Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγος στο Έλενα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...Για όλες τις άλλες επισκέψεις , θα χρεώνεσαι .... 3 Ευρώ για την γιατρό , 8 Ευρώ για κάθε υπέρηχο , και 14 Ευρω για κάθε nst προς το τέλος της εγκυμοσύνης.

Αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

 

Καλησπέρα και από μένα.

Και εγώ τη Γεωργιάδου έχω από τώρα και μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και προς το παρόν έχω και εγώ αποκομίσει τις ίδιες ακριβώς εντυπώσεις που περιγράφησαν πιο πάνω για εκείνη.

Μέχρι σήμερα ήμουν στο Ιασώ, αλλά αποφάσισα να εγκαταλείψω τα ιδιωτικά μαιευτήρια, αν και με το γιατρό ήμουν ευχαριστημένη,και να προτιμήσω για πολλούς λόγους το δημόσιο, τελικα.

Έχω μια απορία. Τί είναι το "nst"? προσπαθώ να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα για τα ραντεβού με τη γιατρό και τις επικείμενες εξετάσεις και αυτό το nst δεν το είχα ξανακούσει.

Επίσης αν γνωρίζετε κάποιο θέμα εδω μέσα στο οποίο να αναφέρεται η αναλυτική λίστα των εξετάσεων όλης της εγκυμοσύνης, πολύ θα μου χρησίμευε για οδηγός...

Αποφάσισα να πάρω λίγο τον έλεγχο της κατάστασης και να ενημερωθώ λίγο καλύτερα για την ιατρική πλερά της εγκυμοσύνης, μιας και με τον γιατρό που είχα μέχρι σήμερα ακολουθούσα παθητικά τις υποδείξεις του χωρίς να γνωρίζω τίποτα. Μέχρι και για το πότε είχαμε επόμενο ραντεβου εκείνος με έπαιρνε τηλέφωνο να με ενημερώσει!!!! (Σε αυτό είναι φοβερός ο άτιμος! Αν ψάχνετε για κάτι τέτοιο σε γιατρό, σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα! Είναι από αυτούς που σε παίρνουν από το χεράκι...)

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

...Για όλες τις άλλες επισκέψεις , θα χρεώνεσαι .... 3 Ευρώ για την γιατρό , 8 Ευρώ για κάθε υπέρηχο , και 14 Ευρω για κάθε nst προς το τέλος της εγκυμοσύνης.

Αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

 

Καλησπέρα και από μένα.

Και εγώ τη Γεωργιάδου έχω από τώρα και μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και προς το παρόν έχω και εγώ αποκομίσει τις ίδιες ακριβώς εντυπώσεις που περιγράφησαν πιο πάνω για εκείνη.

Μέχρι σήμερα ήμουν στο Ιασώ, αλλά αποφάσισα να εγκαταλείψω τα ιδιωτικά μαιευτήρια, αν και με το γιατρό ήμουν ευχαριστημένη,και να προτιμήσω για πολλούς λόγους το δημόσιο, τελικα.

Έχω μια απορία. Τί είναι το "nst"? προσπαθώ να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα για τα ραντεβού με τη γιατρό και τις επικείμενες εξετάσεις και αυτό το nst δεν το είχα ξανακούσει.

Επίσης αν γνωρίζετε κάποιο θέμα εδω μέσα στο οποίο να αναφέρεται η αναλυτική λίστα των εξετάσεων όλης της εγκυμοσύνης, πολύ θα μου χρησίμευε για οδηγός...

Αποφάσισα να πάρω λίγο τον έλεγχο της κατάστασης και να ενημερωθώ λίγο καλύτερα για την ιατρική πλερά της εγκυμοσύνης, μιας και με τον γιατρό που είχα μέχρι σήμερα ακολουθούσα παθητικά τις υποδείξεις του χωρίς να γνωρίζω τίποτα. Μέχρι και για το πότε είχαμε επόμενο ραντεβου εκείνος με έπαιρνε τηλέφωνο να με ενημερώσει!!!! (Σε αυτό είναι φοβερός ο άτιμος! Αν ψάχνετε για κάτι τέτοιο σε γιατρό, σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα! Είναι από αυτούς που σε παίρνουν από το χεράκι...)

 

το nst ¨η αλλιώς καρδιοτοκογραφική δοκιμασία ηρεμίας, είναι η ακρόαση για 20 λεπτά της καρδιάς του εμβρύου σε συνδυασμό με τη δραστηριότητα της μήτρας (τυχόν συσπάσεις που δεν ΄γίνονται αντιληπτές σε εμάς στο τέλος της κύησης) και κυρίως αφορά την εκτίμηση της κινητικότητας του εμβρύου όταν είναι ξύπνιο. Για να είναι ξύπνιο συνιστάται πριν την δοκιμασία αυτή να έχει πιει η μαμά μια πορτοκαλάδα ή να πάρει καμιά καραμελίτσα που ως γνωστόν ξυπνανε το μωρό. μετά καταγράφεται η καρδιακή λειτουργία του εμβρύου και το πόσες φορές θα κινηθεί μέσα στο 20 λεπτο. 3 κινήσεις ανα 20 λεπτο είναι καλή ενδειξη. η καταγραφή των κινήσεων γίνεται από την ίδια τη μαμά που κρατά ένα καλώδιο με κουμπάκι το οποίο πατά κάθε φορά που αισθάνεται ότι το έμβρυο κινείται και έτσι καταγράφεται στο καρδιοτοκογράφημα .

