Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομική κρίση και έξοδα σπιτιού


tsagbaby

Recommended Posts

Κι εμείς 600+ ξοδεύουμε σε τρόφιμα. 4ατομα, ο μεγάλος μου γιος τρώει σαν ενήλικας. Κρέατα παίρνουμε και από σούπερ μάρκετ και από κρεοπώλη. Λαχανικά και φρούτα συμβατικά, λαϊκή και σούπερ μαρκετ. Ψάρια μια φορά την εβδομάδα από λαϊκή. 

Μια φορά την εβδομάδα παραγγέλνουμε για να νιώσουμε ότι κάνουμε κάτι διαφορετικό. Τα παιδιά ειδικά το χαίρονται πολύ, είναι σαν πάρτυ για αυτά: σουβλάκι και ταινία πχ, κάτι που δεν κάνουν καθημερινά. Και για μας είναι η αντικατάσταση της εξόδου που κάναμε παλιά προ παιδιών κάθε Παρασκευή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna3011 είπε:

Αν είναι μικρή η μαμά μου; Μπα δε θα το έλεγα. Με άλλη μάλλον με μπερδεύεις. Ανω των 70 και οι 2 γονείς μου.

Μια κοπέλα έγραφε ότι έχει μαμα 43..

Α...ναι.Η δικια σου είναι η κυρια που θα χειρουργηθει ε?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μια κοπέλα έγραφε ότι έχει μαμα 43..

Α...ναι.Η δικια σου είναι η κυρια που θα χειρουργηθει ε?

Η @supermum το έγραψε... Ελπίζω να το έγραψα σωστά το όνομα γιατί είχε πολλά παρόμοια!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μια κοπέλα έγραφε ότι έχει μαμα 43..

Α...ναι.Η δικια σου είναι η κυρια που θα χειρουργηθει ε?

Ναι ναι αυτή είναι η δικιά μου. Η μαμά της κοπέλας είναι 2 χρόνια μεγαλύτερή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα τα πω αυτά στον άντρα μου να χαρεί! Έχει εμμονή με το πόσα ξοδεύουμε στο σούπερ μάρκετ κάθε μήνα. Λόγω covid και της δικής μου εγκυμοσύνης τους τελευταίους 2-3 μήνες κάνει αυτός όλα τα ψωνια, και νομίζω ότι είναι πλέον το αγαπημένο του χόμπι! Κάθε φορά που γυρίζει από το σούπερ μάρκετ θα μου δείξει με χαρά τι πήρε και πόσα ξόδεψε. Γενικά είναι οικονόμος, δεν ξοδεύει πολλά, συνέχεια προσπαθεί να πάρει όσα χρειαζόμαστε, να μην κάνει σπατάλες και πολλές φορές εάν βρει κάτι ποιοτικό σε καλή τιμή αγοράζει ποσότητες που μετά τις βάζει στην κατάψυξη. Εάν δηλαδή του πω ότι ξοδεύουμε μηνιαία λίγο περισσότερα από ότι μια μέση οικογένεια στην Ελλάδα, θα κατουρηθει από την χαρά του! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Λοιπόν θα τα πω αυτά στον άντρα μου να χαρεί! Έχει εμμονή με το πόσα ξοδεύουμε στο σούπερ μάρκετ κάθε μήνα. Λόγω covid και της δικής μου εγκυμοσύνης τους τελευταίους 2-3 μήνες κάνει αυτός όλα τα ψωνια, και νομίζω ότι είναι πλέον το αγαπημένο του χόμπι! Κάθε φορά που γυρίζει από το σούπερ μάρκετ θα μου δείξει με χαρά τι πήρε και πόσα ξόδεψε. Γενικά είναι οικονόμος, δεν ξοδεύει πολλά, συνέχεια προσπαθεί να πάρει όσα χρειαζόμαστε, να μην κάνει σπατάλες και πολλές φορές εάν βρει κάτι ποιοτικό σε καλή τιμή αγοράζει ποσότητες που μετά τις βάζει στην κατάψυξη. Εάν δηλαδή του πω ότι ξοδεύουμε μηνιαία λίγο περισσότερα από ότι μια μέση οικογένεια στην Ελλάδα, θα κατουρηθει από την χαρά του! 

Γιατί νόμιζε ότι ξοδευατε πολύ παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Γιατί νόμιζε ότι ξοδευατε πολύ παραπάνω??

