Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη.


Recommended Posts

Την Ελένη στην προτείνω (τη τσιβελεκίδου) και εγω ανεπιφυλακτα, εκανα παιδι μαζι της με σπερματεγχυση. Τα λεει ορθα κοφτα χωρις πολλα πολλα και δε σου χρυσωνει το χαπι, αλλα σαν επιστημων ειναι εξαιρετικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα προτεινα κι εγω την κ. Τσιβελεκιδου. Με παρακολουθει απο τον Νοέμβριο. Ειναι λιγο αποτομη καποιες φορες, αλλα εμπνεει σιγουριά. Ξερεις οτι θα μιλησει με ειλικρινεια, θα σε κατευθυνει οπως πρεπει και δεν θα σου πουλησει φουμαρα. 

Link to comment
Share on other sites

On Thursday, July 27, 2017 at 3:22 ΜΜ, tigraki2000 είπε:

Καλησπερα σας,

πριν μερικες μερες απέτυχα ξανα στην προσπαθεια εμβρυομεταφορας 2 βλαστοκυστεων 5ημερων.

οπως και την πρωτη φορα η χοριακή ηταν 0 και η ψυχολογία στα πατωματα.

Μετα την πρωτη προσπαθεια εκανα ενα πλήρες πακέτο αιματολογικών-ανοσολογικων εξετάσεων μαζι με καρυοτυπο ζεύγους και δεν βρέθηκε κατι αξιόλογο.

Το κέντρο στη Θεσσαλονίκη δεν εχει να προτείνει κατι διαφορετικο(συνεχιζουμε με επομενη εξωσωματική λεει και ρίχνει την αποτυχία στην τύχη) και η γυναικολόγος μου δυστυχως δεν εχει να προτείνει απολύτως τπτ.

Ανηκουμε λενε στα ζευγάρια με ανεξήγητη υπογονιμότητα.

Η σάλπιγγογραφιά που εχω ειναι καλη ενω δε μου εχει προτείνει κανεις λαπαροσκόπηση ερευνητική για ενδομητριωση.(καθως οι υπέρηχοι δείχνουν καλοι)

(βασικα οτι και αν εχω κανει σαν επιπλέον εξετασεις ειναι απο μόνη μου καθως οι γιατροί μου δεν εχουν να προτείνουν κατι)

Το σπερμα του συζύγου ειναι καλο εκτος απο παθολογικές μορφές 98%.

 

Πραγματικα ειμαι σε απόγνωση και θα ηθελα αν γνωρίζετε καποιο γιατρο στη Θεσσαλονίκη που να εχει εμπειρία με ανεξήγητη υπογονιμότητα και διάθεση να ασχοληθεί, να μου τον προτείνετε.

 

Απο αυτα που εχω διαβάσει εδω μεσα σκέφτομαι την κ. Τσιβελέκιδου Ελενη.

Επισης αν χρειαστεί να αλλάξω κέντρο σκεφτομαι το εμβρυολαμπ και τον Χριστοφοριδη Νίκο (παλι με οτι εχω διαβάσει εδω μεσα)

Σας παρακάλω βοηθήστε με, δεν εχω αλλο κουράγιο να παλεύω με κατι που δε γνωρίζω...

Τι να φταιει ρε κοριτσια που εδω και 3,5 χρονια δεν εχω παρει ουτε ενα θετικό τεστ;

 

 

Καλησπέρα κορίτσι. Εγώ θα πρότεινα ,ετσι για να σε μπερδέψω, τον Παπανικολάου Κυριάκο(προσοχή στο μικρό όνομα).Είναι εξαιρετικός γιατρός και κυριως άνθρωπος.Και η Τσιβελεκίδου είναι πολύ καλή απλά απο προσωπική εμπειρία και απο τους δύο γιατρούς νομίζω ότι ο Παπανικολάου είναι πιο πολύ της συζήτησης και προσιτός.Ως προς το ανεξήγητη υπογονιμότητα το ενδεχόμενο της ενδομητρίτιδας το έχετε ψάξει?Και εγώ  ήμουν ανεξήγητη υπογονιμότητα

και βρέθηκε φούλ φλεγμονή.Τέλος και το σπέρμα, ίσως μία πολύ υψηλή κατάτμιση μπορεί να παίξει ρόλο  στην εμφύτευση.Καλή συνέχεια.

Επεξεργάστηκαν by anoulious
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!!

Έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή!! Μην εχεις άγχος ολα θα γίνουν με την συγκεκριμένη γιατρό. 