αλλες εξετάσεις που ειναι απαραίτητες είναι ο υπέρηχος της αυχενικής διαφάνειας 10-13 εβδομάδα κύησης για ενδείξεις τρισωμίας σε συνδυασμό με αιματολογική εξέταση το ίδιο 24ωρο της πρωτεινης papp a και της ελεύθερης β χοριακής γοναδοτροπίνης στο αίμα. Αν οι ενδειξεις για τρισωμία είναι αρκετές τοτε και μόνο γίνεται αμνιοπαρακέντηση κατα τη 19-20 εβδομάδα κύησης ώστε να εξακριβωθεί η ύπαρξη τρισωμιών.

άλλη απαραίτητη εξέταση είναι η μέτρηση καμπύλης σακχάρου (δε θυμάμαι όμως πότε ακριβώς, νομίζω στον 7ο) όπου εξετάζουν κατά πόσο μεταβολίζει ο οργανισμός μας το σάκχαρο που προσλαμβάνουμε ώστε να ανιχνευθεί έγκαιρα τυχόν σακχαρώδης διαβήτης κύησης. επίσης στην 20η εβδομαδα γινεται ο υπέρηχος β επιπέδου όπου εξετάζεται το έμβρυο όσο αφορά τα όργανά του και τη λειτουργικότητά τους, η ποσότητα του αμνιακού υγρού, η θέση και σωστή ανάπτυξη του πλακούντα. κατα τον 8ο μήνα αν δεν κάνω λάθος γίνεται και το doppler, υπέρηχος που εξετάζει την κυκλοφορία του αίματος στα διάφορα όργανα του μωρού και πάλι βέβαια βλέπουμε πλακούντα, άμνιο κτλ.

αυτοί οι 3 υπέρηχοι, (αυχενική, βεπιπεδου και doppler) είναι και οι μόνοι απαραίτητοι και δε προσφέρει τίποτα το να γίνεται υπέρηχος σε κάθε μηνιαία επίσκεψη στο γιατρό αντίθετα οι πολλοι και ανευ λόγου και αιτίας υπέρηχοι έχουν θέσει υποψίες ότι ευθύνονται για περιτυλίξεις ομφάλιου λώρου και άλλωστε οι υπέρηχοι είναι ενοχλητικοί ήχοι για το έμβρυο.

οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι οι απλές γνωστές εξετάσεις γεν αιματος και ούρων κάθε μήνα, η ζύγιση για διαπίστωση αύξησης κιλών και η μέτρηση αρτηριακης πίεσης που είναι και αυτή πολύ σημαντική. στην αρχή της κύησης και ει δυνατον προ της συλληψης γίνεται ένας μεγάλος αιματολογικός έλεγχος για τυχόν αρρώστιες όπως ηπατίτιδα, aids, ερυθρά, μεγαλοκυτταροιό, ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης κ.α.

 

αυτά μπορεί να ξέχασα και κάτι ελπίζω όχι!

Link to comment
Share on other sites

Fans της Γεωργιάδου καλησπέρα και πάλι!

 

Σήμερα το απόγευμα έκανα το 2ο ραντεβού μου με τη γιατρό και "έσπασε" ο πάγος!

Έσκασα με τον πάκο των ερωτήσεων και οι απαντήσεις της ήταν πάρα πολύ ανακουφιστικές για μένα...

Βλέπετε αν και είμαι πρωτοτόκος και δεν έχω εμπειρία από τοκετό, δεν τον φοβάμαι καθόλου, αντίθετα τον περιμένω με πολύ προσμονή! Αυτό που με αγχώνει είναι αν ο γιατρός μου δεν συμμερίζεται τις απόψεις που στηρίζουν τον απόλυτα φυσικό τοκετό, και η Γεωργιάδου φαίνεται να έχει περάσει το πρώτο τέστ μου (τη ρωτούσα για τις στάσεις που μπορώ να πάρω για να γεννήσω ευκολότερα και άλλα τέτοια κουλά και ήταν πολύ θετική...)

Το μόνο που με χάλασε (αν και δε φταίει αυτή) είναι όταν έμαθα πως δεν θα έχω "δική μου" μαία στον τοκετό....

Για πείτε μου οι βετεράνες της Γεωργιάδου, εσείς με τη μαία τί είχατε κάνει?

Εγώ θεωρώ πως η παρουσία μιας μαίας της επιλογής και εμπιστοσύνης μου είναι όσο σημαντική και της γιατρού για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς... Εσείς τι πιστεύετε;

Επόμενο ραντεβού τη πρωταπριλιά!!! χαχα!!!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια καλή μαία μπορεί να σου προσφερει πάρα πολλά αλλά θα πρέπει να σου κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού δεν έχει νόημα να σε βοηθήσει απλώς την ώρα του τοκετού. Επειδή στα δημόσια νοσοκομεία γίνονται μαθήματα ανώδυνου τοκετού (γύρω στον 8ο νομίζω που έτσι κι αλλιώς δεν εργάζονται οι μαμάδες και μπορούν να τα παρακολουθούν) μπορεί αν πας εκεί να γνωρίσεις και κάποια μαία που να σε καλύπτει, δεν είναι βέβαια όλες καλές! αν πάλι σου συστήσει μια κοπέλα από εδώ κάποια καλή που σε εκείνη φάνηκε πολύ χρήσιμη ακόμη καλύτερα! Αν είναι όντως μαία με όλη τη σημασία της λέξης θα σε βοηθήσει πολύ και στο θέμα του θηλασμού που ούτως ή άλλως στο Έλενας τον υποστηρίζουν πολύ αν και δεν ακολουθούν ούτε εκεί όλα τα βήματα που απαιτεί η Π.Ο.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Fans της Γεωργιάδου καλησπέρα και πάλι!

