Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατακερματισμος DNA σπέρματος


Recommended Posts

Αχ Κορίτσια μου χαιρεται! Μπορεί καποια να μου εξηγησει με απλά λόγια τι είναι ο κατακερματισμός? Και εμεις θεμα με το σπερμα, αποτυχημένες σπερματεγχυσεις κ παμε για εξωσωματικη...Δεν υπάρχει κιρσοκήλη,και οι ορμόνες ειναι οκ...Ανεξήγητη υπογονιμοτητα..Απλα δεν μας εχουν αναφερει καν αυτη την εξεταση..στο φόρουμ βλεπω πολλες που το συζητανε κ ειλικρινα εχω μπερδευτει..ειναι απαραιτητο να την κανω πριν προχωρησω σε εξωσωματικη? Άμα υπάρχει τέτοιο θέμα ακομα κ η εξωσωματικη- μικρογον/ση εχει πιθανοτητες να αποτύχει?

 

Κατα την γνωμη μου, σε ενα καλο σπερμα οπως το δικό σας εχει ακομα μεγαλύτερη αξία αυτη η εξεταση γιατι μπορει να σας δώσει καποια στοιχεία παραπανω η να σας αποκλείσει το οποιοδήποτε προβλημα στο σπερμα!!!! Αρα ολα σουπερ!!!! Εγω στην θεση σου θα την εκανα στανταρ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oly... Σ'ευχαριστω κορίτσι για τα ενθαρρυντικα σου λόγια. Όντως είναι σοκ για μένα το αποτέλεσμα όπως όταν μάθαμε ότι ο σύζυγος είχε κιρσοκηλη. Εμείς πήγαμε δύο φορές με μικρογονοιμοποιηση αποτυχία σκέτη. Δε γονιμοποίηθηκαν καν τη δεύτερη φορά. Όμως είχα μείνει φυσιολογικά το Φεβρουάριο του 2015 αλλά ήταν εξωμητριο. Τι ατυχία. Έχει κάνει πόσες θεραπείες. Nolvadex, profertil και τώρα αργινινη, βιταμίνη C, E και βασιλικό πολτο. Να δούμε τι θα μας πει ο γιατρός. Έχω απογοητευτεί.

 

Ειναι συχνό να υπαρχει υψηλη κατατμηση σε περιπτωσεις κιρσοκηλης νομιζω!!! Εχει αφαιρεθεί η κιρσοκηλη;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Χμ....βγηκε αρκετα ανεβασμένη !!!!! Να κοιτάξετε μηπως βρείτε την αιτία !!!! Γιατι αν για παράδειγμα εχει ανεβει απο μικρόβια η ιούς μπορει να βελτιωθεί εξολοθρεύοντας τους!!!! Καλλιεργεια κάνατε;;;;

 

Ναι είναι όλες αρνητικές. Την εγχείρηση την έκανε πριν δύο χρόνια. Το ποσοστό είναι νομίζω πολύ υψηλό. Να δούμε τι θα πει και ο ουρολογος. Θα υπάρχει άραγε αγωγή; είμαι πολύ στεναχωρημενη. :-(

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι όλες αρνητικές. Την εγχείρηση την έκανε πριν δύο χρόνια. Το ποσοστό είναι νομίζω πολύ υψηλό. Να δούμε τι θα πει και ο ουρολογος. Θα υπάρχει άραγε αγωγή; είμαι πολύ στεναχωρημενη. :-(

 

Λογικά βιταμίνες θα σας δώσει!!!! Σελήνιο, καρνιτινη κλπ....μπορούν να βοηθήσουν αυτα αλλα θελει χρονο!!!! Αν σας παιρνει ηλικιακά προσπαθήστε το!!! Αλλιως συζητήστε με τον ουρολογο σας μηπως κανετε παρακέντηση η βιοψια ορχεων για να βρείτε καλυτερη ποιότητα σπερματοζωαρίων απο την πηγή.......

Μην απελπίζεσαι!!!! Ολα γινονται..... Εδω την παλεύουμε εμεις που δεν εχουμε καν επαρκή αριθμο για να κανουμε την εξεταση της κατάτμησης ....σκεψου..... Αζωοσπερμια βλεπεις!!!! Αλλα δεν το βαζουμε κατω!!!! Ολα γινονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου, σε ενα καλο σπερμα οπως το δικό σας εχει ακομα μεγαλύτερη αξία αυτη η εξεταση γιατι μπορει να σας δώσει καποια στοιχεία παραπανω η να σας αποκλείσει το οποιοδήποτε προβλημα στο σπερμα!!!! Αρα ολα σουπερ!!!! Εγω στην θεση σου θα την εκανα στανταρ!!!

