Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγος στο Έλενα


Recommended Posts

Γειά σας! Μπήκα στο forum για πρωτη φορα και δεν το πιστευα ποσα μπορεις να μαθεις!

Το Έλενα είναι τελειο νοσοκομειο αν βρεις το σωστο γιατρο!

Εγώ ειχα το συγχωρεμενο το Γιαννακοδημο. Τελειος γιατρος και ανθρωπος. αλλα τον χάσαμε τον ανθρωπο...

Μηπως ξερει καμμια για το τμημα εξοσωματικης κανεναν ισάξιο του ή κάποιον αντικαταστάτη? Εχω μαθει για τον Παπαριστειδη αλλα δεν ξερω καμμια με προσωπικη εμπειρια. Εχω ενδομητριωση και δεν ξερω που να απευθυνθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου.Ειχα και εγω τον Γιανακοδημο και μετα απο πολυ ερευνα πηγα στον Παπαριστειδη και εμεινα ευχαριστημενη.Την ημέρα που πηγα, ειχαν περασει σαράντα μερες απο τον χαμό του καταπληκτικού γιατρού και ανθρώπου και είχαν μπει στο γραφειο του οι νοσοκομες για να πετάξουν τα πράγματα του να το καθαρίσουν.Δεν μπορεις να φανταστείς τι ένιωσα.Επισης ειναι και ο Γαβαρης στην εξωσωματικη.Σου στέλνω π.μ γιατι είχα σταματήσει να γράφω αλλα συνεχιζω να διαβάζω το φορουμ.Διάβασα τώρα την δημοσιευση σου και καταλαβαινεις πως ενιωσα.Αν θέλεις να ρωτήσεις τίποτε στείλε μου π.μ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω προσωπική εμπειρία από τον Παπαριστείδη και έχω να πω μόνο τα καλύτερα :D:D Και από ότι έχω μάθει και εκτός νοσοκομείου έχει πάρα πολύ καλό όνομα στις εξωσωματικές, με πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας :wink::wink:

.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα καλώς ήρθες! Όντως είχε ρωτήσει και μια άλλη κοπέλα και της σύστησα το γιατρό της αδερφής μου. Αν θες πες μου να σου στείλω πμ.

 

 

κι εγω ψάχνω για γιατρο στο έλενα, θα ήθελα να μου έλεγες αυτον που γνωριζεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.τι γνωμη εχετε για τον Φαρμακιδη στο Ελενα?

 

προσωπικά έχω τη χείριστη, μου έκανε έναν υπέρηχο doppler πριν από 2 εβδομάδες και μόνο που δεν βριστήκαμε! απίστευτα κακότροπος (σαν γιατρός δεν έχω ιδέα αλλά σαν άνθρωπος.....)

 

ΑΜΑΝ! Και σκέφτομαι να πάω σ' αυτόν (μου τον σύστησε φιλικό ζευγάρι) θα τον δω αύριο πρώτη φορά και θα σας πω.....ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

καλησπερα.τι γνωμη εχετε για τον Φαρμακιδη στο Ελενα?

 

προσωπικά έχω τη χείριστη, μου έκανε έναν υπέρηχο doppler πριν από 2 εβδομάδες και μόνο που δεν βριστήκαμε! απίστευτα κακότροπος (σαν γιατρός δεν έχω ιδέα αλλά σαν άνθρωπος.....)

 

ΑΜΑΝ! Και σκέφτομαι να πάω σ' αυτόν (μου τον σύστησε φιλικό ζευγάρι) θα τον δω αύριο πρώτη φορά και θα σας πω.....ΤΩΡΑ ΞΑΝΑΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ....

 

οταν ηταν να κανω κι εγω το ντοπλερ μου και προσπαθουσα να κανονισω τα ραντεβου, μου ειπε η γιατρος μου να παρω και να τον ζητησω... μου εδωσαν οι κοπελες το κινητο του λεει γιατι πρεπει να συνενοηθω μαζι του... πηρα και μου ειπε οτι δεν κανει τετοιες εξετασεις.. μα λεω μου ειπε η γιατρος μου να σας παρω... ναι λεει ποτε θες, την ταδε ημερομηνια απανταω, α, μου λεει δεν θα ειμαι εδω... ξαναπαιρνω την γιατρο μου της το λεω το σκηνικο, μου λεει του ειπες πως σου ειπα να τον παρεις? ναι της λεω κι εγω.. τελικα μου εδωσε το τηλ. μιας γιατρου στο Ιασω, οπου πηγα και εκανα το ντοπλερ και μια χαρα...

