Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα όπως σας είπα με μισή καρδιά για την αμνιοπαρακέντηση. Δεν είχα κλείσει στο μαιευτήριο που είδαν όλα τα τραγικά αλλά σε κάποιον που ξέρω ότι είναι πολύ καλός και ήθελα από την αρχή να κάνω τους υπερήχους αλλά ο γιατρός επέμενε γιατί μου είπε πως οσυγκεκριμένος υπερηχογραφιστής είναι φοβερός. Οταν πήγα μόνο που δεν με έδιωξε να μην την κάνω μου είπε τέλος πάντων σε έφαγε η ηλικία. Μου είπε καλά γι' αυτό στεναχωριέσαι είναι πολύ συνηθισμένο και θα περάσει το είδε ο ίδιος και μου είπε πως ήδη βλέπει υποχώρηση και όταν του είπα ότι έκανα μαγνητική εγκεφάλου με ρώτησε απορημένος για να δείξει τι? Μου είπε πως αυτό το παρακολουθούν υπερηχογραφικά και εαν μεγαλώσει κάνουν αλλιώς στις 32 εβδομάδες. Με άλλα λόγια μου είπε πως άδικα την κάναμε όπως και την αμνιοπαρακέντηση γιατί είμαι 23 φορές πιο πάνω από το κανονικό και δεν υπήρχε λόγος. Μετά από αυτά άρχισα να υποψιάζομαι ότι και η Μελίνα μήπως τους συμφέρει να βρίσκουν κάτι τέτοια για να μας βάζουν να κάνουμε εξετάσεις πανάκριβες? Και γιατί ο συγκεκριμένος υπερηχογραφιστής είπε ότι το βλέπει συνέχεια ενώ στο μαιευτήριο ο άλλος που κάνει μόνο τέτοια δεν είπε τίποτα παρα μόνο να κάνουμε τις εξετάσεις γιατί είναι σοβαρό και δεν απαντούσαν στην ερωτησή μας τι συμβαίνει συνήθως σε άλλες περιπτώσεις μας τσαμπουνούσαν ότι δεν ξέρουν.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μωρό μου και με το μωρό της Νατάσσας η οποία δεν ξέρω τι έκανε αλλά υπέρηχο εκεί δεν ξανακάνω και φυσικά εαν πάνε όλα καλά σε αυτό το μαιευτήριο και σε οποιαδήποτε άλλο ιδιωτικό δεν γεννάω προτιμώ στο σπίτι παρά εκεί.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γράφτηκα και εγώ λοιπόν για να γίνουμε πολλές! :D

 

Πέρα από το αστείο να αναφέρω ότι με τη σύζηγο μου περιμένουμε το 1ο μας παιδί και είμαστε στις 25 εβδομάδες. Όλα καλά και με την αυχενική αλλά και με την άμνιοπαραρακέντηση που κάναμε.

Επισκεπτόμενοι όμως τον έναν από τους δύο θεωρητικά καλύτερους υπερηχογραφιστές για την Β' επιπέδου ανακαλύψαμε και εμείς αυξημένη την δεξιά κοιλία.

Συγκεκριμένα κάναμε 2 μετρήσεις με απόσταση 10 ημερών.

Στην 1η μέτρηση, 22εβδ+4ημ: Αριστερά 7,4mm, Δεξιά 10mm

Στην 2η μέτρηση: 24εβδ Αριστερά 7,0mm, Δεξιά 10,2mm

 

Και εμείς είμαστε προβληματισμένοι ακούγωντας από τον υπερηχογραφιστή για 5% πιθανότητα νευρολογικού προβλήματος και θα συνεχίσουμε το ψάξιμο σύμφωνα με τις οδηγίες του γυναικολόγου μας.

 

Αυτό που μου τι δίνει περισσότερο είναι ότι ανεξαρτήτως ηλικίας όσες εξετάσεις και αν κάνεις για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, πολύ απλά δεν μπορείς να φτάσεις το 100% σιγουριάς.

 

Μελίνα, Νατάσσα πια είναι η εξέλιξη σας? Τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον να σας πω και γω την εμπειρια μου. Ο πρωτος μου γιος ειχε διογκωμενη την αριστερη κοιλια του εγκεφαλου. Η συγκεκριμενη εγκυμοσυνη παρακολουθοταν απο δυο διαφορετικα νοσοκομεια στο Βελγιο (χωρις λογο! απλα ηθελα απο την αρχη δυο γνωμες). Στον πρωτο υπερηχο β' επιπεδου στο Βελγιο εγραφε το χαρτι μεγαλοκοιλια αλλα δεν μας ειπαν τιποτα. (Μαλιστα εμεις νομιζαμε οτι ενοουσαν πως ο μικρος μας θα ειναι χοντρουλης).