Κοίτα, αντικειμενικά το σούπερ μάρκετ εδώ, είναι τουλάχιστον 30 - 40% πιο ακριβό. Ελάχιστα δηλαδή είναι τα είδη που κάνουν λιγότερο ή έστω το ίδιο από ότι στην Ελλάδα. Οπότε από την στιγμή που δεν ξοδεύουμε πολύ παραπάνω σε σούπερ μάρκετ τον μήνα (νομίζω γύρω στα 800 +/- 10%) σημαίνει ότι κάνει καλή δουλειά ο άντρας μου στην οικονομία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Κοίτα, αντικειμενικά το σούπερ μάρκετ εδώ, είναι τουλάχιστον 30 - 40% πιο ακριβό. Ελάχιστα δηλαδή είναι τα είδη που κάνουν λιγότερο ή έστω το ίδιο από ότι στην Ελλάδα. Οπότε από την στιγμή που δεν ξοδεύουμε πολύ παραπάνω σε σούπερ μάρκετ τον μήνα (νομίζω γύρω στα 800 +/- 10%) σημαίνει ότι κάνει καλή δουλειά ο άντρας μου στην οικονομία. 

Α είναι πιο ακριβό... Οπότε μπράβο στον άντρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 

Εσύ δεν είσαι με την μικρή  μαμά? Αληθεια.Ο μπαμπας σου ποσο ειναι?

Δεν ξερω που το χεις ποσταρει. Γι αυτο ρωτάω στο άσχετο.

Εγώ είμαι με την μικρή μαμά χαχα η μάνα μου τώρα είναι 43 και ο μπαμπάς μου 54 σχεδόν .. έχουν 10 χρόνια διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Εγώ είμαι με την μικρή μαμά χαχα η μάνα μου τώρα είναι 43 και ο μπαμπάς μου 54 σχεδόν .. έχουν 10 χρόνια διαφορά 

 

Eντυπωσιακο! Γιαγιά μικρότερη από εμένα που έχω παιδί στο δημοτικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eντυπωσιακο! Γιαγιά μικρότερη από εμένα που έχω παιδί στο δημοτικό!

Ναι ναι είναι αυτό που έλεγα και πριν ότι έχω φίλες κοντά στην ηλικία της με παιδιά δημοτικού ... λογικό 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eντυπωσιακο! Γιαγιά μικρότερη από εμένα που έχω παιδί στο δημοτικό!

Το θέμα βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η γιαγιά δεν έχει καταλάβει ότι είναι γιαγιά. Προφανώς είναι και στον άνθρωπο αν σε βοηθάει η μαμά σου κλπ εμένα δεν με βοήθησε ποτέ ... οκ μένουμε και πολύ μακριά και βλεπόμαστε λίγες φορές το μήνα ... ίσως να φταίω και εγώ σαν άνθρωπος που δεν θέλω να ανακατεύονται και πολύ όλοι οι άλλοι. Αλλά όχι ότι προσφέρθηκε ποτέ και πολύ να μου κρατήσει τα παιδιά ας πούμε. Προφανώς δεν Εννοώ να της τα φορτώσω και να φύγω για ώρες. Ή να τα αφήσω για μέρες αυτό δεν θα το έκανα ποτέ. Εννοώ να προσφερθεί να μου τα κρατήσει 1 ώρα Να Πεταχτώ για μια δουλειά. Όταν συναντιόμαστε είναι καθαρά για καφέ το ίδιο και με την πεθερά μου. Αν πάμε βόλτα θα πάμε μαζί. Και τα μωρά θα είναι υπό επίβλεψη δικιά μου. Εκεί ίσως υπάρξει μία μικρή βοήθεια να αποσπάσει την προσοχή σε κάποιο από τα παιδιά, Να πάρει κάποιο παιδί λίγο αγκαλιά να τον καθησυχάσει Αλλά ως εκεί. Κάπου την καταλαβαίνω βέβαια γιατί έκανε μικρή παιδιά έχασε τα πιο ωραία χρόνια και τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά της και επιτέλους έχει το χρόνο της .. θα της πούμε κράτα και τα εγγόνια ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ναι ναι είναι αυτό που έλεγα και πριν ότι έχω φίλες κοντά στην ηλικία της με παιδιά δημοτικού ... λογικό 

