Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ'έξιν αποβολες


Recommended Posts

Καλησπέρα.θελω τη  βοήθεια σας...Πριν 2 χρόνια είχα μια παλινδρομη κύηση,έκανα εξετάσεις για Θρομβοφιλια και τελικα ειχα.κανω λαπαροσκόπηση πέρυσι για αφαίρεση ινομυώματος και μιας κύστης.στη συνέχεια κάνω τρίμηνη θεραπεία με avercap.πριν 2 μήνες μένω έγκυος πάλι όμως παλινδρομη...κάνω κ άλλες εξετάσεις.. καρυοτυπο,φονικά κυτταρα, εξέταση ιστού περιόδου..το μόνο που μου βρήκαν είναι ουρεοπλασμα...το οποίο δεν ευθύνεται για αποβολή από ΌΤΙ μου είπε γιατρός.κανω κ ορμονικές κ η Αμη είναι χαμηλή πολύ...Ο γιατρός μου λέει για εξωσωματικη παρόλο που εχω  μείνει φυσιολογικά έγκυος 2 φορές.. Πρόσφατα έμεινα έγκυος πωςγίνεται να εχω  χαμηλή ΑΜΗ;Ειμαι 37 χρονων...παρακαλώ τα φώτα σας αν κάποια έχει παρόμοια εμπειρία. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για τη θρομβοφιλία τι κάνεις; Νομίζω οι πιθανότητες χωρίς θεραπεία είναι σχεδόν μηδενικές για να προχωρήσει η εγκυμοσύνη. Δεν παίρνεις και μία δεύτερη γνώμη; Και με έναν ειδικό, όχι μόνο το γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για την ΑΜΗ δεν ξέρω τι να σου πω γιατί ακόμα και πολλοί γιατροί την αμφισβητουύν ως εξέταση.

Η ΆΜΗ όμως να ξέρεις πως από μόνη της δεν λέει κάτι, πρέπει παντα να γίνει σε συνδιασμό με την FSH.

Ίσως καλό είναι να δεις και άλλο γιατρό, δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να κάνει εξωσωματική αφού μένεις μόνη σου έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΓΚ για τη Θρομβοφιλια στη δεύτερη εγκυμοσύνη έκανα ενέσεις ηπαρίνη αλλά πάλι παλινδυομησε...έκανα και την FSH kotsifikos και είναι καλή.ο γιατρός μου λέει για εξωσωματική λόγω ηλικίας κ για να μη υποτροπιασει πάλι ενδομητρίωση που είναι παράγοντας υπογονιμότητας...ΕΊΜΑΙ αρκετά μπερδεμένη...

Link to comment
Share on other sites

@skroutz επειδή ακριβώς εισαι μπερδεμένη θα σου έλεγα να δεις και άλλον γιατρό να σε συμβουλεύσει.

Εντελώς φιλική συμβουλή, ακόμα και αν καταλήξεις σε εξωσωματική (που ειλικρινά το θεωρώ υπερβολικό από την στιγμή που μένεις έγκυος) μην το κάνεις πριν βρεις την αιτία των καθ εξίν αποβολών.

Πως θα κάνεις το επόμενο βήμα αν πρώτα δεν βρεις το γιατί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς εχω κάνει εξετάσεις για  τις αποβολές κ δεν έχω βρει κάτι μόνο το ουρεοπλασμα  που θα πάρω καποια αντιβιωση κ εγώ κ ο σύζυγός μου.ο γυναικολόγος υποστηρίζει ότι είναι η ενδομητρίωση  που εχω κ δημιουργεί τις αποβολές..τι να πω .ουτε ο καρυοτυπος ζευγους ουτε τα ΝΚ έδειξαν κάτι.. Ευχαριστώ πολύ για συμβουλές 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...