 

Καλημέρα μαγισσα μου.. συμφωνω απόλυτα και σαφώς θα την κανω άμεσα. Είχα δει κοπέλες κ στο τοπικ της σπερματέγχυσης που γραφω να το αναφερουν, αλλα επί της ουσίας δεν καταλαβαινα τι είναι..μπήκα εδώ κ κατάλαβα τη σοβαρότητα της εξετασης και διαβασα και στο διαδικτυο πολλα...Ωστόσο περιμενω το επόμενο ραντεβου με τον γιατρό μου για να τον ρωτήσω για ποιο λογο δεν μας την έχει αναφερει..Θεωρω απαραδεκτο να είμαστε τοσους μηνες σε διαδικασιες εξετάσεων- ψαξίματος και προσπαθειών,να έχουμε όλη την καλή θέληση να κάνουμε την παραμικρή εξέταση για την επίλυση του θέματος κ να μην μας εχει αναφερθει η ύπαρξη της εξετασης από κανέναν γιατρό!!! Ειλικρινα ειμαι πολυ περιεργη να δω τι θα μου πει..

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά βιταμίνες θα σας δώσει!!!! Σελήνιο, καρνιτινη κλπ....μπορούν να βοηθήσουν αυτα αλλα θελει χρονο!!!! Αν σας παιρνει ηλικιακά προσπαθήστε το!!! Αλλιως συζητήστε με τον ουρολογο σας μηπως κανετε παρακέντηση η βιοψια ορχεων για να βρείτε καλυτερη ποιότητα σπερματοζωαρίων απο την πηγή.......

Μην απελπίζεσαι!!!! Ολα γινονται..... Εδω την παλεύουμε εμεις που δεν εχουμε καν επαρκή αριθμο για να κανουμε την εξεταση της κατάτμησης ....σκεψου..... Αζωοσπερμια βλεπεις!!!! Αλλα δεν το βαζουμε κατω!!!! Ολα γινονται!!!!

 

Κορίτσι καλημέρα.Ηλικιακά δε μας παίρνει,εγώ 40 και ο σύζυγος 41.Πριν τα αποτελέσματα του dna ο ουρολόγος μας είπε όχι για βιοψία όρχεων.Τώρα θα δούμε τί θα πει.Έπαιρνε ήδη αργινίνη,βιταμίνη ε,c και πολτό.Θα δούμε τί άλλο μπορεί να μας δώσει για να δούμε μήπως υπάρξει βελτίωση.Εγώ ετοιμάζομαι για την επόμενη εξωσωματική ή τέλη Ιανουαρίου ή τέλη Φεβρουαρίου.Δε θα αντέξω να μη γονιμοποιηθούν πάλι όπως την τελευταία φορά.Θα καταρεύσω.Εχθές το βράδυ δε με έπιανε ύπνος.Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού στον ουρολόγο και ο Θεός βοηθός.:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγισσα μου.. συμφωνω απόλυτα και σαφώς θα την κανω άμεσα. Είχα δει κοπέλες κ στο τοπικ της σπερματέγχυσης που γραφω να το αναφερουν, αλλα επί της ουσίας δεν καταλαβαινα τι είναι..μπήκα εδώ κ κατάλαβα τη σοβαρότητα της εξετασης και διαβασα και στο διαδικτυο πολλα...Ωστόσο περιμενω το επόμενο ραντεβου με τον γιατρό μου για να τον ρωτήσω για ποιο λογο δεν μας την έχει αναφερει..Θεωρω απαραδεκτο να είμαστε τοσους μηνες σε διαδικασιες εξετάσεων- ψαξίματος και προσπαθειών,να έχουμε όλη την καλή θέληση να κάνουμε την παραμικρή εξέταση για την επίλυση του θέματος κ να μην μας εχει αναφερθει η ύπαρξη της εξετασης από κανέναν γιατρό!!! Ειλικρινα ειμαι πολυ περιεργη να δω τι θα μου πει..

