αγχωνεσαι. Εχω το σαλονι και το υπνοδωματιο πανω ως κατω με βιβλια και ποτε δεν ειχα θεμα, μεχρι μετα τα 10 που αρχισαν να ψαχνουν μπας και εχει κατι ενδιαφερον να διαβασουν (και να μην τα ξαναβαζουν στη θεση τους) Απλα δεν αφηνεις εκει το μικρο μονο , τα ξεφυλλιζετε μαζι αν θελει να τα δει, και μετα θα βαρεθει. Αν οι βιβλιοθηκες δεν ειναι στερεωμενες στον τοιχο, πρεπει να στερεωθουν, με η χωρις μωρο στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...