Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγος στο Έλενα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ τον Γιαλελή έχω! Είμαι στην 24η εβδομάδα! Αν ήταν το πρώτο μου παιδί ίσως και να αγχωνόμουν επειδή δεν πολύ μιλάει και θα αισθανόμουν άσχημα να τον βομβάρδιζα με τόσες ερωτήσεις, καθώς είχα πλήρη άγνοια! Όμως έχω ακούσεις τα καλύτερα όσον αφορά την γέννα. Από πολλές κοπέλες και μάλιστα από μια κοπέλα που είχε αλλεργίες πολλές σε φάρμακα και δυσκολεύτηκε πολύ στην γέννα και μου είπε πως ο γιατρός ήταν πλάι της και της στάθηκε με το παραπάνω και πως τις έκανε και χιούμορ για να μην αγχώνεται.

Εξάλλου ότι είναι που πρέπει να στο πει θα στο πει! Περιττά δεν λέει!

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που είχα άλλον γιατρό και μου τα έπαιρνε χοντρά, πάλι λιγομίλητος ήταν και πήγαινα με χαρτάκι με τις ερωτήσεις που ήθελα να του κάνω! Στο τέλος προσπαθούσε να με πείσει να κάνω καισαρική παρ' όλο που του είχα πει εξαρχής πως ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό αν όλα θα πήγαιναν καλά και το παιδί θα είχε σωστή θέση! Τελικά το απέφυγα το νυστέρι με την επιμονή μου! Πήγαν όλα καλά και γέννησα μέσα σε 5 σχεδόν λεπτά απ' την ώρα που μπήκα στην αίθουσα τοκετού!

Για το Γιαλελή έχω ακούσει πως είναι υπέρ του φυσιολογικού και γι' αυτό και τον προτίμησα.

Η Κουνελίτσα γέννησε πρόσφατα μαζί του. Θα της γράψω να μας πει την εμπειρία της!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια ,ξερει καμια σας τον Παπαδη η τον Μπουρα στο Ελενα ?

πρεπει να αποφασισω σε ποιον να παω και ειμαι αναμεσα σε αυτος τους δυο και τον Γιαλελη .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Zozefin και με το καλό το μωράκι σου!

 

Αν δεν είσαι ευχαριστημένη με το γιατρό που έχεις μπορείς ν' αλλάξεις. Εγώ να φανταστείς άλλαξα γιατρό 10 μέρες πριν γεννήσω γιατί ο δικός μου γιατρός ήθελε να πάει διακοπές και φυσικά για να μην με χάσει ήθελε να μου κάνει καισαρική και αφού αρνήθηκαμε κι εγώ κι ο σύζυγος μου τότε μας έστειλε σε άλλον γιατρό και σε πληροφορώ ότι είναι καλύτερος από τον πρώτο. Και φυσικά τον είχα και στο δεύτερο μωρό μου. Αν θέλεις σου στέλνω πμ με το όνομα και το τηλέφωνο του.

 

Ραντεβού πήγαινα πρωί ή μου έλεγε να πάω όταν είχε εφημερία και δεν ταλαιπωριόμουν στην αναμονή (ενώ ο προηγούμενος γιατρός που είχα δεχόταν μόνο απογευματινά ραντεβού και περίμενα και 2 ώρες και φυσικά πλήρωνα και 60 ευρώ για 5 λεπτά).