 

Σήμερα το απόγευμα έκανα το 2ο ραντεβού μου με τη γιατρό και "έσπασε" ο πάγος!

Έσκασα με τον πάκο των ερωτήσεων και οι απαντήσεις της ήταν πάρα πολύ ανακουφιστικές για μένα...

Βλέπετε αν και είμαι πρωτοτόκος και δεν έχω εμπειρία από τοκετό, δεν τον φοβάμαι καθόλου, αντίθετα τον περιμένω με πολύ προσμονή! Αυτό που με αγχώνει είναι αν ο γιατρός μου δεν συμμερίζεται τις απόψεις που στηρίζουν τον απόλυτα φυσικό τοκετό, και η Γεωργιάδου φαίνεται να έχει περάσει το πρώτο τέστ μου (τη ρωτούσα για τις στάσεις που μπορώ να πάρω για να γεννήσω ευκολότερα και άλλα τέτοια κουλά και ήταν πολύ θετική...)

Το μόνο που με χάλασε (αν και δε φταίει αυτή) είναι όταν έμαθα πως δεν θα έχω "δική μου" μαία στον τοκετό....

Για πείτε μου οι βετεράνες της Γεωργιάδου, εσείς με τη μαία τί είχατε κάνει?

Εγώ θεωρώ πως η παρουσία μιας μαίας της επιλογής και εμπιστοσύνης μου είναι όσο σημαντική και της γιατρού για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς... Εσείς τι πιστεύετε;

Επόμενο ραντεβού τη πρωταπριλιά!!! χαχα!!!

Παντως εγω που γεννησα με τη Γεωργιάδου και δεν ειχα δική μου μαια μπορω να σου πω οτι οι δυο μαιες που ηταν μαζί μου στον τοκετό ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Fans της Γεωργιάδου καλησπέρα και πάλι!

 

Σήμερα το απόγευμα έκανα το 2ο ραντεβού μου με τη γιατρό και "έσπασε" ο πάγος!

Έσκασα με τον πάκο των ερωτήσεων και οι απαντήσεις της ήταν πάρα πολύ ανακουφιστικές για μένα...

Βλέπετε αν και είμαι πρωτοτόκος και δεν έχω εμπειρία από τοκετό, δεν τον φοβάμαι καθόλου, αντίθετα τον περιμένω με πολύ προσμονή! Αυτό που με αγχώνει είναι αν ο γιατρός μου δεν συμμερίζεται τις απόψεις που στηρίζουν τον απόλυτα φυσικό τοκετό, και η Γεωργιάδου φαίνεται να έχει περάσει το πρώτο τέστ μου (τη ρωτούσα για τις στάσεις που μπορώ να πάρω για να γεννήσω ευκολότερα και άλλα τέτοια κουλά και ήταν πολύ θετική...)

Το μόνο που με χάλασε (αν και δε φταίει αυτή) είναι όταν έμαθα πως δεν θα έχω "δική μου" μαία στον τοκετό....

Για πείτε μου οι βετεράνες της Γεωργιάδου, εσείς με τη μαία τί είχατε κάνει?

Εγώ θεωρώ πως η παρουσία μιας μαίας της επιλογής και εμπιστοσύνης μου είναι όσο σημαντική και της γιατρού για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως για ψυχολογικούς... Εσείς τι πιστεύετε;

Επόμενο ραντεβού τη πρωταπριλιά!!! χαχα!!!

Παντως εγω που γεννησα με τη Γεωργιάδου και δεν ειχα δική μου μαια μπορω να σου πω οτι οι δυο μαιες που ηταν μαζί μου στον τοκετό ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!

 

ειναι μαιες που σπουδαζουν συνηθως ειναι πολυ καλες αλλα ποτε δεν ξερεις σε ποσο ευσυνειδητη θα πεσεις! συνηθως ειναι πολυ καλες γιατι ειναι ακομα στις σπουδες και εχουν παρει πολυ ζεστα το θεμα! εχει σημασια ομως να μην ειναι πολλα τα προσωπα που μπαινοβγαινουν στο δωματιο των ωδινων, αυτο σε αποσυντονιζει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Σχετικά με το θέμα της μαίας στο Έλενα με προβληματίσατε κάπως.

 

despina100

Παντως εγω που γεννησα με τη Γεωργιάδου και δεν ειχα δική μου μαια μπορω να σου πω οτι οι δυο μαιες που ηταν μαζί μου στον τοκετό ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!

 

Αν εσύ είχες τη δική σου μαία με την ίδια γιατρό που έχω και εγώ, αυτό σημαίνει ότι ή εγώ δεν κατάλαβα καλά τι μου είπε, ή εκείνη δεν κατάλαβε καλά τί τη ρώτησα...

