Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χθες έκανα την πρώτη επανεξέταση στις 25 εβδομάδες. Τον υπέρηχο β τον είχα κάνει στις 20 εβδομάδες και είχαν βρει κοιλιομεγαλία vp 10,1 (αριστερά 10,1, δεξιά 9,1). Χθες ο υπερηχογραφιστής (όχι ο ίδιος) βρήκε vp αριστερά 7, δεξιά 9,5. Το αριστερά μου το είπε αμέσως για το δεξί χωρίς να του έχω δείξει τον πρώτο υπέρηχο και αφού επέμενε 45 λεπτά να γυρίσει το παιδί από άλλη πλευρά που ήθελε να δει μου είπε 9,5 και μου το έδειξε στο μηχάνημα. Μου είπε ότι οι μετρήσεις μέχρι και 12 είναι φυσιολογικές και ότι όταν μιλάμε για οριακές καταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα και το μόνο που πρέπει να γίνεται είναι επανέλεγχος μετά από 30 ημέρες και μόνο εαν δείξει μια τραγική αύξηση ανησυχούμε.

Πάντως το ότι εμφανίζονται όλο και περισσότεροι που είχαν το ίδιο πρόβλημα, γέννησαν και αφού έκαναν μαγνητική στα παιδιά δεν έδειξαν αποδεικνύει ότι δεν είναι τίποτα.

 

http://www.i-am-pregnant.com/encyclopedia/V/Ventriculomegaly/

Σας γράφω τον επίλογο του άρθρου usually, ventriculomegally will resolve on its own and there are no neurological or developmental problems. As long as there are no health conditions or chromosonal abnormalities present, the long term prognosis for a child born eith mild to moderate ventriculomegally is great.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τους υπερηχους τους εκανα σε ενα πολυ γνωστο κεντρο της θεσσαλονικης( ο γιατρος ειχε Οκανει ειδικευση στην Αγγλια.) .Δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω για το αγχος!!!!Εγω δεν χαρηκα απο τοτε την εγκυμοσυνη μου .ΤΩΡΑΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ.Ο γιατρος ηταν καθυσυχαστικος.ειπεοτι ειχε δει κ αλλες τετοιες περιπτωσεις κ ολα πηγανκαλα. Το ιδιο θα γινει κ με σενα.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την 3η επανεξέταση και είμαι πολύ χαρούμενη. Φαίνεται ότι ξεπερνάμε το πρόβλημά μας!!!!!!!!!!!! Σας γράφω αναλυτικά:

Υπερηχογράφημα 3/9/2009

Va 8.6

Vp 13.4

Hem 35.0 και Vp/H 0.38 με ένδειξη Κοιλιομεγαλία

Υπερηχογράφημα 23/9/2009

Va 7.6

Vp 8.9

Hem 31.7 και Vp/H 0.28 με καμία ένδειξη

Σήμερα πήρα μια πολύ μεγάλη ανάσα!!!!!!! Ο γιατρός μέτρησε αρκετές φορές τις κοιλίες του εγκεφάλου προτού μου πεί ότι έχουμε μείωση. Προφανώς δεν το πίστευε και εκείνος. Η χαρά μου πάρα πολύ μεγάλη. Μου συνέστησε όμως να κάνω και άλλη επανεξέταση.

Σε κάποιο άρθρο που δυστυχώς δεν θυμάμαι, είχα διαβάσει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα της διάτασης των κοιλιών μειώνεται μέχρι τον τοκετό. Εγώ από την στενοχώρια μου πίστευα ότι θα ανήκω σε εκείνο το ποσοστό που δυστυχώς δεν πάνε καλά τα πράγματα, με είχε πάρει εντελώς από κάτω. Σήμερα χαλάρωσα αρκετά!!!!!!!!!

 

Μελίνα χαίρομαι που πηγαίνουν και για εσένα καλά τα πράγματα!!!!!!!!!

 

Γιάννη έχουμε κανένα νεότερο νέο;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις ποσο σε καταλαβαινω για το αγχος!!!!Εγω δεν χαρηκα απο τοτε την εγκυμοσυνη μου .ΤΩΡΑΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ.

