Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ανοίγει το αριστερό της χέρι στην β' επιπεδου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έκανα την προπερασμένη εβδομάδα την β' επιπέδου όπου βρέθηκαν κάποια ευρήματα τα οποία οδήγησαν σε αμνιο την οποία και εκανα με φυσιολογικά πρωτα αποτελέσματα. Το πρόβλημα είναι ότι τόσο στην β' επιπέδου όσο και στην επαναληπτική μας έφεραν επειδή το χέρι αριστερό της χέρι το έχει κλειστό. Σήμερα βέβαια το είδαμε μισάνοιχτο Αλλά ο γιατρός το θέλει μουτζα. Να ανησυχησω?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! 

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου (με χιούμορ), ακομα και να σου πούμε να μην ανησυχήσεις εσυ θα το κανεις - ειναι στο job description απο εδω και πέρα :)

 

Σοβαρά τωρα, καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Ξαναπαρε τηλέφωνο αν δεν σε εχουν καλύψει οι απαντήσεις του. Ρώτα όσα χρειαζεται για να νιώσεις οτι καλύφθηκες. 

 

Εγω προσωπικά δεν εχω ακούσει για ανοιγμένα ή μη χεράκια, ουτε μου εχει αναφερθεί κατι απο το γιατρό μου σε κάποια απο τις 2 εγκυμοσύνες μου. 

 

Παντως να ξέρεις οτι ακομα και στην απίθανη περίπτωση να υπάρχει κάποιο ορθοπαιδικό θεμα, ειναι στην πλειοψηφία τους θεραπευσιμα και μάλιστα με την ελάχιστη δυνατή ταλαιπωρία του βρέφους. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με ταλαιπωρούσε η γιατρός να δούμε το χέρι, γιατί το σκεπαζε το παιδί, με το σώμα του και αφού με ταρακουνουσε στην κοιλια ποση ωρα, γυρισε το έβρυο και το ειδε και μετα ηθελε να το δει ανοιχτο, για να δει ότι εχει ολα τα δαχτυλακια.

 

Με εκνευρισε όλο αυτό, γιατι της ειπα ότι οκ, το βλεπουμε και την επομενη φορα - ηταν απλος υπερηχος, πριν τη β' επιπεδου, αλλά αυτή με αγνοούσε παντελώς. Της είπα πως και να λείπει κάποιο δάχτυλο του παιδιού, δεν με νοιάζει, δεν με πειράζει, δεν αλλάζει τίποτα, να το μάθουμε τώρα. Αυτή το χαβά της. Κάποια στιγμή το βρήκε τελικά και ησύχασε. Εγώ όμως αλλαξα γυναικολόγο. 

Η επόμενη γιατρός, αλλά και αυτή που πήγα για β' επιπέδου κτλ, δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το ζήτημα. 

 

Ρωτα τον γιατρό σου, γιατί είναι τόσο σημαντικό να δει ανοιχτό το χέρι. Και σε κάθε εξέταση μπορείς να ρωτάς:

  • τί προσπαθούμε να μάθουμε με αυτή την εξέταση; πχ. τι στοιχεία μας δίνει η β'επιπέδου;
  • ποια στοιχεία είναι σημαντικά - γιατί σχετίζονται με πιθανά προβλήματα και ποια είναι απλές παρατηρήσεις, όπως τα χαρακτηριστικά του προσώπου ή το φύλο του παιδιού.
  • έστω ότι δεν καταφέραμε να δούμε το χέρι. Τί σημαίνει αυτό; Θα προβούμε σε κάποια παρέμβαση εξαιτίας αυτού ή απλώς δεν θα έχουμε δει το χέρι και θα συνεχίζουμε μέχρι να το δούμε σε κάποιον επόμενο υπέρηχο; Κι άρα δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνουμε τη β' επιπέδου και να αγχωνόμαστε;

Κανονικά, ένας σωστός γιατρός, τα λέει από μόνος του στην εγκυμονούσα και δεν περιμένει να τον ρωτήσουν, αλλά αν δεν έχεις την ενημέρωση που θες, ζήτησε την.

 

