Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

τώρα που διάβασα όλα αυτα τα μηνύματα και είδα πόσες κοπέλες έχουμε περάσει τα ίδια ηρέμησα κατα πολύ!! Παρόλα αυτα θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου στείλετε τα τηλ. καποιων παιδονευρολόγων που εμπιστεύεστε!! Ευχαριστώ!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Σε περιμένουμε.....!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΟΝ ΊΔΙΟ ΓΟΛΓΟΘΑ!! ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΟΙΛΙΟΜΕΓΑΛΕΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΟΙΛΙΆ 10.9 ΚΑΙ ΔΕΞΙΆ 12.6 ΜΕ ΑΜΝΙΟ ΌΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ 14 ΞΑΝΆ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια δυσκολες στιγμες περναμε......δυστηχως ενω ειχα μια καλη αυχενικη διαφανεια εκανα πριν 1 μηνα 2 φορες β᾽επιπεδου οπου ο πρωτος γιατρος εβρισκε διαταση πλαγιας κοιλιας εγκεφαλου της μπεμπας μας Va 10,5 kai Vp 8mm και κανονικα παρεγκεφαλιδα και ενα μικρο φισημα στην καρδια.Στον δευτερο γιατρο που πηγαμε μετα απο 2 μερες τις βρηκε 6.5!!!! και 6.5!!!! αντιστοιχα αλλα αυτος μας βρηκε μικρη παρεγκεφαλιδα και οριακο το υγρο της.Επισης μας βρηκε και τον ισθμο στην καρδια της μικρο χωρις ομως να γυριζει το αιμα πισω απλα να αυξανεται η ταχυτητα του.Αμνιοκεντηση μας ειπα καλο ειναι να κανουμε χωρις ομως να το απαιτει.Τελικα δεν την καναμε και φτασαμε στον ελεγχο ντοπλερ 29 εβδομαδα οπου ξαναειδε παλι τον εγκεφαλο και ειδε αυξηση του υγρου παρεγκεφαλιδας καθως και πιθανη ελλειψη μεσολοβιου.Παντως δεν ειχε καλη εικονα του εγκεφαλου και μας παει για μαγνητικη εγκεφαλου και φυσικα καρδιογραφημα εμβρυου και ισως αμνιο,,,,παμε να τρελαθουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εμεις καναμε 2 β επιπεδου.Ο πρωτος μας εβγαλε μετρησεις οπισθιων κερατων δεξια , αριστερα 8 κ 10.5.Φυγαμε και ειχαμε τρελαθει.Πηγαμε σε ενα 2ο για αλλη μια γνωμη...μας εβγαλε απιστευτο 6.5 και 7 αλλα......μικρη περεγκεφαλιδα ενω ο πρωτος δεν την ειχε βρει μικρη.Δυστηχως ομως μας βρηκε και ενα μικρο θεμα στην καρδια με διαγνωση στενωση ισθου καρδιας.Μας ειχε πει να κανουμε αμνιο αν θελουμε να ησυχασουμε αλλα εμεις δεν καναμε.Τωρα στη 29η εβδομαδα πηγαμε για ντοπλερ και μας βρεικε παλι μικρη παρεγκεφαλιδα και αυξημενο το υγρο πισω της καθως και το προβληματακι στην καρδια.Τελος μας αποτελειωσε λεγοντας οτι δεν βλεπει το μεσολοβιο ισως λογο κακης θεσης του εμβριου....και ξεκιναει τωρα η ιστορια...παμε για αμνιο,μαγνητικη καθως και καρδιογραφημα.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ηρέμησε!!!!! Το ξέρω πώς είναι δύσκολο αλλά στην παρούσα φάση δυστυχώς μόνο αυτό μπορείς να κάνεις!!!!!! Κάνε την αμνιοπαρακέντηση με το καλό και μην αγχώνεσαι. Άν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα, θα διαβάσεις και τη δική μου περίπτωση, την απογοήτευση, την απελπισία, όπως θέλεις πέστην που ένιωσα όταν ήμουν και εγώ στη θέση σου. Θα σου πω μόνο πώς το δικό μου κοριτσάκι γεννήθηκε υγιέστατο και μεγαλώνει χωρίς τίποτα να δείχνει τί πέρασα στην εγκυμοσύνη!!!!!!! Οι γιατροί πολλές φορές τα τραγικοποιούν με αποτέλεσμα να μας πανικοβάλλουν χωρίς να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα ή ακόμα και καθόλου. Από την ώρα που διαγνώστηκε το δικό μου πρόβλημα, έκανα ένα κάρο εξετάσεις...... τυχαίο περιστατικό μου είπαν!!!!!!!!! Ως την 32η εβδομάδα δεν υπήρχε πρόβλημα........ όλα είχαν περάσει.