Μεγαλη Πεμπτη θυμαμαι ειχα κατεβει για Πασχα στην Ελλαδα χωρις το συζυγο και πηγα στο Λητω για υπερηχο (μετα απο παροτρινση του ελληνα γυναικολογου μου). Εκει μου ειπαν και εμενα για υδροκεφαλο (ειχα ηδη κανει αμνιοπαρακεντηση που ειχε βγει καθαρη) και οτι πρεπει να ξανακανω υπερηχο στο τριτο τριμηνο και ισως και μαγνητικη. 11mm νομιζω ηταν

Φανταζεστε τι εγινε και τι καλα που περασαμε το Πασχα.

Οταν επστρεψα στο Βελγιο με το χαρτι πλεον πηγα στο νοσοκομειο που δεν ιχα κανει ακομη β' επιπεδου, ειπα αυτο και αυτο αλλα δεν βρηκαν κατι. Μετα πηγα σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο που ειχ πιο συγχρονα μηχανηματα και παλι δεν επιβεβαιωθηκε. Μαγνητικη δεν εκανα.

Ο γιος μου δοξα τω Θεω ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης. Λιγο παλαβος ισως αλλα ειναι και 2 χρονων (και αντρας που να περιμενεις λογικη..)

 

Ολα θα πανε καλα μην ανυσηχειτε. Δεν υπαρχει λογος διακοπης γιατι ακομη και στις περιπτωσεις που διακοπικε η κυηση στην βιβλιογραφια δεν επιβεβαιωθηκε το προβλημα. Για το υδροκεφαλο ειχα ψαξει και εχει μια κλινικη στην Αγγλια (αχριαστη να ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκα και εγώ λοιπόν για να γίνουμε πολλές! :D

 

Πέρα από το αστείο να αναφέρω ότι με τη σύζηγο μου περιμένουμε το 1ο μας παιδί και είμαστε στις 25 εβδομάδες. Όλα καλά και με την αυχενική αλλά και με την άμνιοπαραρακέντηση που κάναμε.

Επισκεπτόμενοι όμως τον έναν από τους δύο θεωρητικά καλύτερους υπερηχογραφιστές για την Β' επιπέδου ανακαλύψαμε και εμείς αυξημένη την δεξιά κοιλία.

Συγκεκριμένα κάναμε 2 μετρήσεις με απόσταση 10 ημερών.

Στην 1η μέτρηση, 22εβδ+4ημ: Αριστερά 7,4mm, Δεξιά 10mm

Στην 2η μέτρηση: 24εβδ Αριστερά 7,0mm, Δεξιά 10,2mm

 

Και εμείς είμαστε προβληματισμένοι ακούγωντας από τον υπερηχογραφιστή για 5% πιθανότητα νευρολογικού προβλήματος και θα συνεχίσουμε το ψάξιμο σύμφωνα με τις οδηγίες του γυναικολόγου μας.

 

Αυτό που μου τι δίνει περισσότερο είναι ότι ανεξαρτήτως ηλικίας όσες εξετάσεις και αν κάνεις για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, πολύ απλά δεν μπορείς να φτάσεις το 100% σιγουριάς.

 

Μελίνα, Νατάσσα πια είναι η εξέλιξη σας? Τι κάνατε?

 

Γεια σου Ιωάννη και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Και εμένα κάπως έτσι είναι η περίπτωσή μου, η αριστερή μειώθηκε στην δεύτερη επανεξέταση και η δεξιά αυξήθηκε. Εγώ έκανα μαγνητική μετά την 1η Β΄επιπέδου και η τιμή της δεξιάς κοιλίας ήταν 13.4, κάτι που το είδαμε και στον υπέρηχο 2 εβδομάδες μετά. Αυτό σημαίνει, σύμφωνα με την παιδονευρολόγο ότι η αιμορραγία μάλλον σταμάτησε εκεί και δείχνει να απορροφάται. Και σαφώς δεν μιλάμε για υδροκέφαλο γιατί η περίμετρος του κεφαλιού του παιδιού είναι φυσιολογική. Άν αναπτυσσόταν υδροκέφαλος, θα μεγάλωνε το κεφαλάκι του παιδιού περισσότερο. Με λίγα και απλά λόγια, τα νέα είναι καλά.

Τώρα θα κάνω τον επόμενο επανέλεγχο σε 9 μέρες όταν θα βρίσκομαι στην 27η εβδομάδα κύησης. Παντως η παιδονευρολόγος μου είπε ότι είναι ένα καθαρά τυχαίο γεγονός και συνέβη στιγμιαία και για 2-3 μέρες. Να σημειώσω ότι άρχισα και ενέσεις ηπαρίνης, χωρίς να έχω θρομβοφιλία, για καθαρά προληπτικούς λόγους. Οι γιατροί μου είπαν καλό θα κάνουν και όχι κακό στην κυκλοφορία του αίματος από τον πλακούντα προς το έμβρυο και αντίστοιχα. Και την Παρασκευή που μας έρχεται θα επισκεφθούμε μια δεύτερη παιδονευρολόγο για μια 2η εκτίμηση.

