Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

ρε παιδια δειτε τι εχω παθει.. σε 4 μερες περιμενω περιοδο.. κανονικα το στηθος μου πρηζεται τις μερες αυτες.. αλλα ηταν πρησμενο μεχρι χτες και ξαφνικα ξεπρηστικε αρκετα..σα να μου εχει ηδη ερθει..εχω και διαφανα υγρα σημερα.. τι γινεται δεν καταλαβαινω.. !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λετε να ειμαι τυχερη αυτο το μηνα? ναι αλλα αν ειμαι εγκυος δεν θα επρεπε να ειμαι πρησμενη σαν μπαλονι? εγω νιωθω σα να μ εχει τελειωσει ηδη η περιοδος.. τρελο μπερδεμα..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα κανονικα περιμενω περιοδο.. αλλα δεν εχει ερθει ακομα.. αντ'αυτης εχω παλι ροζ υγρα, πονο στη μεση και κατα διαστηματα μικρες σουβλιες στην κοιλια αριστερα και δεξια (εδω και μερες ομως).. δεν ξερω τι να υποθεσω.. αα εχω και μια μικρη διαρροια σημερα δεν ξερω αν παιζει ρολο.. help!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα πολυκυστικες ωοθηκες και εκανα χρονια χρηση αντισυλλιπτικων γιατι αλλιως η περιοδο δεν μου χτυπαγε την πορτα!!!!!!!!!!!και επιασα μωρακι μια χαρα σε πληροφορω!!!!!! (εννοειται χωρις την αντισυλληψη). μη σου πω οτι εμεις που εχουμε πολυκυστικες πιανουμε πιο ευκολα στο λεω απο πειρα....και η χρηση αντισυλλιπτικων που εκανα τοσα χρονια με βοηθησε να μικρηνουν κατα πολυ....μην ανχωνεσαι καθολου θα πιασεις παιδακι πριν καν το καταλαβεις!!!! ολα με το καλο σου ευχομαι!!!!!!!!!! (ο γιατρος μου ειχε πει οτι με την γεννα εξαφανιζονται εντελως) σε λιγους μηνες που θα γεννησω θα σου πω!!!!!!an1cHt20g410000MDAwMDYxMmR8MDAwMDU1NGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεία σας και από εμένα.

Έχω και εγώ πολυκυστικές και μετά από αγωγή 3κύκλων με clomiphen & pregnyl χωρίς αποτέλεσμα, είμαι στη φάση που περιμένω περίοδο (κανονικά περιμένω 1 ιουλίου αν δεν έρθει μέχρι τότε θα πάρω τα γνωστά χάπια primolut) και θα κάνω ενέσεις MENPURγια πρόκληση ωορρηξίας και OVITRELLE για να ελευθερωθεί το ωαριο. Έλπίζω να αντιδράσω καλά με τις ενέσεις, γιατί ταλαιπορήθηκα αρκετά για να μου γράψουν τα παραπανω φάρμακα μέσω του ικα. ο γυναικολόγος μου είναι αισιόδοξος και πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά. έχω κάνει αιματολογικές, ορμονολογικές εξετάσεις υπέρηχους κολπικούς και θυρεοιδή (που δεν έχω) καμπήλη ζαχάρου, σαλπιγγογραφία και ο σύζυγος σπερματοδιαγραμμα με καλά αποτελέσματα.

αυτά από εμένα προς το παρόν, αν θέλετε μπορώ να σας πώ την όδύσσεια μου σχετικά με την διαδικασία -έγκριση τον ενέσεων από το ικα

ευχομαι σ όλες να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας και από εμένα.