 

 

 

 

Είμαι λίγο νέα στην παρέα σας και δεν ξέρω και πολλά αλλα θα μενδιεφερε κι εμενα το ονομα και το τηλέφωνο του, έχω μια αγωνία λόγω που μπαινω στον 8ο την αλλη εβδομάδα και επίσης ανηκω στην ομάδα των 60ε για ενα δεκαλεπτο υπέρηχο και εξέταση, εχω ενα σωρο απορίες και κυρίως ανησυχω γιατι είναι το πρωτο μας και περιμένουμε να μπω στον ενατο να δουμε αν το μωρο 'κατέβει' φυσιολογικα ή ... τι επεται αραγε; Ξέρω επίσης οτι δύσκολα αναλαμβάνουν σε προχωρημένη κυηση.. Α! και τι σημαινει πμ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! και τι σημαινει πμ;;

 

Πμ. σημαίνει προσωπικό μήνυμα. Είναι το μήνυμα που το διαβάζεις μόνο εσύ! Τα προσωπικά σου μηνύματα τα βλέπεις στον πίνακα που είναι πάνω ακριβώς από την αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας :oops:

Είμαι νέα στο forum. Είμαι στον 4ο μήνα και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποια από σας τον κο. Καπελάκη στο Ελενα. Έχω πάει τρείς φορές αλλά γενικά δεν με καλύπτει και πολύ γιατί συν ότι έχει πάρα πολύ κόσμο, όταν έχω κάποιο πρόβλημα μου λέει να πάω σε νοσοκομείο και κάτι βασικές συμβουλές τύπου ξεκουρασου...πιές υγρά κ.λ.π (κάθε φορά τα ίδια). Δεν ξέρω αν όλοι οι δημόσιοι γιατροί είναι έτσι αλλά ο συγκεκριμένος μου έχει δημιουργήσει φοβερή ανασφάλεια :roll::roll:

Εάν ξέρετε κάποιον καλύτερο γιατρό παρακαλώ πείτε μου γιατί δεν βρίσκω άλλη λύση :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι με αγχώνει κα΄τι συγκεκριμένο στον Γιελελή.Ίσως επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω πολλές απορίες.Θα ήθελα να μου μιλάει περισσοτερο.Βέβαια ό,τι τον ρωτάω μου απαντάει και στο τηλέφωνο το ίδιο.

Απόψ εξετάσεις βέβαια δε μου ζήτησε τίποτα συγκεκριμένο.Π.χ. γενική αίματος και ούρων έχω κάνει μόνο μια φορά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Αυτό ρωτάω.Αν δεν χρειάζονται π.χ. πολλές εξετάσεις ή αν απλώς είναι αδιάφορος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι με αγχώνει κα΄τι συγκεκριμένο στον Γιελελή.Ίσως επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω πολλές απορίες.Θα ήθελα να μου μιλάει περισσοτερο.Βέβαια ό,τι τον ρωτάω μου απαντάει και στο τηλέφωνο το ίδιο.

Απόψ εξετάσεις βέβαια δε μου ζήτησε τίποτα συγκεκριμένο.Π.χ. γενική αίματος και ούρων έχω κάνει μόνο μια φορά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Αυτό ρωτάω.Αν δεν χρειάζονται π.χ. πολλές εξετάσεις ή αν απλώς είναι αδιάφορος.

 

Εμένα επειδή έχω ιδιωτική ασφάλεια που μου καλύπτει τον προγεννητικό, πήγα στην πρώτη επίσκεψη με τα αποτελέσματα των εξετάσεων κι έτσι δεν με έστειλε εκείνος την πρώτη φορά, για να ξέρω τι εξετάσεις ζητάει!

Οι πρώτες εξετάσεις που έκανες, ήταν απλά γενικές εξετάσεις ή ο προγεννητικός έλεγχος;

Το PAP-A, που γίνεται μετά την αυχενική σε έστειλε να το κάνεις;

Το Α τεστ το έκανες ή τώρα θα το κάνεις;

Όταν θα κάνεις την Β επιπέδου θα σου ξαναζητήσει γενική ούρων, αίματος, καθώς και καμπύλη ζαχάρου!