Το θέμα βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η γιαγιά δεν έχει καταλάβει ότι είναι γιαγιά. Προφανώς είναι και στον άνθρωπο αν σε βοηθάει η μαμά σου κλπ εμένα δεν με βοήθησε ποτέ ... οκ μένουμε και πολύ μακριά και βλεπόμαστε λίγες φορές το μήνα ... ίσως να φταίω και εγώ σαν άνθρωπος που δεν θέλω να ανακατεύονται και πολύ όλοι οι άλλοι. Αλλά όχι ότι προσφέρθηκε ποτέ και πολύ να μου κρατήσει τα παιδιά ας πούμε. Προφανώς δεν Εννοώ να της τα φορτώσω και να φύγω για ώρες. Ή να τα αφήσω για μέρες αυτό δεν θα το έκανα ποτέ. Εννοώ να προσφερθεί να μου τα κρατήσει 1 ώρα Να Πεταχτώ για μια δουλειά. Όταν συναντιόμαστε είναι καθαρά για καφέ το ίδιο και με την πεθερά μου. Αν πάμε βόλτα θα πάμε μαζί. Και τα μωρά θα είναι υπό επίβλεψη δικιά μου. Εκεί ίσως υπάρξει μία μικρή βοήθεια να αποσπάσει την προσοχή σε κάποιο από τα παιδιά, Να πάρει κάποιο παιδί λίγο αγκαλιά να τον καθησυχάσει Αλλά ως εκεί. Κάπου την καταλαβαίνω βέβαια γιατί έκανε μικρή παιδιά έχασε τα πιο ωραία χρόνια και τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά της και επιτέλους έχει το χρόνο της .. θα της πούμε κράτα και τα εγγόνια ; 

Σκέφτηκες ποτέ να πάρεις νταντά για βοήθεια; Αν εγώ δυσκολεύομαι με το ένα, δε θέλω ούτε να σκεφτώ πως είσαι με τα δύο. Έχεις δίκιο είναι δύσκολα να πεις στον άλλον να κρατήσει τα παιδιά αν δε δείξει από μόνος του προθυμία. Από την άλλη, δεν είναι υποχρεωτικό να δείξει. Εσείς είστε οι γονείς και έχετε την υποχρέωση , όχι οι παππούδες. Ίσως σε βοηθήσει να στείλεις σε παιδικό τον μεγάλο όταν είναι καλύτερα τα πράγματα με τον κορονοιο. Καλύτερα έτσι παρά να το ζητάς από τη μαμά σου ενώ δε δείχνει πρόθυμη. Είναι πολύ νέα όντως, σίγουρα θα θέλει να κάνει άλλα πράγματα απ' το μπειμπισιτινγκ.. Και μένα η δική μου μικρή με έκανε. Πιστεύω ότι μεταγενέστερα το μετάνιωσε. Μεγάλωσα ακούγοντας να μην παντρευτώ μικρή, ν έχω δική μου δουλειά να είμαι ανεξάρτητη. Μαντρα το είχε κάνει. Αν μπούμε στη θέση τους όντως πολύ δύσκολα είναι αυτό. Για αυτό κ σου λέω αν μπορείς ή νταντά ή παιδικός σταθμός...Θα είσαι πιο καλά και εσύ. Και εγώ ήθελα, αλλά επειδή όταν σχεδιάζουμε ο θεός γελάει, ο άντρας μου τώρα έκλεισε η επιχείρηση κ κρατά αυτός τη μικρή. Αλλιώς ο παιδικός σταθμός θα ήταν μονόδρομος. Φοβόμαστε κ λόγω κορονοιου. Αν φτιάξουν τα πράγματα δε θα το σκεφτούμε. Το να έρχεται η μαμά μου να την κρατά είναι δύσκολο λόγω απόστασης. Κ όπως λες δε θέλω να την υποχρεώνω. Θέλω να έρχεται με χαρά, που στη δική μου περίπτωση πάντα με χαρά έρχεται κ πάντα θέλει να με βοηθά, απλώς αυτό δεν είναι συχνά κ υποχρεωτικά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Το θέμα βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η γιαγιά δεν έχει καταλάβει ότι είναι γιαγιά. Προφανώς είναι και στον άνθρωπο αν σε βοηθάει η μαμά σου κλπ εμένα δεν με βοήθησε ποτέ ... οκ μένουμε και πολύ μακριά και βλεπόμαστε λίγες φορές το μήνα ... ίσως να φταίω και εγώ σαν άνθρωπος που δεν θέλω να ανακατεύονται και πολύ όλοι οι άλλοι. Αλλά όχι ότι προσφέρθηκε ποτέ και πολύ να μου κρατήσει τα παιδιά ας πούμε. Προφανώς δεν Εννοώ να της τα φορτώσω και να φύγω για ώρες. Ή να τα αφήσω για μέρες αυτό δεν θα το έκανα ποτέ. Εννοώ να προσφερθεί να μου τα κρατήσει 1 ώρα Να Πεταχτώ για μια δουλειά. Όταν συναντιόμαστε είναι καθαρά για καφέ το ίδιο και με την πεθερά μου. Αν πάμε βόλτα θα πάμε μαζί. Και τα μωρά θα είναι υπό επίβλεψη δικιά μου. Εκεί ίσως υπάρξει μία μικρή βοήθεια να αποσπάσει την προσοχή σε κάποιο από τα παιδιά, Να πάρει κάποιο παιδί λίγο αγκαλιά να τον καθησυχάσει Αλλά ως εκεί. Κάπου την καταλαβαίνω βέβαια γιατί έκανε μικρή παιδιά έχασε τα πιο ωραία χρόνια και τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά της και επιτέλους έχει το χρόνο της .. θα της πούμε κράτα και τα εγγόνια ; 