Μην ανησυχείς. Και για σένα θα διορθωθούν όλα. Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις ήρεμα και χωρίς άγχος και είμαι σίγουρη πώς σε λίγες μέρες θα μας λες πώς όλα έχουν βελτιωθεί ή ακόμα και εξαλειφθεί.

Πολλά φιλιά :).

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΟΝ ΊΔΙΟ ΓΟΛΓΟΘΑ!! ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΟΙΛΙΟΜΕΓΑΛΕΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΟΙΛΙΆ 10.9 ΚΑΙ ΔΕΞΙΆ 12.6 ΜΕ ΑΜΝΙΟ ΌΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΜΒΡΥΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ 14 ΞΑΝΆ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

 

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΟΤΕ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ Η Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΔΙΑΤΑΣΗ ΚΟΙΛΙΩΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ 10.1 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΚΑΙ 10.3 ΔΕΞΙΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΑΜΕ ΑΜΝΙΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ DOWN ΚΑΙ ΧΡΟΜΟΣΩΜΙΑΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ Κα ΓΚΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΟΜΕΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!! ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΓΙΑ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕΝΑΡΙΑ!! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 29Η ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ 27Η ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΕΔΕΙΞΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ 11.3 ΚΑΙ Η ΔΕΞΙΑ 12.6 ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΤΑΜΠΛΑΣ ΟΜΩΣ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΟΝΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ!!! ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΣΤΗΝ 29Η ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΔΕΙΞΕ ΑΡΙΣΤΕΡΗ 8,5 ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ 9.3 ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 32Η 33Η ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στην παρέα σας, αν και έχω επισκεφθεί πολλές φορές το φόρουμ. Σας γράφω όμως για πρώτη φορά, επειδή είμαι ιδιαίτερα ανήσυχη... Είμαι στην 34 εβδομάδα και πριν από 2 μέρες ξανακάναμε το doppler (το έιχαμε κάνει πριν από 2 εβδομάδες, αλλά επειδή η μικρή μας δεν παίρνει πολύ βάρος, θέλανε να το ξανακάνουμε) και ενώ είδαν ότι ο πλακούντας μου είναι ήδη στο στάδιο 3 (είμαι φανατική αντικαπνίστρια), είδαν για πρώτη φορά ότι η οπίσθια κοιλία είναι 10,4. Αξίζει να σημειώσω ότι η αυχενική είχε βγει πολύ καλή, με χαμηλότατα ποσοστά και επίσης στην β' επιπέδου δεν είχαν δει τίποτα. Δε θέλω ναπιστεύω ότι υπήρχε αλλά δεν το είδαν, γιατί και ο γυναικολόγος μου αλλά και ο γιατρός που κάνει το υπέρηχο είναι πολύ σχολαστικοί. Αφού λοιπόν, ανησυχήσαμε πολύ, μας είπαν ότι 98% όλα να είναι φυσιολογικά, αλλά θέλουν να μας ξαναδούν σε μια εβδομάδα και σε περίπτωση που μεγαλώσει ίσως κάνουμε μαγνητική.