Link to comment
Share on other sites

PAPP-A Δεν με εστειλε να κάνω. Μάλιστα επειδή εγω επέμενα μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί όλα είανι καλά. Το Α τέστ το έκανα και αύριο θα πάω να πάρω τα αποτελέσματα και να του τα πάω. Οι εξετάσεις που έκανα στην αρχή ήταν ο προγεννητικός έλεγχος.Μου έδωσε ένα χαρτάκι και πήγα και τις έκανα όλες.Μαζί και την γεν.αίματος και ούρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

PAPP-A Δεν με εστειλε να κάνω. Μάλιστα επειδή εγω επέμενα μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί όλα είανι καλά. Το Α τέστ το έκανα και αύριο θα πάω να πάρω τα αποτελέσματα και να του τα πάω. Οι εξετάσεις που έκανα στην αρχή ήταν ο προγεννητικός έλεγχος.Μου έδωσε ένα χαρτάκι και πήγα και τις έκανα όλες.Μαζί και την γεν.αίματος και ούρων

 

Αν βγούν καλά τα αποτελέσματα του Α-τεστ, τότε μην ανησυχείς, αφού κι'αυτή η εξέταση πάλι για το σύνδρομο down δείχνει!

Πολλοί γιατροί, αν κρίνουν ότι δεν χρειάζεται να γίνει μια εξέταση, δεν σε στέλνουν να την κάνεις για να μην σε βομβαρδίζουν και σε ταλαιπωρούν άσκοπα!

Σε εμένα ας πούμε στην 1η εγκυμοσύνη, ο γιατρός που είχα, δεν με έστειλε να κάνω καμπύλη ζαχάρου, ενώ ο Κ. Γιαλελής με έστειλε και απ' ότι είχα μάθει τις στέλνει όλες, είτε δει κάτι ανησυχητικό, είτε όχι (πχ μεγάλο σε κιλά μωρό για την εβδομάδα που βρίσκεσαι)! Κατά τ' άλλα έκανα τις ίδιες ακριβώς εξετάσεις μέχρι στιγμή με αυτές που με είχε στείλει και ο 1ος γιατρός στην 1η εγκυμοσύνη!

Η επόμενη που θα κάνεις είναι η Β επιπέδου (21-22 εβδομάδα) και μετά θα σου πει να κλείσεις ραντεβού για τον υπέρηχο καρδιάς του εμβρύου (Triplex) με την κα. Κομνού στο καρδιολογικό τμήμα! Η γνώμη μου είναι να κλείσεις ραντεβού, όσο το δυνατόν το συντομότερο, γιατί εγώ δεν βρήκα ραντεβού για μέσα Ιουλίου και έκλεισα αναγκαστικά για 11/8. Τα ραντεβού κλείνονται στην Γραμματεία εξωτερικών ιατρείων στο Μαρίκα Ηλιάδη (να έχεις μαζί σου το βιβλιάριό σου).

Στην 1η μου εγκυμοσύνη, ο άλλος μου γιατρός, με είχε στείλει να την κάνω, όταν ήμουν 23 εβδομάδων, πάλι με την κα Κομνού. Το ραντεβού, συνήθως είναι απόγευμα, κοστίζει 134 ευρώ με ΙΚΑ και με την απόδειξη πας στο ΙΚΑ και σου δίνει πίσω ένα μεγάλο μέρος του ποσού. Τουλάχιστον, αυτό έγινε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που το Τρίπλεξ κόστιζε 82 ευρώ και πήρα πίσω από το ΙΚΑ τα 73 ευρώ. Βέβαια, απορώ για την μεγάλη αύξηση που έγινε (από 82 σε 134 ευρώ). Ίσως να έχει κάνει λάθος η κυρία, που μου έκλεισε το ραντεβού και να έγραψε το ποσό άνευ ΙΚΑ. Θα δείξει, όταν θα πάω να πληρώσω, την μέρα του ραντεβού!

Αν ξέρει κάποια που την έχει κάνει, ας μας πει.

 

Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι στο ελενα και συνεργαζεται και με το λητω.