Θέλω να σου πώ να μην αγχώνεσαι. Να επισκεφθείς έναν καλό παιδονευρολόγο (αν θέλεις σου στέλνω με π.μ. το τηλ. της δικής μου) για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις. Συμφωνώ ότι δεν μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος ότι το μωράκι θα είναι υγιέστατο, παρά μόνο όταν θα γεννηθεί. Σκέψου ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάποια προβλήματα δεν τα βλέπουν οι γιατροί πριν από τον τοκετό και δυστυχώς οι γονείς μένουν με την απορία γιατί έκαναν τόσες εξετάσεις και δεν διαγνώστηκε τίποτα. Η γνώμη μου είναι να πάς σε έναν παιδονευρολόγο με ειδικότητα στα αγέννητα μωράκια για να ησυχάσετε. Και μην ακούς κανέναν άλλο. Περιμένω νέα σου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να σας πω και γω την εμπειρια μου. Ο πρωτος μου γιος ειχε διογκωμενη την αριστερη κοιλια του εγκεφαλου. Η συγκεκριμενη εγκυμοσυνη παρακολουθοταν απο δυο διαφορετικα νοσοκομεια στο Βελγιο (χωρις λογο! απλα ηθελα απο την αρχη δυο γνωμες). Στον πρωτο υπερηχο β' επιπεδου στο Βελγιο εγραφε το χαρτι μεγαλοκοιλια αλλα δεν μας ειπαν τιποτα. (Μαλιστα εμεις νομιζαμε οτι ενοουσαν πως ο μικρος μας θα ειναι χοντρουλης).

Μεγαλη Πεμπτη θυμαμαι ειχα κατεβει για Πασχα στην Ελλαδα χωρις το συζυγο και πηγα στο Λητω για υπερηχο (μετα απο παροτρινση του ελληνα γυναικολογου μου). Εκει μου ειπαν και εμενα για υδροκεφαλο (ειχα ηδη κανει αμνιοπαρακεντηση που ειχε βγει καθαρη) και οτι πρεπει να ξανακανω υπερηχο στο τριτο τριμηνο και ισως και μαγνητικη. 11mm νομιζω ηταν

Φανταζεστε τι εγινε και τι καλα που περασαμε το Πασχα.

Οταν επστρεψα στο Βελγιο με το χαρτι πλεον πηγα στο νοσοκομειο που δεν ιχα κανει ακομη β' επιπεδου, ειπα αυτο και αυτο αλλα δεν βρηκαν κατι. Μετα πηγα σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο που ειχ πιο συγχρονα μηχανηματα και παλι δεν επιβεβαιωθηκε. Μαγνητικη δεν εκανα.

Ο γιος μου δοξα τω Θεω ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης. Λιγο παλαβος ισως αλλα ειναι και 2 χρονων (και αντρας που να περιμενεις λογικη..)

 

Ολα θα πανε καλα μην ανυσηχειτε. Δεν υπαρχει λογος διακοπης γιατι ακομη και στις περιπτωσεις που διακοπικε η κυηση στην βιβλιογραφια δεν επιβεβαιωθηκε το προβλημα. Για το υδροκεφαλο ειχα ψαξει και εχει μια κλινικη στην Αγγλια (αχριαστη να ειναι).

 

Προσωπικά μου δίνεις πολύ μεγάλο κουράγιο!!!!!!!!!!!

Ξέρω ότι στο εξωτερικό το όριο της διάτασης της κοιλίας είναι τα 15mm και όχι τα 10mm που υποστηρίζουν εδώ στην Ελλάδα. Ίσως και γι' αυτό να μην σε τρόμαξαν στο Βέλγιο. Εδώ οι δικοί μας οι γιατροί δεν λέω καλά κάνουν και λένε όλους τους κινδύνους αλλά την διακοπή κύησης την λένε πολύ εύκολα. Η παιδονευρολόγος που επισκέπτομαι εγώ έχει ειδικευθεί στην Αμερική και γι' αυτό δέχεται τα 15mm σαν όριο για τον υδροκέφαλο. Και βέβαια γι' αυτό την εμπιστεύομαι κιόλας. Μου είπε ότι υπάρχει μια πιθανότητα το παιδί να γεννηθεί με κάποιες μαθησιακές δυσκολίες, όπως αδυναμία αποστήθισης ορθογραφίας και τέτοια. Αυτό μπορεί να το έχει και κάποιος που δεν είχε διάταση σαν έμβρυο.

Επίσης η παιδονευρολόγος μου έδωσε να καταλάβω ότι συνήθως αυτή η διάταση υποχωρεί με την αύξηση των εβδομάδων της εγκυμοσύνης. Συγκεκριμένα μου είπε ότι μέχρι την 32η εβδομάδα λογικά πρέπει να έχουμε τελειώσει με αυτό το θέμα. Και λέω εγώ ότι αν δεν έχουμε τελειώσει ως τότε, το πολύ - πολύ να χρειαστούν κάποιες εξετάσεις μετά την γέννηση.