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει μια παρόμοια εμπειρία, θα με βοηθούσε πολύ να την μοιραστεί μαζί μου, ήδη εγώ έχοντάς το μοιραστεί αισθάνομαι καλύτερα! Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλους. Θα ήθελα και εγώ να σας μεταφέρω την περιπέτεια μας σχετικά με την διάταση κοιλιών εγκεφάλου. Όλα ήταν τέλεια στην εγκυμοσύνη μου. Μπορεί να ήταν δύσκολη για μένα (επειδή ήταν η ένατη προσπάθεια εξωσωματικής και είχα κάνει και περίδεση έμεινα σπίτι 8 μήνες και πολλές φορές καναπέ - κρεβάτι ), όμως είχα μια πολύ καλή αυχενική και το μωρό έδειχνε ότι αναπτυσσόταν καλά. Μέχρι που πήγαμε για την Β΄ επιπέδου. Η διάγνωση ήταν: «αμφοτερόπλευρη κοιλιομεγαλία 14mm ενημερωθήκαν οι γονείς για πιθανότητα 30% νοητικής καθυστέρησης». Κοινώς η απόλυτη τρέλα. Δεν ξέραμε τι να κάνουμε. Η πρώτη σκέψη ήταν μήπως πρέπει να σταματήσουμε γιατί αυτό το 30% ήταν μεγάλο ποσοστό. Εύκολο να το λές Ευτυχώς μας συγκράτησε ο γιατρός μας ο οποίος είπε να γίνει αμνιοπαρακέντηση να γίνει επίσης από το ίδιο υγρό εξέταση για τα 21 σύνδρομα να επαναληφθεί σε δύο εβδομάδες ο υπέρηχος και με όλα αυτά να δούμε μια παιδονευρολόγο. Πράγματι σε δύο εβδομάδες ο υπέρηχος έδειξε μια ελάχιστη καλυτέρευση και οι εξετάσεις βγήκαν αρνητικές. Η παιδονευρολόγος μας ενημέρωσε ότι οι πιθανότητες είναι 1/3 να μειωθεί 1/3 να μείνει σταθερό και 1/3 να αυξηθεί. Στην πρώτη περίπτωση φυσικά δεν θα υπάρχει κανένα θέμα στην δεύτερη και εφόσον έχουμε και μια καλή μαγνητική οι πιθανότητες να είναι υγιέστατη είναι 95% και εάν πέσουμε στο 5% αυτό θα αφορά μόνο μαθησιακές δυσκολίες και στην τρίτη περίπτωση θα γίνει άλλου είδους συζήτηση. Κάνουμε την μαγνητική η οποία δείχνει μείωση σε 13,2mm. Τα πρώτα σημάδια βελτίωσης. Κάνουμε μετά από 1 μήνα υπέρηχο 11,2mm επιτέλους άρχισα να κοιμάμαι τα βράδια. Λίγο πριν γεννήσω δεν υπήρχε τίποτα μαγική εικόνα είπε ο γιατρός. Πιστεύω ότι μπορείτε να φανταστείτε την χαρά μας. Σας τα έγραψα όλα αυτά για να παίρνετε θάρρος και να μην εγκαταλείπετε στο πρώτο πρόβλημα που θα προκύψει. Φυσικά μας βοήθησε πρώτα ο Θεός η Παναγίτσα και πολλοί άγγελοι και άγιοι που προσευχηθήκαμε αλλά και ο γιατρός μας Κ. Δημητρούλης και η Κα Σκουτέλη τους οποίους και ευχαριστώ όλους για το μικρό θαύμα που κρατάμε τώρα στην αγκαλιά μας. Επίσης lidam το 10,4 είναι ήπια κοιλιομεγαλία (το φυσιολογικό όριο είναι 9,9) να μην ανησυχείς καθόλου θα δεις ότι δεν είναι τίποτα όλα θα πάνε καλά. Σε ότι σου πούνε όμως καλό είναι να συμβουλευτείς και μία παιδονευρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, ειμαστε στην 30η εβδομαδα και στον τριτο μεγαλο υεπερηχο εδειξε διαταση αριστερης κοιλιας 10,4mm και στεναχωρηθηκαμε πολυ οι προηγουμενοι α, β επιπεδου ηταν ολοι καλοι, ο γιατροσ μασ ειπε να μην ανυσηχουμε και οτι στα αγορακια συμβαινει αυτο και κατα 98% δεν συμβαινει κατι και να κανουμε μαγνητικη εγκεφαλου για να σιγουρετουμε. ελπιζω να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι να μην στεναχωριέστε η διάταση είναι πολύ μικρή. Οσο για την μαγνητική σαν εξέταση δεν είναι τίποτε και σας δείχνει με λεπτομέρεια τι γίνεται στο κεφαλάκι του. Καλή επιτυχία ο θεός και η παναγία θα βοηθήσει να πάνε όλα καλά. Περιμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανερχομαι με καλα νεα ολα πηγαν καλα η μαγνητικη εδειξε οτι ολα ειναι φυσιολογικα... επανηλθε η καρδια στη θεση τησ ελπιζω να μην χρειαστει ποτε κανενασ να το περασει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η γυναίκα μου έκανε την β' επιπέδου και η υπερηχογραφίστρια διέγνωσε διάταση κοιλιών και μη απεικόνιση του μεσολοβίου. Εκανε αμνιοπαρακέντηση (περιμένουμε τα αποτελέσματα) και κλείσαμε για μαγνητική τομογραφία. Είχε κάποια απο εσάς παρόμοια ευρύματα; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εμείς είχαμε μόνο διάταση κοιλιών. Γνωρίζω όμως ότι η μαγνητική είναι αυτή που δίνει όλες τις λεπτομέρειες. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