Δεν έχει να κάνει με ηλικία. Αν μου έφερναν αύριο με κάποιο μαγικό τρόπο άλλα 2-3 παιδιά , θα το χαιρόμουν. Η μαμά μου ουσιαστικά δε βοήθησε ποτέ, και ποτέ δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον για μωρά και μικρά παιδιά. Ούτε η αδερφή της, και η μεν μαμά μου παντρεύτηκε στα 28 και πάντα δούλευε, η δε θεία στα 19 και έμεινε σπίτι με τα παιδιά. Αλλά για εγγόνια καμία από τις 2 δεν εδειξε κανένα ενδιαφέρον ποτέ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, xaroumenh mama said:

Και εμείς γύρω στα 500 ευρω τον μήνα θέλουμε σε σούπερ μάρκετ κ είμαστε 4 άτομα.. Κάποιες φορές κ πάρα πάνω...βέβαια παίρνουμε κ εμείς αρκετές λιχουδιές... 

Τώρα απέξω ο σύζυγος παραγγέλνει σχεδόν κάθε μέρα τα βράδια κ τρώει.. Κ αν δε πάρει γιατί μπορεί να έχω φτιάξει εγώ πίτες οι πίτσες που ξέρω πως του αρέσουν βγαίνει περισσότερο το σούπερ μάρκετ... :D

Κι εμείς πολύ delivery τώρα στην καραντίνα 2 φορές την εβδομάδα, άλλες φορές πριν κοιμηθεί το παιδί καμία πίτσα να φάει και αυτη να το ρίξει έξω και άλλες (ακόμα καλύτερα) αφου κοιμηθεί παίρνουμε κάτι πιο εξωτικό (κινέζικο πχ) για να χαλαρωσουμε οι δύο μας. Σουπερμάρκετ δεν έχω υπολογίσει ακριβώς αλλά σε σχέση με Αγγλία και ΗΠΑ που έχω ζήσει μου φαίνεται πάρα πολύ ακριβό, ειδικά αυγά, γάλα, βούτυρο, δημητριακά πρωινού και οτιδήποτε βιολογικο είναι τριπλασια τιμή χωρίς υπερβολή 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Ναι ναι είναι αυτό που έλεγα και πριν ότι έχω φίλες κοντά στην ηλικία της με παιδιά δημοτικού ... λογικό 

Το θέμα βέβαια σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η γιαγιά δεν έχει καταλάβει ότι είναι γιαγιά. Προφανώς είναι και στον άνθρωπο αν σε βοηθάει η μαμά σου κλπ εμένα δεν με βοήθησε ποτέ ... οκ μένουμε και πολύ μακριά και βλεπόμαστε λίγες φορές το μήνα ... ίσως να φταίω και εγώ σαν άνθρωπος που δεν θέλω να ανακατεύονται και πολύ όλοι οι άλλοι. Αλλά όχι ότι προσφέρθηκε ποτέ και πολύ να μου κρατήσει τα παιδιά ας πούμε. Προφανώς δεν Εννοώ να της τα φορτώσω και να φύγω για ώρες. Ή να τα αφήσω για μέρες αυτό δεν θα το έκανα ποτέ. Εννοώ να προσφερθεί να μου τα κρατήσει 1 ώρα Να Πεταχτώ για μια δουλειά. Όταν συναντιόμαστε είναι καθαρά για καφέ το ίδιο και με την πεθερά μου. Αν πάμε βόλτα θα πάμε μαζί. Και τα μωρά θα είναι υπό επίβλεψη δικιά μου. Εκεί ίσως υπάρξει μία μικρή βοήθεια να αποσπάσει την προσοχή σε κάποιο από τα παιδιά, Να πάρει κάποιο παιδί λίγο αγκαλιά να τον καθησυχάσει Αλλά ως εκεί. Κάπου την καταλαβαίνω βέβαια γιατί έκανε μικρή παιδιά έχασε τα πιο ωραία χρόνια και τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά της και επιτέλους έχει το χρόνο της .. θα της πούμε κράτα και τα εγγόνια ; 

