Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια!!καλη επιτυχια σε ολεσ μας!η εξωσωματικη ειναι μια παρα πολυ δυσκολη διαδικασια και θελει πολυ πεισμα και δυναμη!και φυσικα ανθρωπους να σε αγαπανε και να σε στηριζουν!εκανα τον νοεμβριο την πρωτη εξωσωματικη με αποτυχια,(θυρεοειδη hashimoto+πολυκυστικες),εκανα 21 ωοθυλακια ,7 προχωρησαν στην τριτη μερα εκανα εμβρυομεταφορα και 5 μπηκαν στην καταψυξη!σημερα εκανα την δευτερη εμβρυομεταφορα και μου βαλανε τρια εμβρυακια..δεν ξερω ομωσ και πολλεσ λεπτομερειεσ για την κατασταση τους,απλα ακουσα που ρωτησε τον εμβρυολογο ογιατροσ αν ειναι καλα και ειπε ναι.η αληθεια ειναι οτι εχω θετικη σκεψη..γιατι οπωσ και τους ειπα σημερα..δεν εχω σκοπο να παραγνωριστουμε,σασ ειδα σας γνωρισα εξυπηρετικοτατοι..μια χαρα μεχρι εκει..προσευχομαι και ολα ελπιζω να πανε καλα!αν υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια ευχαριστως να το συζητησουμε..;):D

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια...τι εγινε, στη θεσσαλονικη δεν κανει καμια εξωσωματικη?! Μονη μου ειμαι?

Χμμμμ.... 🤔🤔🤔🤔

 

anna μου εγώ πρόκειται να κάνω εξωσωματική στη θεσ/νικη, έχω ραντεβού την τρίτη στο παπαγεωργίου στο τμήμα γονιμότητας, επιτροπή περνάω στις 14/4...

 

εσύ που θα την κάνεις???πότε?

Link to comment
Share on other sites

anna μου εγώ πρόκειται να κάνω εξωσωματική στη θεσ/νικη, έχω ραντεβού την τρίτη στο παπαγεωργίου στο τμήμα γονιμότητας, επιτροπή περνάω στις 14/4...

 

εσύ που θα την κάνεις???πότε?

 

Επιτελους! Νομιζα οτι ειμαι μονη μου! Εχει πολλα θεματα πρωτης εξωσωματικης, απλα η πλειοψηφια ειναι απο αθηνα και εφτιαξα αυτο για να τα λεμε οι θεσσαλονικιες..τα δικα μας τα γνωριμα!

 

Μαρακι πολυ χαιρομαι που βρηκα μια θεςςαλονικα! σου ευχομαι καλη αρχη και να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα με την πρωτη!

 

Εγω εχω ξεκινησει ηδη καταστολη και τη τριτη πρωτα ο θεος(ή ο γιατρος!) ξεκιναω διεγερση.. Στο γραφω ετσι γιατι ειμαι ηδη στην 3 εβδομαδα καταστολης.. Αντι για 2!

Σχετικα με την επιτροπη..εμεις δεν περασαμε γιατι ηταν πολυ χρονοβορο, και δε θελαμε να περιμενουμε.

Ειχα επικοινωνησει για ραντεβου τον 11/2015 και μου ειπαν να παρω τηλ τελη 01/2016 για να μου πουν ποτε θα μπορεσουν να μου κλεισουν ραντεβου, το οποιο βεβαια θα μου το εβαζαν το νωριτερο 3 μηνες μετα τον 01/2016 οπως μου ειπαν..Απαραδεκτοι..

Ετσι και αποφασισαμε να τα δωσουμε τα λεφτακια μας γιατι στη βραση κολλαει το σιδερο και εαν ηταν να περιμενουμε τοσο, μπορει να αλλαζαμε 100 γνωμες..

Απλα ειπαμε εαν δε πετυχουμε, στη δευτερη προςπαθεια που θα εχουμε και χρονο να παμε με επιτροπη..

Εμεις ειμαστε στο γενεσις χωρις να το ψαξουμε παρα πολυ και ο μονος λογος ηταν οτι ηθελα το γιατρο που ειχα(ο γυναικολογος μου κανει κ εξωσωματικες) και αναγκαστικα πηγαμε εκει..

Το παπαγεωργιου εχω ακουσει οτι εχει τμημα αλλα δε λειτουργει...εχει αλλαξει κατι σε αυτο που γνωριζω?

Ποιος ειναι ο γιατρος σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτελους! Νομιζα οτι ειμαι μονη μου! Εχει πολλα θεματα πρωτης εξωσωματικης, απλα η πλειοψηφια ειναι απο αθηνα και εφτιαξα αυτο για να τα λεμε οι θεσσαλονικιες..τα δικα μας τα γνωριμα!

 

Μαρακι πολυ χαιρομαι που βρηκα μια θεςςαλονικα! σου ευχομαι καλη αρχη και να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα με την πρωτη!

 

Εγω εχω ξεκινησει ηδη καταστολη και τη τριτη πρωτα ο θεος(ή ο γιατρος!) ξεκιναω διεγερση.. Στο γραφω ετσι γιατι ειμαι ηδη στην 3 εβδομαδα καταστολης.. Αντι για 2!

Σχετικα με την επιτροπη..εμεις δεν περασαμε γιατι ηταν πολυ χρονοβορο, και δε θελαμε να περιμενουμε.

Ειχα επικοινωνησει για ραντεβου τον 11/2015 και μου ειπαν να παρω τηλ τελη 01/2016 για να μου πουν ποτε θα μπορεσουν να μου κλεισουν ραντεβου, το οποιο βεβαια θα μου το εβαζαν το νωριτερο 3 μηνες μετα τον 01/2016 οπως μου ειπαν..Απαραδεκτοι..

Ετσι και αποφασισαμε να τα δωσουμε τα λεφτακια μας γιατι στη βραση κολλαει το σιδερο και εαν ηταν να περιμενουμε τοσο, μπορει να αλλαζαμε 100 γνωμες..