οντως ο Φαρμακιδης δεν ηταν και πολυ προθυμος...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εγώ είχα το Διακάκη για 7 μήνες στο έλενα. Τον άλλαξα τελευταία στιγμή γιατί ήταν πάρα πολύ της καισαρικής και πήγα στο αλεξάνδρα σε πανεπιστημιακό ιατρό. Δε θα τον σύστηνα για όσες παλεύουν για φυσιολογικό τοκετό. Πάντως σαν χειρουργός είναι εξαιρετικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ειμαι καινουργια και θα ηθελα τη γνωμη σας (εαν γνωριζετε κατι βεβαια).

Με παρακολουθει η Δημοπουλου που ειναι και στο Ελενα (απ'οτι μου εχουν πει) και στο Λητω.

Μεχρι τωρα ολα τα ραντεβου τα εχουμε κανει στο Λητω, ομως δεν θελω να γεννησω εκει. Προτιμω το Ελενα.

Γνωριζει καμια τιποτα?

Ειναι πραγματι στο Ελενα? Ειχατε καλη εμπειρια?

Στο επομενο ραντεβου θα την ρωτησω, αλλα μεχρι τοτε ... θα με φαει η αγωνια...

 

Ευχαριστω

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μέλλουσες μαμάδες καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να καταγραφεί και η δική μου εμπειρία ως πρώην εγκυμονούσα.

Είχα μια στάνταρ γυναικολόγο που πήγαινα για τις ετήσιες προληπτικές εξετάσεις μέχρι που αποφάσισα να την αλλάξω, πρώτον γιατί πλέον είχα μετακομίσει σε άλλη περιοχή μετά το γάμο μου και δεύτερον γιατί με τον σύζυγο αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί και εκείνη ήταν συμβεβλημένη μόνο με ιδιωτικά μαιευτήρια και τα ποσά που παίζουν εκεί είναι εκτός «ορίων».

Προσπάθησα πριν την εγκυμοσύνη να ενημερωθώ για γυναικολόγους των δημοσίων μαιευτηρίων και είδα – διάβασα αρκετές από εσάς να μιλάτε για την κυρία Γεωργιάδου και για πολλούς άλλους βέβαια. Πράγματι μετά από έναν μήνα έμεινα έγκυος. Σημειώστε δεν είχα κανένα γυναικολογικό πρόβλημα μέχρι στιγμής οπότε δεν είχα λόγο να φοβηθώ και ήμουν ήσυχη.

Η πρώτη επαφή με την κυρία Γεωργιάδου ήταν πολύ καλή μου άρεσε που ήταν περιποιημένη και προϊσταμένη εκεί στο Έλενα. Είδα κοπέλες εκεί που είχε αναλάβει ήταν πολύ ευχαριστημένες από εκείνη.

Έκανα όλες τις εξετάσεις που μου ζητούσε στα εξωτερικά ιατρεία του μαιευτηρίου και επιτόπου πήγαινα και έκανε αξιολόγηση της κατάστασης. Είχαν περάσει 5 εβδομάδες, είχε ανέβει η γοναδοτροπίνη στα ύψη και δεν είχε φανεί στον υπέρηχο ακόμα το έμβρυο. Φαινόταν προβληματισμένη αλλά ποτέ δεν έδειξε κάποια ανησυχία για να με «πονηρέψει» και μένα. Μου έλεγε ότι μερικές φορές συμβαίνει αυτό. Εγώ ήμουν ήσυχη και έπλεα σε πελάγη ευτυχίας και αναισθησίας.

Η αλήθεια είναι ότι ο αδελφός μου ήταν ο μόνος που ούρλιαζε ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί είχε εμπειρία από την γέννα της γυναίκας του και μου έλεγε συνεχώς να κάνω υπέρηχο και σε ιδιωτικό διαγνωστικό για να βεβαιωθώ ότι όντως τα πράγματα είναι όπως τα λένε στα εξωτερικά ιατρεία.

Να μην σας τα πολυλογώ, έφτασα στην 7η εβδομάδα. Από τα εξωτερικά ιατρεία δεν έβλεπαν πάλι το έμβρυο, μάλιστα τα ακριβή λόγια του βοηθού – ιατρού ήταν « Κυρία Γεωργιάδου εξακολουθώ να μην βρίσκω έμβρυο στην κυρία μάλιστα τώρα τελευταία χάνω την δεξιά σάλπιγγα (γελώντας), τέλος πάντων τι να της πώ;»

Η συμβουλή της κυρίας Γεωργιάδου ήταν να με ενημερώσει ότι αν αισθανθώ οξύ πόνο να μεταφερθώ επειγόντως σε όποιο εφημερεύον μαιευτήριο γιατί μάλλον (δεν ήταν σίγουρη ακόμα) είχα εξωμήτριο κύηση και υπήρχε κίνδυνος.