Σε παρακαλώ στείλε μου με ένα pm λίγες περισσότερες πληροφορίες για τη περίπτωσή σου, όπως το όνομα της μαίας και που τη γνώρισες (σε μαθήματα ανώδυνου ας πούμε ?) τί συζητήσατε και πως συμφωνήσατε με τη γιατρό για το θέμα της μαίας;

εγώ ας πούμε τη ρώτησα μεταξύ άλλων αν μπορώ να επιλέξω μια μαία από τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής του Έλενα και να τη πληρώσω ιδιωτικώς και εκείνη μου είπε πως αυτό δε γίνεται και πως στα δημόσια επιτρέπονται μόνο οι εκπαιδευόμενες μαίες να παρευρίσκονται...

Αυτό μου ακούγεται έτσι κι αλλιώς κάπως παράλογο αφού βάσει Π.Ο.Υ είναι στην επιλογή τη δική μου ποιός θα περευρίσκεται στο δωμάτιο την ώρα του τοκετού και ποιός όχι...

Και αυτό απαντά και σε αυτό που είπες εσύ xamogelaki

εχει σημασια ομως να μην ειναι πολλα τα προσωπα που μπαινοβγαινουν στο δωματιο των ωδινων, αυτο σε αποσυντονιζει.

Ελπίζω μέχρι τη πρωταπριλιά να έχω πάρει τις απαντήσεις μου από εσάς και να πάω στη γιατρό με τσαμπουκά! (και έυχομαι ότι δυσάρεστο ακούσω να είναι απλώς πρωταπριλιάτικο αστείο...)

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

θα ήθελα πληροφορίες για την Γεωργιάδου στο Ελενα. Εχω διαβάσει τοσα πολλά για αυτήν απο το φορουμ κ σας ευχαριστώ.

Δεν είμαι εγκυος αλλα ελπιζουμε ωσονουπω... Θελω να ρωτήσω πως μπορώ να κλείσω ραντεβού?Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω νέα σας λογω πειρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Σχετικά με το θέμα της μαίας στο Έλενα με προβληματίσατε κάπως.

 

despina100

Παντως εγω που γεννησα με τη Γεωργιάδου και δεν ειχα δική μου μαια μπορω να σου πω οτι οι δυο μαιες που ηταν μαζί μου στον τοκετό ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!

 

Αν εσύ είχες τη δική σου μαία με την ίδια γιατρό που έχω και εγώ, αυτό σημαίνει ότι ή εγώ δεν κατάλαβα καλά τι μου είπε, ή εκείνη δεν κατάλαβε καλά τί τη ρώτησα...

 

Δεν καταλαβες μαλλον..ειπα οτι δεν ειχα δικη μου μαια. Μιλησα για τις μαιες που ηταν εκει οταν γεννησα. Με την γιατρο δεν ειχα συζητησει καν το ενδεχομενο να εχω δικη μου μαια γιατί ηξερα οτι δεν γίνεται στο Ελενα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τον βαρβαριγο τον ξερει καμια?ειναι στο ελενα. με παρακολουθει εκεινοσ ,τον θεωρω πολυ καλο,αλλα δεν τον εχει αναφερει καμια στισ συζητησεισ.

dev220pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα...άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τ'αυτιά μου....

 

Είναι που θέλω να ακούσω αυτό που θέλω εγώ....

 

Τέσπα, δε θα αγχωθώ πάλι...θα το αφήσω στη τύχη του το θέμα...

Αποφάσισα να κάνω ότι καλύτερο μπορώ να είμαι εγώ συγκεντρωμένη και ψύχραιμη εκείνη την ώρα, να κάνω μια καλή προετοιμασία με τη γίογκα που ήδη κάνω και τα μαθήματα ψχοπροφυλακτικής και ανώδινου που ξεκινάω μετά το Πάσχα, και να έχω απλώς καλή θέληση και θετική ενέργεια για όλα τα άλλα...:cool::cool::cool::cool::cool:

Τι στο καλό σε μένα θα κάτσουν όλες οι σκύλες μαίες και τα ανάποδα?:roll::roll::roll:

Καλή πίστη και όλα θα μου πάνε καλά.

ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣ...

 

Kala, καλώς ήρθες στο forum!

 

Η Γεωργιάδου θα σε προειδοποιήσω από την αρχή πως δεδομένης της θετικής προπαγάνδας που (δικαίως) έχει υποστεί από εδώ μέσα έχει δημιουργήσει ουρές αναμονής στο Έλενα.

Δεν θέλω να σε αποτρέψω, δεν έχω κανένα λόγο άλλωστε, απλώς να σε προειδοποιήσω.

Και μιας και ακόμα είσαι στη προσπάθεια, θα ήθελα να σε ενημερώσω πρώτα για κάποια πράγματα που εγώ ανακάλυψα πολύ αργότερα στην εγκυμοσύνη μου.

Εκτός από τα ιδιωτικά μαιευτήρια (Μητέρα, Ιασώ, Λητώ - το Ήρα τί απέγινε άραγε βρε παιδιά?...) και τα δημόσια (από τα οποία μόνο το Έλενα είνα αμιγώς μαιευτήριο, αλλά δεν σημαίνει πως τα αλλα δεν είναι καλά, δεν τα γνωρίζω απλώς καθόλου) όπου γίνονται οι "συμβατικοί" τοκετοί, υπάρχει και το Κέντρο Φυσικού Τοκετού στο οποίο γίνεται εντελώς άλλη προσέγγιση στο θέμα τοκετός.

Θεωρώ λοιπόν πως κάθε γυναίκα που επιθυμεί να μείνει έγκυος θα πρέπει να ενημερωθεί και για αυτή τη περίπτωση, ανεξάρτητα αν θα την επιλέξει τελικά ή όχι.