MOLIS GURISA APO B'APIPEDOU. EDEIKSE MEGALOKOILIA 9MM DEKSIA KAI 6,8 ARISTERA. EXW STENOXWRETHEI PARA POLU. THA KSANAPAW GIA EKSETASH ARXES IOULIOU. DEN UPARXOUN ALLES ENDEIKSEIS GIA ANWMALIES GENIKA. TI EFTAIKSE APORW, TO 1o MOU PAIDAKI OLA HRTHAN OMALA . PERASA MIA MEGALH STENOXWRIA KAI AKOMA PERNAW BEBAIA EDW KAI 1 MHNA. LETE NA SUNDEETAI?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

μην ανησυχεις και μενα ο γιος μου ειχε διαταση 11.9mm δεξιας κοιλιας ετσι εδειξε η β επιπεδου.ανα 15 μερες εκανα εναν υπερηχο ο οποιος εδειχνε οτι η διαταση παρεμενε σταθερή.εκανα παρακεντηση και εξετασεις για λοιμωδη νοσηματα που ηταν καθαρες.μου ειπε ο γιατρος να κανω στη 32 εβδομαδα μαγνητικη τομογραφια δεν την εκανα γιατι το μωρο θα το γεννουσα οπως και να ειχε.γεννηθηκε με την διαταση περιπου 2 μηνες μετα εκανα και τη μαγνητικη και ηταν καθαρη.ο μπεμπης ειναι 6 μηνων και ειναι ενα φυσιολογικο μωρο

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καταρχήν ηρέμησε!!!!! Το ξέρω πώς είναι δύσκολο αλλά στην παρούσα φάση δυστυχώς μόνο αυτό μπορείς να κάνεις!!!!!! Κάνε την αμνιοπαρακέντηση με το καλό και μην αγχώνεσαι. Άν διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα, θα διαβάσεις και τη δική μου περίπτωση, την απογοήτευση, την απελπισία, όπως θέλεις πέστην που ένιωσα όταν ήμουν και εγώ στη θέση σου. Θα σου πω μόνο πώς το δικό μου κοριτσάκι γεννήθηκε υγιέστατο και μεγαλώνει χωρίς τίποτα να δείχνει τί πέρασα στην εγκυμοσύνη!!!!!!! Οι γιατροί πολλές φορές τα τραγικοποιούν με αποτέλεσμα να μας πανικοβάλλουν χωρίς να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα ή ακόμα και καθόλου. Από την ώρα που διαγνώστηκε το δικό μου πρόβλημα, έκανα ένα κάρο εξετάσεις...... τυχαίο περιστατικό μου είπαν!!!!!!!!! Ως την 32η εβδομάδα δεν υπήρχε πρόβλημα........ όλα είχαν περάσει.

Μην ανησυχείς. Και για σένα θα διορθωθούν όλα. Κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις ήρεμα και χωρίς άγχος και είμαι σίγουρη πώς σε λίγες μέρες θα μας λες πώς όλα έχουν βελτιωθεί ή ακόμα και εξαλειφθεί.

Πολλά φιλιά :).

 

Καταρχας καλησπερα σας να συστηθω ειμαι ενας πατερας που βιωνει ακριβως οτι εχετε αναφερει εσεις κυριες μου κ ειδικα εσεις κα Νατασσα με την συζυγο μου σε κατασταση ανησυχη θα λεγα κ εμενα σε μια τρελα που με χει καταρακωσει διαβαζοντας τουλαχιστον οσα γραφετε εχω ηρεμησει λιγο οσο μπορω.