Απλα ειπαμε εαν δε πετυχουμε, στη δευτερη προςπαθεια που θα εχουμε και χρονο να παμε με επιτροπη..

Εμεις ειμαστε στο γενεσις χωρις να το ψαξουμε παρα πολυ και ο μονος λογος ηταν οτι ηθελα το γιατρο που ειχα(ο γυναικολογος μου κανει κ εξωσωματικες) και αναγκαστικα πηγαμε εκει..

Το παπαγεωργιου εχω ακουσει οτι εχει τμημα αλλα δε λειτουργει...εχει αλλαξει κατι σε αυτο που γνωριζω?

Ποιος ειναι ο γιατρος σου?

 

αννα μου και εγω στο γενεσις εχω κανει τις σπερματεγχύσεις με τον κ. Πάντο ο οποιος με εχει χειρουργήσει και στο παπαγεωργίου!!

νόμιζα οτι ο παντος είναι στο παπαγεωργίου και γι αυτό πηγα εκεί αφου στο γεννεσις μου ζήτησαν 2990 που για την τσεπη μας ήταν παρα πολλα..βεβαια και στο παπαγεωργιου ακουσα για 1350, δεν ξερω, αυριο θα μάθω περισσότερα..δεν είμαι απο θε/νικη αλλά απο μια πολή κοντα, έχω κάνει ηδη μια εξωσωματική στα γιαννενα στο παν/κο και είπα τωρα να δικομασω την τυχη μου στην θεσ/νικη!καλή επιτυχία και σε εσενα!!

Link to comment
Share on other sites

αννα μου και εγω στο γενεσις εχω κανει τις σπερματεγχύσεις με τον κ. Πάντο ο οποιος με εχει χειρουργήσει και στο παπαγεωργίου!!

νόμιζα οτι ο παντος είναι στο παπαγεωργίου και γι αυτό πηγα εκεί αφου στο γεννεσις μου ζήτησαν 2990 που για την τσεπη μας ήταν παρα πολλα..βεβαια και στο παπαγεωργιου ακουσα για 1350, δεν ξερω, αυριο θα μάθω περισσότερα..δεν είμαι απο θε/νικη αλλά απο μια πολή κοντα, έχω κάνει ηδη μια εξωσωματική στα γιαννενα στο παν/κο και είπα τωρα να δικομασω την τυχη μου στην θεσ/νικη!καλή επιτυχία και σε εσενα!!

 

Ναι τον εχω ακουσει τον παντο στη θες/νικη(ο οποιος ειναι αλλος απο αυτον στην αθηνα, ο αθηναιος λενε ειναι κορυφη..αλλα και ο θες/κιος εξισου καλος)..

Εχω ακουσει οτι ειναι καλος γιατρος αλλα δεν ξερω παραπανω..

Ειναι στο παπαγεωργιου σαν γυναικολογος,αλλα δεν ξερω εαν κανουν εξωσωματικες στο παπαγεωργιου, οπως σου εχω γραψει..

Εχω εχω τον γκριμπιζη στον οποιο εφτασα μετα απο μεγαλη ερευνα σχετικα με αφαιρεση ινομυωματος που ηθελα και αυτος ειναι κορυφη..επειδη ειμαι πολυ ευχαριστημενη σε ολα μαζι του, πηγα μαζι του για εξωσωματικη αφου κανει..

Και αυτος ειναι στο οαπαγεωργιου κ στο γενεσις..

Link to comment
Share on other sites

αννα μου και εγω στο γενεσις εχω κανει τις σπερματεγχύσεις με τον κ. Πάντο ο οποιος με εχει χειρουργήσει και στο παπαγεωργίου!!

νόμιζα οτι ο παντος είναι στο παπαγεωργίου και γι αυτό πηγα εκεί αφου στο γεννεσις μου ζήτησαν 2990 που για την τσεπη μας ήταν παρα πολλα..βεβαια και στο παπαγεωργιου ακουσα για 1350, δεν ξερω, αυριο θα μάθω περισσότερα..δεν είμαι απο θε/νικη αλλά απο μια πολή κοντα, έχω κάνει ηδη μια εξωσωματική στα γιαννενα στο παν/κο και είπα τωρα να δικομασω την τυχη μου στην θεσ/νικη!καλή επιτυχία και σε εσενα!!

 

Kαλησπέρα.Όντως στο Παπαγεωργίου υπάρχει τμήμα της εξωσωματικής και όντως η μικρογονιμοποίηση κοστίζει 1350 ευρώ.Έχω κάνει.Απλά όταν πας για πρώτη φορά πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο για να ξεκινήσεις τη πρώτη εξωσωματική.Μετά για δεύτερη προσπάθεια για πχ.κάνεις και μετά από ένα 4μηνο.Ο Πάντος μου έκανε υστεροσκόπηση εμένα στο Παπαγεωργίου,μου αφαίρεσε ένα πολύποδα.Για τις εξωσωματικές υπεύθυνος είναι ο κ.Κολυμπιανάκης.Να ξέρεις πάντως θα μετρήσεις από το πρώτο σου ραντεβού στην εξωσωματική.Αν αύριο είναι η πρώτη σου φορά,του χρόνου τέτοιο καιρό θα έρθει η σειρά σου.Έτσι πάει το σύστημα.Μπορεί τα 1350 να είναι λιγότερα από τα ιδιωτικά,αλλά και πάλι δεν είναι λίγα για νοσοκομείο.Κουράγιο και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.Όντως στο Παπαγεωργίου υπάρχει τμήμα της εξωσωματικής και όντως η μικρογονιμοποίηση κοστίζει 1350 ευρώ.Έχω κάνει.Απλά όταν πας για πρώτη φορά πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο για να ξεκινήσεις τη πρώτη εξωσωματική.Μετά για δεύτερη προσπάθεια για πχ.κάνεις και μετά από ένα 4μηνο.Ο Πάντος μου έκανε υστεροσκόπηση εμένα στο Παπαγεωργίου,μου αφαίρεσε ένα πολύποδα.Για τις εξωσωματικές υπεύθυνος είναι ο κ.Κολυμπιανάκης.Να ξέρεις πάντως θα μετρήσεις από το πρώτο σου ραντεβού στην εξωσωματική.Αν αύριο είναι η πρώτη σου φορά,του χρόνου τέτοιο καιρό θα έρθει η σειρά σου.Έτσι πάει το σύστημα.Μπορεί τα 1350 να είναι λιγότερα από τα ιδιωτικά,αλλά και πάλι δεν είναι λίγα για νοσοκομείο.Κουράγιο και καλή επιτυχία.

