Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μάλλον τελικά είμαι πιο τυχερή από όσο νόμιζα! Πήγα σήμερα στο γυναικολόγο μου και μου είπε ότι το θέμα της διάτασης δεν φαίνεται να υπάρχει πια...Συγκεκριμένα από το το 9,5 μερικές φορές μεγαλύτερο και από 10 σήμερα η αριστερή κοιλία ήταν περίπου στο 7! Θα το ξαναδώ στον εξειδικευμένο υπερηχογραφιστή στις 10/3 αλλά πόσο πια απόκκλιση να υπάρχει.

Ευχαριστώ όλες εσάς που μου μεταφέρατε τη θετική ενέργεια σας γύρω από αυτό το ζήτημα. Ήσασταν ο βασικός λόγος που το είδα πιο αισιόδοξα και περίμενα πιο ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου θύμισες τις δικές μου χαρές όταν δεν μπορούσα να πιστέψω τα λόγια του υπερηχογραφιστή πώς δεν βλέπει κανένα πρόβλημα και όλα είναι εντάξει. Εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!!!!!!!!!!!! Και ναι να το πιστέψεις ότι όλα μπορούν να συμβούν, χρειάζεται πίστη και θετική ενέργεια. Πολλά φιλάκια.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!!!!!!!

Θυμάμαι πώς σαν πέρυσι στις 19/8/09 είχα πάει στο προγραμματισμένο ραντεβού για Β΄επιπέδου και δυστυχώς είχε διαγνωστεί κοιλιομεγαλία. Θα σας πώ πώς μέχρι τότε χάρηκα την εγκυμοσύνη μου. Από εκεί και πέρα ο περισσότερος καιρός πέρασε με άγχος και κλάματα. Έκανα αμνιοπαρακέντηση, εξετάσεις αίματος πάλι από την αρχή, μαγνητική εγκεφάλου εμβρύου όπου τελικά διαγνώστηκε εγκεφαλική αιμορραγία εμβρύου!!!!!!!!!!!!! Όποιοι κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τα προηγούμενα πόστ θα διαπιστώσουν τον πόνο και την στενοχώρια που βίωσα!!!!!!!!!!!!

Φέτος τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα!!!!!!!!!!!! Όσο πλησιάζει η μέρα εκείνη αισθάνομαι πολύ περίεργα, ένα παράξενο μούδιασμα...........

Σήμερα: Το μωράκι μου είναι μια χαρά, γεννήθηκε φυσιολογικότατο παρά τις δυσοίνωνες προβλέψεις των περισσότερων γιατρών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκτός από την κα Σκουτέλη την παιδονευρολόγο όπου την ευχαριστώ γι άλλη μια φορά. Είναι μια κούκλα κατάξανθη με γαλάζια ματάκια και πολύ σκέρτσο :D!!!!!!!!!!!! Αναπτύσσεται όπως όλα τα μωράκια και τίποτα δεν δείχνει τί συνέβει στην εγκυμοσύνη.

Γι΄αυτό λοιπόν όσες κοπέλες βιώνουν όλο αυτόν τον γολγοθά (έτσι μόνο μπορώ να το χαρακτηρίσω τουλάχιστον για εμένα) να πιστέψουν ότι θαύματα γίνονται κάθε μέρα!!!!!!!!!!!! Ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος!!!!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς οι γιατροί εδώ στην Ελλάδα έχουν πολύ εύκολη την διακοπή κύησης και την λένε με πολύ ελαφρά την καρδία. Ο γυναικολόγος μου έλεγε λίγες μέρες πριν γεννήσω πώς φοβόταν για το μωρό και αν τελικά ήταν σωστή η απόφαση να το κρατήσω :shock:!!!!!!!!!!!!! Ήμαρτον δηλαδή, τί άλλο μπορούσε να μου κάνει; Περπατούσα τον δρόμο και νόμιζα πώς θα λιποθυμίσω από τηνσ τενοχώρια μου. Ωστόσω προσπάθησα και προσπέρασα τα λόγια του και με βοηθό τον Θεό και την Παναγία γέννησα το κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!!!!

Πίστη λοιπόν χρειάζεται και θάρρος και όλα πηγαίνουν καλά :D!!!!!!!!!!! Μην αφήνετε κανέναν να σας πτοήσει και κυρίως να σας τρομοκρατήσει

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα χαιρόμουν πάρα πολύ αν μας έλεγαν και τα άλλα κορίτσια πώς πήγαν οι εγκυμοσύνες τους και τί έγινε τελικά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να σας πω κ εγω τον πόνο μας. ΠΑρασκευή η β επιπέδου, και βρίσκει την αριστερή κοιλία στο 10,1.

