Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερκινητικότητα στην τάξη!!!!!


omron

Recommended Posts

Omron την ίδια δασκάλα έχει το παιδί τρία χρόνια τώρα; Στο νηπιαγωγείο τι σας έλεγαν;

 

Για τη διατροφή θα σου πω με πμ.

 

Diminna μπράβο σου που νιώθεις και είσαι τόσο επαρκής και αποτελεσματική στη δουλειά σου. Εγώ πάλι δεν είμαι. ίσως φταίει το γεγονός ότι οι επιπλέον σπουδές μου δεν είναι στην ειδική αγωγή. Επειδή λοιπόν δεν είμαι επαρκής και επειδή έχω εξοντωθεί τόσα χρόνια να έχω να αντιμετωπίσω μόνη μου, χωρίς γνώση και χωρίς θεσμική υποστήριξη και τις δυσκολίες των παιδιών και τις δυσκολίες γονέων που αρνούνται να βοηθήσουν τα παιδιά τους (προφανώς και δεν έννοώ την omron) τα τελευταία χρόνια δουλεύω σε κλασικό τμήμα νηπιαγωγείου με τμήμα ένταξης. Γιατί βλέπεις δεν αρκεί να αγαπάς πρέπει να μπορείς να υποστηρίξεις ΟΛΑ τα παιδιά της τάξης σου.

 

Μου κάνει εντύπωση η συμπαιγνία πάντως με το σύμβουλο. Μου φαίνεται πολυ παράξενη. Σπάνια σύμβουλος να επιμείνει τόσο πολύ για παράλληλη. Βέβαια δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, ούτε το ίδιο επαγγελματίες.

 

Omron να ξέρεις ότι μπορείς να βρεις και εθελοντή για παράλληλη, αν θεωρηθεί ότι όντως χρειάζεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aimee μου γράφεις :Όταν ένα παιδί δεν τηρεί "όρια":

-είτε δεν μπορεί να τα τηρήσει λόγω εγγενούς προβλήματος --> χρειάζεται διάγνωση

-είτε δεν μπορεί να τηρήσει λόγω παροδικών δυσχερειών (π.χ. διαζύγιο / ασθένεια / θάνατος)

-είτε δεν είναι επαρκώς οριοθετημένο.

 

Εμείς ήμασταν στην τρίτη κατηγορία. Αλλά δεν το είχαμε καταλάβει. Εν μέρει, γιατί και οι δύο γονείς λειτουργούμε συνειδητά εντός ορίων. Εν μέρει γιατί το παιδί μας ήταν εσωστρεφές και απολύτως μη επιθετικό (δεν έσπρωχνε, δεν χτυπούσε, δεν μιλούσε άσχημα). Και, τέλος, επειδή τότε ήταν ακόμα μονοχοπαίδι και το θεωρούσαμε φυσιολογικό να ασχολούμαστε συνέχεια με ό,τι ήθελε το παιδί. Εμείς οι γονείς θεωρούσαμε σωστό και φυσιολογικό το να ικανοποιούμε -προκαταβολικά, τις περισσότερες φορές- τα κάθε του θέλω.

Έτσι όμως το παιδί, που ήταν και είναι πολύ ευαίσθητο και καλός χαρακτήρας, δεν είχε καν αντιληφθεί ότι έχουν και οι άλλοι (γονείς, συμμαθητές) ανάγκες, διαφορετικές από τις δικές του, τις οποίες πρέπει να ικανοποιήσουν.

Το πρόβλημα σε εμάς πρώτα, και κατ' επέκταση στο παιδί μας, ήταν ότι, παρόλο που του μεταδίδαμε αρχές και αξίες και του εξηγούσαμε τα "όρια", ποτέ δεν του επιβάλλαμε συνέπειες για την παραβίασή τους. Τόσο απλό ήταν τελικά..

Ίσως κι εγώ να ανήκω στην τρίτη κατηγορία και να μην το έχω καταλάβει...Πρότεινε μου ειλικρινά! Τι όρια να βάλω;Τι συνέπειες να επιβάλω; Ίσως επειδή είναι μοναχοπαίδι και γεννήθηκε μετά την απώλεια του πρώτου μου παιδιού,να το χειρίζομαι λάθος.......

miriki :Omron να ξέρεις ότι μπορείς να βρεις και εθελοντή για παράλληλη, αν θεωρηθεί ότι όντως χρειάζεται.

