Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερκινητικότητα στην τάξη!!!!!


omron

Recommended Posts

Θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε, να με συμβουλέψετε, να μου πείτε τη γνώμη σας, στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Έχω ένα αγοράκι 8 χρονών που φέτος πηγαίνει στην τρίτη τάξη. Αν και είναι αρκετά ανώριμος, τολμώ να πω ότι είναι πολύ καλός μαθητής.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι μια διάσπαση και μια τεράστια υπερκινητικότητα. Στην πρώτη τάξη μετά από άδεια του σχολικού συμβούλου, είχα βάλει ιδιωτική παράλληλη στήριξη. Πέρισυ περάσαμε από το ΚΕΔΔΥ. Πήραμε έγκριση για παράλληλη στήριξη όμως με συμβούλεψαν να βάλω ιδιωτική γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να εγκριθεί δημόσια από τη στιγμή που το παιδί δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Να αναφέρω ότι σε όσους γιατρούς τον πήγα κανείς δεν μου διέγνωσε ΔΕΠΥ. Απλά ότι έχει μια διάσπαση και μια υπερδραστηριότητα.

Το θέμα είναι ότι ο μικρός δεν κάθεται στιγμή.Αποτέλεσμα της υπερδραστηριότητας είναι να μην έχει καμία σχέση με τους συμμαθητές του αν καιόλοι τον αγαπούν πάρα πολύ. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.Του έχω δώσει ομοιοπαθητικά, βιταμίνες, ωμέγα-3 λιπαρά,γανόδερμα, έχω κάνει τάματα,τα πάντα. Πάμε για καφέ,ο μικρός τρέχει! Πάμε να φάμε έξω, ομικρός τρέχει! Πάμε μια επίσκεψη,ομικρός χοροπηδάει! Στο σχολείο, τρέχει! Στο σπίτι,τρέχει! Τώρα τελευταία διάβασα για κάτι βιταμίνες που κάνουν πολύ καλό στην υπερκινητικότητα.Olympian lamps τις λένε. Τις παράγγειλα κι αυτές..... Αυτή η κατάσταση με έχει κουράσει πλέον και βέβαια έχω εξαντληθεί οικονομικά να πληρώνω την δασκάλα της παράλληλης ενώ τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να τα διαθέτω πάλι για το παιδί αλλά σε δραστηριότητες.

Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε μια γνώμη,μια συμβουλή! Έχω ξεπεράσει πλέον τα όρια μου!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με τους συμμαθητες γιατι δλδ δεν εχει σχεση?Δε μπορει να παιξει μαζι τους?Μαζι αν κατσετε κατω να φτιαξετε ένα παζλ δλδ δε θα κατσει?Στην ταξη καθεται?Η παραλληλη στηριξη πως βοηθαει στην υπερκινητικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην υπερκινητικότητα συνιστούν εργοθεραπείες. Εσείς κάνετε; Πηγαίνετε σε κάποια εξωσχολική δραστηριότητα;

 

Το θέμα είναι ότι το παιδί δεν έχει διάγνωση για υπερκινητικότητα. Εχει απλάπολύ έντονη ενεργητικότητα. Κάνει κολύμβηση, χορό και πεζοπορία.

Link to comment
Share on other sites

Με τους συμμαθητες γιατι δλδ δεν εχει σχεση?Δε μπορει να παιξει μαζι τους?Μαζι αν κατσετε κατω να φτιαξετε ένα παζλ δλδ δε θα κατσει?Στην ταξη καθεται?Η παραλληλη στηριξη πως βοηθαει στην υπερκινητικοτητα?