(Η αυχενική ειχε βγει τέλεια, με πιθανότητες 1:3.500.000)

η γιατρός που εκανε την Β επιπεδου,μας μιλησε για οσα εχετε αναφέρει, αλλά με ύφος ιδιαιτερα...εκφοβιστικό!

φυσικά η γυναίκα μου κατα το κοινώς λεγόμενο, τα έπαιξε, και μέχρι να μιλήσουμε με το γιατρό μας, ήταν σε κατασταση σοκ. Εκείνος όμως, μας ενημέρωσε πιο σωστά, και κυρίως πιο ανθρωπινα. Από τότε, παλεύει (και καταφερνει) να μην την παρει απο κατω ψυχολογικά, και γιαυτό τη θαυμάζω πάρα πολύ!

Ο γιατρός μας, επιστημονικά,μας ειπε ακριβώς τα ίδια με την υπερηχογραφιστρια.

οτι εχουμε πιθανότητες για συνδρομο νταουν και υδροκεφαλισμό, λίγο κάτω από 1%.

ετσι,αυριο πρωί, κάνουμε αμνιοπαρακκέντιση, και τα αποτελεσματα βγαίνουν την πεμπτη. (δωρεάν η παρακεντιση από τον γιατρό,μόνο τα αποτελεσματα θα πληρώσουμε)

αν βγουν καθαρά, θα παμε σε επαναληπτικό υπέρηχο σε 2-3 εβδομάδες, και αργότερα σε μαγνητική.

Εχουμε ήδη κάνει τοξόπλασμα 4 ημέρες πριν, και ήταν καθαρό, οπότε μενει μονο το Β19, που απο οτι μας ειπε ο γιατρός μας,ειναι πολύ σπάνιο.

 

Μακάρι η δική μας περίπτωση να έρθει να "κολλήσει" με τις δεκάδες θετικέ δικές σας εδώ μεσα.

(αν τα αποτελεσματα βγουν καθαρα, θα παμε σίγουρα μια βόλτα από την παιδονευρολόγο κα Σκουτέλη με τόσα καλά λόγια που εχω ακούσει εδώ περα)!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ανδρέα λυπάμαι που θα στο πω επειδη αν διαβασες ειχα ακριβως την ιδια μετρηση και μου ελεγαν τα ιδια στο μητέρα και κοντεψα να τρελαθώ εχετε πεσει θυματα ενος κυκλώματος για να σας βαλουν στην διαδικασι πανακριβωβ εξετάσεων και φυσικά θα κανετε εμνιοπαρακεντηση που η ληψη ειναι δωρεαν αλλα δεν κοστιζει ξερεις αυτη αλλα το κεντρο που θα βγαλει το αποτελεσμα και που θα δωσει ποσοστο στο γιατρό οπως και ποσοστό θα πάρει και απο ολες τις υπόλοιπες περιπτωσεις. Ξερεις τι σημαινει μετρηση 10,1 οταν το οριο ειναι 9,9? και μιλαμε για χιλιοστα δεν ειναι περιπτωση 1% down γιατι το down δεν οφειλεται σε ζημια του εγκεφαλου αλλα σε γονιδιακό ελάττωμα που θα ξεκαθαρίσει με την αμνιοπαρακεντηση. Αν θελεςι ψαξτο και σε επιστημονικες πηγές στο εξωτερικο που εχουν κατα καιρους αναφερθει εδω. Επίσης να ξερεις οτι το προβλημα δεν εντοπιζεται απο μια μετρηση αλλα πρεπει να ελεγθει και η δομη του εγκεφαλου καθως και η ανατομια. Λενε μπουρδες και κοροιδευουν τον κοσμο.

Γνωμη μου ειναι να κανεις την αμνιοπαρακεντηση και απο κει και περα να πατε σε αλλον υπερηχογραφιστη εκτοε κυκλωματος γιατρου να μην του δειξεις καθολου την β επιπεδου και να ζητησεις να το δει χωρις να πεις το θεμα. Αν σε ενδιαφερει μπορω να σου συστησω αυτον που πηγα και με βοηθησε πολύ πριν προχωρησεις σε οποιαδηποτε κινηση. Επίσης μπορεις να στειλεις την εξεταση στο κεντρο του Νικολαίδη στο Λονδίνο για ελεγχο.