Πού πρέπει να απευθυνθώ;

Όσο για την μπάλα ακόμα κι αν το επιτρέψει το σχολείο, δεν υπάρχει κίνδυνος να στοχοποιηθεί το παιδί;

Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα για τη διατροφή και σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετικότητα δεν πρέπει να αποσιωπάται γιατί κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Όταν αποκλίνουμε σε κάτι για να γίνει σεβαστό και να το διαχειριστούμε με αποτελεσματικότητα πρέπει να το αναγνωρίζουμε. Εγώ που φόραγα γυαλιά ήμουν στο δημοτικό στο πρώτο θρανίο (στο γυμνάσιο σήκωσα μπαϊράκι). Το παιδί μου που έχει διατροφικά θέματα τρώει άλλα κεράσματα. Το παιδί της προπέρσινης νηπιαγωγού φορούσε ειδικά παπούτσια και δεν έκανε γυμναστική. Και άλλωστε στοχοποιείται λιγότερο το παιδί όταν περιφέρεται μέσα στην τάξη;

 

Αν λοιπόν δε θέλεις να έχει παράλληλη που να επαναφέρει το παιδί, μπορεί με κατάλληλο χειρισμό στην τάξη η μπάλα να λειτουργήσει ως εκτόνωση. Ξέρω κι εγώ; μια ιδέα είναι.

 

Κορίτσι σε αυτά και σε τόσα άλλα η συμβουλευτική μπορεί να σου δώσει το δρόμο να βρεις τις απαντήσεις που ταιριάζουν σ' εσένα και στην οικογένειά σου. Έχοντας βιώσει μια τόσο δραματική απώλεια, σίγουρα χρειάζεσαι υποστήριξη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki δεν είμαι καθόλου αντίθετη στη συμβουλευτική γονέων.

Ίσα-ίσα σήμερα άρχισα να ψάχνω για σχολές γονέων.

Μάλλον δεν μου άρεσε ο τρόπος που τέθηκε το ζήτημα.

Ξέρεις,όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται πιο εύκολα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως κι εγώ να ανήκω στην τρίτη κατηγορία και να μην το έχω καταλάβει...Πρότεινε μου ειλικρινά! Τι όρια να βάλω;Τι συνέπειες να επιβάλω; Ίσως επειδή είναι μοναχοπαίδι και γεννήθηκε μετά την απώλεια του πρώτου μου παιδιού,να το χειρίζομαι λάθος.......

 

Νομίζω ότι χρειάζεσαι υποστήριξη... Ο πόνος αυτός σε στοιχειώνει....

 

Σκέψου ότι ο λόγος που δυσκολευόμουν εγώ ήταν το ότι εργαζόμουν πάρα πάρα πολύ, μου έλειπε απίστευτα το παιδί, ένιωθα άπειρες τύψεις και, έτσι, έδειχνα μεγάλη ανεκτικότητα.

 

Όπως τα περιγράφεις, αντιλαμβάνομαι ότι τα "όρια" τα έχεις βάλει ως πλαίσιο. Δηλαδή αναγνωρίζει το παιδί τι σημαίνει "καλή συμπεριφορά". Αλλά ίσως δεν αντιλαμβάνεται την υποχρεωτικότητά της.

Οπότε, θα σου αντιστρέψω το ερώτημα, και θα επαναλάβω αυτό που είπε και το Εμμάκι: "ποιες συνέπειες επιβάλλεις στο παιδί όταν μαθαίνεις ότι συνεχίζει να μην κάθεται στην καρέκλα του στην τάξη / δεν κάθεται ούτε 15 λεπτά στο τραπέζι της ταβέρνας".

Καλύτερα να σκεφθείς τι μέσα έχεις χειρισθεί μέχρι στιγμής και ποια απέδωσαν περισσότερο. Να καταγράψεις τις σκέψεις σου. Να αποφασίσεις για την έκταση (χρονική-είδος) των συνεπειών. Και φυσικά να συζητήσεις με τον σύζυγό σου και τις δασκάλες (στήριξης και τάξης).

 

Η λύση δεν είναι "εύκολη", με τη λογική του τυφλοσούρτη. Μακάρι, να υπήρχε μία μαγική λύση. Όμως πρέπει να πειραματισθείς και να σκεφθείς βαθειά γιατί δεν είναι "ένα" μόνο πράγμα που χρειάζεται να διορθωθεί. Πρέπει να αλλάξει συνολικά η διαπαιδαγώγηση που ακολουθείται. Αυτό ήταν το "ζουμί" από όσα βιβλία έχω διαβάσει και όσες συνεδρίες έχω παρακολουθήσει.