η αμοιβη του ειναι 1000 ευρω το δωματιο το δικλινο ειναι στα 400 για τις τεσσερις μερες.ραντεβου κλεινω μονο απογευματινα 40 ευρω καθε φορα υπερηχο και δεν περιμενω ποτε,παω στο νοσοκομειο στο ραντεβου τον παιρνω τηλ και ερχεται και με βρισκει στο σαλονι για να μην τον ψαχνω εγω μαζι σε ολους τους υπερηχους ειναι μαζι και ο αντρας μου.

να επισκεφτεις το θεμα μανουλες ιανουαριου 2010 αν θελεις ειμαστε αρκετες και μιλαμε για την εγκυμοσυνη μας οποτε μπορεις να λυσεις και οτι αποριες εχεις

.καλο ειναι να πας και να μιλησεις με τον καθενα και να κρινεις ποιος σου κανει ευχομαι να βρεις τον καλυτερο για σενα

 

γεια σου erianton! επειδη ψαχνω κ εγω καποιον καλο γυναικολογο κ μου αρεσει η περιγραφη για τον γιατρο σου μπορεις να μου στειλεις το ονομα του σε παρακαλω???

ευχαριστω πολυ!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ERIANTON ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ 4 ΜΗΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ

 

ειμαι κ εγω στον 4ο μηνα κ σκεφτομαι να αφησω τον γιατρο μου για τον ιδιο λογο ακριβως. δεν μπορω να τον βρω στο τηλεφωνο ειναι συνεχως απασχολημενος!:-(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι ειδα το μηνυμα σου.ο δικος μου δεν ειναι πια στο ελενα ειναι στο γαια και στπ λητω.λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω

 

 

 

erianton εσυ ειχες τον καλπακο περικλη ο οποιος εφυγε κ ειναι τωρα στο γαια κ στο λητω??

Link to comment
Share on other sites

olympics σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες

όσο τον γνωρίζω καλύτερα τόσο πείθομαι ότι είναι καλός γιατρός ( θα συμφωνήσεις βέβαια μαζί μου ότι το στυλάκι του παραπέμπει πιο πολύ σε άνθρωπο που βρίσκεται αλλού όταν σου μιλάει).Απλώς όταν είναι το πρώτο σου δεν ξέρεις τι να περιμένεις και όλα σε αγχώνουν.Χτές που του πήγα τις εξετάσεις με κάλυψε σε όλα όσα τον ρώτησα.

β-επιπέδου έχω αρχές Αυγούστου.

Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις και να με καθησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

olympics σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες

όσο τον γνωρίζω καλύτερα τόσο πείθομαι ότι είναι καλός γιατρός ( θα συμφωνήσεις βέβαια μαζί μου ότι το στυλάκι του παραπέμπει πιο πολύ σε άνθρωπο που βρίσκεται αλλού όταν σου μιλάει).Απλώς όταν είναι το πρώτο σου δεν ξέρεις τι να περιμένεις και όλα σε αγχώνουν.Χτές που του πήγα τις εξετάσεις με κάλυψε σε όλα όσα τον ρώτησα.

β-επιπέδου έχω αρχές Αυγούστου.

Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις και να με καθησυχάσεις.

 

Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ στην αρχή για τον Γιαλελή, αλλά τώρα που με έχει συναντήσει κάμποσες φορές, δεν είναι καθόλου ψυχρός απέναντί μου και μου λέει και αστεία! Αφού σκέψου ότι έχουμε παίξει στοίχημα το φύλο του παιδιού, γιατί το κρύβει καλά και δεν θέλει να μας το δείξει με τίποτα!

Ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου πμ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα πολύ να βρω κάποιον μαιευτήρα-γυναικολόγο στο Έλενα, ο οποίος, πέρα από το να έχει γνώσεις και εμπειρία, θέλω

 

-να στηρίζει τον προγεννητικό έλεγχο πριν μείνει μια γυναίκα έγκυος (δεν θέλω να τύχω σε κανέναν που να μου πει "δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα" και να αφήσω μια πιθανή εγκυμοσύνη μου στην τύχη)

 

-να μην καπνίζει και γενικά να είναι κατά του καπνίσματος (μεγάλη ιστορία)

 

-να είναι υπέρ του φυσικού τοκετού

 

-να είναι συζητήσιμος και να έχει υπομονή (προβλέπω να έχω πολλές απορίες)

 

Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε. Θα είναι από τις σημαντικότερες αποφάσεις της ζωής μου (και του μελλοντικού μου παιδιού). Θα εκτιμήσω πολύ οποιαδήποτε σχετική πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά να δείς, ο γιατρός μου είναι στο Έλενας (Ροσόλυμος) και νομίζω οτι πληροί τις προϋποθέσεις

Βέβαια όταν πήγα σ' αυτόν ήμουν ήδη 14 εβδομάδων (γιατί δεν ήθελα να γεννήσω στο Λητώ οπου ήταν ο παλιός μου γιατρός), οπότε για τον προγεννητικό έλεγχο δεν ορκίζομαι, αλλά φίλες μου που δεν έχουν παιδιά και έχουν πάει σ' αυτόν ξέρω οτι έκαναν πολλές εξετάσεις.

Δεν τον έχω δεί ποτέ να καπνίζει (τι κάνει σπίτι του δεν ξέρω, αλλά ποτέ δε μου μύρισε τσιγαρίλα και έχω ευαίσθητη μύτη)

Εγώ αναγκάστηκα να κάνω καισαρική (κινδύνευε το μωρό λόγω διαβήτη), αλλά μέχρι 2 μέρες πριν εξέταζε τον τράχηλο ελπίζοντας οτι θα το αποφύγουμε και θα τα καταφέρω με πρόκληση. Έχω ακούσει οτι είναι φανατικά υπέρ του φυσ. τοκετού - αλλά βέβαια πάλι δεν έχω προσωπική εμπειρία ...

Για τις απορίες, το σημαντικό είναι να τις έχεις γράψει απο πρίν (εγώ αυτό έκανα) γιατί καμμιά φορά η συζήτηση πήγαινε αλλού και ξέχναγα τι ήθελα να ρωτήσω...

Το μεγάλο μείον είναι οτι συχνά είχε μεγάλη αναμονή και κάνει μόνο απογευματινό ιατρείο!

Πάντως θεωρώ οτι με ξελάσπωσε με δύο ζόρικες εγκυμοσύνες και χάρη σ' αυτόν έχω τις κόρες μου...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε, εχοντας διαβασει αρκετα στο φορουμ θα ηθελα να πω την αποψη μου απο εμπειρια στο θεμα αυτο. Ειμαι 6 εβδομαδων και 4 ημερων και διανυω την δευτερη μου εγκυμοσυνη. Η κα Γεωργιαδου ηταν η γιατρος μου και στην πρωτη μου γεννα και φυσικα και σε αυτην.

Η γνωμη μου ειναι πως οσες εγκυες θελουν φρου φρου και αρωματα καλυτερα να επιλεξουν καποια γυναικολογο σε ιδιωτικο μαιευτηριο και να χουν μαζι τους το βιβλιαριο καταθεσεων , οσες θελουν μια ευγενικη , αντικειμενικη, ειλικρινη και εμπειρη μαιευτηρα , στην θεση της διευθυντριας της Β' Γυναικολογικης στο Ελενας , ας επισκευτουν την κα Γεωργιαδου.