Ακομα και αν κανετε αυτα που λενε μαγνητική κλπ θα σας πουν οτι δεν ξερουν γιατι ειναι γκριζα ζωνη.

Ξερω πως νιωθετε και οτι ειναι δυσκολο οταν σου βαλουν τετοιες ιδεες να το πιστεψεις οτι ειναι θεμα εκμεταλλευσης, και ξερω οτι θα κανετε ολες τις εξετασεις και αυτη θα ξεπληρωσουν τον μαγνητικο τομογραφο που πριν ενα χρονο αγορασαν και ξαφνικα τα περιστατικα αυξηθηκαν ραγδαια.

Ολα καλα ειναι μην αγχωνεστε μια μετρηση ειναι κλασμα του χιλιοστου και αυτη συμφωνα με την στατιστικη δεν μπορει να βγει απο μια μετρηση ενος σημειου αλλα απο το συνολο πολλων μετρησων και απο το κλάσμα οχι μονο απο τον παρονομαστη και αριθμητή.

Αν πατε σε αλλον υπερηχογραφιστη παρατηρησε στην οθονη πως ειναι το σημειο και τις μετρησεις που παιρνουν και θα καταλαβεις τι εννοω.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα, καταρχήν σήμερα κάναμε την παρακεντηση, και ελπίζω να έχουν πάει όλα καλά.

Ο συγκεκριμένος γιατρός, έχει ξεγεννήσει πριν από την δική μας περίπτωση, 5 αλλες φιλες μας, και σε όλες στάθηκε υπέροχος, (και στον οικονομικό τομέα, και στις προγεννετικές εξετάσεις, και σαν γιατρός) γιαυτό και τον πιστεύουμε πιο εύκολα.

Δεν λέω ότι μπορεί να μη μας "δαγκώνει" τώρα που βρήκε την ευκαιρία, αλλά σίγουρα, είμαστε θετικά προδιατεθημένοι σε εκείνον!

Σίγουρα, το έχουμε σκεφτεί αυτό, να κάνουμε μια 2η "β επιπεδου", σε αλλον υπερηχογραφιστη, γιαυτό σε παρακαλώ στείλε μου τα στοιχεία του δικού σου.

Οπως επίσης, είναι γεγονός ότι όταν σου μιλάνε για τέτοιες πιθανότητες να βγάλεις ένα "τέτοιο παιδί", δυστυχώς, θα τους αφήσεις να σε δαγκώσουν και σε μαγνητική (που θα την κάνουμε από τώρα τελικά, και ας μην ειναι ούτε 80% αξιοπιστη, προκειμένου να μην πάρουμε και αλλη εβδομάδα σε περιπτωση που δεν ειναι καλά τα αποτελεσματα), και στην εξεταση για Β19 ιο, που γίνεται μόνο στο παστερ, και παντού.

Δεν ξέρω καν ποσο κοστίζουν όλα αυτά , και ειδικά η μαγνητική...με φοβίζει πολυ το οικονομικό κομμάτι, αλλά δε μπορώ να κάνω αλλιώς.

γιατί, στο ενδεχόμενο, (1 στο εκατομμύριο θέλεις?), που θα βγαλουμε ενα παιδί με πρόβλημα, δε θέλω να χτυπάω μια ζωή το κεφάλι μου στον τοίχο, επειδή τσιγκουνεύτηκα 1000 ευρω ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

(ααα,και κάτι τελευταίαο μελίνα...

