Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέτρηση ζαχάρου με μηχανάκι γλυκόζης


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 

Η ενδοκρινολόγος μου έδωσε μετρητή ζαχάρου σπίτι με ταινίες και μου είπε να μετράω το ζάχαρο πριν το φαγητό και  1 ωρα μετα φαγητού το μεταγευματικό. 

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε 1 ωρα μετά την έναρξη η΄1 ώρα μετα τη λήξη του γεύματος ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστω για την απαντηση σου.Κανω 6 μετρησεις την ημερα πριν τα βασικα γευματα και μετα.Απλως κολλησα γιατι διαβασα το ιντερνετ οτι τη μετρανε στην εγκυμοσυνη 1 ωρα μετα την εναρξη του γευματος.

Ειχες διαβητη κυησης; 

Επεξεργάστηκαν by loralora
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε συνεχή παρακολούθηση λόγω οικογενειακού ιστορικού με διαβήτη , κάθε μήνα καμπύλη 3ωρη... βασανο....Ευτυχως παρέμεινα στα φυσιολογικά όρια εκτός από τον 7ο μήνα που αυξήθηκε λιγο, όμως με διατροφή κατέβηκε. Έχεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει καμπυλη ζαχαρου και ινσουλινης και βγηκαν φυσιολογικα.Επειδη ειμαι απο εξωσωματικες και εχω ηδη μια αποβολη παρακολουθουμαι απο ενδοκρινολόγο και μου εδωσε μηχανακι για μετρησεις.

Σημερα 1 ωρα μετα την εναρξη υου μεσημεριανου 157 ,1 ωρα μετα τη ληξη του μεσημεριανου γευματος(15-20 λεπτα διαρκεια) 107.

Τόση διαφορά πια για 15-20 λεπτα.Γι αυτο αναρωτηθηκα.

Εφαγα σαλατα βραστη,1 μπιφτεκι και 1 πολυ μικρη πιπερια με ρυζι αντι για ψωμι(3 κουταλιες σουπας ρυζι στο περιπου)Τόσο πολυ πια αυξηθηκε; 

Το αγχος παιζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τεράστιο...είναι η τροφή του σακχάρου! Αν η καμπύλη σου βγήκε φυσιολογική δεν έχεις θέμα, είναι η πιο αξιόπιστη εξέταση για τον διαβήτη. Προσωπικά δεν θεωρώ τι μηχανάκι τόσο αξιοπιστο. Σε ποιο μήνα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εαν loralora εισαι εγκυος δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να μετρας.Μπορει να ειναι τυχαιο.ισως να ηταν λερωμενο κ το χερι σου.κ εγω παντως ειχα παρατηρησει τετοιες διακυμανσεις?ποσο εβδομαδων εισαι?εχει σημασια κ αυτο.σε καποιες φασεις το σακχαρο εχει την ταση να ανεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα εγκυμοσύνη και τρεμω.Μετρησεις έκανα και στο παρελθον αλλα 1 ωρα μετα την τελευταια μουκια και αναρρωτηθηκα μηπως κάνω κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , loralora είπε:

Μολις διαπιστωσα εγκυμοσύνη και τρεμω.Μετρησεις έκανα και στο παρελθον αλλα 1 ωρα μετα την τελευταια μουκια και αναρρωτηθηκα μηπως κάνω κατι λαθος.

Συγχαρητηρια!Τελικα χωρις εξωσωμαρικη?

Προσοχη μεγαλη.μετρησεις κ συνενοηση με τον καταλληλο γιατρο.Εαν εχεις θεμα οι μετρησεις θα χορευουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Συγχαρητηρια!Τελικα χωρις εξωσωμαρικη?

Προσοχη μεγαλη.μετρησεις κ συνενοηση με τον καταλληλο γιατρο.Εαν εχεις θεμα οι μετρησεις θα χορευουν.

Με εξωσωματικη φυσικα!!Καταλαβα θα μετριεμαι 1 ωρα μετα τη ληξη του γευματος και θα σημειωνω στο excel μου .Την αποβολή φοβαμαι γι αυτο φουντωνουν οι ψυχαναγκασμοι μου .

Link to comment
Share on other sites

Lora είσαι έγκυος; συγχαρητήρια κορίτσι! :-D εγώ ξέρω μετράμε από την έναρξη διότι από την πρώτη μπουκιά αρχίζει και ανεβαίνει το ζάχαρο. Στην μια ωρα κάνει το μαξ και αρχίζει να πέφτει. Εξ αλλου κάθε γεύμα εχει διαφορετική διάρκεια πως θα βγάλεις πορισμα; ρωτα καλύτερα για σιγουριά τον γιατρο! α και για το μηχανακι ξερω οτι εχει διακυμανσεις και δειχνει στο περίπου γιατι μετραει κατι αλλο και το μετατρεπει σε μοναδες ζαχαρου οπότε πας στο περιπου. Ενδεικτικά και με απόκλιση δεκα δεκαπεντε μοναδες νομιζω. Καλή συνέχεια και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι! :-D

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , loralora είπε:

Με εξωσωματικη φυσικα!!Καταλαβα θα μετριεμαι 1 ωρα μετα τη ληξη του γευματος και θα σημειωνω στο excel μου .Την αποβολή φοβαμαι γι αυτο φουντωνουν οι ψυχαναγκασμοι μου .