Και συμφωνώ με αυτό που λές ότι σε περιπτώσεις που διακόπηκε η κύηση ενώ είχε διαπιστωθεί πρόβλημα, στην πραγματικότητα δεν υπήρχε κανένα θέμα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατάσα ποιος σου είπε να κάνεις μαγνητική τόσο νωρίς? Μην παρεξηγήσεις την ερώτηση μου. Ρωτάω γιατί ο υπερηχογραφιστής μας, μας είπε ότι στην 32 εβδομάδα μπορεί να δείξει κάτι η μαγνητική.

Όσο αφορά τις δικές μας κινήσεις αυτό που κάναμε είναι οι δύο μετρήσεις που έχω αναφέρει ποιο πάνω στον ίδιο υπερηχογραφιστή. Την προσεχή παρασκευή έχουμε ραντεβού με ένα 2ο επίσης πολύ γνωστό υπερηχογραφιστή και θα προσπαθήσουμε να επισκεφτούμε και την παιδονευρολόγο που επίσης είναι γνωστή και αναφέρεται αρκετά στο forum.

Είμαι σίγουρος ότι το έχεις τσεκάρει αλλά εγώ θα το πω. Πολύ συχνά αυτές οι διατάσεις οφείλονται σε ιούς. Έχεις ελέγξει κατά τη διάρκεια της κύησης

α)CMV (κυταρομεγαλοιός)

β)ερυθρά

γ)τοξόπλασμα (πολύ σημαντικό)

????????????

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου δίνεις πολύ μεγάλο κουράγιο!!!!!!!!!!!

Ξέρω ότι στο εξωτερικό το όριο της διάτασης της κοιλίας είναι τα 15mm και όχι τα 10mm που υποστηρίζουν εδώ στην Ελλάδα. Ίσως και γι' αυτό να μην σε τρόμαξαν στο Βέλγιο. Εδώ οι δικοί μας οι γιατροί δεν λέω καλά κάνουν και λένε όλους τους κινδύνους αλλά την διακοπή κύησης την λένε πολύ εύκολα. Η παιδονευρολόγος που επισκέπτομαι εγώ έχει ειδικευθεί στην Αμερική και γι' αυτό δέχεται τα 15mm σαν όριο για τον υδροκέφαλο.

 

Το όριο για την υδροκεφαλία είναι 15mm

Δες παρακάτω:

 

ΥΔΡΟΚΕΦΑΛΙΑ

Ορισμός : Η παθολογική προϊούσα αύξηση του όγκου των κοιλιών .

Συχνότητα : 5 με 25 ανά 10.000 γεννήσεις . Κίνδυνος επανεμφάνισης 2-5% . Κοιλιομεγαλία ( διάμετρος πλαγίων κοιλιών από 10 mm και άνω ) ευρίσκεται σε 1% των κυήσεων στο U/S 18-23 εβδομάδων . Επομένως , η πλειοψηφία των εμβρύων με κοιλιομεγαλία δεν αναπτύσσει υδροκέφαλο .

Αιτιολογία : Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων υπάρχει απόφραξη σε κάποιο επίπεδο της οδού κυκλοφορίας του εγκεφαλονωτιαίου υγρού . Η υπερπαραγωγή ΕΝΥ είναι σπάνιο φαινόμενο . Το 70% των περιπτώσεων αφορά στένωση του υδραγωγού του Sylvius . Ενοχοποιούνται χρωμοσωμικές ανωμαλίες ( τρισωμίες 21,18,13,τριπλοειδία ) , ενδομήτριες αιμορραγίες και συγγενείς λοιμώξεις ( κυτταρομεγαλοϊός , τοξοπλάσμωση και ερυθρά ) . Πάντως οι περισσότερες περιπτώσεις δεν έχουν σαφή αιτιολογία και πιθανώς οφείλονται σε γενετικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες .

Υπερηχογραφικά ευρήματα : Αύξηση των πλαγίων κοιλιών σε σχέση με το ημισφαίριο του εγκεφάλου . Φυσιολογικά , το πηλίκον της σχέσης πλάγια κοιλία προς ημισφαίριο πρέπει να είναι κάτω του 0,5 μετά τις 18 εβδομάδες . Πριν τις 24 εβδομάδες και συγκεκριμένα σε περιπτώσεις που συνδυάζεται με δισχιδή ράχη , η κεφαλική περιφέρεια μπορεί να είναι μάλλον μικρή παρά μεγάλη για την ηλικία κύησης . Μια εγκάρσια τομή της κεφαλής στο επίπεδο του διαφανούς διαφράγματος θα δείξει τις διεσταλμένες πλάγιες κοιλίες με διάμετρο από 10mm και άνω . Τα χοριοειδή πλέγματα περιβάλλονται από υγρό . Συνήθως γίνεται διάκριση ανάμεσα στην ήπια ή οριακή κοιλιομεγαλία ( διάμετρος ινιακού κέρατος 10-15 mm) και την έκδηλη κοιλιομεγαλία ή υδροκέφαλο (διάμετρος >15mm ) .