Σημείωση: το χέρι, το είδαμε πριν την β' επιπέδου κι άρα φαίνεται και σε απλό υπέρηχο. Γι' αυτό σκέφτομαι μήπως δεν είναι τίποτα σημαντικό, αλλά δεν θα ξέρεις αν δεν ρωτήσεις τον γιατρό σου, πολύ πολύ συγκεκριμένα, τί κάνει και γιατί το κάνει.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα, τη δευτερα εκανα τη β επιπεδου κ απο τοτε νιωθω σαν να υπνοβατω. Ειχαμε μια πολυ καλη αυχενικη διαφανεια με ποσοστο 1:2346 πολυ καλο ποσοστο συμφωνα με το γιατρο μου κ συμφωνα με την ηλικια μου. Ειμαι 38...κ ετσι φτασαμε στην β επιπεδου κ ακουω για πρωτη φορα τη λεξη αυχενικη πτυχη....εμας επαιζε απο 6,2-6,8 το βατραχακι μου δεν ηθελε να εξεταστει...κρυβοταν πισω απο τον αφαλο...επεμεινε η σιμου κ κατελειξε οτι ειναι 6,2...και μας λεει απο τη μια ειναι ενδειξη αλλα βλεποντας κ τον μπαμπα παρατηρω οτι εχει χοντρο σβερκο κ δεν ανησυχω αλλα αν θελετε για να φυγει οποιαδηποτε υπονοια καντε αμνιο...εσεις θα αποφασισετε..μετα τις νεες μετρησεις ειμαι στο 1:619 Το ιδιο βραδυ μιλησαμε με το γιατρο μου που ειχε επικοινωνησει η σιμου, φανηκε καθησυχαστικος..εγω ομως δεν ησυχαζω με τιποτα, προσπαθει να ειναι ψυχραιμος ο ανδρας μου...τεσπα, χθες αποφασισαμε να επαναλαβω την β επιπεδου σε αλλο κεντρο κ εκει μου βρηκαν αυχενικη πτυχη που επαιζε μεχρι το 9 αλλα τελικα μετα απο προσπαθεια γιατι ο μπεμπουλης δεν θελει να εξεταζεται φτασαμε στο 6,9 αλλα εκει ο γιατρος βρηκε κ...κ λεει αν ηταν αυτο απο μονο του δεν θα εδινα καν σημασια γιατι φευγει αλλα επειδη υπαρχει το 6,9 καλο ειναι να το ψαξετε..αν κ ειμαι κατα 99% σχεδον σιγουρος οτι το μωρο δεν εχει κατι γιατι ανατομικα ειναι τελειος. Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου...εχω φοβηθει παρα πολυ ο δευτερος προτεινε τον μη επεμβατικο αλλα λεει αν δειξει κατι τοτε θα πρεπει να κανω αμνιο...τη φοβαμαι την αμνιο...αλλα δεν ξερω τι με φοβιζει περισσοτερο να μου πουνε οτι κατι εχει το μωρακι μου η αν παθει κατι κ το χασω...ημουν την δευτερα 21w5d...συγνωμη για το μεγαλο post...αλλα νιωθω οχι λιγουλακι αλλα πολυ αγχωμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το άγχος σου. Ίσως πρέπει να κάνεις την άμνιο για να μπορέσεις να περάσεις με ηρεμία το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου. Νομίζω πως εγώ αυτό θα έπραττα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την απαντηση...ηχογενης εστια ο δευτερος δεικτης που βρηκε στην καρδια ο δευτερος που καναμε τη β επιπεδου...κ αναρωτιεμαι για την αποκλειση των 2 κεντρων...μεχρι κ στα κιλα στο πρωτο ειμασταν 436 γρμ στο δευτερο 525...οχι δεν εχω ηρεμισει...δεν ξερω τι να κανω...ξερω οτι κατι πρεπει να γινει...αλλα ο φοβος με εχει παγωσει...αν ηταν σε μενα...δεν θα με ενοιαζε, παντα ηθελα οι γυρω μου να ειναι καλα...ποσο μαλλον τωρα το μωρακι μου...δεν ξερω καν αν μπορει κ ο γυναικολογος μου να με καθησυχασει πλεον...σαν την αστερω με βλεπω να τριγυριζω αυτες τις μερες...

Link to comment
Share on other sites

Για τα κιλά είναι σύνηθες να υπάρχει απόκλιση. Έχεις τσεκάρει αν οι υπερηχογράφοι που σου κάνανε τη β επιπέδου είναι πιστοποιημένοι? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως ειναι...που μπορω να το δω;;;η μια η πρωτη που την συστησε κ ο γιατρος ειναι η μαρια σιμου η αλλιως embryo+ Κ ο χθεσινος ειναι ο embryocosmos....η αλλιως μιχαλης ρωτας...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να τσεκάρω στα λινκς που έμπαινα κάποτε και ζητάει κωδικό. Από κάποια άλλα λινκς που έχει η σελίδα εμβυομητρική ιατρική φαίνονται και οι δύο πιστοποιημένοι για τη β επιπέδου.

 

Το 1:619  ακούγεται επικίνδυνο ποσοστό αλλά δεν είναι κ τόσο αν σκεφτείς ότι μιλάμε για ποσοστά κι αυτή η πιθανότητα είναι κάτω του 1%. Οι αμνιο επίσης από εξειδικευμένους επιστήμονες έχουν σχεδόν μηδαμινά ποσοστά κινδύνου. Είσαι σχεδόν στα μισά της εγκυμοσύνης, δεν θα σου κάνει καλό αν είσαι συνέχεια μέσα στο άγχος και τη στεναχώρια. Επίσης παίζει ρόλο το τι θα έκανες αν το μωρό σου είχε όντως κάτι, αν θα άλλαζε κάτι στο να το γεννήσεις. Σκέψου τα όλα αυτά και πάρε μια απόφαση που φαντάζομαι πως πρέπει να είναι σύντομη. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Luxia79 είπε:

τη βρηκα τη λιστα...ειναι κ οι 2 μεσα...το ξερω...αλλα φοβαμαι....