Έχω και εγώ πολυκυστικές και μετά από αγωγή 3κύκλων με clomiphen & pregnyl χωρίς αποτέλεσμα, είμαι στη φάση που περιμένω περίοδο (κανονικά περιμένω 1 ιουλίου αν δεν έρθει μέχρι τότε θα πάρω τα γνωστά χάπια primolut) και θα κάνω ενέσεις MENPURγια πρόκληση ωορρηξίας και OVITRELLE για να ελευθερωθεί το ωαριο. Έλπίζω να αντιδράσω καλά με τις ενέσεις, γιατί ταλαιπορήθηκα αρκετά για να μου γράψουν τα παραπανω φάρμακα μέσω του ικα. ο γυναικολόγος μου είναι αισιόδοξος και πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά. έχω κάνει αιματολογικές, ορμονολογικές εξετάσεις υπέρηχους κολπικούς και θυρεοιδή (που δεν έχω) καμπήλη ζαχάρου, σαλπιγγογραφία και ο σύζυγος σπερματοδιαγραμμα με καλά αποτελέσματα.

αυτά από εμένα προς το παρόν, αν θέλετε μπορώ να σας πώ την όδύσσεια μου σχετικά με την διαδικασία -έγκριση τον ενέσεων από το ικα

ευχομαι σ όλες να πάνε όλα καλά.

 

 

Kali epituxia kai se sena loipon..kai egw exw polukustikes-to mono gnwsto mou problima ,ta alla ola einai ok- kai auto to mina ekana eneseis menopur kai ovitrelle..kai blepoume o theos boithos...eseis poso kairo prospatheite? kai giati talaipwrithikes gia na pareis tis eneseis? edw stin germania tis paraggelneis..kai authimeron tis perneis!!!kai ama pas gia ekswmatiki plirwneis 160? alliws an kaneis mono me parakolouthisi owriksias dineis summetoxi 10 ?!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου MARYPA ,

τις ενέσεις για να της παρεις από το ικα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία και κολπικό υπέροιχο.

είμαι παντρεμένη 4χρόνια αλλά τα πρώτα δύο έπερνα αντισυλληπτικά, πρίν από ένα χρόνο είπαμε να κάνουμε ένα παιδάκι και επειδή δεν ερχόταν άρχισα να το ψάχνω και καταλήξαμε σε πρόκληση ωορρηξίας.

τις ενέσεις πότε της άρχισες? μόνη σου τις έκανες έιχες παρενέργειες ?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου MARYPA ,

τις ενέσεις για να της παρεις από το ικα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία και κολπικό υπέροιχο.

είμαι παντρεμένη 4χρόνια αλλά τα πρώτα δύο έπερνα αντισυλληπτικά, πρίν από ένα χρόνο είπαμε να κάνουμε ένα παιδάκι και επειδή δεν ερχόταν άρχισα να το ψάχνω και καταλήξαμε σε πρόκληση ωορρηξίας.

τις ενέσεις πότε της άρχισες? μόνη σου τις έκανες έιχες παρενέργειες ?

 

Proti fora einai pou kanw mono eneseis..ton proigoumeno mina prospathisa me clomifene kai ekana mono 3 eneseis..H prwti fora einai ligo duskolo mexri na katafereis tin anamixi kai tin metafora stin belona..alla meta sunithizeis..den exw kamia parenergia kai den ponane katholou...den einai tipota apla na tis kaneis tin idia wra kathe mera..moni mou tis kanw me tin boitheia tou antra mou..kali epituxia na exoume..pote arxizeis esy?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Marypa

σού έυχομαι σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα

τις ενέσεις για να τις πάρεις μέσω ΙΚΑ θα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγμμα κολπικό υπεροιχο καθώς και σαλπιγγογραφία...

τις MENOPUR τις πήρα από το φαρμακείο του ικα χωρίς συμμετοχή ενώ την OVITRELLE με συμμετοχή 8,93 ευρώ.

ουσιαστικά προσπαθούμαι ένα χρόνο πρίν έπερνα αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικων όταν τα έκοψα δεν ερχόνταν περίοδο και ψάχνοντας φτάσαμε στην πρόκληση ωορρηξίας.