Πορεία/Πρόγνωση : Εμβρυικός και περιγεννητικός θάνατος και νευρολογική εξέλιξη σχετίζονται εντόνως με την παρουσία και άλλων δυσπλασιών καθώς και χρωμοσωμικών ανωμαλίων . Αν και η ήπια κοιλιομεγαλία συνδέεται γενικά με καλή πρόγνωση , τα επηρεασμένα νεογνά διαμορφώνουν την ομάδα με την μεγαλύτερη επίπτωση χρωμοσωμικών ανωμαλιών . Στο 10% των περιπτώσεων παρατηρείται καθυστέρηση της νευρικής ανάπτυξης .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νατάσα ποιος σου είπε να κάνεις μαγνητική τόσο νωρίς? Μην παρεξηγήσεις την ερώτηση μου. Ρωτάω γιατί ο υπερηχογραφιστής μας, μας είπε ότι στην 32 εβδομάδα μπορεί να δείξει κάτι η μαγνητική.

Όσο αφορά τις δικές μας κινήσεις αυτό που κάναμε είναι οι δύο μετρήσεις που έχω αναφέρει ποιο πάνω στον ίδιο υπερηχογραφιστή. Την προσεχή παρασκευή έχουμε ραντεβού με ένα 2ο επίσης πολύ γνωστό υπερηχογραφιστή και θα προσπαθήσουμε να επισκεφτούμε και την παιδονευρολόγο που επίσης είναι γνωστή και αναφέρεται αρκετά στο forum.

Είμαι σίγουρος ότι το έχεις τσεκάρει αλλά εγώ θα το πω. Πολύ συχνά αυτές οι διατάσεις οφείλονται σε ιούς. Έχεις ελέγξει κατά τη διάρκεια της κύησης

α)CMV (κυταρομεγαλοιός)

β)ερυθρά

γ)τοξόπλασμα (πολύ σημαντικό)

????????????

 

Μαγνητική μου συνέστησε να κάνω και ο υπερηχογραφιστής αλλά και ο γυναικολόγος μου. Την έκανα επί το πλείστον γιατί στον υπέρηχο δεν έβλεπαν το μεσολόβιο διάστημα και δεν ήξεραν τί συνέβαινε. Με την μαγνητική τους λύθηκαν όλες οι απορίες (υπάρχει το μεσολόβιο διάστημα) αλλά ανακαλύψαμε και μια εγκεφαλική αιμορραγία που ήταν σε εξέλιξη εκείνες τις μέρες. Πάντως από ότι κατάλαβα εκ των υστέρων, δεν χρειαζόταν να κάνω την συγκεκριμένη εξέταση σε τόσο μικρή ηλικία κύησης.

Όσο για CMV (κυταρομεγαλοιός), ερυθρά και τοξόπλασμα που αναφέρεις τις είχα κάνει όλες πριν μείνω έγκυος, κατά την διάρκεια του 1ου τριμήνου αλλά και μετά την διαπίστωση του προβλήματος και είναι όλες πεντακάθαρες!!!!!!!!!!! Και εμένα μόλις μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα, με ρωτούσαν όλοι οι γιατροί μήπως αρρώστησα τελευταία αλλά εγώ τίποτα. Και φυσικά οι εξετάσεις έδειξαν ότι είχα δίκιο.

Το συγκεκριμένο άρθρο το έχω διαβάσει και εγώ.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω εχω μαθησιακες δυσκολιες. Ειμαι φοβερα ανορθογραφη και παρατονη. Παρ' ολα αυτα εχω τελειωσει πολυτεχνιο, εχω κανει 2 μεταπτυχιακα και μιλαω 3,5 γλωσσες (στα γερμανικα δεν τα καταφερνω).

 

Παντως εμεις ειχαμε αποφασισι οτι δεν θα διακοπταμε οτι και να γινοταν (αν και οταν καναμε την αμνιοκεντηση δεν την καναμε μονο για να ξερουμε). Η αληθια ειναι οτι ενα παιδακι με προβληματα ταλαιπωριεται πρωτα απο ολα αυτο αλλα αν γεννηθει γερο και παθει κατι μετα τι κανεις? Το σκοτωνεις? Οχι βεβαια. Ψυχραιμια λοιπον και ενημερωση

 

