Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος οδηγία από Κέντρο Μάνας Παιδιού σε 11μηνών μωρό


Recommended Posts

Καλησπέρα

Είμαι μαμα 1 μπουμπους 11 μηνων. Τον τελευταιο 1.5 μηνα την ζυγιζω και ειναι σταθερη στα 8.5 κιλα...δεν εχει βαλει γραμμαριο! Επειδη ειμαι σε διακοπες στους γονεις μου ολο αυτο το διάστημα αποφασισα να κλεισω ραντεβου αυριο στο κεντρο μανας και παιδιου. Επιπλεον σημερα το βραδυ χρησημοποιησα το δικο μου θηλαστρο για να έχω εικονα αυριο στο ραντεβου και επαθα σοκ...αντλησα μονο 30 γραμμαρια! Γιαυτο η ζουζουνιτα μου δεν εχει παρει γραμμαριο? Απογοητευτηκα πληρως!

Δεν ξέρω αν μπορω να το επιλυσω και με ποιον τροπο πλεον! Θα ηθελα να την θηλασω για μεγαλυτερο διάστημα και διαπιστώνω οτι μαλλον δε θα τα καταφέρω! Δεν ξςρω αν καποια απο την παρεα του forum εχει αντιμετωπισει παρομοια κατασταση και μπορει να με βοηθησει....

Να σας αναφερω οτι τρωμε 3 γευματα στερεες τροφες ενδιαμεσα και γαλατακι (που πλεον δεν έχουμε) πρωι και βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με την ΑΡΓΚ και επίσης νομίζω ότι τα μωρά σε αυτές τις ηλικίες δεν παιρνουν βάρος με τον ιδιο ρυθμο. Φαντάζομαι μπουσουλαει προσπαθεί να σηκωθεί ή να περπατήσει οπότε δαπανά και αρκετη ενεργεια. Εμένα η μικρή μου είναι 8 μηνών και με το θήλαστρο βγάζω max 100ml και μόνο απτον ένα μαστό, ο άλλος δε βγάζει ούτε σταγόνα! Γενικά η εικόνα του παιδιού πως ειναι; Έχει όρεξη, φαινεται χαρούμενο κλπ; Αν μιλήσεις με τον παιδίατρο πιστεύω θα σε ξεαγχωσει. 

Link to comment
Share on other sites

Eχει δικιο η @Lenia16 οτι απο ενα σημειο και μετα δεν παιρνουν γρηγορα βαρος. Επισης, εχε υποψην σου οτι το καλοκαιρι μπορει να παρατηρηθει μια στασιμοτητα στο βαρος, γιατι δεν τρωνε πολυ τα μικρα μας. Προσωπικη εμπειρια, στην τελευταια επισκεψη στον παιδιατρο ο 17 μην γιος μου δεν ειχε παρει ουτε ενα γραμμαριο τον τελευταιο 1,5 μηνα (συν του οτι τρωει καλα και θηλαζει σχεδον συνεχεια). Μην αγχωνεσαι!

 
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Μα μονο 30 γρ αντλησα? Αν αντλουσα 100 δε θα το πολυσκεφτομουν!

Σημερα πηγα στο κεντρο μανας και παιδιού να την ζυγισουν και να την εξετασουν και η παιδιατρος που την εξετασε μου ειπε να της δωσω γαλα σκονη γιατι μετα το εξαμηνο δεν προσφερω κατι με το μητρικο γαλα...

 Αγόρασα την σκονη για να μην σκεφτομαι οτι απο υπαιτιοτητα μου υποσιτιζεται το παιδακι μου και θα την θηλαζω 4-5 φορες την ημερα μηπως αυξησω την παραγωγη και στο τελος θα της δινω λιγο γαλα σκονη αντι για να νερο. Ξεκινησα και τριγωνελλα σε χαπια, απλα δεν ξερω δοσολογια και ποσο χρονικο διαστημα να παρω...αυξησα και το νερο που πινω...

Καπου διαβασα οτι θελει νοσοκομειακο θηλαστρο για να ξεκινήσει παλι ο θηλασμος αλλα δυστυχως εδω που ειμαι δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Alexandra1975 είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Μα μονο 30 γρ αντλησα? Αν αντλουσα 100 δε θα το πολυσκεφτομουν!

Σημερα πηγα στο κεντρο μανας και παιδιού να την ζυγισουν και να την εξετασουν και η παιδιατρος που την εξετασε μου ειπε να της δωσω γαλα σκονη γιατι μετα το εξαμηνο δεν προσφερω κατι με το μητρικο γαλα...

 Αγόρασα την σκονη για να μην σκεφτομαι οτι απο υπαιτιοτητα μου υποσιτιζεται το παιδακι μου και θα την θηλαζω 4-5 φορες την ημερα μηπως αυξησω την παραγωγη και στο τελος θα της δινω λιγο γαλα σκονη αντι για να νερο. Ξεκινησα και τριγωνελλα σε χαπια, απλα δεν ξερω δοσολογια και ποσο χρονικο διαστημα να παρω...αυξησα και το νερο που πινω...

Καπου διαβασα οτι θελει νοσοκομειακο θηλαστρο για να ξεκινήσει παλι ο θηλασμος αλλα δυστυχως εδω που ειμαι δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα! 

Προσωπικά θα είχα κάνει τόση φασαρία που η συγκεκριμένη παιδίατρος δε θα ήξερε πού να κρυφτεί! Κοπέλα μου, έπεσες σε ηλίθια, για να μην πω τίποτε άλλο! Απλά θα σου καταστρέψει τον θηλασμό η κυρία, από το τίποτα.