Εμείς στην κ.Κυρου καναμε την εξωσωματική και εχουμε αυτή τη στιγμή 3 χρονών διδυμα!

Πανω απο ολα ειναι Άνθρωπος!

Φυσικα και εξαίρετη επιστήμονας με παρα πολλες γνωσεις και μεγαλη εμπειρία στο αντικείμενο. 

Με κλειστά τα μάτια θα σου ελεγα να πας! Σιγουρη η επιτυχια!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα είμαι στα 32 και έχω προωρη εμμηνοπαυση και τώρα θα μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής με δικό μου υλικό θα παλέψουμε.. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα καταφέραμε και τώρα τον Δεκέμβρη περνάμε απο επιτροπή για να πάρουμε τα φάρμακα! Άγχος στο φουλ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν; Έχει τύχει σε καμια κατι αντίστοιχο; Βοήθειααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Και καλη χρονια! 

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι καλο κέντρο εξωσοματικης θεραπείας στην Θεσσαλονίκη; 

Τι θα πρέπει να προσέξω για να επιλέξω που θα κάνω την θεραπεία; 

Μια ξεκινήσω σε ένα μήνα και ακόμα δεν έχω καταλήξει.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 29/11/2017 at 11:41 ΠΜ, Σοφουλίνο είπε:

Τα καταφέραμε και τώρα τον Δεκέμβρη περνάμε απο επιτροπή για να πάρουμε τα φάρμακα! Άγχος στο φουλ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Υπάρχει περίπτωση να μας απορρίψουν; Έχει τύχει σε καμια κατι αντίστοιχο; Βοήθειααααα!!!

Καλησπέρα, 

μετά απο πόσο καιρό σου έκλεισαν ραντεβού για επιτροπή? ξεκινάω και εγω στη Θεσσαλονίκη δεν έχω καταλήξει ούτε σε γιατρό ούτε σε κέντρο, απο βδομάδα λογικά θα πάρω για ραντεβού αλλά έχω αγχωθεί γιατί νομίζω αργεί πάρα πολύ.....

εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες...<3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Είμαι σε αναζήτηση κλινικής- ιατρού- εμβρυολόγου στη Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να επισκεφθώ την Δήμητρα Κύρου.

Πόσο περίπου είναι το κόστος για ενα πλήρες πακέτο εξωσωματικής με όλες τις εξετάσεις και τα φάρμακα?

Ευχαριστώ!

On 16/10/2017 at 4:02 PM, Lion love said:

Καλησπέρα!!

Έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή!! Μην εχεις άγχος ολα θα γίνουν με την συγκεκριμένη γιατρό. 

Εμείς στην κ.Κυρου καναμε την εξωσωματική και εχουμε αυτή τη στιγμή 3 χρονών διδυμα!

Πανω απο ολα ειναι Άνθρωπος!

Φυσικα και εξαίρετη επιστήμονας με παρα πολλες γνωσεις και μεγαλη εμπειρία στο αντικείμενο. 

Με κλειστά τα μάτια θα σου ελεγα να πας! Σιγουρη η επιτυχια!!

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θελεις μπορεις να μου στειλεις πμ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι σε αναζήτηση κλινικής- ιατρού- εμβρυολόγου στη Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να επισκεφθώ την Δήμητρα Κύρου.

Πόσο περίπου είναι το κόστος για ενα πλήρες πακέτο εξωσωματικής με όλες τις εξετάσεις και τα φάρμακα?

Ευχαριστώ!

 

H Δήμητρα Κύρου σε ποιο κέντρο εξωσωματικής είναι;

Link to comment
Share on other sites

On 26/02/2018 at 8:33 PM, marilou_fv said:

H Δήμητρα Κύρου σε ποιο κέντρο εξωσωματικής είναι;

Χωρίς να είμαι σίγουρη, η Κύρου νομίζω ότι εχει δικό της ιατρείο και συνεργάζεται με κάποιο κέντρο. Δεν γνωρίζω με ποιό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 18/7/2017 at 9:14 PM, Σοφουλίνο said:

Είμαι η Σοφία από θεσσαλονικη, ειμαι 34 χρονων και εδω και αρκετο καιρο προσπαθουμε με τον αντρα μ να κανουμε παιδακι αλλα δυστυχως τιποτα. :(  Εχω κλεισει ραντεβου με την Κυρου Δημητρα και θελω να ρωτησω την αποψη σας για την συγκεκριμενη αν και εψαξα αρκετα πριν κλεισω ραντεβου... Εχει καμια σας γνωμη για την συγκεκριμενη γιατρο;; Εχω πολυ αγχος με όλα αυτα και χρειαζομαι την αποψη σας...  Ευχαριστω πολυ!!