Με τους συμμαθητές δεν έχει σχέση γιατί είναι μοναχικό παιδί. Η παράλληλη τον επαναφέρει όταν αφαιρείται και τον περιορίζει να μην σηκώνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω πως καλύτερα θα ήταν να πληρώνατε για εργοθεραπείες και ύστερα όλα τα άλλα...ταπεινή μου άποψη, γιατί δεν έχω προσωπική σχέση με το αντικείμενο. Επίσης, δεν καταλαβαίνω, πώς γίνεται να έχετε διάγνωση για διάσπαση προσοχής που δικαιολογεί παράλληλη στήριξη (και συνήθως πάει πακέτο με την υπερκινητικότητα), αλλά να μη σας έχουν εγκρίνει εργοθεραπείες;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το εξήγησα σωστά. Το παιδί δεν έχει διαγνωσθεί ούτε με διάσπαση, ούτε με υπερκινητικότητα. Οι γιατροί που το πήγα μου είπαν ότι έχει μια απλή διάσπαση, δεν μου έδωσαν γνωμάτευση.

Επίσης το ίδιο διέγνωσε ο παιδοψυχίατρος του ΚΕΔΔΥ. Επειδή ομως είχα σκοπό να βάλω ιδιωτική παραλληλη στήριξη μου έδωσε γνωμάτευση (το ΚΕΔΔΥ) που ανέφερε ανωριμότητα και ψυχοσυναισθηματικές δυσκολίες. Για να μπορεί να δικαιολογηθεί η παράλληλη στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, έστω στην "απλή" διάσπαση, δε δικαιολογούνται οι εργοθεραπείες; Περίεργο μου φαίνεται...σε μας τις γράφουν ακόμα κι αν το παιδί στα 5 του δεν ξέρει να δένει τα κορδόνια του ή να χειρίζεται καλά το ψαλίδι!

 

Υπάρχει περίπτωση να ξανακλείσεις ραντεβου στο ΚΕΔΔΥ, να τους εξηγήσεις την κατάσταση και να τους ζητήσεις εργοθεραπείες; Πότε είχατε πάει τελευταία φορά;

Link to comment
Share on other sites

Αρα εσυ ησουν στην ουσια αυτή που ηθελες παραλληλη στηριξη.Μηπως όμως κι αυτό είναι λαθος?Δεν ξερω κιολας...δεν τα γνωρίζω καθολου αυτά...αλλα αφου το παιδι δεν εχει κατι γιατι να εχει παραλληλη στηριξη?Εννοω το παιδι πρεπει να καταλαβει και να πειθαρχισει στο ότι μεσα στην ταξη δε σηκωνόμαστε...όπως όλα τα παιδακια.Αυτο δεν είναι το λογικο?Το να του βαζει ατομο να το επαναφερει είναι σα να το μαθαίνεις να περπαταει με πατερίτσες ενώ μπορει να περπατησει μονο του.

 

Το ότι είναι μοναχικο είναι άλλο θεμα ασχετο με την υπερκινητικοτητα.Και ο δικος μου είναι υπερκινητικος και μοναχικος.Οι μονες στιγμες που καθεται ηρεμος είναι αν βλεπει τηλεοραση.Ειναι κουραστικο...ισως εσενα είναι και σε μεγαλυτερο βαθμο.Κι εμεις δλδ για να παμε για καφε,φαγητο κλπ παντα παμε σε μερη που να είναι καταλληλα γι απαιδια,αλλα ετσι κι αλλιως ποσα είναι τα παιδακια που κάθονται ηρεμα σε ένα τραπεζι γι απανω από δεκα λεπτα?

 

Εσενα είναι και 8 ετων.Εσυ δλδ τι κανεις όταν πατε πχ για φαγητο εξω και αρχιζει να τρεχει?Δε μπορει να πειθαρχισει οτι στο εστιατοριο θα κατσουμε να φαμε και δε θα γυρνας γυρω γυρω στα τραπεζια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω...αφού από δραστηριότητες είσαστε καλυμμένοι, εμένα μόνο στις εργοθεραπείες πάει το μυαλό μου. Προσωπικά θα πλήρωνα και θα έκανα κανένα εξάμηνο, μήπως και βοηθηθεί το παιδί από εκεί, προκειμένου να τα δίνω στους ομοιοπαθητικούς και τα συμπληρώματα διατροφής.

 

Επίσης, νομίζω πως κατάλληλο άθλημα για την περίπτωσή σας θα ήταν ο στίβος, που έχει πολύ τρέξιμο.