Μετά από δικό μου τηλεφώνημα την ίδια μέρα και αρκετή συζήτηση με έστειλε επειγόντως αν ήταν δυνατό και την ίδια μέρα σε ιδιωτικό διαγνωστικό να κάνω υπέρηχο που εκεί πανεύκολα διαπίστωσαν ότι είχα εξωμήτριο κύηση στην δεξιά σάλπιγγα (που δεν έβρισκε ο κύριος) και ότι το έμβρυο είχε αποκτήσει καρδιά. Είχε δε μεγαλώσει τόσο που υπήρχε κίνδυνος να σκάσει το όργανο επειδή δεν θα άντεχε άλλο την ανάπτυξη του εμβρύου και θα πέθαινα (ήταν η πρώτη φορά που το άκουσα) αν συνέβαινε αυτό και δεν βρισκόμουν έγκαιρα σε κάποιο μαιευτήριο για να με εγχειρήσουν. Ο δε γιατρός που μου βρήκε το έμβρυο του έκανε μεγάλη έκπληξη πως τόσο καιρό δεν είχε διαπιστωθεί και με είχαν φτάσει στο έσχατο σημείο.

Με ενημέρωσε δε ότι θα έπρεπε να είχε θορυβηθεί ο γιατρός από τις 2.000 μονάδες γοναδοτροπίνης που σχηματίζεται ο σάκος και φαίνεται το έμβρυο καθαρότατα, θα μου χορηγούσε φαρμακευτική αγωγή και θα αποβαλλόταν μόνο του από τον οργανισμό μου και δεν θα έφτανα στο μαχαίρι, με κίνδυνο της ίδιας μου της ζωής.

Θέλετε τώρα να ακούσετε και την απάντηση της κυρίας Γεωργιάδου; Μου είπε ότι δεν μπορεί να με αναλάβει διότι φεύγει ταξίδι και στην ερώτηση μου αν έχει κάποιο άλλο γιατρό αναπληρωτή να με αναλάβει μου είπε ότι δυστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει και όταν αισθανθώ τον πόνο αυτό να πάω σε όποιο μαιευτήριο εφημερεύει να με χειρουργήσει και μου το έκλεισε.

 

Ερώτηση:

Γιατί η κυρία Γεωργιάδου αφού διαπίστωσε ότι στα εξωτερικά ιατρεία δεν ξέρουν την τύφλα τους δεν με πήρε από το χέρι να με δει η ίδια; Δεν θα είχα την απαίτηση από την στιγμή που όλα πήγαιναν καλά να έχω ιδιαίτερη μεταχείριση. Αλλά η περίπτωση μου είχε φτάσει στο απροχώρητο. Ξέρετε πόσους γιατρούς είδα να παρακάμπτουν την ουρά και να κοιτούν μόνοι τους τις ασθενείς τους;

Και γιατί αφού έχουν αναπληρωτή γιατρό γιατί ρώτησα και το ξέρω, δεν με έστειλε σ’ αυτόν και με άφησε στην τύχη μου. Μήπως δεν ήθελε να δουν ότι εξ’ αιτίας της είχα φτάσει σε αυτό το σημείο;

 

Αυτά τα γράφω μετά από πολλούς μήνες έχοντας ξεπεράσει την κατάσταση. Το ψυχολογικό κομμάτι το άφησα απέξω γιατί θα χρειαστώ άλλες 10 σελίδες για να σας πω τι ένιωσα. Επίσης τα γράφω, για να μην θεοποιούνται κάποιοι άνθρωποι και για έναν τελευταίο λόγο, είδα πολλές κοπέλες να αναζητούν μαιευτήρες γυναικολόγους και δεν θα ήθελα η δική μου περιπέτεια να μείνει στην σκιά. Έτσι για να επιλέξουν καλύτερα η τουλάχιστον να ξέρουν όλες τις ιστορίες καλές και κακές. Προφανώς η συγκεκριμένη κυρία έχει εμπειρία και πολλές περιπτώσεις που φέρνει σε πέρας μάλλον όμως ευκολότερες οι φυσιολογικές. Αν και η δική μου δεν ήταν η σπανιότερη.

Παρ’ όλα αυτά σήμερα είμαι γερή στα πόδια μου (με μια σάλπιγγα λιγότερη βέβαια) και ευτυχώς έχω τις ίδιες πιθανότητες να ξαναμείνω έγκυος. Εύχομαι σε όλες σας καλή εγκυμοσύνη και σε όσες κοντεύετε καλή λευτεριά, με έναν πόνο που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Μέλλουσες μαμάδες καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να καταγραφεί και η δική μου εμπειρία ως πρώην εγκυμονούσα.