Οσο για τα ορια δεν νομιζω οτι διαφερουν τουλαχιστον στην Ευρωπη. Απλα εδω δεν δινουν οι γιατροι πληροφοριες. Επισης επειδη αλλος γιατρος σε παρακολουθει και αλλος κανει τους υπερηχους αρμοδιος για να σε ενημερωσει ειναι ο γιατρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρακολουθώ τις περιπτώσεις σας και για να ακούω τα καλά νέα της Νατασούλας που ξεκινήσαμε την εγκυμοσύνη μαζί και γιατί ειλικρινά σας θαυμάζω!! Είσαστε παράδειγμα για ολους τους γονείς γιατί δεν το βάλατε κάτω με την πρώτη δυσκολία και δεν πήγατε στην εύκολη λύση της διακοπής. Ευχαριστώ το θεό που δεν αναγκάστηκα να κάνω έκτρωση ποτέ. Πριν κάνω το γιο μου ίσως να μου ήταν πιο εύκολο. Τώρα πια το βλέπω αδιανόητο! Και μιλώντας με άλλους γονείς που έχουν δει ευρήματα στα παιδιά τους, καταλαβαίνω ότι στο 90 % τουλάχιστον από όλες αυτές τις περιπτώσεις οι υπερηχογραφιστές 'σπρώχνουν' τη μαμα να κάνει διακοπή με πολύ μεγάλη ευκολία, και τελικά δεν αποδεικνύαται τίποτα άσχημο με το μωράκι. Ο Θεός θα ανταμείψει την πίστη σας και θα σας χαρίσει γερά μωρά. Εξάλλου ποιά είναι αυτή που έχει εξασφαλιστεί 100% ότι το παιδί της θα είναι υγιές? καμία! Ακόμη και γερό να γεννηθεί, κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα έιναι γερό πάντα, αυτή είναι η αγωνία του γονιου. Τί σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να γεννάμε?

καλή συνέχεια στις εγκυούλες, με το καλό να κρατήσετε αγκαλιά τα μωρά σας και να σφύζουν από υγεία. Ειλικρινά, με έχετε συγκινήσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Βέλγιο δεν το κατάλαβα δηλαδή είχαν βρεί κοιλιομεγαλία δεν είπαν τίποτα και στην Ελλάδα σας είπαν? Και αφού είχε επιβεβαιωθεί και στις δύο χώρες πως μετά δεν το έβρισκαν? Λοιπόν Ιωάννη έχουν ίδια περίπτωση μόνο που σε εμένα βρέθηκε στο β επιπέδου στις 21 εβδομάδες κοιλιομεγαλία στο δεξί μέρος 10,1. Μας πανικβαλαν στο μαιευτήριο με αυτά που έλεγαν περί νοητικής στέρησης και τρέξαμε να κάνουμε γρήγορα τις εξετάσεις γι' αυτό και κάναμε την μαγνητική την επόμενη ημέρα όπως και η Νατάσσα. Παρεπιτπόντως με την Νατάσσα κάναμε τον υπέρηχο και την μαγνητική με μια ημέρα διαφορά στο ίδιο μαιευτήριο. Οταν πήγα για την αμνιοπαρακέντηση σε ένα άλλο κέντρο που είναι ειδικοί και στους υπερήχους ο υπερηχογραφιστής όταν άκουσε ότι την κάνω λόγω του ευρήματος στο β επιπέδου μου είπε ότι αδίκως την κάνω έριξε μια ματιά στον δικό του υπέρηχο και είπε ότι βλέπει πολύ συχνά και ότι δεν είναι κατι φοβερό και το μόνο που χρειάζεται είναι να επαναλάβω τον υπέρηχο σε ένα μήνα. Μάλιστα όταν άκουσε ότι είχα κάνει μαγνητική είπε για ποιο λόγο να δουν τι? Μου είπε ότι μέχρι την 32 εβδομάδα πρέπει να το παρακολουθώ και ότι μόνο εφόσον δείχνει να αυξάνεται κάνεις μαγνητική στην 32 εβδομάδα. Την Τρίτη έχω ραντεβού για την επανάληψη και ο θεός βοηθός. όλες οι εξετάσεις που έκανα είναι πεντακάθαρες: τρισωμίες, καρυότυπος, ερυθρά, κυταρομεγαλοιός,ερπης, παρβοιός.

Μπήκα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Καλιφόρνια που κάνει μελέτη για την συγκεκριμένη περίπτωση καισας στέλνω την διέυθυνση.

http://fetus.ucsfmedicalcenter.org/ventriculomegaly/

Εαν δείτε τι λέιε για μετρήσεςι από 10-14 και όταν δεν υπάρχει κανένα άλολο ευρημα στις εξετάσεις και στον υπέρηχο η περίπτωση λέγεται Isolated Mild Ventriculomegaly. Μελετάται τώρα και την μαγνητική την έχουν βάλει γιατί:

''We are now studying Fetal MRI to see if the information from the Fetal MRI can tell us the chance of disability and can provide families with more information on what to expect for their child's health and development''.