 

maria 39 σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την δική σου εμπειρία μαζί μας γιατί μας βοηθάει ψυχολογικά. Και σε μένα και την σύζηγο μου αυτό έχει συμβεί. Από τις 28/8 είμαστε αρκετά χάλια και τρομοκρατημένοι. Όπως λες και εσύ δεν χαιρόμαστε την εγκυμοσύνη αλλά έχουμε αγκαλιά το ημερολόγιο για να κλείσουμε το επόμενο ραντεβού για επαναμέτρηση, παιδονευρολόγους και μαγνητικές. Και στη δική μας περίπτωση στην δεξιά κοιλία είναι το θέμα. Από την 22+4ημερες μέχρι την 25+3 ημέρες η μέτρηση είναι από 10mm εως 10,5mm.

 

Σε ευχαριστούμε και πάλι για την υποστήριξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την 3η επανεξέταση και είμαι πολύ χαρούμενη. Φαίνεται ότι ξεπερνάμε το πρόβλημά μας!!!!!!!!!!!! Σας γράφω αναλυτικά:

Υπερηχογράφημα 3/9/2009

Va 8.6

Vp 13.4

Hem 35.0 και Vp/H 0.38 με ένδειξη Κοιλιομεγαλία

Υπερηχογράφημα 23/9/2009

Va 7.6

Vp 8.9

Hem 31.7 και Vp/H 0.28 με καμία ένδειξη

Σήμερα πήρα μια πολύ μεγάλη ανάσα!!!!!!! Ο γιατρός μέτρησε αρκετές φορές τις κοιλίες του εγκεφάλου προτού μου πεί ότι έχουμε μείωση. Προφανώς δεν το πίστευε και εκείνος. Η χαρά μου πάρα πολύ μεγάλη. Μου συνέστησε όμως να κάνω και άλλη επανεξέταση.

Σε κάποιο άρθρο που δυστυχώς δεν θυμάμαι, είχα διαβάσει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα της διάτασης των κοιλιών μειώνεται μέχρι τον τοκετό. Εγώ από την στενοχώρια μου πίστευα ότι θα ανήκω σε εκείνο το ποσοστό που δυστυχώς δεν πάνε καλά τα πράγματα, με είχε πάρει εντελώς από κάτω. Σήμερα χαλάρωσα αρκετά!!!!!!!!!

 

Μελίνα χαίρομαι που πηγαίνουν και για εσένα καλά τα πράγματα!!!!!!!!!

 

Γιάννη έχουμε κανένα νεότερο νέο;

 

ΜΠΡΑΒΟ

Νατάσα, όλα καλά χαιρομαι πολύ για σένα. Απίστευτη μείωση. Προφανώς εσένα έγινε αυτή η διάταση λόγω του αιματώματος και απορροφήθηκε γρήγορα. Μια χαρά, μπράβο. Χαλάρωσε και απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

Εμείς αν δεις προηγ ποστ μου στις 25+3ημερες είχαμε 10,5. Συνεχίζουμε τους ελέγχους και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιάννη όλα καλά θα πάνε και με εσάς, είμαι σίγουρη. Αυτές οι τιμές που έχετε δεν είναι πολύ αυξημένες. Εγώ τί να πώ με το 13.4; Μου είχαν κοπεί τα πόδια στην κυριολεξία!!!!!!!!!

Καταλαβαίνω απόλυτα τί περνάει η γυναίκα σου!!!!!!! Πιστεύω όμως ότι στην επόμενη επανεξέταση τα νέα σας θα είναι πολύ καλύτερα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω πολυ καλα τι περνατε !!Προσπαθηστε να ηρεμησετε κΑΙ το δειτε θετικα.Οι μετρησεις ειναι καλες. εγω απο 10,5 πηγε στο11,6 κ μετα αρχισε η μειωση (μετα την 32 εβδομαδα) Μαγνητικη και μενα ο υπερηχογραφιστης μου ειπε μετα την 32εβδομαδα αλλα δεν εκανα γιατι ηταν ασκοπο τοτε( τι μπορουσανακανω σε αυτη την εβδομαδα....) .Εκανατ ον υπερηχο στο μωρο (που ειναι πολυ ευκολη διαδικασια).ολα θα πανε καλα ειμαι σιγουρη. ΑΝ ηταν να εξελιχθει υδροκεφαλο η μετρηση θα ηταν πολυ πανω και η ανοδος της διατασης επισης..εΙΝΑΙΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΞΕΡΩΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ .Η διαταση θα εξφανιστει μεχρι τη γεννα ισως κ νωριτερα .Εγω το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιάννη έχουμε κανά νέο;