Είχα μια στάνταρ γυναικολόγο που πήγαινα για τις ετήσιες προληπτικές εξετάσεις μέχρι που αποφάσισα να την αλλάξω, πρώτον γιατί πλέον είχα μετακομίσει σε άλλη περιοχή μετά το γάμο μου και δεύτερον γιατί με τον σύζυγο αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί και εκείνη ήταν συμβεβλημένη μόνο με ιδιωτικά μαιευτήρια και τα ποσά που παίζουν εκεί είναι εκτός «ορίων».

Προσπάθησα πριν την εγκυμοσύνη να ενημερωθώ για γυναικολόγους των δημοσίων μαιευτηρίων και είδα, διάβασα αρκετές από εσάς να μιλάτε για την κυρία Γεωργιάδου και για πολλούς άλλους βέβαια. Πράγματι μετά από έναν μήνα έμεινα έγκυος. Σημειώστε δεν είχα κανένα γυναικολογικό πρόβλημα μέχρι στιγμής οπότε δεν είχα λόγο να φοβηθώ και ήμουν ήσυχη.

Η πρώτη επαφή με την κυρία Γεωργιάδου ήταν πολύ καλή μου άρεσε που ήταν περιποιημένη και προϊσταμένη εκεί στο Έλενα. Είδα κοπέλες εκεί που είχε αναλάβει ήταν πολύ ευχαριστημένες από εκείνη.

Έκανα όλες τις εξετάσεις που μου ζητούσε στα εξωτερικά ιατρεία του μαιευτηρίου και επιτόπου πήγαινα και έκανε αξιολόγηση της κατάστασης. Είχαν περάσει 5 εβδομάδες, είχε ανέβει η γοναδοτροπίνη στα ύψη και δεν είχε φανεί στον υπέρηχο ακόμα το έμβρυο. Φαινόταν προβληματισμένη αλλά ποτέ δεν έδειξε κάποια ανησυχία για να με «πονηρέψει» και μένα. Μου έλεγε ότι μερικές φορές συμβαίνει αυτό. Εγώ ήμουν ήσυχη και έπλεα σε πελάγη ευτυχίας και αναισθησίας.

Η αλήθεια είναι ότι ο αδελφός μου ήταν ο μόνος που ούρλιαζε ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί είχε εμπειρία από την γέννα της γυναίκας του και μου έλεγε συνεχώς να κάνω υπέρηχο και σε ιδιωτικό διαγνωστικό για να βεβαιωθώ ότι όντως τα πράγματα είναι όπως τα λένε στα εξωτερικά ιατρεία.

Να μην σας τα πολυλογώ, έφτασα στην 7η εβδομάδα. Από τα εξωτερικά ιατρεία δεν έβλεπαν πάλι το έμβρυο, μάλιστα τα ακριβή λόγια του βοηθού – ιατρού ήταν « Κυρία Γεωργιάδου εξακολουθώ να μην βρίσκω έμβρυο στην κυρία μάλιστα τώρα τελευταία χάνω την δεξιά σάλπιγγα (γελώντας), τέλος πάντων τι να της πώ;»

Η συμβουλή της κυρίας Γεωργιάδου ήταν να με ενημερώσει ότι αν αισθανθώ οξύ πόνο να μεταφερθώ επειγόντως σε όποιο εφημερεύον μαιευτήριο γιατί μάλλον (δεν ήταν σίγουρη ακόμα) είχα εξωμήτριο κύηση και υπήρχε κίνδυνος.

Μετά από δικό μου τηλεφώνημα την ίδια μέρα και αρκετή συζήτηση με έστειλε επειγόντως αν ήταν δυνατό και την ίδια μέρα σε ιδιωτικό διαγνωστικό να κάνω υπέρηχο που εκεί πανεύκολα διαπίστωσαν ότι είχα εξωμήτριο κύηση στην δεξιά σάλπιγγα (που δεν έβρισκε ο κύριος) και ότι το έμβρυο είχε αποκτήσει καρδιά. Είχε δε μεγαλώσει τόσο που υπήρχε κίνδυνος να σκάσει το όργανο επειδή δεν θα άντεχε άλλο την ανάπτυξη του εμβρύου και θα πέθαινα (ήταν η πρώτη φορά που το άκουσα) αν συνέβαινε αυτό και δεν βρισκόμουν έγκαιρα σε κάποιο μαιευτήριο για να με εγχειρήσουν. Ο δε γιατρός που μου βρήκε το έμβρυο του έκανε μεγάλη έκπληξη πως τόσο καιρό δεν είχε διαπιστωθεί και με είχαν φτάσει στο έσχατο σημείο.