 

http://www.eutokia.gr

 

Μπες για περισσότερες πληροφορίες.

 

Τώρα ως προς τη Γεωργιάδου, αν και έχουν αναφερθεί επανειλλημένως οι πληροφορίες σχειτκά, θα τις επαναλάβω ξανά.

 

Ραντεβού μπορείς να κλέισεις μόνο στα απογευματινά ιατρεία του μαιευτηρίου στα οποία η Γ. δέχεται κάθε Τετάρτη από τις 3.30 και μετά. Εκεί η αναμονή δεν είναι ιδιαίτερης σημσίας (εγώ τη μια και μοναδική φορά που την επισκέυτηκα μέχρι σήμερα απόγευμα δεν περίμενα ούτε ένα λεπτό). Παίρνείς τηλέφωνο στο 2106402397 (απογευματινά ιατρεία) και ζητάς ραντεβού με τη γιατρό. Τα απογευματινά κοστίζουν 60 ευρώ.

Στα πρωϊνά πας από τις 10 το πρωϊ κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Πέμπτη με σειρά προτεραιότητας και πληρώνεις 3 ευρώ.

 

Τα ιατρεία (πρωΙνά είναι οι ίδιοι χώροι με τα απογευματινά) βρίσκονται στο κτίριο Μαρίκα Ηλιάδη (όπως και τα δωμάτια) στο ισόγειο, πίσω από τη γραμματεία όπου θα κόψεις τις αποδείξεις πριν.

 

Άντε και με το καλό να το τσακώσετε!!!!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα ιδιωτικά μαιευτήρια (Μητέρα, Ιασώ, Λητώ - το Ήρα τί απέγινε άραγε βρε παιδιά?...) και τα δημόσια (από τα οποία μόνο το Έλενα είνα αμιγώς μαιευτήριο, αλλά δεν σημαίνει πως τα αλλα δεν είναι καλά, δεν τα γνωρίζω απλώς καθόλου) όπου γίνονται οι "συμβατικοί" τοκετοί, υπάρχει και το Κέντρο Φυσικού Τοκετού στο οποίο γίνεται εντελώς άλλη προσέγγιση στο θέμα τοκετός.

Θεωρώ λοιπόν πως κάθε γυναίκα που επιθυμεί να μείνει έγκυος θα πρέπει να ενημερωθεί και για αυτή τη περίπτωση, ανεξάρτητα αν θα την επιλέξει τελικά ή όχι.

 

http://www.eutokia.gr

 

summerinxs επειδή έχεις ανοίξει και άλλο θέμα σχετικά με τις οδηγίες της Π.Ο.Υ. και κατά πόσο αυτές εφαρμόζονται αυτό ακριβώς ήθελα να σου πω ότι μόνο στο Κέντρο Φυσικό Τοκετού εφαρμόζονται. Στα δημόσια υπαρχει πρωτόκολλο συμφωνα με το οποίο κάθε επίτοκος και μωρό αντιμετωπίζονται ως ασθενείς δυστυχώς και έγκειται στην καλή θέληση και στη δυναμικότητα της γιατρού και της προισταμένης μαίας της αίθουσας τοκετών κατά ποσο θα κάνουν τα στραβά μάτια και θα αφήσουν να εφαρμοστούν οι οδηγίες της Π.Ο.Υ. παραβλέποντας το πρωτόκολλο.

στο κέντρο φυσικού τοκετού όμως γίνονται όλα όπως πρέπει, εκτός αυτών που ανέφερες για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζεται η επίτοκος αναφέρομαι και στην αντιμετώπιση του νεογέννητου. Δεν το αποχωρίζεσαι στιγμή, γεννάς σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό που δεν ενοχλει το μωρό που τόσους μήνες ήταν στο σκοτάδι, κτλ κτλ.

ο μόνος λόγος που δεν πήγα εκεί ήταν ο οικονομικός

Link to comment
Share on other sites

xamogelaki μάλλον καλά το είχα καταλάβει ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα τόσο σε δημόσια όσο και σε ιδιωτικά μαιευτήρια. Στα δημόσια ίσως κάποια πράγματα να είναι λίγο πιο ξεκάθαρα (όπως το ότι ας πούμε μάλον αποκλείεται να ταϊστεί το μωρό με ξένο γάλα, γιατί πολύ απλά δεν έχει μπουκάρει καμία εταιρία γάλακτος να χώνει μίζες ακόμα, και αυτό με επιφύλαξη το λέω, μόνο και μόνο γιατί το παιδί έστω και μετά από κάποια ώρα το βλέπεις και το ελέγχεις εσύ 24 ώρες το 24ωρο)

Εγω δεν είχα θέμα οικονομικό (νομίζω πως δεν πάει πάνω απο 2000 ευρώ ο τοκετός στο Κ.Φ.Τ), γιατί μια η άλλη με το Έλενα θα μου ερχόταν (βάλε "αμοιβή" γιατρού που ΘΕΛΩ να τη δώσω και κάτι από δω και από κεί με τα λουξ δωμάτια και τα σχετικά...)

 

Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι τα καλά λόγια για τη γιατρό μου δεν στέκονται μόνο στην επιστημονική της πλευρά, αλλά και στην ανθρώπινη...

 

Επειδή όμως κόντεψα να τρελλαθώ με τόσο ψάξιμο, και τόσα ερωτήματα και αγωνία για το πως θα είναι αυτή η περιβόητη στιγμή του τοκετού, συνειδητοποίησα ότι χάνω το νόημα έτσι.