 

Η αληθεια ειναι πως πολλοί γιατροι δεν την προτείνουν σε ενα καλο σπερμα γιατι σου λεει αφου ειναι καλο το σπερμοδιαγραμμα δεν εχω λόγο να πιστευω πως δεν θα ειναι καλη η κατατμηση!!!! Δυστηχως ομως σε πολλες περιπτωσεις εκει εντοπίζεται το προβλημα!!!! Εγω ειμαι της άποψης καλυτερα μια εξεταση παραπονο και ας ειναι και περιττή παρα μια προσπαθεια υποβοηθούμενης αναπαραγωγής παραπανω......

Να την κανετε....και ευχομαι να βγει τελεια η εξεταση σας και να την εχετε κανει τζάμπα...... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι καλημέρα.Ηλικιακά δε μας παίρνει,εγώ 40 και ο σύζυγος 41.Πριν τα αποτελέσματα του dna ο ουρολόγος μας είπε όχι για βιοψία όρχεων.Τώρα θα δούμε τί θα πει.Έπαιρνε ήδη αργινίνη,βιταμίνη ε,c και πολτό.Θα δούμε τί άλλο μπορεί να μας δώσει για να δούμε μήπως υπάρξει βελτίωση.Εγώ ετοιμάζομαι για την επόμενη εξωσωματική ή τέλη Ιανουαρίου ή τέλη Φεβρουαρίου.Δε θα αντέξω να μη γονιμοποιηθούν πάλι όπως την τελευταία φορά.Θα καταρεύσω.Εχθές το βράδυ δε με έπιανε ύπνος.Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού στον ουρολόγο και ο Θεός βοηθός.:-(

 

 

Για να δουμε.....τι θα σας πει!!!! Ευχομαι να βρεθεί λυση και μαλιστα γρηγορα!!! Ξανασυζητήσε με τον γιατρο σας την παρακέντηση! Ειναι κριμα να περναει ο καιρος και κυριως ειναι σιγουρα ακομα πιο κριμα να βομβαρδιζεις τον εαυτό σου με φαρμακα και να μην καταφέρνετε να πάρετε καποια εμβρυα!!! Φανταζομαι πως και το ψυχολογικό θα ειναι δυσκολο οταν μπαινεις σε αυτη την διαδικασια και μενει η προσπαθεια στην μέση!!!

Ευχομαι τα καλυτερα....για ολες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Θα τον ρωτήσω για τη βιοψια αν και ο γιατρός της εξωσωματικής είπε καλύτερα να μην την κάνει, είναι εγχείρηση και δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει. Αλλά οι ουρολογοι ξέρουν καλύτερα. Όντως η ψυχολογία μου είναι χάλια. Όταν βλέπω ότι και η τελευταία μου ελπίδα με την εξωσωματική δεν υπάρχει. Έχεις δίκιο. Θα δούμε τη Δευτέρα. Και με τα λεφτά είμαι χάλια. Ο σύζυγος άνεργος. Δουλεύω για να πληρώνω εξωσωματικες και γιατρούς. Έχω κουραστεί. :-(

Link to comment
Share on other sites

 

Θα τον ρωτήσω για τη βιοψια αν και ο γιατρός της εξωσωματικής είπε καλύτερα να μην την κάνει, είναι εγχείρηση και δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει. Αλλά οι ουρολογοι ξέρουν καλύτερα. Όντως η ψυχολογία μου είναι χάλια. Όταν βλέπω ότι και η τελευταία μου ελπίδα με την εξωσωματική δεν υπάρχει. Έχεις δίκιο. Θα δούμε τη Δευτέρα. Και με τα λεφτά είμαι χάλια. Ο σύζυγος άνεργος. Δουλεύω για να πληρώνω εξωσωματικες και γιατρούς. Έχω κουραστεί. :-(

 

Ποσο σε καταλαβαίνω. Εγώ έμεινα δυο χρονια άνεργη για να κανω φυσικούς κύκλους με τα χίλια ζόρια να μαζεύουμε τα χρήματα. Αγχώνεσαι και απο πάνω περισσότερο. Υπομονή και κουράγιο και να μην χάνεις την ελπίδα σου

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ποσο σε καταλαβαίνω. Εγώ έμεινα δυο χρονια άνεργη για να κανω φυσικούς κύκλους με τα χίλια ζόρια να μαζεύουμε τα χρήματα. Αγχώνεσαι και απο πάνω περισσότερο. Υπομονή και κουράγιο και να μην χάνεις την ελπίδα σου

 