Με ενημέρωσε δε ότι θα έπρεπε να είχε θορυβηθεί ο γιατρός από τις 2.000 μονάδες γοναδοτροπίνης που σχηματίζεται ο σάκος και φαίνεται το έμβρυο καθαρότατα, θα μου χορηγούσε φαρμακευτική αγωγή και θα αποβαλλόταν μόνο του από τον οργανισμό μου και δεν θα έφτανα στο μαχαίρι, με κίνδυνο της ίδιας μου της ζωής.

Θέλετε τώρα να ακούσετε και την απάντηση της κυρίας Γεωργιάδου; Μου είπε ότι δεν μπορεί να με αναλάβει διότι φεύγει ταξίδι και στην ερώτηση μου αν έχει κάποιο άλλο γιατρό αναπληρωτή να με αναλάβει μου είπε ότι δυστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει και όταν αισθανθώ τον πόνο αυτό να πάω σε όποιο μαιευτήριο εφημερεύει να με χειρουργήσει και μου το έκλεισε.

 

Ερώτηση:

Γιατί η κυρία Γεωργιάδου αφού διαπίστωσε ότι στα εξωτερικά ιατρεία δεν ξέρουν την τύφλα τους δεν με πήρε από το χέρι να με δει η ίδια; Δεν θα είχα την απαίτηση από την στιγμή που όλα πήγαιναν καλά να έχω ιδιαίτερη μεταχείριση. Αλλά η περίπτωση μου είχε φτάσει στο απροχώρητο. Ξέρετε πόσους γιατρούς είδα να παρακάμπτουν την ουρά και να κοιτούν μόνοι τους τις ασθενείς τους;

Και γιατί αφού έχουν αναπληρωτή γιατρό γιατί ρώτησα και το ξέρω, δεν με έστειλε σ’ αυτόν και με άφησε στην τύχη μου. Μήπως δεν ήθελε να δουν ότι εξ’ αιτίας της είχα φτάσει σε αυτό το σημείο;

 

Αυτά τα γράφω μετά από πολλούς μήνες έχοντας ξεπεράσει την κατάσταση. Το ψυχολογικό κομμάτι το άφησα απέξω γιατί θα χρειαστώ άλλες 10 σελίδες για να σας πω τι ένιωσα. Επίσης τα γράφω, για να μην θεοποιούνται κάποιοι άνθρωποι και για έναν τελευταίο λόγο, είδα πολλές κοπέλες να αναζητούν μαιευτήρες γυναικολόγους και δεν θα ήθελα η δική μου περιπέτεια να μείνει στην σκιά. Έτσι για να επιλέξουν καλύτερα η τουλάχιστον να ξέρουν όλες τις ιστορίες καλές και κακές. Προφανώς η συγκεκριμένη κυρία έχει εμπειρία και πολλές περιπτώσεις που φέρνει σε πέρας μάλλον όμως ευκολότερες οι φυσιολογικές. Αν και η δική μου δεν ήταν η σπανιότερη.

Παρ’ όλα αυτά σήμερα είμαι γερή στα πόδια μου (με μια σάλπιγγα λιγότερη βέβαια) και ευτυχώς έχω τις ίδιες πιθανότητες να ξαναμείνω έγκυος. Εύχομαι σε όλες σας καλή εγκυμοσύνη και σε όσες κοντεύετε καλή λευτεριά, με έναν πόνο που λένε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω βρε κορίτσι μου... Ποιός φταίει ή τί έφταιξε δεν μπορώ να το πω.

Αλλά απο την άλλη βλέπεις να συμβαίνουν δυσάρεστα, να το πω έτσι, και σε ιδιωτικά μαιευτήρια και γιατρούς που χρυσοπληρώνονται για αυτό...

 

Στο δημόσιο νοσοκομείο απο οτι φαινεται, οι γυναικολόγοι δεν έχουν στάνταρ συνεργάτες (μαίες, υπερηχογραφιστές) που να τους έχουν τυφλή εμπιστοσύνη. οπότε είναι πού θα πέσεις για υπέρηχο κλπ.

 

Αν και σε μένα η Γεωργιάδου μου πρότεινε για Αυχενική διαφάνεια να παω στο ιασω σε μια ειδική στους υπερήχους. Αλλά δεν μου πε κι ολας μην πας αλλού. Εγώ την ρώτησα δλδ αν πρέπει να πάω σε καλό γιατρό και οχι οπου νά ναι.