Εμένα η παιδονευρολόγος μου είπε ότι η αιμορραγία απορροφήθηκε και έχουμε σχεδόν τελειώσει με αυτό το θέμα. Μόνο έναν υπέρηχο θα πρέπει να κάνω σε 4 εβδομάδες για να δούμε σε τί επίπεδα βρισκόμαστε.

Δόξα σοι ο Θεός που πάνε όλα καλύτερα!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι είναι το ΗΕΜ?

 

Στους δικούς μου υπερήχους γράφει Hem - εγκεφαλικό ημισφαίριο, ίσως μετράνε τη διάμετρό του.

Νατασούλα,πολύ χαίρομαι με τα νέα!!Είδες που όλα είναι καλά?Μπράβο!!!

Γιάννη,σου χρωστάω κάτι μετρήσεις με πμ!

Link to comment
Share on other sites

Στους δικούς μου υπερήχους γράφει Hem - εγκεφαλικό ημισφαίριο, ίσως μετράνε τη διάμετρό του.

Νατασούλα,πολύ χαίρομαι με τα νέα!!Είδες που όλα είναι καλά?Μπράβο!!!

Γιάννη,σου χρωστάω κάτι μετρήσεις με πμ!

 

Irinari σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράσταση!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κανένα νέο δεν έχω. Έχουμε κάνει τρεις μετρήσεις άλλωστε. Μάλλον θα κάνουμε άλλη μία κατά την 29 εβδομάδα και θα δούμε. Ο γιατρός μας θέλει να κάνουμε και μαγνητική. Θα δούμε. Όταν έχω νέα θα σας γράψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν έστειλα τους υπερήχους στον παιδικό μου φίλο στο Λονδίνο που είναι νευροχειρουργός. Τα είδε και μου είπε ότι δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα. Από την αρχή και στην ουσία ότι με κορόιδεψαν γιατί η μέτρηση αυτή δεν βγαίνει από την μέτρηση μόνο της μιας πλευράς αλλά από μια μαθηματική σχέση που περιλαμβάνει την αριστερή και δεξιά πλευρά. Επίσης ο γιατρός που με ανέλαβε γιατί άλλαξα και θα πάω σε Δημόσιο Νοσοκομείο βρήκε ότι έχω πίεση και με έβαλε να την μετράω πρωί βράδυ για μια εβδομάδα και να κάνουμε ηλεκτροκαρδιογράφημα. Μου είπε πως πιθανόν όλη αυτή η στεναχώρια που τράβηξα ευθύνεται για την αύξηση της πίεσης. Τα συμπεράσματα δικά σας.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έστειλα τους υπερήχους στον παιδικό μου φίλο στο Λονδίνο που είναι νευροχειρουργός. Τα είδε και μου είπε ότι δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα. Από την αρχή και στην ουσία ότι με κορόιδεψαν γιατί η μέτρηση αυτή δεν βγαίνει από την μέτρηση μόνο της μιας πλευράς αλλά από μια μαθηματική σχέση που περιλαμβάνει την αριστερή και δεξιά πλευρά. Επίσης ο γιατρός που με ανέλαβε γιατί άλλαξα και θα πάω σε Δημόσιο Νοσοκομείο βρήκε ότι έχω πίεση και με έβαλε να την μετράω πρωί βράδυ για μια εβδομάδα και να κάνουμε ηλεκτροκαρδιογράφημα. Μου είπε πως πιθανόν όλη αυτή η στεναχώρια που τράβηξα ευθύνεται για την αύξηση της πίεσης. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Σου είπε πια είναι αυτή η μαθηματική σχέση. Αν ναι γράφτην σε παρακαλώ.