 

1 χρόνο??????????:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

συγκολίστηκα!!!!!!!!!!!!!!!!

οκ πάω για την εμπειρία, να πάρω μια γνώμη παραπάνω!!

σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο??????????:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

συγκολίστηκα!!!!!!!!!!!!!!!!

οκ πάω για την εμπειρία, να πάρω μια γνώμη παραπάνω!!

σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

Ναι κορίτσι,ένα χρόνο.Κράτα τα ραντεβού σου,πήγαινε κανονικά να έχουν το φάκελό σου,θα σου ζητήσουν και κάποιες εξετάσεις σίγουρα και ας είσαι στη λίστα.Μακάρι να μη σου χρειαστεί,αλλά κράτα τη σειρά σου.Και εγώ έτσι έκανα.Και τελικά μετά από μία αποτυχημένη εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο κατέληξα εδώ.Θα δούμε τώρα πώς θα πάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κορίτσι,ένα χρόνο.Κράτα τα ραντεβού σου,πήγαινε κανονικά να έχουν το φάκελό σου,θα σου ζητήσουν και κάποιες εξετάσεις σίγουρα και ας είσαι στη λίστα.Μακάρι να μη σου χρειαστεί,αλλά κράτα τη σειρά σου.Και εγώ έτσι έκανα.Και τελικά μετά από μία αποτυχημένη εξωσωματική σε ιδιωτικό κέντρο κατέληξα εδώ.Θα δούμε τώρα πώς θα πάει.

καλή επιτυχία και σε εσένα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια Καλημερα. Ειμαι καινούργια και στο forum και στη διαδικασία Εξωσωματικης και θα ηθελα τα φώτα σας.Ειμαι απο Θεσσαλονίκη. 8 δεκ περναμε Επιτροπή και εχουμε ήδη κανει επαφή με την embryolamb και εχουμε και κλεισμένο ραντεβου 27 οκτ στο παπαγεωργιου για πρώτη επαφή. Μπορει κάποια να να ενημερώσει για το χρόνο αναμονής στο παπαγεωργίου; διάβασα για ένα χρόνο. ΜΟΥ εκανε εντύπωση οτι μολις πηρα τηλ μέσα στον μηνα έκλεισαν το πρώτο ραντεβου. ΓΙΑ τη διαδικασία εχει τόση μεγάλη αναμονή;γιατι απο γνωστή πριν 3 περίπου Χρονια που απευθύνθηκα στο παπαγεωργιο υ μου είπε οτι περίμενε 3 μήνες. Οταν πας στο πρώτο ραντεβου σου λενε τι αναμονή εχει; το ψάχνουμε γιατι το κόστος ειναι αρκετά μικρότερο απο τα κεντρα. ΓΙΑ την emvryolamb τι γνώμη εχετε; και κατι τελευταιο. Στην Επιτροπή ποια ειναι η διαδικασία; τι δικαιολογητικά πας και παίρνεις την ιδια μερα τα φάρμακα; Ευχαριστω και Συγνωμη αν σας κούρασα. Καταλαβαίνετε το αγχος και την αγωνία μου για τη σωστή αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημερα. Ειμαι καινούργια και στο forum και στη διαδικασία Εξωσωματικης και θα ηθελα τα φώτα σας.Ειμαι απο Θεσσαλονίκη. 8 δεκ περναμε Επιτροπή και εχουμε ήδη κανει επαφή με την embryolamb και εχουμε και κλεισμένο ραντεβου 27 οκτ στο παπαγεωργιου για πρώτη επαφή. Μπορει κάποια να να ενημερώσει για το χρόνο αναμονής στο παπαγεωργίου; διάβασα για ένα χρόνο. ΜΟΥ εκανε εντύπωση οτι μολις πηρα τηλ μέσα στον μηνα έκλεισαν το πρώτο ραντεβου. ΓΙΑ τη διαδικασία εχει τόση μεγάλη αναμονή;γιατι απο γνωστή πριν 3 περίπου Χρονια που απευθύνθηκα στο παπαγεωργιο υ μου είπε οτι περίμενε 3 μήνες. Οταν πας στο πρώτο ραντεβου σου λενε τι αναμονή εχει; το ψάχνουμε γιατι το κόστος ειναι αρκετά μικρότερο απο τα κεντρα. ΓΙΑ την emvryolamb τι γνώμη εχετε; και κατι τελευταιο. Στην Επιτροπή ποια ειναι η διαδικασία; τι δικαιολογητικά πας και παίρνεις την ιδια μερα τα φάρμακα; Ευχαριστω και Συγνωμη αν σας κούρασα. Καταλαβαίνετε το αγχος και την αγωνία μου για τη σωστή αποφαση

 