 

Θα σκάσω όσο πιο δυναμικά μπορώ, με αυτοπεποίθηση και όσο το δυνατόν λιγότερο αγχωμένη. Θα έχω συνεννοηθεί και διαπραγματευτεί όσα μπορώ από πριν με τη γιατρό (κλίσματα, ξυρίσματα, ορμόνες και γενικά όσα μπορώ να αποφύγω) και απο κει και πέρα θα συγκεντρωθώ και ας γίνεται γύρω μου πόλεμος.

(να 'ναι καλά η γιογκίτσα, σε αυτό την ευγνομονώ!!!)

 

Τη καισαρική να αποφύγω και όλα τα άλλα παλέυονται...

 

Στη τελική θεωρώ πως μέχρι σήμερα έχω κάνει αρκετά καλή δουλίτσα και έχω δημιουργήσει ήδη μια σχέση με τη ψυχή που έχω μέσα μου (πάλι τα συγχαρητήρια μου στη γίογκα), έχω καταφέρει να μην έχω άγχος για τίποτα (σταμάτησα να δουλέυω εντατικά, και αποφάσισα να αφιερώσω τη περίοδο αυτή ΟΛΗ στο παιδί μου), να μη φοβάμαι τη στιγμή του τοκετού, να βλέπω τόσα όμορφα όνειρα, να μη βλέπω την ώρα ανταμωθώ με τη κόρη μου και να τη θηλάσω, ώστε να καταφέρω να "αντισταθμίσω" τον θεωρητικά "βίαιο" τρόπο με τον οποίο συνήθως έρχονται τα παιδιά στα νοσοκομεία...

 

 

(στο Κ.Φ.Τ. εγώ λόγω του θέματος με τον έρπη, που και αυτό πήγε να με τρελλάνει και η γιατρός με καθησύχασε, δεν θέλω σε πρώτο τοκετό να πάω...

Στη τελική, αν έχω υποτροπή τη στιγμή του τοκετού, ποιός χαμηλός φωτισμός και ποιά ηρεμία...άμα πέσει το νυστέρι... τι νοσοκομείο τί Κ.Φ.Τ, το ίδιο θα είναι...

Ας πάνε όλα καλά με το πρώτο τοκετό, και για το δέυτερο αν έχω τη τύχη να κάνω, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά, και μάλλον εκεί θα καταλήξω!)

 

Στην Ευτοκία πάντως θα πάω, όχι για τίποτ' άλλο, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν προπαγανδίζουν τις επιτόκους. Οπότε και "φυσικό τοκετό" να μην κάνω, δε νομίζω να πολυεπιμείνουν. Σημασία έχει να προσφέρουν γνώση και συμπαράσταση σε όποια επιλογή κι αν κάνει η επίτοκος ("κολπικού" ή "φυσικού" τοκετού).

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ειναι αυτο πιστευω κι εγω, ο, τι μπορω θα το διαπραγματευτω επιμονα με τη Γεωργιάδου απο πριν και ελπιζω να πετύχω ό, τι καλύτερο γίνεται. Αυτό που με απασχολει περισσότερο είναι το θέμα του θηλασμού, θέλω να πάει καλά και ως εκ τούτου με απασχολεί οτιδήποτε μπορει να γίνει και να τον επηρεάσει αρνητικά, θέλω να μπουν οσο το δυνατον καλυτερες βασεις στο μαιευτηριο.

 

πιστεύω πάντως ότι εξαρτάται και από εμάς. Π.χ. κοίτα πόσες έχουν μαζευτεί εδώ της Γεωργιάδου, αν όλες της δείχνουμε ότι γνωρίζουμε τις οδηγίες της Π.Ο.Υ. και ζητάμε πράγματα λογικό είναι να δωσει σημασία, ενας δυο μπορει να τους παραβλεψει, τοσο κοσμο οχι! και αυτό ισχύει για όλους τους γιατρούς βέβαια, όσο περισσότερο δείχνουμε ότι είμαστε ενημερωμένες τόσο λιγότερο μπορούν να κάνουν το παπί!

Link to comment
Share on other sites

xamogelaki δε θα έλεγα ότι είναι θέμα δικής τους υπεκφυγής. Περισσότερο, θα έλεγα είναι ο τρόπος που έχουν εκπαιδευτεί οι γιατροί σήμερα.

Παλίοτερα που δεν υπήρχε τόσο εξελιγμένη η τεχνολογία και η επιστήμη δεν είχε τόσες έρευνες να παρουσιάσει τα πράγματα γινόντουσαν αλλιώς.

Όταν εξήγησα στη μητέρα μου που με γέννησε το 1977 τη σημερινή κατάσταση με τους καρδιοτοκογράφουσ ζωσμένους γύρω από τις επιτόκους και τους φλεβοκαθετήρες στο χέρι, και όλα αυτά σε φυσιολογικό τοκετό, έμεινε! "δεν είχαμε εμέις τέτοια πράγματα τότε" μου είπε.

 

Οι γενιές των γιατρών που ακολούθησαν όμως και που σήμερα φτάνουν μέχρι και τους μαιευτήρες που είναι 50 χρονών, αυτές τις τακτικές τις μάθαιναν στα πλαίσια της "τελευταίας λέξης" της τεχνολογίας και των ερευνών.

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, οι σημερινοί υπέρηχοι, και οι υπόλοιπες εξετάσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά και πολλές μέθοδοι που ακολουθούνται κατά τη διάρκεια του τοκετού, ε, έχουν σώσει και μερικές χιλιάδες ζωές...