για τα χρηματα του μαρκετ νομιζω καλυφθηκες

οσο για αυτο,εμενα η μαμα μου εγινε γιαγια στα 50.δ θελω να ανακατευονται.επισης ισως πιστευουν οτι τα καταφερνεις.αν δ ζητησεις,λογικο.απο την αλλη,τοσο νεα ισως κ να μην θελει να αναλαβει αυτην την ευθυνη

τελικα εμεις λογω αποστασης κ να θελει,δ μπορει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Super.mum said:

Εγώ είμαι με την μικρή μαμά χαχα η μάνα μου τώρα είναι 43 και ο μπαμπάς μου 54 σχεδόν .. έχουν 10 χρόνια διαφορά 

Πω πω, έχω την ηλικία της μαμάς σου με νήπιο 3,5 χρονών.. Δεν ξέρω ποιο είναι πιο extreme. Να γίνεσαι μαμά ή γιαγιά στα 40. Τείνω προς το δεύτερο. Εννοείται πως αν τη δουν μόνη με τα εγγόνια της για μαμά τους θα την περάσουν. Εγώ στενοχωριέμαι όταν βλέπω γιαγιάδες και παππούδες να μην δείχνουν ενθουσιασμό για τα εγγόνια. Ή να μην προσφέρονται να βοηθήσουν. Έχω υπέροχες αναμνήσεις από τους παππούδες μου. Σίγουρα δεν θα είχα αν δεν είχαν λαχτάρα για μας και δεν επιδιώκαν να περνάνε χρόνο μόνοι τους μαζί μας. Τον μπαμπά του μπαμπά μου πχ, που δεν το είχε πολύ με τα παιδιά και δεν κάναμε πράγματα μόνοι μας, δεν τον αγαπούσα ιδιαίτερα. Ούτε καν στενοχωρήθηκα όταν έφυγε. Δεν θα μου άρεσε αυτό για τα παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πω πω, έχω την ηλικία της μαμάς σου με νήπιο 3,5 χρονών.. Δεν ξέρω ποιο είναι πιο extreme. Να γίνεσαι μαμά ή γιαγιά στα 40. Τείνω προς το δεύτερο. Εννοείται πως αν τη δουν μόνη με τα εγγόνια της για μαμά τους θα την περάσουν. Εγώ στενοχωριέμαι όταν βλέπω γιαγιάδες και παππούδες να μην δείχνουν ενθουσιασμό για τα εγγόνια. Ή να μην προσφέρονται να βοηθήσουν. Έχω υπέροχες αναμνήσεις από τους παππούδες μου. Σίγουρα δεν θα είχα αν δεν είχαν λαχτάρα για μας και δεν επιδιώκαν να περνάνε χρόνο μόνοι τους μαζί μας. Τον μπαμπά του μπαμπά μου πχ, που δεν το είχε πολύ με τα παιδιά και δεν κάναμε πράγματα μόνοι μας, δεν τον αγαπούσα ιδιαίτερα. Ούτε καν στενοχωρήθηκα όταν έφυγε. Δεν θα μου άρεσε αυτό για τα παιδιά μου.

Ξερεις κάτι Yovanna? Οι γονείς μας και παππούδες μας, μας έδωσαν ο.τι είχαν.Ο.τι πηραν και αυτοί από τους προγόνους τους.