Κοριτσι καλησπερα! Σου ευχομαι καλη αρχη και γρηγορα να εχεις ενα παιδακι στην αγκαλιά σου! Λοιπον, για το Παπαγεωργίου δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ. Για το εμβρυολαμπ εχω να σου πω πολλα! Εμεινα εγκυος με την πρωτη και τωρα ειμαι στην 6 εβδομαδα παρεα με τα διδυμακια μου! Ειναι τρομερα οργανωμενοι και ξερουν πολυ καλα την δουλεια αυτη! Η επιτροπη εχει αρκετη χαρτουρα! Απ οτι θυμαμαι θελει υπερηχο κατω κοιλιας, ορμονολογικες και καποιες ακομα αιματολογικες εξετασεις σε συμβεβλημενα με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήρια. Σαλπιγγογραφια πενταετίας και δυο σπερμοδιαγραμματα με αποσταση 2.5 μηνων μεταξυ τους που εχουν πραγματοποιηθεί σε διαφορετικα εργαστήρια. Ταυτοτητες. Ληξιαρχικη πραξη γαμου εξαμηνου και καποιες βεβαιώσεις που εμενα μου της εδωσε το εμβρυολαμπ. Την ιδια μερα πας στην Αριστοτέλους μαζι με παγοκυστες και τα παιρνεις.😥😥

Αν επιτρέπεται τι προβλημα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημερα. Ειμαι καινούργια και στο forum και στη διαδικασία Εξωσωματικης και θα ηθελα τα φώτα σας.Ειμαι απο Θεσσαλονίκη. 8 δεκ περναμε Επιτροπή και εχουμε ήδη κανει επαφή με την embryolamb και εχουμε και κλεισμένο ραντεβου 27 οκτ στο παπαγεωργιου για πρώτη επαφή. Μπορει κάποια να να ενημερώσει για το χρόνο αναμονής στο παπαγεωργίου; διάβασα για ένα χρόνο. ΜΟΥ εκανε εντύπωση οτι μολις πηρα τηλ μέσα στον μηνα έκλεισαν το πρώτο ραντεβου. ΓΙΑ τη διαδικασία εχει τόση μεγάλη αναμονή;γιατι απο γνωστή πριν 3 περίπου Χρονια που απευθύνθηκα στο παπαγεωργιο υ μου είπε οτι περίμενε 3 μήνες. Οταν πας στο πρώτο ραντεβου σου λενε τι αναμονή εχει; το ψάχνουμε γιατι το κόστος ειναι αρκετά μικρότερο απο τα κεντρα. ΓΙΑ την emvryolamb τι γνώμη εχετε; και κατι τελευταιο. Στην Επιτροπή ποια ειναι η διαδικασία; τι δικαιολογητικά πας και παίρνεις την ιδια μερα τα φάρμακα; Ευχαριστω και Συγνωμη αν σας κούρασα. Καταλαβαίνετε το αγχος και την αγωνία μου για τη σωστή αποφαση

 

Χρόνος αναμονής στο Παπαγεωργίου 1 έτος πέρσι τον Οκτώβριο έκανα την πρώτη μου εξωσωματική με επιτυχία κ τώρα έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών, ότι θέλεις σε ενημερώνω........

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα.Και εγω ψαχνομαι για το Παπαγεωργιου.Ειχα κλεισει πριν 2 μηνες ραντβου για επιτροπη κ μου δωσανε στις 24/11.Ελεγια για Embryolab αλλα υστυχως δεν γινονται διευκολυνσεις...Με Παπαγεωργιου δεν μιλησα.Θα προλαβω λετε την επιτροπη?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Και εγω ψαχνομαι για το Παπαγεωργιου.Ειχα κλεισει πριν 2 μηνες ραντβου για επιτροπη κ μου δωσανε στις 24/11.Ελεγια για Embryolab αλλα υστυχως δεν γινονται διευκολυνσεις...Με Παπαγεωργιου δεν μιλησα.Θα προλαβω λετε την επιτροπη?

 