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, εύχομαι να το δουν και να απαντήσουν κι άλλες κοπέλες πιο έμπειρες. Καλή συνέχεια σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Niki81 την παράλληλη την ζήτησε ο σχολικός σύμβουλος και η δασκάλα. Εγώ το τρέναρα όσο μπορούσα αλλά στο τέλος αναγκάστηκα να βάλω για να μη δημιουργείται πρόβλημα στην τάξη.

Όταν βγαίνουμε έξω δυστυχώς δεν μπορεί να κάτσει πολύ ώρα. Με το που θα φάμε σηκώνεται και αρχίζει το τρέξιμο. Αλήθεια δεν μπορώ άλλο. Με έχει κουράσει όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλέω. Άσε το χορευτικό και την αναρρίχηση, πήγαινέ τον στο στίβο, να τρέχει εκεί με την ψυχή του! Και τα υπόλοιπα που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει δεπυ δεν χρειάζεται ή παράλληλη στήριξη.

Το παιδί χρειάζεται όρια, τα οποία θα τηρούνται αυστηρά.

Χρειάζεται, επίσης, εκτόνωση της ενέργειας του. Μέσω κάποιου έντονου αθλήματος, όπως ο στίβος ή μέσω κάποιου που και έντονο είναι και απαιτεί όρια και πειθαρχία όπως το μπάσκετ ή το ποδόσφαιρο.

Όσον αφορά τη διατροφή, απλά απέφευγε τα τρόφιμα που δίνουν ενέργεια, πχ τη ζάχαρη.

 

Υ. Γ. Τα κεδδυ δεν γράφου εργοθεραπειες. Τα κεδδυ προσπαθούν να βρουν την αιτία των δυσκολιών που έχει ένα παιδί στο σχολείο και προτείνει τρόπους αντιμετωπισης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου φαίνεται λογικό να ζητάει η δασκάλα μια βοήθεια σε μια τέτοια κατάσταση. Δε μπορεί να διακόπτει συνεχώς το μάθημα για να επαναφέρει στην τάξη το παιδί. Χάνεται η ροή κι αποσυντονίζονται όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emmaki εγώ δεν μίλησα για εργοθεραπείες.Όπως έγραψα τον έχω πάει σε κάποιους γιατρούς και κανείς δεν συνέστησε κάτι τέτοιο.

Από το ΚΕΔΔΥ έχω τις καλύτερες εντυπώσεις γιατί με βοήθησαν και αγκάλιασαν τοπαιδίμου και το ενδιαφέρον τους δεν περιορίστηκε μόνο στην αξιολόγηση.

Τώρα για έντονο άθλημα αλήθεια τι θα μου πρότεινες;

Η κολύμβηση δεν βοηθάει στην πειθαρχία;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου φαίνεται λογικό να ζητάει η δασκάλα μια βοήθεια σε μια τέτοια κατάσταση. Δε μπορεί να διακόπτει συνεχώς το μάθημα για να επαναφέρει στην τάξη το παιδί. Χάνεται η ροή κι αποσυντονίζονται όλα.

 

Έτσι, όμως, αντιμετωπίζεται το σύμπτωμα και όχι ή αιτία.

Το σχολείο σε συνεργασία με την οικογένεια σε τέτοιες περιπτώσεις δουλεύουν μαζί για να εξαλείψουν την αιτία.

Προχθες είδα στο κεδδυ παιδί παρόμοια περίπτωση. Πολύ ζωηρό, τα καταφέρνει στο σχολείο, ή δασκάλα σηκώνει τα χέρια ψηλά με τη συμπεριφορά του, οι γονείς έχουν πάει σε 4-5 γιατρούς προκειμένου να δουν αν υπάρχει δεπυ, με αρνητικες απαντησεις απο ολους, και κατέληξαν στο κεδδυ. Είδαμε ένα παιδάκι ζωηρό αλλά καμία σχέση με δεπυ. Ένα οικογενειακό περιβάλλον χωρίς όρια και χωρίς κανόνες. Γονείς που περιμένουν τους άλλους να μάθουν όρια στο παιδί τους. Γονείς που ψάχνουν τι μπορεί να έχει το παιδί χωρίς να κοιτάνε τι μπορούν να κάνουν οι ίδιοι.