την ώρα που εκανε την εξεταση η υπερηχογραφιστρια, την εβλεπα που εβγαζε τη "σχεση" στην οθόνη, μεταξύ αριστερής κ δεξιάς πλευράς, και πράγματι παρατήρησα ότι δεν της εβγαινε) αυτο ειναι σχετικό με αυτό που έλεγες σε προηγούμενό σου μήνυμα, στην 4η σελίδα. (οπως επι΄σης, ότι ο γιατρός μας είναι σε δημόσιο νοσοκομείο)!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ανδρέα το ξερω πως νιωθεις και οτι θα τα κανεις ολα αυτά παρολο που γνωριζεις οτι ειναι απάτη μέσα σου. Απλα σου προτεινω να πατε σε αλλλον υπερηχογραφιστη χωρις να το ξερει ουτε ο γιατρος ουτε ο υπερηχογραφιστής. Σου στελνω τα στοιχεια. Καθως και πως μπορεις να παρεις τα χρηματα πίσω απο το ταμείο. ημαγνητικη κοστισε 600 ευρω αλλα ο δευτερος υπερηχογραφιστης και το κεντρο του Νικολαίδη ειπε οτι ηταν δωρο άδωρον γιατι γινεται στις 32 εβδομαδες και εφοσον μονο στις επαναληψεις των υπερήχων παρατηρείται αυξηση η εστω σταθεροποιηση του φαινομενου καθως τα περισσοτερα με μελέτες απο το πανεπιστημιο της Monza δεν υπάρχουν στις 32 εβδομαδες. Οποτε γνωμη μου καθαρα πηγαινε στον υπερηχογραφιστη ζητα και την γνωμη του και μετα κανε μαγνητική. Σου στελνω τα στοιχεια που ζητησες.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

μελίνα, καταρχην, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και για το ενδια΄φερον!

δε μου ήρθε πμ, μήπως δεν το εστειλες?

με ενδιαφέρει ειδικά το κομμάτι του πως μπορούμε να πάρουμε μέρος των χρημάτων πίσω από τοο ικα για τη μαγνητική, και ποσα περίπου είχες πάρει εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα μου μόλις διάβασα τα μηνύματά σου. Έχει απόλυτο δίκιο η Μελίνα!!!!!!!!!!!! Περάσαμε και εμείς τα πάνδεινα με όλους αυτούς και πληρώσαμε ένα σωρό λεφτά σε αμνιοπαρακέντηση (600ευρώ) + μαγνητική (490ευρώ) + εξετάσεις αίματος (320ευρώ) + άλλες εξετάσεις αίματος για θρομβοφιλία (910ευρώ)!!!!!!!!!!!! Από μια άποψη έχεις δίκιο που φοβάσαι για μερικά ευρώ να παίζεις με τέτοια θέματα. Αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και δυστυχώς τα μεγαλοποιούν. Έτσι μας βάζουν στο τρυπάκι για να μας αποσπούν όλο και περισσότερα χρήματα.

Το ΙΚΑ επιστρέφει πολύ λίγα χρήματα αλλά κατόπιν ενστάσεως (έτσι τουλάχιστον συνέβη με εμένα).

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμνιοπαρακέντηση (300ευρώ), γιατι ο γιατρος δε χρεωσε τίποτα, μόνο τα αποτελεσματα ...

μαγνητική 500 ευρω, στο μητέρα. (και όλα αυτά, στην 24η εβδομάδα, που σημαίνει όχι μεγάλη αξιοπιστία)

εξετασεις αίματος, ήδη 180+50 για κάποιους ιούς (τοξόπλασμα, Β19 κλπ)!

Για θρομβοφιλία, δεν μας εχει πει /αναφερει τιποτα ο γιατρος!

Εννοείτια ότι θα γίνουν επαναληπτικοί υπερήχοι σε υπερηχογραφιστες, (και εκεί που έγινε η 1η μετρηση, και σε εναν ακόμα), που σημαίνει καποια εκατοσταευρα ακόμα!

Και δεν ξέρω αν θα μας πουν πάλι για επαναληπτική μαγνητική στην 32η εβδομάδα!

 

Ελπίζω μόνο, να βγει καλή η αμνιοπαρακέντηση μεθαυριο, και όλα τα υπόλοιπα, να μείνω εδώ μαζί σας, να βρίζουμε το κύκλωμα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Συγωνημ Ανδρεα καποιο προβλημα υπήρχε με τον διακιμιστη και δεν μπορεσα να στο στειλω το στελων τωρα .Οσο για τα χρηματα τα πηρα ολα πισω. Αλλα για μενα μην σε ενδιαφερει μονο αυτο το κομματι να δεις να κανετε τις εξετασεις που πρεπει και οχι μαγνητικες ανευ λογου και αιτια γιατι θα σας ζητησουν να ξανακανετε στις 32 εβδομαδες.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρος ότι θα με βάλουν σε αυτό το λούκι.

αν μειωθεί ο δείκτης, και πεσει κάτω απο 10, θα του πω του γιατρού να μας πει σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο κάνουν τη μαγνητική για να κανουμε τη 2η,, τηε 32ης εβδομαδας.