Το μητρικό γάλα προσφέρει και στο χρόνο και στα δύο και στα τρία χρόνια. Αν για κάποιο λόγο έπρεπε να αποθηλάσεις (που φυσικά και δεν πρέπει) στην ηλικία που είστε, θα έκανες υπομονη λίγες βδομάδες και θα πηγαίνατε σε κανονικό γάλα. Αν υπάρχει ανησυχία για το βάρος, θηλάζεις συχνότερα και δίνεις στερεά υψηλά σε θερμίδες: στραγγιστό γιαούρτι αντί για άλλα γιαούρτια, τυρί υψηλό σε λιπαρά, παχιά ψάρια, χοιρινό/μοσχάρι αντί για κοτόπουλο, προσθέτεις αφθονο λάδι στο φαγητό, κάνεις smoothies με αβοκάντο κλπ κλπ

 Αν δεν άνοιξες το κουτί το γάλα, απλά πήγαινε το πίσω. Αλλιώς πέτα το. Σε καμία περίπτωση μην αντικαταστήσεις θηλασμούς με ξένο, θα κόψεις το γάλα σου χωρίς λόγο. Και μην αντικαταστήσεις το νερό με γάλα σε σκόνη, θα πάθει τίποτε το παιδί με τόση ζέστη!

Θήλασα τρία παιδιά, τα δύο δεν πήραν σταγόνα ξένο, και ποτέ δεν έβγαλα πάνω από 20ml ανά στήθος με το θήλαστρο.

Ούτε θήλαστρο θες, ούτε τίποτα. Θήλαζε το μωρό σου όποτε θέλει, και μην αγχωνεσαι. Και όταν με το καλό γυρίσεις σπίτι σου, πήγαινε σε έναν άλλο παιδίατρο αν ακόμη ανησυχείς.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί τα λένε αυτά ορισμενοι παιδίατροι αλλά θα ήθελα να μιλήσω μια φορά με κάποιον από αυτούς για να μου εξηγήσει τι ακριβώς προσφέρει παραπάνω η τεχνητη σκόνη από το μητρικό γάλα. Η παιδίατρος σου είπε ότι το παιδί έχασε βάρος και γι αυτό ευθύνεται το γάλα σου ή ότι απλά το μητρικό δεν προσφέρει τπτ πια και γι αυτό πρέπει να πιει σκονη; Πραγματικά ώρες ώρες αναρωτιέμαι γιατί λένε τόσο διαφορετικά πράγματα οι παιδίατροι και οι μαιες μεταξύ τους και μου κάνει φοβερή εντύπωση. Εγώ πλέον αρχίζω να νιώθω και άσχημα που θηλάζω ακόμα και που πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα. Δεν είμαι και καμιά φοβερή υπέρμαχος του θηλασμού αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια σκόνη, ακομα και εμπλουτισμενη και βιολογική και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο να είναι καλύτερη για ένα μωρό από το γάλα που φτιάχνει η μαμά του ειδικά για εκείνο. Όσο για το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της ποσότητας που παράγεις θα στο ξαναπώ. Δε μας είπες τι θήλαστρο έχεις. Εγώ με το mini Electric δεν έβγαζα ούτε σταγόνα, με το swing όπως σου είπα παραπάνω. Με το χέρι ούτε ίχνος ενώ άλλες κοπέλες γεμίζουν μπιμπερό. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alexandra1975 είπε:

η παιδιατρος που την εξετασε μου ειπε να της δωσω γαλα σκονη γιατι μετα το εξαμηνο δεν προσφερω κατι με το μητρικο γαλα...

Aπαραδεκτη...Δεν εχει ιδεα απο μητρικο θηλασμο και απορω που την εχουνε βαλει σε αυτο το ποστο, που υποτιθεται ενημερωνει τις μητερες για την σωστη φροντιδα των βρεφων...Τι να πω...η αγνοια στο μεγαλειο της. 

3 ώρες πρίν, Alexandra1975 είπε:

θα την θηλαζω 4-5 φορες την ημερα μηπως αυξησω την παραγωγη

Φανταζομαι εννοεις 4-5 επιπλεον θηλασμους την ημερα, γιατι αν θηλαζεις μονο 4-5 φορες/ημερα, τοτε θα αποθηλασεις...Πρεπει να κανεις τουλαχιστον 8. Για να αυξησεις την παραγωγη δες και αυτο για τις γαλακταγωγες τροφες (και φαρμακα και δοσολογιες)

 

3 ώρες πρίν, Alexandra1975 είπε:

και στο τελος θα της δινω λιγο γαλα σκονη αντι για να νερο

Παρ'ολο που δεν γνωριζω λεπτομερειες για τη χρηση γαλακτος σκονης, μου κακοφαινεται πολυ που αντι για νερο θα πινει τροποποιημενο γαλα. Ασε που στη ηλικια που ειστε εγω αφου θηλαζα δεν θα εδινα αλλο γαλα μεχρι να αυξησω την παραγωγη.Για να αυξησω τις θερμιδες θα προτιμουσα να της δωσω παραπανω φαγητο, φρουτα κλπ

 

Αν θελεις να θηλασεις περισσοτερο οπως γραφεις καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον συμβουλο θηλασμου. Γιατι οι συμβουλες που σου εδωσαν μου φανεται οτι θα σε οδηγησουν στον αποθηλασμο.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Aπαραδεκτη...Δεν εχει ιδεα απο μητρικο θηλασμο και απορω που την εχουνε βαλει σε αυτο το ποστο, που υποτιθεται ενημερωνει τις μητερες για την σωστη φροντιδα των βρεφων...Τι να πω...η αγνοια στο μεγαλειο της. 

Φανταζομαι εννοεις 4-5 επιπλεον θηλασμους την ημερα, γιατι αν θηλαζεις μονο 4-5 φορες/ημερα, τοτε θα αποθηλασεις...Πρεπει να κανεις τουλαχιστον 8. Για να αυξησεις την παραγωγη δες και αυτο για τις γαλακταγωγες τροφες (και φαρμακα και δοσολογιες)

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό, λογικά και μόνο 3-4 θηλασμούς την ημέρα να κρατήσει, δε θα έχει πρόβλημα, δεν είναι όπως με νεογέννητο. Σε κάποια φάση ο γιος μου θήλαζε πια 2-3 φορές για μήνες και γάλα είχα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οτι σου εχουν πει.κυριως μετα την επισκεψη στο κεντρο.η γιατρος που ειδες ειναι για καταγγελια

Μην δωσεις σκονη αντι για νερο δ ειναι το ιδιο.αν θες να συνεχισεις το θηλασμο μια χαρα θα τα καταφερετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε δεν είμαστε καλά ! τρελλά πράγματα !  