Καλησπέρα.Για να σου κλείσουν ραντεβού στο Παπαγεωργίου θέλει αρκετό καιρό,εκτός και αν γίνει καμιά ακύρωση.Θα έρθει το ραντεβού σου για την επιτροπή και δε ξέρω αν θα έχεις πάει στο Παπαγεωργίου.Έχεις τα χαρτιά σου έτοιμα?Έχει αναμονή ένα χρόνο για να κάνεις τη πρώτη εξωσωματική,το ξέρεις?Εγώ έκανα μία εκεί και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη.Γενικά θέλει πολύ υπομονή,στο κάθε ραντεβού που πας περιμένεις τουλάχιστον 3 ώρες.Εγώ περίμενα κάθε φορά 4 ώρες και βάλε.Έσπαγαν τα νεύρα μου.Ξέρεις πόσο κοστίζει η εξωσωματική,είσαι ενημερωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα και παλι. Το πρωτο ραντεβου με το παπαγεωργιου εγινε στις 27 οκτωβριου. Τα συναισθηματα αναμικτα. Το θετικο ειναι οτι παρολο που περιμενα 6 ωρες να ολοκληρωθει η διαδικασια του πρωτου ραντεβου , ανοιγμα φακελου, ενημερωσης μου δωθηκαν ολα τα παραπεμπτικα των εξετασεων που πρεπει να γινουν για μενα και τον συζυγο ωστε να ετοιμαστουμε για την επιτροπη. Υπηρχε μια "ανοργανωσια" μπορω να πω αλλα το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο απο τα κεντρα τα ιδιωτικα. Η κανονικη εξωσωματικη ειναι δωρεαν μεσω εοππυ ενω εξω ειναι 3000 ενω η μικρογονιμοποιηση που ενα ιδιωτικο κεντρο μας ειπε οτι θα κοστισει περιοπου 2000 πανω απτη κανονικη εξωσωματικη, δηλ κοντα στα 5000 στο παπαγεωργιου κοστιζει 1350. Οσο για το χρονο αναμονης μου ειπαν οτι εφοσων περασω επιτροπη θα περιμενω γυρω στους 3 μηνες. Μου επισυμαναν οτι αν πηγαινα περισυ ο χρονος αναμονης θα ηταν 1 με 1,5 χρονο, τωρα το τμημα το οργανωνουν και το διαχειριζονται προσπαθοντας να μειωσουν τους χρονους. Μια κυρια που ηταν εκει μαζι μου και ηταν κατω των 40 ετων της ειπαν για αναμονη 9 μηνων. Ενω μια αλλη που ηταν ανω των 40 και δεν ειχε κλεισει ραντεβου με επιτροπη της ειπαν 6 μηνες γιατι το ραντεβου με την επιτροπη θελει και 2 με 3 μηνες να κλειστει. Το δικο μας ραντεβου με την επιτροπη εχει οριστει για 8 δεκεμβριου και εχω κλεισει τηλεφωνικα στο τηλ κεντρο του παπαγεωργιου( με μια παρα πολυ εξυπηρετικη κοπελα που εδειξε μεγαλη υπομονη και ενδιαφερον και μετα απο μια ακυρωση ) τη δευτερα 31 οκτωβριου και στα μεσα του νοεμβρη για να γινουν ολες οι απαιτουμενες εξετασεις καθως και το ραντεβου με τον κο Κολυμπιανακη για να τις ελεγξει. Οποτε ελπιζω να προλαβουμε την επιτροπη και να πανε ολα καλα. Δε μου εγινε ξεκαθαρο αν τα φαρμακα απτην επιτροπη τα παιρνεις την ιδια μερα εφοσων τη περασεις και αν στην επιτροπη σου ζητανε να ορισεις σε ποιο κεντρο θα κανεις την εξωσωματικη. Εγω ειπα να δοκιμασω στο παπαγεωργιου μιας και ημουν τυχερη και κλειστηκαν τα ραντεβου αμμεσα και το κοστος ειναι μικροτερο και εφοσων τα ποσοστα επιτυχιας ειναι παντου τα ιδια με οσους εχω μιλησει και αν τελικα μετα την επιτροπη ο χρονος που θα μου πουνε οτι θα ξεκινησει η διαδικασια ειναι μεγαλος να απευθυνθω σε ιδιωτικο κεντρο. Ο κος Κολυμπιανακης υπεθυνος γυναικολογος στο κεντρο εξωσωματικης ηταν περιεκτικος αλλα ευγενικος και με χιουμορ προσπαθησε να με χαλαρωσει. Γενικως αν δεν ειχα ενημερωθει ομως απο τα ιδιωτικα κεντρα που απευθυνθηκα δε θα ειχαν καλυφθει οι αποριες μου στο παπαγεωργιου γιατι ειναι πιο απροσωπα τα πραγματα εκει. Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα θεωρησα σκοπιμο να ενημερωσω σχετικα με το παπαγεωργιου οσες ενδιαφεροντε μιας και προσφατα το επισκεφτηκα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα και παλι. Το πρωτο ραντεβου με το παπαγεωργιου εγινε στις 27 οκτωβριου. Τα συναισθηματα αναμικτα. Το θετικο ειναι οτι παρολο που περιμενα 6 ωρες να ολοκληρωθει η διαδικασια του πρωτου ραντεβου , ανοιγμα φακελου, ενημερωσης μου δωθηκαν ολα τα παραπεμπτικα των εξετασεων που πρεπει να γινουν για μενα και τον συζυγο ωστε να ετοιμαστουμε για την επιτροπη. Υπηρχε μια "ανοργανωσια" μπορω να πω αλλα το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο απο τα κεντρα τα ιδιωτικα. Η κανονικη εξωσωματικη ειναι δωρεαν μεσω εοππυ ενω εξω ειναι 3000 ενω η μικρογονιμοποιηση που ενα ιδιωτικο κεντρο μας ειπε οτι θα κοστισει περιοπου 2000 πανω απτη κανονικη εξωσωματικη, δηλ κοντα στα 5000 στο παπαγεωργιου κοστιζει 1350. Οσο για το χρονο αναμονης μου ειπαν οτι εφοσων περασω επιτροπη θα περιμενω γυρω στους 3 μηνες. Μου επισυμαναν οτι αν πηγαινα περισυ ο χρονος αναμονης θα ηταν 1 με 1,5 χρονο, τωρα το τμημα το οργανωνουν και το διαχειριζονται προσπαθοντας να μειωσουν τους χρονους. Μια κυρια που ηταν εκει μαζι μου και ηταν κατω των 40 ετων της ειπαν για αναμονη 9 μηνων. Ενω μια αλλη που ηταν ανω των 40 και δεν ειχε κλεισει ραντεβου με επιτροπη της ειπαν 6 μηνες γιατι το ραντεβου με την επιτροπη θελει και 2 με 3 μηνες να κλειστει. Το δικο μας ραντεβου με την επιτροπη εχει οριστει για 8 δεκεμβριου και εχω κλεισει τηλεφωνικα στο τηλ κεντρο του παπαγεωργιου( με μια παρα πολυ εξυπηρετικη κοπελα που εδειξε μεγαλη υπομονη και ενδιαφερον και μετα απο μια ακυρωση ) τη δευτερα 31 οκτωβριου και στα μεσα του νοεμβρη για να γινουν ολες οι απαιτουμενες εξετασεις καθως και το ραντεβου με τον κο Κολυμπιανακη για να τις ελεγξει. Οποτε ελπιζω να προλαβουμε την επιτροπη και να πανε ολα καλα. Δε μου εγινε ξεκαθαρο αν τα φαρμακα απτην επιτροπη τα παιρνεις την ιδια μερα εφοσων τη περασεις και αν στην επιτροπη σου ζητανε να ορισεις σε ποιο κεντρο θα κανεις την εξωσωματικη. Εγω ειπα να δοκιμασω στο παπαγεωργιου μιας και ημουν τυχερη και κλειστηκαν τα ραντεβου αμμεσα και το κοστος ειναι μικροτερο και εφοσων τα ποσοστα επιτυχιας ειναι παντου τα ιδια με οσους εχω μιλησει και αν τελικα μετα την επιτροπη ο χρονος που θα μου πουνε οτι θα ξεκινησει η διαδικασια ειναι μεγαλος να απευθυνθω σε ιδιωτικο κεντρο. Ο κος Κολυμπιανακης υπεθυνος γυναικολογος στο κεντρο εξωσωματικης ηταν περιεκτικος αλλα ευγενικος και με χιουμορ προσπαθησε να με χαλαρωσει. Γενικως αν δεν ειχα ενημερωθει ομως απο τα ιδιωτικα κεντρα που απευθυνθηκα δε θα ειχαν καλυφθει οι αποριες μου στο παπαγεωργιου γιατι ειναι πιο απροσωπα τα πραγματα εκει. Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα θεωρησα σκοπιμο να ενημερωσω σχετικα με το παπαγεωργιου οσες ενδιαφεροντε μιας και προσφατα το επισκεφτηκα.