Πάντως για το εξωμήτριο που λες, εμένα η προηγούμενη γυναικολόγος μου είχε γράψει ''ενδομήτρια κύηση'' στο πρώτο υπέρηχο που έκανα την 5η εβδομάδα. Αν και δεν είχαμε δει έμβρυο τότε, ούτε είχαμε ακουσει καρδούλα.Αρα λογικά το αν θα είναι ενδο ή εξωμήτριο το κύημα, φαίνεται νωρίς.

 

Σου εύχομαι πάντως μια νέα και ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη με ενα υγιές μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΜΩΣ.ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΙΑΤΡΟ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΔΡΟΣ ΜΟΥ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ.ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.ΤΡΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΗ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΒΡΗΣΚΩ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΚΑΙ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟΝ.ΕΚΕΙ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΑΝΕ.ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΚ ΠΑΩ ΣΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ.ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ :shock: ΜΗΝ ΣΑΣ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΧΑΣΑ.ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΣΧΕΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΕΛΟΝΤΑΣ.ΚΑΛΑ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ :shock: ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΙΚΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟΤΙΚΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΑΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΝΟΜΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΕΙΜΕΡΩΣΕΙ ΠΕΡΑΣΑΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο!

Πως δεν έπαθες τίποτα κοριτσάκι μου!

Να μη σου πω ότι σηκώνει και μήνυση αυτό...

 

Ευχαριστούμε πολύ που μας ενημέρωσες, να ξέρουμε τι συμβαίνει γύρω μας!

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο!

Πως δεν έπαθες τίποτα κοριτσάκι μου!

Να μη σου πω ότι σηκώνει και μήνυση αυτό...

 

Ευχαριστούμε πολύ που μας ενημέρωσες, να ξέρουμε τι συμβαίνει γύρω μας!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ - ΝΕΟ ΚΤΙΡΙΟ ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ ΤΗΝ κα Γεωργιάδου. ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΕΛΕΝΑ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ 2008 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ. ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΛΕΙΑ! ΣΤΗΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ (ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΖΗΤΑ ΔΙΚΛΙΝΟ Η ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ - ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΤΕΙΕΣ)

ΟΤΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΦΙΛΙΚΑ ΠΡΩΤΟΥΛΑ

 

 

έχω βρει κι εγω επιτέλους γιατρό στο έλενα (μια φορά τον έχω δει δηλαδή ) αλλά έχω πελαγώσει με τις εξετάσεις. Ξέρεις μήπως τι γίνεται με τις εξετάσεις στο Έλενα; έχω ΙΚΑ και τις πρώτες τις έκανα εκεί, αλλά με τις καθυστερήσεις στα ραντεβου κλπ θα έχω κλείσει 10η εβδομάδα όταν βγουν τα αποτελέσματα...Υπάρχει τρόπος να τις κάνω αμέσως στο Ελενα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ξέρω τι να πω. Αυτά που συνέβησαν γράφω διότι όντως δημόσιο η ιδιωτικό γιατρό προφανώς δεν έχει σημασία. Είναι μην σου κάτσει το λαχείο που λένε. Εμένα δυστυχώς πήγαν στραβά τα πράγματα από την αρχή αλλά με την ασχετοσύνη ή αδιαφορία που υπάρχει έξω.. με πήρε ο διάβολος!

Τώρα το πόσο καλά έκαναν την δουλειά τους τελικά εκεί μέσα, φάνηκε από το αποτέλεσμα τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ήταν τραγικά απαθείς. Και καλό θα είναι όσοι δίνουν τον όρκο του Ιπποκράτη να τον τηρούν κιόλας. Δεν είναι δουλειά μας να γινόμαστε κουραστικοί και εκνευριστικοί με τις 100 ερωτήσεις κάθε φορά που επισκεπτόμαστε έναν γιατρό. Ούτε να αγχωνόμαστε μήπως και ξεχάσαμε να διευκρινήσουμε κάτι και πέρασε απαρατήρητο. Υποτίθεται ότι έχουν γνώση και μηχανήματα υψηλής τεχνολογίας για να βοηθηθεί η δουλειά τους. Προσωπικά αν ήμουν η κυρία Γεωργιάδου και άκουγα τον ιατρό να μου λέει ότι δεν βρίσκει την δεξιά σάλπιγγα γελόντας θα τον έπαιρνε και θα τον σήκωνε μιας και θέλει να λέγεται προισταμένη. Από την στιγμή που κινδύνευε η ζωή μου θα έπρεπε να κάτσει εκεί όλο το βράδυ μέχρι να την βρεί! Αλλά βέβαια ήμουν παιδί άλλης μάνας, κάτσε να ήταν η κόρη της στην θέση μου και θα σου έλεγα εγώ!