Αυτά τα φαντάσματα προσπαθώ κι εγω να πολεμισω στη σχέση μου με το παιδι κ τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Πω πω, έχω την ηλικία της μαμάς σου με νήπιο 3,5 χρονών.. Δεν ξέρω ποιο είναι πιο extreme. Να γίνεσαι μαμά ή γιαγιά στα 40. Τείνω προς το δεύτερο. Εννοείται πως αν τη δουν μόνη με τα εγγόνια της για μαμά τους θα την περάσουν. Εγώ στενοχωριέμαι όταν βλέπω γιαγιάδες και παππούδες να μην δείχνουν ενθουσιασμό για τα εγγόνια. Ή να μην προσφέρονται να βοηθήσουν. Έχω υπέροχες αναμνήσεις από τους παππούδες μου. Σίγουρα δεν θα είχα αν δεν είχαν λαχτάρα για μας και δεν επιδιώκαν να περνάνε χρόνο μόνοι τους μαζί μας. Τον μπαμπά του μπαμπά μου πχ, που δεν το είχε πολύ με τα παιδιά και δεν κάναμε πράγματα μόνοι μας, δεν τον αγαπούσα ιδιαίτερα. Ούτε καν στενοχωρήθηκα όταν έφυγε. Δεν θα μου άρεσε αυτό για τα παιδιά μου.

Αχ είναι μεγάλη ιστορία αυτό με τους παππούδες. Και εμένα με πικραινει πολύ που τα παιδιά μου ουσιαστικά δεν έχουν παππούδες. Οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν, οι δικοι μου εκτός από ότι είναι μακρυά, ο πατέρας μου δεν νοιάζεται για κανέναν και η μαμά μου δεν το έχει καθόλου, βαριέται να παίξει για παράδειγμα όταν έρχεται να μας δει, βαριέται να ασχοληθεί γενικά. Θα ασχοληθεί με την μεγάλη την πρώτη μερα, αντε ίσως και την δεύτερη και μετά βαριέται. Αυτό που λέω είναι ότι εγώ δεν θα θελα να το κάνω αυτό στα δικά μου εγγόνια (εάν αποκτήσω, εάν και με τρία παιδιά πιστεύω ότι ίσως αποκτήσω). Δεν παίζει να τα μεγαλώσω, να τα προσέχω δηλαδή κάθε μέρα, αλλά θα ήθελα να βοηθάω όταν μπορώ και να περνάω χρόνο μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Chrysoum είπε:

Αχ είναι μεγάλη ιστορία αυτό με τους παππούδες. Και εμένα με πικραινει πολύ που τα παιδιά μου ουσιαστικά δεν έχουν παππούδες. Οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν, οι δικοι μου εκτός από ότι είναι μακρυά, ο πατέρας μου δεν νοιάζεται για κανέναν και η μαμά μου δεν το έχει καθόλου, βαριέται να παίξει για παράδειγμα όταν έρχεται να μας δει, βαριέται να ασχοληθεί γενικά. Θα ασχοληθεί με την μεγάλη την πρώτη μερα, αντε ίσως και την δεύτερη και μετά βαριέται. Αυτό που λέω είναι ότι εγώ δεν θα θελα να το κάνω αυτό στα δικά μου εγγόνια (εάν αποκτήσω, εάν και με τρία παιδιά πιστεύω ότι ίσως αποκτήσω). Δεν παίζει να τα μεγαλώσω, να τα προσέχω δηλαδή κάθε μέρα, αλλά θα ήθελα να βοηθάω όταν μπορώ και να περνάω χρόνο μαζί τους. 

το να μην μπορεις η ακομη κ να μην θελεις να βοηθας καθημερινα κ αποκλειστικα ,για εμενα ειναι απολυτα αποδεκτο.το να μην θελεις να περνας καν χρονο μαζι δ το καταλαβαινω πραγματικα

η να περιμενεις οτι το μικρο παιδακι θα κατσει ησυχα στο σπιτι των παππουδων κ απλα θα του μιλας.δ γινεται να μην ασχοληθεις,να μην παιξεις.η να ασχολεισαι ελαχιστα οποτε κ οσο σε βολευει

(τελειως εκτος θεματος το μνμ μου)

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια πάνω κάτω βλεπω είμαστε ολες. Εμ βέβαια με τέτοιες τιμές που χουν φτάσει στον Θεό. 

 

Φυσικά δε βάζω μέσα τα είδη πολυτελειας και τα delivery/όσα τρώμε έξω... Και γενικά κοιτάμε προσφορες, ψάρια κατεβαίνουμε λιμάνι μια φορά το μήνα και παιρνουμε φρέσκα και μπαίνουν καταψυξη και κρεατα μας στέλνουν από χωριό (έτυχε κάποτε και κάναμε εκεί διακοπές και γνωρίσαμε όλους τους τσοπανηδες) και ζητάμε κ μας στέλνουν. Όταν δεν έχουν παιρνουμε από μεγάλα κρεοπωλεία, σίγουρα όχι συνοικιακα γιατί είναι πανάκριβα. Αλλά τυχαίνει στην ανάγκη κι αυτό. 