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια για το πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας. Ακουσα οτι εκει η μικρογονιμοποιηση ειναι δωρεαν και δεν υπαρχει χρονος αναμονης.Γνωριζει καμια κατι? Εγω παντως τηλεφωνικα προσπαθησα να κλεισω ενα απλο ραντεβου με το νοσοκομειο για να παω να κανω και εκει μια ενημερωση και μετα απο 6-7 τηλεφωνηματα οπου μου ελεγαν να παρω την επομενη μερα δε καταφερα ουτε ενα απλο ραντεβου να κλεισω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα και παλι. Το πρωτο ραντεβου με το παπαγεωργιου εγινε στις 27 οκτωβριου. Τα συναισθηματα αναμικτα. Το θετικο ειναι οτι παρολο που περιμενα 6 ωρες να ολοκληρωθει η διαδικασια του πρωτου ραντεβου , ανοιγμα φακελου, ενημερωσης μου δωθηκαν ολα τα παραπεμπτικα των εξετασεων που πρεπει να γινουν για μενα και τον συζυγο ωστε να ετοιμαστουμε για την επιτροπη. Υπηρχε μια "ανοργανωσια" μπορω να πω αλλα το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο απο τα κεντρα τα ιδιωτικα. Η κανονικη εξωσωματικη ειναι δωρεαν μεσω εοππυ ενω εξω ειναι 3000 ενω η μικρογονιμοποιηση που ενα ιδιωτικο κεντρο μας ειπε οτι θα κοστισει περιοπου 2000 πανω απτη κανονικη εξωσωματικη, δηλ κοντα στα 5000 στο παπαγεωργιου κοστιζει 1350. Οσο για το χρονο αναμονης μου ειπαν οτι εφοσων περασω επιτροπη θα περιμενω γυρω στους 3 μηνες. Μου επισυμαναν οτι αν πηγαινα περισυ ο χρονος αναμονης θα ηταν 1 με 1,5 χρονο, τωρα το τμημα το οργανωνουν και το διαχειριζονται προσπαθοντας να μειωσουν τους χρονους. Μια κυρια που ηταν εκει μαζι μου και ηταν κατω των 40 ετων της ειπαν για αναμονη 9 μηνων. Ενω μια αλλη που ηταν ανω των 40 και δεν ειχε κλεισει ραντεβου με επιτροπη της ειπαν 6 μηνες γιατι το ραντεβου με την επιτροπη θελει και 2 με 3 μηνες να κλειστει. Το δικο μας ραντεβου με την επιτροπη εχει οριστει για 8 δεκεμβριου και εχω κλεισει τηλεφωνικα στο τηλ κεντρο του παπαγεωργιου( με μια παρα πολυ εξυπηρετικη κοπελα που εδειξε μεγαλη υπομονη και ενδιαφερον και μετα απο μια ακυρωση ) τη δευτερα 31 οκτωβριου και στα μεσα του νοεμβρη για να γινουν ολες οι απαιτουμενες εξετασεις καθως και το ραντεβου με τον κο Κολυμπιανακη για να τις ελεγξει. Οποτε ελπιζω να προλαβουμε την επιτροπη και να πανε ολα καλα. Δε μου εγινε ξεκαθαρο αν τα φαρμακα απτην επιτροπη τα παιρνεις την ιδια μερα εφοσων τη περασεις και αν στην επιτροπη σου ζητανε να ορισεις σε ποιο κεντρο θα κανεις την εξωσωματικη. Εγω ειπα να δοκιμασω στο παπαγεωργιου μιας και ημουν τυχερη και κλειστηκαν τα ραντεβου αμμεσα και το κοστος ειναι μικροτερο και εφοσων τα ποσοστα επιτυχιας ειναι παντου τα ιδια με οσους εχω μιλησει και αν τελικα μετα την επιτροπη ο χρονος που θα μου πουνε οτι θα ξεκινησει η διαδικασια ειναι μεγαλος να απευθυνθω σε ιδιωτικο κεντρο. Ο κος Κολυμπιανακης υπεθυνος γυναικολογος στο κεντρο εξωσωματικης ηταν περιεκτικος αλλα ευγενικος και με χιουμορ προσπαθησε να με χαλαρωσει. Γενικως αν δεν ειχα ενημερωθει ομως απο τα ιδιωτικα κεντρα που απευθυνθηκα δε θα ειχαν καλυφθει οι αποριες μου στο παπαγεωργιου γιατι ειναι πιο απροσωπα τα πραγματα εκει. Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα θεωρησα σκοπιμο να ενημερωσω σχετικα με το παπαγεωργιου οσες ενδιαφεροντε μιας και προσφατα το επισκεφτηκα.