Το παν για μένα είναι να υπάρχει η επιλογή για τεχνολογία και "τεχνητή" παρέμβαση, αλλά νη χρησιμοποιείται με φειδώ και λογική.

 

Και η διάσπαση του ατόμου ήταν από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις της ανθρωπότητας, αλλά ο ταλαίπωρος ο Einstein δεν φανταζόταν (ή μάλλον το κατάλαβε αργά) τη χρήση που τελικά είχε η ανακάλυψη αυτή...

 

Στο θέμα μας τώρα,

 

και εμένα όλη μου η ανησυχία από το θηλασμό ξεκίνησε, με το σκεπτικό πως αφενός αν υποβληθώ σε καισαρική, πως θα λειτουργήσουν οι ορμόνες μου, που θα μείνουν στο stand by, αφού δεν θα έχει δώσει την εκκίνηση η διαδικασία του τοκετού, και αφ εταίρου με τόσα φάρμακα (για πρόκληση ωδινών, για πρόληψη αιμορραγίας, για αναλγησία, και δε συμμαζεύεται) τι γάλα θα κατεβάσω, άραγε... Βάλε και τη καθυστέρηση να ετοιμάσουν και να εξετάσουν το παιδί....

Σιγά μη θηλάσω, έλεγα...

Και ο θηλασμός, όμως xamogelaki τελικά όπως και όλη η διαδικασία της εγκυμοσύνης, του τοκετού, και της μετέπειτα ανατροφής των παιδιών μας, τελικά διαπιστώνω πως είναι θέμα ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ καλής δικής μας θέλησης...

με αυτή μπροστάρισα, όλα θα γίνουν.

Οσο για το συγκεκριμένο μαιευτήριο, μπορεί η τακτική να είναι όπως μου έχουν πει λίγο "γκεσταπίτικη", αλλά στο κάτω κάτω της γραφής, όλες οι μαίες εκεί μέσα θέλουν να θηλάσεις, και ας το δείχνουν με λίγο πιο αποτομο τρόπο από ότι η κατάστασή σου μπορεί να σηκώσει εκείνη τη στιγμή...

 

Η Γεωργιάδου, τώρα, σα γιατρός μου δίνει την εντύπωση (γιατρού του δημοσίου, μέν, δηλαδή της "πεπατημένης οδού" δηλαδή,)

αλλά από την άλλη το γεγονός ότι αποφέυγει τους πολλούς υπερήχους, ότι ξινίζει όταν ακούσει για καισαρική, και ότι χαμογελάει στωϊκά σε όλες τις ερωτήσεις που της κάνω, μάλλον μου λεεί πως αν μη τι άλλο έχει τη διάθεση να κάνει την εμπειρία ενός τοκετού όσο το δυνατόν πιο ευχάριστη για την επίτοκο και το παιδί...

 

Σε αυτό θα πρέπει να απαντήσουν οι βετεράνισσες, όμως...

 

(μήπως τελικά να το άνοιγα το θέμα???)

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

στον γιο μου -που ειχα γεννησει στο Μητερα- ειχα παει με τεχνητους γιατι του καλοαρεσε η κοιλια μου και δεν ηθελε να βγει ως την πητ... ε και εκει που το επαιζα αντρακι, μολις αρχισαν οι σουβλιες λεω αντε βαρα τη... ειχα και τις νοσοκομες τριγυρω "ελα ολες καναμε επισκληριδιο, δεν ειναι τιποτα κτλ..." -πως αλλοστε 8α χρεωσουμε 150ε την ενεση και αλλα τοσα τον γιατρο, προ 4ετιας- οποτε πειστικα γρηγορα... βεβαια μετα οσο αναρωνα ενιωθα οτι θα σπασει η μεση μου και οτι δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεββατι... και κατι αλλο που εχω ξαναναφερι σε τοπικ... οταν γεννησα και περασε η καθαριστρια απο το χειρουργειο με ρωτησε αν εκανα επισκληριδιο, της λεω ναι και μου πεταει την ατακα "τωρα θα δεις τη γλυκα...." :shock::shock::shock: τι θελει να πει ο ποιητης?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

monbebe...

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα...

το ίδιο ας πούμε νιώθω και εγώ όταν πάω στον οδοντίατρο...

δεν τον αφήνω να με ακουμπήσει πριν μου πατήσει την ένεση...

Ο τελευταίος όμως γιατρός που πήγα ήταν τόσο καθησυχαστικός, που ναι μεν πόνεσα, αλλά το άντεξα και δεν έκανα και αναισθησία...

 

θέω να πω πως επιδρά ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ το περιβάλλον πάνω μας, γιαυτό και βρωντοφωνάζω για τις οδηγίες του Π.Ο.Υ.

 

Κάτι άλλο όμως που επιδρά θετικά τη στιγμή που υποφέρουμε είναι η σωστή προετοιμασία για τη στιγμή εκείνη.

Και σε αυτό βοηθούν παρα πολύ τα σωστά μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής και η γιόγκα που σε μαθαίνει να συγκεντρώνεσαι και να αναπνέεις, και γενικά να είσαι ψύχραιμή...

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να διαχεισριστείς το πόνο, με ανθοιάματα, βελονισμό και κομπρέσες, αλλά τώρα, κάτι σου είπα...