Επειδή αυτός ο υπέρηχος ήταν ότι πολυτιμότερο για μένα εκείνη τις μέρες και ενημερώθηκα πλήρως για την συγκεκριμένη φάση της εγκυμοσύνης σου έγραψαν ενδομήτριο κύηση βρε filoudaki - Τένια γιατί πρέπει να είδαν έστω τον σάκο, αλλιώς δεν σου γράφουν τίποτα μέχρι να δούν κάποια ένδειξη. Και άμα είναι και περασμένες οι εβδομάδες κοπανάνε και ένα πιθανή εξωμήτριο κύηση για να έχουν το κεφάλι τους σίγουρο ότι όποιος δεί τον τελευταίο υπέρηχο θα είναι πιο προσεκτικός στην εξέταση, την επόμενη φορά. Άντε με τόσα που περνάμε, κοντεύουν να κάνουν εμάς γυναικολόγους, οι άχρηστοι!

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου.

Κουράγιο κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλημέρα σε όλες!

θέλω όποια γνωρίζει να μου δώσει στοιχεία γιατρού στο έλενας και τι διαδικασία υπάρχει για εξετάσεις αίματος, υπέρηχους κτλ.

είμαι νέα στο forum καθώς μόλι έμαθα ότι είμαι έγκυος διανύω την 6 εβδομάδα!!!

ευχαριστώ!

 

Kalimera koritsia!

SOSOSOSOS.... Psaxnw ki egw gynaikologo sto Elenas. Molis ematha oti eimai egkuos stin 5 evdomada kai katalavainete exw frikarei!!! Me tin kali tin ennoia fysika! Mporei kapoia na me voithisei?

Thelw bebe!!!

Link to comment
Share on other sites

Katerinitsa καλά κάνεις και καταθέτεις την εμπειρία σου, όλα πρέπει ν' ακούγονται. Θα ήθελα να καταθέσω κι εχώ την άποψη μου για την Γεωργιάδου. Είμαι στη 13 εβδομάδα και την επέλεξα για το πολύ καλά λόγια που γράφονται στο φόρουμ. Την έχω συναντήσει 3-4 φορές και ενώ είναι όντως προσεγγίσιμη και πολύ συμπαθής, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν είναι καθόλου επεξηγηματική. Θα έλεγα σχεδόν αδιάφορη. Αν την ρωτήσω κάτι από μόνη μου, θα μου απαντήσει σχεδόν μονολεκτικά ή η απάντησή της θα είναι κάπως γενική. Αυτό που επίσης μου έχει κάνει εντύπωση είναι πως ακόμη δεν μου έχει γράψει κανένα συμπλήρωμα ασβεστίου, φολικού οξέους κλπ. Γιατί πόσες μερίδες γαλακτοκομικών μπορεί να φάει μια έγκυος την ημέρα και πόσα μπρόκολα και λάχανα κλπ και μάλιστα με τις αναγούλες του πρώτου τριμήνου. Και αναρωτιέμαι με αιματοκρίτη 36 δεν θα έπρεπε να μου γράψει σίδηρο. Όταν δε της επισήμανα τον αιματοκρίτη στις εξετάσεις μου λέει "ε, αυτό δεν είναι τίποτα". Δεν ξέρω αν βλέποντας τις εξετάσεις έκρινε πως δεν πρέπει να μου γράψει κάτι επιπλέον αλλά ακούω από γνωστές μου πως από την αρχή τους είχαν γράψει συμπληρώματα.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά προσωπικά πιστεύω πως ένας καλός γιατρός εκτός από προσεγγίσμος πρέπει να είναι και επεξηγηματικός και αναλυτικός, τουλάχιστον στα βασικά. Και σίγουρα δεν μπορεί κανείς γιατρός να μας πονέσει σαν τα παιδιά του, αλλά καλά είναι να έχουν κατά νου πως ότι θα συμβουλέύαν την εγκυμονούσα κόρη τους απλά να το λέγαν και σε μας.Γιατί εμείς δεν είμασται γιατροί και δεν μπορούμε φυσικά ούτε να τα σκεφτούμε όλα και να τους ρωτήσουμε αλλά ούτε και να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε και να προσέξουμε, ειδικά την πρώτη φορά.