Αν αυτό το παιδί που αναφέρω δεν μάθει όρια θα βγάλει και μαθησιακά, γιατί σε κάποια φάση δεν θυα μπορεί πλέον να παρακολουθήσει το σχολείο. Και τότε θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

 

Δεν λέω ότι πρόκειται για ίδιες περιπτώσεις. Δεν κάνω "διάγνωση" μέσω διαδικτύου. Απλά παραθέτω μια περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

emmaki εγώ δεν μίλησα για εργοθεραπείες.Όπως έγραψα τον έχω πάει σε κάποιους γιατρούς και κανείς δεν συνέστησε κάτι τέτοιο.

Από το ΚΕΔΔΥ έχω τις καλύτερες εντυπώσεις γιατί με βοήθησαν και αγκάλιασαν τοπαιδίμου και το ενδιαφέρον τους δεν περιορίστηκε μόνο στην αξιολόγηση.

Τώρα για έντονο άθλημα αλήθεια τι θα μου πρότεινες;

Η κολύμβηση δεν βοηθάει στην πειθαρχία;

 

Είπα. Στίβος, μπάσκετ, ποδόσφαιρο.

Όχι ατομικά αθλήματα.

ειδικα το κολύμπι, που βοηθά στην πειθαρχία και στα όρια; Ή αν θέλετε δεν βοηθά όσο πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι υπάρχουν όρια σταθερά;

Υπάρχουν κανόνες που τις ακολουθούν όλοι; Πρόγραμμα ή ο καθένας κάνει ότι θέλει, οπότε θέλει;

Με τα αλλά παιδιά πώς είναι; Σέβεται το χώρο τους;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πέρσυ που τον πήγα να τον δουν για το στίβομου είπαν πως είναι εξαιρετικός για δρομέας μεγάλων αποστάσεων.

Είναι όμως μοναχικό άθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο emmaki. Δεν μπορείς να φανταστείς τι όρια του έχω βάλει.

Απλά πλέον έχω ξεπεράσει τα δικά μου όρια.

 

Τα όρια είναι σταθερά; Ισχύουν οι κανόνες κάθε μέρα; Τους εφαρμόζει οποίος και αν είναι με το παιδί; Ή μήπως χαλαρώνουν τα πράγματα μετά από μια κουραστική μέρα ή όταν είναι ο μπαμπάς μαζί του;

Οι συνέπειες της παραβίασης των ορίων ποιες είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όρια σκληρά,σταθερά και εφαρμοζόμενα από όλους. Άλλα παιδιά στο σπίτι δεν υπάρχουν.

Απλά βλέπω ότι τώρα τελευταία δοκιμάζει πολύ έντονα τις αντοχές μας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πέρσυ που τον πήγα να τον δουν για το στίβομου είπαν πως είναι εξαιρετικός για δρομέας μεγάλων αποστάσεων.

Είναι όμως μοναχικό άθλημα.

 

 

Είναι όμως άθλημα με το οποίο ξεδινει. Εκτονώνεται.

Επίσης θέλει απίστευτη πειθαρχία και φυσικά και τα παιδιά γυμνάζονται και σε ομάδες

Link to comment
Share on other sites

Όρια σκληρά,σταθερά και εφαρμοζόμενα από όλους. Άλλα παιδιά στο σπίτι δεν υπάρχουν.

Απλά βλέπω ότι τώρα τελευταία δοκιμάζει πολύ έντονα τις αντοχές μας.

 

Αν αυτό γίνεται τώρα που είναι 8, τι θυα γίνει στην εφηβεία; Γνώμη μου να ακολουθησεις συμβουλευτική γονέων, είτε σε ατομικές συνεδρίες είτε σε ομάδες γονέων, προκειμένου να βρεις τρόπους αντιμετωπισης.

Αυτό στο δικό σου επίπεδο.

Στο επίπεδο του παιδιού να ξεκίνησετε από το άθλημα.

Συνδυασμός των 2 και των οποίων οδηγιών δόθηκαν από το κεδδυ και συνεργασία με το σχολείο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...