Το να γεννας στο Ελενας ειναι η απολυτη ασφαλεια και για την μητερα και για το παιδι, ολα τα αλλα ειναι ξενοδοχεια πολυτελειας διχως την καταλληλη εμπειρια για να κανουν τα θαυματα τους σε ωρα αναγκης και προπαντων χωρις βιβλιαριο καταθεσεων ....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε, εχοντας διαβασει αρκετα στο φορουμ θα ηθελα να πω την αποψη μου απο εμπειρια στο θεμα αυτο. Ειμαι 6 εβδομαδων και 4 ημερων και διανυω την δευτερη μου εγκυμοσυνη. Η κα Γεωργιαδου ηταν η γιατρος μου και στην πρωτη μου γεννα και φυσικα και σε αυτην.

Η γνωμη μου ειναι πως οσες εγκυες θελουν φρου φρου και αρωματα καλυτερα να επιλεξουν καποια γυναικολογο σε ιδιωτικο μαιευτηριο και να χουν μαζι τους το βιβλιαριο καταθεσεων , οσες θελουν μια ευγενικη , αντικειμενικη, ειλικρινη και εμπειρη μαιευτηρα , στην θεση της διευθυντριας της Β' Γυναικολογικης στο Ελενας , ας επισκευτουν την κα Γεωργιαδου.

Το να γεννας στο Ελενας ειναι η απολυτη ασφαλεια και για την μητερα και για το παιδι, ολα τα αλλα ειναι ξενοδοχεια πολυτελειας διχως την καταλληλη εμπειρια για να κανουν τα θαυματα τους σε ωρα αναγκης και προπαντων χωρις βιβλιαριο καταθεσεων ....

 

θα μου επιτρεψεις να πω πως τιποτα δεν ειναι απολυτο...με ειλικρινα φιλικη διαθεση

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε, εχοντας διαβασει αρκετα στο φορουμ θα ηθελα να πω την αποψη μου απο εμπειρια στο θεμα αυτο. Ειμαι 6 εβδομαδων και 4 ημερων και διανυω την δευτερη μου εγκυμοσυνη. Η κα Γεωργιαδου ηταν η γιατρος μου και στην πρωτη μου γεννα και φυσικα και σε αυτην.

Η γνωμη μου ειναι πως οσες εγκυες θελουν φρου φρου και αρωματα καλυτερα να επιλεξουν καποια γυναικολογο σε ιδιωτικο μαιευτηριο και να χουν μαζι τους το βιβλιαριο καταθεσεων , οσες θελουν μια ευγενικη , αντικειμενικη, ειλικρινη και εμπειρη μαιευτηρα , στην θεση της διευθυντριας της Β' Γυναικολογικης στο Ελενας , ας επισκευτουν την κα Γεωργιαδου.

Το να γεννας στο Ελενας ειναι η απολυτη ασφαλεια και για την μητερα και για το παιδι, ολα τα αλλα ειναι ξενοδοχεια πολυτελειας διχως την καταλληλη εμπειρια για να κανουν τα θαυματα τους σε ωρα αναγκης και προπαντων χωρις βιβλιαριο καταθεσεων ....

 

σόρρυ αλλά τα πήρα λιγάκι τώρα...

όχι προσωπικά μαζί σου αλλά με το θέμα που ανέφερες..

έτσι κι εγώ πριν 1.5 χρόνο διάβαζα τέτοια και πήγα η καημένη σε αυτήν

έχω καταγγελία για την κυρία και δε θα αναφερθώ εκτενώς, όποια ενδιαφέρεται να διαβάσει το ποστ μου εκεί..

αλλά εγώ πήγα σε αυτήν με το σκεπτικό που είπες..ότι δεν είχα χρήματα για φρου φρου και αρώματα σε ιδιωτικά..

είμαστε 20 χρονών, με εισόδημα 800 ευρώ το μήνα οικογενειακώς.

άρα δημόσιο

διάβασα τα καλύτερα για την κυρία

άντεχα 9 μήνες με απίστευτες αναμονές για τα πρωινά της ιατρεία- δεν είχα για απογευματινό, λέω θα δικαιωθώ στη γέννα.5 λεπτά ξεπέτα εξέταση, σπάνια υπερηχος..