"η παιδιατρος που την εξετασε μου ειπε να της δωσω γαλα σκονη γιατι μετα το εξαμηνο δεν προσφερω κατι με το μητρικο γαλα... " 

σε παιδί 11 μηνών να σου πει να δώσεις σκόνη? μα γιατί δηλαδη να μην δώσεις οποιαδήποτε άλλη τροφή παραπάνω , ?

είναι εντελώς μα εντελώς άκυρο, και αυτό, αλλά και το γεγονός ότι σου είπε ότι φυσικά το μητρικό γάλα δεν προσφέρει τίποτα! έλεος!!! 

Κοπέλα μου κάνε αυτό που κάνεις, και απλώς δώσε τίποτε υψηλότερης θρεπτικής αξίας στις τροφές που δίνεις τις ενδιάμεσες, εάν έχεις το άγχος της σίτισης! 

δηλαδή,  βάζεις καλά λαδάκι/βουτυράκι στο φαγητό? βάλε και άλλο!  δίνεις πλήρες πχ γιαούρτι με την πετσούλα του, να έχει λιπάκι?  

στην  φρουτό κρέμα που θα φτιάξεις, βάλε και λίγη κρέμα γάλακτος πχ. ! 

εφόσον στην οικογένεια δεν έχει κανείς αλλεργίες μπορείς και ταχίνι να δώσεις/προσθέσεις στο φαγητό για να αυξήσεις θρεπτ. αξία.  

βρώμη επίσης βοηθάει στο να συγκεντρώσεις θερμίδες... αβοκάντο...    Εάν δεν αντικαταστήσεις θηλασμούς, δεν θα οδηγηθείς σε αποθηλασμό. απλο. 

Το βάρος είναι άσχετο, όπως σου είπαν και άλλες σε αυτές τις ηλικίες υπάρχουν καμπύλες ανάπτυξης σαν κύμα,  δηλαδή ενα μηνα παιρνει πολυ, ένα μήνα λιγότερο κλπ.  όπως και να έχει, η οδηγία για γάλα σε σκόνη είναι πέρα για πέρα απαράδεκτη, αντιδεοντολογική για μένα. ... φανερώνει ξεκάθαρα σπονσορινγκ....  

σε ένα κέντρο μητέρας και παιδιού που είχα πάει, παλιότερα είχαν ραφάκι με δείγματα σκόνες από κρέμες και γάλατα .... μήπως είχαν και εκεί? ....;-)... ? 

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός από ότι κατάλαβα δεν έδωσε οδηγία για το νερό. Μόνη της η Alexandra θεώρησε καλό να το αντικαταστήσει με γάλα για να αυξήσει τη θερμιδική πρόσληψη του μωρού. Φυσικά δεν είναι σωστό. Το παιδί σε αυτή την ηλικία τρώει στέρεες τροφές και φυσικά πρέπει να πίνει νερό. Πόσο μάλλον με τέτοια ζέστη.

Επίσης, αν και είμαι άσχετη με το θηλασμό γιατί θήλασα μόνο 2 μήνες, δεν είναι λίγο μεγάλο το παιδί βρε κορίτσια για 4-5 θηλασμούς (δλδ γάλα) την ημέρα? Αφού φαντάζομαι τρώει και άλλα γαλακτοκομικά. Εμένα νομίζω σε εκείνη την ηλικία έπινε γάλα πλέον πρωί – βράδυ μόνο και λίγες φορές, κατ’ εξαίρεση, ενδιάμεσα. Δεν ξέρω μπορεί και να θυμάμαι λάθος,  η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μεταβατική αυτή η ηλικία. Απλά το λέω γιατί, τονίζοντας πάλι ότι είμαι άσχετη με το θηλασμό, μου φαίνεται άκυρο να χρειάζεται να αυξήσει την παραγωγή της η κοπέλα. Δεν νομίζω ότι έχει πάθει κάτι η παραγωγή της. Μια ανησυχία για το βάρος του παιδιού έχει, όπως οι περισσότερες μαμάδες. Το βάρος το παιδί θα το παίρνει άλλωστε από τις στέρεες τροφές από εδώ και πέρα γιατί να κάνει και άλλους θηλασμούς? Αντιθέτως τώρα το γάλα πρέπει να μειωθεί σταδιακά.

Για το γάλα σκόνη που της σύστησε δεν ξέρω τι να πω. Έχω ξανακούσει ότι μετά τους 6 μήνες - 1 χρόνο το μητρικό δεν επαρκεί σε σύσταση αλλά όπως είπα θήλασα λίγο οπότε δεν έφτασα ποτέ στο στάδιο να προβληματιστώ για κάτι τέτοιο. Πάντως και εγώ αν δεν είχα θέμα με το θηλασμό (που η Alexandra φυσικά δεν έχει αφού ήδη θηλάζει σχεδόν 1 χρόνο) δεν θα έβαζα παράλληλα άλλο γάλα. Μόνο αν ήθελα να αποθηλάσω. Τότε ναι θα έβαζα σταδιακά σκόνη γάλα (η σκόνη φόρμουλα είναι καλύτερη για τόσο μικρά παιδιά και περισσότερο εμπλουτισμένη από τα άλλα γάλατα του εμπορίου και κυρίως από τα γάλατα που πίνουμε εμείς οι μεγάλοι). 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια 

Το βαρος, το υψος και η  περιμετρος της κεφαλης του παιδιου ειναι οι δεικτες για την φυσιολογικη αναπτυξη των βρεφων και ελεγχεται με τις καμπυλες, οπως γνωριζετε.  Η μεταπηδηση ενος δεικτη  σε χαμηλοτερη καμπυλη- εκατοστιαια θεση ΜΠΟΡΕΙ να υποδηλωνει καποιο προβλημα που  το εκτιμαει ο παιδιατρος και οχι εμεις. Προφανως η παιδιατρος ηθελε να αυξησει τις θερμιδες προσληψης  του παιδιου για να δει την πορεια του.