Δεν ξέρω έχω προβληματιστεί αρκετά. Μου άρεσε πολύ ο Κονδυλιός ο οποίος μου έκανε λήψη τροφοβλάστη και τον θεώρησα πολύ καλό γιατρό από κάθε άποψη (συμπεριφορά, καθυσήχαση, επεξήγηση, ακόμη και σε διαδικαστικά ταμείου και επιστροφή χρημάτων). Δεν ξέρω ωστόσο αν δέχονται όλοι οι γιατροί να αναλάβουν μια έγκυο από άλλο συναδελφο. Έχει κάνει καμία σας τέτοια αλλαγή στο Έλενα?

Επίσης μια γνωστή μου, μου πρότεινε να δω έναν πολύ καλό γυναικολόγο στο Τζάνειο, ο οποίος απ' όσο μου είπε όχι μόνο είναι εξαιρετικός στη διάρκεια της παρακολούθησης, αλλά ακόμη και τώρα μετά από τις δύο της γέννες, όποτε και να τον καλέσει στο τηλέφωνο θα της απαντήσει σε οποιαδήποτε απορία της και χωρίς να είναι ο βασικός της γυναικολόγος στα καθιερωμένα γυναικολογικά. Μάλιστα όταν στο δεύτερο έκανε καισαρική της έκανε επιτόπου πλαστική και δεν δεν έμεινε κανένα σημάδι (και εννοείται χωρίς οικονομική επιβάρυνση). Από την άλλη δεν θα ήθελα να φύγω από το Έλενα καθώς γνωρίζω πως είναι το δεύτερο δημόσιο νοσοκομείο που πραγματοποιούνται λήψης βλαστοκυττάρων στον τοκετό με αποδέκτη δημόσια τράπεζα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.......

Γνωρίζει καμιά σας τις συνθήκες του Τζανείου για τοκετούς?

Καλό κουράγιο σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Vivianli λυπάμαι πολύ που περνάς τα ίδια και διαπίστωσες ότι διαπίστωσα κι εγώ με την κυρία Γεωργιάδου. Αυτά ακριβώς εξήγησα κι εγώ παραπάνω προκειμένου να ενημερωθούν όλες οι μέλλουσες μαμάδες που πηγαίνουν εκεί. Οι συμβουλές που σου δίνω είναι: να ρωτάς μέχρι σε σημείο που θα γίνεσαι ενοχλητική, να πήγαινες απογευματινή επίσκεψη που δίνεις και κάτι παραπάνω; Τι να πω, δοκίμασε και αν δεις τα ίδια προσπάθησε να αλλάξεις γιατρό να περάσεις από όλους όσους έχει το Ελενα μέχρι να βρείς αυτόν που σου αρέσει καλύτερα! Προκειμένου να μην φύγεις μιας και θέλεις να είσαι εκεί. Α! και μην πηγαίνεις Τετάρτες αν πας πρωί! Δεν ξέρω γιατί αλλά πάντα τις Τετάρτες γίνεται της τρελής!

Μην φοβάσαι όλα θα πάνε καλά.

Κατερίνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο Ελενα και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα ουτε με το νοσοκομειο ουτε με τον γιατρο μου.Το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι ο υπερηχος που βρισκεται στο ισογειο δεν ειναι και απο τους καλυτερους γιατι και μενα αργησαν να δουν καρδουλα ενω αντιθετως ο υπερηχος στον πανω οροφο που γινονται συνηθως τα β' επιπεδου ειναι πολυ καλυτερος.Εγω τους απλους υπερηχους τους εκανα εκει και τους μεγαλους (αυχενικη,β'εππιπεδου και doppler τα εκανα σε ιδιωτικο). Ημουνα τις πρωτες δυο μερες σε δικλινο που ειχε πολυ αυστηρο επισκεπτηριο αλλιωσ σε έδιωχνε ο φύλακας και επισης δεν επιτρεπόταν σε δικλινο να μεινει ο άντρας σου μαζι σου λογω οτι ειναι διπλα και αλλη κοπέλα μονο γυναικα μπορουσε να μεινει μαζι σου.Μονο στο μονοκλινο μπορει να κατσει ο αντρας σου μαζι.Και εγω μετα τις δυο μερες πηγα σε μονοκλινο γι'αυτο τον λογο.Ειχα πολυ υποστηριξη στον θηλασμο ειχα παρακολουθησει και μαθηματα θηλασμου στο ελενα και με βοηθησαν πολυ.Εγω μπηκα το προηγουμενο βραδυ λογω οτι σπασανε τα νερα μου και ο γιατρος μου δεν ηταν εκει αλλα ηταν ο βοηθος του που ερχοταν και με εβλεπε και τον ενημερωνε τηλεφωνικως.Δεν το εχω μετανιωσει καθολου που γεννησα στο Ελενα και αν κανω και δευτερο παιδακι παλι εκει θα το κανω.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...