Καλησπερα. Αν και περσινη η αναρτηση σου ηθελα να σε ρωτησω πως πηγε η προσπαθεια σας; Τελικα την κανατε με την Κυρου;

Και οποια αλλη κοπελα εχει εμπειρια θα ηθελα να την ακουσω.

Ευχαριστω. 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Καλησπερα! Ειμαι νεο μελος και θα χρειαστω τη γνωμη σας! Ειμαι 34 χρονων και εχω ηδη κανει δυο αποτυχημενες εμβρυομεταφορες με βλαστοκυστες στη Θεσσαλονικη! Η ποιοτητα των βλαστοκυστεων ηταν «πολυ καλη» και τις δυο φορες ενω κατα τυχη εμαθα οτι υπηρχε αριστη βαλστοκυστη η οποια προκειται να χρησιμοποιηθει στην τριτη προσπαθεια!!!! Ειμαι απολυτα απογοητευμενη απο το κεντρο εξωσωματικης γιατι δε με ενημερωσαν απο την αρχη και θελω να παω καπου αλλου εστω κ αν υπαρχουν αλλες 4 βλαστοκυστες( 1 αριστη και 3 πολυ καλες)! Εχετε να μου προτεινετε κατι;;;

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 6:03 ΜΜ, Elenimal είπε:

Καλησπερα! Ειμαι νεο μελος και θα χρειαστω τη γνωμη σας! Ειμαι 34 χρονων και εχω ηδη κανει δυο αποτυχημενες εμβρυομεταφορες με βλαστοκυστες στη Θεσσαλονικη! Η ποιοτητα των βλαστοκυστεων ηταν «πολυ καλη» και τις δυο φορες ενω κατα τυχη εμαθα οτι υπηρχε αριστη βαλστοκυστη η οποια προκειται να χρησιμοποιηθει στην τριτη προσπαθεια!!!! Ειμαι απολυτα απογοητευμενη απο το κεντρο εξωσωματικης γιατι δε με ενημερωσαν απο την αρχη και θελω να παω καπου αλλου εστω κ αν υπαρχουν αλλες 4 βλαστοκυστες( 1 αριστη και 3 πολυ καλες)! Εχετε να μου προτεινετε κατι;;;

 

  Είμαι κ εγώ στη Θεσσαλονίκη και μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις για την πρώτη κ ελπίζω τελευταία μου προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 6:03 ΜΜ, Elenimal είπε:

Καλησπερα! Ειμαι νεο μελος και θα χρειαστω τη γνωμη σας! Ειμαι 34 χρονων και εχω ηδη κανει δυο αποτυχημενες εμβρυομεταφορες με βλαστοκυστες στη Θεσσαλονικη! Η ποιοτητα των βλαστοκυστεων ηταν «πολυ καλη» και τις δυο φορες ενω κατα τυχη εμαθα οτι υπηρχε αριστη βαλστοκυστη η οποια προκειται να χρησιμοποιηθει στην τριτη προσπαθεια!!!! Ειμαι απολυτα απογοητευμενη απο το κεντρο εξωσωματικης γιατι δε με ενημερωσαν απο την αρχη και θελω να παω καπου αλλου εστω κ αν υπαρχουν αλλες 4 βλαστοκυστες( 1 αριστη και 3 πολυ καλες)! Εχετε να μου προτεινετε κατι;;;

Τα έμβρυα σου μπορείς να τα πάρεις μαζί σου όπου πας. Τι εξήγηση έδωσαν που δεν σου έβαλαν και την άριστη την πρώτη φορά; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 10:08 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

 

  Είμαι κ εγώ στη Θεσσαλονίκη και μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις για την πρώτη κ ελπίζω τελευταία μου προσπάθεια.

 

On 12/3/2019 at 10:08 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

 

  Είμαι κ εγώ στη Θεσσαλονίκη και μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις για την πρώτη κ ελπίζω τελευταία μου προσπάθεια.

 

On 12/3/2019 at 10:08 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

 

  Είμαι κ εγώ στη Θεσσαλονίκη και μόλις ξεκίνησα τις ενέσεις για την πρώτη κ ελπίζω τελευταία μου προσπάθεια.