Τέλος πάντων θα σας πω νεότερα όταν κάνω την επανάληψη. Εως τότε ας παραμείνουμε ψύχραιμοι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Βέλγιο δεν το κατάλαβα δηλαδή είχαν βρεί κοιλιομεγαλία δεν είπαν τίποτα και στην Ελλάδα σας είπαν? Και αφού είχε επιβεβαιωθεί και στις δύο χώρες πως μετά δεν το έβρισκαν? Λοιπόν Ιωάννη έχουν ίδια περίπτωση μόνο που σε εμένα βρέθηκε στο β επιπέδου στις 21 εβδομάδες κοιλιομεγαλία στο δεξί μέρος 10,1. Μας πανικβαλαν στο μαιευτήριο με αυτά που έλεγαν περί νοητικής στέρησης και τρέξαμε να κάνουμε γρήγορα τις εξετάσεις γι' αυτό και κάναμε την μαγνητική την επόμενη ημέρα όπως και η Νατάσσα. Παρεπιτπόντως με την Νατάσσα κάναμε τον υπέρηχο και την μαγνητική με μια ημέρα διαφορά στο ίδιο μαιευτήριο. Οταν πήγα για την αμνιοπαρακέντηση σε ένα άλλο κέντρο που είναι ειδικοί και στους υπερήχους ο υπερηχογραφιστής όταν άκουσε ότι την κάνω λόγω του ευρήματος στο β επιπέδου μου είπε ότι αδίκως την κάνω έριξε μια ματιά στον δικό του υπέρηχο και είπε ότι βλέπει πολύ συχνά και ότι δεν είναι κατι φοβερό και το μόνο που χρειάζεται είναι να επαναλάβω τον υπέρηχο σε ένα μήνα. Μάλιστα όταν άκουσε ότι είχα κάνει μαγνητική είπε για ποιο λόγο να δουν τι? Μου είπε ότι μέχρι την 32 εβδομάδα πρέπει να το παρακολουθώ και ότι μόνο εφόσον δείχνει να αυξάνεται κάνεις μαγνητική στην 32 εβδομάδα. Την Τρίτη έχω ραντεβού για την επανάληψη και ο θεός βοηθός. όλες οι εξετάσεις που έκανα είναι πεντακάθαρες: τρισωμίες, καρυότυπος, ερυθρά, κυταρομεγαλοιός,ερπης, παρβοιός.

Μπήκα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Καλιφόρνια που κάνει μελέτη για την συγκεκριμένη περίπτωση καισας στέλνω την διέυθυνση.

http://fetus.ucsfmedicalcenter.org/ventriculomegaly/

Εαν δείτε τι λέιε για μετρήσεςι από 10-14 και όταν δεν υπάρχει κανένα άλολο ευρημα στις εξετάσεις και στον υπέρηχο η περίπτωση λέγεται Isolated Mild Ventriculomegaly. Μελετάται τώρα και την μαγνητική την έχουν βάλει γιατί:

''We are now studying Fetal MRI to see if the information from the Fetal MRI can tell us the chance of disability and can provide families with more information on what to expect for their child's health and development''.

Τέλος πάντων θα σας πω νεότερα όταν κάνω την επανάληψη. Εως τότε ας παραμείνουμε ψύχραιμοι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εμείς μεθαύριο παρασκευή θα κάνουμε την τρίτη μέτρηση σε άλλον υπερηχογραφιστή. Όπως έχω αναφέρει οι προηγούμενες μετρήσεις μας ήταν 10 και 10,2 αντίστοιχα. Παρέλειψα να αναφέρω κάτι σημαντικό που όμως ίσως να σας το έχουν πει ή να το έχεις καταλάβει από το διάγραμμα που λογικά θα περιέχει η εκτύπωση του β επιπέδου σου.

Από αυτές τις μετρήσεις βγαίνει ένας δείκτης που είναι:

το πηλίκον της σχέσης πλάγια κοιλία προς ημισφαίριο (για δεξιά βλ. Vp/H)

ο οποίος υπό νορμάλ καταστάσεις μειώνεται κατά την πορεία της εγκυμοσύνης και σε κάποιο σημείο σταματά.

Για παράδειγμα εμείς στην 2η μέτρηση παρόλο που είχαμε αύξηση από 10 σε 10,2mm, ο δείκτης αυτός μειώθηκε διότι μέσα σε δέκα μέρες αυξήθηκε το ημισφαίριο, ο παρονομαστής δηλαδή (μεγάλωσε το κεφάλι).

Εύχομαι να μην σε μπέρδεψα!

 

Υ.Γ. Όντως και ο δικός μας υπερηχογραφιστής μας είπε ότι αν θέλουμε να κάνουμε μαγνητική μόνο στις 32 εβδομάδες μπορεί να δείξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Βέλγιο δεν το κατάλαβα δηλαδή είχαν βρεί κοιλιομεγαλία δεν είπαν τίποτα και στην Ελλάδα σας είπαν? Και αφού είχε επιβεβαιωθεί και στις δύο χώρες πως μετά δεν το έβρισκαν? ...