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια για το πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας. Ακουσα οτι εκει η μικρογονιμοποιηση ειναι δωρεαν και δεν υπαρχει χρονος αναμονης.Γνωριζει καμια κατι? Εγω παντως τηλεφωνικα προσπαθησα να κλεισω ενα απλο ραντεβου με το νοσοκομειο για να παω να κανω και εκει μια ενημερωση και μετα απο 6-7 τηλεφωνηματα οπου μου ελεγαν να παρω την επομενη μερα δε καταφερα ουτε ενα απλο ραντεβου να κλεισω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα και παλι. Το πρωτο ραντεβου με το παπαγεωργιου εγινε στις 27 οκτωβριου. Τα συναισθηματα αναμικτα. Το θετικο ειναι οτι παρολο που περιμενα 6 ωρες να ολοκληρωθει η διαδικασια του πρωτου ραντεβου , ανοιγμα φακελου, ενημερωσης μου δωθηκαν ολα τα παραπεμπτικα των εξετασεων που πρεπει να γινουν για μενα και τον συζυγο ωστε να ετοιμαστουμε για την επιτροπη. Υπηρχε μια "ανοργανωσια" μπορω να πω αλλα το κοστος ειναι πολυ χαμηλοτερο απο τα κεντρα τα ιδιωτικα. Η κανονικη εξωσωματικη ειναι δωρεαν μεσω εοππυ ενω εξω ειναι 3000 ενω η μικρογονιμοποιηση που ενα ιδιωτικο κεντρο μας ειπε οτι θα κοστισει περιοπου 2000 πανω απτη κανονικη εξωσωματικη, δηλ κοντα στα 5000 στο παπαγεωργιου κοστιζει 1350. Οσο για το χρονο αναμονης μου ειπαν οτι εφοσων περασω επιτροπη θα περιμενω γυρω στους 3 μηνες. Μου επισυμαναν οτι αν πηγαινα περισυ ο χρονος αναμονης θα ηταν 1 με 1,5 χρονο, τωρα το τμημα το οργανωνουν και το διαχειριζονται προσπαθοντας να μειωσουν τους χρονους. Μια κυρια που ηταν εκει μαζι μου και ηταν κατω των 40 ετων της ειπαν για αναμονη 9 μηνων. Ενω μια αλλη που ηταν ανω των 40 και δεν ειχε κλεισει ραντεβου με επιτροπη της ειπαν 6 μηνες γιατι το ραντεβου με την επιτροπη θελει και 2 με 3 μηνες να κλειστει. Το δικο μας ραντεβου με την επιτροπη εχει οριστει για 8 δεκεμβριου και εχω κλεισει τηλεφωνικα στο τηλ κεντρο του παπαγεωργιου( με μια παρα πολυ εξυπηρετικη κοπελα που εδειξε μεγαλη υπομονη και ενδιαφερον και μετα απο μια ακυρωση ) τη δευτερα 31 οκτωβριου και στα μεσα του νοεμβρη για να γινουν ολες οι απαιτουμενες εξετασεις καθως και το ραντεβου με τον κο Κολυμπιανακη για να τις ελεγξει. Οποτε ελπιζω να προλαβουμε την επιτροπη και να πανε ολα καλα. Δε μου εγινε ξεκαθαρο αν τα φαρμακα απτην επιτροπη τα παιρνεις την ιδια μερα εφοσων τη περασεις και αν στην επιτροπη σου ζητανε να ορισεις σε ποιο κεντρο θα κανεις την εξωσωματικη. Εγω ειπα να δοκιμασω στο παπαγεωργιου μιας και ημουν τυχερη και κλειστηκαν τα ραντεβου αμμεσα και το κοστος ειναι μικροτερο και εφοσων τα ποσοστα επιτυχιας ειναι παντου τα ιδια με οσους εχω μιλησει και αν τελικα μετα την επιτροπη ο χρονος που θα μου πουνε οτι θα ξεκινησει η διαδικασια ειναι μεγαλος να απευθυνθω σε ιδιωτικο κεντρο. Ο κος Κολυμπιανακης υπεθυνος γυναικολογος στο κεντρο εξωσωματικης ηταν περιεκτικος αλλα ευγενικος και με χιουμορ προσπαθησε να με χαλαρωσει. Γενικως αν δεν ειχα ενημερωθει ομως απο τα ιδιωτικα κεντρα που απευθυνθηκα δε θα ειχαν καλυφθει οι αποριες μου στο παπαγεωργιου γιατι ειναι πιο απροσωπα τα πραγματα εκει. Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα θεωρησα σκοπιμο να ενημερωσω σχετικα με το παπαγεωργιου οσες ενδιαφεροντε μιας και προσφατα το επισκεφτηκα.

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια για το πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας. Ακουσα οτι εκει η μικρογονιμοποιηση ειναι δωρεαν και δεν υπαρχει χρονος αναμονης.Γνωριζει καμια κατι? Εγω παντως τηλεφωνικα προσπαθησα να κλεισω ενα απλο ραντεβου με το νοσοκομειο για να παω να κανω και εκει μια ενημερωση και μετα απο 6-7 τηλεφωνηματα οπου μου ελεγαν να παρω την επομενη μερα δε καταφερα ουτε ενα απλο ραντεβου να κλεισω

 

Στη Λαρισα τα πραγματα ειναι πολύ ευκολα εγω είχα κλείσει ραντεβου μεσα σε μια εβδομαδα, το περιβάλλον καλό αλλα αν δεν εισαι απο εκει γυρω λιγο ξινίζουν χωρις να σημαινει πως δεν σε εξυπηρετουν, εντελως δωρεαν ολα

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Είμαι η Σοφία από θεσσαλονικη, ειμαι 34 χρονων και εδω και αρκετο καιρο προσπαθουμε με τον αντρα μ να κανουμε παιδακι αλλα δυστυχως τιποτα. :(  Εχω κλεισει ραντεβου με την Κυρου Δημητρα και θελω να ρωτησω την αποψη σας για την συγκεκριμενη αν και εψαξα αρκετα πριν κλεισω ραντεβου... Εχει καμια σας γνωμη για την συγκεκριμενη γιατρο;; Εχω πολυ αγχος με όλα αυτα και χρειαζομαι την αποψη σας...  Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας,

πριν μερικες μερες απέτυχα ξανα στην προσπαθεια εμβρυομεταφορας 2 βλαστοκυστεων 5ημερων.