 

Οι χαρακτηρισμοι, τα ευκολα συμπερασματα   μπορει να οδηγησουν σε λαθος δρομους τις μητερες που μας διαβαζουν, γιαυτο ας αφησουμε στην ακρη τους αφορισμους  και ας εχουμε την στοιχειωδη συναισθηση οτι δεν ειμαστε σε θεση και δεν εχουμε τις ιατρικες γνωσεις  να συμβουλευουμε με τετοιον απολυτο τροπο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, summer wine είπε:

Κοριτσια 

Το βαρος, το υψος και η  περιμετρος της κεφαλης του παιδιου ειναι οι δεικτες για την φυσιολογικη αναπτυξη των βρεφων και ελεγχεται με τις καμπυλες, οπως γνωριζετε.  Η μεταπηδηση ενος δεικτη  σε χαμηλοτερη καμπυλη- εκατοστιαια θεση ΜΠΟΡΕΙ να υποδηλωνει καποιο προβλημα που  το εκτιμαει ο παιδιατρος και οχι εμεις. Προφανως η παιδιατρος ηθελε να αυξησει τις θερμιδες προσληψης  του παιδιου για να δει την πορεια του.

 

Οι χαρακτηρισμοι, τα ευκολα συμπερασματα   μπορει να οδηγησουν σε λαθος δρομους τις μητερες που μας διαβαζουν, γιαυτο ας αφησουμε στην ακρη τους αφορισμους  και ας εχουμε την στοιχειωδη συναισθηση οτι δεν ειμαστε σε θεση και δεν εχουμε τις ιατρικες γνωσεις  να συμβουλευουμε με τετοιον απολυτο τροπο.

 

 

 

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες και φυσικά κανεις δεν πρέπει από 2 κουβέντες να βγάζει συμπεράσματα όμως όλα τα κορίτσια συμβουλεύουμε την κοπέλα όσον αφορά το θηλασμό και μόνο. Δεν εχει αναφερθει κάπου ότι η παιδίατρος προβληματιστηκε από τις καμπύλες ανάπτυξης. Η Αλεξάνδρα λεει συγκεκριμενα οτι της ειπε οτι το μητρικο μετα τους 6 μηνες δεν προσφερει τιποτα- απλα γελαω, οχι οτι το παιδι υποσιτιζεται. Εκτός αυτού, μια από ότι φαίνεται άσχετη με το θηλασμό παιδίατρος αμφιβάλω αν συμβουλευεται τις καμπυλες θηλαζοντων μωρων. Ένα μωρό που για 10 μήνες αναπτύσσεται φυσιολογικά με μητρικό γάλα μου φαινεται δύσκολο ξαφνικά να αποκτήσει αναπτυξιακό προβλημα εξαιτίας του γάλακτος. Mary1976 στο θηλασμό λειτουργούν λίγο διαφορετικα τα πράγματα. Το μωρό μπορεί και συμφωνα με τις οδηγιες πρεπει να θηλαζει περισσότερες από 2 φορές την ημέρα και οι στερεές τροφες να είναι συμπληρωματικες μέχρι τους 12 μήνες. Ο θηλασμός εκτός από τροφή είναι και παρηγοριά για τα μωρά, ασφάλεια από την επαφή τους με τη μαμά, ανακούφιση και πολλά άλλα που το μπιμπερό δεν μπορεί να τα προσφέρει. Φυσικά και ο παιδίατρος θα κρίνει την ανάπτυξη του παιδιού αλλά δε νομίζω ότι οι οδηγίες της συγκεκριμένης γιατρού ήταν σωστές για 11 μηνών μωρό. Ισως πρεπει να τρωει παραπανω και να θηλάζει παραπάνω αλλά δε νομίζω ότι το πρόβλημα θα το λύσει το γάλα σκόνη. Στο χρονο μπορούν να πιουν και φρέσκο γάλα που σίγουρα είναι λιγότερο θρεπτικό και απτό μητρικό και απτή σκόνη. Πολλα πραγματα δε μου κολλανε με αυτη τη γιατρο. Εγω θα συμβουλευομουν και κάποιον άλλο παιδίατρο πριν μπω σε διαδικασία διακοπής του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Η γιατρός από ότι κατάλαβα δεν έδωσε οδηγία για το νερό. Μόνη της η Alexandra θεώρησε καλό να το αντικαταστήσει με γάλα για να αυξήσει τη θερμιδική πρόσληψη του μωρού. Φυσικά δεν είναι σωστό. Το παιδί σε αυτή την ηλικία τρώει στέρεες τροφές και φυσικά πρέπει να πίνει νερό. Πόσο μάλλον με τέτοια ζέστη.

Επίσης, αν και είμαι άσχετη με το θηλασμό γιατί θήλασα μόνο 2 μήνες, δεν είναι λίγο μεγάλο το παιδί βρε κορίτσια για 4-5 θηλασμούς (δλδ γάλα) την ημέρα? Αφού φαντάζομαι τρώει και άλλα γαλακτοκομικά. Εμένα νομίζω σε εκείνη την ηλικία έπινε γάλα πλέον πρωί – βράδυ μόνο και λίγες φορές, κατ’ εξαίρεση, ενδιάμεσα. Δεν ξέρω μπορεί και να θυμάμαι λάθος,  η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μεταβατική αυτή η ηλικία. Απλά το λέω γιατί, τονίζοντας πάλι ότι είμαι άσχετη με το θηλασμό, μου φαίνεται άκυρο να χρειάζεται να αυξήσει την παραγωγή της η κοπέλα. Δεν νομίζω ότι έχει πάθει κάτι η παραγωγή της. Μια ανησυχία για το βάρος του παιδιού έχει, όπως οι περισσότερες μαμάδες. Το βάρος το παιδί θα το παίρνει άλλωστε από τις στέρεες τροφές από εδώ και πέρα γιατί να κάνει και άλλους θηλασμούς? Αντιθέτως τώρα το γάλα πρέπει να μειωθεί σταδιακά.