Στη Σίμου έκανα κ εγώ τις εξετάσεις, γενικά μου φάνηκε αξιόπιστη κ γνώστης. Εγώ στη θέση σου θα έκανα την αμνιο. Ποιον γιατρό έχεις αν επιτρέπεται;

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ο δικός μου μου την πρότεινε αλλά είναι στο Αλεξάνδρα. Να σου πω την αλήθεια, προσεκτική μου φάνηκε αλλά καλά έκανες κ πήρες δεύτερη γνώμη. Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα ευρήματα για το μωρό αλλά θα σου έλεγα να κάνεις την αμνιο γιατί δε θα αντέξεις τόσο καιρό με τις αμφιβολίες. Δεν έχω ακούσει απο καμία γνωστή μου να έχει πάθει κατι το μωρό. Λογικά δε θα έχει κάτι το μωρό όμως αν θέλεις να είσαι σίγουρη πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κ εμένα ο δικός μου μου την πρότεινε αλλά είναι στο Αλεξάνδρα. Να σου πω την αλήθεια, προσεκτική μου φάνηκε αλλά καλά έκανες κ πήρες δεύτερη γνώμη. Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα ευρήματα για το μωρό αλλά θα σου έλεγα να κάνεις την αμνιο γιατί δε θα αντέξεις τόσο καιρό με τις αμφιβολίες. Δεν έχω ακούσει απο καμία γνωστή μου να έχει πάθει κατι το μωρό. Λογικά δε θα έχει κάτι το μωρό όμως αν θέλεις να είσαι σίγουρη πρέπει να γίνει.

 

Η δευτερη γνωμη δεν μπορω να πω οτι με ηρεμισε....αμφιταλαντευομαι για αμνιο, για την αλλη με το αιμα....με τρελαινει η πιθανοτητα του 1...κ αν εχει κατι;; Πως θα μπω στη διαδικασια να σκεφτω διακοπη οταν το νωθω να κινειται; Οταν ξερω οτι λατρευει να κλοτσαει στον αφαλο μου οταν εχω ακουσει την καρδουλα οταν εχω δι σχηματισμενο προσωπακι;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Luxia79 είπε:

 

Η δευτερη γνωμη δεν μπορω να πω οτι με ηρεμισε....αμφιταλαντευομαι για αμνιο, για την αλλη με το αιμα....με τρελαινει η πιθανοτητα του 1...κ αν εχει κατι;; Πως θα μπω στη διαδικασια να σκεφτω διακοπη οταν το νωθω να κινειται; Οταν ξερω οτι λατρευει να κλοτσαει στον αφαλο μου οταν εχω ακουσει την καρδουλα οταν εχω δι σχηματισμενο προσωπακι;;;;

Πρέπει να σκεφτείς τι θέλεις. Αν ακόμα κ αν έχει πρβλ αποφασίσεις να το κρατήσεις, δεν έχει νόημα να μπεις σε διαδικασία αμνιοπαρακέντησης. Αν όμως δε θέλεις να κρατήσεις ένα μη απόλυτα υγιές μωρό, τοτε πρέπει να κινηθείς όσο είναι καιρος, γιατί όσο το καθυστερεις μετά ειναι πολύ χειρότερα κ για σένα. Αν δεν κάνεις την εξέταση δε θα ξέρεις. Είναι πάρα πολύ δύσκολη απόφαση, πρέπει να ζυγίσεις όλα τα ενδεχόμενα κ να σκεφτείς κ τι μέλλον θα έχει ένα άρρωστο παιδάκι. Όμως, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Πάρε την απόφαση κ κάντο κ αν τα αποτελέσματα είναι άσχημα, τοτε αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
On 22/11/2017 at 3:37 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Κ εμένα ο δικός μου μου την πρότεινε αλλά είναι στο Αλεξάνδρα. Να σου πω την αλήθεια, προσεκτική μου φάνηκε αλλά καλά έκανες κ πήρες δεύτερη γνώμη. Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα ευρήματα για το μωρό αλλά θα σου έλεγα να κάνεις την αμνιο γιατί δε θα αντέξεις τόσο καιρό με τις αμφιβολίες. Δεν έχω ακούσει απο καμία γνωστή μου να έχει πάθει κατι το μωρό. Λογικά δε θα έχει κάτι το μωρό όμως αν θέλεις να είσαι σίγουρη πρέπει να γίνει.

Καλησπέρα ,να σε ρωτήσω τελικά έκανες αμνιο; Πόσο σου κόστισε;

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2022 at 11:01 ΜΜ, VasilikiBo είπε:

Καλησπέρα ,να σε ρωτήσω τελικά έκανες αμνιο; Πόσο σου κόστισε;

 

Όχι δεν έκανα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω κάτι παραπάνω. Μήπως ήθελες να παραθέσεις την κοπέλα που ρωτούσε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ σκέφτομαι να πάω στο Αλεξάνδρα μου έχουν πει περίπου 500 έχει κάνει καμία στο Έλενα;

 

On 28/1/2022 at 11:06 ΜΜ, irin είπε:

Εκανα εγω,πριν απο 5 χρονια. Αν θυμαμαι καλα ηταν 750€! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...