Ακούγεται σοκαριστικό και βουνό και και και... αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

Για αρχή όμως, χρειάζεται να αποδεχθείς και να παραδεχθείς α) ότι το παιδάκι σου θα έπρεπε στην ηλικία που είναι να έχει καλύτερη συμπεριφορά και β) ότι, εφόσον δεν υπάρχουν παθολογικοί λόγοι, η συμπεριφορά του θα βελτιωθεί με τις δικές ΣΟΥ και τις δικές ΤΟΥ δυνάμεις.

Δεν πρέπει ούτε να πανικοβάλλεσαι ούτε να νιώθεις άσχημα. Κανένα παιδί δεν είναι τέλειο. Όλα τα παιδιά έχουν την "αχίλλειο" πτέρνα τους και όλοι οι γονείς (οφείλουν) να την αντιμετωπίζουν.

 

Τα μόνα που είναι πραγματικά ασυγχώρητα είναι η αδιαφορία και το κουκούλωμα.

 

Επίσης θα ήθελα να προτείνω αυτό το βιβλίο: http://www.wsj.com/articles/SB10001424052970204740904577196931457473816

http://www.pameladruckerman.com/books/bringing-up-bebe

Είναι ένα καλό παράδειγμα για το πόσο κοινά είναι παγκοσμίως τα προβλήματα ανατροφής των παιδιών μας.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Επίσης miriki επειδή ο καθένας έχει και τον πόνο του:) και εμένα τα αγγλικά μου είναι αισχρά :oops:, τι είδους διατροφή είναι αυτή που πρότεινες; Στην μοναχικότητα του δικού μου γιου, μπορεί να βοηθήσει;

 

 

Καλά τώρα συνειδητοποίησα ότι αυτό το γράφει η diminna και όχι η omron.

 

Είναι μια διατροφή που έχει στόχο να επουλώσει το έντερο και να αποκαταστήσει τη λειτουργία του. Έχει αποδειχθεί η σύνδεση εντέρου και λειτουργίας του εγκεφάλου. Οπότε σε ζητήματα σαν του παιδιου omron είναι μια καλή δυνατότητα. Εσύ που είσαι της ειδικής καλό θα ήταν να το κοιτάξεις, γιατί έχει θετική επίπτωση στα παιδιά του φάσματος, ΔΕΠ- Υ και σε ένα σωρό άλλες καταστάσεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ok το κοίταξα! Απλά baby cute &miriki λύστε μου μια απορία! Άλλο η διατροφή gaps αν τολέω σωστά κι άλλο η διατροφή χωρίς γλουτένη και καζείνη;

Μπερδεύτηκα!

 

Ναι άλλο το ενα άλλο το άλλο αλλα και τα δυο στοχεύουν να βγάλουν τοξινες απο τον οργανισμό και να δυναμώσουν το ανοσοποιητικό κλπ . Επιπλέον η gaps ειναι λιγάκι πιο δύσκολη (σορυ miriki) και δεν μπορεις να την κανεις για πολυ καιρό ενω η αλλη ειναι πιο δημοφιλης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά τώρα συνειδητοποίησα ότι αυτό το γράφει η diminna και όχι η omron.

 

Είναι μια διατροφή που έχει στόχο να επουλώσει το έντερο και να αποκαταστήσει τη λειτουργία του. Έχει αποδειχθεί η σύνδεση εντέρου και λειτουργίας του εγκεφάλου. Οπότε σε ζητήματα σαν του παιδιου omron είναι μια καλή δυνατότητα. Εσύ που είσαι της ειδικής καλό θα ήταν να το κοιτάξεις, γιατί έχει θετική επίπτωση στα παιδιά του φάσματος, ΔΕΠ- Υ και σε ένα σωρό άλλες καταστάσεις.

 

Αυτο αυτο αυτο αυτο αυτο

Αν και εγω δεν τα πάω καλα με gaps , οι δίαιτες αυτές εχουν απίστευτη θετική επίδραση στα μικρα . Εμείς κάνουμε gluten free casein free και η συμπεριφορά του μικρου ειναι το κατι άλλο !

Dimmina δοκίμασε έστω και για λιγο αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

babycute, miriki δεν μας ενημερωνετε και εμας γιαυτες τις διαιτες?

Δεν ανοιγετε νεο θεμα για να μην χαλασουμε αυτο?