αυτά που είπες ως ατού της τα αντικρούω-χωρίς αποδείξεις παρά μόνο την εμπειρία μου που την έζησε και ο άντρας μου.

ευγενική-πάει ο άντρας μου μετά τη γέννα να πάρει τα χαρτιά μας με 250 ευρώ(που μας τα έκαναν δώρο για το μωρό φίλοι)για να την ευχαριστήσουμε για όλα. και του λέει σστην ψύχρα:τι είναι αυτά 1200 ευρώ είναι(μαύρα, του νοσοκομείου τα είχαμε δώσει)ο άντρας έπεσε από τα σύννεφα και στο σοκ πέταξε 500(ο,τι είχαμε και δεν είχαμε πάνω μας)και ούτε ευχαριστώ. Δεν εμφανίστηκε ποτέ να με ξαναδει πώς πάω και να δώσει συμβουλες για τη λοχεία μετά από αυτό.

αντικειμενική-τι εννοείς?

ειλικρινής-όταν της είπαμε ότι δεν έχουμε το έπαιξε κινέζα και εμείς συνεχίσαμε μαζί της...

έμπειρη μαιευτήρας-από 12 ώρες γέννα, με θυμήθηκε τις 2 τελευταίες(πήγα βράδυ και ήρθε στο τέλος της βάρδιας της μεσημέρι)

με ξεγένναγε με τον βοηθό-σε κάποια φάση έκανα ωθήσεις με τη βοήθεια του άντρα μου και ΜΙΛΑΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ-ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΩ...άρα μάλλον ναι-υπερβολικά έμπειρη, μάλλον κατάλαβε ότι θα το κάνω και μόνη μου...

 

Δε θέλω να γίνει προσωπικό

απλά πραγματικά, δε θέλω άλλη κοπελα από εδώ που είναι στη θέση που ήμουν εγώ να ακολουθήσει την απόλυτη συμβουλή σου και να πάθει το ίδιο που έπαθα...

αν και δεν θα κατηγορήσω τη γιατρό σ'αυτό το τελευταίο, το έλενας στη δική μου ώρα ανάγκης(είχε στεγνώσει το παιδί και πόναγα φριχτά για ώρες-έκανα επισκληρίδιο και δε με έπιασε) δε φάνηκε αντάξιο αλλά δεν περίμενα και τίποτα με το σκεπτικό ότι δε θα πλήρωνα για πολυτελή μεταχείρηση...

επίσης όλες αυτές τις ώρες ήμουν τελείως μόνη με τις μαίες να περνούν για δεύτερα, να με δουλεύουν ότι είμαι υπερβολική και δεν πονάω και άλλα ωραία και να φεύγουν χωρίς να με βοηθούν(μια ώρα έψαχνα κάποιον για πάπια!)

και ΝΑΙ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ Η Κα ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΗΘΕΛΕ 1200 ΕΥΡΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ...Κάλλιο να τα έδινα σε ξεναδοχειακές εγκαταστάσεις ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.εμενα ο γιατρός μου είναι στο λητω.είναι απίστευτος γιατρός και κυρίως άνθρωπος.Με βοήθησε πάρα πολύ σε ότι πρόβλημα αντιμετώπισα και γέννησα απίστευτα ανώδυνα.όσον αφορά το θέμα του νοσοκομείου προτιμώ το ιδιωτικό και οι τίμες είναι πολύ καλές. παίρνει τοκετό όσο κάποιος σε δημόσιο.Σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Το έχω ακούσει και αλλού αυτό για την αναμονή. Είναι λίγο προβληματικό.

 

Μήπως υπάρχει κάποια που είχε κάποιον απο τους Γιαλελή,Τσιώνη ή Μπαλαφούτα; Η γενικά κάποιον που να ασχολείται με τη γυναίκα και να της αφιερώνει χρόνο και πριν και αφού μείνει έγκυος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...