 

Το βασικότερο είναι να είσαι ψύχραιμη, και να μη σφίγγεσαι γιατί έτσι νιώθουμε τον πόνο γίνεται πολλαπλάσια έντονο από ότι είναι και ο τοκετός παρατείεται γιατί το παιδί δεν θέλει να βγεί...

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο μαθηματα δεν βλεπω να κανω τιποτα γιατι Αθηνα θα ειμαι οταν πια μπω στο μηνα μου... αρα no μαθηματα no χαλαρη μαμα...και επειδη ειμαι υπερβολικα αγχωδης τυπος με βλεπω να φρικαρω στο τελος και το μωρο να τσαντιστει και να πει αφηστε με καλα ειμαι εδω μεσα... ελπιζω να με χαλαρωσει η Γεωργιαδου εκεινη την ωρα... καθοτι και γυναικα θα ειμαι πιο χαλαρα με τα ποδια και το "..." φατσα φορα... ασε που ενας λογος που φοβαμαι τωρα ειναι ακριβως επειδη ξαναειμαι πρωταρα... δηλ. το σκηνικο μου σπανε τα νερα, με πιανουν πονοι κτλ και τρεχουμε στα ξαφνικα δεν το εχω δει.... καλα με αυτο εχω αγχωθει καιρο τωρα... και αν με πιασουν νωριτερα οι πονοι? και αν δεν εχω προλαβει να ειμαι Αθηνα? κτλ κτλ της φρικαρισμενης και ορμονοφορτωμενης μανας...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

monbebe, και στον ένατο μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα!!!!!

Αν είσαι Αθήνα από την αρχή του μήνα σου, πάρε ένα τηλέφωνο στην Ευτοκία και πες τους το από τώρα.

Είναι πολύ υποστηρικτικές οι μαίες εκεί!

Πίστεψε με, ακόμα και αν αποφασίσεις επισκληρίδιο ή ότιδήποτε άλλο, σίγουρα οι συζητήσεις που θα κάνεις μαζί τους θα σε βοηθήσουν αν μη τι άλλο!

 

Έχουν τρομερή κατανόηση, γατί μόνο με "ορμονοφορτωμένες" γυναίκες κάνουν!

Επίσης υπάρχουν και τα μαθηματα στο ίδιο το Έλενα! μπορείς να πάρεις τηλέφωνο (με πολύ δυσκολία θα τις βρεις, βέβαια...) ή στην επόμενη συνάντησή σου με τη γιατρό να πας να βρεις τις μαίες που τα κάνουν από κοντά και να τους εξηγήσεις το θέμα σου!

 

Μην το αφήσεις όμως...Το λιγότερο που θα κερδίσεις από όλο αυτό είναι να αποκτήσεις μια επαφή με ανθρώπους έμπειρους που σίγουρα θα σε βοηθήσουν τουλάχιστον να είσαι λιγότερο αγχωμένη για το θέμα του τοκετού!!!

 

αν θες τηλεφωνα και διαυθύνσεις και ότι άλλο χρειαστείς από μένα, μπορείς να μου το ζητήσεις.

 

Τέλος να το συζητήσεις και με τη γιατρό!

 

Είναι κρίμα να σκέφτεσαι τόσο αγχωμένα για το πιο ευτυχισμέο γεγονός της ζωής σου. Κρίμα για σένα και για το παιδί σου!

 

Σε κάθε περίπωση, και χωρίς να θέλω να σε αγχώσω άλλο, μπορείς μέσα από το site της Ευτοκίας να πάρεις πολύτιμες πληροφορίες από άρθρα και ενημερωτικό υλικό.

 

Σε ότι αφορά το θέμα του πόνου κατά τον τοκετό ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο είναι αυτό

 

http://www.eutokia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=55:2009-02-08-18-35-02&catid=39:2009-02-08-18-03-26&Itemid=56

 

Ένα πράγμα πρέπει να έχουμε όλες στο μυαλό μας

(από τα σοφά λόγια του Frederic Leboyer)

Η εγκυμοσύνη δεν ειναι ασθένεια! Είναι μια φυσική έκφραση της ζωής!!!

 

και για να νιώσεις και λίγο όμορφα μπες να δεις αυτό

 

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω! το σημαντικο ειναι να αποβαλω το αγχος... αν εχω αγχος οτι μαθηματα και να κανω...

η αληθεια ειναι οτι εχω το επομενο ραντεβου -πριν ανεβω για να μεινω για τη γεννα- με την Γεωργιαδου την Πεμπτη... και δεν ξερω ακομα τι να την πρωτορωτησω... καθε φορα γραφω χαρτακι να μην ξεχασω κατι... τωρα εχω κολλησει! δεν ξερω τι θελω ή τι πρεπει να τη ρωτησω! και το γελιο ειναι οτι στην 1η γεννα δεν ειχα κανει τιποτα απ'ολα αυτα! τιποτα απολυτως! και δεν το ψειριζα και τοσο... να διαβαζω στο ιντερνετ να ψαχνω... ισως να ηταν και καλυτερα... ημουν λιγοτερο αγχωμενη...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

βρε μην αγχωνεσαι τοσο! επικεντρωσου στην εγκυμοσυνη στου και στο μωρακι σου. στην τελικη, ολα θα γινουν και θα εχεις το μωρο στην αγκαλια σου και θα ξεχαστουν και οι πονοι και ολα (εγω βεβαια εκανα εξι μηνες να τους ξεχασω αλλο αυτο...) μη βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...