Σ'ευχαριστώ tired πού θα πάει θα χαμογελάσουμε και εμείς δε μπορεί.Τόσο αγώνα κάνουμε,δε μπορεί θα μας ανταμείψει ο Θεός.Έχω τόσα πολλά στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό και εδώ και δύο μέρες έπαθα και ουρολοίμωξη,παίρνω αντιβίωση.Και εκεί που είπα μήπως γίνει κανά θαύμα αυτό το μήνα γιατί παρακολούθησα την ωορρηξία και είχα ένα πολύ καλό ωοθυλάκιο όπως είπε ο γιατρός,αλλά δε το βλέπω.Με ουρολοίμωξη και αντιβίωση χλωμό το βλέπω.Αν και ήταν από τη δεξιά ωοθήκη όπου δεν έχω σάλπιγγα,όμως ο γιατρός λέει ότι μπορεί και με την αριστερή σάλπιγγα να γίνει γονιμοποίηση.Τί να πω.:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλη Χρονια!

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

 

Ο υψηλος βαθμος κατακερματισμου dna παίρνει αγωγη και βελτιωνεται;; Αυτο δεν εχω καταλαβει. Επισης αυτη η εξεταση γραφεται μεσω εοπυυ;;; Γιατι εχουμε παραπεμπτικα για σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια (μιας και ειχαμε μικροβιο και θελουμε τωρα να κανουμε επαναλληπτικη να δουμε μηπως εχουμε βελτιωση) αλλα όχι για κατακερματισμο μιας και δε ζητησαμε ακομα να την κανουμε... Λογικα μπορουμε να την κανουμε και πιο μετα, ε;;; πχ σε καμια 15αρια μερες...

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω για τον καρυοτυπο. Καλυπτεται αυτη μεσω εοπυυ; Εμενα αυτη η εξεταση ειναι στη λιστα εξετασεων του συζυγου. Κανονικα δε γινεται και απο τους 2;;;

Link to comment
Share on other sites

[quoteεταση ειναι στη λιστα εξετασεων του συζυγου.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κορίτσι εμείς κάναμε κατακερματισμο DNA σπέρματος. Όχι δε γράφεται και κοστίζει αρκετά. Μπορείς να την κάνεις την εξέταση όποτε θέλεις. Όσο για το καρυοτυπο ζευγους κοστίζει πολλά, αλλά εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη βρήκαμε από μία γνωστή πληροφορίες ότι γράφεται και πήγαμε σε γιατρούς με τον κωδικό που μας δώσανε από το αχεπα το νοσοκομείο και το γράψαμε. Εκεί κάναμε την εξέταση και δε πληρώσαμε τίποτα. Μας έλεγαν οι γιατροί ότι δε γράφεται. Σιγά μην έδινα 300?. Πρέπει να τα ψάχνουμε. Τον κατακερματισμο να το κάνετε. Εμάς ήταν πολύ υψηλος και ο ουρολογος τον έδωσε τον άντρα μου profertil και είπε ότι μπορεί να πέσει το ποσοστό. Θα δούμε σε τρεις μήνες.

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε Profertil διχως να κανουμε καλλιεργεια... ειχαμε πετυχει βλακα ουρολογο... το αποτελεσμα;;; τα profertil δεν εκαναν τιποτα απολυτως!

Τωρα θα κανουμε επαναληπτικη εξεταση σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια να δουμε με το μικροβιο τι εγινε.. αρα να βιαστουμε και για κατακερματισμο... την οποια μπορουμε να κανουμε ταυτοχρονα με το σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια, απλα θα την πληρωσουμε κανονικα...

Σωστα δεν τα σκεφτομαι;;; πππφφφ...

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσι μήπως θα ήταν καλύτερα να θεραπευσετε πρώτα το μικρόβιο και μετά να κάνετε τον κατακερματισμο του DNA; Δε ξέρω λέω μήπως είναι καλύτερα έτσι. Η καλλιέργεια σπέρματος γράφεται όπως και το σπερμοδιαγραμμα μόνο το ουρεοπλασμα δε γράφεται. Επόμενο ήταν τα profertil να μη κάνουν τίποτα εφόσον υπήρχε μικρόβιο. Τι γιατρός και αυτός. Καλή επιτυχία πάντως σε ότι κι αν αποφασίσετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη μερα και καλη χρονια σε ολους , να εχουμε μια χρονια με υγεια και ευτυχια και πολλα μωρακια .