Κ σε εμας λοιπον εδω διεγνωσαν την δεξια κοιλια στο κοριτσακι μας με αποκλιση της ταξης 9.6 στην 20η εβδομαδα κ πως ηταν τυχαιο αν δεν κανω λαθος με τα νουμερα κ εχουμε τρελαθει ενω ολα τα αλλα τα βρισκουν φυσιολογικα μας ζητουν να κανουμε προγενητικη κ να μην αποκλειουμε το γεγονος της διακοπης ...πως ομως κυριε το κανεις αυτο οταν εχεις ακουσει την καρδουλα του το εχεις δει με τα πατουσακια του οσο σκληρος αντρας κ να σαι ειναι ζωη, ειναι το παιδι σου, το ειναι σου ολο.

Παρακαλω εαν εχετε καποια εξτρα πληροφορια για το θεμα αυτο αν μπορειτε βοηθηστε με γιατι δεν μπορω να βλεπω κ τη συζυγο μου να μαραζωνει εχει αντικτυπο κ στον γιο μας που ειναι ηδη 3χρονων ...ευχαριστω πολυ απο Κυπρο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλησπερα σας να συστηθω ειμαι ενας πατερας που βιωνει ακριβως οτι εχετε αναφερει εσεις κυριες μου κ ειδικα εσεις κα Νατασσα με την συζυγο μου σε κατασταση ανησυχη θα λεγα κ εμενα σε μια τρελα που με χει καταρακωσει διαβαζοντας τουλαχιστον οσα γραφετε εχω ηρεμησει λιγο οσο μπορω.

Κ σε εμας λοιπον εδω διεγνωσαν την δεξια κοιλια στο κοριτσακι μας με αποκλιση της ταξης 9.6 στην 20η εβδομαδα κ πως ηταν τυχαιο αν δεν κανω λαθος με τα νουμερα κ εχουμε τρελαθει ενω ολα τα αλλα τα βρισκουν φυσιολογικα μας ζητουν να κανουμε προγενητικη κ να μην αποκλειουμε το γεγονος της διακοπης ...πως ομως κυριε το κανεις αυτο οταν εχεις ακουσει την καρδουλα του το εχεις δει με τα πατουσακια του οσο σκληρος αντρας κ να σαι ειναι ζωη, ειναι το παιδι σου, το ειναι σου ολο.

Παρακαλω εαν εχετε καποια εξτρα πληροφορια για το θεμα αυτο αν μπορειτε βοηθηστε με γιατι δεν μπορω να βλεπω κ τη συζυγο μου να μαραζωνει εχει αντικτυπο κ στον γιο μας που ειναι ηδη 3χρονων ...ευχαριστω πολυ απο Κυπρο

 

Εγώ θα συνιστούσα ψυχραιμία και καλή ψυχολογία!!!! Ακούστε τους γιατρούς, αλλά συμβουλευτικά και όχι καταλυτικά. Οι υπέρηχοι έχουν βελτιώσει ναι μεν τις πιθανότητες να φέρουμε υγιή παιδιά στον κόσμο, αλλά έχουν δημιουργήσει και πολλά προβλήματα....τα έμβρυα σε αυτές τις εβδομάδες κύησης είναι πολύ ανώριμα και δε μοιάζουν ακόμα απαραίτητα με την εικόνα των γεννημένων μωρών. Στο πρώτο μου παιδάκι στην εξέταση β' επιπέδου στις 23 εβδομάδες είχαν βρει διάταση της νεφρικής πυέλου και στα δύο νεφρά, και είχαμε σκάσει. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως μέχρι να γεννηθεί το μωρό ή στους πρώτους μήνες ζωής τα νεφρά επανέρχονται στο φυσιολογικό, απλά το παρακολουθείς με υπερήχους για τυχόν παρέμβαση (αντιβιώσεις για αποφυγή ουρολοιμώξεων και καταστροφής νεφρών). Η μικρή γεννήθηκε πολύ πρόωρα (29,5 εβδομάδες) για άσχετους λόγους δικούς μου, και έμεινε εντατική για 2,5 μήνες. Εκεί ελέχθηκαν τα νεφρά και ήταν ήδη εντάξει (πού να γεννούσα και στις 40 εβδομάδες!). Επειδή όμως τα πρόωρα ελέγχονται για πολλά εκεί μέσα, μας είπαν μετά ότι ο υπέρηχος εγκεφάλου δεν ήταν καλός (σου παραθέτω το ιστορικό: "Ασυμμετρία του συστήματος των πλαγίων κοιλιών. Δίδεται η εντύπωση αυξημένης ηχοανακλαστικότητας των χοριοειδών πλεγμάτων της ΔΕ πλάγιας κοιλίας"). Βέβαια τότε δε δώσαμε πολλή σημασία, γιατί εκεί έχεις άλλα θέματα να αντιμετωπίσεις (την επιβίωση βασικά!!!!). Ε, μέχρι να την πάρουμε σπίτι ο υπέρηχος είχε στρώσει...Και στις δύο περιπτώσεις αν δεν είχε γίνει ποτέ πρώιμος έλεγχος και απλά γεννούσα στην ώρα μου θα ήταν όλα φυσιολογικά και δε θα το είχαμε καταλάβει ποτέ. Δε σου προτείνω να το ξεχάσετε ή να το αμελήσετε, απλά παρακολουθείστε το. Και πάντα με αισιόδοξη ματιά! Καλή συνέχεια σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλησπερα σας να συστηθω ειμαι ενας πατερας που βιωνει ακριβως οτι εχετε αναφερει εσεις κυριες μου κ ειδικα εσεις κα Νατασσα με την συζυγο μου σε κατασταση ανησυχη θα λεγα κ εμενα σε μια τρελα που με χει καταρακωσει διαβαζοντας τουλαχιστον οσα γραφετε εχω ηρεμησει λιγο οσο μπορω.