Για το γάλα σκόνη που της σύστησε δεν ξέρω τι να πω. Έχω ξανακούσει ότι μετά τους 6 μήνες - 1 χρόνο το μητρικό δεν επαρκεί σε σύσταση αλλά όπως είπα θήλασα λίγο οπότε δεν έφτασα ποτέ στο στάδιο να προβληματιστώ για κάτι τέτοιο. Πάντως και εγώ αν δεν είχα θέμα με το θηλασμό (που η Alexandra φυσικά δεν έχει αφού ήδη θηλάζει σχεδόν 1 χρόνο) δεν θα έβαζα παράλληλα άλλο γάλα. Μόνο αν ήθελα να αποθηλάσω. Τότε ναι θα έβαζα σταδιακά σκόνη γάλα (η σκόνη φόρμουλα είναι καλύτερη για τόσο μικρά παιδιά και περισσότερο εμπλουτισμένη από τα άλλα γάλατα του εμπορίου και κυρίως από τα γάλατα που πίνουμε εμείς οι μεγάλοι). 

 

 

Τα μωρά περίπου στο χρόνο θα έπρεπε να παίρνουν τις μισές τους θερμίδες από το γάλα, μητρικό ή υποκατάστατο. Ενα μωρό που θηλάζει, πίνει συνήθως κάτι σαν 50 ml, αντε 100, παραπάνω με τίποτα. Καμία σχέση με τα 200+ που δίνεις με το μπουκάλι, οπότε συνηθως μιλάμε για σίγουρα πάνω από 2 θηλασμούς τη μέρα για να καλύπτονται οι ανάγκες του.

Από εκεί και πέρα, το μητρικό γάλα αλλάζει με την ηλικία του μωρού και συνεχίζει να αποτελεί και θερμιδικά καλύτερη επιλογή από οποιαδήποτε άλλη τροφη και στο χρόνο και αρκετά μετά. Θεωρητικά, από διατροφικής και μόνο απόψεως, είναι ιδανική τροφή και για ένα παιδί 10 χρονών ή έναν ενήλικα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποστηρίζω το θηλασμό εφ όρου ζωής, μην παρεξηγηθώ κιόλας :) Απλά από πλευράς θρεπτικών ουσιών και μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Summer Wine  γειά σου, την σήμερον εποχή, πρέπει οι μητέρες να αναρωτιούνται τι οδηγίες λαμβάνουν. Χρόνια, τα διαβάζουμε, είναι καλό να υπάρχει διασταύρωση στα λεγόμενα. 

Μερικές φορές η διασταύρωση μέσω διαλόγου με άλλες μητέρες αναδεικνύει ότι η μητέρα δεν έχει καταλάβει καλά, αλλά μερικές φορές η διασταύρωση οδηγεί στο ότι έχει η μητέρα λάβει λάθος οδηγίες. Ο καθένας που διαβάζει έχει ευθύνη της ανάγνωσης και όταν υπάρχει λάθος, πρέπει να το αναδεικνύουμε. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, νομίζω είναι ξεκάθαρα φάουλ η γιατρός να προτείνει σκόνη γάλα την στιγμή που υπάρχουν άλλες τροφές , φρέσκες, που επιτρέπεται να φάει το μωρό, και τις οποιες μπορείς να προτείνει στη μαμά  ως πρόσθετες στο μενού που ήδη προσφέρει.  Είναι κλασικά η εύκολη λύση, αλλά και λάθος επιστημονικά λύση που πάει εκεί να προτείνει η γιατρός. σίγουρα αν καποιος ασχοληθεί μπορεί να της δώσει μια λίστα με τροφές καλές μηπως δεν τις έχει δοκιμασει με τις οποιες μπορεί να αυξήσει βάρος εαν αυτό ήταν ζητούμενο

 

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη σου ειπαν κ τα κοριτσια οτι μεχρι το χρονο το γαλα ειναι η κυρια τροφη.ειδικα για ενα μωρο που θηλαζει ο θηλασμος δ ειναι μονο φαι.η δικια μου 11μηνων θηλαζε τουλ 10-15φορες

Για ενα παιδι μετα το χρονο που τρωει απο ολα γτ να δωσεις σκονη;δινεις φρεσκο κ παιρνει οτι χρειαζεται κ απο τις αλλες τροφες

Μια χαρα ειναι η συσταση του μητρικου κ μετα τους 6κ12μηνες.τι παραπανω θ του προσφερε η σκονη;

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Μαιρη σου ειπαν κ τα κοριτσια οτι μεχρι το χρονο το γαλα ειναι η κυρια τροφη.ειδικα για ενα μωρο που θηλαζει ο θηλασμος δ ειναι μονο φαι.η δικια μου 11μηνων θηλαζε τουλ 10-15φορες

Για ενα παιδι μετα το χρονο που τρωει απο ολα γτ να δωσεις σκονη;δινεις φρεσκο κ παιρνει οτι χρειαζεται κ απο τις αλλες τροφες

Μια χαρα ειναι η συσταση του μητρικου κ μετα τους 6κ12μηνες.τι παραπανω θ του προσφερε η σκονη;

 

 

10-15 φορές? Εμένα ούτε νεογέννητο δεν θήλαζε τόσο!!! 6-7 φορές θήλαζε μέσα στη μέρα και άλλη 1 το βράδυ (ήμουν από τις τυχερές που από το πρώτο βράδυ κοιμόταν σχεδόν σερί). Όπως είπα βέβαια θήλασα μόνο 2 μήνες. Αλλά νομίζω ότι και μετά να συνέχιζα, δεν θα αυξάνονταν η συχνότητα αλλά αντιθέτως θα μειώνονταν μετά το 6μηνο. Φαντάζομαι όμως είναι ανάλογα και με τις ανάγκες του κάθε παιδιού. Εκτός και αν χρησιμοποιείς τον θηλασμό για να ηρεμήσει όταν κλαίει ή είναι ανήσυχο αντί για πιπίλα ή κούνημα στην αγκαλιά. Τότε το καταλαβαίνω το 10-15 φορές. Χαρά στο κουράγιο σου πάντως. Εγώ δεν θα μπορούσα. 