με τις ενέσεις πώς αντέδρασες? και τί έιναι το plepoume?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Proti fora einai pou kanw mono eneseis..ton proigoumeno mina prospathisa me clomifene kai ekana mono 3 eneseis..H prwti fora einai ligo duskolo mexri na katafereis tin anamixi kai tin metafora stin belona..alla meta sunithizeis..den exw kamia parenergia kai den ponane katholou...den einai tipota apla na tis kaneis tin idia wra kathe mera..moni mou tis kanw me tin boitheia tou antra mou..kali epituxia na exoume..pote arxizeis esy?

 

sorry για το ίδιο μύνημα πρίν.. δεν έχω καλή σύνδεση και δεν είδα ότι το έσωσε το μύνημα..

 

και εγώ με CLOMIFENE άρχισα αλλά δεν έιχα αποτέλεσμα. περιμένω περίδο 1ιουλίου αν δεν έρθει μέχρί τότε θα πάρω τα χάπια PRIMOLUT και θα μου έρθουν σε 7 ημέρες .

ο γιατρός μου είπε όταν έρθει περίοδος να παω στο να τον βρώ για να μου πεί τα καθέκαστα.ανυπομονώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Marypa

σού έυχομαι σύντομα να έχεις καλά αποτελέσματα

τις ενέσεις για να τις πάρεις μέσω ΙΚΑ θα πρέπει να περάσεις από επιτροπή έχοντας σπερματοδιάγμμα κολπικό υπεροιχο καθώς και σαλπιγγογραφία...

τις MENOPUR τις πήρα από το φαρμακείο του ικα χωρίς συμμετοχή ενώ την OVITRELLE με συμμετοχή 8,93 ευρώ.

ουσιαστικά προσπαθούμαι ένα χρόνο πρίν έπερνα αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικων όταν τα έκοψα δεν ερχόνταν περίοδο και ψάχνοντας φτάσαμε στην πρόκληση ωορρηξίας.

με τις ενέσεις πώς αντέδρασες? και τί έιναι το plepoume?

 

Euxaristw gia tis euxes!!Emeis prospathoume sxedon 2 xronia alla prin 7 mines pantreutikame.eimai sta 32 esy? Me tis eneseis antedrasa arketa kala!!Exw apo ena kalo owario kai stis duo owthikes! aaa kai to blepoume einai ...oti elpizoume se ena kalo apotelesma kapote;);)

Link to comment
Share on other sites

MARYPA καλημέρα και καλό μήνα, στο σπίτι δεν έχω καλή σύνδεση, τώρα σου γράφω από το γραφείο...

 

εγω είμαι 31 και παντρεμένει 4χρόνια αλλά και εμείς δύο χρόνια σχεδόν το ψάχνουμε..

 

θα με περάς για χαζή που δεν κατάλαβα το blepoume νόμιζα ότι είναι φάρμακο και λέω αν είναι καλό να το πάρω και εγώ!!!

 

στο θέμα μας τώρα: εγώ ακόμα περιμένω περίοδο.. αν δεν μου ρθουν μέχρι την δευτέρα θα πάρω τον γιατρό για να μου πεί τι να κάνω, βίαζομαι να αρχίσω και εγώ την αγωγή με MENOPUR..

 

ελπίζω και έυχομαι να είσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

MARYPA καλημέρα και καλό μήνα, στο σπίτι δεν έχω καλή σύνδεση, τώρα σου γράφω από το γραφείο...

 

εγω είμαι 31 και παντρεμένει 4χρόνια αλλά και εμείς δύο χρόνια σχεδόν το ψάχνουμε..

 

θα με περάς για χαζή που δεν κατάλαβα το blepoume νόμιζα ότι είναι φάρμακο και λέω αν είναι καλό να το πάρω και εγώ!!!