Επίσης χαλάρωσε και μην στεναχωριέσαι. Η πίεση πρέπει να κατέβει. Μην σκέφτεσε άσχημα πράγματα. Μόνο θετικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Τα δικά μας αποτελέσματα την 23η εβδομάδα ήταν:

Va: 6.5 mm

Vp: 9.7 mm

Vp/H: 0.32

 

Μας συστήθηκε επανέλεγχος σε 15 ημέρες γιατί η μέτρηση ήταν οριακή.

 

Εχθές κάναμε την δεύτερη μέτρηση (25η εβδομάδα) και τα αποτελέσματα ήταν:

Va: 7.5 mm

Vp: 11.0 mm

Vp/H: 0.34

 

Ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει να το ξαναδούμε σε 15 ημέρες.

Για αμνιοπαρακέντηση και μαγνητική τομογραφία του εγκεφάλου του μωρού μας είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνουν τώρα.

Η μαγνητική δεν πρόκειται να δείξει τίποτα παραπάνω τώρα και αν χρειαστεί θα γίνει πολύ αργότερα (32η εβδομάδα).

 

Θα πρέπει να το παρακολουθούμε και να δούμε πως εξελίσσεται.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι από εχθές έχουμε τρελλαθεί από την αγωνία.

Σκεφτόμαστε να πάμε και αλλού για να πάρουμε και μια 2η γνώμη

 

Ευτυχώς διαβάζοντας τις καταχωρήσεις σας, έχω πάρει ηρεμήσει λίγο και είμαι αρκετά πιο αισιόδοξος.

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club soti. και εμείς από δεξιά(Vp) έχουμε την αυξημένη μέτρηση.

 

Αισιοδοξία, ηρεμία και υπομονή.

 

Και εμείς σε 2 μέρες θα κάνουμε την τέταρτη μέτρηση. (30+2ημέρες)

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Τα δικά μας αποτελέσματα την 23η εβδομάδα ήταν:

Va: 6.5 mm

Vp: 9.7 mm

Vp/H: 0.32

 

Μας συστήθηκε επανέλεγχος σε 15 ημέρες γιατί η μέτρηση ήταν οριακή.

 

Εχθές κάναμε την δεύτερη μέτρηση (25η εβδομάδα) και τα αποτελέσματα ήταν:

Va: 7.5 mm

Vp: 11.0 mm

Vp/H: 0.34

 

Ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει να το ξαναδούμε σε 15 ημέρες.

Για αμνιοπαρακέντηση και μαγνητική τομογραφία του εγκεφάλου του μωρού μας είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνουν τώρα.

Η μαγνητική δεν πρόκειται να δείξει τίποτα παραπάνω τώρα και αν χρειαστεί θα γίνει πολύ αργότερα (32η εβδομάδα).

 

Θα πρέπει να το παρακολουθούμε και να δούμε πως εξελίσσεται.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι από εχθές έχουμε τρελλαθεί από την αγωνία.

Σκεφτόμαστε να πάμε και αλλού για να πάρουμε και μια 2η γνώμη

 

Ευτυχώς διαβάζοντας τις καταχωρήσεις σας, έχω πάρει ηρεμήσει λίγο και είμαι αρκετά πιο αισιόδοξος.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς στην τέταρτη μέτρηση (30εβδομ+2ημερες) πήραμε επιτέλους μία μεγάλη ανάσα.

Η μέτρηση δεξιά παρέμεινε στα ίδια περίπου Vp=10,3 αλλά το πολύ καλό που έγινε είναι ότι ο λόγος Vp/H είναι τώρα 0,26 (από 0,33 στις 25εβδομ+3ημ) και βρίσκεται κάτω από την ανώτατη καμπύλη (άνω όριο) λόγω αύξησης του ημισφαιρίου. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτο του διαγράμματος για να καταλάβουν όσοι δεν κατάλαβαν. Και το λέω αυτό γιατί την τρίτη μέτρηση την κάναμε σε ένα υπερηχογραφιστή ο οποίος δεν εκτυπώνει το διάγραμμα στο οποίο αναφέρομαι.