Πάντως η σκόνη μετά το χρόνο, είναι καλύτερη σε σύνθεση από το φρέσκο γιατί είναι εμπλουτισμένη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μπορείς να μας πεις σε ποιο κέντρο πήγες; Είμαι διατεθειμένη να κάνω καταγγελία.

 

Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι το μωρό δεν τρώει καλά, πρέπει να γίνουν προσπάθειες αύξησης του γάλακτος, παράλληλα με αύξηση θερμίδων με φυσικές τροφές. Το γάλα σε σκόνη είναι κατωτερη επιλογή, ποιοτικά.

 

Μετά τους 6 μήνες, το μητρικό γάλα δεν καλύπτει, σε σχέση με το συνδυασμό μητρικό- στερεές τροφές. Αντιστοιχα, το γάλα σκόνη δεν καλύπτει, σε σχέση με το συνδυασμό γάλα σκόνη-στερεές τροφές.

 

Μετά το χρόνο, η σκόνη είναι χειρότερη επιλογή από το φρέσκο (εννοώ αν δεν επιλεγεί το μητρικό που είναι το απολύτως κατάλληλο και, άρα, εκτός συναγωνισμού), γιατ περιέχει πολλή ζάχαρη. Οι ουσίες, δε, με τις οποιες υποτίθεται ότι είναι εμπλουτισμένη δεν απορροφώνται από τον οργανισμό παρά σε πολύ μικρές ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary1976 είπε:

10-15 φορές? Εμένα ούτε νεογέννητο δεν θήλαζε τόσο!!! 6-7 φορές θήλαζε μέσα στη μέρα και άλλη 1 το βράδυ (ήμουν από τις τυχερές που από το πρώτο βράδυ κοιμόταν σχεδόν σερί). Όπως είπα βέβαια θήλασα μόνο 2 μήνες. Αλλά νομίζω ότι και μετά να συνέχιζα, δεν θα αυξάνονταν η συχνότητα αλλά αντιθέτως θα μειώνονταν μετά το 6μηνο. Φαντάζομαι όμως είναι ανάλογα και με τις ανάγκες του κάθε παιδιού. Εκτός και αν χρησιμοποιείς τον θηλασμό για να ηρεμήσει όταν κλαίει ή είναι ανήσυχο αντί για πιπίλα ή κούνημα στην αγκαλιά.

Εαν θηλαζεις κατα απαιτηση του παιδιου μπορει να ειναι αρκετοι οι θηλασμοι γιατι χρησιμοποιει το στηθος για να ηρεμει, για παρηρογια, για ανακουφιση (πχ δοντια), για ασφαλεια, για να ανεβει η διαθεση του, για να κοιμηθει, για να ξεδιψασει η για σνακ και τοσα αλλα. Και ο δικος μου που ειναι 17μην θηλαζει σαν νεογεννητο. Ειδικα τους τελευταιους 2 μηνες  ακομη περισσοτερο!

 

On 10/8/2017 at 8:40 ΠΜ, Mary1976 είπε:

Έχω ξανακούσει ότι μετά τους 6 μήνες - 1 χρόνο το μητρικό δεν επαρκεί σε σύσταση αλλά όπως είπα θήλασα λίγο οπότε δεν έφτασα ποτέ στο στάδιο να προβληματιστώ για κάτι τέτοιο.

Αυτα τα υποστηριζουν ανθρωποι που δεν γνωριζουν για το θηλασμο η επειδη θελουν να προωθησουν τα γαλατα βρεφικης ηλικιας, και δυστυχως τα ακουνε μαμαδες που δεν γνωριζουν και τα πιστευουν αν δεν ψαχτουν λιγο παραπανω. Ετσι, ενημερωτικα ριξε μια ματια σε αυτα τα αρθρα για τα ζηματατα που τεθηκαν.

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_1416.html

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/τα-οφέλη-του-μακροχρόνιου-θηλασμού/

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/η-μοναδικότητα-του-μητρικού-γάλακτος/

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

 

Η συσταση του μητρικου σε σχεση με τη φορμουλα

https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NoOVJEZWNhQkJSWkE/view

 

Ειμαστε ανθρωποι και ειμαστε σχεδιασμενοι να πινουμε ανθρωπινο γαλα. Τα μοσχαρακια ειναι σχεδιασμενα να πινουνε αγελαδινο γαλα. Καθε μικρο θηλαστικο ειναι σχεδιασμενο να πινει το γαλα της μανας του για να καλυφθουν οι αναγκες του. Οποτε, οτιδηποτε περα απο το μητρικο ειναι επιβλαβες. Αλλωστε μας το αποδεικνυουν και οι αλλεργιες που εχουν τα μικρα μας ειτε στα γαλατα σκονη που τους ενοχλουν, ειτε αν η μαμα θηλαζει και τα ενοχλουν κατι που εφαγε.

 

1 hour ago, Mary1976 είπε:

Πάντως η σκόνη μετά το χρόνο, είναι καλύτερη σε σύνθεση από το φρέσκο γιατί είναι εμπλουτισμένη. 