 

στο θέμα μας τώρα: εγώ ακόμα περιμένω περίοδο.. αν δεν μου ρθουν μέχρι την δευτέρα θα πάρω τον γιατρό για να μου πεί τι να κάνω, βίαζομαι να αρχίσω και εγώ την αγωγή με MENOPUR..

 

ελπίζω και έυχομαι να είσαι καλά...

 

 

 

Euxaristw kali mou kane upomoni ..se katalabainw ,exoume polla -kaka- koina emeis...ante apo bdomada na arxiseis kai na mou peis kai sy tin empeiria sou..emeis teleiwsame me tis eneseis kai tis prospatheies;) kaname to kalutero anthrwpino dunato apo edw kai pera perimenoume kai elpizoume na boithisei kai o theos...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

είμαι καινούργια στο φόρουμ και έχω και εγώ πολυκιστικές ωοθήκες. Πριν 11 χρόνια όταν έκλεισα τα 18 μου βρήκε ογιατρός ότι έχω πολυκυστικές και έτσι ξεκίνησα τα χάπια. Έκανα θεραπεία 7 μηνών,και με συμβουλή γυναικολόγου(άχρηστη) μου είπε να τα σταματήσω. Πέρασαν 4 μήνες και αμέσως μετά ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα και χειρότερα από πριν. Έτσι λοιπόν άρχισα να παίρνω πάλι τα χάπια τα gynofen35 και συνέχισα να τα παίρνω άλλα 10 χρόνια, μέχρι πριν 2 μήνες που τα σταμάτησα λόγω γάμου. Ξεκινήσαμε προσπάθειες για παιδάκι, το θέλουμε και οι δύο πάρα πολύ, με αποτέλεσμα το άγχος μου να είναι διπλό. Τον πρώτο μήνα τίποτα δεν έιχα κανένα σύμπτωμα και αδιαθέτησα ακριβώς στις 30 ημέρες. Τώρα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος στις 28/06 και μέχρι σήμερα τίποτα.Το περίεργο είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδεσ και κάτι έχω πάρα πολλές καούρες και ξινίλες, η κοιλιά μου πονάει κάτω χαμηλά στην δεξιά πλευρά συμπτώματα που δεν έιχα τον προηγούμενο μήνα.Βέβαια δεν βλέπω καμμία διαφορά στο στήθος μου. Από την μία δεν θέλω να πιστέψω πςως μπορεί και να είμαι έγκυος γιατί δεν θέλω να απογοητευτώ..Από την άλλη λέω μήπως είναι κα΄τι σχετικό με το πρόβλημα των κυστων και με αγχώνει πιο πολύ ακόμη... Συγγνωμη αν μακρηγόρησα άλλα πρεπει κάπου να τα πω γιατί δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και έχω μπει εδώ και κανά τρίμηνο στη λίστα αυτών που θέλουν ένα μωράκι στην κοιλίτσα τους.

Εχω κι εγώ πολυκιστικές και μια έχω περίοδο μία όχι από τότε που σταμάτησα τα αντισυλλυπτικά. Εδώ και 3 μήνες για να έχω περίοδο την 35 μερα του κύκλου παιρνω τα γνωστά primolut και από τον προηγούμενο μήνα παίρνω και τα clomiphen από την 4η έως 8η μέρα περιοδου. Αυτή τη φορά όμως αντί να μου έρθει περίοδος έχω μόνο καφέ εδώ και 3 μέρες. Τεστ έκανα το πρωι αλλά βγήκε αρνητικό. Συμπτώματα εγκυμοσύνης δεν έχω πέρα από ελαφρύ πρήξιμο στήθους και αίσθημα κούρασης.Τί να είναι αυτά τα καφέ;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