 Μην το φοβασαι καθολου αν εισαι σε σωστα χερια

Link to comment
Share on other sites

εννοειται .κοιτα να δεις ομως.ο διαβητολογος σου θα πρεπει να σου πει για τις διορθωτικες μοναδες εαν ξεφυγουν καποιες μετρησεις ετσι ωστε να κατεβασεις την τιμη ανεσα σε περιπτωση που κανεις ινσουλινη .ειναι πολυπλοκο το θεμα.θελεις εξατομικευμενες οδηγιες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη που πετάγομαι :-) ακολουθώ εδώ και καιρό διατροφή και απέφυγα με αυτήν το προδιαβητικό στάδιο που είχα πάει ΜΕΤΑ την εγκυμοσύνη και είχα πάει γυναικολόγο μου πρόσφατα πάλι και μου ανέφερε ότι όλες οι οδηγίες διαιτολόγων/διατροφολόγων κανονικά πρέπει να συμπεριλαμβάνουν την ενημέρωση για τις τροφές και τα λαχανικά που είναι υψηλά σε ζάκχαρα αλλά και να αποφεύγονται εντελώς σιτηρά και ρύζια. 

πχ,   ο αρακάς και το καρότο είναι τροφές που ανεβάζουν ζάχαρο, όμως λανθασμένα θεωρούνται υγιεινή τροφή για διαβητικούς. 

Αντί για υδατάνθρακες από ψωμια ακόμα και ολικής άλεσης ή ρύζι,  προτείνει κουνουπίδι ξηρούς καρπούς κ πολλά λαχανικά τύπου μπρόκολο,  με μπόλικα λάδια. 

  

 High sugar vegetables includebeets, sweet corn, sweet potato, peas, onions, winter squash, and carrots

αυτά θέλουν κανονικά αποφυγή, εάν είσαστε σε τόσο αυστηρή δίαιτα, γιατί ανεβάζουν κανονικά το ζάχαρο....  

τα έγραψα στην περίπτωση που δεν σας τα έχουν πει, γιατί μπορεί να νομίζεις ότι τρώς υγιεινά αν φας ενα πιατο αρακά, ή πατζάρι, αλλά το ζάχαρο μετά.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

 @belleblueμου ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Για τον αρακα ,τα πατζαριαψκαι τα καρότα το ξερω οτι ανεβαζουν τον γλυκαιμικο δεικτη.

 

Εσυ μετρουσες το ζαχαρο 1 ωρα μετα την εναρξη του γευματος ή 1 ωρα μετα τη ληξη.

Κραταω πινακακι με ωρες και μετρησεις και ραντεβου με την ενδοκρινολογο έκλεισα τελος Μαρτιου και θέλω να της το πάω να το δει για να δει πως παω και αν θελει πιο αυστηρη διατροφη ή ινσουλινη.

 

πάντς γεμιστα δεν το βλέπω να ξανατρωω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.προσωπικα το μετρούσα 1  ωρα μετα τη λήξη του γεύματος.θα πρέπει να ρωτησεις την γιατρο σου να σου πει ποιο είναι το σωστό.γιατι όπως βλέπεις εδώ θα δεις 100 διαφορετικές γνώμες

Με το καλό το μωρακι σου,να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια;επιβεβαιωμένα είχα διαβήτη κύησης σε όλες τις εγκυμοσύνες.εκανα κάποιες μετρήσεις με το μηχανάκι που έχω, τώρα που δεν είμαι εγκυος είναι οκ στα όρια εκτός εγκυμοσύνης αλλά οι τιμές μου 1 ώρα μέτα από υδατάνθρακες είναι όπως ήταν στην εγκυμοσύνη..150..και νηστειας 95.ειναι αυτές οι τιμές θέμα στην προσπάθεια εγκυμοσυνης;;;Όταν γίνεται η σύλληψη;ξέρει κάποια;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα.προσωπικα το μετρούσα 1  ωρα μετα τη λήξη του γεύματος.θα πρέπει να ρωτησεις την γιατρο σου να σου πει ποιο είναι το σωστό.γιατι όπως βλέπεις εδώ θα δεις 100 διαφορετικές γνώμες

Με το καλό το μωρακι σου,να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια;επιβεβαιωμένα είχα διαβήτη κύησης σε όλες τις εγκυμοσύνες.εκανα κάποιες μετρήσεις με το μηχανάκι που έχω, τώρα που δεν είμαι εγκυος είναι οκ στα όρια εκτός εγκυμοσύνης αλλά οι τιμές μου 1 ώρα μέτα από υδατάνθρακες είναι όπως ήταν στην εγκυμοσύνη..150..και νηστειας 95.ειναι αυτές οι τιμές θέμα στην προσπάθεια εγκυμοσυνης;;;Όταν γίνεται η σύλληψη;ξέρει κάποια;

Εσενα η γιατρός σου είπε 1 ώρα μετα;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, loralora είπε:

Εσενα η γιατρός σου είπε 1 ώρα μετα;

Μου είπε 1 ώρα μέτα το φαγητό.να σου πω την αλήθεια θεώρησα αυτονόητο ότι εννοούσε μετα τη λήξη του γεύματος.δεν το διευκρινισα πάντως.ελπιζω να μην έκανα λάθος μετρήσεις.ρωτησε την και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...