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι το τροποποιημενο γαλα αγελαδος σε σκονη καλυτερη επιλογη απο το φρεσκο. Βεβαια, ακομη και το φρεσκο (που και παλι δεν προτιμω, γιατι ειναι γεματο αντιβιοτικα που δινουν στις αγελαδες και αλλα ποσα που δεν ειναι του παροντος) εχει εμπλουτιστει με ασβεστιο. Επισης, τα εμπλουτισμενα γαλατα (σκονη) καμια φορα φερνουν τα αντιθετα αποτελεσματα γιατι δεν ειναι φυσιολογικο ο οργανισμος να αφομοιωσει τοσες μεγαλες ποσοτητες τεχνητων θρεπτικων συστατικων, σε σχεση με τις φυσικες τροφες.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα εχουν ηδη πει οι υπολοιπες μαιρη.

Ναι δ εδινα πιπιλα,η πιπιλα ημουν εγω,απο το να κουναω προτιμουσα να ξαπλωνω να θηλαζω,θηλαζε πιο πολυ στα δοντια,θηλαζε οταν χτυπουσε,η ενιωθε ανασφαλεια

Σε αντιθετη περιπτωση καποιος μπορει να θεωρησει οτι ενα μωρο μολις δυο μηνων ειναι πολυ λιγοι οι 6-7θηλασμοι κ λογικο να μη θηλασει παραπανω

Οσο για το θεμα της θαματοθετριας δ σχολιασε καμια για την αναπτυξη της μικρης γτ δ τεθηκε κτ τετοιο απο το γιατρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Εαν θηλαζεις κατα απαιτηση του παιδιου μπορει να ειναι αρκετοι οι θηλασμοι γιατι χρησιμοποιει το στηθος για να ηρεμει, για παρηρογια, για ανακουφιση (πχ δοντια), για ασφαλεια, για να ανεβει η διαθεση του, για να κοιμηθει, για να ξεδιψασει η για σνακ και τοσα αλλα. Και ο δικος μου που ειναι 17μην θηλαζει σαν νεογεννητο. Ειδικα τους τελευταιους 2 μηνες  ακομη περισσοτερο!

 

Αυτα τα υποστηριζουν ανθρωποι που δεν γνωριζουν για το θηλασμο η επειδη θελουν να προωθησουν τα γαλατα βρεφικης ηλικιας, και δυστυχως τα ακουνε μαμαδες που δεν γνωριζουν και τα πιστευουν αν δεν ψαχτουν λιγο παραπανω. Ετσι, ενημερωτικα ριξε μια ματια σε αυτα τα αρθρα για τα ζηματατα που τεθηκαν.

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_1416.html

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/τα-οφέλη-του-μακροχρόνιου-θηλασμού/

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/η-μοναδικότητα-του-μητρικού-γάλακτος/

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

 

Η συσταση του μητρικου σε σχεση με τη φορμουλα

https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NoOVJEZWNhQkJSWkE/view

 

Ειμαστε ανθρωποι και ειμαστε σχεδιασμενοι να πινουμε ανθρωπινο γαλα. Τα μοσχαρακια ειναι σχεδιασμενα να πινουνε αγελαδινο γαλα. Καθε μικρο θηλαστικο ειναι σχεδιασμενο να πινει το γαλα της μανας του για να καλυφθουν οι αναγκες του. Οποτε, οτιδηποτε περα απο το μητρικο ειναι επιβλαβες. Αλλωστε μας το αποδεικνυουν και οι αλλεργιες που εχουν τα μικρα μας ειτε στα γαλατα σκονη που τους ενοχλουν, ειτε αν η μαμα θηλαζει και τα ενοχλουν κατι που εφαγε.

 

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι το τροποποιημενο γαλα αγελαδος σε σκονη καλυτερη επιλογη απο το φρεσκο. Βεβαια, ακομη και το φρεσκο (που και παλι δεν προτιμω, γιατι ειναι γεματο αντιβιοτικα που δινουν στις αγελαδες και αλλα ποσα που δεν ειναι του παροντος) εχει εμπλουτιστει με ασβεστιο. Επισης, τα εμπλουτισμενα γαλατα (σκονη) καμια φορα φερνουν τα αντιθετα αποτελεσματα γιατι δεν ειναι φυσιολογικο ο οργανισμος να αφομοιωσει τοσες μεγαλες ποσοτητες τεχνητων θρεπτικων συστατικων, σε σχεση με τις φυσικες τροφες.

 

Ε, καλά ότι το ανθρώπινο γάλα είναι καλύτερο για τους ανθρώπους, είναι προφανές! Αλίμονο. Αλλά  αμφιβάλω για το φρέσκο έτσι όπως έχει καταντήσει και με αυτά που δίνουν στις αγελάδες. Η σκόνη θεωρώ ότι είναι καλύτερη γιατί έχει σχεδιαστεί για να καλύπτει τις ανάγκες των βρεφών / νηπίων κάτι που δεν μπορεί να κάνει το φρέσκο. Επίσης ελέγχετε ποιοτικά αυστηρότερα λόγω του ότι απευθύνεται σε μωρά. Έτσι μου είπε ο παιδίατρος που έχει μεγάλη εμπειρία και σε ότι με έχει συμβουλεύσει έχει βγει σωστός (όσες λίγες φορές τον αμφισβήτησα και έκανα του κεφαλιού μου κατάλαβα το λάθος μου εκ των υστέρων). Αν είχα ακολουθήσει και τις συμβουλές του στο θηλασμό πιστεύω ότι θα είχα θηλάσει παραπάνω. Δυστυχώς τον αγνόησα και ακολούθησα internetικές συμβουλές διάφορων φανατικών και στο τέλος κόντεψα να τρελαθώ.

Πάντως, έχει δίκιο,  ένα θέμα με τη σκόνη είναι ότι είναι γλυκιά για να την κάνει ελκυστική στα μωρά. Νομίζω βάζουν μέσα κόμμι χαρουπιών. Έτσι δυστυχώς εθίζονται στις γλυκές γεύσεις.  Πάντως και το μητρικό νομίζω είναι λίγο γλυκό.  