 

Θα συμφωνησω απολυτα με την Ολυ75[/b

δεν γινεται να κανουμε κατακερματισμο με μικροβιο .

Και σε αρθρα αν λιγο το ψαξεις θα δεις οτι οταν ο κατακερματισμος βγει υψηλος , ψαχνουμε την αιτια . υψηλη κατατμηση λοιπον μπορει να δωσει ενα σπερμα με καποια λοίμωξη - φλεγμονη -, μικροβιο , με κιρσοκηλη η οξειδωτικό στρες . αρα αυτο που συνιστούν καλα κεντρα αναλυσης σπερματος ειναι η εξεταση αυτη να γινεται μονο μετα απο θεραπεια και σε καθαρο σπερμα . !!!τοτε μονο εχει νοημα , ετσι αν οφειλεται μονο σε οξειδωτικο στρες θα συνεχισεις την ληψη αντιοξειδωτικων βιταμινων οπως τα προφερτιλ .

Link to comment
Share on other sites

καλη μερα και καλη χρονια σε ολους , να εχουμε μια χρονια με υγεια και ευτυχια και πολλα μωρακια .

 

Θα συμφωνησω απολυτα με την Ολυ75[/b

δεν γινεται να κανουμε κατακερματισμο με μικροβιο .

Και σε αρθρα αν λιγο το ψαξεις θα δεις οτι οταν ο κατακερματισμος βγει υψηλος , ψαχνουμε την αιτια . υψηλη κατατμηση λοιπον μπορει να δωσει ενα σπερμα με καποια λοίμωξη - φλεγμονη -, μικροβιο , με κιρσοκηλη η οξειδωτικό στρες . αρα αυτο που συνιστούν καλα κεντρα αναλυσης σπερματος ειναι η εξεταση αυτη να γινεται μονο μετα απο θεραπεια και σε καθαρο σπερμα . !!!τοτε μονο εχει νοημα , ετσι αν οφειλεται μονο σε οξειδωτικο στρες θα συνεχισεις την ληψη αντιοξειδωτικων βιταμινων οπως τα προφερτιλ .

 

Καλημέρα κορίτσι.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Εμάς ο γιατρός μας είπε για οξειδωτικό στρες.Θα παίρνει τα profertil για πολύ καιρό.Βέβαια πριν δύο χρόνια είχε κάνει εγχείρηση κιρσοκήλης,αλλά ο γιατρός λέει ότι πάει,έφυγε με την επέμβαση.Τώρα θέλουμε με τη θεραπεία να πέσει το ποσοστό του κατακερματισμού.Θα ξανακάνουμε την εξέταση σε 3 μήνες.Ελπίζω μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου που θα πάω στην επόμενη εξωσωματική να έχει βελτιωθεί λιγάκι.Πάντως όλες οι καλλιέργειες του είναι καθαρές.Ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Ο πρωτος ουρολογος μπορω να πω οτι μας πηγε πολυ πισω. Μα ειναι δυνατον να μας δινει προφερτιλ και να τα παιρνουμε ενα 6μηνο διχως να δουμε αν εχουμε μικροβιο πχ;;;;

 

Τωρα Παρασκευη θα κανουμε μετα την αντιβιωση το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια να δουμε τι γινεται με το μικροβιο... Αν εχει φυγει, μετα κινουμαστε για κατακερματισμο. Σωστα;;;

 

Αδικα τοσα προφερτιλ γμτ, αυτο σκεφτομαι.. και χωρις αποτελεσμα...

 

Και εχω κλεισει επιτροπη στις 29/03.

Πεντε μερες μετα το δευτερο σπερμοδιαγραμμα που θα απεχει απο το πρωτο (που θα κανουμε παρασκευη δηλ) 75 μερες. Να το αλλαξω καμια βδομαδουλα πιο μετα μηπως και παρουμε παλι προφερτιλ μπας και εχουμε καλυτερο σπερμα;;; Αλλα μαλλον δεν εχει σημασια, η επιτροπη ειναι για τα φαρμακα μονο. Μπορουμε στο μεταξυ ακομα να καταψυχουμε σπερμα, σωστα...;;;

Μετα απο ποσο καιρο μετα την επιτροπη εχω περιθωριο να παρω τα φαρμακα;;;

Πρωτα μου γραφει τα φαρμακα ο γιατρος και μετα παω επιτροπη, σωστα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