 

Στο Βελγιο πιθανοτατα το θεωρησαν συνηθες γιαυτο και δεν ειπαν τιποτα. Παντως και στο Λητω μου ειχαν πει να κανω υπερηχο μετα απο 6 εβδομαδες γιατι αν εκανα πχ την επομενη εβδομαδα οι μετρησεις θα ηταν οι ιδιες. Ο Ελληνας γυναικολογος μου ειπε οτι μαλλον λογω της θεσης του κεφαλιου του μικρου βγηκε αυτη η μετρηση. Οσο για την μαγνητικη ειχα καταλαβει οτι πρεπει να γινει αργοτερα για να μην κουνειται τοσο πολυ το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ VP/H είαι στο διάγραμμα ακριβώς έξω από το όριο αλλά στα σχόλια γράφει ότι VP δεξιά 10,1. Μια κοπέλα που το συζήτησα προχθές μου είπε ότι είχε το ίδιο στο πρώτο της παιδί και μέχρι της 32 εβδομαδες είχε μειωθεί. Τι να πω θα δείξει. Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον υπερηχογραφιστή αλλά δεν πάω στον ίδιο αλλά σ' αυτόν που μου έκανε την αμνιοπαρακέντηση. Πες μας αύριο τι σας είπαν. Ευχομαι όλα να πάνε καλά.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη γύρισα πριν από καμιά ώρα από την Αθήνα, είχαμε πάει να επισκεφθούμε στο Παίδων την παιδονευρολόγο για μια δεύτερη εκτίμηση. Με λίγα λόγια μας είπε σχεδόν τα ίδια με την πρώτη παιδονευρολόγο. Είπε ότι από την στιγμή που έχει σχηματιστεί το κεφαλάκι του παιδιού σωστά και όλα τα όργανα μέσα σε αυτό και το μωράκι μας αναπτύσσεται μια χαρά, τότε οι πιθανότητες να γεννηθεί με προβλήματα δεν είναι πολλές. Πρόβλημα θα είχαμε αν κάτι είχε πάει λάθος στην κατασκευή του κεφαλιού. Η αιμορραγία είναι κάτι που συνέβη στιγμιαία και δυστυχώς δεν είναι ευχάριστο γεγονός. Με τις υπάρχουσες τιμές των κοιλιών που μιλάμε τώρα, δεν υπάρχουν τόσο μεγάλα ποσοστά προβλημάτων. Μας είπε ότι πρέπει να το παρακολουθούμε υπερηχογραφικά και να είμαστε αισιόδοξοι, όπως αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά είναι και εκείνη. Έτσι και αλλιώς η περίμετρος της κεφαλής του παιδιού έχει μικρύνει (Vp/H) και δεν μεγαλώνει περισσότερο από ότι πρέπει για να μιλάμε για υδροκέφαλο και άλλου είδους προβλήματα από εκεί και πέρα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα

Μελίνα σου έχω στείλει PM

Εμείς την παρασκευή κάναμε τρίτη μέτρηση. Παραμείναμε στα ίδια περίπου και συγκεκριμένα στο 10,5mm (αν και κατά τη διάρκεια της μέτρησης και από διαφορετική οπτική γωνία είδα να μετράει 10,1mm και 9,6mm). Μας συνέστησε να κάνουμε μαγνητική στις 32 εβδομάδες για να αποκλείσουμε οποιαδήποτε πιθανότητα προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Και εμείς την Τετάρτη έχουμε κλείσει ραντεβού για την 3η μέτρηση μετά από διάστημα 3 εβδομάδων. Και ο Θεός βοηθός!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Μολις διαβασα το θεμακ συγκινηθηΚα Το ιδιο περασα κι εγω περισυ.Διαταση δεξιας πλαγιας κοιλιας (10,5) στην 23 εβδομαδα 11,5 στη 28 η οποια παρεμεινε σταθερη στην 32(καλο αυτο για τους γιατρους).Απο εκει κ περα δεν εκανα τιποτε .Μαγνητικη δεν εκανα γιατι η γιατροσ το θεωρησε ασκοπο ατην 32 εβδομαδα.... τι μπορουσα να κανω.Εκανα στο μωρο υπερηχο εγκεφαλου λιγο μετατη γεν.Οι κοιλιες ηταν φυσιολογικοτατες χωρις καμια διαταση οπως ελεγε το πορισμα.(ειχε απορροφηθει η διαταση)Ξερω τι αγωνια περνατε αλλα ολα θα πανε καλα θα το δειτε .Ο υπερηχιγραφιστης μου ειχε πει οτι ετσι γινεται συνηθως αλλα εγω ειχα σκασει(περασα δυσκολα).Αν θελεικαποια περασσοτερες πληροφοριες ας στειλε πμ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Και εμείς τώρα πιστεύουμε ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα. Η παιδονευρολόγος πιστεύει ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα αλλά όπως λές και εσύ Μαρία39 το άγχος είναι άγχος. Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με το μωράκι σου. Δυστυχώς εμάς οι γιατροί μας τρομοκράτησαν από την αρχή με αποτέλεσμα να είμαστε σαν ζωντανοί-νεκροί με τον αντρούλη μου. Καλά που βρέθηκε αυτή η εξαίρετη παιδονευρολόγος και χαλαρώσαμε κάπως. Άν επιτρέπεται σε ποιο μαιευτήριο έκανες τους υπέρηχους;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...