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα της σκόνης είναι, στην ουσία, το φρέσκο, απλά είναι τροποποιημένο (αυξομείωση θρεπτικών συστατικών). Η εκμετάλλευση των αγελάδων (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) είναι ακριβώς η ίδια και για την παρασκευή του βρεφικού γάλακτος.

 

Δε βάζουν μόνο κόμμι χαρουπιών, για να γίνει γλυκιά η γεύση. Βάζουν σιρόπι γλυκόζης και άρωμα βανίλιας.

 

Η γλυκιά  γεύση του μητρικού γάλακτος προέρχεται από τη λακτόζη.

 

Η διεθνής επιστημονική οδηγία είναι ότι το γάλα σε σκόνη δεν έχει καμία θέση στη διατροφή παιδιού άνω του ενός έτους.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γλυκα δε θα ηθελα να προχωρήσω σε καταγγελιες και παρομοιες ενέργειες. 

Δεν το ηξερα οτι και 100 ml αρκουν σε αυτη την ηλικια! Μαλλον θα εννοείτε οτι θα κανεις περισσότερους απο 2 θηλασμους που εκανα εγω... 

Στο μεταξύ μιλησα με τη δικια μου γιατρο που μας παρακολουθει στην Αθηνα και συνεννοηθηκαμε να την θηλαζω περισσότερες φορες μεσα στη μέρα, οποτε μετα τα γευματα των στερεών περίπου μιση ωρα θηλαζουμε. Επιπλεον μετα τον πρωινο και βραδινο θηλασμο η μητερα μου προσπαθεί να της δωσει το γαλα σκονη αλλα αρνειται να το δοκιμασει πεισματικα η καλη μου! Μαλλον εχει καταλαβει οτι δεν πρέπει νατο πιει!! Χαχα

Ξεκινησα και την τριγωνελλα οπως μου ειπε η δικια μου γιατρος 2 χαπια ×3 φορες την μερα.

Δυστυχως ομως απο προχθες κατι έχει παθει και με το ζορι τρωμε το μεσημεριανο κ το απογευματινο γεύμα, μερος των γευματων οχι ολο....

 

 

Συμφωνω οτι το μητρικο ειναι το πλεον κατάλληλο γαλα για τα μωρακια μας, αν μπορουμε να θηλασουμε, οπως το αγελαδινό για τα μοσχαράκια και το πρόβειο για τα αρνακια! Οταν με το καλο αποθηλασουμε θα προτιμήσω να δωσω κατσικισιο, αν το πιει βεβαια γιατι οπως σας ειπα βλέπει το μπουκαλι και κλαιει.

Επιπλεον σύμφωνα με τις μετρήσεις που εγιναν προχθες εκτός απο την καμπυλη βαρους που επεσε σε μικροτερη, το υψος ανεβηκε και έφτασε στην μεγιστη (ειμασταν στην προτελευταία) και η περιμετρος κεφαλης παρεμεινε στην ιδια καμπυλη. Θελω να τις κ α νω τωρα τις προγραμματισμενες εξετασεις γενικη αιματος κ ουρων οταν παμε στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Alexandra1975 είπε:

Κοριτσια μου γλυκα δε θα ηθελα να προχωρήσω σε καταγγελιες και παρομοιες ενέργειες. 

Δεν το ηξερα οτι και 100 ml αρκουν σε αυτη την ηλικια! Μαλλον θα εννοείτε οτι θα κανεις περισσότερους απο 2 θηλασμους που εκανα εγω... 

Στο μεταξύ μιλησα με τη δικια μου γιατρο που μας παρακολουθει στην Αθηνα και συνεννοηθηκαμε να την θηλαζω περισσότερες φορες μεσα στη μέρα, οποτε μετα τα γευματα των στερεών περίπου μιση ωρα θηλαζουμε. Επιπλεον μετα τον πρωινο και βραδινο θηλασμο η μητερα μου προσπαθεί να της δωσει το γαλα σκονη αλλα αρνειται να το δοκιμασει πεισματικα η καλη μου! Μαλλον εχει καταλαβει οτι δεν πρέπει νατο πιει!! Χαχα

Ξεκινησα και την τριγωνελλα οπως μου ειπε η δικια μου γιατρος 2 χαπια ×3 φορες την μερα.

Δυστυχως ομως απο προχθες κατι έχει παθει και με το ζορι τρωμε το μεσημεριανο κ το απογευματινο γεύμα, μερος των γευματων οχι ολο....

 

 

Συμφωνω οτι το μητρικο ειναι το πλεον κατάλληλο γαλα για τα μωρακια μας, αν μπορουμε να θηλασουμε, οπως το αγελαδινό για τα μοσχαράκια και το πρόβειο για τα αρνακια! Οταν με το καλο αποθηλασουμε θα προτιμήσω να δωσω κατσικισιο, αν το πιει βεβαια γιατι οπως σας ειπα βλέπει το μπουκαλι και κλαιει.

Επιπλεον σύμφωνα με τις μετρήσεις που εγιναν προχθες εκτός απο την καμπυλη βαρους που επεσε σε μικροτερη, το υψος ανεβηκε και έφτασε στην μεγιστη (ειμασταν στην προτελευταία) και η περιμετρος κεφαλης παρεμεινε στην ιδια καμπυλη. Θελω να τις κ α νω τωρα τις προγραμματισμενες εξετασεις γενικη αιματος κ ουρων οταν παμε στην Αθηνα.

 

Τι να το κάνει το μπουκάλι σε αυτή την ηλικία; Πέραν από το τι θα έχει το μπουκάλι μεσα, δεν έπρεπε καν να υπάρχει πια μπουκάλι :) Ποτηράκι μόνο, ειτε κανονικό, είτε με στόμιο είτε με καλαμάκι.

Κρίμα είναι τα πρώτα του δοντάκια του παιδιού αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...