Αρκεί αύριο,να βγουν καλά τα πρώτα αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης!

 

(πάλι δε μου ήρθε πμ)!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝδρέα επειδη βαρεθηκα να στελνω μηνυματα και να μην ερχονται σου εστειλα το τηλεφωνο μου. Εα δεν λαβεις παλι πμ στειλε μου εσυ μηνυμα να σε παρω εγω τηλέφωνο αν θελεις.

Οσο για τα σχολια της Νατασούλας σκεψου τι περασε και αυτη η κοπελα που της ειπαν οτι το μωρο ειχε σοβαρο προβλημα. τελος παντων.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

μελίνα,σε ευχαριστώ πολύ, θα σε καλέσω μόλις βρω λίγο ελεύθερο χρόνο!

Σήμερα η αμνιοπαρακέντηση βγήκε καλή (τα πρώτα αποτελέσματα, γιατι τα οριστικά θα βγουν σε 17 ημερες, τόσο θέλει η καλλιέργια από ότι μου είπαν). αλλά τέλος πάντων, οριστικά δεν έχουμε ντάουν και τρισωμίες.

Παρολαυτα, ο γυναικολογος και η υπερηχογραφήστρια, συνεχίζουν να επιμένουν ότι υπάρχει κίνδυνος για το παιδί, εξαιτίας κάποιων κυστών που είδε στην Β επιπέδου.

Οπότε, αύριο πρωί, μαγνητική, και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μελίνα,σε ευχαριστώ πολύ, θα σε καλέσω μόλις βρω λίγο ελεύθερο χρόνο!

Σήμερα η αμνιοπαρακέντηση βγήκε καλή (τα πρώτα αποτελέσματα, γιατι τα οριστικά θα βγουν σε 17 ημερες, τόσο θέλει η καλλιέργια από ότι μου είπαν). αλλά τέλος πάντων, οριστικά δεν έχουμε ντάουν και τρισωμίες.

Παρολαυτα, ο γυναικολογος και η υπερηχογραφήστρια, συνεχίζουν να επιμένουν ότι υπάρχει κίνδυνος για το παιδί, εξαιτίας κάποιων κυστών που είδε στην Β επιπέδου.

Οπότε, αύριο πρωί, μαγνητική, και βλέπουμε...

 

Αντρέα να σας ευχηθώ να πάνε όλα καλά στην μαγνητική αύριο..... η σκέψη μου θα είναι μαζί σας......... Έκανα και εγώ μαγνητική στην 25η εβδομάδα και ξέρω πώς είναι.......

Κύστες είχε και το δικό μου το μωράκι αλλά μπροστά στο μεγάλο πρόβλημα που είχαμε (εγκεφαλική αιμορραγία) δεν ήταν τίποτα. Ο γιατρός μου είχε πεί τότε πώς συνήθως τις απορροφεί ο οργανισμός ως την γέννηση. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά γενικότερα μην πανικοβάλλεστε. Πολλά φαινομενικά ''προβλήματα'' διορθώνονται ως τον τοκετό ή και νωρίτερα. Στην δική μας περίπτωση μέχρι την 32η εβδομάδα δεν υπήρχε απολύτως τίποτα, σαν να μη συνέβησαν όλα αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και για να σου δώσω κουράγιο και ελπίδα, θα σου πώ πώς το κοριτσάκι μου σήμερα είναι 1 έτους και είναι υγιέστατο προς απάντηση κάποιων ''γιατρών'' που επέμεναν ως και την παραμονή του τοκετού μου ότι έπρεπε να είχα τερματήσει την εγκυμοσύνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ευτυχώς που έκλεισα τα αυτιά μου τότε......

Γι' αυτό λοιπόν υπομονή, πίστη και όλα θα πάνε καλά. Και αν μπορώ να βοηθήσω με οποιονδήποτε τρόπο, θα χαρώ πολύ να το κάνω :P!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

thank you για τις ευχες!

Περάσαμε από όλες τις εξετάσεις, και τα αποτελεσματα ειναι καλά.

Και το αναφέρω, για να δώσω θάρρος και στους επόμενους/ες.

Η μαγνητική, καθώς και ο υπέρηχος του γιατρού μας, βρήκε τη διάταση στο 8,7 (φυσιολογικότατη δηλαδή), και δεν βρήκε καμία ανωμαλία στον εγκέφαλο.