Ευχομαι να πανε ολα καλα :-)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Τα έμβρυα σου μπορείς να τα πάρεις μαζί σου όπου πας. Τι εξήγηση έδωσαν που δεν σου έβαλαν και την άριστη την πρώτη φορά; 

Ευχαριστω για την πληροφορια..τωρα το ψαχνω! Προς τη παρον μου ειπαν οτι θα διερευνησουν το θεμα...οποτε ακομα περιμενω απαντηση τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας, έκανα 1 εξωσωματικη στην Θεσσαλονίκη αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη με το γιατρό γιατί με παρακολουθούσε η ομάδα του σκέφτομαι να πάω για 2η ,μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε έναν καλό γιατρό για εξωσωματικη ? Σας ευχαριστώ πολύ  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι καινούρια στην παρέα κ ελπίζω να μου δώσετε τα φώτα σας .Μετά απο 5 σπερματεγχύσεις με 2 διαφορετικούς γιατρούς αποφασίσαμε για εξωσωματική ,εγω 38 κ ο άντρας μου 45.Καιρός ήταν.. Θέλω πριν ξεκινήσω προσπάθεια να κάνω κάποιες εξετάσεις ,όσο το δυνατόν πιο κατατοπιστηκες για να αποκλείσω πιθανή αποτυχία . Ο Συζυγος έχει τερατοζωοσπερμία 97% αλλα λόγω των 350-400 εκατ σπερματ κ καλής κινητικότητας οι γιατροί λένε οτι δεν είναι μεγάλο προβλημα αυτο.Κλείσαμε ραντεβου για κατάτμηση dna κ καρυότυπο ζευγους.Εμένα ορμονικές ολα οκ,σάλπιγγες ανοιχτές,ωάρια είχα ανταπόκριση καλή με τα χάπια(σωστό μεγεθος κτλ) κ ωορρηξία μια χαρά. Για το ενδομήτριο μου να κάνω εξέταση ή αν είχα κάτι ενδεχομένως θα είχα κ κάποιο συμπτωμα? Κ θέλω αν γνωρίζετε να μου προτείνετε κ άλλες εξετάσεις .Σας ευχαριστώωω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα κορίτσια, εγώ έχω κάνει πριν 7 μήνες μια σπερματεγχυσηχωρις επιτυχία και λόγω ενδομητριωσης που έχω πρέπει να πάω για εξωσωματική-μονοδρομος... Μου είπαν για το New Life στην Θεσσαλονίκη και ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποια εκεί, ρωτάω από οικονομικής άποψης περισσότερο γιατί γενικά έχω ακούσει καλά λόγια...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει τεθεί ξανά το συγκεκριμένο θέμα αλλά θα εκτιμούσα ειλικρινά τις απαντήσεις σας για να έχουμε όσο γίνεται περισσότερες νεώτερες πληροφορίες σχετικά με τα κέντρα εξωσωματικής στη Θεσσαλονίκη. Από μία αναζήτηση που έκανα κατάλαβα ότι τα επικρατέστερα είναι το Διαβαλκανικό, το Γένεσις, το EmbryoLab και το Ιάκεντρο. Για το τελευταίο δεν έχω μάθει και τα καλύτερα οπότε το έχουμε αποκλείσει. Είμαστε μεταξύ Διαβαλκανικού και EmbryoLab . Αυτά μας συνέστησαν περισσότερο. Επισης μας πρότειναν πολύ τον Κολυμπιανάκη (και γενικά όλη την ομάδα Τζαφέτα - Ταρλατζή) που είναι στο Διαβαλκανικό. Στο EmbryoLab δεν μας έχουν προτείνει κάποιον γιατρό, αλλά ακούσαμε καλά λόγια για τον Χριστοφορίδη. Γνώμες και εμπειρίες από τα συγκεκριμένα κέντρα και γιατρούς ή από κάποιο άλλο που γνωρίζετε σαν πολύ καλό;

Έχουμε λίγο χαθεί γιατί ξέρουμε ότι υπάρχουν πολύ γιατροί σε αυτό τον τον "κύκλο" της εξωσωματικής που σε βλέπουν απλά σαν πελάτη και το μόνο που κοιτάνε είναι πως θα βγάλουν περισσότερα χρήματα, εφαρμόζουν copy-paste πρωτόκολλα, χωρίς να ασχολούνται ιδιαίτερα με την κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Τα χρήματα ξέρουμε ότι θα τα δώσουμε έτσι κι αλλιώς. Αλλά θέλουμε να μας αναλάβει κάποιος που θα δει την περίπτωσή μας με ενδιαφέρον και φροντίδα και όχι να μας ξεπετάξει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...