οπως και την πρωτη φορα η χοριακή ηταν 0 και η ψυχολογία στα πατωματα.

Μετα την πρωτη προσπαθεια εκανα ενα πλήρες πακέτο αιματολογικών-ανοσολογικων εξετάσεων μαζι με καρυοτυπο ζεύγους και δεν βρέθηκε κατι αξιόλογο.

Το κέντρο στη Θεσσαλονίκη δεν εχει να προτείνει κατι διαφορετικο(συνεχιζουμε με επομενη εξωσωματική λεει και ρίχνει την αποτυχία στην τύχη) και η γυναικολόγος μου δυστυχως δεν εχει να προτείνει απολύτως τπτ.

Ανηκουμε λενε στα ζευγάρια με ανεξήγητη υπογονιμότητα.

Η σάλπιγγογραφιά που εχω ειναι καλη ενω δε μου εχει προτείνει κανεις λαπαροσκόπηση ερευνητική για ενδομητριωση.(καθως οι υπέρηχοι δείχνουν καλοι)

(βασικα οτι και αν εχω κανει σαν επιπλέον εξετασεις ειναι απο μόνη μου καθως οι γιατροί μου δεν εχουν να προτείνουν κατι)

Το σπερμα του συζύγου ειναι καλο εκτος απο παθολογικές μορφές 98%.

 

Πραγματικα ειμαι σε απόγνωση και θα ηθελα αν γνωρίζετε καποιο γιατρο στη Θεσσαλονίκη που να εχει εμπειρία με ανεξήγητη υπογονιμότητα και διάθεση να ασχοληθεί, να μου τον προτείνετε.

 

Απο αυτα που εχω διαβάσει εδω μεσα σκέφτομαι την κ. Τσιβελέκιδου Ελενη.

Επισης αν χρειαστεί να αλλάξω κέντρο σκεφτομαι το εμβρυολαμπ και τον Χριστοφοριδη Νίκο (παλι με οτι εχω διαβάσει εδω μεσα)

Σας παρακάλω βοηθήστε με, δεν εχω αλλο κουράγιο να παλεύω με κατι που δε γνωρίζω...

Τι να φταιει ρε κοριτσια που εδω και 3,5 χρονια δεν εχω παρει ουτε ενα θετικό τεστ;

 

 

Επεξεργάστηκαν by tigraki2000
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, tigraki2000 είπε:

Καλησπερα σας,

πριν μερικες μερες απέτυχα ξανα στην προσπαθεια εμβρυομεταφορας 2 βλαστοκυστεων 5ημερων.

οπως και την πρωτη φορα η χοριακή ηταν 0 και η ψυχολογία στα πατωματα.

Μετα την πρωτη προσπαθεια εκανα ενα πλήρες πακέτο αιματολογικών-ανοσολογικων εξετάσεων μαζι με καρυοτυπο ζεύγους και δεν βρέθηκε κατι αξιόλογο.

Το κέντρο στη Θεσσαλονίκη δεν εχει να προτείνει κατι διαφορετικο(συνεχιζουμε με επομενη εξωσωματική λεει και ρίχνει την αποτυχία στην τύχη) και η γυναικολόγος μου δυστυχως δεν εχει να προτείνει απολύτως τπτ.

Ανηκουμε λενε στα ζευγάρια με ανεξήγητη υπογονιμότητα.

Η σάλπιγγογραφιά που εχω ειναι καλη ενω δε μου εχει προτείνει κανεις λαπαροσκόπηση ερευνητική για ενδομητριωση.(καθως οι υπέρηχοι δείχνουν καλοι)

(βασικα οτι και αν εχω κανει σαν επιπλέον εξετασεις ειναι απο μόνη μου καθως οι γιατροί μου δεν εχουν να προτείνουν κατι)

Το σπερμα του συζύγου ειναι καλο εκτος απο παθολογικές μορφές 98%.

 

Πραγματικα ειμαι σε απόγνωση και θα ηθελα αν γνωρίζετε καποιο γιατρο στη Θεσσαλονίκη που να εχει εμπειρία με ανεξήγητη υπογονιμότητα και διάθεση να ασχοληθεί, να μου τον προτείνετε.

 

Απο αυτα που εχω διαβάσει εδω μεσα σκέφτομαι την κ. Τσιβελέκιδου Ελενη.

Επισης αν χρειαστεί να αλλάξω κέντρο σκεφτομαι το εμβρυολαμπ και τον Χριστοφοριδη Νίκο (παλι με οτι εχω διαβάσει εδω μεσα)

Σας παρακάλω βοηθήστε με, δεν εχω αλλο κουράγιο να παλεύω με κατι που δε γνωρίζω...

Τι να φταιει ρε κοριτσια που εδω και 3,5 χρονια δεν εχω παρει ουτε ενα θετικό τεστ;

 

 

Μην απελπιζεσαι γλυκια μου.Εγω ξερω απο μενα οτι την ενδομητριωση μπορει να διαγνωστει 100% απο την λαπαροσκοπηση.Εγω ελεγα στον γιατρο μου παμε κατευθειαν για εξωσωματικη και μου ελεγε αν δεν παμε λαπαροσκοπικα να δω τι συμβαινει δεν κανουμε εξωσωματικη.Και ποσο δικιο ειχε γιατι ειχα και ενδομητριωση και ενδομητριτιδα και φουλ φλεγμονη,που να εμφυτευοταν σε τετοιο περιβαλλον.Εκανα δυο πετυχανε και οι δυο αλλα δεν προχωρησαν γιατι εχω μεταθεση στ χρωμοσωματα μου και τωρα μονο με προεμφυτευτικο η με δανεικα ωαρια μπορω να προχωρησω.Για Θεσσαλονικη δεν ξερω να σου πω αλλα ειναι θετικο ποη θα ζητησεις και αλλη γνωμη.Σου ευχομαι να βρεις την ακρη γρηγορα και να αποκτησεις ενα υγιες μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...