Συνεχίζουν και υπάρχουν βέβαια 2 κύστες χοριοειδών πλεγμάτων, οι οποίες όμως, αφού δεν οφείλονται σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες, θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι θα υποχωρήσουν μέχρι 28η-30η εβδομάδα, και απλά συνίσταται επανελεγχος υπερήχου.

Μας είπε οτι στο σχεδόν απιθανο σενάριο, που δε θα υποχωρήσουν, αλλά θα ασκήσουν πίεση στον εγκέφαλο του παιδιού, μπορεί και να προκαλέσουν υδροκεφαλία, η οποία όμως διορθώνεται με μια επέμβαση!

αλλά, γενικά, μετα και την μαγνητική, μας είπε ότι δε χρειάζεται να ανησυχουμε :) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Μπράβο! Μπράβο!

Χαίρομαι πάρα πολύ για τα καλά σου νέα :P!!!!!!

Από εδώ και πέρα χαρείτε με την γυναίκα σου την πιο όμορφη περίοδο της ζωή σας!!!!! Εύχομαι από εδώ και πέρα μόνο τα καλύτερα!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

2-3 ημέρες πριν απο εναν ακόμα υπέρηχο, να σας πω, ότι για κάποιον "ανεξηγητό" λόγο, το ικα μας επέστρεψε όλο το ποσό της μαγνητικής (παρότι έγινε σε ιδιωτικό, και ήταν στον 5ο μήνα). Το λέω, για να σπρώξω κ αλλο κόσμο να δώσει τις αποδείξεις του.

 

(για τη Β επιπέδου βέβαια, πήραμε 9 ευρω)!!!

 

Ελπίζω την αλλη εβδομάδα, να έχουν υποχωρήσει κ οι κύστες, να χαλαρώσουμε τελείως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Ανδρέα τί έγινε τελικά; Πήγατε για τον υπέρηχο;

πηγαμε για τον υπέρηχο, όπου έδειξε ότι η μία εκ των κυστών έχει απορροφηθεί τελείως, ενώ η αλλη παραμένει.

Ο γιατρός μας είπε ότι δεν υπάρχει καμία ανησυχία, αλλά έπειτα από επιμονή της γυναίκας μου, θα κάνουμε σήμερα, επαναληπτική Β επιπέδου (η οποία, φαντάζομαι, ότι δε θα μας δείξει τίποτα καινούργιο, αφού η κοιλία έχει υποχωρήσει εδώ και καιρό, οπότε, απλά θα δείξει την υπαρξη της γνωστής κυστης)!

Link to comment
Share on other sites

και μια που υποχώρησε και η 2η κύστη, και είμαστε οριστικά καλά, το μοιράζομαι μαζί σας, για να δώσω θάρρος στο επόμενο ζευγάρι που μπορεί να του τύχουν αυτά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

koritsia kalimera mipos gnorizei kapoia apo sas gia ti egefaliki anomalia tou emvriou kai tis epiptoseis?emena sto v' epipedou mou eipan pos exei mia egkefaliki anomalia anomali domisi,vriskomai se kseni xora kai diskolevomai na katalavaino tous giatrous.an gnorizei kapoia kati tha to ektimousa poli.emena mou eipan pos iparxei periptosi na gennithei igiestato moro ,omos iparxei kai ena 30%na einai arrosto.eimai pia 34 evdomadon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή σας μέρα, είμαι καινούργια στην παρέα σας και χρειάζομαι τις γνώσεις σας!

Εχθές έκανα την Β' επιπέδου και παρατηρήθηκε ΔΙΑΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΛΑΓΙΩΝ ΚΟΙΛΙΩΝ του εγκεφάλου (Vp αριστερά 10,00 mm). Ο γιατρός μου ήταν καθησυχαστικός και μου έκλεισε πάλι ραντεβού σε 2 εβδομάδες αλλά εγω έχω πανικοβληθεί και δε μπορώ να ηρεμήσω και ούτε αντέχω την αναμονή. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να μπορεί να με βοηθήσει ως προς το πως να κινηθώ απο εδω και πέρα? Να κάνω άμεσα αμνιοπαρακέντηση? Να απευθυνθώ σε κάποια παιδίατρο- νευρολόγο? και να ναι σε ποια, έχετε κάποια/κάποιον να μου προτείνετε?Μένω εκτός Αθηνών αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να πηγαινοέρχομαι καθημερινά.

Σας ευχαριστώ πολύ.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]Σε περιμένουμε.....!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...