 

Γενικά δεν είναι τα στάνταρ το προβλημα. 

Το προβλημα πάντα είναι τα έκτακτα...!!! 

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

το να μην μπορεις η ακομη κ να μην θελεις να βοηθας καθημερινα κ αποκλειστικα ,για εμενα ειναι απολυτα αποδεκτο.το να μην θελεις να περνας καν χρονο μαζι δ το καταλαβαινω πραγματικα

η να περιμενεις οτι το μικρο παιδακι θα κατσει ησυχα στο σπιτι των παππουδων κ απλα θα του μιλας.δ γινεται να μην ασχοληθεις,να μην παιξεις.η να ασχολεισαι ελαχιστα οποτε κ οσο σε βολευει

(τελειως εκτος θεματος το μνμ μου)

Είδα τα τελευταία ποστς και λέω σε λάθος θέμα έγραψα... 

Πάλι εκτός βγαίνει το θέμα.:lol: Και είχα μέρες να μπω και έχουν φτάσει οι σελίδες άλλες 20 κι αντε να διαβασεις όλα αυτά, δεν γίνεται και χάθηκα εντελώς.:lol:

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Αχ είναι μεγάλη ιστορία αυτό με τους παππούδες. Και εμένα με πικραινει πολύ που τα παιδιά μου ουσιαστικά δεν έχουν παππούδες. Οι γονείς του άντρα μου δεν ζουν, οι δικοι μου εκτός από ότι είναι μακρυά, ο πατέρας μου δεν νοιάζεται για κανέναν και η μαμά μου δεν το έχει καθόλου, βαριέται να παίξει για παράδειγμα όταν έρχεται να μας δει, βαριέται να ασχοληθεί γενικά. Θα ασχοληθεί με την μεγάλη την πρώτη μερα, αντε ίσως και την δεύτερη και μετά βαριέται. Αυτό που λέω είναι ότι εγώ δεν θα θελα να το κάνω αυτό στα δικά μου εγγόνια (εάν αποκτήσω, εάν και με τρία παιδιά πιστεύω ότι ίσως αποκτήσω). Δεν παίζει να τα μεγαλώσω, να τα προσέχω δηλαδή κάθε μέρα, αλλά θα ήθελα να βοηθάω όταν μπορώ και να περνάω χρόνο μαζί τους. 

Εγω ονειρευομαι να κάνω εγγόνια και να τα μεγαλωσω (οσο με αφήσουν) αφου τρίτο μωρό δε φαίνεται να κάνω.... Με φαντάζομαι χαζογιαγια. Ελπίζω να κάνουν οικογένεια τα παιδια μου, να βρουν τους κατάλληλους συντρόφους βέβαια, είναι ωραίο πράγμα η οικογένεια, να είναι ολοι μαζι. Εγω από μικρή το ονειρευόμουν όπως και τώρα ονειρευομαι αυτο.! Κι άμα δεν κάνουν οικογένεια, θα πάρω σκυλο. :DΠάντως θέλω παντα κάποιον να φροντιζω, μου αρέσει πολυ αλλιώς νιώθω άδεια! Όλα τα καλά να εχω δηλαδή, αν δεν φροντιζω κάποιον, αδειαζω τελείως.... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Στα ίδια πάνω κάτω βλεπω είμαστε ολες. Εμ βέβαια με τέτοιες τιμές που χουν φτάσει στον Θεό. 

 

Φυσικά δε βάζω μέσα τα είδη πολυτελειας και τα delivery/όσα τρώμε έξω... Και γενικά κοιτάμε προσφορες, ψάρια κατεβαίνουμε λιμάνι μια φορά το μήνα και παιρνουμε φρέσκα και μπαίνουν καταψυξη και κρεατα μας στέλνουν από χωριό (έτυχε κάποτε και κάναμε εκεί διακοπές και γνωρίσαμε όλους τους τσοπανηδες) και ζητάμε κ μας στέλνουν. Όταν δεν έχουν παιρνουμε από μεγάλα κρεοπωλεία, σίγουρα όχι συνοικιακα γιατί είναι πανάκριβα. Αλλά τυχαίνει στην ανάγκη κι αυτό. 