 

Ο κατα βάση υπερηχογραφιστής μας (1η,2η,4η μέτρηση) χάρηκε πολύ και μας είπε να μην ανυσηχούμε πλέον. Ταυτόχρονα έκανε και doppler το οποίο ήταν και άριστο.

 

Τώρα η απόφαση για μαγνητική είναι δική μας καθαρά επιλογή. Ο γυναικολόγος μας με τα νέα δεδομένα μας συνέστησε να μην προχωρήσουμε σε μαγνητική. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τον admin να τροποποιήσει το τίτλο του topic

από

Εγκεφαλική αιμορραγία εμβρύου

σε

Κοιλιομεγαλία - Εγκεφαλική αιμορραγία εμβρύου

 

διότι το θέμα της κοιλιομεγαλίας έχει αναπτυχθεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό στο topic και παρέχονται αρκετές πληροφορίες τις οποίες μπορούν να βρουν χρήσιμες μελλοντικά άλλοι χρήστες.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ioanni δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που είναι όλα καλά αν και ήμουν σίγουρη μετά από όλη το ψάξιμο που έκανα. Τόσες μέρες θέλω να γ΄ραψω αλλά είχα προβλήματα με την σύνδεση μου και δεν μπορούσα. Λοιπόν ήθελα να σου στείλω ένα άρθρο από μελέτη του πανεπιστημιακού νοσοκομείου του Birmingham στο οποίο συνυπογράφουν οι κορυφές του είδους για θέματα εμβρυομητρικής ιατρικής με πρώτο και καλύτερο τον Νικολαίδη σχετικά με το θέμα μας που μου έστειλε ο φίλος μου που σου είπα. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες καθώς και το πως δεν υπολογίζεται μόνο η αριστερή ή δεξιά πλευρά αλλά και οι δύο για να βγάλουν μια μέτρηση την vp/h και va/h . Μου είπε ότι σε εαν το υγρό στον εγκέφαλο δημιουργεί πρόβλημα τότε συνοδέυεται και από άλλες σοβαρές ενδείξεις στο υπερηχογ΄ραφημα όπως κακή ανατομία, μη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου, καρδιολογικά προβλήματα, προβλήματα στα νεφρά. Επίσης πολύ μεγάλη σημασία πάιζει το πως είναι διαμορφωμένο το χωροειδές πλέγμα του εγκεφάλου (θα το διαβάσεις και στο άρθρο). Μου είπε επίσης ότι εαν έκανα την αυχενική διαφάνεια στον Νικολαίδη το όριο θα ήταν 2,7 ενώ στην Ελλάδα είναι το 2 γιατί ακριβώς θέλουν να διασφαλιστούν αφού δεν είναι έμπειροι και εξειδικευμένοι όπως στο εξωτερικό. Οπότε και το εκατοστό του εκατοστού σου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα για να είναι καλυμμένοι. Μου είπε ότι μαγνητική σε αυτό το στάδιο και με μετρήσεις τέτοιες δεν γίνονται. Πέρα από αυτό σου έχω πει άλλαξα γιατρό και πήγα σε Δημόσιο Νοσοσκομείο. Με έβαλε να μετρήσει ο διευθυντής της εμβρυομητικής που ασχολείται μόνο με αυτά με 12.000 υπερήχους το χρόνο και αυτός μου είπε ότι δεν υπήρχε εξαρχής θέμα και ότι υπερέβαλλαν χωρίς να του πω που το βρήκαν και ποιος. Μόνο τις φωτο του έδειξα και αφού είχε μετρήσει ήδη. Νιώθω πολύ εκνευρισμένη μετά από όλα αυτά και τώρα που το σκέφτηκα όταν είχα πάει την επόμενη του υπερήχου να κάνω την μαγνητικ΄επέμεναν να τους αφήσω την β επιπέδου και οι μετρήσεις που γράψανε ήταν οι ίδιες ενώ με είχαν 3 ώρες γιατί το παιδί κινιόταν και μου είπαν ότι δεν μπόρεσαν να βγάλουν σωστή τομή. Και ρωτάω γιατί ζήτησαν την β επιπέδου κανονικά οι ίδιοι επρεπε να μην την δουν ώστε να την συγκρίνουν μετά το δικό τους πόρισμα. Ενα άλλο γεγονός είναι ότι ψάχνοντας προχθες για τα ιατρεία του ΙΚΑ για να γράψω τα φάρμακα ρώτησα έναν κύριο που είναι με τον οποίο πιάσαμε κουβέντα αφού με είδε έγκυο και η γυναίκα του είναι έγκυος . Μαντέψτε ίδιο πρόβλημα ακριβώς έκαναν και αυτοί μαγνητικές και μάλιστα δύο φορές ο άνθρωπος κόντεψε να τρελαθεί και στις 32 εβδομάδες τους είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης και αυτό αγοράκι με πρόβλημα στο vp δεξιά. Πολύς κόσμος δεν έπεσε με το ίδιο πρόβλημα? Soti μην ανησυχείτε όλα είναι καλά θα το δείς.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Τα δικά μας αποτελέσματα την 23η εβδομάδα ήταν:

Va: 6.5 mm

Vp: 9.7 mm

Vp/H: 0.32

 

Μας συστήθηκε επανέλεγχος σε 15 ημέρες γιατί η μέτρηση ήταν οριακή.

 

Εχθές κάναμε την δεύτερη μέτρηση (25η εβδομάδα) και τα αποτελέσματα ήταν:

Va: 7.5 mm

Vp: 11.0 mm

Vp/H: 0.34

 

Ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει να το ξαναδούμε σε 15 ημέρες.

Για αμνιοπαρακέντηση και μαγνητική τομογραφία του εγκεφάλου του μωρού μας είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνουν τώρα.

Η μαγνητική δεν πρόκειται να δείξει τίποτα παραπάνω τώρα και αν χρειαστεί θα γίνει πολύ αργότερα (32η εβδομάδα).

 

Θα πρέπει να το παρακολουθούμε και να δούμε πως εξελίσσεται.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι από εχθές έχουμε τρελλαθεί από την αγωνία.

Σκεφτόμαστε να πάμε και αλλού για να πάρουμε και μια 2η γνώμη

 

Ευτυχώς διαβάζοντας τις καταχωρήσεις σας, έχω πάρει ηρεμήσει λίγο και είμαι αρκετά πιο αισιόδοξος.

 

Γεια σου Soti jr.

Εγώ από την εμπειρία μου ένα έχω να σου πώ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΤΕ!!!!!!!! Είναι κάτι που σίγουρα θα ξεπεραστεί!!!!!!!!!!! Και να κάνετε θετικές σκέψεις. Θα μου πείς τώρα ότι δεν μπορείς και θα έχεις και δίκιο αλλά προσπάθησε.

Εμείς στην τελευταία επανεξέταση που έγινε πριν από 10 μέρες οι τιμές μας ήταν οι εξής:

Va 7.1

Vp 7,3

εντελώς φυσιολογικές από ότι μας είπαν τρείς γιατροί μέσα σε αυτούς και η παιδονευρολόγος που επισκέφθηκα. Και σκέψου ότι το 7.3 κάποια στιγμή ήταν 13.4.

Όλα ξεπερνιούνται. Εύχομαι να ακούσουμε σύντομα πολύ καλά νέα και να λήξει και για εσάς αυτή η δοκιμασία.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, ειμαι καινουργια στην παρεα, χθες εκανα την β επιπεδου και διαπιστωσαν ηπια διαταση αριστερης κοιλιας εγκεφαλου. Ο γιατρος λεει οτι πρεπει να κανω ελεγχω ξανα σε 2 εβδομαδες. Η μετρηση ειναι 10mm. Εχει καποια απο σας παραμοια αποτελεσματα απο την β επιπεδου_

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...