είμαι καινούργια στο φόρουμ και έχω και εγώ πολυκιστικές ωοθήκες. Πριν 11 χρόνια όταν έκλεισα τα 18 μου βρήκε ογιατρός ότι έχω πολυκυστικές και έτσι ξεκίνησα τα χάπια. Έκανα θεραπεία 7 μηνών,και με συμβουλή γυναικολόγου(άχρηστη) μου είπε να τα σταματήσω. Πέρασαν 4 μήνες και αμέσως μετά ξεκίνησαν πάλι τα προβλήματα και χειρότερα από πριν. Έτσι λοιπόν άρχισα να παίρνω πάλι τα χάπια τα gynofen35 και συνέχισα να τα παίρνω άλλα 10 χρόνια, μέχρι πριν 2 μήνες που τα σταμάτησα λόγω γάμου. Ξεκινήσαμε προσπάθειες για παιδάκι, το θέλουμε και οι δύο πάρα πολύ, με αποτέλεσμα το άγχος μου να είναι διπλό. Τον πρώτο μήνα τίποτα δεν έιχα κανένα σύμπτωμα και αδιαθέτησα ακριβώς στις 30 ημέρες. Τώρα έπρεπε να μου έρθει η περίοδος στις 28/06 και μέχρι σήμερα τίποτα.Το περίεργο είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδεσ και κάτι έχω πάρα πολλές καούρες και ξινίλες, η κοιλιά μου πονάει κάτω χαμηλά στην δεξιά πλευρά συμπτώματα που δεν έιχα τον προηγούμενο μήνα.Βέβαια δεν βλέπω καμμία διαφορά στο στήθος μου. Από την μία δεν θέλω να πιστέψω πςως μπορεί και να είμαι έγκυος γιατί δεν θέλω να απογοητευτώ..Από την άλλη λέω μήπως είναι κα΄τι σχετικό με το πρόβλημα των κυστων και με αγχώνει πιο πολύ ακόμη... Συγγνωμη αν μακρηγόρησα άλλα πρεπει κάπου να τα πω γιατί δεν ξέρω τι να υποθέσω..

 

 

Geia sou Kuriaki..me emas me tis polukustikes polla senaria mporei na paizoun kai oi kathusteriseis einai suxno fenomeno..min agxwnesai oso mporeis twra arxises tis prospatheies!!!!Ti na poume kai emeis pou konteuoume 2 xronia?? Makari na eisai kai na min talaipwritheis..perimene akoma liges meres kai kane kai kana test...kai meta pane sto giatro na kaneis kapoio uperixo i aimatologikes exetaseis kai na se dei autos ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

τελικά δεν είμαι. Δεν κρατήθηκα και πήγα εχθές το μεσημέρι και έκανα β χοριακή. Τζίφος.....

Ακόμη βέβαια δεν έχω αδιαθετήσει.. Θα περιμένω ακόμη λίγο και θα πάρω τηλ τον γιατρό μου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΛΑΘΟΣ Η Β ΧΟΡΙΑΚΗ????

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.. ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΞΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ 2 ΦΟΡΕΣ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΗΓΕ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακή δεν βγαίνει λάθος.

 

Όμως επειδή η ιστορία σου ταιριάζει με την δική μου αν ανατρέξεις καμια 10-15 σελίδες πίσω, θα δείς ότι επειδή έχεις σταματήσει λίγο καιρό τα αντισυλλιπτικά ο οργανισμός θέλει γύρω στο 5μηνο να προσαρμοστεί και θα σου κάνει κάτι τέτοια τσαλιμάκια...

 

Με τον γιατρό σου συζήτησε για την αρνητική χοριακ'η και μπορεί να σου δώσει primolut ή duphaston για να σου έρθει η περίοδος και να ξεπριστεί η κοιλιά σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η χοριακη όντως δεν κάνει λάθος.Θα μπορουσε να ειναι χαμηλή η τιμη της όμως εαν βιαζόσουν πολύ να κάνεις την εξέταση και την έκανες πολύ νωρίς.και πάλι βέβαια φαινεται εαν υπάρχει εγκυμοσυνη απλά η τιμη της, εαν γινει πολύ νωρίς, δεν ειναι υψηλή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...