 

Γενικά δεν είναι τα στάνταρ το προβλημα. 

Το προβλημα πάντα είναι τα έκτακτα...!!! 

Είδα τα τελευταία ποστς και λέω σε λάθος θέμα έγραψα... 

Πάλι εκτός βγαίνει το θέμα.:lol: Και είχα μέρες να μπω και έχουν φτάσει οι σελίδες άλλες 20 κι αντε να διαβασεις όλα αυτά, δεν γίνεται και χάθηκα εντελώς.:lol:

Εγω ονειρευομαι να κάνω εγγόνια και να τα μεγαλωσω (οσο με αφήσουν) αφου τρίτο μωρό δε φαίνεται να κάνω.... Με φαντάζομαι χαζογιαγια. Ελπίζω να κάνουν οικογένεια τα παιδια μου, να βρουν τους κατάλληλους συντρόφους βέβαια, είναι ωραίο πράγμα η οικογένεια, να είναι ολοι μαζι. Εγω από μικρή το ονειρευόμουν όπως και τώρα ονειρευομαι αυτο.! Κι άμα δεν κάνουν οικογένεια, θα πάρω σκυλο. :DΠάντως θέλω παντα κάποιον να φροντιζω, μου αρέσει πολυ αλλιώς νιώθω άδεια! Όλα τα καλά να εχω δηλαδή, αν δεν φροντιζω κάποιον, αδειαζω τελείως.... 

Εσένα σ αρέσει να φροντίζεις, εμένα μου αρέσει να με φροντίζουν....... Οπότε έλα να φροντίσεις εμένα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ μεγάλο μέρος του οικογενειακού εισοδήματος πάει στο ενοίκιο αν δεν υπάρχει ιδιόκτητη κατοικία ή αν υπάρχει π.χ. ένα πιο μικρό σπίτι το οποίο η οικογένεια νοικιάζει και μένει στο ενοίκιο. Μιλάω κυρίως για Αθήνα και μεγάλα αστικά κέντρα όπου οι τιμές έχουν ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Πάντως πολύ μεγάλο μέρος του οικογενειακού εισοδήματος πάει στο ενοίκιο αν δεν υπάρχει ιδιόκτητη κατοικία ή αν υπάρχει π.χ. ένα πιο μικρό σπίτι το οποίο η οικογένεια νοικιάζει και μένει στο ενοίκιο. Μιλάω κυρίως για Αθήνα και μεγάλα αστικά κέντρα όπου οι τιμές έχουν ξεφύγει.

Το ενοίκιο είναι σοβαρό θέμα. Όχι βέβαια ότι το δάνειο για αγορά ή κατασκευή είναι αμελητέο. Το καλό είναι αν εχεις την τύχη να βρεις σπίτι ώς ένα σημείο έτοιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το ενοίκιο είναι σοβαρό θέμα. Όχι βέβαια ότι το δάνειο για αγορά ή κατασκευή είναι αμελητέο. Το καλό είναι αν εχεις την τύχη να βρεις σπίτι ώς ένα σημείο έτοιμο. 

Είναι όντως πολύ σοβαρό θέμα. Στην Αθήνα παλιά σπίτια νοικιάζονται σε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές συνήθως. Καλά, αυτά που είναι ανακαινισμένα είναι απλησίαστα. Απορώ πώς άτομα που αμοίβονται με τον βασικό μισθό τα βγάζουν πέρα όταν νοικιάζουν σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την ίδια απορία έχω.. Πώς τη βγάζουν δύο άτομα με το βασικό (γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις κάτι καλύτερο) και ένα δύο παιδιά, που είδικά όταν είναι μικρά ο ένας από τους δύο θα πρέπει στην καλύτερη να δουλεύει part time. Ζητάνε εξωφρενικά ποσά (πχ 600 ευρώ όσα δηλαδή και ο βασικός) και απορώ πώς δεν έχει παρέμβει το κράτος γι αυτό το ζήτημα.  Βέβαια οι ιδιοκτήτες από τη μεριά τους αιτιολογούν τη φορολογία και την ελευθερη αγορά, αλλά και πάλι για εμένα δε θα πρεπε να επιτρέπεται. Αφού δεν υπάρχει ελεγχος όμως εννοείται ότι και όσο θέλουν θα χρεώσουν, και θα χρεώνουν όλοι πάνω κάτω το ίδιο ώστε να αναγκαστεί ο ενοικιαστής να τα δώσει. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...