Κ σε εμας λοιπον εδω διεγνωσαν την δεξια κοιλια στο κοριτσακι μας με αποκλιση της ταξης 9.6 στην 20η εβδομαδα κ πως ηταν τυχαιο αν δεν κανω λαθος με τα νουμερα κ εχουμε τρελαθει ενω ολα τα αλλα τα βρισκουν φυσιολογικα μας ζητουν να κανουμε προγενητικη κ να μην αποκλειουμε το γεγονος της διακοπης ...πως ομως κυριε το κανεις αυτο οταν εχεις ακουσει την καρδουλα του το εχεις δει με τα πατουσακια του οσο σκληρος αντρας κ να σαι ειναι ζωη, ειναι το παιδι σου, το ειναι σου ολο.

Παρακαλω εαν εχετε καποια εξτρα πληροφορια για το θεμα αυτο αν μπορειτε βοηθηστε με γιατι δεν μπορω να βλεπω κ τη συζυγο μου να μαραζωνει εχει αντικτυπο κ στον γιο μας που ειναι ηδη 3χρονων ...ευχαριστω πολυ απο Κυπρο

Μην ανυσηχειτε. Στις περισσοτερες περιπτωσεις εξαφανιζεται μονο του. Ο δικος μου ειναι 5 χρονο και δοξα τω Θεω δεν εχει κανενα προβλημα. Εγω ειχα κανει και αμνιο αλλα λογω της ηλικας μου και πριν φανει αυτο στον υπερηχο. Επησεις μετα τον υπερηχο στον οποιον εμφανιστηκε αυτο το ευρημα εκανα αλλους δυο σε διαφορετικα νοσοκομια (το ενα πανεπηστημιακο στο Βελγιο) και δεν επιβεβαιωθηκε,

Link to comment
Share on other sites

κυριες μου καλησπερα θα ηθελα να σας πω πως πηγαμε σε μια γιατρο η οποια μαθητευσε διπλα στον κο Νικολαιδη κ μας σημερα κ κανοντας εξονυχιστικο ελεγχο 3 κ 4 φορες δεν βρηκε απολυτως τιποτα το μεμπτο στο μωρο μας το οποιο χαιρει ακρας υγειας σε καθε βαθμο δεν υπαρχει κανενα προβλημα στις κοιλιες εγκεφαλου κ ολα ειναι απολυτα φυσιολογικα περιτο να σας πω πως εχουμε τρελαθει απ τη χαρα μας κ φυσικα θελουμε να σας ευχαριστησουμε για την υποστηριξη σας.Τωρα το αν αισθανομαι οργη για την αναστατωση που μας επεφεραν οι διαγνωσεις των γιατρων του νοσοκομειου ειναι ενα αλλο κεφαλαιο που πιθανως με οδηγει σ αυτο που ειπε μια κυρια προτεινως για κυκλωμα εκμεταλευσης, τι να πεις ομως κ πως???ο ανθρωπινος πονος ειναι επικερδης... καληνυχτα .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΕ ΔΙΑΤΑΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ VP ΑΡΙΣΤΕΡΑ 8.4. ΗΤΑΝ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΟς ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ 9,1 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙ. ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ? ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕς ΤΟΥ 10 ΚΑΙ 11 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ PLEASE ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ:-P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΕ ΔΙΑΤΑΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ VP ΑΡΙΣΤΕΡΑ 8.4. ΗΤΑΝ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΟς ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ 9,1 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙ. ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ? ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕς ΤΟΥ 10 ΚΑΙ 11 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ PLEASE ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ:-P