Κορίτσι απαράδεκτος ο γιατρός.Είναι δυνατόν?Δώσατε άδικα τόσα λεφτά στα profertil.Τώρα σωστά σκέφτεσαι,πρώτα καλλιέργεια να δεις ότι έφυγε το μικρόβιο και μετά κατακερματισμό.Τώρα αν θυμάμαι καλά έχεις περιθώριο ένα χρόνο να πάρεις τα φάρμακα για τις δύο προσπάθειες,αλλιώς περνάς πάλι επιτροπή.Και νομίζω ότι η πρώτη προσπάθεια πρέπει να γίνει εντός 4 μηνών από τη στιγμή που πέρασες επιτροπή εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.Τώρα όσον αφορά τα φάρμακα πρώτα παίρνεις την έγκριση και με το χαρτί πας στο κέντρο σου και σου γράφουν τα φάρμακα της πρώτης προσπάθειας.Τώρα αν έχει φύγει το μικρόβιο και το σπέρμα δεν είναι και τόσο ουαου,δεν έχετε να χάσετε τίποτα από το πάρετε για λίγο τα profertil,αν είναι πολύ καλό μη ξοδεύεστε.Η γνώμη μου είναι αυτή,βέβαια εσύ θα αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι απαράδεκτος ο γιατρός.Είναι δυνατόν?Δώσατε άδικα τόσα λεφτά στα profertil.Τώρα σωστά σκέφτεσαι,πρώτα καλλιέργεια να δεις ότι έφυγε το μικρόβιο και μετά κατακερματισμό.Τώρα αν θυμάμαι καλά έχεις περιθώριο ένα χρόνο να πάρεις τα φάρμακα για τις δύο προσπάθειες,αλλιώς περνάς πάλι επιτροπή.Και νομίζω ότι η πρώτη προσπάθεια πρέπει να γίνει εντός 4 μηνών από τη στιγμή που πέρασες επιτροπή εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.Τώρα όσον αφορά τα φάρμακα πρώτα παίρνεις την έγκριση και με το χαρτί πας στο κέντρο σου και σου γράφουν τα φάρμακα της πρώτης προσπάθειας.Τώρα αν έχει φύγει το μικρόβιο και το σπέρμα δεν είναι και τόσο ουαου,δεν έχετε να χάσετε τίποτα από το πάρετε για λίγο τα profertil,αν είναι πολύ καλό μη ξοδεύεστε.Η γνώμη μου είναι αυτή,βέβαια εσύ θα αποφασίσεις.

 

Εισαι πολυ κατατοπιστικη! Σε ευχαριστω παρα πολυ! Εχεις δικιο σε ολα, ισως παρουμε παλι προφερτιλ, να δουμε ομως πρωτα με το μικροβιο τι γινεται! Αχ θεε μου, μακαρι να εχει φυγει! Θεουλη μου κανε να ειναι λιγο καλυτερο, σε παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Εμάς ο γιατρός μας είπε για οξειδωτικό στρες.Θα παίρνει τα profertil για πολύ καιρό.Βέβαια πριν δύο χρόνια είχε κάνει εγχείρηση κιρσοκήλης,αλλά ο γιατρός λέει ότι πάει,έφυγε με την επέμβαση.Τώρα θέλουμε με τη θεραπεία να πέσει το ποσοστό του κατακερματισμού.Θα ξανακάνουμε την εξέταση σε 3 μήνες.Ελπίζω μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου που θα πάω στην επόμενη εξωσωματική να έχει βελτιωθεί λιγάκι.Πάντως όλες οι καλλιέργειες του είναι καθαρές.Ευτυχώς.

 

αφου κανατε την επεμβαση παει αυτο περασε , ετσι οπως στα λεει ο γιατρος . τωρα με τα αντιοξειδωτικα θελουμε να περιορισουμε τις ελευθερες ριζες . θα δεις θα υπαρξει διαφορα . ! ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα . να μας γραψεις τα νεα σου .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Ο πρωτος ουρολογος μπορω να πω οτι μας πηγε πολυ πισω. Μα ειναι δυνατον να μας δινει προφερτιλ και να τα παιρνουμε ενα 6μηνο διχως να δουμε αν εχουμε μικροβιο πχ;;;;

 

Τωρα Παρασκευη θα κανουμε μετα την αντιβιωση το επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια να δουμε τι γινεται με το μικροβιο... Αν εχει φυγει, μετα κινουμαστε για κατακερματισμο. Σωστα;;;

 

Αδικα τοσα προφερτιλ γμτ, αυτο σκεφτομαι.. και χωρις αποτελεσμα...