 

Σχετικα με την υπερκινητικοτητα εμεις ειχαμε μεγαλο προβλημα οταν του καναμε Airolin. Σκεφτομαι γιατι οχι και καποια φαγητα η το περιβαλλον, Καποια οργανισμοι μπορει να ειναι πιο ευαλωτοι.

Link to comment
Share on other sites

babycute, miriki δεν μας ενημερωνετε και εμας γιαυτες τις διαιτες?

Δεν ανοιγετε νεο θεμα για να μην χαλασουμε αυτο?

 

.

 

 

οντως κοριτσια, δεν ανοιγετε ενα καινουργιο θεμα να μας πειτε λιγα παραπανω??ουτε που ειχα ακουσει ποτε σχετικα και φαινεται ενδιαφερον...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εμένα αν επιτρέπεται από το συντονιστή δεν με πειράζει να το συνεχίσουμε εδώ!

Στο κάτω-κάτω της γραφής αφορά τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι η gaps λόγω των προβιοτικών και των ζωμών κάνει περισσότερη δουλειά, ενώ με τη gf/ cf με την παραμικρή παρασπονδία επανέρχεσαι στην αρχή.

 

Πληρόφορίες αρχικά θα βρείτε εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239

 

Να τονίσω ότι πρόκειται για θεραπευτική διατροφή που δεν κρατάει για πάντα και ομολογουμένως είναι πολύ δύσκολη και χρειάζεται υποστήριξη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστό miriki για τα προβιοτικα, και τα δυο μου τα παίρνουν απο μωρα και μάλιστα ο μεγάλος παιρνει 3 διαφορετικά

Ο ζωμός θελει λιγάκι προσοχή , μια πρόσφατη έρευνα έδειξε οτι εχει πολυ μολύβδο οποτε θελει λιγο η πιο γρήγορο βρασιμο

 

Γενικά ομως ο λογος για gluten/casein free ειναι οτι την κανεις για ενα χρονικό διάσημα μέχρι να επουλωθεί το στομάχι/έντερο και μετα τρως οτι θες

Link to comment
Share on other sites

Baby Cute βοήθεια!

Δεν καταλαβαίνω λέξη!

Ενδιαφέρομαι αλλά δεν καταλαβαίνω!

 

Για το ζωμο μιλάς; Ειναι ο ζωμός στον οποίο αναφερόταν η miriki... Βραζεις τα κόκαλα οποιουδήποτε ζώου για κανα 24ωρο και πίνεις τον ζωμο ο οποίος εχει απίστευτες βιταμίνες που επουλωνουν στομάχι και έντερο :-)

Link to comment
Share on other sites

σε ποσο νερο βραζεις τα κοκαλα και ποσο πινεις τη φορα?καθημερινα η οταν εισαι αρρωστος?ιδεα δεν εχω για ολα αυτα που λετε.θελω ιδιαιτερα μπας και δυναμωσουμε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

σε ποσο νερο βραζεις τα κοκαλα και ποσο πινεις τη φορα?καθημερινα η οταν εισαι αρρωστος?ιδεα δεν εχω για ολα αυτα που λετε.θελω ιδιαιτερα μπας και δυναμωσουμε

 

Απλα εκεί που ψηνεις να φας ενα κοτόπουλο μετα μην πετάς τα κόκαλα βαλτα σε μια κατσαρόλα με νερο και σιγοβρασετα για μερικες ώρες

Παιρνεις τον ζωμο τον βαζεις σε κατάψυξη σε κυπελακια και καθε φορα που που το χρειάζεσαι το ξεπαγωνεις το ζέσταινεις και δινεις λιγο στην μικρη, κρατάει για πέντε μέρες

Οταν τον ξεπαγωνεις αν ειναι σαν ζελέ ειναι το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η μικρη ολη μερα κινειται.απο το χερι την πιανω να περπατησουμε κι ολο χοροπηδαει και χορευει.αναρωτιεμαι αν ειναι φυσιολογικο

 

Ναι καλε, αν ειναι ενα παιδι που κάθεται οταν πρεπει, ειναι κοινωνικο, και παίζει 'σωστα' με παιχνίδια/κούκλες μια χαρα φυσιολογική ειναι

Link to comment
Share on other sites

αν καθεται οταν πρεπει ειναι σχετικο,,,κατα τα αλλα ειναι πολυ κοινωνικη,πανεξυπνη,παιζει κανονικα,φτιαχνει παζλ με 60 κομματια πιο ευκολα κι απο μενα αναγνωριζει γραμματα και αριθμους και εχει μνημη ελεφαντα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...