Link to comment
Share on other sites

Ria καλησπέρα,

Θα σου πω και εγώ τη δική μου εμπειρία. Τον Ιούνιο που μας πέρασε έκανα και εγώ τη β επιπέδου και διαγνώστηκε διάταση κοιλιών εγκεφάλου. ΑΝ θυμάμαι καλά ήταν γύρω στο 10 με 11, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο. Πήρα και δεύτερη γνώμη και εκεί τα ίδια. Εμένα οι τιμές παρέμεναν σταθερές και αυτό ήταν κάτι που καθησύχαζε το γιατρό. Είχα διαβάσει και εγώ περιπτώσεις στο parents όπου αυτές οι τιμές έπεφταν μετά την 32η εβδομάδα, όπως και έγινε και σε εμένα. Έκανα υπέρηχω κάθε 15 μέρες και διάφορες άλλες εξετάσεις που με συμβούλεψε ο γιατρός και την 33η εβδομάδα είδαμε ότι από το 10,7 που ήταν έπεσε στα 5,8:!:. Τώρα το μωράκι μου είναι 4,5 μηνών και έχουμε ήδη κάνει υπέρηχω εγκεφάλου όπου όλα είναι καλά. Στα γράφω όλα αυτά για να ηρεμήσεις γιατί καταλαβαίνω ακριβώς πώς αισθανεσαι. Εύχομαι όλα να πάνε καλά:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, διάβασα το forum αρκετές φορές στο παρελθόν, σήμερα όμως έκανα εγγραφή διότι χρειάζομαι την προσωπική εμπειρία σας.

Είμαι 38 ετών, έχω ήδη ένα κοριτσάκι 4,5 ετών, διανύω την 22η εβδομάδα της κύησης και σήμερα, στον υπέρηχο β επιπέδου είδαν την δεξιά κοιλία του εγκεφάλου στα ανώτατα φυσιολογικά όρια (11mm) και μια ήπια υδρονέφρωση και στα δύο νεφρά. Μου είπαν οτι το καθένα μόνο του δεν είναι ανησυχητικό, η συνύπαρξη όμως των δύο αυξάνει του κινδύνους ανωμαλιών. Σημειωτέον η αυχενική διαφάνεια πριν ένα μήνα ήταν, όπως είπε ο γιατρός μου "προκλητικά καλή". Τώρα μου συστήνουν αμνιοπαρακέντηση, εγώ όμως έχασα ήδη ένα υγιέστατο μωράκι πριν 3 χρόνια από επιπλοκές στην άμνιο και ένα από εξωμήτριο. Δεν θέλω να μπω στην ίδια διαδικασία, διότι για μένα ήταν εξαιρετικά επώδυνη, και μάλιστα εφόσον οι γιατροί μου λεν οτι το πιθανότερο είναι πως αυτά που είδαν θα φύγουν πριν τη γέννηση του μωρού. Αυτό που μου δημιουργεί δυσπιστία έναντί τους είναι οτι δεν είναι ποτέ ξεκάθαροι. Την πρώτη φορά έκανα αμνιο επειδή ήμουν μόλις 35 ετών και χωρία κανένα άλλο λόγο. Τώρα που τους ρωτώ εάν ανησυχούν μου λεν πως δεν ανησυχούν, πως τα ευρήματα δεν είναι σοβαρά, πως θα φύγουν πριν τη γέννηση, κι αν δε φύγουν και πάλι είναι ευκόλως ιάσιμα ... παρόλ΄ αυτά συστήνουν άμνιο.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας , την εμπειρία σας τις συμβουλές σας, διότι προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και ψύχραιμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...