 

Και εχω κλεισει επιτροπη στις 29/03.

Πεντε μερες μετα το δευτερο σπερμοδιαγραμμα που θα απεχει απο το πρωτο (που θα κανουμε παρασκευη δηλ) 75 μερες. Να το αλλαξω καμια βδομαδουλα πιο μετα μηπως και παρουμε παλι προφερτιλ μπας και εχουμε καλυτερο σπερμα;;; Αλλα μαλλον δεν εχει σημασια, η επιτροπη ειναι για τα φαρμακα μονο. Μπορουμε στο μεταξυ ακομα να καταψυχουμε σπερμα, σωστα...;;;

Μετα απο ποσο καιρο μετα την επιτροπη εχω περιθωριο να παρω τα φαρμακα;;;

Πρωτα μου γραφει τα φαρμακα ο γιατρος και μετα παω επιτροπη, σωστα;;;;;

κοριτσακι μου μπορεις να του δινεις βιταμινες και αντιοξειδωτικα και παραλληλα με την αντιβιωση κακο δεν κανουν . επισης αν δεν μπορεις να παρεις προφερτιλ υπαρχουν οικονομικες βιταμινες να παιρνει τωρα ο αντρας σου . αυτο που θελω να προσεξεις ειναι να κανετε επαναληπτικη καλλιεργεια τουλαχιστον δεκα ημερες μετα την ληψη του τελεταιου χαπιου , ποτε αμεσως μετα . οπως χαρακτηριστικα λενε οι μικροβιολογοι η αντιβιωση λειτουργει σαν πεπλο που κρυβει τα παντα . τα υπολοιπα στα ειπε αναλυτικα η ολυ 75. ολα θα πανε καλα κοριτσι μου

Link to comment
Share on other sites

αφου κανατε την επεμβαση παει αυτο περασε , ετσι οπως στα λεει ο γιατρος . τωρα με τα αντιοξειδωτικα θελουμε να περιορισουμε τις ελευθερες ριζες . θα δεις θα υπαρξει διαφορα . ! ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα . να μας γραψεις τα νεα σου .

 

Σ' ευχαριστώ πολύ αρτεμιδα να'σαι καλά.Ελπίζω και εύχομαι το ποσοστό να πέσει και να βελτιωθεί το σπέρμα.Τα έχουμε ξαναπάρει τα profertil απλά τώρα θα τα πάρει για πολύ καιρό.Ευτυχώς βρήκα ένα γερμανικό φαρμακείο και θα τα παραγγείλω από εκεί πολύ πιο φτηνά.Το Φεβρουάριο μετά τις 15 ξεκινάω πρώτα ο Θεός την επόμενη εξωσωματική και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ κατατοπιστικη! Σε ευχαριστω παρα πολυ! Εχεις δικιο σε ολα, ισως παρουμε παλι προφερτιλ, να δουμε ομως πρωτα με το μικροβιο τι γινεται! Αχ θεε μου, μακαρι να εχει φυγει! Θεουλη μου κανε να ειναι λιγο καλυτερο, σε παρακαλω!!

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα.Εγώ πιστεύω με την αντιβίωση θα φύγει.Μην ανησυχείς.Να μας γράψεις τί έγινε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου μπορεις να του δινεις βιταμινες και αντιοξειδωτικα και παραλληλα με την αντιβιωση κακο δεν κανουν . επισης αν δεν μπορεις να παρεις προφερτιλ υπαρχουν οικονομικες βιταμινες να παιρνει τωρα ο αντρας σου . αυτο που θελω να προσεξεις ειναι να κανετε επαναληπτικη καλλιεργεια τουλαχιστον δεκα ημερες μετα την ληψη του τελεταιου χαπιου , ποτε αμεσως μετα . οπως χαρακτηριστικα λενε οι μικροβιολογοι η αντιβιωση λειτουργει σαν πεπλο που κρυβει τα παντα . τα υπολοιπα στα ειπε αναλυτικα η ολυ 75. ολα θα πανε καλα κοριτσι μου

 

Ναι, η αντιβιωση τελειωσε στις 24/12, και θα κανουμε επαναληπτικη στις 09/01. Σε ευχαριστω πολυ για όλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...